IP. 1243? I>onderdag; 11 October, V. 1900 <§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. foor de vrouwen en kinderen der krijgs gevangen Boeren! Leiden, 11 October. F'euilleton. TOIiSMY ATKINS. LEIDSCH DAGrBLAB. PRIJS DEZER COURANT: .Voor Lelden per 3 maanden; «...((«(.if 1.101 Buiton Leiden, per looper en waar agenten gevestigd z(Jn 1.80. Franco per post 1.66. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17J. - Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiton de stad wordt f 0.05 berekend. Dezer dagen bevatten de dagbladen het tolgende bericht: „Het damescomité voor Bóeren-krijgs gevangenen te Middelburg ontving, naar het ons mededeelt, 6 October een schry- ven van mevrouw de wed. Koopmans De "Wet te Kaapstad, waarin hulp go- 1 vraagd wordt voor de vrouwen en kinde ren der Bóeren-krijgsgevangenen. „De oorlog", schrijft mevr. Koopmans 16 September, „is ontaard In een verdel- gingsproces. De wreedheid, hier gepleegd, V schreeuwt ten hemel. De vrouwen en kinderen van do mannen, die krjjgsge- vangen zijn, zijn van alles beroofd, in zeer vele gevallen van huis, goed, kleeren, alles. De mannen weten niet, hoe in de be- hoeften van de hunnen te voorzien. Ik geef u in bedenking, als er personen zijn, dio nog iets voor onze arme oorloglijders wenschen te doen, och, laten ze dan r linnen ondergoed zenden voor vrouwen, r maar bedenken dat onze Boerenvrouwen V sterk en groot zijn. Kousen, daar zou ik het meest dankbaar voor zijn, gekleurde kousen, niet wit, en kleeren voor kinderen, f. ondergoed, hemdjes en rokjes." V; Genoemde dame verzoekt verder geen f wollen goed meer te zenden; „wy gaan den zomer tegemoet, en dan is het on bruikbaar." V Ook verzoekt zij geen boeken meer te h eenden. „Het is de grootste moeite, om ze aan de gevangenen te doen toekomen, alles moet doorgolozen worden, en het duurt weken en maanden, voordat die Engelschen daarmede klaar zijn. Ik heb nog een kist vol boeken. Do verspreiding c is uiterst moeilijk." I Het damescomité zal gaarne do artikelen, door mevrouw Koopmans genoemd, in ontvangst nemen; zij zullen met de goederen voor de krijgsgevangenen naar v Kaapstad gezonden worden. Goederen, buiten Zeeland, gelieve men, onder het merk M. 0., met opgave van den inhoud, te zenden aan de hoeren De Vlies en Co., De Ruyterkade 100 Amsterdam, die de zending voor het comité ondernemen. Vracht en verdere onkosten komen geheel voor rekening van het comité. De datum der eerstvolgende verzending naar Kaapstad is 18 October." De ondergeteekenden verklaren zich bereid tot het in ontvangst nemen en naar Amster dam opzenden van hetgeen men hier ter stedo of in don omtrek tot bovengenoemd doel zou willen bijdragen, hetzij in goederen, hetzij in 'geld. De meest gewenschte kieedingslukken ,zyn o. a. voorhanden in het depot dor ver eeniging „Armenzorg", by mej. Breebaart, ;Pieterskerkhof. Goederen of geld gelieve men zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór 16 Oct. 's voor- •middags 12 uren, ten huize van een der onder geteekenden te doen bezorgen. Wie in deze dagen vervuld is van bittere droefheid by de herdenking aan al hetgeen jdaarginds in het nu afgeloopen jaar is ge schied, van innige deernis met den eerwaar- ,'digen grysaard, gedwongen zyn land en volk te verlaten en het werk van zyn geheele leven :voor zyn oogen door den vyand te zien afbreken, die bedenke, dat wy op het oogen- blik voor president Kruger en voor zyn volk niets beter kunnen doen dan te helpen zorgen voor do vrouwen en kinderen der mannen, die, „het vaderland getrouw", hun gezinnen aan de ellenden van den oorlog hebben moeten prysgeven. Mevr. E. R. Van Schouwenburg Bunimo, Nieuwe Ryn 80. Mevr. C. J. A. Muller—Heynsius, Hoogl.