Een nader bericht uit Kroonstad omtrent |en terugtocht van Bruce Hamiltons colonne Jan Lindley meldt, dat die een gevolg was tan een aanval van het 7de reg. berpden fcfanterie door een patrouille van 40 Boeren, jivaarby 2 officieren gedood en een soldaat gevangengenomen werden. Den volgenden dag Wreekte de colonne zich voor dat verlies met bet vernielen van verscheidene boerderijen. 1 Den 6den trok de colonne naar het noorden en maakte zich meester van een deel van een konvooi en een aantal beesten. Den 8sten werd een zoo geduchte aanval gedaan op de achterhoede der colonne, dat twee regimenten jnet 3 kanonnen moesten te hulp gezonden jworden. Het gevecht duurde twee uren en toch zou slechts éón soldaat daarbij gedood zyn. Lord Roberts maakt in zyn telegram uit Pretoria van 12 dezer nog melding, dat van Stephenson bericht was ontvangen, dat hy in een gevecht met eenige Booren ten noorden van Nelspruit op 10 dezer 2 dooden en 4 gewonden had verloren. I By Kroonstad was dien dag een man van het Sussex-regiment gesneuveld, torwyi in de buurt van Petrusberg twee man van de be reden politie door een troep „stroopende" Boeren waren gedood. Kapitein Paget, die den lOden by Kaap- muiden zwaar gewond werd, is dien dag aan z\jn wonden bezweken. Voor een gisteren te Parys gehouden ver gadering van ton minste vyftig predikanten 'Vit Parys en omstreken heeft dominee Broek huizen, uit Pretoria, in het Hollandsch ge sproken. Zin voor zin werd door consul Pier- i$on vertaald. Ten besluite werd eenparig een 'motie aangenomen, waarin bewondering be tuigd wordt en de vaste hoop wordt uit gedrukt, dat de onafhankelykheid van de •Boerenrepublieken, welker recht van bestaan eenmaal te meer gebleken is door de held haftigheid van hun tegenstand, gespaard zal ibiyven. Het eerste goud uit Transvaal sinds het uitbreken van den oorlog is, naar de „Daily Telegraph" verneemt, aan de City Bauk te 'Nieuw-York ontvangen. Deze eerste zending |was twee en een half millioen dollars groot en er wordt meer goud verwacht. Lord Eoberls en de Guerilla. De reeds vroeger vermelde proclamatie van lord Roberts, waarin hy zyn afkeuring uit spreekt over de guerilla in de Republieken, was vervat in den vorm van een brief van den opperbevelhebber aan generaal Louis Botha. Het „Handelsblad" maakt dezen brief en hot antwoord openbaar. Roberts' schryven van 2 Sept. luidt in ver taling in hoofdzaak als volgt: „WelEd.Gestr. Heerl Ik heb de eer rny tot UEd.Gestr. te wenden betreffende de handelingen van die betrekkeiyk kleine troepen gewapende Boeren, die zich verschuilen op plaatsen in de nabyheid onzer lynen van communicatie en die telkens trachten den spoorweg te vernielen, waardoor zy het leven der passagiers zoowel vochtende als niet-medevechtende personen op die treinen in gevaar brengen. 2. Ik schryf UEd.Gestr. over dit onderwerp, omdat, uitgezonderd in de districten, geoccu peerd door het leger onder het persooniyk bevel van UEdGestr., er nu geen behooriyk geformeerde Boerenlegers in de Transvaal en Oranje-Rivierkoloi zyn en dat de oorlog ontaardt in han. ..gen van ongeregelde en onverantwoordelyko guerilla's. Dit zou zoo nadeelig zyn voor het land en zoo betreurens waardig uit elk oogpunt, dat ik my genood zaakt voel alles te doen wat in myn macht is om dit te voorkomen. 3o. De ordors, die ik thans uitgevaardigd heb om die zienswyze in praktyk te brengen, zyn, dat de boerenwoningen naby de plek, waar getracht is den spoorweg te vernielen of een trein te doen verongelukken, verbrand moeten worden en dat alle boerenplaatsen ovor een afstand van 10 mylen rondom zulk een plek geheel en al van alle provisie, vee enz. beroofd moeten worden. 