ffr 12459 Vrijdag October; A#. 1990 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden por 8 maanden. 1.1®. Buiten Leidon, por looper en waar agonton gevestigd zijn 1.80. Franco per post 1.65. PRIJS DER AD VERTEN TIEN; Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootei* letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. j De Voorzitter antwoordde, dat B. en Ws, er niets tegen hebben, aan het verzoek dezer Commissie to voldoen, door dio koste i te verminderen met een bedrag van f 5000. De heer Den Houter, die verklaarde tegen het voorstel van B. en Ws. te zyn, vroeg, of B. en Ws. er aan gedacht hebben, by den bouw van het sanatorium een proef te nemen met een minimum arbeidsloon en een maximum arbeidsduur. De Voorzitter antwoordde met ta verwyzen naar het verzoek van do Kamer van Arbeid voor de Bouwvakken, om gemeente- werken zooveel mogelyk te gunnen aan inge zetenen dezer gemeente en in de bestekken bepalingen op te nemen van een minimum loon en een maximum arbeidsduur. Hy ver zekerde, dat over d:zo quaestie een beslissing zal worden genomen vóór de aanbesteding van den bouw van het sanatorium. Do Voorzitter merkte hierby nog op, dat het Dagel. Bestuur er voor is, in de bestek ken voor gemeentewerken bepalingen vau maximum-arbeidsduur en minimum-loon op te nemen. Had do heer Van Hamel vooraf A reeds herinnerd aan vroeger in den Raad to dezer zake gevallen boslissingen, de heer De j Goeje vroeg, of do ltaad voor ccn derden keer j uitspraak moet doen, op weiko vraag de i Voorzitter bevestigend antwoordde. Zooals we reeds gisteien mededeelden, werd j het voorstel van B. en Ws. tot op- en inrichting van het sanatorium aangenomen met 20 togen 2 st., die der heeren Den Houter en A. Jj Van Hoeken. Het voorstel van B. en Ws., om aan dl' 1 Holl. Electr. Spoorwegmaatschappy voo: de.. aanleg en do exploitatie van een net van tramwegen in do Haarlemmermeer, voor zoo ver deze wegen gelegen zyn in de Provincie Zuid-Holland een doorloopende rentegarantie van 4% van een kapitaal, groot f 100,000, te vorleonen, onder o. m. de uitdrukkeiyke i voorwaarde, dat tevens worde aangelegd en geëxploiteerd de verbindingsiyn Hoofddorp—, Aalsmeer, gaf tot een breede gedachtenwisse1, ling aanleiding. De heer Van Lidtk de Jeude, lid der Com missie van Financiën, maakte bezwaar, de garantie voor onbepaalden tyd to verleenen, en stelde voor, die te beperken tot een tydvak van twintig jaren. De Voorzitter daarentegen verdedigde krachtig het voorstel van B. en Ws. De heer Pera motiveerde zyn stem tegen het voorstel van B. en Ws. Hy ziet niet veel heil voor deze gemeente in do tot-stand-koming van het bedoelde tramwognet, verwacht niets van de concessie en herinnerde aan de ïydens- geschiedenis van andere tramlynen en de r hierby geloden verliezen De Voorzitter acht de tot-stand-koming van dat tramwegnet voor Leiden een zaak van groot belang. Onttrekt Z.-Holland zich eq komen alleen de lynen in N.-Holland tot stand/ j dan zullen de dorpen, die nu by ons te markt gaan, door Amsterdam worden opgezogen en zal onze markt aanzieniyk achteruitgaan. De heer Dekhuyzen wees er op, dat der- gelyke lynen niet zonder flinke subsidie kunnen worden geoxploiteerdook hy acht de tot-stand-koming dezer lynen van groot belang voor deze gemeente en meent, dat\ Leiden óf flink uit den hoek moet komen èr in het geheel niets doen. De heer Pera is van meening dat langs die streken, waardoor de aan te leggen tram zal gaan, een uitnemende verbin ding met Leiden bestaat door middel van do Carsjens-booten. Do Carsjens-maatschappy heeft in haar dienst zooveel verbetering aan- gobracht en haar aantal booten zoo uitge- Leiden, 5 October. Het detachement van het 4de regiment infanterie, dat bestemd is geweest tot het opruimen van het kamp by Laren, keert, voor zoover het bestond uit personeel van de bataljons, alhier in garnizoen, morgen van daar terug en komt te 12 u. 49 min. hieraan. Opgeheven, sinds 