- Kerkgracht 22. Mej. L. Bijlkveld, Witte Singel 23 (Vreewijk). Mej. A. Briët, Bree6traat 70. Mej. J. Coebergh, Breestraat 31. Mej. L. Van Dorp, Nieuwe Ryn 66a. Mej. g. Kut8ch Lojenga, Zoeterwoudsche Singel 76. Mej. C. Verdam, Hooigracht 26. Leiden, 10 October 1900. Morgen, 12 October, zal het vyf en twintig jaar geleden zyn, dat de heer J. J. Van Hees- wyk tot directeur van het agentschap der ürma Van Gend en Loos alhier werd benoemd. Door den minister van binnenlandsche zaken is voor het tydvak van heden tot en met 31 December 1900 benoemd tot assistent voor de scheikunde aan de Ryks-universiteit te Leiden do heer A. Stoffel. De Vereeniging van Nederlandsche patroons „Boaz" hield gisteren in het Paviljoen van hot Vondelspark te Amsterdam haar jaar vergadering, onder leiding van don lieer E. A. Van Kempen, lid der Tweede Kamer. Deze opende na Psalmgezang en gebed de vergadering met een korte toespraak over do leer der vrye concurrentie, welke z. I, terecht wordt beschouwd als de groote vyandin van het huiseiyk leven, daar zy het loon van den arbeider niet regelt naar de behoefte van het gezin, maar naar de marktwaarde van den arbeid, die door vraag en aanbod wordt bepaald. Nu is er meer aanbod van arbeid dan vraag om werkkracht. De bevolking is daarenboven belangryk toegenomen, zoodat er te weinig werk is voor zooveel menschen. Laat men derhalve het werk vermeerderen, dan zal meende spr.de toestand beter worden. Laat bouwvallige landsgebouwen: kazernes, musea, door nieuwe vervangen worden, het woord „goedkoop" voor „pryswaardig" plaats maken, en laten wy alles in ons eigen land en niet daar buiten laten maken, waardoor aan duizenden werk zal worden verschaft. Minimum-loon en maximum-werktyd moeten overal, waar dit mogolyk is, ingevoerd worden. In zyn openingswoord bracht de voorzitter oók een woord van hulde aan de nagedachtenis van den overleden penningmeester, den heer J. G. Van Schaardenburg. Daarna ging men over tot de verkiezing van nieuwe bestuursleden in de plaats van de aftredendo heeren R. K. Okma, A. Dinge- man8, A. Hoogenboom en D. Schut. Herkozen werden do heeren R. K. Okma, D. Schut en A. Dingemans, terwyi in de plaats van den heer Hoogenboom gekozen werd de heer Karstens, uit IJlst. Vervolgens werd het verslag van den pen ningmeester uitgebracht,, dat in handen eener commissie werd gesteld en in het Orgaan zal worden opgenomen. De zaak der Voorschotbank werd, wegens gebrek aan sympathie, voorloopig van de agenda afgevoerd. Door ds. R. J. W. Rudolph, uit Leiden, werd een en ander omtrent do bemoeiingen des bestuurs in het afgeloopen jaar mede gedeeld en omtrent den invloed, wolken de Vereeniging naar buiton heeft uitgeoefend tot beperking van don postdienst op Zondag en ter bevordering van de verbetering der volks huisvesting. In de namiddagvergadering spraken nog de heeren J. H. C. De Waal Malefljt, lid der Tweede Kamer, over „Overheidsbemoeiing en particulier initiatief" on ds. A. S. Talma over „Werkstaking". Mr. Gewin diende de volgende motie in: „De vergadering, enz., met instemming begroe tend de indiening van het ontwerp tot