N*. 12455 Maandag 1 October. A". 1900 I (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. 3 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maanden; 1.10.' t. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd 2\jn 1.30. Franco per post *'65, PBIJS DEB ADVEETENTIEN Van 1-6 regels ƒ1.05. Iedero regel moor f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseoreu buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit iiommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. 4t. Aangezien het Leidsch Dagblad op 3 October des middags te twaalf uren verschynt, gelieve men met het inzenden van advertentiön daar mede rekening te houden. Het meest wenschelyke is deze reeds morgen Dinsdag in te zenden en vooral ook de kleine advertentiön, die des Woensdags uiterlijk tot halftien 's morgens worden aan genomen. Een Leidsch Sanatorium voor zenuwlijders. Bij Gemeenteraadsbesluit van 21 September 1899 werd besloten tot den aankoop van het buitengoed „Rhyngeest", eensdeels om der gemeente de beschikking over de onmiddel lijke omgeving van het krankzinnigengesticht „Endegeest" te verzekeren, anderdeels om de echoone wandeling langs Rhyn- enEndogeest voor de gemeente te behouden, eindelijk ook met het denkbeeld dat liet buitengoed wellicht eenmaal zou kunnen worden bestemd voor de oprichting van een Sanatorium voor Zenuw lijders. Vervolgens werden B. en Ws, eenigen tyd later door den gemeenteraad uitgenoodigd by den gemeenteraad definitieve plannen voor do op- en inrichting van een Sanatorium voor zenuwlijders op het landgoed „Rhyngeest" in te dienen. Gevolg gevende aan die uitnoodiging leggen B. en Ws. thans die plannen aan den gemeen teraad over en doen deze vergezeld gaan van een raming der stichtingskosten, van een overzicht omtrent de wijze, waarop het Sana torium „Rhyngeest" zal behooren te worden geöxploiteerd en van de financieels gevolgen dier exploitatie voor de gemeente. Volgens dit ontwerp, dat ia opgemaakt Ingevolge de aanwijzing van den voormalig6n geneesheer-directeur van „Endegeest", zal het Sanatorium bestemd zijn voor 60 patiënten, welk aantal echter met het oog op de be schikbare ruimte gevoeglijk tot 74 patiënten kan worden uitgebreid. Er zullen zoowel mannelijke als vrouwelijke patiönten worden verpleegd in afzonderlijke van elkander ge scheiden afdeelingen. Terwijl op den beganen grond de wachtkamer, conversatiezalen, bad kamers en localiteiten voor den huishoude- lijken dienst zyn ontworpen, vindt men op de 1ste verdieping gemeenschappelijke slaap zalen, badkamers en een zit- en slaapkamer voor den inwonenden geneesheer en op de 2de verdieping slaapkamers voor de patiënten, die een afzonderlijke slaapkamer verlangen of behoeven, benevens zit- en slaapkamer voor de hoofdverpleegster. Het gebouw zal centraal verwarmd worden en van gas- en waterleiding worden voorzien. Terwijl dit gebouw voornamelijk bestemd zal zijn voor minder bemiddelde verpleegden, hebben B. en Ws. het bestaande woonhuis op „Rhyngeost" gedacht als een zelfstandig paviljoen voor 8 patiënten uit de meer ge goede klasse. Het zal daarvoor zonder ver bouwingen van eenig aanbelang kunnen worden ingericht, en, aldus geëxploiteerd, on getwijfeld aan de exploitatie van het geheel financieel ten goede komen. Voorts zal een eenvoudige woning moeten worden gebouwd voor den vasten geneesheer der inrichting. Wèl zal, zoolang het aantal patiënten niet groot is, met éón inwonend geneesheer kunnen worden volstaan, maar i zoodra hun aantal tot 40 a 60 klimt, zal aan de inrichting tevens een blijvende geneesheer, die op het terrein woont, moeten worden verbonden. B. en Ws. geven een raming van do ko6ten, aan de op- en inrichting van het Sanatorium verbonden, daarbij vooropstellende, dat op de plaats, waar het gebouw ontworpen is, niet behoeft te worden geheid. Het meubilair is berekend voor 60 patiënten, een inwonend geneesheer, één hoofdverpleegster en acht verpleegsters, terwijl de stoombadketels be grepen zyn onder de aanlegkosten voor de centrale verwarming. By de raming van het aantal verpleegden in het hoofdgebouw op zestig, meenen B. en Ws. niet te optimistisch te zyn, wanneer men bedenkt, dat een inrichting, waarin zenuw zieken voor 400 a 500 per jaar verpleegd worden, in ons land tot dusverre niet bestaat, (ongerekend enkele particuliere inrichtingen, waarin slechts enkele