1 Oct. j!., is de be trekking van betaalmeester der Nationale Schuld. De minister van binnenL zaken heeft zyn betrokken ambtgenooten geraadpleegd nopens de vraag of de verplichte jaariyksche verlenging der nationaliteitsbewyzen voortaan achterwege kan blyven. Deze vraag is be vestigend beantwoord, en dientengevolge heeft de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland den burgemeesters in deze provincie meegedeeld, dat van af 1 Januari 1901 nationaliteitsbewyzen voor ééns zullen worden afgegeven en do te verlengen bewyzen door nieuwe worden vor- vangen. De heer Emile Loubet, president van de Franscho Republiek, is benoemd tot Ridder- Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad te Rotterdam is meegedeeld, i dat het graven van het wostelyk deel van den Maasmond voor f 298,950 gegund is aan den heer v. d. Elhout, te Scheveningen. Ridder De Stuers, Nederiandsch gezant in Frankryk, is met verlof te München. De ministers van buitenlandsche zaken ©n van oorlog gingen dezen ochtend naar Het Loo, daar de ministersaudiëntie op heden was gesteld met het oog op Hr. Ms. vertrek a. s. Maandag naar het buitenland. De pantsorschepen „Holland" en „Ko ningin Wilkelmina" hebben order gekregen uit de wateren van China naar Java terug te keeren en op hun terugreis Amoy en Swatow aan te doen, hoofdzakelyk voor vlagvertoon. De „Piet Hein" biytt voorloopig nog in Shanghai. De matinee, tegen morgen op Het Loo door de Koningin aangeboden, wordt wegens den lichten rouw van hot Hof niet door muziek opgeluisterd. Ds. S. Ulfers, zoo langen tyd ongesteld, woonde Zondag do plechtigheid by van de intrede te Rotterdam van dr. P. J. Kromsigt, uit Wiorden, als predikant by de Ned.-Herv. Gemeente. Op 4 October 1900 heeft aan het Depar tement van Buitenlandsche Zaken do onder- teekening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en België, betreffende vrystelling der wederzyd6che onderdanen van den dienstplicht by hot leger, by de marine en by de schuttery. Sts.-Ct Gisteravond had te Utrecht in de groote zaal van het Gob. voor K. en W. een Heinze- concert plaats. Den heer Heize, die daarby tegenwoordig was, werd by het binnentreden in de zaal een warme hulde door het talryk publiek gebracht. Het koor stond onder de leiding van den heer Corn. A. Galesloot, terwyl als solisten optraden de dames Chr. Van Buuren en C. SchrödeT'en de heeren J. E. Schildorman en Joh. A. Hoes. Na afloop hield de gryze componist receptie in het hotel „Kasteel van Antwerpen". De majoor der artillerie F. Van Hassolt, .toegevoegd aan den inspecteur der art., is bestemd om medio November op te treden als commandant van het korps rydende art. te Arnhem, ter vervanging van den luit.-kol. C. De Wit, die alsdan benoemd wordt tot kolonel-commandant van het 8de reg. veld artillerie te Breda. (N. R. C.) In de maand September zyn by het kol. werfdepot aangenomen: 64 Nederlanders, 8 Duitschers, 5 Belgen, 1 Zwitser en 1 Luxem burger. Van de korpsen van het leger hier te lande zyn overgenomen 10 militairen, zoodat de totale werving 89 bedroeg. Naar Oost-Indië vertrokken 3 detachementen, ter sterkte van 6 Onderofficieren en 110 minderen. Uit Amstelveen wordt gemeld, dat ds. W. H. J. Baart de la Faille tot tekst van zyn gedachtenisrede aan 40 jaren arbeid in de Evangeliebediening, bezigde do woorden uit Jozua I: 9: „Heb Ik het u niet bevolen? Wees sterk en heb goeden moed, verschrik niet en ontzet u niet, want de Heere uw God i3 met u alom, waar g\j henengaat". Met deze woorden had hy ook in 1860 zyn Evangeliebediening te Surhuizum en in 1876 to Leiden aanvaard. Talryke bowyzen van de gemeente te Amstelveen en van zyn vorige gemeenten, bewyzen van achting en liefde, gewerden den jubilaris, ook van zeer velen zflnor ambtsbroeders uit vorige ringen en den ring, waartoe Amstelveen behoort. Het tydeiyk Rykstelephoonkantoor in de legerplaats by Oldebroek wordt op 13 October