Bears van Amsterdam. als gezagvoerder, daarna de laatste jaren, tot zyn dood, als inspecteur. Hy was een man, die by de Maatschappij hoog stond aange schreven en wiens verscheiden daar dan ook zeer wordt betreurd. De heer De Boer was ook gedurende vele jaren lid der commissie, belast met het af nemen van het examen voor stuurlieden. Hij was iemand, die in scheepvaartkringen als een bekwaam man bekend stond. De heeren Wessels, Wolmarans en De Bruyn van de Bóeren-deputatie verlaten heden voor eonige weken de residentie. Na voor particuliere aangelegenheden eenige plaatsen in het noorden des lands te hebben bezocht, zijn zij voornemens naar het zuiden eonigo hooggeplaatste ambtenaren uit de Z.-Afr. Republiek tegemoet te reizen, die in een dor Italiaansche havenplaatsen zullen ontschepen. De heer Fischer, hoofd dor deputatie, ver trok heden met dr. Leyds naar Brussel. Consul Pott schrijft in een brief aan den voorzitter van het Hoofdcomitó van het Roode Kruis, dat het wenschelijk blijft, brieven voor de leden van de Ned. Ambulances aan hem te blijven zenden. Tot secretaris van het Duitsche gezant schap te 's-Gravenhage, ter vervanging van den heer Von Flotow, wiens plaats sedert geruimen tijd onvervuld bleef, is benoemd graaf De Montgelas, die reeds is aangekomen. Jhr. Yan der Hoeven, secretaris der Trans- vaalsche legatie, is in de residentie aange komen. Dezer dagen is te Arnhem overleden de heer P. Severijn, laatstelijk resident van Probolingo, uit welke betrekking hij in 1876 eervol werd ontslagen. De heer S. had een 30-jarigo loopbaan achter zich. Hem werd herhaaldolijk de tevredenheid der Regeering betuigd, o. a. wegens zijn beleid bij de demping van den Palembangschen opstand in 185152. Met de dag'ooot „Willem, Prins van Oranje", van do Maatschappij „Zeeland" kwamen Zaterdag-namiddag te Ylissingen van Londen aan, de Hertog van Connaught en gemalin, die met den aansluitenden snel trein hun reis naar Dresden voortzetten. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 15 Oct. van ^.don; de „Rotterdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 15 Oct. PrawlepoinL Abbenos (gem. Haarlemmermeer). Toen dezer dagen J. uit Aalsmeer aanvankelijk in gezelschap van Van Yl., van Hillegom, zijn roes aan do Hoofdvaart had uitgeslapen, bemerkte hij, dat hem een muntbiljet van f 25 benevens f 15 aan zilvor was ontvreemd. Voordat hy wakker werd, was zijn kameraad verdwenen. Het is nog niet bekend wie dezen diefstal hoeft gepleegd. Aan hen, die zich opgaven voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel te Aalsmeer, zij medegedeeld, dat deze Woensdag avond 17 Oct. zullen aanvangen te halfzeven. Z(J zullen voortaan Woensdag en Zaterdag avond gehouden worden. Alkemade. De oefeningen van hot voor bereidend militair onderricht zullen hier, to Roelofarendsveen, Donderdag 18 dezer eon aanvang nemen. Haarlemmermeer. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter, alhier, hebben zich 37 sollicitanten aangemeld. Door den burgemeester werden aan den Commissaris der Koningin ter benoeming voor- godragen lo. Jan Gerhard Revius, agent van politie to Haarlem; 2o. Karol Trugte, veld wachter te Zuid-Beierland; 3o. Hendrik Warner Brandsma, agent van politie te Hilversum. Mazers woude# Het kerkgebouw der Ned.