4. In verband met het voorgaande is nu ook de tyd aangebroken, dat ik weder moet terugkomen op myn depoche C. in C. 670 van 5 Augustus 1900, welke UEdGestr. op 15 Augustus jl. beantwoord hebt. Ik gevoel, dat wanneer de oorlog eenmaal in bet stadium van ongeregelde of guerillagevechten ver anderd is, ik myn plicht tegenover do nationale belangen zou verzaken, indien ik bleef toestaan, dat de gezinnen dergenen, die nog tegen ons vechten, nog langer bleven wonen in steden, die door on3 bewaakt worden. Dit is nu niet meer oen quaestie van verschaffing van voed sel, maar mesr van politiek en om ons zelf te vrywaren tegen het overbrengen van be lichten naar onze vyanden. Ik behoef u niet te zeggen hoe walgeiyk deze maatregel voor my is, maar ik word daartoe verplicht door het blykbaar vaste besluit van U en Uw burgers om den oorlog voort te zetten, nadat alle twijfel omtrent den uiteindeiyken uitslag daarvan heeft opgehouden te bestaan." Louis Botha antwoordde daarop den 4den Sept. in hoofdzaak hot volgende: „Excellentie 1 „In antwoord op Uwer Excellence's schryven van 2 dezer CMC 670/3 heb ik de eer te doen dienen als volgt: „Aangezien onze geheele krijgsmacht slechts klein is in vergelyking met die van Uwe Excellentie, kan het natuurlyk niet verwacht worden, dat overal groote commando's van ons ln het veld zullen zyn en spreekt het derhalve vanzelf, dat hetgeen vereischt wordt van onzen kant, zooala gedurende den ge- heelen oorlog, door geringe machten moet worden gedaan, en bovendien worden wy nog verplicht onze commando's nog meer op te snipperen, ten einde do roovende patrouilles onder Uwer Excellence's opperbevel, die overal rondgaan om vee en proviand van de ver schillende plaatsen weg te voeren, in die roof tochten te kunnen tegengaan. „2. Wat betreft Uw bewering, dat behalve de burgermachten onder myn persooniyk bevel er geen ander geregeld lichaam van Boeren- troepen zou bestaan, ontken ik dit ten sterkste, aangezien onze legermachten nog verdeeld bestuurd warden op dezelfde wyae als in het begin van den oorlog, overeen komstig 's lands wetten. „3. Wat betreft punt 3 van Uw schryven, thans onder behandeling, is het my reeds be kend-, dat dorgeiyke barbaarsche handelingen door troepen onder Uw bevel geschieden en met alleen langs of naby den spoorweg, maar ook ver van spoorwegen verwyderd, waar Uw troepen zich bewegen, worden niet alleen huizen afgebrand of met dynamiet opgeblazen, maar ook weerlooze vrouwen en kinderen er uit gezet, beroofd van alle voedsel en deksel, zonder dat er eenige gegronde redenen voor dergeiyke handelingen bestonden. „4. Wat punt 4 van Uwer Exc.'s schryven, thans onder behandeling aangaat, spyt het my ten zeerste te moeten zien, dat de deter minatie van my en myn burgers om te vol harden in den stryd voor onze onafhankelyk heid door U gewroken zal worden op onze vrouwen en kinderen, daar zulks het eerste ge val is van dien aard my in de geschiedenis van beschaafd oorlogvoeren bekend, en biyft er voor my niets verder over dan te protesteeren tegen uw voorgestelden maatregel als zynde in stryd met alle beginselen van beschaafd oorlogvoeren en uiterst wreed tegenover de vrouwen en kinderenHet voorwendsel door U genoemd nl., dat door aldus te handelen, Uw Exc. zich wil beschermon tegon het over brengen van informatie naar ons, is blykbaar uit do lucht gegrepen, daar zoodanige maat regel niet door U noodig