patiönten kunnen wor den ondergebracht) en van deskundige zyde vry algemeen verzekerd wordt, dat aan een dergelyke inrichting dringend behoefte bestaat. Waar het voornemen bestaat de uitwerking der plannen en het toezicht op don bouw aan den directeur van gemeentewerken op te dragen, is voor don bouwmeester geen afzonderlyko belooning uitgetrokken. Begrooting der stichtingskosten Bouwkostenf Aanleg centrale verwarming. Aanleg gas- en waterleiding. Decauville-baantje van „Endegeest" naar „Rhyngeest", met wagen 500 Instrumenten. soo 65,000 6,000 3,000 Woning van den uitwonenden ge neesheer12,000 Meubilair voor het hoofdgebouw 10,000 Onvoorzien. 3,700 100,000 Inrichting van het paviljoen. J 10,000 Aankoop „Rhyngeest"35,000 Totaalf 145,000 of in ronde cfifers ƒ150,000; waarby even wel zy opgemerkt, dat het meubilair voor het paviljoen voor meergegoeden niet dadelyk zal behoeven te worden aangeschaft, maar naar gelang de behoefte zich daaraan zal doen gevoelen. Bg de thans volgende exploitatierekening gaan B. on Ws. uit van de onderstelling, dat in het eigeniyke sanatorium 60 patiönten zullen worden verpleegd. Exploitatierekening. A. Van het Hoofdgebouw. Inkomsten. 40 patiënten a 400 16,000 15 600 7,600 5 700 3,500 27,000 Met de 5 laatsten zyn bedoeld patiënten, die slechts korten tyd in de inrichting zullen vortoeven voor het stellen eener nauwkeurige diagnose, en die daarom meer, 15 's weeks, zullen betalen. Uitgaven. Jaarwedde van den uilwonenden genees heer 2500 Hoofdverpleegster400 8 verpleegsters 150 a 250) 1600 1 badknecht200 1 portier200 1 tuinman350 4 dienstboden 600 Verwarming, verlichting, water 2000 Voeding van patiënten, inwo nend geneesheer en personeel 13000 Onderhoud meubelen 250 Onderhoud gebouwen. 700 Onvoorzien500 Vermeerdering porsoneel op „En degeest" 1 keukenmeid 150 1 waschvrouw 150 1 loopknecht„150 Voeding350 800 23000 B. Van hot damespaviljoen. Inkomsten. 4 patiënten a 1500 6000. 4 1000 4000. 10000. Uitgaven. Te begrooten op6000. By een bezetting van het Hoofdgebouw met 60 en van het paviljoen voor meer gegoeden met 8 patiënten, zal dus de onder neming een winst kunnen geven van 8000, een bedrag, ruim voldoende om daaruit rente en aflossing van het stichtingskapitaal te kunnen bestreden. Dit gevoegd by de indirecte voordeelen, welke het sanatorium ongetwyfeld aan onze gemeente en niet minder aan onze universiteit zal verschaffen, geeft B. en Ws. de overtuiging, dat door de oprichting daarvan de belangen der gemeente Leiden krachtig zullen worden bevorderd. Zooals uit bovenstaande exploitatierekening blykt en den Raad trouwens reeds bekend is, is uitgegaan van het denkbeeld, dat het Sanatorium „Rhyngeest" en het gesticht „Endegeest" oeconomisch één geheel zullen uitmaken. De Commissie van Beheer van „Endegeest" zal ook „Rhyngeest" besturen, de geneesheer-directeur van „Endegeest" zal ook met de administratieve en huishoudeiyke leiding van „Rhyngeest" zyn belast, de spyzen voor de bewoners van „Rhyngeest" zullen in de keuken van „Endegeest" worden bereid, de wasch aldaar worden behandeld, in éón woord één gemeenschappelyke huis houding zal beide inrichtingen bestieren. Het behoeft geen betoog, dat de Commissie van Beheer van het gesticht „Endegeest", die zich geheel en al met de voorbereiding dezer plannen heeft belast, daaraan haar onverdeelde goedkeuring heeft gehecht. Het komt B. en Ws. voor, dat bovenstaand overzicht in verband met de in de Leeskamer voor de Raadsleden ter inzage nedergelegde plannen, die de geheele inrichting van het sanatorium tot in do details aangeven, een duideiyk beeld geeft van do wyze, waarop B. en Ws. „Rhyngeest" als sanatorium zouden wenschen te zien geëxploiteerd. Gevolg gevende aan 'sRaads uitnoodiging, geven B. en Ws. thans in overweging te besluiten: lo. tot do op- en inrichting van een sana torium voor zenuwlyders op het buitengoed „Rhyngeest", bestemd voor een minimum van 60 en een maximum van 74 patiönten, zoo wel mannen als vrouwen; 2o. tot de inrichting van het bestaande woonhuis als zenuw-paviljoen voor 8patiöuten uit de meer gegoede klasse; 3o. tot vaststelling van den overgelegden suppletoiren begrootmgsstaat, ten bedrage in ontvang en uitgaaf van 115,000 ter dekking der kosten, aan de op- en inrichting van de sub 1° en 2° bedoelde gebouwen verbonden. Leiden, 1 October. De Commissie van Financiën deelt mede, dat zy tegen de in haar handen gestelde rekeningen van het R.