- Horv. Gem., dat onlangs dreigde in vlammen op te gaan, doch door spoedig aangebrachte .hulp voor den ondergang werd behoed, heeft gepasseorden Zondagavond gedurende de prodi- katio ook een waterproef ondergaan. We kunnen niet roemen over den gunstigen uit slag. Gelukkig was het opgekomen aantal hoorders met zoo groot als we dat gewoon zijn; anders zouden velen genoodzaakt zijn geworden, van tijd tot tyd naar een andere en drogere plaats te verhuizen. Het hemel water toch liep, niet druppelsgewijze, maar bij stroomen langs de wanden op de banken en door het houten verwulf op den grond. De proof heeft ons duidelijk aangetoond, dat in de toekomst belangrijke reparatiên noodig zullen zyn; hoewel we er, om misverstand te voorkomen, onmiddellijk bijvoegen, dat ge durende de laatste jaren herhaaldelijk kolos sale verbeteringen aan het kerkgebouw zyn aangebracht en geen kosten weiden ontzien, om hot in goeden staat te houden. Nu we in onze naaste omgeving door verschillende besmotteiyke ziokten worden be dreigd, kunnen we niet nalaten er nog eens met kracht op te wyzen, dat het drinken van ongekookt vaart- en slootwater zeer ver- derfelyke gevolgen kan hebben. Ook hot koken dor melk wordt door deskundigen sterk .aanbevolen. Tevens waarschuwen we ieder, dio in do onmiddellijke omgeving van de aan die ziokten lijdenden moet verkeeron, om toch vooral op uiterst behoedzame wijze met hun kleodingstukken en met alles, wat door de lyders wordt gebruikt of van hen afkomstig mocht zijn,om te gaan. Voorzichtigheid is ieders plicht en onvoorzichtigheid, in dit opzicht, kan niet alleen uzeivon, maar ook anderen in gevaar brengen 1 Bon haasje, dat gisteren door een onzer welbekende jagers zoo goed in de beide achtor- pooten geraakt was, dat het overal op zijn 'weg een dubbel bloedspoor achterliet, wist niettegenstaande zyn gewonde „loopers" nog zooveel snelheid en kracht te ontwikkelen, dat het over greppels on slooten aan den toeschietenden jager met zijn jeugdige helpers wist te ontkomen en weldra uit hun gezicht was verdwenen. Naar men verneemt, heeft de heer E. B. Klaren, onderwijzer aan de school No. 4 te Hoofddorp, wegens ziekte, eervol ontslag aangevraagd uit z^jn evengenoemdo betrokking, met ingang van 1 Januari a. s. jL/eideruorp. Woensdag, 17 dezer, zal door het bestuur van den Zyilaan- en Metjopolder schouw gohouden worden over de slooten, enz. Noordwjjkerliout, De vermiste minder jarige A. v. d Raad is door de gemeente politie van Noordwykerhout te Heemstede opgespoord on naar do ouderlyke woning terug gebracht Oegstgeest. Biykens de uitkomsten der tienjarige volkstelling bedroeg op 1 Januari 11. het bevolkingscijfer dezer gomeente 1476 m. en 1633 vr., totaal 3109. Op 22 October a. s., tusschen halfvier en vier uren 's namiddags, zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze vaccinatie in de school aan den Morsch. Oudshooru. Gedurende de maanden Januari tot October dezes jaars beliep hier by den burgerlijken stand het totaal geborenen, over ledenen en huwelijken 76, 35 en 11, tegen respectievelyk 62, 40 en 8 gedurende dit tijdvak van 1899. Hot bestuur van den Vrouwgeostpolder heeft de herfstschouw over de diepte en breedte van alle wateren en slooten, in dien polder gelegen, bepaald op Donderdag 15 Nov. a. s. V alkeiiburg. De uitslag der loting voor de nationale militie is voor deze gemeente als volgt No. 1 Ar. Bol, 2 C. Bol, 3 M. Noppon, 4 K. Haasnoot, 5 C. Ouwersloot, 6 W. Van der Zwart, 7 J. Slootweg. Uit <lo „Staatscouraut". Koninklijke besluiten. Benoemd tot inspecteor der registratie en domeinen eerste klasse te Maastricht D. E. C. Frankamp, thans tweede klasse aldaar; tot tweede klasse te Doventer F. Bartelink, thans derde klasse aldaar; tot derde klasse te Bergen-op-Zoom W. Ten Bokkel, ont vanger der registratie to Zaltbommel. Benoemd tot vice-president