werd geoordeeld, toen onze troepen nog in de onmiddellyke nabyheid van Pretoria gelegerd waren. Het is overbodig om te ontkennen, dat wy door middel van vrouwen en kinderen eenige infor matie, betrekking hebbende op krygsoperaties ooit hebben ontvangen. „5.... „6. Ten slotte wensch ik U de verzekering te geven, dat niets wat door U moge worden gedaan tegenover onze vrouwen en kinderen, ons zal beletten om den stryd voor onze onafhankelykheid voort te zetten." In verband hiermede werd door den staats secretaris der Republiek den 5den Sept. te Nelspruit de volgende „Gouvornements-kennis- geving" uitgevaardigd: „Ter algemeene informatie voor de burgers wordt hiermede bekend gemaakt punt 4 van een Proclamatie, uitgevaardigd door Roberts, Opperbevelhebber dor Britsche troepen in Zuid- Afnka, welke Proclamatie gedateerd is den 14den Augustus 1900. Punt 4 luidt als volgt: Dat alle ourgers in de districten, geoccu peerd door barer Majesteit's troepen, behalve diegenen die alreeds den eed hebben afgelegd, beschouwd zullen worden als krijgsgevangenen en uitgezet zullen worden of op zulk9 andere wyze behandeld zullen worden als ik zal be slissen. Uit bovenstaande zal het den burgers duide- lyk zyn, dat hét hen mets baat de wapens neer te leggen. Integendeel wordt ieder burger, die zyn wapens gaat nederleggen, ingevolge boven staande Proclamatie van Roberts, als banne ling uit het land gezet. Burgers, die van plan zijn hun wapens neer te leggen, weten dus wat hen te waciiten staat." Marlttborioh tea. Bodegraven, 16 Oct. Kaas. Aangev. 258 wagens, te zamen 14101 stuks, wegende -jz 6674* KG. Prys lBte soort Goudsche 29.a zwaardere 31.a2de soort 24.a ƒ25.50; Derbykaas, prijs 1ste soort 28.50 a 2de soort 25.a Edammer Kaas, prijs 1ste soort ƒ31.— a f2de soort ƒ25.a ƒ27. wagens Leidsche Kaas, a het sohippond. Handel matig. Kolterdam, 16 Oct. Vee. Aanvoer 32 Paarden, Veulens, 1 Ezel, 1577 magere Runderen, 680 vette Runderen, 494 vette on graskalveren, 64 nuchtere Kalveren, 9 bchapen oi Lammeren, 2 Varkens, 293 Biggen, 1 Bok ot Geit. Men noteert: Vette Rundoren lste qual. 68 a 2de qual. 62 a 3do qual. 59 a cents, Ossen lsto qual. 68a—, 2do qual. 62 a 3de qual. 59 a cents. Slieren lste qual. 62 a 2de qual. 69 a 3de qual. 54 a cents. Kalveren lste qua]. 05 a 2de qual. 85 a 80 cents, alles por KG. Handel vlug. Melkkoeien ƒ230 a ƒ160, Kalfkoeien 240 a 180, Stieren 215 a 75, Pinken ƒ110 a ƒ80, Graskalveren ƒ60 a 30, Vaarzen 120 a 90, Paarden ƒ230 a 40. Handel tameliik. Boter. Aanvoer: 66/8 en 50,16 ion en 694 stukkon van l/j kilo. De prijzen waren als volgt: 3 sto qual. 68, 2do qual. 54 en 3de qual. 50. Voor stukkon van 'j, kilo werd 75 a 70 cta. betaald. Amsterdam, 15 October. Op de veemarkt waren aangevoerd 260 runderen, van wolke de prijzen waren: vette koeien lste qual. 62 a 66 c., 2de qual. 68 a c., 3de qual. 54 c. per kilo; 60 melk- en kalfkoeien 120 a 230; 37 nuchtere kalveren 9 a ƒ11; 600 vette varkens, 40 a 44 c. per kilo. Rotterdam, 15 October. Meel. De stomming voor meol was gedurende de afgeloopen week onveranderd. De omzet was onbeduidend en de noteeringen bleven ongeveer dezelfde. Prima qualiteiten blijven gezocht. Heden nauwelijks prijshoudend met beperkten omzet. NOTEERINGEN. Prima qual. inlandsch 11.75 a 12.151 lste qualiteit 10.75 11.25 Zeeuwscbe Tarwebloem Prima Amerikaansob Patent 11.75 12.26 lste qual. Straight 9.50 10.26 2de Bakers 8.— 8.75 Extra puike qual. Hongaarsch 14.26 15.25 lste 12.— 14.— 2de Prima qual. Duitsch lste t Prima B Belgi8ob~r% ,12.— ,12.501 lste 11.