N*. (2456 A0. 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. i n i i i i 1.10. Buiten Leiden, per looper on waar agenten gevestigd zyn 1-30. Franco per post 1.65. PKIJS DEE JLDVEBTENTTËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedore regel meer f 0.17j. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hot incassooron buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ofiieieelo iieunis^eviii^. DRANKWET. - Burgemeester ou "Wethouders van Leiden brengen Jer algemeeue kennis, dat door MARTHA BAL DER, •tronende to Heiloo, een VorzQekaci.rifc ia iDgoduud 'om vorgnnuiug >oor dea kleinuandel iu sterken dranli in het perceel Heerecetotg Wijk IV No. 4. Burgemeester on Wotlioudera voornoomd, Leiden, F. W.'.S, Burgemeester. I Ootober 1900. VAN HEYBT, Secretarie. Leiden, 2 October. In eëïi levendige, boeiende voordracht werd gisteravond, in het Volkshuis, door mr. IA. Kerdyk, lid der Tweede Kamer, in helder licht gesteld wat socialisme wèl, wat het niet 'is, hoe men hot in zyn juiste betoekenis ziet, als men het plaatst tegenover individualisme, ihoo deze beide, wol verre van elkander op te heffen of te vernietigen, behooren samen te gaan en hoe de groote vraag voor alle sociaal- politieke richtingen die is naar de juiste ver houding waarin, voor een bepaald volk, in oen bepaalden tyd, onder bepaalde omstandigheden, het socialistisch en het individualistisch stre ven naast elkander behooren te staan. Van de hand werd gewezen overeenkomst tusschen Anarchisme, dat schreeuwt: 3Weg met staats gezag 1" en socialisme, dat roept: „Leve liet staatsgezag 1" Niets gemeen tusschen deze dan do eisch, dat do persoonlijke eigendom verdwijne. Als zijtakken van do socialistische stroo ming worden genoemd: lo. de associatie van kapitaal, die tot grooto krachtsontwikkeling is gekomen en mogelijk maakt groote stoom vaartlijnen enz. enz. 2o. Do associatie van arbeid, nog in haar kindsheid, zich openbarend in het vereenigingslevon. Hier volgt een har tig woord over do zwakheid van het Holland echo vereenigingslevon, verdeeld door geloofs verschil en politiek, naast do eerbied en ontzag afdwingende kracht van de. Engelscho vak- vereenigingen, die, het gemeenschappelijk be lang begrijpend, de vraag naar godsdienstig of politiek verschil niet toelaat. 3o. Coöperatie, waarmede het in ons land almede armelijk staat. Met voorliefde spreekt rnr. Kerdyk van do productieve coöperatie, die, in óón liand ver- eonigend arbeid en kapitaal, in de toekomst den werkman in staat zal stellen zich te ont wikkelen tot volle industrieele kracht on hem zal maken tot een ander mensch. Op de morcolo waarde van coöperatie wordt volle nadruk gelegd. 4o. Samenwerking tor behar tiging van volksbelangen als armenzorg, volks huisvesting, volksgezondheid. Hieiin ziet spre ker een der schoonste vruchten van vrijwil lige samenwerking en particulier initiatief. De leer, hier to Leiden door wijlen den hoogleeraar Vissering verkondigd: Wie liet best zyn eigen belangen behartigt, behartigt meteen daardoor het best eens anders belang, wordt veroordeeld. Waar is het woord van Lamennais: „vrijheid onderdrukt, de wet maakt vrij," Doch Vissering dwaalde te goeder trouw en onverdiend is het verwijtvan v. d. Goes, dat do burgerlijko party zich tot taak stelde de belangen te dienen der bevoorrechten. Feitelijk echter heeft zy dit inderdaad gedaan. Ten volle wordt door spreker erkend, hoe door groote sociaal-democraten het éénzijdig indivi dualisme is aan liet licht gesteld. Doch dwazo zelfverheffing is het, als zy beweren do kente ring van denken