aanstaande, des middags te 12 uren, gesloten. Van de vrouwoiyke candidaten, deelne mende aan het in deze maand te houden examen voor de betrekking van klerk der posteryen en telegraphie, zullen er, by vol doenden uitslag, acht voor benoeming in aan merking gebracht worden. De luitenant ter zee 2de kl. P. Kruys, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De officier van gezondheid lste kl. P. W. R. Petri, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Do buitengewone adelborsten by de Konink- jyke Nederlandsche Marine-reserve M. B. R. Do Breuk en C. L. Julsing, dienende aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Gier", worden respectievoiyk met 14 en 10 October a.s. van hun plaatsing ontheven. De gewone audiëntie van den minister van justitie op 10 October zal niet plaats hebben. Het stoomschip „Kanzier" (uitreis) arri veerde 3 Oct. te Delagoabaai; de „König" (uitreis) arriveerde 3 Oct. te Leixoes; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amster dam, passeerde 4 Oct. Kaap Roca; de „Solo", van Rotterdam naar China, passeerde 3 Oct. Malta; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 4 Oot. van Marseille; de „Drumelzier", van Amsterdam via Nieuw-York naar Newport News, is 4 Oct. Scilly gepas seerd; de „Telamon", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Oct. te Liverpool Haarlemmermeer. In do Rykspostspaar- bank aan het postkantoor Haarlemmermeer en het daaronder ressorteerende hulpkantoor werd gedurende de maand September ingelegd f 3142.77 en terugbetaald f 1570.49. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1113. De nieuw gestichte weegbrug aan den Vyfhuizerweg O. Z. is thans gereed, wat een groot gemak zal zyn voor velen in dien omtrek. Ook de weegbrug by het fort Schiphol komt deze week gereed. Beide toestellen, welke volgens deskundigen van de beste constructie zyn, zyn geleverd door Vissers Landbouw- kantoor te Amsterdam, en hebben een weeg- vermogon van 5000 K.G. Aan den Ringdyk by Halfweg brandde af hot woonhuis, bewoond door C. Gladpootjes. Van den inboedel is byna niets gered kunnen worden. Naar men zegt, is de brand ontstaan in den schoorsteen. Alles is verzekerd. Heemstede. Een achttal werklieden in dienst van de N.-Zuid-Hollandsohe Stoomtram-Maat- 6chappy begonnen gisteron met het verhoogen van het spoor tusschen den Binnenweg en de Kamperlaan. Door dit werk zal dat gedeelte weg veel verbeteren, daar op sommige punten de rails zoo ongelyk lagen, dat men er èn met ry tuigen èn met ry wielen moeilyk kon passeeren. Noordwyk. Gedurendo de afgeloopen maand September werden aan het Rykstelegraaf- kantoor alhier behandeld 1006 telegrammen, en wol verzonden 391, ontvangen 416, opge nomen en verder geseind 199. Oudshoorn. Het mond- en klauwzeer in* deze gemeento begint te verminderen. Door den landbouwer S. R. De J. is aangifte gedaan, dat deze ziekte onder zyn vee is geweken. Gedurende de afgeloopen maand werden alhier aan het telephoonkantoor behandeld 107 telegrammen, nl. 46 verzonden en 61 ontvangen. Valkenburg. Het aantal ingeschrevenen alhier voor de nationale militio, lichting 1901, bedraagt 7. Rypwetering. Aan het hulppostkantoor alhier is gedurende het afgeloopen kwartaal in de Rykspostspaarbank ingelegd f 6026.91, verdeeld ovor 133 inlagen, en terugbetaald f 1441, in 11 keeren. Er werden 13 nieuwe boekjes uitgegeven. TJit do „StaatMCOuraut". Kon. Besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nossau de heer J. M. Buser, secretaris der gemeente Zwolle; tot ontvanger dei- directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Wernhout o. a., J. C. Aarts, ontvanger der directe belastingen en accynzon te Venray o. a.; tot ont vanger der directe belastingen en acoijnzen te Venray c. a., J. Heyt, ontvanger derzelfde mid delen to Hardenberg c. a.; tot ontvanger der directe belastingen, iuvoerrechton en accijnzen te Kerkrade (station) c. a., H. J. C. Mensonides, surnumerair