— ,11.501 Prima Fransob 11.25 12.261 lste 10.26 10.751 Inlandscbe Roggebloem11.60 11.75 Duitsche ,10.,11. Fran8che Twee tie Kamer, amendement, dat slechts Staat, provincie en grooto gemeenten eigen risico mogen dragen of het risico mogen overdragen en dit laatste ook toestaan aan andere werkgevers, mits onder bepaalde voorwaarden. Overdracht zal o. a. slechts mogen geschieden aan werkelylce verzekeringsmaatschappyen en dan nog onder bepaalde eischen. De heer Kuyper had vooraf verdedigd do door hom en don heer De Visser by amende ment voorgostelde regeling van het betalen der administratiekosten, die zy ten doele willen brengen ten laste der werkgevers en wel in evenredigheid aan de bemoeiingen, welke van een ongeval voor do Ryksverzekeringsbank het gevolg zyn. In aansluiting hiermede keurde ook de heer De Visser het af, dat alle administratiekosten ten laste van den Staat zouden komen. Het amendement-Drucker c. s. nader voor eon gedeelte toelichtende, bepleitte de heer Kerdijlc tegenover de bestryding daarvan van Regeering8wege, het vormen van een reserve fonds by de Ryksbank, en het gedeeltelyk dragen van de administratiekosten door de werkgevers. De heer Van Kempen bestreed alle amen dementen, zich verklarende voor do door de Regeering voorgostelde regeling. De heer Veegens, mede-onderteekenaar van het amendement-Drucker, beweerde, het thans ingediende ontwerp met het vroegere vergelykendo dat de Regeering wel degeiyk op hoofdpunten van haar vroeger beginsel is afgeweken. In tegenstelling van 's Ministers beweren, dat er geen principieele concessies zyn gedaan, is spreker van oordeel, dat er by dit nieuwe ontwerp een waar offerfeest van beginselen plaats heeft, waardoor de waar borgen lo. van den werkman, dat hy ont vangt datgene, wat hom toekomt; 2o. voor de schatkist, dat zy geen schade ïydt, zeer zyn verzwakt. Worden de amendementen-Drucker c. s. ver worpen, dan zal spreker tegen het ontwerp stemmen. Do hoeren Eeldt en De Klerk zullen om redenen van opportunisme, ten einde de wet niet in gevaar te brengen, tegen het amen dement Schaper c. s. stemmen. Daarentegen meende de heer Van Qihe dat een dubbel votum der Tweede Kamer de Regeering tegenover do Eerste Kamer sterk zal maken. De heer Troelstra verklaarde dat hy en zyn vrienden allereerst pogingen willen aanwenden om hun overtuiging te doen zegevieren. Daarom zullen zy zien wat hun te doen staat. o 1 o g r a ra in c u. Zilting van heden. Per telegraaf.) Ongevallenwet. By het voortgezet debat over art. 42 (rege lende do middelen tot dekking der kosten door de werkgevers) en art. 53 (bevoegdheid voor de werkgevers om het risico der ver zekering zelf te dragen of over te dragen aan naaml. vennootschappen) schetste de heer Drucker zyn amendementnader toelichtende het gevaarlyke aan het dragen van eigen risico of overdracht daarvan, verbonden. Tot beteren waarborg, dat de getroffen werkman krygt datgene, wat lieua toekomt, wil hot LORENQO-MARQUEZ, 15 October. (R. 0.) Kruger's reisgoed is aan boord van de „Gelder land" gebracht. Deze neemt nu kolen In en zal vennoedeiyk Donderdag vertrekken. PRETORIA, 11 October. (R. 0.) Naar aan leiding van generaal Buller'e vertrek naar Engeland is er een dagorder uitgevaardigd, meodeelende, dat hy het bevel over het Natalsche leger heeft neergelegd. Maarschalk Roberts betuigt hem voorts zyn dank voor zyn grooto diensten en de bekwaamheid waarmee hy de bewegingen heeft geleid zoolang hy onmiddeiyk onder Roberts' bevel heeft gediend. KAAPSTAD, 15 October. (R. O.) Het ver trek