<- H\ 12467 Maandag 1£» Octol>ei\ A®. 1900 (Deze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Het Leidsche Rioleeringsplan. F'euilleton. Bet geheim Tan den verloofde. PRIJS DEZER COURAlTTi Voor Leidén pér 8 maanden; t'.f 1.1& Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd 2(]n 1.30. Franco por post 1*65. PRIJS DER ADVERTENTBËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. VL Het kleinste riooltype, door den directeur der gemeentewerken aangenomen, is 60 by '40 centimeter. De deskundige commissie oor- deelt, dat de aangenomen hoeveelheden water door een kleiner riool kunnen worden afge loerd en dat daardoor een bespariDg van ^kosten te verkregen is. De heer De Jongh meent echter op practisrhe gronden, dat van de door den directeur aan genomen minimum-afmetingen niet behoort te worden afgeweken: eenige zandneerzetting ia in groote riolen minder hinderlijk en zy geven meer bergruimte by stortbuien. De 'beide andere leden der commissie meenen, dat deze voordeelen niet opwegen tegen de na doelen der meerdere aanlegkosten. Zy meenen, dat de gelegenheid tot wegruiming van neer gezet zand by de voor Leiden ontworpen inrichting zoo volledig is als men zich denken kan, daar men slechts enkele spoelschuiven hoeft te openen, om in het riool zooveel grachtwater toe te laten als men wenscht. Zy meenen bovendien, dat het verkrygen van eonige meerdere bergruimte geen geldeiyk offer waard is, daar immers, wanneer de riolen vol zyn, het overige in de grachten vloeit, zonder dat daardoor eenige 6chade ontstaat Alleen langs grachten, die mettertyd gedempt worden, zou het in aanmerking kunnen komen, de minimum-afmeting van het riool wat ruimer dan elders aan te nemen maar ook daar zoowel als in do buitenstad, waar geen grachten zyn, is het hebben van een grooter riool geen belangryk geldelyk offer waard, omdat ook daar geen 80U6terrains voorkomen. Het ergste, wat by toepassing van een kleiner riool geschiedon kan, is, dat na een hevige stortbui gedurende een korten tijd eenig regenwater op de straat staat, het geen te minder bedenkelyk is, omdat ook by toepassing van een grooter riool dit nieb geheel is te vermyden. Immers do aanleg van een rioolnet, dat alle, Ook do hevigste stortbuien direct kan afvoeren, zouzóógioote riolen vereischen en zóó groote kosten ver oorzaken, dat daaraan niet ernstig is te denken. Eindelyk zy opgemerkt, dat verschillende steden als Mainz, Wiesbaden, Keulen en andere als minimum-afmeting der riolen 30 by 45 centimeter of kleiner hebbon aangenomen, zonder dat zulks nadeelige gevolgen heolt gebad. Wat do algemeene dispositie der riolen betreft, zoo geeft deze de commissie tot geen byzondoro opmerkingen aanleiding. Wel heeft i bek do aandacht getrokken, dat verschillende 'riolen ten gevolge van de voor den geregel don afloop benoodigdo helling op vry groote diepte ibeneden het terrein komen te liggen, en is de vraag gerezen of de geaardheid van don bodem niet een ernstig beletsol zal zyn by den aanleg. Eenige grondboringen, die de directeur op verzoek van de commissie heeft 'doen verrichten, hebben echter daaromtrent wry wel geruststelling gegeven, hoewel uit den aard der zaak de mogelykheid niet is uitge floten, dat hier en daar ten gevolge van onvasten bodem, van wateraandrang enz. by den aanleg moeilijkheden zullen rijzen. De commissie meent ten sterkste te mogen aanraden, om by den aanleg van