derzelfde middelen uit de direotie Amsterdam. Eervol ontheven: de kapitein-luitenant ter zee C. J. G. De Booy, met mgang van 16 October van het bevel over den schooner „Zeehond" en dat bevel opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. B. Snetlage. Lezing van Mevrouw Schook-Haver. Gisteravond gaf mevrouw Schook-Haver voor de afdeeling Leiden van de Vereeniging voor Vrouwen-Kiesrecht enkele indrukken weer, ontvangen op het internationaal femi nisten-congres, te Parys gehouden van 5 8 September van dit jaar. Spreekster wees op de groote fout, die do meeste, en ook dit congres aankleefde, dat het to veel hooi op de vork had genomen. Men zou volgens haar op den duur tot vak congressen moeten komen, zooals uit de wereldtentoonstellingen vaktentoonstellingen zouden ontstaan. Een tweede fout lag ln het chauvinisme. Het was eigeniyk een nationaal Fransch con gres in plaats van een internationaal. Over het algemeen had dit congres een voel kalmer verloop dan het vorige. Vooral in de houding van de pers viel een groote verbetering waar to nemen, een bewys van de vorderingen, die do vrouwenbeweging ge durende die vier jaren in de publieke opinie heeft gemaakt. In het kort behandelde mevr. Schook onkele van de talryke punten, die ter sprake kwamen. Het congres had zyn arbeid in drie secties verdeeld. De lste was gewyd aan de loonende waar deering van den arbeid der vrouw in het huisgezin, den arbeidsduur en hygiëne. Onder de leden van het congres vielen twee groote stroomingen waar te nemen: de socialistische en de feministische. Vooral by ue quaestie van de bescherming van vrouwen arbeid kwam dit uit. De socialisten waren er voor, de feministen er tegen als nadeelig voor de vrouw. Over het geheel sprak het congres zich uit tegen alle uitzonderings wetten voor de vrouw. De 2de sectie was aan opvoeding gewyd. Het belangrykste punt was de coeducatie, welke ook by de Franschen byna geen tegen stand meer vond. Do 3de sectie behandelde wetgeving. Hier was een van de hoofdpunten: het onderzoek naar het vaderschap, spr. deelde in hoofdzaak mede wat hieromtrent ter verdediging en ter bestryding was gezegd en zy zelve meende, dat het kind evenveel recht op den vader als op de moeder heeft. Spreekster deelde ten slotte mede dat de handelingen van het congres volledig te vinden zyn in de nummers van de „Fronde" van 6 tot en met 11 Sept. verkrygbaar aan het bureau van die courant Rue St. Georges 14, Parys. Gemeenteraad van Lelden. In de gisteren gehouden zitting bracht, by de behandeling van art. 1 der verordening op het vervoer van lyders aan een besmettelyke ziekte, do heer Den Houter het rytuig ter sprake, voor dat vervoer bestemd. Hy vroeg o. m. of hot niet wenscheiyk is, het beslaande rytuig te vervangen door een practischer en dit dan op een bepaalde plaats te stationneeren. De Voorzitter antwoordde met te verwyzen naar den algemeenen maatregel van inwendig be stuur, doch beloofde, het denkbeeld van den hoor Den Houter te overwegen. Voorts gaf de heer Den Houter in overweging, de zin snede in art. 1: „naar het ziekenhuis of naar hun woning te vervoeren" aldus tewyzigen: „naar het ziekenhuis, hun woning of een andere inrichting te vervoeren of te doen ver- voeren". De Voorzitter achtte echter deze wyzigingen onnoodig. De heer Van Rhyn vestigde de aandacht op de gevallen van oogenblikkeiyk levensge vaar. In die gevallen zou hy willen zien toe gelaten, dat met een ander vervoermiddel dan het in art. 1 bedoelde worde vervoerd. De Voor zitter beschouwt dit als gevallen van over macht, waarin een uitzondering op den regel zal worden gemaakt. Nadat de verordening ongewyzigd was vast gesteld, bracht de Voorzitter naar aanleiding van de voorschriften der Regeering met het oog op pestgevaar de vraag ter sprake, welke premie zal worden uitgeloofd voor het vangen van ratten. Besloten werd, die premie te bepalen op 5 cents per rat. By de behandeling van het voorstel tot op- en inrichting van een sanatorium voor zenuwiyders op het buitengoed „Rhyngeest", zei de heer Van Lldth de Jeude het onnoodig te achten, het totaal bedrag ujr kosten van op- en inrichting nogmaals ter afronding met f 6000 te verhoogen, nu in de begrooting dier kosten reeds een post voor „Onvoorzien" (f 3700) is opgenomen. Een zelfde opmerking was gemaakt door de Commissie van Financiën. 