12458 Donderdag Oeiobër. A*. 1900 -- l' - (Dczs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 October. iPeuilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. LEIDSCH PRIJS DEZER COUBAUT» Teor leiden per 8 maandeni i i I I I s 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd z(Jo 1.80. Franco per post 1.63. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17}. Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de sttl wordt 0.05 berekend. Met de voordracht van Burgemeester en Wethouders van 11 September jl. in zake het verleenen van rGntewaarborg aan do Hol- laod6cho Electiiscke Spoorwog-maatschappij, kan de commissie van financiën zich in zoover vereenigen, als het ook haar raadzaam voor komt, nu dit voor de totstandkoming dor zaak itoudig blijkt, don omvang dor too to zeggen garantie ©enigszins uit te breiden. Gelijk. zy teeds in haar advies van 25 Sept. 1899 op- meikte, ie de bepaling van het cijfer altjjd ©enigszins willekeurig. Doch wanneei Aalsmeer ,door een zyl(jn met de hoofdlijn naar Leiden wordt verbonden, schijnt der commissie hot belang voor onze gemeente groot genoeg om ook eon ietwat aanzienlijker garantiebedrag, geiyk thans door B. en Ws. wordt voorge titeld, te wettigen. Intusschen acht zy het minder wenscheiyk, de garantie te verleenen voor onbepaalden tyd, en geeft zy den gemeenteraad m over weging, die, geiyk was opgenomen in 's Raads Besluit van 12 October 1899, te beperken tot een tydvak van twintig jaren. Ten aanzien van de in haar handen gestolde voordracht van Burgemeester en Wethouders van 26 September j.!., tot oprichting van oen sanatorium voor zonuwiyders, waartegen overigons by haar goen bezwaar bestaat, merkt dezelfde commissie hot volgende op: Nu ln de begrooting der kosten reeds een post van „Onvoorzien" is opgenomen, scbynt het hrar niet noodig liet totale bedrag nogmaals ter aironding met ƒ5000 te verhoogen. Zij meent dus, dat in No. 8 van het voorge stelde ontwerp-besluit, in plaats van 115,000, zou behooren te worden gelezen 110,000. Er zyn 102 nieuwe leden ingeschreven voor het Leidsche Stadentenkorps; hun plech tige inauguratie is vastgesteld op de gebrul- keiyke wyze op Yrydag 12 October a. s., des avonds in den Schouwburg. —De Maatschappy der Nederlandsche Letter kunde, alhier, houdt haar gewone maandelyk- sche vorgadering op Vrydag 5 October. Na eenige huishoudeiyice werkzaamheden zal prof. dr. J. Yerdam eenige mededoelingen.doen over den Middel-NederlandSchen tekst van den „Spiegel der Sonden" en over eenige Middol- eeuwsche bezweringsformulieren. Aan het postkantoor Leiden en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende het 3de kwartaal 1900 in de Rijkspost spaarbank ingelegd f 135,609.69'; terugbetaald 128,846.52. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 18,256. De clas8ikale Zendingsdag der classis Leiden zal den lOden Oct. a. s. te Sassen- lieim gehouden worden. Aanvang des middags 2.30. Opening door don pastor loci; Refer, ds. T. H. Woudstra „Iets over opleiding", ds. W. B. Renkema, Zendingsmethode. 6l/a uur '8 avonds Bidstond, voorganger ds. J. J. Impeta. Op de tiende lyst van de 22ste jaar- collecte voor de Scholen met den Bybel in „De Standaard" komt o. a voor: Zwammer- dam, met 136.36®. Behalve de „Unie"-collecte is aldaar nog een collecte voor het tekort in de schoolkas gehouden, die f 200 heeft opgebracht. Aan het postkantoor Noordwyk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende het 3de kwartaal 1900 ingelegd 13,126.33 en terugbetaald 14,126.07. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 866. Heden vei l rol;!~n i r. •r Wc-iinrir generaal- majoor Beyeimaii, adjudant in buiteugowonen dienst van H. M. co Koningin, en jhr. De Ranitz, intendant van het huis van H. M. do Koningin Moedor. De begrafenis van prins Bernard Hoiniich, hertog van Saksen-Weimar, zal morgen, Vrydag, plaats hebben. Hedon is het 60 jaar geleden, dat Nicolaas Beets toe predikant by de Ned.