in dezen bewerkt te hebben. In de sociaal-democratie ziet spreker geen systeem, doch een beginsel, zich door oen meer en minder onderscheidend van de sociaal- politieke richting, waartoe hijzelf behoort. Zelfs de leus: „Weg met den persoonlijken eigendom", de kern van hot socialisme een leus gelukkig onuitvoerbaar wordt door hen beperkt. Z|j willen geen eind maken aan allen persoonlijken eigendom en vragen ge meenschap van voortbrengingsmiddelen wèl, van genotmiddelen met. Doch ook andere sociaal-politieke richtingen vragen beperking van den persoonlijken eigendom; trouwens het Burgerlijk Wetboek beperkt reeds het eigendomsrecht. Spieker meent verder, dat de sociaal-demo cratie niet lang meer zal kunnen blijven staan op het thans door haar ingenomen standpunt: dat zjj worden zal een radicale hervormings partij. Belde beginselen, zoo besluit spreker, het socialistische en hot individualistische, zyn gestemd, om in heden en toekomst saam te werken. Wettelijke dwang door ataatstusschen- komst is noodig in veel: pensionneering, volks huisvesting, beperking van het ouderlijk ge zag, doch waarlijk met in alle. De staat kan weinig ia vergelijking met individueele werk zaamheid. Het particulier initiatief vraagt om den steun van de wet, opdat het zich ten volle 'kunne doen gelden, de opvoedende kracht van de wet ontwikkelt het particulier initiatief. Kinderbescherming is krachtig, sinds tal van jaren reeds ter hand genomen op particulier 'initiatief. Om met vrucht te kunnen werken j vraagt het aan den Staat beperking van de ouderlijke macht. Volkshuisvesting is een voorwerp van groote sorg van particulieren en vereenigingen. Zy vrageu qw een woningwet, opdat zy gunnen verbeteren in de middelpunten onzer steden. Volkshuizen, hier en elders gesticht op par ticulier initiatief en volksbeschaving, volks ontwikkeling ter hand nemend, zy moeten hulp kragen van do wet, die den arbeidsduur regelt en beperkt en zóö doende tot ontwik keling de gelegenheid geeft. Zoo ligt de voor waarde tot verbetering van maatschappelijke ellende en verhooging van maatschappelijk geluk in de juiste toepassing van het indi vidualistisch en van het socialistisch beginsel. Op oen vraag naar het eigendomsrecht in verband met don klassestryd, door een der aanwezigen tot den spreker gericht, merkte deze op, hoe de sociaal-deraocraton alles doon om een klassestryd te schoppen, hoe hy en de zijnen hun beste krachten inspannen om dien te verhinderen. De heer J. N. Van der Mark alhier her dacht onder veel bewyzen van vriendschap den dag, waarop hy 25 jaren geleden in dienstbetrekking trad als gemeente-opzichter. Door collega's, chefs en door do werklieden van de gomeentewerf werden hem fraaie go- schenken vereerd. Naar wy vernemen, zyn by gelegenheid van do laatste manoeuvres in het kamp te Laren de verdiensten van do kapel van het 4de reg. alhier op waardigo wyze gehuldigd. Nadat ïeeds Zondag te voren in de sociëteit te Bussum een concert, door den kolonel aangeboden, gegeven was, word door de kapel verleden Donderdag op dezelfde plaats een matinóo gespeeld. In de pauze bood de secretaris van Bussum met een vriendeiyke toespraak aan de spelenden een prachtigon lauwerkrans aan, versierd met de gemeente- lykr kleuren. De kapelmeester, de heer W. Van Erp, betuigde namens het orkest zyn hartelykun dank voor de ondervonden waar- doering. Als een ware tropee,'van het slag veld medegebracht, zal de krans voortaan do ropetiliekamer van het korps versieren. De minister van binnenlandsche zaken overhandigde gisteren zelf do gouden medaille der orde