van den eersten trein met uitgeweken Engelschen, die naar Johannesburg terug keer en, is uitgesteld. PRETORIA, 11 October. (R. O.) De com missie, die advies moet uitbrengen over de al- of niet-wottigheid van de Transvaalsche concessiön, hield hier hedenochtend een byeen- komst. De heer Kretschmar van Veen, direoteur van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Spoor- wegmaatschappy, werd gehoord. Zeer opmerke- lyko dingen kwamen aan het licht uit stukken, gevonden in een Nederlandsche ambulance, waaruit bleek, dat de spoorwegmaatschappy korpsen had georganiseerd om de bruggen te vernielen. KROONSTAD, 15 Oct. (R. O.) Een stryd- macht, onder bevel van kolonel Le Qallals, kwam gisteren alhier aan, na de Heilbron-, Reitz- en Frankfort-districten bezocht te hebben. Herhaaldelyk kwam zy in aanraking met kleine Boeren-afdeolingen. Een kapitein en negen man der bereden infanterie werden ge vangengenomen. Verkenners bevonden, dat er veertien honderd Boeron in het Kroonstad-district waren. LADYBRAND, 15 Oct. (R. O.) Vierhonderd man Royal Highlanders kwamen hier aan. De inwoners achten zich nu geheel veilig. PRETORIA, 11 October (R. 0.) In de heden gehouden zitting van de commissie voor de Transvaalsche concessies protesteerde de advocaat, die voor Kretschmar optrad, tegen zyn oproepiDg als getuige, verklarende, dat zulke handelwyzen in Afrika in stryd te achten zyn met de instructie-onderhandelingen, welke nu in Europa worden gevoerd. De president zeide, dat de commissie vol komen gerechtigd is de tegenwoordigheid van een getuige te eischen. Kretschmar erkende de betaling van duizend pond sterling aan den heer Hargrove voor uitgaven ter zake van zyn rondreis in de Kaapkolonie; alsmede betaling van een groot salaris aan Statham, een Boerengezind jour nalist en schryver, terwyl Mendelsohn, toen verbonden aan de „Standard and Diggers' News", een voorschot van zes duizend pond ontving op de hoofdkantoren der Maatschappy te Amsterdam. Hy handhaafde de vernieling der bruggen door de Maatschappy, gerechtvaardigd door gouvernements-overeenkomst. LONDEN, 16 October. (R. 0.) Lord R obets seint uit Pretoria dd. 16 Oct.: Generaal French vertrok met de lste en 4de cavalerie-brigade van Machadodorp in de richting van Heidelberg om de totnu-toe door de Engelschen nog niet bezochte landstreek te zuiveren. Kolonel Mahon geraakte den 13deu met den vyand in gevecht. Dit werd met goed succes bekroond, doch zyne verliezen waren zwaar. Hy had 3 officieren en 8 man aan dooden en 3 olficieren en 25 man aan gewonden. Generaal French bezette gisteren Carolina; gedurende den nacht maakten de carabiniers een Boeren-konvooi buit Generaal Lyttleton zet zyn marsch van Lydenburg naar Middelburg voort. Generaal Rundie meldt dat een konvooi gaande van Standerton naar Vrede op 11 dozer werd aangevallen. De vyand werd teruggeslagen. Generaal Settle bezetto Bloemhof tusschen Klmbehley en Mafeking en maakte 50 krygs- gevangenen. DRESDEN, 16 October. (R. 0.) Het ongemak aan de blaas, waaraan koning Albert sedert lang lydende is, hoeft zich in de laatste dagen weer sterk doen geldon. Een spoedig voorbygogane aanval van be- zwyraing, die zich gisternamiddag by hem voordeod, maakt het noodzakeiyk, dat Z. M. ln de eerste dagen rust houdt. STOCKHOLM, 15 October (R. 0.) Koning Oscar van Zweden en Noorwegen is sedert eenige dagen bedlegerig ten gevolge van een borstkatarrh met siymvorming in de rechter- long. De krachten zyn een weinig afgenomen; de slaap is goed, pols en temperatuur zyn tameiyk goed. ADEN, 