-Herv, Gemeente to Heemstcdo werd bevoatigdL Dr. Hendrik Muller, consul-generaal van den Oranje-VrystaaQ is in Den Haag terug gekeerd. De leden der Zuid-Afrikaansche deputatie hebben een uitnoodiging ontvangen ter bij woning eener plechtige byeenkomst van mannen van verschillende staatkundige en godsdienstige richting, welke op 10 October o. s., verjaardag van President Kruger, zal gehouden worden in do Nieuwe Kerk te Amsterdam. Naar „Het Centrum" verneemt, is do heer Pyttersen, lid der Tweede Kamer, voor nemens, een interpellatie tot de Regeering te richten over het ontslag, dat den arbeider Smit aan de fabriek van den heer Hedeman, te Almeloo, verleend was, omdat genoemde arbeider lid is van de Kamer van Arbeid aldaar. Do heer Pyttersen heeft te Almeloo een persooniyk onderzoek ingesteld over deze geruchtmakende zaak. Het bestuur van hot schilderkundig Genootschap „Pulchri Studio" te 'e-Graven- liago heelt genoegen genomen met het voor stel der leden om voor het jaar 1900 1901 in functie te blyven. Het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem werd gedurende de maand Sep tember bezocht door 784 belangstellenden, terwyi 129 boek- en plaatwerken uit de aan het Museum verbonden boekery naar ver schillende plaatsen van ons land worden verzonden. De cursus der aan het Museum verbonden School voor Kunstnyverheid werd na Sep tember weder hervat met 108 leerlingen. De luitenant ter zee der 2do klasse L. A. Van der Stok on de eerste luitenant dei- mariniers J. G. Gruschke, beiden uit Gost- Indiö in Nederland teruggekeerd, zyn respec- tieveiyk op non-activiteit gesteld en ter be schikking gesteld van den commandant van het korps mariniers. De luitenant ter zee der 2de klasse 3. O. Kolkmeyer, dienende aan boord van Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Bellona", wordt met 6 dezer op non-aotiviteit gesteld. Met 9 dezer wordt de benoemde luitenant ter zee der lste klasse F. C. Schaalje, dienende aan boord van Hr. Ms. pantsorschip „Korte- naer", overgeplaatst aan boord van Hr. Ma. wachtschip te Willemsoord en aan boord van genoemd pantserschip vervangen door den luitenant ter zee 2de klasso H. W. A. Brans. De officier van administratie der 2de klasse G. W. Erfmann, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Jhr. Yan Tets van Goudriaan, Neder- landsch gezant by hot Groothertogdom van Saksen-Woimar, met verlof in de residentie, heeft zich naar Weimar begeven wegens den dood van prins Bernard. Ook is derwaarts vertrokken de heer A. W. Vinkhuyzen, intendant van de domeinen „Zorg vliet," waarvan de overleden Prins mede eigendom bezat. De Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft zich bereid verklaard in don vervolge voor officieren de pryzenvan het militair tarief toe te passen op de traject- kaarten. Op de uitzonderingstoAjecten DenHaag Voor burg en Den HaagSchoveningen wordt echter geen reductie verleend. Hr. Ms, torpedobooten „Hydra" en „Scylla", onder bevel van dè luitenants ter zee der lste klasse W. T. De Booy en W. 0. J. Smit, zyn 2 dezer gezameplyk van Algiers vertrokken. Binnenkort zal by de firma W. J. Thieme Ciete Zutfen, de eerste aflevering verechynen van een werk, getiteld: „Onze Vogels" van de hand van dr. P. G. Buekers, door tal van gekleurde platen geïllustreerd. Naar aan het „Hbld." wordt medegedeeld, zal de wet op den leerplicht den lsten Januari a. 8. in werking treden. Zyn wy wèl ingelicht, dan zou binnen niet zeer langen tyd de indiening te gemoet kunnen worden gezien van wetsontwerpen, waarby aan het geheele onderwyzend personeel der lagere scholen, byzondere zoowel als openbare, en aan hun weduwen en weezen, pensioen wordt verzekerd. De ontwerpen zyn gereed, maar de toelichtende berekeningen schynen nog eenigon tyd te vereischen. Deze ontwerpen zyn los van de in bewerking zynde wets voordracht tot wyziging der lager onderwyswet, waarby de subsidiën thuis behooren. Vad Na langdurige