der rechtbank te Middelburg jhr. mr. E. P. Schorer, rechter in feraold college; tot burgemeeeter van Ten Boer, M. Albnrda, thans burgemeester van Usquert; tot schoolopziener in het district Arnhem, J. E. Van Renesse, districts-sclioolopziener te Beeren- veen, en in het district Heerenveen A. C. Zel- velder, nrrondissemonts-schoolopziener te Woerden. Herbenoemd tot schoolopziener in het arrondis sement Borgen op-Zoom mr. P. M. J. E. Bloemarts, te Breda. Benoemd tot reserve-twoeden-luitenant bij het wapen der infanterie, en wel by het regiment grenadiers en jagers, de vaandrigs J. U. Drielsma en A. T. Keen, van genoemd corps. By de Kon. Nederlandsche Marine-reservo be vorderd tot adelborst der lste kl., de buitenge wone adelborsten BL J. Harms, T. W. Smit, P. Scheltes en A G. AL Bruyns. De zilveren eore-medaille der orde van Oraüje- Nassau verleend aan den schrijver-majoor in het vaste korps onderofficieren bij de zeemacht A. H. Barentsen. 16 October 1900. pCt. Nod. Cert. Nat. Schuld .V* Obligationtl üong&rjjo, Leon, in Zilvor 1S8Ö I* Coaten.. Kent« in Ftp. MoVNov. o Jan.'Juli 5 Fo.-t, O. B. 1863,01 mot Tickot 3 dito dito ISö&öÖ i dito dito 1590l dito dito Tabnkelooning. li inland Binn nl. 1894 4 18SJ Rb. Ü2ó 4 1867 69 100 4 18S9Rb-C2ö,udo8onoGanaL4 p 0 Enuuie 1594 Rb. 4 Epanjo, Obl. F rp. Schuld 4 iurkijUbL Goprivil i Roconvorteordo acrio D. Uoxieo Binn- Aüostaro2o«or. 6 Biaxiiió, 15894 v lunding Looning 1598 5 Columbia 100—600 Vonezuoia, UbL 1551 100 600 4 Po.-nv. Corp. ubl0 9 CcrU v.prol. Aand. Italië, Obl. Zu>a-l(al. Spoor 3 Spvr.loon. 1557 89 tor. A-li 8 Portugal, Beira Brnxa Uualaml, UbL Wladik. 1SÜC9S 4 9 Rjuan-Ur.lt. 696 4 1853 4 18904 Aand. N. Afr. LLandalav roonig. Cult. blij. Vorstenland. Kon. l'otioioambronuen -iHSrutacho Fotroieuin Gowou' Aand. Scbib&jeff Aand. Sumatra l'alembang. a Mooora Knim Ned. Hnndcl-My. lloscontre N. W. Fac. Uyp.-B. Schuldbr. lncomobonda Maxwoli Aand. HoU. IJ oren Spoorweg My. tot ExpL v.Staatspw. Obl. Nod. Conti-. Sp. 1ÓOU 3 Aand. N. Zuid-Air. Spoor 6 UbL 1899 4 UbL Boxtal-Y/czel 1 SOT/SO goat. Aand. Ainorik&anachr Vaart 9 Rottord. Lioyd Amorilb., Aand. A -ohiaoxi Topok* p"<* O.iie. AOJ.t. Aand. Dcnv. RioGraoda a Flor. Ctr.icFonüu St. Louis ii San Fr.gow. A. .Hepr.A. Aand. Miaa. Kan sa a 'l'oxti Ubl. lo hyp. 2e 4 Erio Spoor Aand. 2e prot. A. 9 Ontario Wootern AnnJ. NorL West. C. v. Aand. s South. Fac. C. Qew. Aand. P^L GoudL f Union Fac. Cert. v. Aand. D Pr0^ Annd. W. N.-Y. iP.afg.C.T.A. ,gon-mortg.b. t Incomob. Wab&ah Sp. C. v. prei. A. Kanaw. City Sb. Uw. Cy. A a CorL v. Aand. Pref. Aand. ,ie üyp. Obl. 3 Oougar-ijo, Tboiaa-Lotou. 4 Turkije, Spoorw.-Lolon3 Spanju, Mudrid-Lotan. 3 Fr. DoU Tabak Mij. Aand. Duli-Cultnur-Maatachnppi) CorL v. Aand. Arendjburg. Aandoolon Sonouibah Axuidcoltn Rotterdam- Deli Oostenrijk, Papior f 20.35 dito Zilver 20.87y{ Franscho Diverse R|Jksmark f .Russen Zilvoren lloebols/T.25 dito In Gouden Roobele/' 1.89^ Prolongatie 5 pCt. ISieuwe guldens. Thans zyn de nieuwe guldens gereed, ten minste spoedig zullen zy in circulatie komen. Ze dragen het jaartal 1898 en vertoonen aan de voorzyde het borstbeeld der Koningin, naar links gewend, het haar opgenomen en samen gevat in een wrong, de diadeem is in de voorharen gestoken. Het omschrift luidt Wilhelmina Koningin der Nederlanden, en onder het kopje staat P. Pander. De keerzyde vertoont het Nederlandsche wapen, anders ge modelleerd dan vroeger, met de gebruikelyko munt- en waarde-teekenen en het omschrift. Het kantschrift natuurlijk als op de oudere munten. De munt is blykens een