15 October (R. O.) De sultan van Turkye heeft voor den tyd van 30 jaren aan Duitschland het eiland Uroan in de Roode Zee, veertig mylen ten noorden van het eiland Kamaran, als kolenstation in pacht gegeven. [Het eiland Kamaran, by de Zuidwostelyke kust van Arabiö gelegen, is in het bezit van Engeland.] LEIDEN, 13 October. Thermomotorstandgisteravond om 8 uren 9° C. 48.2° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 73 C. 44.6° F., 's middags om 12 uren 10.5° C. 50.9° F., 's namiddags om 4 uren 9.6° C. 49.1° F. Maandagavond zyn HH. MM. de Koninginnen met gevolg uit het buitenland op Het Loo aangekomen. By aankomst van den extra-trein waren ter begroeting aanwezig de heeren J. A. Van Steyn, intendant, en H. P. J. Tutein Nolthenius, burgemeester van Apeldoorn. Na zich eenige oogenblikken met deze heeren te hebben onderhouden, gingen H.H. M.M. per rytuig naar het paleis, waar direct de koninklyke standaard werd geheschen. De heeren Hügenholtz, adjt.-inspecteur, en Slotboom, adjt.-ingenieur, hadden den trein van de grenzen begeleid. Er was zeer weinig belangstellend publiek op het perron aanwezig, ten gevolge van het slechte weder. Het stoomschip „Augsburg", van Java naar Amsterdam, arriveerde 14 October te Marseille; de „Bundesrath" (thuisreis) vertrok 13 Oct. van Napels; de „Koning Willem I", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Oct. te Port-Said; de „Lombok", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 15 Oct. te Suez; de „Oengarau", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 15 Oct. 0ues3ant; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 16 Oct. van Buulogne-sur-Her (aan booid 57 kajuits- en 30 tusschendekspassagiers). Haarlemmermeer. Door do groote hoeveel heden suikerbieten, die naar de fabriok „Hol land" te Halfweg moeten worden getrans porteerd, wordt do geregelde aflevering door de landbouwers in den Haarlemmermeerpolder belemmerd, terwyl in tegenstelling daarvan de afieveriDg aan de fabrieken in Noord-Brabant, waarvan er eene, evenals die te Halfweg, toch ook op gehalte contracteert, niet de minste vertraging ondervindt. Dit schynt men te moeten toeschryven aan gebrek aan bietenwegers en schepen, wat in dezen drukken tyd wel te billyken valt. Toch zou het misschien nuttig zyn, indiener, waar dergelyke drukte te voorzien is, bereids maat regelen werden genomen, die tot groot gerief der landbouwers een geregelde aflevering mogeiyk konden maken. Katw\jk«oau-Zee. Als merkwaardigheid bericht men ons, dat by den inspecteur van politie te Katwyk-aan-Zee op Maandag jl. niet minder dan zeven flesschen werden gebracht, waarin zich briefjes bevonden, welke op het zeestrand alhier waren aangespoeld. Vier der flesschen bevatten een kaart, geadresseerd aan prof. G. Gil8on, Instituut Zoölogique, Louvain, Belgique, met verzoek op de kaarten te ver melden plaats van vinding, datum, naam en adres van den vinder. Verzocht wordt tevens de kaarten ongefrankeerd op te zenden. Ook staat op de kaart: Onderzoekingen over de richting der dryvende voorwerpen in de Noordzee. Alles is in vfjf talen op de kaarten gedrukt Aan het verzoek van opzending is voldaan. De andere flesschen bevatten de volgende briefes: Een Engelschen brief dd. 2 Septem ber, in het gezicht van Aberdeen in zee ge worpen het is een schryven van een matroos aan zyn vader te Dungenes. Vervolgens een brief van een soldaat op het Duitsche atoom schip „Germania", in zee geworpen in het Kanaal, datum onleesbaar. Ten slotte een Duiteoh briefje, waarop de datum niet vermeld