87) Hy scheen te willen 6preken, misschien ©en woord van dank te willen stamelen, maar de koele minachting in blik en toon van zyn neef hield hem den mond gesloten. Mijn grootvader l Dat klonk zoo zegevierend l Ja, waarlyk, graaf Michaël had thans zyn kleinzoon gevonden, het bloed van zyn bloed. Deze twee behoorden by elkander en nadezo daad zou hy hem voorgoed de armen openen. Toen Rodenberg weggegaan was, stond ook de jonge graaf op en verliet met wan kelende schreden het vertrek. Buiten voor de deur bracht hy de hand aan het voor hoofd, alsof hy zich bedacht, maar week schuw in do schaduw van het huis terug, toen er volk naar buiten kwam. Hy herkende beide gestalten, die hem voorby snelden en den weg naar het station insloegen; maar door geluid noch beweging liet hy zyn aan wezigheid bemerken. De aanwezigheid der vrouw, die nog zoo kort geleden hem in vuur ©n vlam zette, maakte nu geen indruk meer op hem.. Hy wist, dat zy voor altyd weg ging, en voelde er geen smart over. AJles in hem was zoo ledig en doodsch, alsof elk ge voel gestorven was. Daar klonk uit het geopende raam boven hem een stem, die hy zooeven nog gehoord had, maar nu vol teederheid. „Myn Hertha, vergeef my, dat ik u zoo driftig verliet; ik moest het afscheidsuur ©erst veroveren. Nu kan ik by u blyven zonder myn plicht te verzaken. Maar nu ook geen tranon meer. Wy zyn immers nog by elkander I" En nu klonk een andere stem, die de luisteraar ook kende, en die hem toch vreemd voorkwam in dien zachten, teederen toon der liefde, dien hy nooit gehoord had. „Neen, Michaël, gy zult geen tranen zien! Ik wil er nu slechts aan denken, dat gy by my zyt. Dat is reeds een geluk I" Was datwerkeiyk nog de vroegere Hertha? Zeker, zy had nu leeren liefhebben, en do man, die eens haar verloofde geweest was, voelde nu toch, wat hy opgeofferd had. Hy kon het in de nabyheid van dit gelukkig paar niet langer uithouden; hy liep voort, zonder doel, zonder plan, steeds verder de duisternis in, langs den bruisenden stroom, tot hy door een muur in zy'n loop gestuit werd. Het waren de pyler8 van de brug, waarop de bogen rustten hoog boven don vloed en waarover do spoortrein heensnorde. Daar beneden ruischten de golven on een treurwilg liet zijn takken tot in het water hangen. De lucht was nog altyd drukkend heet, maar het onweder was nader gekomen; steeds sneller volgden de lichtstralen elkander op. Raoul leunde tegen don stam van den treurwilg ©n staarde onafgebroken in het donkere, hobbelende water; hy had moeite, om helder te denken. Wat nu? Naar huis terugkeeren? Morgen kon hy er weer zyn en er was ook wel een voorwendsel voor zyn korte afwezigheid te vinden. Niemand wist, wat er gebeurd was, behalve twee, en die zouden zwygen om de eer van den naam Steinrück te sparen; maar de laatste Steinrück gevoelde toch, dat hy zyn grootvader nu of nooit meer onder de oogon kon komen. Over den landverrader had de grysaard het oordeel reeas uitge sproken: do lafaard, die het verraad niet verhinderde, maar beschermde, ter wille eener vrouw, mocht hem niet meer naderen. Raoul had dezen blik vol doodelyko ver achting reeds gezien, en zou hem terug vinden in hot aangezicht zyns grootvaders, dag aan dag; doch dan liever den dood dan dit te verdragen 1 Yan het station klonk een hoera-geroep, dat met een luid gejubel beantwoord werd. De menigte begroette de troepen, die zich tot vertrekken gereed maakten, en daar, achter de spaarzaam verlichto ramen, nam ook een jonge kryger afscheid van zyn bruid, mis schien voor