van Oranje-Nassau aan den kamor- bowaarde» van dat departement, don heer J. F. Kafff, die 40'jaren in dienst was van het Ityk, met eon hartelyko toespraak. De contralo commissie voor do Wereld tentoonstelling te Parys doelt hot volgendo mede: Op den derden en laatsten tydelykon internationalen wodsttyd van zuivelproducten gehouden to Vinconries van 19—24 Sep tember 1900 hadden 17 Nederlandscho fhma's ingezonden. Het was een zeer belangryke inzending, veel aanzienlijker dan in do maand Juli; dank zy den goeden maatregolen van den heer Verkork, den olficieelen expediteur der centrale commissie is alles op den morgen der opening van den wodstryd in goeden staat aange komen. Aan don heer J. A. Van Erven Dorens to Pary3 was de inrichting der expositie opgedragen, waaraan hy op flinke wyze heeft voldaan, zoodat het geheel een goeden indruk maakte. Dat hot ingezondene good voldaan heeft, blykt daaruit dat aan do Nederlandscho inzending in haar geheel het eerediploma toegekend werd. Verder aan de verschillendo inzenders: 9 gouden, 7 zilveren en 4bronzen medailles. De Gereformeerde Kerken hier to lande hebben thans, ten dienste van haar zending op Midden-Java, oen hospitaal voor inlanders in de hoofdstad van het vorstendom Jogja karta. De tot-stand-koming van deze inrich ting is voornameiyk te d-anken aan den arbeid van dr. Scheurer en van de vereeniging „Dr. Scheurer's Hospitaal". Uit hot jaarverslag dier vereeniging blykt o. a., dat in November twee Hollandsche hoofd verpleegsters aan het Hospitaal worden wei k- zaam gesteld en dat den directeur-geneesheer spoedig oen tweede Hollandsche arts wordt toegevoegd. De vereeniging verleende dit jaar aan het Hospitaal bolangryken flnancieelen steun tot een bedrag van f 8300 en de minister van koloniën heeft by de Staats- begrooting voorgestold aan het Hospitaal .een subsidie van f 3000 te geven. De heer W. Th. Koster, die gisteren als administrateur by het departement Yan water staat, h. en n. uit 's Ryks dienst is getreden en benoemd ia tot raad-adviseur by dat Ministerie, heeft Zaterdag afscheid genomen van onderscheidene ambtenaren. Te voren had do Minister hem ontvangen. De heer Koster gaat zich voorloopig tot herstel van gezondheid te Wiesbaden vestigen. Te Alfon aan den Ryn werd Zondag hot nieuwe orgel plechtig geïnaugureerd, by welke gelegenheid het schoone instrument bespeeld werd door den weleerw. heer O. P. M. Van Erven Dorens, kapelaan te Vogelenzang. Wy zyn in staat gesteld mede te deelen, dat het bericht van het „Landbouw-weekblad", als zou het wetsontwerp ter bestryding der rundvee-tuberculose in den Raad van State op bezwaren stuiten en de indiening dus ver traging ondervinden, onjuist is. De indiening kan spoedig worden tegemoetgezien. (Pad.) In tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche zaken, den burgemeester der hoofdstad, de wethouders Van Leeuwen en Gerritsen en tal van doctoren en belang stellend on, word gisteren aan de Van-Campen- straat to Amsterdam de nlouwe rykskweek- school voor vroedvrouwen plechtig ingewyd. Het nieuwe gebouw..is uitstekend en hoogst practisch ingericht en biedt ruimte voor 40 leerlingon en 26 patiënten. Prof. Tilanus, voorzitter der commissie van toezicht, hield een openingsrede, waarin hy de geschiedenis van do opleiding der vroed vrouwen hier te lande besprak. Ook do Minister eprak een kort woord en zeide, dat prof. Tilanus als voorzitter dor commissie van toezicht was bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Do Schah van Perzlë heeft alsnog de gouden eeremedaille der Orde van den Leeuw on de Zon verleend aan don heer Bouwman, directeur der Kon. Mil. Kapel van het regiment grenadiers onjagers, en aan don adjudant- onderofficier Tilli, vaandeldrager by dat korps. De luitenant tor zee der 2de klasse L. A. 0. Steffelaar, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 3 dezer op nonactiviteit gesteld. Sls.