het rioolnet, fhet werk in eigen beheer en niet bij aan neming te doen verrichten. Wegens het onge wone karakter van dit werk en het daarby onvermydoiyke risico, zal een aannemer uit den aard der zaak zoo hoog inschreven, dat byna zeker de gemeente het werk goedkooper in eigen beheer kan maken. Het is bovendien niet mogeiyk de mede dingende aannemers by een aanbesteding te doen beschikken over al de detailkennis, die de directie verzameld heeft omtrent den aard van den bodem en andere omstandigheden. Kosten van drooghouding, helling der taluds van de sleuf, de aanwezigheid van gas- en waterleiding en al dergelijke zaken moet de aannemer by zyn inschryving wel op het ongunstigst aannemen, waardoor hy tot een hooger cyfer komt dan de directie zou be steden by uitvoering in eigen beheer. In 1897 werd te Arnhem aanbesteed het leggen van 4584 M. riool; slechts óén inschryving kwam in en wel tot een bedrag van f 34,000, het werk werd niet gegund en in eigen beheer uitgevoerd voor 17,600. Uitvoering in eigen beheer van dergeiyk werk heeft nog het voordeel, dat menigmaal combinaties van werkzaamheden zyn te maken, die belangryke besparingen ten gevolge heb ben: dit geldt in hot by zonder voor de be stemming te geven aan den uitkomenden grond. Do commissie spreekt tevens nog met een enkel woord een oordeel uit over hot ver eenvoudigde plan van dr. Dekhuyzen. Met het denkbeeld om, met oog op de groote kosten, voorloopig slechts uit te Yoeren de rioleering in de stadsgedeelten, die daaraan de meeste behoefte hebben, kan zy zich ge heel vereenigen. Een volledige oplossing van hot vraagstuk geeft het vereenvoudigde plan niet, maar het staat ook een volledige oplos sing in geen enkel opzicht in don weg. Daar overigens het vereenvoudigde plan geheel op denzelfden grondslag is opgobouwJ als het ontwerp van den directeur, zoo is daarop geheol het reeds door haar aangevoelde van toepassing. Als gevolgtrekking uit eon on ander kan de commissie do door B. en Ws. sub lo. go- steldo vraag als volgt beantwoorden a) het stelsol, waarop het ontwerpplan van rioleering der gemeente Leiden van don hoer Broekman gebasoord is, is by den tegenwoor- dlgen stand van wetenschap on techniek to verkiezen boven elk ander; evenwel is het niet onwaarschyniyk, dat binnen enkele jaren door do toepassing van biologische reinigingsmethoden op dit vraag stuk een nieuw licht wordt geworpen; c) voor het oogonblik zyn deze mothoden nog niet op zoo ruime schaal toegepast, dat de commissie de invoering daarvan in het groot aan de gemeente Leidon durft aanraden; d) daar aan een toepassing in het groot eon proefneming in hot klein in elk geval zal moeten voorafgaan, al ware hot slechts om proefondervindelijk het verband te bepalen, dat bestaan moet tusschen do grootte en de samenstolling van het biologische filter eoner- zyds en het rioolwater andorzyds, meenen de heeren De Koning en Teilegen, wanneer tot den aanleg van het rioolstelsel wordt besloten, te mogen aanbevolen het nomen van een weinig kostbare proef met een biologisch filter, ten einde te bepalen of door de toe Hoezeer de opvatting der aannemers dien aangaande kan uiteenloopeu, blijkt uit een aanbe steding, in 1895 gehouden te Arnhem voor het leggen van 8568 Meter riool, waarbij van tien inschrijvingen de laagste ƒ31,181, de hoogste ƒ56,500 beliep. passing daarvan besparing op aanleg- en onder houdskosten volgens