ongesteldheid is te Amster dam in den ouderdom van 49 jaar overleden de heer Aug. Rapp Jr., lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Uit Arasterdam meldt menGisteravond is hier ter stede een vereeniging van verdreven personeel der Zuid-Afrikaansche Spoorweg- maatschappy gesticht, op gelyken voet als de Haagsche vereeniging, die zich ten doel hoeft gesteld, schadevergoeding van de Engelsche regeering to verkrijgen. De constitueerende vergadering werd geleid door den voorzitter en den secretaris der Haagsche vereeniging, de hoeren Post en Aarsse. Zy werd door omtrent 40 ambLenaien bygewoond, uit wier midden de heeren R. Nierstrasz, vroeger te Standerton, O. A. Dykmao, van Randfontein, on F. Jansen, van Springs, tot een voor- loopig" bestuur werden gekozen. Ook deze vereeniging zal worden bygestaan door mr. Kakebeeke. Ten einde do bevordering van schryvers der korpson van de landmacht slechts by uitzondering te doen plaats hebben, heeft de minister van oorlog het navolgende bepaald: lo. Schryvers komen voor bevordering tot adjudant-onderofficier-schryver niet in aan merking, zoolang hun niet de zilveren medaille voor trouwen militairen dienst verleend werd 2o. Om voor bevordering tot sergeant-majoor- schryvor in aanmerking te kunnen komen, moet de sergeant-schryver in het bezit zyn van de bronzen of eenige andere medaille voor trouwen militairen dienst; 3o. Onver minderd hetgeen hiervoren is aangeteekend, zal het bevorderen van schryvers steeds uit zondering moeten blyven; in verband waar mede voortaan geen schryver van een der korpsen van do landmacht in die betrekking tot den naasthoogeren graad zal worden be vorderd, zoolang by het korps, waartoe hy behoort, nog een militair van gelyken graad on van geiyke of oudere anciënniteit aanwezig is, die nog voor bevordering in aanmerking kan komen, doch, om redenen, onafhankeiyk van zyn wil, op die bevordering wachten moet. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 3 Oct. te Marseille; do „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Oct. te Port-Said; de „Drumelzier" (HoHandrAmerika-ijjn), van Amsterdam vla Nieuw-York naar Newport- News, passeerde 8 Oct. Bevezierde „Koningin- Regentes", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Oct. van Perim; de „Kaiser" (uit reis) arriveerde I Oct. te Port-Said; de „Kron- prinz" (thuisreis) vertrok 1 Oct. van Lissabon; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passoerde 2 Óct. Perim; de „Prinses Araaiia" vertrok 3 Oct. van Batavia naar Amsterdam de „Telamon", van Amsterdam naar Java, passeerde 1 Oct. Wight; de „General" (uitreis) arriveerde 2 Oct. te Delagoabaai; de „Oenga- ran", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 3 Oct. van Port-Saidde „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3 Oct. Gibraltar. Benthuizen. Op Dinsdag 9 October a. s., des morgens van 11 tot 12 uren, zal op het Raadhuis alhier gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Koudekerk. In de Dinsdagavond gehou den leden-vergadering van het departement Koudekerk Hazerswoude van de Maatschappy „Tot Nut van 't Algemeen" werden de aftre dende bestuursleden, de heeren Van Egmond, Korte weg en Van Tricht, herkozen. De rekening van ontvangst en uitgaaf sloot met oen batig saldo van ƒ56.12®. Betreffende den toestand der Spaarbank word door do commissie van opneming, by monde van don heer J. M. Kok, een gunstig rapport uitgebracht. Tot leden van het be stuur dezer instelling werden de heer dr. Baar en A. Yan der Lee herkozen, terwyi in do vacature, ontstaan door het vertrek van mr. Bruyn, voorzien werd door de benoeming van den heer 0. Korteweg. Ten aanzion van de in dit dienstjaar te houden lezingen, welke mede een punt van bespreking uitmaakten, zy vormeld, dat inde in het laatst dezer of in het begin der volgende maand te houden openbare vergadering zal optreden dr. Kiewiet de Jonge, van Dordrecht, een der sprekers, die, door het