-Ct De luit.-kol. W. F. Ridder van Rappard, die bestemd is tot commandant van het 2de reg. vesting-art. te Amsterdam, wordt 16 Nov. a. s. als hoofd van de afd. art. by het Dept. van Oorlog vervangen door don by die afd. werkzamen kapt. I. J. Van Dam, die alsdan tot majoor zal worden bevorderd. (Vad.) Uit het Belgische logatiogebouw te 's-Gravenliage wappert heden de vlag van dat Ryk, ter gelegenheid van het vandaag voltrokken huwoiyk tusschen den Belgischen vermoedeiyken troonopvolger, prins Albert, en de Beiersche prinses, De gewone vergadering van don minister raad van hedenmiddag is gesteld op morgen ochtend voor den aanvang der Kamerzitting, wogens uitstedigheid van minister Pierson. Do redactie van „Maatschappeiyk Werk" poogt te komen tot oprichting van een Ver- bmiker8bond, welk denkbeeld reeds vroeger in „Ons Belang" werd geopperd. Doel is: slechts déar te koopen waar gunstige loon- verhoudingen enz. bestaan en slechts onder voor de arbeiders gunstige voorwaarden ver vaardigde producten. Een voorloopig comité is in wording. De 80-jarige componist G. A. Heinze is gisteren te Amsterdam in hot „Gebouw voor den Werkenden Standzyner waardig ge huldigd. Bloemen en kransen zonder tal. Uit naam van H. M. de KoDlngin overhandigde dr. Pijzol, met de hoeren De Roos en Dudok De Wit en de commissie, die het feest voor-' bereidde, den jubilaris de insignes van ridder iu de Orde van Oranje-Nassau, als hulde voor zyn verdiensten, ten aanzien van do Kunst in hot algemeen en dor Nederlandscho in het byzonder bewezen, als voortreffelijk leider, leermeester, dirigent van zangvereenlgingen en gelukkig beoefenaar der toonkunst. Een groote verrassing was het dan ook voor den jubilaris, toon aan mevr. Wostormann, Heinze's dochter, verzocht werd, haar vader hot ridderkruis der orde op de borst to spelden. Voor do Nederlandscho Toonkunstenaars- vereeniging voerde do heer Henri Viotta het woord onder aanbieding van een fraaien bloemkrans als symbool zyner jeugd, niet tegenstaande zyn gezegenden ouderdom. „Dat deze Vereeniging," zeide de hoer Viotta, „waaraan gy nog geregeld deelneemt, u komt gelukwen3chen, is niet te verwonderen, daar gy haar steeds mot woord en daad bystaat." Spreker gewaagde voorts van dit in drieërlei opzicht gezogend jubeljaar, met het oog op de viering van het 25-jarig bestaan der Vereeniging, het vyftig-jarig vorbiyf dos heeren Heinze in Nederland en zUn SO-jarig geboortefeest. Voorts stond hy stil by het van den gevierde in veel opzichten zegenryk leven, niet het minst ten aanzien van de Kunst, waarin het hem gegeven werd mot mannen als Weber, Marschner, Schumann, Mendelssohn en Wagner om te gaan of samen to werken. „Wat gy voor Neder land zyt, is niet in één woord te zeggen," vervolgde spr., „maar wy zyn u dank baar, innig dankbaar voor alles, wat gy hebt gedaan, Wy wenscheri u nog veel jaren van goede gezondheid toe en dit is geen phrase, want de 100 zy u gewis beschoren, voolt men zich gedrongen te zeggen, wanneer men u maar aanziet. In afwachting dan van dat feest, wenschen wy u heden hartelijk geluk. Biyf steeds dezelfde vooral voor de Kunst en deze Ver eeniging l" Applaus. De heer Van Gelder bood uit naam van 34 zangvereenigingen in Nederland, alle door deputatiön