het plan van den diroctour zyn te verkrygen; ehet ontwerp van de buisleiding en de stoomgemalen geven, .behoudens enkele door de commissie aangehaalde reserves, geen aan leiding tot byzondere opmerkingen; de riolen zullen kleiner kunnen genomen worden, dan zy door den directeur zyn ont worpen en daardoor kan een besparing van kosten worden verkregen; g) by den aanleg van het rioolnet zal het aanbeveling verdienen het werk in eigen be heer en niet by aanbesteding te doen uitvoeren h) indien de kosten van het ontwerp als opgesteld door den directeur, de financieele krachten der gemeente geacht worden te boven te gaan, verdient partieele uitvoering als voorgesteld door dr. Dekhuyzen alle aan beveling. Leiden, 15 October. By min. beschikking is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. Tuyl, als assistent in het ziekenhuis aan de Ityks- universiteit te Leiden, on als zoodanig voor het tydvak van 1 Nov. tot en met 31 Dec. 1900 benoemd do heer J. Van der Hoeve. De Geschiedkundige Tentoonstelling van het Nederlandsche Zeewezen, welke gesloten werd, is sedert haar opening, 15 Juli, door ruim 12,800 personen bezocht. Hot miniatuur admiraalschip „De zeven provinciën" wordt deze week uit den Hofvyvor weder naar Nieuwediep teruggevoerd. Te Arnhem is overleden do heer P. Severyn, oud-resident In Ned.-Indië. De commissie uit de Zuid-Hollandsche Staten tot onderzoek der voorstellen van Ge- deputeordo Staten, booogondo de bevordering der doorstrooining van het Maaswater door den Schieboezem naar de Noordzee, stolt met overgroot© meerderheid van stemmen den Slaton voor, die voorstellen goed to keuren,, behoudens wijziging op enkele punten. Naar. wy" vernemen, is de heer G. H. Van Mourik Broekman, ingenieur by do gemeentewerken lo Rotterdam, doorderegeo- ring van C: -it benoemd tot professor in do waterbouwkunde aan de universiteit te Santi ago, en zal hy' deze benoeming aannomon. {R.G.y Hot personeel-, al dan niet ontslagen, der N. Zuid-Alnkaanseho Spoorweg-Mjj. to Arn- hom, is ullgonoodigd Dinsdagavond a. s.'byeen. te kómen, ten einde te beraadslagon over de oprichting van een aldeeling „Arnhom en Omstreken" tier Vereeniging van vordrevon N. Z.-A.-S. M.-personeel. Blijkens by hot hoofdcomitó van het Nod. Roode Kruis terugontvangen bescheiden, moot moj. A. Van Stockum van do lsto Neder landsche ambulance per „Bundesrath" op de terugreis zQn naar Nederland. In den ouderdom van ruim 81 jaren is te Maastricht overleden de heer J. De Kruif, oud-hooidiDgenieur van don waterstaat. De Koninginnon worden hedenavond tegen zeven uren uit Duitschland op HetLoo terugverwacht. De „N. Spr." schryft: In de kerkeraads- vorgaderiug (Ned.-Herv. Gom.) te Rotterdam had Woensdagavond jl. iets zeldzaams plaats. Daar nam dr. P. J. Kromsigt voor het eerst zitting; daar zat dr. H. M. Van Nes voor do laatste maal; daar zat ds. CL B. Oorthuya, kennisgevende van zyn beroep naar Amster dam. Waariyk, de Herv.-Gem. te Rotterdam krygt heel wat te ervaren." Do 34ste alg. vergadering der „Ned. Zondagsschool-Vereeniging" zal te Amsterdam worden gehouden op Woensdag 31 October a.s., om tien uren, in het gebouw der Vereeniging, Bloemgracht 79. —Door allo onderwyzers en onderwyzeressen by het openbaar en byzonder onderwys in het arrondissement W-oerden is aan den minister van binnenl. zaken een adres aan geboden, waarin verzocht wordt om voor de vacature van districts-schoolopziener te be noemen den heer C. A. Zelvelder, sedert ruim 13 jaren schoolopziener in genoemd arron dissement. De kolonel A. B. Krayenhoff van de Leur commandant van het 6de reg. inf. te Breda, is bestemd om medio November a.s. toegevoegd te worden aan den chef van den generalen staf te 's-Gravenhage. Fad De luit.