her ziening der drankwet, daar immers dit ontwerp tal van bepalingen bevat, welke aan de bestryding van hot drankmisbruik en daar mede ook aan den arbeid zullen ten goede komenspreekt als haar wensch uit, dat deze verklaring ter kennis worde gebracht van de Staten-Generaal". Deze motie werd by accla matie aangenomen. By aanvang der avondzitting sprak de voorzitter, de heer Van Kempen, eenige woor den tor gelegenheid der verjaring van Paul Kruger, die het gewaagd heeft mot zyn volk en zyn God; die nu echynbaar bedrogen is uitgekomen, maar van wien het ten laatste zal blyken, dat zyn vertrouwen op God niet beschaamd zal zyn geworden. Spr. bracht in herinnering wat Bismarck van Kruger heeft gezegd: „Zoo ik een diplomaat genoemd mag worden, is Kruger een groot diplomaat." Spr. gaf uiting aan zyn vast geloof, dat Transvaal en Vrystaat éénmaal vrfl zullen zyn, sprak zyn innige hoop uit, dat de aan wezige leden van „Boaz" dit beleven mochten, en besloot met den uitroep; „Leve Paul Kruger 1" De aanwezigen herhaalden dien kreet en zongen staande, begeleid door het orgel, hot volkslied dor Transvalere. Vervolgens verkreeg mr. S. De Vries Czn., advocaat te Amsterdam, het woord over het onderwerp: „Christelyke patroons tegenover de hedendaagscho emancipatie-zucht- der vrouwen". Sprekers rede werd zeer toegejuicht en de voorzitter oordeelde, dat debat daarop niet noodig was. Na het zingerr van een vers van Ps. 100 en na een dankgebod werd de vergadering gesloten. De minister van oorlog heeft gisteren te Bergen-op-Zoom do nieuwgebouwde kazerne bezichtigd en daarna te Vlissingen een oefo- ningsterrein voor het garnizoen inoogenschouw genomen. De Rumeenscho gezant by ons Hof is uit het buitenland in de residentie teruggekeerd. Graaf Schimmelpenninck, door ^et hem overkomen ongeval geruimen tyd verhinderd aan de parlementaire werkzaamheden deel to nemen, was heden weer in de vergadering der Tweede Kamer. Op do veertiende lyst van de 22ste jaar- collecte voor do Scholen met den Bybel in „De Standaard" komen o. m. voor: Uithoorn mot Kwakel on de Mennonietenbuurt, met /127.67s; Waarder met Langeruigeweido en Dnebrugge, met f 179.85, waarvan f 85.30 uit Driebrugge en Langoruigeweide. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Rynzaterwoude door ds. S. Ronner, to Woudeend c. a. Te Rotterdam is by de Ned.-Herv. Gem. boroepen dr. J. R. Callenbacb, pred. te Doorn. Aangenomen is het beroep naar de Chr. Geref. Gem. te Boskoop door den heer J. L. Jaspers, cand. te Voorburg, die bedankt hoeft voor Nieuw-Amsterdam on Woerden. De meetiDg, gisteravond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gehouden, op het initiatief van het Ministerie van Predikanten der Ned.- Herv. Gem. en de afdeelingen Amsterdam van het „Algemeen Ned. Verbond" en de „Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging", ten einde op plechtige en waardige wyze den 76sten ver jaardag van den President der Zuid-Afrikaan sche Republiek te herdenken, had honderden en nog eens honderden naar het kerkgebouw doen stroomen. Om acht uren zou de plechtig heid een aanvang nemen, doch reeds om zes uren waren velen voor de deuren op den Dam en aan den Voorburgwal gekomen, ten einde zeker te zyn van een plaats. En die menigte nam steeds toe en om halfzeven maakten honderden queue. Tegen kwartier voor zeven lieten de politie-agenten, die zorgdeD, dat alles geregeld zou ingaan, de menschen