vertegenwoordigd, den jubilaris zyn geschildord portret aan door mej. Boret, bestemd om geplaatst te worden in het Ryks- Museum, met een album, bevattende de namen der schenkers, en een fraaien bloemkrans. Vanwege „Toonkunst" voerde de heer Dan. De Lange het woord, eveneens een bloemstuk aanbiedende. De heer Hulk, secretaris van „Artl et Amicitiae", waarvan de heer Hoinze sedert 1804 eerelid is, bood mede een krans aan. Daarna wenschten tal van corporatiën en particulieren hem geluk, o. a. de wethouder Van Hall en do hoofd-commies van Onderwys Van der Eist. Tot nagenoeg allen richtto do jubilaris een kort woord van dank en hy zeide don heer Pyzel dit zelf te zullen doen aan n. M. de Koningin voor de onverwachte onderscheiding. Het feestbetoon is gisteravond in het Con certgebouw voortgezet. Het was thans de lledertafel „Apollo", die onder leiding van haar directeur, den hoer Fred. J, Roeske. een feest-concert, Heinze ter eere, zou geven. De geheelo zaal was gevuld door oon bo- langstellend publiek, dat, toen de heer Heinze, door enkele familieleden en de loden der feestcommissie vergezeld, de zaal binnenkwam, van zyn zetels vorrees, en hem met daverend handgeklap welkom heette. Bescheiden, eenvoudig, als gold hom dit alles niet, nam de grysaard zyn plaats tus schen het publiok in, geen zetel aanvaardende op de voorste ry. Dadeiyk daarna hief de heer Roeske den dirigeerstaf op en begon het feestconcert. Den jubilaris was een programma in gecalli- grapheerden omslag aangeboden door deu heer L. Jansen, lid der liedertafel, die daar- mede oen bewys van buitengewone pen-vaar digheid gaf. Gedurende dit concert werdon Hoinze geen ovaties gebracht, doch zoodra was niet het laatste nummer van het programma geëin digd, of met gejuich on handgeklap werd hulde gebracht aan den nestor dor Neder- landsche toonkunstenaars. Daarna werfi -hem gevraagd de trappen van het orkest te wil len bestygen, waaraan do krachtige grysaard voldeed. Daar zat hy neder, omringd door Apollo's" scharen, omringd door tal van fraaie bloemstukken, door zooveel vrienden handen byeengebracht, Apollo's voorzitter, de lieer H. De Roos, sprak een kort, harteiyk woord. Hy bracht den meester dank, dat hy dit concert met zyn tegenwoordigheid had willen vereeren, en bood hem namens do liedertafel en eenige vereer ders zyn fraai geiykend portret aan. „Moge het", dus sprak de heer De Roos, ^nog jaren lang pryken in uw vriendelyk thuis te Muider- berg en mogen wy daar ook u nog jaren In gezondheid kunnen begroeten". Dit portret is een vergrooting van een pho tographic, vervaardigd door hot lid derlieder- tafol don heer F. Elffort. Toon bestond er verder gelegenheid den heer Heinze hulde te brongen. Enkolon maak ten daar gebruik van. Zoo kwam een van des meesters vrienden, de heer Schut, hom hulde brengen on tevens dank uiten aan „Apollo", dat den Amsterdammers gisteravond do ge legenheid had geschonken Heinze's werken te genieten. Namens de „Gereformeerde Koor- vereeniging" werd een krans gebracht en' namens het „Nederlandscho Zangersverbond" kwam de heer G. Kappenburg Pzn. een fraai bloemstuk brengen aan den toonkunstenaar, wiens werken op zangersfeesten zoo gaarne worden ton gehooro gebracht, on hy vond daarby tevens gelegonheid ook een woord van hulde te brengen aan Heinze's vriend, don toonkunstenaar Richard Hol. Trouwens, do heer Heinze had ook reeds aan dozen vriend hulde gebracht. Hy had mot enkele woorden dank gebracht aan allen, die dozen dag voor hom tot een onvergeto- ïykon hadden gemaakt; dank aan de Koningin voor de onderscheiding, hem