-adj. P. A. Van Engen, van het 8de reg. inf., in garnizoen to Utrecht, is als lid van het Utrechtsch Studentenkorps ge ïnstalleerd. Hy zal aan de Universiteit aldaar de colleges volgen ter verkrijging van den graad van doctor ln de rechten. Naar men verneemt, wordt do generaal- majoor W, G. F. Snyders, commandant dor 3de divisie inf. te Breda, overgeplaatst naar do residentie, met bestemming om aldaar op to treden als commandant der 1ste divisie inf. ter vervanging van den generaal-majoor jhr. H. Laraan Trip, die wegens zyn benoe ming tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof naai Utrecht vertrekt. (D.) Het eerste nummer is verschenen van „Ons Journaal", maandblad voor do Neder landsche Handels- en Kantoorbediondon, ondor redactie van Hendr. C. Diforee. Het blad is medo officieel orgaan van do VereenigiDg „Vooruit", wier aandeel in de oprichting in het inleidend artikel wordt herdacht. Hot bericht dor „Rheinisch Westf. Zei- tung", over do reis der Koninginnen naar het Odenwald, wordt door den correspondent dor „Frankfurter Zei lang" te König voor ongegrond verklaard. I-Ist dool dor reis naar het Mumlingdal is slechts oon familie-bezoek aan den erfgraaf van Erbach-SchiJnberg, wiens gomalin do jongsto zuster is van H. M. de Kon ngin-Moeder. Door B. en Ws. van Rotterdam is by don Gemeenteraad het voorstol ingediend, om. over te gaan tot uitbreiding van do gas fabriek aan den Rechteroever, die berekend is op een capaciteit van 20 millioon kub. M. gas, een hooveeilioid, die niet moor vol doende is. Dat deze uitbreiding reeds lang in de pen is, blykt wel daaruit, dat op 2 Nov. 1898 aan don directeur dor gemeentewerken mach tiging werd verleend, om, vorgozeld van den onderdirecteur der fabrieken voor gas en electriciteit, M. Sissingh, en den tydoiyken ingenieur dor gemeentewerken Wouter Cool Jr., een bezoek te brengen aan buitenlandscho gasfabrieken, tor bostudeoring van de ver beteringen, welke de gasfabrieken in do laat6to jaren ondergaan hebben. Uitvloeisel van die opdracht is de indiening van een rapport met een groot aantal byiagen, waarin plannen tot uitbreiding der fabriek aan de hand worden gedaan, opgemaakt door den directeur der gemeentewerken, in overleg met den directeur der gasfabrieken. Voor den bouw dor watergasfabriek met alles, wat daarmede verband houdt, wordt ge rekend op een uitgaaf van 1,225,000; voor uitbreiding der koolgaafabriek op een van ƒ2,630,000. De inrichting voor mechanisch cokestransport moot f 150,000 kosten, voor diversen (o. m. administratiegebouw, rioleering, enz.) 195,000. Totaal dus f 4,200,000. De directeuren denken zich de uitvoering van die plannen verdeeld over zeven jaar. In de eerste 2 jaar is begrepen de bouw dei watergasfabriek en het mechanische cokesi transport, terwyl de rest in de volgende jares zal moeten geschieden. De commissie voor de gasfabriek acht het wenscheiyk vooraf to bepalen welk doel van het werk op de gewone uitgaven behoort te drukken en diens volgens een verhouuingscyfel; vast te stellen, dat van ioderen post, die ver werkt wordt, een