schryven aan de „N. R. C." een niet genoeg te waar- deeren poging om mooi werk te leveren. Het is een verademing na het vele leeiyke, door sleur en gemis aan energie bedorven werk, dat op dit gebied in de laatste tientallen van jaren in ons land is tot stand gekomen aan 'sRyks Munt. Aan minister Piorson komt een woord van warme hulde toe voor dit initiatief. „Men weet, zegt de schrijver in het Rot- teidamache blad vorder, dat Pander de beeld houwer is, die het oorspronkelyk relief model leerde, natuurlijk in eng verband met het veel bewonderde marmeren beeldhouwwerk, dat allerwegen te zien was. Men moot echter by de vergelijking van reliöf en munt niet uit het oog verliezen, dat het werk van den kunstenaar iets anders is dan van hem, die de muntstempols ontwerpt: terwijl de eerste vol komen vryheid van' handelen en beweging heeft, binden den tweede de eigenaardige eischen van techniek en practyk. Van techniek daar zyn werk gereduceerd wordt, dat is van een grootte van 200 mM. wordt terug gebracht tot don omtrek van een gulden (subsidiair een gouden tientje)er geschiedt dus oen arbeid buiten zyn medewerking en buiten de mogelykheid om persooniyk in te grijpen. Van practyk daar hot "reliëf van do munt niet te hoog mag zyn, daar anders de geluk kige bezitters de guldens niet kunnen stapelen, niet te laag, daar aanwrjjving met andere geldstukken, dagelyks in handen nemen en uitgeven den beeldenaar zouden uitwisschen en het stuk spoedig ongeschikt zouden maken. Of aan deze eischen der practyk voldaan is zal de tyd moeten leeren, wy vragen ons nu alleen af, of dit nieuwe geldstuk uit het oog punt van kunst als geslaagd is te beschouwen. „Het antwoord is zeor beslist bevestigend; er zal binnenkort een mooie munt in omloop komen, vooral wat de voorzyde aangaat. Het kopje vertoont niet het gewone type van de Koningin, maar er zit in de melancholieke, eigenaardig-emstige, wat oudere gelaatsuitdruk king toch zeer veel waars en juist-gegrepens; men moet nooit vergeten, dat verreweg het grootste getal van de Nederlanders, die de guldens in handen krygen, H. M. de Koningin alleen pleegt te zien by joyeuse entrees in steden en dorpen, of Bnel rydend in Baarn, Apeldoorn of het Haagscho Bosch. Anderen, meer bevoorrechten weder, zien H. M. op audiêntiën of statie-diners. Pander heeft een andere uitdrukking van het vorstelyk gelaat, naar zyn individueele opvatting gegrepen en voortreffelijk op de munt in beeld gebracht. De lynen van het haar zyn mooi, vooral daar, waar de krulletjes neervallen op het voorhoofd neus, oog en kin zyn smaakvol wedergegeven, de mond is ietwat benepen. „De keerzyde is beter dan op oude guldens, maar wel schynen eenige heraldische beden kingen gewettigd, hoewel het niet te ontken nen is dat het aantal heraldici even groot is als het aantal bestaande heraldische opiniën; uit het oogpunt van 6tnaak is de keerzyde geslaagd te noemen. Hier vooral moet men niet vergeten dat de eischen der practyk mee brengen dat er zoo min mogeiyk wordt afge weken van het eens bestaande type, hoe vurig men misschien ook wenschen zou om inspi ratie te zoeken op onze voortreffeiyke mun ten der 17de eeuw; hier ook geldt in hoogo mate hot nadeel, dat voortvloeit uit het feit, dat de kunstenaar zyn model maakt en de technicus dat reduceert; de oudere stompel- snyder8, die zelf den stempol pleegden te makon, waren in veel gunstiger conditiën in dit geval. „Wanneer wy onzen indruk samenvatten, dan mogen wy constateeren, dat de Neder landers met genoegen hun nieuwe guldens zullen kunnen aanschouwen, en dat er