immer. Maar hier stond een man, die alles ver loren had: zyn bruid, zyn eer, ja zelfs zyn vaderland l De trein met de troepen kwam aansnellen en juist, toen hy de brug bereikte, flikkerde het weder langs den hemel. Een oogenblik was alles in een verblindend licht gehuld, de zware, dreigende wolken massa's, de donkere bergen en de schuimen de vloed; nog altyd op do plaats onder den treurwilg stond de man, peinzend. Toen liep hy snel heen, byna hollend, als had hy een besluit genomen, dat zoo spoedig mogelyk moest worden uitgevoerd. Hy yide in de richting van het station. XXVIL Het was twee dagen later. We bevinden ons in het hoofdkwartier van generaal Stein rück. In de voorkamer waren do officieren vergaderd, om de bevelen van hun chef voor den veldtocht te ontvangen. Ieders gelaat stond ernstig en zy spraken met elkander op nuisterenden toon. Zy wisten, welke zware slag hun aanvoerder getroffen had. Zyn klein zoon, de schoone, ridderlyke, levenslustige graaf Raoul, was verongelukt, althans ver dwenen. Geen spoor was van hem te vindon. Het was een vreeselyk lot voor den grysaard, aan den avond van zyn leven don laatsten spruit van zyn stam en naam in den bloei zyner jeugd te verliezen, en hy kon niet eens aan zyn doodsbed staan en hom naar de laatste rustplaats zyner vaderen geleiden. Zoo dacht men algemeen. De plicht hield hem aan hot hoofd van zyn leger; hy had inder daad sedert eergisteren, toen het bericht aan kwam, geen enkel dezer plichten verzuimd. Nu immers ontving hy kapitein Rodenborg weer, die met belangryke berichten aange komen was. Geen der officieren vermoedde, welk familiedrama daar achter do deuren af gespeeld was. Naast den generaal stond Michaël, die juist berichtte: „By het aanbreken van den dag heeft men hem nog gezien, by het station. Hy is waar- schyniyk vertrokken. Maar dan, waarheen?" De generaal had zwygend geluisterd. Hy begreep wat dat „waarheen?" kon beduiden. Doch hy hoopte nog, dat het Frankryk niet zou zynNu vroeg hy toonloos „En niemand weet?"..., „Niemand, behalve wy samen 1 Clermont en zyn zuster zullen zwygen, moeten dit, om huns zelfs wil." Zoodra slechts een enkel woord van het gebeurde over hun lippen komt, zullen zy nergens meer ontvangen worden. Hier zyn de papieren. Ik stel zo in handen van mijn generaal en do eer van den naam Steinrück is gered. Steinrück nam de papieren aan. Toen reikte hy zyn kleinzoon Je hand. „Ik dank u, Michaëll" De jonge officier koek hem Dezorgd aan. hy liet zich door deze sombere kalmte niet misleiden. Hy wist, wat daar achter ver borgen lag. „Grootvader," sprak hy zacht. „Nu kun1: gy toch om hem weenenl" De generaal schudde krachtig het hoofd. „Ik heb nu geen tyd om te weenen, en tranen heeft men slechts voor zyn lieve dooden. Want hy is dood voor my, voor ons, voor allen, Michaël, verstaat gy? Dat by my dfct aandeed, aandoen kon, genoog thans, laat hem rusten!" Hy ging Michaël vóór naar hot vertrek, waar de officieren zich bovpilden en waar h(j met dien zwygenden eerbied ontvangen werd, die ieder den ongelukkige bowyst. Een uit den kring trad vooruit en betuigde uit aller naam den gryzen aanvoerder hun deelneming in hot zwaar verlies, dat hem gotroffen had. Steinrück hoorde dat schynbaar zonder ontroering aan. Hy boog als toeken van dank en sprak: „Ik dank u allen. De slag, die binnenkort duizenden treffen zal, heeft ray het eerst getroffen; maar de Hemel heeft my daarvoor reeds troost gezonden, want hier aan myn zyde en nu richtte hy zich weer met. zyn oude kracht in zyn volle lengte op staat de zoon van myn vroeg gestorven dochter, mijn kleinzoonMichaèl Rodenberg 1" Er was een jaar verloopen, wn jaar van zwaren stryd en gewichtige gevolgen, waarin zoowol het gejubel der overwinning als het geklaag der rouwe gehoord was; en toen dn zomer weer de aarde begrootte, begroette hij daar een nieuw ontstaan ryk. I l Wordt vervol/;

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1