klein gedeelte op gewoon brengt, onverschillig den aard van het werk, dat toevallig aan de beurt is. Om dit cyfer to bepalen, wordt opgemerkt,' dat do fabrieksgebouwen en toestellen in 1887 en 1888 werden gesticht en do kostende prya hiervan, voor zoover zy zullen vervallen, volgens do bestekken en aannemingssommen op 250,000 kan worden gesteld, terwyl het bestaande woonhuis een boekwaarde hoeft van f 10,000. Het daarvoor goleende geld werd tot een koers van 97 pCt. en een rente van 3 pCt. vorkregen, en een afiossings- termyn van 30 jaren aangenomen. In 1903, dus na 15 jaren, zal ongeveer 38 pCt. van hot aanlegkapitaal 260,000) zyn afgeschre ven, zoodat nog 161,200 aan aflossing over-| blylt. Dat bedrag moet dus uit de exploitatie worden bestreden. Uitgedrukt in procenten van het aanlegkapitaal, verkrijgt men hiervoor' ongeveer 4 pCt. en zou dus dit percentage! der uitgaven op de exploitatierekening dlenon' to worden geboekt. Overeenkomstig den wensch der commissie j voor do financiën, zal de boeking aldus ge-j regeld worden, dat te beginnen met 1902,1 telken jaro een bedrag van minstens 32,000 j door de gasfabriek van het als voorschot te be- schouwen bodrag van 160,000 wordt afgelost, i B. en Ws. wensehen echter nog op de be-J grooting in 1901 een bodrag van 762,0001 aan te wijzen als eerste teimyn van uitvoering.1 To Grand Rapids (Michigan) overleed! voor eenigo maanden de broeder van den voor-| ganger dor vereeniging „Do Vrye Gemeente", te Amsterdam, do heor F. W. N. Hugenholtz,1 eon man, die mede oen dergenen was, die tot hot oprichten dor vereeniging „De Vrye Gemeente", die hot godsdienstig en zodciyk leven wilde aankwekken van alle kerkelijk®, banden vry, krachtdadig heeft medegewerkt.! Reeds Spoedig na zyn verscheiden vormde zicli een commissie, bestaande uit de hoeren! Frits Olio, >rz.J. M. Van Hulsteyn, G. H.J Stronk, Maai ion Do Yiiesen Jan Van Duinen/ secretaris, mot het dool in het gebouw derl vereeniging een gedonksteon te doen aan brengen, aan do nagedachtenis van don over ledene gowyd. H w pogen vond do gewonschto medewerking en gistermorgen kon do ont hulling van dozen gedenksteen in een plechtige byeenkomst van lal van leden en belangd stellenden der vereeniging plaats hebbon. De gedenksteen, door oen krans vanoiken-. loof gosierd, en aangebracht in den wand'; aan het einde der rechtcrbovengalery, bevat- deze woorden: Ter nagedachtenis van j Frederik Willem Nicolaas Hogeneoltz, Voorganger van de Vrye Hollandsche Gemeente,., te Grand Rapids (Michigan). Geboren te Rotterdam 1 Augustus 1838, overleden te Grand Rapids 17 Februari 1900. Hervorming biyft alle eeuwen door d'Onmisbaar' eisch van 't leven, En ied're eeuw ziet vóór zich 't 6poor, Dat nieuwe winst moet geven. F. W. N. H. 6) - Roslna babbelde echter des te langer met de kamenior. Zy was lang niet zoo vrooiyk en blymoedig gestomd, als zy zich voordeed, Alfreds afwezigheid, lady Clara's migraine, dan nog do Zigeunervrouw en die ellendige rozen geschiedenis gaven haar scherpzinnig heid allerlei te donken. Terwyl Marietta mot de schitterend zwarte .haren der jongedame bezig was en den strik los wilde maken, die do weelderige lokken by elkander hield, zeide de slimme Rosina schyn- baar onverschillig: „Waarheen zou het onweer uw jongen meester wel verjaagd hebben? Ik moet zeg gen, dat zyn afwezigheid my pyniyk verrast heeft, te meer, daar ons verbiyf op Dentry ;van zoo korten duur zal zyn." „Ik ben pas eenige weken hier in dienst, freule, en heb geen klagen; maar toch ge beuren hier allerlei dingen, die iemand wel moeton verbazen of in de war brengen." Terwyl zy zoo sprak, zocht zy onder do fleschjes op do toilettafel wat zy noodig had. „Verbergt dit oudo slot dan een geheim?" lachte Rosina. „Spookt het hier misschien?" Verschrikt staarde Marietta haar ln het gezicht. „Hebt gy het ook al gehoord, froule Alles is hier zoo vreemd, zoo terughoudend, zoo zwygend! Dikwyls rydt lord Dontry plotseling naar de stad en dan sluit hy zich by zyn terugkeer urenlang op in de kamer der gravin. Niemand mag hen dan storen; niemand weet, wat daar des nachts besprokea wordt. Niomand heeft hem ooit naar de stad vergezeld. In den laatsten tyd is de graaf tweemaal per rytuig gegaan en dan bracht hy telkens een grooten, ouden heer meo. Deze ging ook dadeiyk mee naar de kamer der gravin en vertrok al weer den volgenden morgen heel vroeg. Ik geloof niet, dat iemand van de bedienden hem heeft gesproken. Daags na zulke gewichtige gesprokken met haar zoon hooft mevrouw de gravin altyd hevige migraine, roodgeweende oogon en bleeke wangen. Men zegt, dat lord Dentry maar het past my niet, hier zulke praatjes te her halen en de handelingen mynor meesters te bespreken", zoo besloot Marietta haar ver haal, ofschoon men duidoiyk aan haar gezicht kon zien, dat zy brandde van verlangen om alles te verteileu. Rosina bemerkte-dit wel. Haar nieuwsgierig heid v as ton hoogste geprikkeld. Zy moest de kleine babbelaarster wel te vriend houden, als zy haar doel wilde bereiken. Maar zy moest zichzelve togonover de kamenior hoog houden en zeide daarom schynbaar onverschillig: „Daar hebt gy gelyk in, Marietta; lady Clara is zoo ongelachtig goed, dat het slecht zou zyn iets kwaads van haar te denken en wat den verloofde my ner nicht betreft „O, ik denk er niet aan om iets ten nadeele van myn meesters to zeggen, maar als de freule juffrouw Martha kende „Juffrouw Martha?" vroeg Rosina verbaasd; „wie is juffrouw Martha?" „Ja, dat weet ik niet goedl Zy moet lord Alfred hebben opgevoed en schyDt hoog aan geschreven te staan by hem. en zyn moeder. Ik gun haar dit van harte; maar ik ril, als ik haar zie. Zy loopt iedereen zoo koud en statig voorby en ziet er heelemaal spook achtig uit: haar gezicht, haar groote, treurige oogon, haar sneeuwwit haar, akelig 1" En het kinderachtige meisje hield de handen voor do oogen, om haar afschuw en angst aan te toonen. „Hoe komt het, dat ik juffrouw Martha nog nooit te zien kreeg?" „Zy verlaat haar kamors hoogst zelden. Doze bevinden zich boven de bibliotheek in don verder onbewoonden vleugel van het slot. De oudo huishoudster, die ook al zoo stom als een visch is, bedient juffrouw Martha altyd zelf. Myn voet mag die heilige vertrek ken nooit betreden. Dagelyks verschynt de oude vrouw tweemaal in do kouken; dan neemt zy een ruim ontbyt en middagmaal in ontvangst en verdwynt stil en onhoorbaar, zooals zy gekomen ls. In het begin wilde ik haar eens aanspreken; maar men bracht my dadeiyk aan het verstand, dat ik zoo iets niet moest wagen. Des avonds brengt do oude kamerdienaar John do thee by juffrouw Martha. De jonge graaf en de oudo lady moeten wel zeer veel van haar houden lederen dag brengen zy een paar uur by haar door, Martha schynt ook een groote voorliefde voor rozen to hebben. Ik sta altyd verbaasd, als lk haar brutaalweg de schoonste perken zie plunderen. Telkens haalt zy oen nieuwen voorraad rozen, zonder dat de oude tuinman, die toch zoo aan zyn bloemen gehecht is, er iets tegen in durft brengen.'