geschonken. Maar bovenal had hot hem zóó innig goed gedaan, dat in de commissie voor zyn feest zitting had genomen Neórland's groote kunstenaar Richard Hoi. Daar was hy zyn ouden vriend innig dankbaar voor en vol aandoening schudde hy hem de hand. En het publiek bracht na die woorden aan Heinze en Hol een warme ovatie het was een aardig moment de belde bejaarde toon kunstenaars daar te zien hand in hand. De voorzitter van „ApoDo" bracht daarop nog met een enkel woord dank aan allen, die de liedertafel lu staat hebben gesteld dit feest te doen slagen, en toon was het offlcieele huldebetoon geëindigd. Maar in de eolistenkaraer kwamen nog enkele vereerders Heinze de hand drukken en hem woorden van vereering toespreken: o. a. werd hem daar nog een fraaie krans aangeboden namens het zangkoor van de R.-K. kerk de H. Catharina aan den Singel en word hem namens een van „Apollo" 's leden, den heer F. Speer, vereerd het portret van den meester, door genoemden heer op zeer kunstige wyze in ivoor gesneden. Altemaal bewyzen hoozeer men het feest van den gryzen toonkunstenaar medeleefde. Zondag werden in de Katholieke kerken te Amsterdam verschillende werken van Heinze uitgevoerd, waaronder twee noviteiten (de heer Heinze is niet Katholiek). Vrydag- avond zal hem de Ned. Opera eveneens hul digen, door de uitvoering van „Omhoog" en een jubel-ouverture. De minister van koloniën verleent deze week geen audiëntie. Het stoomschip „Gedé", van Java naar Rotterdam, passeerde 1 Oct. "Wightde „Prins Willem U", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 29 Sept. St.-Mlchaëlsde „Staten dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 1 Oct. Prawlepoint; de „Polyphemus", van Java naar Amsterdam, passeerde 1 Oct. St.-Catherines Point; de „Salak" arriveerde 1 Oct. van Rotterdam te Batavia, Valkenburg. Het was voor de leden der Meisjesvereemging alhier jl. Zondagavond een aardige ure. Immers, toen door haar een som van f 200, opbrengst eener verloting, in de maand Mei van dit jaar gehouden, in de kas der kerkvoogdy was gestort, konden hoeren kerkvoogden der Ned.-Herv. Gem. besluiten, de oude verlichting in de kerk te vervangen door een nieuwe, daardoor voldoende aaneen door velen gekoesterden wensch. En zoo geschieddo het, dat ons kerkgebouw, na eerst door den stukadoor terdege te zyn nagezien, op gepassoerden Zondag prykte met een 8-tal fraaie lampen lang3 de zymuren, almede met een eenvoudige, maar zeer netto kroon, dragendo 5 lampen, alios keurig ver vaardigd van gepolijst geel koper, en ge-' leverd door do firma Bccüt en Dyserinck, te Amsterdam. t Geen wonder, dat onze predikant, ds. Koek, den dank der gemeente bracht aan de Meisjes- vereoniging, alsook aan kerkvoogden on nota belen, voor hun goedo zorgen in deze aange- legenhoid, terwijl ZEw. verder een toepassolyk woord sprak naar aanleiding van do verzen' 2 en 3 uit Psalm 84. Do verbetering is clan ook byzonder grootv Was het vroeger: Op heel licht zit een enkele maar, Op half licht ver de moesten l ,Nu is het: Op half Jicht zit geon enkele meer, Op heel l.cbt ver do meesten! Dat zulks ook in geostolijken zin waar zV of waar wordo! Godurende de maand September zynaan^ het rykstolephoonkantoor alhier behandeld 48* telegrammen, waarvan 27 werden verzonden j en 21 ontvangen. In Sept. 1899 waren die getallen achtereenvolgens 55, 80 en 25. Uit ile „StaatMCOuruut", Kon. beslui te n. Dr. J. W. R. Tilanus, oud- hoogleeraar, voorzitter van do commissie van toe-^, zicht en beheer over 's Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, benoemd tot com