lang zamerhand opschuiven, toen gingen de deuren open en stroomde het naar binnen, zoodat reeds een uur voor den aanvang de banken bezet waren en zich spoedig ook de ruimten daar omheen met een dichte menigte vulden. Hoeveel menschen er waren, is bezwaarlyk te schatten; sommigen rekenden op vier-, vyf- duizend, anderen schatten nog veel hooger. Do plechtigheid werd geopend met het zingen van Psalm 121 vs. 1 on 4 en gebed door den eersten spr. van den avond den predikant dr. G. J. Vos Azn. Vervolgens voerden het woord dr. VanMans- volt, super-intendant van onderwys in do Zuid-Afr. Republiek, ds. C. J. Lammerink en dr. P. H. Ritter, beiden van Amsterdam. De toespraken worden met het zingen van Psalm- of Gezang-verzen afgewisseld, met gebed en het zingen van Psalm 27 vers 7 werd de byeenkomst gesloten. Aan de uitgangen der kerk werd een col lecte gehouden ten bate van de slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika. De hulde aan president Kruger, gisteravond in het Grand Théatre gebracht, vond eveneens instemming by het talryk aanwezige publiek. Do sympathieko woorden, door mevr. v. Biene— d'Oliveira en den heer Buderman, het krachtig woord van den heer C. P. T. Bigot, die den prosident voorstelde, werden stormachtig toe gejuicht. Daarom besloot de directie Van Lier ook heden (Donderdag)-avond aan het slot der voorstolling dozelfde apotheose als huldo aan Kruger te geven. De Arundel Castle" is gisteravond uit Zuid-Afrika op de roede van Vlissingen aan gekomen, om hoden aan de zuideiyke ponton aan te leggen. „Do Residentiebode" verneemt uit goede bron, dat by het internationaal Hof van Ar bitrage in Den Haag ook een adjunct-secretaris zal worden aangesteld op een traktement van f 4000 en dat daarvoor zeer in aanmerking zou komen jhr. mr. W. Röell, hoofdambtenaar ter gemeente-secretarie te 's-Gravenhage. Naar wy vernemen, is de majoor W. Cool, van het korps genietroepen to Utrecht, bestemd om by de in November a. s. te wachten bevordering van don luit.-kol. H. P. Staal op te treden als directeur der hoogere krygsschooi te 'e-Gravenhage. NE. Cf.) Te 's-Gravonhage is in den ouderdom van 62 jaar overleden de gep. kapt. der art. W. C. Taeke Kuyper, In aansluiting aan het in ons vorig nommer voorkomend bericht, dat ons uit Den Haag werd toegezonden, ontleenen wy aan het „H. Dagblad" den tekst der circulaire, door de directie van de Ned.-Zuid-Afrikaanscho Spoorwegmaatschappy dd. 8 October aan de betrokkenen gezonden: „Daar het zich laat aanzien, dat het intreden van een definitieve regeling der exploitatie onzer lynen nog geruimen tyd zal uitblyven, zien wy ons verplicht om allengs en geleideiyk het personeel in te krimpen. „Mitsdien wordt ter kennisso van het personeel gebracht, dat allo ambtenaren en beambten, buiten Afrika verbiyf houdende, die na 31 Dec. 1897 in vasten dienst der Maat schappy zyn getreden en dienst hebben gedaan in Afrika, eervol uit den dienst ontslagen worden op 30 November a. s. „Zy, die in Afrika zyn aangesteld en onder bovenstaande categorie vallen, worden uitge- noodigd zich ter vorkryging van inlichtingen omtrent dit ontslag, schrifteiyk aan te molden aan het hoofdbureau der Maatschappy, Heeren gracht 270, te Amsterdam." De gevolgen van dezen maatregel zyn in een begeleidende missive in dier voege aldus geregeld, dat do in Nederland aangestelde ambtenaren der Maatschappy, die op 80 Nov. e. k. eervol ontslagen