is, maar de plaats, waar het in zee is geworpen. De inhoud is onbeduidend. Noordwjjk* Maandagavond om acht uren vergaderden in het café van den heer Th. Van Dam, een 25-tal personen met het doel: een lotery-vereeniging op te richten, waarin na eenige discussie allen toetraden. Het doel van deze vereeniging is, om zich meer en meer uit te breiden, ten einde later een flinke vereeniging te doen tot stand komen. Verder gingen zy over tot het kiezen van een bestuur (met gesloten briefjes). Het bleek, dat gekozen waren de heeren W. Venselaar, lste voorzitter, Jac. Van Houten, 2de voorzitter, H. Van Duil, 1ste secretaris, A. Kloos, 2de secretaris, Th, Van Dam, penningmeester, die allen hun benoeming aannamen en zullen trachten, zooveel als in hun vermogen is, de vereeniging met raad en daad by te staan. Naar aanleiding van het bovenstaande mos- ten wy onzen lezers aanraden zich niet te spoedig met een doode mees to verheugen. Er is slechts sprake van een waarschyniyk- heid, en alvorens deze werkeiykheid is ge worden, zal or nog wel eenige tyd verloopen. En bovendien, mocht het werkeiyk tot een verlaging komen, dan zal deze zich nog slechts hoofdzakelyk in België doen gevoelen, omdat 1 in ons land, misschien op een paar waggon- ladingen na, geon Belgische steenkolen wor den gebruikt, te Leiden in hot geheel niet. Wat betreft de Belgische anthraciet-kolen, ook daarvan is vooreerst, naar ons verzekerd werd, nog geen prysverlaglng to verwachten, omdat er volstrekt geen overproductie is, hetgeen blykt uit het feit, dat handelaren te dezer stede nog zendingen moeten overkrygen, die zo reeds In Augustus en Septemter hadden moeten ontvangon maar niet kunnen loskrygen. Men is er dus zelfs veel ten achteren, wat de pryzendaling (in April 11. is or zelfs eon be- langryke opslag geweest) eveneens tegenhoudt. Wol wordt verwacht, dat de tegenwoordige pryzen op hun hoogst zyn en dus niet moor zullen stygen, maai- dat pas tegon het voor jaar verlaging niet is uitgesloten. ACADE.1IIENI EEWS. L e i d e n i De heer E. H. A. Cromhout, geb. te Delfzyl, die gisteren tot doctor in de Nederlandsche letterkunde werd bevorderd, promoveerde cum laude. Geslaagd is voor het propaedeutisch examen in de genoeskunde, do heer P. R. d'Arnaud Gerkens; voor het candidaats-examon, eerste gedeelte, in de godgeleerdheid, de heer J. C. Kaïs. Uit Brussel w o r d t g emeld: Vol gens de „Messager" kort een belangryke kolen- ml]n in de Borinage wegens gebrek aan afzet de productie met 20 pCt. in. Het genoemde blad houdt oon algemeene prysverlaglng dei- steenkolen met 6 a 7 franken voor waar schyniyk, daar de meeste gieteryen anders voornemens zyn, met 1 Januari geheel to sluiten. Do gouden tyd voor de mynsymJicaten schijnt dus al voorby. Want 6 a 7 lranken daling ue- teekent: ongeveer terugkeer tot den toesiand vóór de opzetting van do pryzen. Uit China. i In „Do Tyd" deelt de zeereerw. heer Henri Raymakers, overste in het Missiehuis te Vucbt, nog mede, dat volgens een nader bericht van den minister van buitenlandsche zaken, vyf- tien missionarissen uit hun Christenheden verdreven en naar de Russische grenzen govoerd zyn. Waarschyniyk zyn zy onder een escorte van Chineesche soldaten daarheen gebracht. Van Kiachta zullen zy zich moeten begeven naar het meer Baikal, om, na dit per stoom boot te zyn overgevaren, den transsiberischen spoorweg te Irkutsch te nomen en zoo naar hun vaderland terug te keeren. Drie van hen zyn Nederlandersde eerw. pater G. Lemmens. uit Beek by Maastricht, de eorw. pater I). Lee8en8, uit Bemmelen, en de eerw. pator H. Van den Meerendonck, uit Boxtol. 