een meer dan gewoon vluchtig bewerkt betaal middel in omloop zal komen". Gemengd Nieuwe. Do ommegang met muziek, fak kellicht, banieren, onz., na de ontgroening van nieuwe leden van het Leidsch Studenten korps in den Schouwburg, zal hedenavond den volgenden weg door onze gemeente nemen Van den Schouwburg aan de Oude Vest, Turfmarkt, Paardensteeg, Apothekersdyk, Kippenbrug, Aalmarkt, Yischmarkt, Koorn- brugstoeg, Broestraat, Hoogewoerd, Water- steeg, Hooigracht, Bakkersteeg, Haarlemmer straat, Paardensteeg, Apothekersdyk, Vrouwe- steeg, Breestraat, Steenschuur (Loge-Zyde), Garenmarkt, Raamsteog, Doezastraat, Steen- schuur, Breestraat naar de Sociëteit Minerva". Hedenmorgen omstreeks zes uren is het lijk van den kleermaker Van der Y. uit don Nieuwen Ryn by de Middelstegracht opgehaald. Te halftien gisteravond was do man uit huis gegaan, om besteld werk te bezorgen, en keerde niet meer terug. Hoe hy te water is geraakt, is niet bekend. Gouden horloge met dito ketting en andore voorwerpen, benevens een bedrag van f 77.21, werden op hem bevonden en zyn aan zyn vrouw ter hand gesteld. Het ïyk is onder politie-toezicht naar het drenkelingenhuisje overgebracht. Door de politie alhier is gister avond J. F. De J., die op de Heerengracht bewusteloos lag, op advies van een genees heer, die niets aan hem bespeuren kon, per brancard naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar hy werd opgenomen. Yermoedeiyk had de man een zenuwtoeval. De Bloemen- en Planten Commissie der Ned. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in haar October-vergadering, gehouden in „Artis", te Amsterdam, o. a. de navolgende onderscheidingen toegekend, als: Getuigschrift lste klasse aanCactus-Dahlia Red Rover, van de heeren E. H. Krelage Zoon, te Haarlem, en W. Van Veen, te Leiden. Dankbetuiging aan: Capsicum capsicastrum fol: var: als nieuw gewonnen plant ingezon den door den heer Alb. Maarse Cz., te Aalsmeer. Uit Lisse wordt gemeld: De handel in bloembollen nadert zyn einde, want de laatste weken zyn daar, waarin dat artikel verzonden wordt, en men kan nu een oordeel uitspreken over handel en pryzen van het seizoen 1900. In het algemeen deed de oorlog in Zuid- Afrika zich geducht gevoelen, want wegens den rouw waren de Engelsche orders klein. Overtuigd als men is, dat Engeland zyn orders niet met opzet inhield uit antipathie tegenover Nederland, zal een ieder begrypen, dat er ge gronde redenen waren om voorzichtig te zyn met het koopen van een weelde-artikel in een land, dat zooveel verliezen ïydt, en dit is dan ook de reden, dat de marktpryzen van veel bolgewassen zeer gedaald zyn, enkele artikelen bleken geheel onverkoopbaar. Hyacinten hielden prys, trots al deze omstandigheden, ze bleven zelfs duur eD gingen best van de hand. Tulpen gingen eerst vlot weg, doch in de tweede hellt van den handels- tyd bleek er weinig vraag naar deze bollen en werd er veel voor lage pryzen opgeruimd. Krokussen werden van den boginno af vrywel onverkoopbaar. Narcissen gingen zeer lui weg met steeds lage pryzen, op een paar soorten na. Resu- meerende: de exporteurs kunnen tevreden zyn, kweekers van hyacinten hadden het best en zy, die veel andere artikelen kweeken, hebben daarmede slechto zaken gemaakt. By de politie te Utrecht kwam gistermiddag een heer aangifte doen, dat hy in den trein van Amsterdam naar Utrecht met kaartspelen —een, twee, drie, hartenboer— ruim f 240 had verloren. De gelukkige winner was te Nieuwersluis uitgestapt. (U. D.) Op de Oudegracht by de Bakker- brug te Utrecht liep gistermiddag een vrouw