hoofdbestuur ultgenoodigd, zich voor de departementen disponibel stellen. Onderwerp„De vier Heems kinderen." Er heeft zich in onze gemeento een commissie gevormd tot het houden van een collecte voor het Afrikaner Tehuis, uitgaande van het Ohristeiyk Nationaal Boeren-comité te Amsterdam. Zy heeft zich in drie wyk- commissies verdeeld, bestaande uit de heeren ds. J. Stryks en J. Yan Egmond; Ph. Qualm en W. Wille; B. De Jong en M. Maat, die respeotieveiyk in Hoogewaard, Hondsdyk en Lagowaard voor genoemd doel werkzaam zyn. Leiderdorp. Gedurende do afgeloopen maand September werden alhier geboren 3 jongens en 5 meisjes, overleden drie personen van het maniyk en 2 personen van het vrouweiyk geslacht, terwyi óón huwelyk werd voltrokken. Nieuwveen. Alhier had de installatie plaats van den heer E. J. De Bruin tot hoofdonder- wyzer onzor Chr. school. Het samenzyn werd geopend door ds. K. B. Yan Diemen met het lezen van Ps. 103 en gebed, waarna Z.Eerw. met een kort woord op hot gewichtige van dien dag wees. Vervolgens leidde de heer H. A. Scholtz den hoofdonderwyzer in naar aanleiding van Paulus' vermaning: „Ik bezweer ulieden by den Heore, dat deze zendbrief al don heiligen broederen gelezen worde", waarna de hoofd onderwyzer zich met een harteiyke toespraak aan de Schoolvereeniging, ouders en kinderen verbond. Sassonheim. De telophoon behandelde in de maand September 168 berichten, als ont vangen 94 en verzonden 74; in Augustus bedroegen deze getallen rosp. 180 en 158, te zaruen 238, en tot 1 October gedurende 1900 bodroeg het aantal berichten 1420. Het mond- en klauwzeer neemt alhier een tamely'k groote uitbreiding. 'lor-Aar. ln deze gemeente is opgericht een Christelijke jongelingsvereeniging. Het bestuur is samengesteld als volgt: A. Biyleven* voorzitter; 0. Kroon, secretaris; J. Van Vliet, penningmeester; en J. Esveldt, bibliothecaris. Men zal trachten begunstigers te winnen, ten einde aan degenen, die dit verlangen, tegen een kleine bydrage stichteiyke lectuur te verschaffen. Gedurende de maand September zyn er aanhetRykstelephoonkantoor in deze gemeente behandeld 130 telegrammen, namelyk ont-' vangen 89 en verzonden 41. Wassenaar. In de vergadering dor afd. Wassenaar van de Alg. Yer. voor Bloem bollencultuur deelde de voorzitter mede, dat in het begin der maand Nov. een buitengewone algemeene vergadering gehouden zal worden. Met algemeene stemmen op éón na werd be sloten, dat de afd. zich op die vergadering niet zal doen vertegenwoordigen. Verder werd besloten in het laatst dezer maand nog een' vergadering der afd. te houden in plaats van, de gewone maandeiyksche vergadering. In die vergadering zullen de candidaten voor het hoofd bestuur worden aangewezen en zal meer in het by zonder besproken worden, wie candidaat1 gesteld zal worden als voorzitter der Alge*1 meene Vereeniging. Besloten werd nog een kleine wyziging te brengen in do wyze, waarop de verloting ge* wooniyk plaats heeft. Na de verloting van eenige tuinbouwgereedschappen werd de ver gadering gesloten. Onze politie-agenten werden dezen nacht gewekt door lieden uit Katwyk-Binnen of Katwyk a./Zee, dio op weg waren naar de markt in Den Haag. Ze hadden onderweg iemand ontmoet met een handkar en ze meen den in hem den persoon te herkennen, op wien vermoedens van diefstal rustten. In den. morgen vond men hem op den Katwykschon weg met zyn kar, beladen met aardappelen en roode kooien. Do aardappelen en kooien had hy gokocht van een hem onbekend per soon. Na eenig onderzoek bleek het, dat een aardappelenput ln de Meent onder Katwyk was opgebroken. Verder vond de politie een veld met kooien, waarvan eenige waren afge broken en zeer toevallig pasten do koolstronken uit het karretje op die van het koolveld. Niet tegenstaande dit alles bleef de man ontkennen, maar natuuriyk werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Do man, dio uit Den Haag afkom- stig was, is al meermalen met de politie in: aanraking geweest. Men meent in hem ook den persoon gevonden te hebben, die terzelfder plaatse yzeren rails ontvreemdde. Zogwaard-Zoetermoer. Schynt te Zoeter- meer hot trouwen verboden (drie paartjes hebben daar dit jaar het plechtig „ja" uitge sproken), te Zegwaard schynt dit werkje met stoom te gaan, althans 18 paartjes hebben zich daar reeds verbonden 's werelds lief en leed met elkaar te deelen. Of er daar eon premie op gesteld is, of dat er goede voor- beelden werken, weten we niot, doch in geen jaren is daar dit hooge cyfer bereikt. Zoetermeer. Door B. en "Ws. dezer ge- meente is aan den heer A. P. Verhoeff alhier vergunning verleend tot het plaatsen van een nieuwe stoommachine van achtpaardenkrachten1 JTa. 66) „Dat is zoo, maar in dien tusschentyd reed de trein weg, terwyi wy, van alle kanten ver drongen, niet by den waggon konden komen. Wy hebben een halven dag verloren en dat pog wel, nu van elke minuut onze veiligheid afhangL Bovendien hebben wy de algemeene op merkzaamheid op ons gevestigd en mogen weer bly zy'n, dat wy in deze ellendige herberg ongemerkt verdwynon konden. Wy kunnen ons slechts even vóór het vertrek van den trein op het station vertoonen, want het zou mogeiyk zyn, dat men ons spoor gevolgd was." „Onmogölyk! Zelfs als de zaak reeds ont dekt is, zal Raoul zwygen." „Raoul heeft zich als een gek gedragen I" sprak Clermont heftig. „Het scheelde niot veel, of hy had alarm gemaakt en my ver raden. Had ik hem niet toegevoegd: „Denk aan Heloisel Zy is met my verloren!" dan zou hy my prysgogoven hebben." „En nu zal de heele storm op hem neer komen, als wy in veiligheid zynl" Heloise's stem beefde toch lets by deze woorden, maar Clermont haalde ongeduldig de schouders op. „Daar is nu eenmaal niets aan te ver anderen. Ik of Raoul I" Er was geen andore keus, toen de zaak zoo ver gekomen was. Het gesprok werd natuuriyk in het Fransch gevoerd, en op zoo'n zachten toon, dat men buiten de kamer geen woord er van hooren kon. Nu echter daalde Henri's stem tot een zacht gefluister, als hy naar zyn zuster toeging on zeide: „Het heeft u veel gekost, hora op to geven, ik weet het, maar de prys is het offer waard. Wat ik hier by my draag verzekert ons een schitterende toekomst. Wy kunnen er voor vragen, wat wy willen, men zal ons Hy hield plotseling op en wendde zich naar de deur, die open ging. ITeloise sprong met een uitroep van schrik op. Zoodra zy den man zag, die daar op den drempel stond, wist zy ook, dat het uit was met alle plannen en berekeningen. Zy had deze koude, door dringende oogen niet tevergeefs gevreesd; zy brachten haar en haar broeder verderf. Rodenberg sloot do deur en naderde beiden. Mynheer Van Clermont, ik behoef zeker niet eerst te zeggen, waarom ik hier ben. Ik hoop, dat gy my allo moeite zult sparen; dan kunnen wy in vijf minuten klaar zyn." Clermont was doodsbleek geworden, maar hy deed toch nog een poging, om zich goed te houden. „Waar spreekt gy van, kapitein Ik begryp u niet." „Dan moet ik my wel duidelyker uitdruk ken. Ik verlang do papieren, die uit don lessenaar van generaal Steinröck gestolen zyn. Als ik verzoeken mag, haal dan de hand uit den zak. Gy ziet, dat ik ook een pistool heb, en ik schiet waarschyniyk beter dan gy. Bovendien moet het voor u zeer onaan genaam zyn, al3 hier een schot valt. Het station is in de onmiddellyke nabyheid en vol troepen, 't Is dus onmogeiyk te vluchten. Schik u daarom in het onvermydeiyke." Clermont had inderdaad do hand laten zin Ken, die zooeven naar zyn borstzak ge grepen had. „Kn als ik weiger?" vroeg hy mot op elkander geklemde tanden. „Dan komen de gevolgen voor uw rekening l De oorlog is verklaard en de krygswet is onverbiddellyk voor spionnen. Ik laat u de keus: óén woord van my en gy zyt verloren." „Maar gy zult dit woord niet spreken," sprak Clermont op hoonenden toon. „Want dan zal ik ook niot zwygen, en wat ik te zeggen heb, kan een der bevelvoerende officie ren van uw leger