worden, zullen genieten twee maanden Balaris als bet laatst in Afrika genoten, berekend op de wyze, in vroegere mededeelingen (No. 1) omschreven. Daarvan zal echter afgetrokken worden, zooals vroeger (dienstorder No. 60) is bepaald, hetgeen sedert de by die order ingetreden j opzegging in d6n vorm van non-activitoits- j traktement of toelage is betaald. Daalt door die aftrekking de uitkeering tot boneden */4 maand salaris, dan wordt als minimum l/k maand uitbetaald. De by de Maatschappy gedeponeerde be dragen zullen, voor zoover do afrekening in Amsterdam lekend is, aan do oervol ont- 1 slagonen worden terugbetaald, zoodra do daarvoor nood'go gelden voorhanden zyn. Betreffende het j. onsioenfonds zullen de nu ontslagenen totdat later oen regeling zal zyn gemaakt de rechten behouden, welke zy vóór hun ontslag hadden. By do te Amsterdam gehouden herstem ming van een lid voor den gemeenteraad ie district IX werden uitgebracht 1853 geldige 6temmen. Hiervan verkregen de heorenK. O. Wiersma (rad.) 1071 en A. Roelvink (lib.) 782 stemmen, zoo dat ls gekozen de heer Wiersma. By de stemming op 2 Oct jl. kreeg de heer Wiersma 812, de heer Roelvink 652, de heer J. Ter Haar Jr. (chriat.-hist.) 490 stemmen. Te Haarlem is thans een afdeellng opge richt van do Nederlandsche Opera-Vereeniging. Tot bestuursleden zyn gekozen de heeren mr. W. Jager Gerlings, voorzitter, G. B. Crommelin, ponder-voorzitter, O. D. Emrik, secretaris, W. Robert, penningmeester, en J. J. Zeewoldt, lid. Te Amsterdam zyn benoemd tot onder- wyzers aan o. 1. s.de heeren C. R. B. Bark huis, te Tiel; C. Yorrink, te Rotterdam; J. Byl, te Berkhout, en S. Zwanenburg, te Westzaan. Benoemd is tot entvanger dor gomoente Rhoon, de heer 0. C. G. Offerhaus, oud ont vanger van Weesp, ambten-sar ter secretarie te Ooststellingwerf. Het „Bat. Nbld.,M het overlyden te Ternate van onzen vroegeren stadgenoot, dr. J. G. Boerlage, adjunct-directeur van 'a Lands Plantentuin, vermeldend, schryft: „Dr. Boerlage heeft zyn nuttig boek (Hand leiding tot de kennis der Flora van Ned.-Indiö), vrucht van jarenlange -studio en groote geest kracht, niet mogen vollonen. Belast met een wetenschappeiyko zending op het gebied zynor onderzoekingen, welke hoofdzakeiyk het bepalen der soorten, do systematiek ten doel hadden, werd hy ernstig ziek. Gedeelteiyk hersteld, zotte hy zyn rois voort, en thans ls het treurig bericht ontvsngen van zyn Tommy was een groote, sterke jongen, 1.90 M. hoog en 1.20 M. in omvang. Hy had ;dikke, roodo wangen, kolossale spieren en 'Stevige beenen. Zyn onderkaak wa3 sterk 'ontwikkeld. Men zag dadeiyk, dat hy bier 'dronk en zich uitsluitend met half rauw vleesch voedde, gelyk de Engelschen zoo 'gaarne hun roastbeef eten. Hy was buiten 'grootgebracht, in Cornwallis, met zeven 'broeders, van welke hy do oudste was. Tommy's vader was do heer Atkins Sr., .die aan hot hoofd stond van de groote zaak In yzerwaron Atkins en Cio, gologen in de iCity van Londen, IJzerkooperslaan 67. Tommy was steeds een voorwerp van wan hoop voor zyn vader: hy had zyn negentiende jjaai- bereikt, en torwyl hy eon ontzettonden eetlust bezat, bleef hy maar hardnekkig weigeren door arbeid iets te willen bydragen, ,om dien eetlust tevreden to stellen. Zoo iemand noemt men een aartsluiaard. Zyn vader had hem by zich in Londen doen komen, maar al !zyn pogingen, om hem smaak te doen krygon jVoor de een of andere bezigheid, onverschillig