van middelbaren leeftyd, die zoo beschonken was, dat zy niet meer op haar beenen kon staan en daardoor ook meermalen in de modder had gelegen en daarby tevens een wonde in het aangezicht had bekomen. Een paar politie agenten trokken zich harer aan en brachten haar onder grooten toeloop naar de Ganzen markt. De gemeenteraad van Baarn heeft besloten, aan twee nieuwe wegen in het Nassaupark de namen te gevon van Kruger- en Steynlaan. De weduwe van den treincontro- leur Tjaden, die eenigen tyd geleden aan het Weesperpoort8tation te Amsterdam werd over reden, heeft thans van de Staatsspoorweg- maatschappy een jaar traktement van haar overleden echtgenoot ontvangen, benevens vol pensioen. Wy vernemen, dat do heer mr. J. P. A. graaf Van Limburg Stirum te Arnhem, door aankoop eigenaar is geworden van de plaats Ryzenburg, te Schaarsbergen onder de gemeente Arnhem. Het doel moet wezen, daar een herstellingsoord voor drank zuchtigen in den trant van flooghullen van te maken. (Amh. Ct.) Men meldt uit Haarlem aande „N. R. Ct.": Volgens de thans gesloten verklaarde instructie in de zaak van den redacteur der „Spaarne-Bode" te Haarlem, van welke slui ting hom boteekening is gedaan, hoeft de rechtbank geweigerd in te gaan op het requisitoir van den officier van justitie dat luidde verwyzing naar do openbare terecht zitting wegens smaad, doch heeft de rechtbank de zaak verwezen wegens het feit, dat de verdachte den commissaris van politie opzette- lyk de beleediging heeft aangedaan hom aan de lezers van zyn blad voor te stellen als een ambtenaar, die zyn politiepersoneel doet zuchten onder een roede, die wel iets doet denken aan den Spaanschen tyd; die nu al ruim een jaar alle aanmaningen van het personeel tegenhoudt, waarmede hy zich misschien een plasdankje van den wethouder van financiën denkt te verwerven, omdat er zooveel en zooveel van de politiebegrooting in kas biyft; by wie van bevordering geen, van standjes krygen wel sprake is en die geen slag heeft met zyn personeel om to gaan. De schade by de treinenbotsing, die, zooals gemeld, Zaterdagavond te Haarlem heeft plaats gehad, beloopt, naar men mede deelt, ongeveer f 2000. Bjj de halte Laarderweg, naby Naarden, kruisen elkaar de Gooische en Huizer stoomtrams. Zaterdagmiddag heeft er op dat punt een botsing plaats gehad tusschen beide trams, waardoor wel materieele schade, doch geen persoonlyko ongelukken zyn ver oorzaakt. Het verkeer ondervond groote ver traging. Een tweetal kwartjesvinders, die in den trein van Haarlem een gouden horloge met ketting van een reiziger door kaartspel wisten afhandig te maken, zyn door de politie te Amsterdam aangehouden. Gisteren werd door den officier van justitie mr. Von Baumhauer en den rechtercommissaris mr. Eggers, bygestaan door den commissaris van politie den heer Vreede, ten kantore van de firma M. L. Rosenfeldt, handelende in tabak en kantoor houdende te Amsterdam in het gebouw „Frascati" in de Nes, een langdurig onderzoek ingesteld, ter- wyi de beide firmanten afwezig waren en zich beiden in het buitenland bevinden. Zekere Lambertus Mans, in 1893 door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch wegens brandstichting tot 8 jaren gevangenis straf veroordeeld, en in Juli jl., by besluit van den minister van justitie uit de byzondere strafgevangenis voor mannen te Leeuwarden, waar hy die straf onderging, voorwaardolyk in vryheid gesteld, onder bepaling, dat hy zich, totdat zyn geheele straftyd zou zyn ver streken, nergens anders dan m de gomeente Herkingen zou hebben op te houden, is dezer dagen op