meer dan onaangenaam zyn." Deze bedreiging trof een zwakke plaats, maar Michaöl ontzenuwde ze met veel tegen woordigheid van geest. „Gy vergist u," antwoordde hy koel. „Graaf Raoul Steinrück is hier met my uw spoor gevolgd, en ter wille dezer ontdekking zal men hem wel het verzuim van een enkel oogenblik vergeven. Doch thans genoeg. Zal ik geweld gebruiken? Myn schot roept het heele huis hierheen." Hy stond daar met hot pistool in de opge heven rechterhand, zonder zyn tegenstander een oogenblik uit hot oog te verhezen, die nu wel inzag, dat zyn spel verloren was. Clermont was geen lafaard in den gewonen zin van het woord; maar hy wist, dat hy den stryd met dezen man niet opnemen kon, on zyn laatste wapen, de medeplichtigheid van Raoul aan het verraad, werd hem uit do hand genomen. Hy geloofdo werkelyk, dat Raoul zelf de ontdekking gedaan had. Na een oogenblik aarzelens haalde hy langzaam de papieren te voorschijn, die hy op de borst verborgen had, en reikte ze den kapitein over, die ze in ontvangst nam, aonder zyn dreigende houding te laten varen. „Ga daar by het raam staan," beval hy. „Ik zal onderzoeken, of de stukken onge- sohonden zyn." Clermont gehoorzaamde en ging by het raam staan, waarheen Heloise reeds lang gevlucht was. Michaöl scheurde den omslag af, waarop hot adres van den generaal stond en die biykbaar losgemaakt was. Uit het opschrift kon men den inhoud der papieren raden. De zegels zeiven waren ongeschonden en na een kort, doch nauwkeurig onderzoek stak hy ze in den zak. Henri had intusschen zyn zuster iets toe gefluisterd, die zich nu schuw tot den officier wendde. „Kapitein, wy zyn in uw handen 1" De woorden klonken vleiend, angstig, maar toon zy voor den kapitein stond en do oogen naar hem opsloeg, trof ook hem die eigen aardige flikkering, die voor mannen zoo ge- vaariyk was en die Raoul in het verderf gestort had; maar hier bloef ze zonder uit werking. „De weg naar hot station is voor u en uw broeder vry," sprak Michaöl koel. „Ik wil uw vertrek thans niet meer verhinderen, maar ik hoop, dat gy in de toekomst een ander land dan Duitschland als tooneel uwer werkzaamheden zult kiezen, mevrouw." Heloise kromp ineen; een bedreiging had haar minder gekwetst dan deze verachte- ïyke toon. Toen Rodenberg de kamer uitkwam, trad zyn oude leermeester hem te gemoet, die op hem had staan wachten. „Michaöl, om 's Hemels wil, wat gebeurt er toch? Gravin Hertha zit in doodsangst, en ik eveneens, maar wy durfden u niet volgen." „Stel Hertha gorust; zeg haar, dat ik terstond koml Ik heb nog éón zaak te ver richten en ben over vyf minuten by haar." Hy sprak deze woorden slechts in hot voorbygaan tot den pastoor en liep toen door de gelagkamer naar het kleine vertrek, waar hy Raoul nog vond. Do jonge graaf zat aan de tafel, met het hoofd in do handen, in geheel gebroken houding. Hy keek wel op, toen de kapitein binnentrad, maar er lag een eigenaardige f strakheid en dofheid in zyn trekken. „Het dreigend gevaar is afgewend," sprak, Michaöl; „Clermont en zyn zuster waren door' hot een of ander toeval hier in huis opge houden. Ik heb hen gedwongen het gestolene terug te geven en meen voor hun zwygen in te kunnen staan. Men houdt zaken, waarby men zoo'n ver- achtelyke rol gespeeld heeft, wel voor zich en van onzen kant zal er ook niet over ge sproken worden. Wy hebben reden genoeg daarvoor, om de eer van den naam der Steinrücks to bewaren. Nu is do eer gered en gy kunt naar huis terugkeeren, graaf Raoul; men zal niet vernemen, dat de papieren in andere handen geweest zyn. Dadeiyk geef ik myn grootvader telegraphisch bericht en morgen vroeg vertrek ik zelf, om hem hefc gestolen© terug te brengen. Dat wilde ik u nog zeggen." Raoul luisterde mot gretigheid naar de woorden, die zoo'n vreeseiyken last van zijn ziel wentelden; maar zyn blik bleef dezelfde angstig strakke uitdrukking houdon. (U o' it vtrvolgij

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1