welke, waren even ydel gebleven als die om hem thuis aan het werk te zetten. Tommy Vond, dat men, om rekenpllchtig te wezen, te veel cyfers moet maken, om in den handel jop te treden, te veel van plaats moet veran deren, om do klanten te bedienen, een to jgoed karakter moet bezitten, onz., enz. Kortom, hy had altyd een groot aantal zeer geldigo redenen, om tegenover die van zyn vador to stellen, telkens wanneer de laatste beproefde de een of andere roeping in hem te doen ontwaken. Op zekeren avond, tegen het uur, dat de whiskey zich gaarne met do soda vermengt on van een fijne sigaar vergezeld wil gaan, had de heer Atkins Sr. een onderhoud over dozo zaak mot zyn broeder Karei Eduard Atkins Esq., gemeenzamer oom Karei genoemd, die, na zich op achttienjarigon leeftyd door eon sergeant-werver te hebben laten omkoopen, twee jaren dienst gedaan on zich toen ge haast had het leger te verlaten om in den handel fortuin te gaan zoeken. Toen Atkins Sr., onder het genot van whiskey mot soda en wolken tabaksrook, do boschryving van Tommy's toestand teneinde had gebracht, dacht oom Karei een oogenblik na. Werktuigiyk dronk hy zyn glas leeg, dat hy met nauwlettende zorg op do tafel neer zette, klopte voorzichtig de asch van zyn sigaar, bekeek ze in stilte, krabde zich deftig achter het oor, sloeg de oogen weer op en verklaarde toen lakoniek; „Laat hem dienst nemen!" Na een oogenblik stilzwygons, gedurende hetwelk Atkins Sr. dezelfde pantomime uit voerde als zyn broeder, antwoordde Tommy's vader: „Ik zal hem nooit daartoe kunnen .overhalen." „Vertrouw hem eens een dag aan my toe, byv. morgen terstond: als het avond is ge worden, is de zaak beklonken.'' „Denk je?" „Ik ken die zaakjes." „AU right." Daar de glazen ledig en de sigaren opge rookt waren, drukten de gebroeders elkander de hand en namen afscheid. Dea volgondea morgea logon tioa uren schelde oom Karei aan No. 67 IJzerkoopers laan. Hy vond Tommy op zyn gemak gezeten in een kantoorstool van z(Jn vader, terwQl hy in oen onverschillige houding do tallooze kolommen van een ochtendblad doorliep. „Goeden morgen, Tommy l" „Goeden morgen, oom Karoll" „Niets nieuws van morgen?" „Niets byzonders, ooinl" „Hebt ge het vandaag erg druk?" „Niet erg, ooml" Vraag en antwoord klonken afwisselend ietwat spottend en gemeend. „Welnu, ik ook nletl Ik ga wat yzerwerk koopen, dat ik noodig heb; daarna kom ik weor by je en zullen we, daar je je Londen nog niet kent, het belangrykste van de stad eens gaan bekykon en Inmiddels samen ons tweede ontbyt gebruiken. Staat je dat aan?" „Als 't u belieft, oom, óf het my aanstaat 1" Oom Karei deed zyn inkoopen en sprong met zyn neef in een huurrytuig, dat hy aanriep. Eerst bracht hy hem naar Trafalgar-square en sprak hem over de merkwaardige geschie denis ter zee van het Vereenlgde Konlnkryk. Van daar begaven zy zich naar het Parle mentsgebouw, dat zy in haast bezochten, en traden vervolgens Westminster-abdy binnen. Oom Karei stond geruimen tyd stil vóór de grafteekenen, die de stoffeiyke overbiyfselen van beroemde krygshelden bevatten, terwyi h(J daarby zyn Britschen onverschilligheidszin tot de hoogte van een lierzang opvoerde, om hun wapenfeiten to schetsen en den roem te bezingen, die voor hen en hun vaderland daaruit voortvloeide. Tommy bleef nog even koel; dat alles scheen hem slechts middelmatig te interes seeren. Hy bewaarde dezelfde houding, toen zyn oom, na