bevel der justitie weer gevangen genomen, omdat hy zich, in stryd met die bepaling, elders metterwoon had gevestigd, niettegenstaande hem het gevaariyke en niet raadzame daarvan alsnog was onder het oog gebracht. Zondagmiddag sloeg te Baarn de bliksem in de boerdery de Eult (eigendom dor Koningin) zonder evenwel groote schade aan te richten. De boerdery, die dezen zomer afbrandde, is zoo goed als herbouwd. Op het landgoed Drakesteyn aan de Lage Vuursche (Baarn) is oen zeldzame vogel geschoten, nl. een Nucifraga caryocatactus of notenkraker. TWEEDE KA3IEK. Ongevallenwet. Door de heeren Kuyper en De Visser zyn, voor het geval van aanneming van hun amen dement op art. 42 der Ongevallenwet, nog ftonipft amendementen voorgesteld. Een daarvan bedoolt te bepalen, dat daj werkgever, die is toegelaten tot het dragenl van het risico, aan de Ryksvorzekenng voor; de bemoeiingen van haar bestuur te zynea aanzien, een aan die bemoeiingen evenredige bydrage in de administratiekosten verschuldigd' is. Ie hy toegelaten tot het overdragen van; bedoeld risico, dan is deze bydrage verschuif digd door de vennootschap of vereeniging di®1 de overdracht aanvaardt. Een tweede amendement strekt om de be zoldiging van de ledon van het bestuur der Ryksverzekering8bank en van de aan dat bestuur ondergeschikte ambtenaren voor de helft te doen komen ten laste van het Ryk. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal* De correspondent van de „Daily Mail" seint uit Pretoria, dat de mail uit Durban Donder dag 36 uren lang opgehouden is, omdat de Boeren by het station Vaal bezig waren ge weest. Tusschen Volksrust en Heidelberg waren al de bezettingen der stations 's nachts onder de waponen gebleven, maar or kwam geen aanval. Den 28sten Sept. hoeft men by Heilbron weer een poging gedaan om Do Wet in do val te laten loopen. Er werd een cordon ge trokken, tachtig myien in 't rond, en al die troepen marcheerden naar Heilbron toe. Maar De Wet stoorde er zich niet aan natuuriyk en ging naar Kliprivier. Woensdag zou Christiaan De Wet den spoorweg by Kroonstad zyn overgetrokken en in noordelyke richting zyn voortgegaan. Zaterdagmorgen, terwyi de markt te Johan nesburg in vollen gang was, verschenen on verwacht een troop soldaten, die den Boeren om hun passon vroegen. Het bleek toen, dat velen daarvan niet waren voorzien, waarop vyftig van dezen in hechtenis werden genomen. i Door een eigenaardigen samenloop valt met het einde van den verkiezingsstryd in Enge land samen een plotselinge overvloed van oor logsberichten uit Zuid-Afrika, die meestal nadeelig voor de Engelschon zyn. Zoolang de verkiezingen duurden, heeft het War Office slechts eenige weinige dépêches medegedeeld,1 nagenoeg alle optimistisch gekleurd; maar nadat de stryd aan do stembus practisch be slist was in het voordeel van de unionisten*, zag het er geen bezwaar meer in gebeurtenis*' sen bekend te maken, zelfs van reeds eonigs- zins ouden datum, soms van tien dagen terug, die niet gunstig waren voor Engelsche wapenen Het bericht over de beschieting van Krugers- post, gedagteekend 2 October, droeg de aan- teekening: „Overseining vertraagd". De oor zaak van die zoo goed van pas komend* vertraging werd er niet by vermeld, maar men mag met eenige waarschynlykheid de onderstelling wagen, dat zy niet alléén is to& te schryven aan storing in do telegraphische verbinding, want indien dit zoo ware, dam zouden die inrichtingen zich by zonder inechikke- lyk hebben getoond, door juist voor het gebruife geschikt te worden op het oogenblik, waarop van het bericht geen