16 andere missionarissen uit hetzelfde Vicariaat van Zuid-West-Mongolië, die sedert lang omsingeld waren, zyn door do bemoei ingen van Li-Hung-Chang ontzet en worden thans beschermd. Nog wordt gemeld, dat de missionnarissen te Krachla geld vroegen by een Chineeseh- Russischo bank, wier agent seinde naar hot hoofdbureau te St.-Petersburg. Hier vroeg men een waarborg van Nederland en België. Onzo minister van buitenlandsche zaken had daar voor geen post op de bogrooting on zocht derhalve eldois den noodigen waarborg to verkrygen. Op diens verzoek seinde dr. Scliaep- man naar Vucht. Wijl pator Raymakers afwezig was, bleof zijn antwoord langer uit dan men verwachtte. Daarna stelde ook do aartsbisschop van ütioeut zich borg. Woens dagavond aeiudj onze rogeoring naar 8t.- Petersburg. In eon brief van mgr. Favier, te Parys ontvangen, dien we in „De Tyd" opgenomen vinden, sciiryft deze dd. Peking 16 Aug.; Gisteren zyn de troepen Peking binnen getrokken. Hedenochtend werden wy bevryd door de Franschen. .'Gedurende de twee maanden van beieg is de Po-Tang getroffen cloor 2400 granaten en kogels. Alles is grootelyks beschadigd, de kerk moet nieuw worden opgebouwd, mynen zyn gesprongen on hebben evenals de honger en de kogels tal van personen gedood. Wy hadden nog slechts voor twee dagen voedsel twee onsen per persoon 1 Al de dieren, al de bladoren van de boomon, de wortels enz. enz. zyn opgegeten. Meer dan 100 kinderen zUn gestorven, en 51 werden ten gevolge van een ontploffing bedolven onder het puin. Wy hebben in den tuin 400 graven 1 Gelukkig zyn onze 3000 Christen-, mannen en -vrouwen gered, in do geheele; missie is geen enkele zuster gestorven. De heer Chavanne is gedurende het beleg over leden aan de gevolgen van een wond en aan| de pokziekte; de eerw. heeren Carrigues en Doré ondergingen den marteldood, zy zyn inj hun parochie vermoord. Ook de heer Addusioi is gisteravond op straat vermoord, terwyihy\ zich naar den Pe-Tang wilde begeven. Wy' hebben den dood vernomen van vier of vijf Chineesche paters, en vermoede!yk zyn i> nog andere slachtoffers. Ik zal u daarove later sohryven. Te Peking is alles verbrand, behalve de Pe-Tang, die dapper tegenweer heeft geboden en verdedigd werd door veertig marine-soldato-.il Uit Peking is te 's-Gravenhage ontvangen' een sohryven dd. 19 Augustus van don boe^ W. J. M. Yan Tol, in dienst van de Belgische; Legatie aldaar. Aan dit schryven ontleent het- „H. DagbL" het volgende; J „Wat een vreugde, toen verleden Woensdag,j den 14den Augustus, de troepen binnenkwa-j men, wat eon gejuich 1 Alle geledon leed waa' vergeten op dat gezicht; twee maanden langj zyn we van alle kanten bestookt geweest. Daj Belgische, Oostenryksche, Italiaansche onj Fransche legaties zyn totaal verwoest door da, woeste benden, zoodat de moesten van ons een) onderkomen in de Engelsche legatie moesten, zoeken, omdat die het grootste en ook het bestd te verdedigen was. Tot driemaal toe hebben? de Boxers getracht, door de omliggende hu[^ zen in brand te steken, ons daaruit to ver£ dry you, maar dat ia het gespuis niet gelukt* Twee maandon lang ben ik 's nachts niet uifc de kleoren geweest en heb myn plicht jmT daan als viy williger (dag- en nachtdienst). Da ik uraaf heb medegosokoton, behoef ik u zekqft met te zeggeu, ik heb do kogels om myj 1 ooien hüoruu 11 uiten en soldaton naast mf neer zien vallen, maar God was mot ona heeft ons gespaard".

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3