Westminster verlaten tehebbeD om naar Regent-street te gaan, zyn hoofd ontblootte om hot standbeeld van Wollington, niet ver van do hekkon om Hydopark, te begroeten. Het uitvoerige en hoogdravende verhaal van den slag by Waterloo deed neef evenmin oen-spier vertrekken. Toen zy in Regent-street aankwamen, liet oom Karei de cab stilhouden, betaalde den koetsier en Bloeg, na een honderdtal schreden in deze groote Londensche slagader te hebben afgelegd, oen zystraat in, waar hy do lunch dacht te gaan gebruiken. Deze wyk wordt door een groot aantal sergeants-wervers be zocht. Dit scheen Tommy niet onbekend te zyn; terwyi hy voor een oogenblik zyn on verschilligheid Het varen, sprak hy*. „Er loopen hier veel spinnen rondl" hierdoor te kennen gevende, dat hy de volksuitdruk king, die deze mannen met de bekende webben vervaardigende en op hun prooi toeschietende diertjes vergelykt, reeds vroeger gehoord had. Toen oom Karei deze opmerking uit neefs mond vernam, begreep hy, dat de taak, die hy ondornomen had, niet zoo gemakkelyk zou zyn als hy zich in het eerst had voor gesteld. Hy meende evenwel do hoop to mogen koesteren, dat een lekker maal en opwekkendo dranken Tommy's Btemming zouden vor- anderen. Hy trad een restauratie binnen on bestelde een overvloedige lunch, waarby de prikkelende spyzen een groote plaats innamen; daardoor zou het blusscheu van den binnenbrand, die in Tommy's keel moest uitbreken, noodzakeiyk gemaakt worden. Port, sherry, champagne en curagao prykten dan ook op tafel. Onder het eten en drinken ledcueerde oom Karei: „O, het militaire levenl Wat is dat schoon lMen wordt goed betaald, goed gekleed, goed gevoed, alles op kosten van den StaatVan tyd tot tyd giat men een reisje naar do koloniön makenO, dat leven is zoo zoet lDe soldaten hebben het daar even goed als hier de ofllcioron Ik weet zeker, dat het je zou lyken." Tommy bleef ongevoelig voor deze lofrede op don krygamansstand, ovenals voor het overige van het gesprok. Zyn aandacht be paalde zich integendeel uitsluitend tot do stukken, die hy op zyn bord had, welke stukken er slechts zeer kort vertoefden alvorens naar z.yn m.-ag te verhuizen. Oom Karol hernam: „Ik ten minste heb groote spyt, dat ik. rat lager verlaten heb." In stilte voegde hy or by: „Gezegend zy do dag, dat ik zulks deed," waarop hy woer luide liet volgen; ,.A's i». het leger niet ver laten had, wie weet, Kat ik thans zijn zou? Misschien was ik wol lord Kitchener van Khartum of lord WolseleyAch, ik heb myn carrière leeiyk vergooid." Tommy bloof maar steeds met dezelfde onverschilligheid vooit eten en drinken. Oom Karei kwam tct üo ovortulging, dat zyn neef een maag van een buitengowonen inhoud en een byzonder solied hoofd moest bozitton. Zyn wangon mochten zoo rood worden als een kers, zyn oog bleef ondoorgrondoiyk. Do meer dan welsprekondo redevoeringen van zyn oom lieten hein ongoloovig. Er kwam lntusschen een oogenblik, dat beiden met eten en drinken moesten ophoudon; een flink glas whiskey bosloot de lunch, en zy gingen weg, beiden dringende bohoofto gevoelende om wat frissche lucht to scheppen. Zy hadden nog geen vyftig schreden afge legd, of oom Karol word een kranig onder officier gewaar, een knappen jongen, die uit stekend in zyn uniform paste, om wions H)f een hemelsblauwe overjas als gegoten scheen zyn goheelo kleeding was met gouden trosson

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1