^ „Ik zal lady eens naar die geheimzinnige oude juffrouw vragen," zeide Rosina bedaard. „O, doe dat toch niet, freule I Het zou my myn betrekking kosten, als men bemerkte, dat ik met u over haar gesproken heb. Mis schien ontmoet u wel eens toevallig de oude Martha, maar ik smeek n medelijden met my te hebben. O, freule, zeg toch niets 1" Rosina beloofde het en liet het meisje yer^_ trekken. Met een sieriyke buiging verliet Marietta het vertrek. Met de handen in den echoot zat Rosina eonige minuten in gedachten verzonken. Vreemde vermoedens doorkruisten haar brein. Alles was hier niet zooals het behoorde; dit had zy al wel opgemerkt. En toch, ondanks al het geheimzinnige, had zy geon recht om iets kwaads te vermoeden. Do groote torenklok sloeg juist langzaam en plechtig twaalf uur. „Al middernacht I" zeide Rosina by zichzelve en sloot de ramen van haar slaapkamer. Buiten strekte de tuin zich kalm en vreed zaam uit in den donkeren, sterrenloozen nacht. Eentonig klonk het geplas der fonteinen, het regende niet meer. Geen windje was er aan de lacht, alsof de natuur een beotje wilde uitrusten na den vreoselyken storm. Plotseling Bchoot er een lichtstraal voorby de ramen. Er was licht in den tuin. Tusschen de bloembedden bewoog zich eon slanko vrouwelyke gedaante met eon lantaarn in de hand. Rosina had haar nog nooit gezien on toch scheen zy op Dentry thuis te behooren. Het licht van de kaars viel toevallig even op het gelaat der vreemde vrouw. Zy zag doodeiyk bleek en had verouderde, scherpe trekken. Een witte muts bedekte haar hoofd en haar witte haren. Nadat zy zich ver scheidene malen over de bloembedden go- bogen had, hield zy een schat van heerlyke rozen in de handen. Nu ging zy met haar buit langzaam op hot huls toe en begaf zich naar de zoogenaamd onbewoonde kamers van den westelyken vleugeL „Juffrouw MarthaI? moest Rosina onwille keurig uitroepen. „Er iZ geen twyfel aan, zy is het. Maar wat heeft zy daar midden in den nacht te doen? Zy ls bepaald krank zinnig, misschien een onschadelyke stumper, wier ongeluk mon liefdevol geheim houdt. "Want waartoe anders al dat geheimzinnige, dat oogenschynlyk met haar in verband staat?" Het licht der lantaarn was al lang met de raadselachtige oude vrouw verdwenen, maar Rosina kon den slaap niet vatten. De akelig ste hersenschimmen kwelden haar verbeelding en verstoorden het evenwicht van haar loven- digen geost. Zy hooide ook zac' o, sluipende schreden op de trap, en ondanks het nachtelijk uur scheen er leven en beweging in het slot te zyn. Eindelyk was alles in diepe rust; ook Rosina sloot haar vermoeide oogleden, en spoedig ver kondigde haar regelmr1 ;o ademhaling, dat zy wi </r.<;iviimerd. IV. Lady Clara en Alfred waren in do woon' kamer ln een gewichtig gesprek verdiept. De oude dame bracht herhaaidelyk haar fijnen kanten zakdoek aan do oogon, om daarmede' haar biggelende tranen af te drogen. Zy( scheen een zwaren zielestryd te voerentoch lag er vrome overgeving, geon wanhoop, op' haar gelaat. Alfred had deelnomond zyn arm om haar heen geslagen; zyn stem klonk aangedaan/ toon hy beproefde haar te troosten. {Word! 1

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1