nadeelige gevolgen behoefden te worden gevreesd met het oog op de verkiezingen. De Londensche „Standard", een orgaan dat nauw verbonden is met de tegenwoordige Engelsche regeoriDg, schotst thans den toe-1 stand in Zuid-Afrika zeer juist aldus: „De berichten uit Zuid-Afrika geven ons niet de belofte van een snelle bevrediging.' Zy bevatten zeker geen byzonderheden, die ons aantoonen, dat het overschot van de Boeren-strydkrachton ons kan nopen de nieuwe koloniën prys te geven. Maar zy melden,! dat de voornaamste commando's in het Noorden zich nog staande houden en ons verliezen toebrengen, die voor hen uitloopen op over winningen, hoe gering die ook mogen zyn. De gevangenen of de overloopers zeggen ons wel, dat de Boeren in het Noorden zich schuil houden, wanhopende aan den 6tryd en overtuigd dat de nederlaag het einde zal zyn. Maar men moet geen groot vertrouwen schenken aan die verhalen, die dikwyis met een persooniyke bedoeling worden gedaan door lieden, die trachten ons to vermurwen en zich te verontschuldigen over hun zwakheid. Wat De Wet betreft, er is niet de minste roden om hem als ontmoedigd te beschouwen. Wy hebben nog geen enkel van zyn kanon nen kunnen nemen, en wanneer hy zo mee genomen heeft, dan is dat zeker niet om ze ongebruikt te Jaten. Men heeft veel te dik- wijls de woorden „ontmoedigd" en „verslagen" gebruikt, wanneer men sprak van de Boeren. De Wet en anderen staan ieder oogenblik op. En wanneer de schermutselingen, die zy ons leveren, niet gevaarlyk zyn voor onze, garnizoenen, zy zyn althans uit den aard dei zaak lastig en ergerlyk en zyn een bevrfis, dat men volstrekt een groote troepenmacht in Zuid-Afrika moot laten. De heer Rhodes schynt dan ook goede redenen te hebben om de uitgewekenen, dienaar de Transvaal willen torugkeeron, te waarschuwen, dat zy genood zaakt zuilen zyn militairen dienst te verrichten- wanneer zy terstond terugkomen." Zoo laat een Engelsch regeeringsorgaan zich. uit over de resultaten aan het einde van oen oorlogsjaar, waarin Engeland meer dan 60,000 soldaten, d. w. z. het dubbele van het getal, dat de Boeren ooit in het veld gehad hcbbeD, heeft verloren, Waariyk, er is geen reden om te roemen op zulke resultaten. Een telegram uit Kroonstad, ontvangen te AUwal-Noord, meldt, dat de gemeenschap ge stoord is door het afsnyden van een telegraaf-, linie en het „snipen" buiten de stad. Van andere zyde wordt gemeld, dat de ge meenschap met Kroonstad van 3 tot 11 Oct was gestoord. Den 8sten October werd uit Johannesburg geseind, dat den vorigen dag in de richting van Mulderödrift zwaar artillerievuur werd gehoord. Het vuren werd don volgenden dag hervat. Dit telegram is door den censor aanvaa keiyk achtergehouden. Het is ten slotte door», gelaten, naar men mag onderstellen, oinda^ het gevocht niet tot een voor de EDgelschoi? gunstig einde kon worden gebracht. Ware di!( wel het geval geweest, wy hadden er wtf meer van gehoord. Vor. Koor* koen. boden. 76* 76% 89 89 82 X 79% 79% 79* 78% 22% 22% 34 28* 94* 94* 61* 61* 93% 94 99* 89* 94* 94% 95* 84* 67 9\% 22* 24 7i 38* 38* 62!» 62* 83* 13* 13* 26* 25* 58* 10% 10* 56* 66* 53* ei* 61* 83% 939 63% 94* 84* 94* 94* 100 62 262 254 124 124 148* 71* 72* 158* 168* 148* 92* 7* 7*- 108* 108 108% 86 85* 157* 168* 00* 90 89* 103* 123 122* 28% 29% 70* 71* 98* 88* 86 19% 19* 11* 11% 11* 34* 35* 10 10* 80 90 64 12 12% 18* 18* 20* 21 35* 36* 33* 34* 77 77* 59* 60% 73 15* 90* 80* 31 18* 13* 9* 9% 9* 9* 28* 28* 62* 62* 116% 26 34* 29* 30* 67 66* 619 619 363 367 I 210

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2