mandeur in do orde van Oranje-Nassau; G. A. lieinze, toonkunstenaar te Muiderberg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; aan J F. Kalff, kamerbewaarder byi het departement van - binnenlandsche zakeo, do eere-medaille der orde van Oranjo-Nassau, in goud, toegekend. Vhgverloon door koopvaardijschepen. Onlangs is in den Duitscbon „Reicba-Anzeigor'f een verordening, betrelfonde het vertoonen der^ vlag voor koopvaardijschepen, gepubliceerd, waarin o. a. bepaald ie, dat vreemde koopvaardijschepen hnn nationale vlag mooten vertooneD, wanneer zij binnen een afstand van drie mijlen van liets strand, gerekend bij laag water, Duitsohe kust-' Vestingwerken passeeren, van welke de oorlogs- vlag waait, of binnen deuzelfden afstand vau die vestingwerken eon Duitsch oorlogsschip ontmoeten, dat de Itrjks-oorlogsviag voort, alsmede bij het binnenloopen in Duitecho havens. Kon. Militaire Academie. Ingevolge don uitslag der gehoudon herexamens gain van het le naar lrot 2o studiejaar alsnog over: Infanterie hier to lande: Glasius, Hackstroh, Van Hoogenhuyze, Hamilton of feilverlon Hill, De Clercq, Noujean, Vao der Reyden, Standen* mayer. Van dor Valk, Yiehoif. Infanterie Oost-Indil;: Brevet, Bune üeslinga, Knoote, Koster, Sonstral, Veenstra. Cavalerie h. t. 1.: baron Van Hoerdt, VanStoo- kum, baron Creutz. Cavalerie O.-I.: Franssen. Artillerie b. t. 1.: Alting dn Cloux. Artillerie O.-I.: Van Driest, Gaade. Van het 2e naar het 3e studiejaar gaan alsnog over Infanterie h. t. 1.Kramp, Do Wolf. Infanterie 0,-1.Amion, Brouwers, d*Engelbron- ner, Van Genos, Munuike de Jong, Postma, Tissot van Patot, De Veer, IJsael de Schoppor. Cavalerie h. t. 1.: Sassen. Artillerie h. t. 1.: Op ten Noort. Gemengd Nieuw». Mon schryft uit Warmond: Zondag middag kregen eenlgo hoeren en dames, die op oen fietstochtje waren, onaangenaamheden met den stationschef van Piet-Gyzenbrug; 3 personen, de boomwachters te Lisse en Piet- Gyzenbrug en Sassenheim, reden op de flets hen na, om te zien wie het waren. Eerst te Warmond aan het Warmonderhek achterhaal den zy de bewuste personen, waarby zujk een kennismaking plaats had, dat 8 personen zeer ernstige kwetsuren bekomen hebben. De boomwachter van Lisse moest zich by den dokter laten verbinden. Drie der Leidsche heeren zyn reeds bekend by de politie, die zich nog op hetzelfde oogenblik naar Leiden begaf, daar ze do fiets van L., hoe wol dooi de politie gesommeerd, niet teruggaven en moenamen naar Leiden. Van een en ander it proces-verbaal opgemaakt. Lieten de vooruitzichten van het badseizoen 1900 te Scheveningen wegens den slechten tyd en den druk van den oorloga- toestand, zoomede het houden van de Parysch® tentoonstelling zich niet al te gunstig aanzien, de uitkomst is minder slim dan word te gemoet gezien. Wel was de lango tyd, welken het duurd® eer het weder zich had gezet, niet voordeellg^ maar Augustus on vooral de schoone Sep-' tembermaand maakten nogal wat goed. Ookj het vreemdelingenbezoek was niet zoo talrjjlc] als weleer, vooral merkbaar onder de categoriëa van de personen, die voor één of meer dagen' uitstapjes naar de badplaats maken, maar er/ is grond om aan te nemen, dat er zelfs ondetf beter omstandigheden wel slechter Jaren zyn geweest. Hot meest leden de baden, maar het bezoek aan de Kurzaal nam in elndcyfer weder toe. De aantrekkelykheid van de badplaats word ook voor Hagenaar® enz. zeer bevorderd door de nieuwe inrichting van don zeeboulevard voor het Kurhaus met zyn gezellige en aan genaam gelegen inrichtingen.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1