-K. Weeshuis en van het R.-K. Armbestuur, dienst 1899, geen bedenkingen heeft. Zy stelt voor beide rekeningen goed te kernen, die van het Weeshuis: in ontvangst ad ƒ21,747.39, in uitgaaf ad 21,522.69, sluitende met een batig saldo van ƒ224.70; en die van het armbestuur: in ontvangst ad f 7644.22s, in uitgaaf ad f 7592.956, sluitende met een batig saldo van 51.27. Onder overlegging van het verzoek van don heer M. M. Kleerkooper, 3den onderwyzer aan de Jongensschool 2de klasse, om ontslag uit die betrekking, wegens zyn benoeming aan een instituut te Vlissingen, en het daar omtrent uitgebracht advies van het Hoofd der School, geven B. en Ws. in overweging aan adressant eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 November a. 8. Krachtens gemeenteraadsbesluit van 23 October 1895 werd de visschery in: a. de Yroonwaterenb. de Boschhuizer watering, de Roomburger molensloot, de Mare van de Singelbrug tot aan de Kwaakbrug, en de Slaag- of Stinksloot van de Haarlemmercrekvaart tot aan de Zyl; en c. de Haarlemmertrekvaart van het tolhek tegenover den Rynsburgschen Yliet tot den achtkanten watermolen; geza- meniyk verhuurd aan den heer J. C. Spaar garen, te Oegstgeest, voorden tyd van 5 jaren, eindigende 31 December Yan dit jaar, voor de som van 1200 'sjaars. Thans heeft de heer Spaargaren aan B. en Ws. zyn wensch te kennen gegeven de pacht dier visschery onder de bestaande voorwaarden wederom voor den tyd van 6 jaar te conti- nueeren. Het komt B. en Ws. voor, dat de thans betaalde pachtsom billyk is en een hoogere pacht, indien zy al zou kunnen worden be dongen, allicht tot uitputting van hot visch- water zou aanleiding geven. Mitsdien geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging de visschery in de bovenge noemde wateren wederom voor den tyd van 6 jaren, ingaande x Januau 1301, onder de hand te verhuren aan J. O. Spaargaren tegen een jaarlyksche pacht van 1200, en overigens onder de bestaande voorwaarden. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat het adres van A. C. Van den Akker, veehandelaar te Hazerswoude, en 72 anderen, houdende verzoek om vergrooting der veemarkt, bonevens het daaromtrent door de Kamer van Koophandel en Fabrieken uit gebracht advies met bybehoorende plannen, in do Leeskamer ter inzage van de leden van den Gemeenteraad zyn neergelegd. Nadat door do Raadsleden van den inhoud van een en ander zal zyn kennis genomen, is het het voornemen van B. en Ws. in een besloten vergadering van uw college allereerst do vraag te bespreken, of uitbreiding der markt al dan niet noodzakelyk moet worden geacht, en indien het antwoord op die vraag bevestigend luidt, nader te overwegen, welk der verschillende overgelegde plannen het meest aanbeveling verdient, in verband met de kosten, welke aan de uitvoering van ieder dier plannen op zichzelve zullen zyn ver bonden. Eveneens wordt aangeboden het 1ste Sup pletoir Kohier der plaatselyke directe belasting, dienst 1900, met 193 aanslagen, een belast baar Inkomen van 131,575 en een opbrengst van 2359.52. Verder geven B. en Ws. in overweging aan mevrouw E. W. Oort De Goeje op haar ver zoek op de meest eervolle wyze ontslag te verleenen als regentes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, onder dank betuiging voor de goede diensten, door haar aan de stichting bewezen. By art. 0 der Wet van 4 December 1872 (Stsbl. No. 134) is bepaald, dat vervoer van ïyders aan een besmettelyke ziekte naar een ziekenhuis of naar hun woning geoorloofd ia volgens de daarvoor by plaatselyke ver ordening te stellen voorschriften. Aangezien een verordening als bovenbedoeld tot dusver alhier niet bestaat, en het gemis daarvan wellicht tot moeiiykheden zou kunnen aanleiding geven, geeft de commissie voor de strafverordeningen don gemeenteraad in over weging tot de vaststelling der navolgende verordening over te gaan: Art. 1. Onverminderd het bepaalde by de artt. 8 en 9 der Wet, „houdende voorzieningen tegen besmettelyke ziekten", is het verboden ïyders aan een der in art. 1 dier wet of in een krachtens die wet uitgevaardigden alge- meenen maatregel van bestuur genoemde ziekten, op andere wyze naar het ziekenhuis of naar hun woning te vervoeren, dan in daartoe bestemde vervoermiddelen, voorzien van een van buiten duidelyk zichtbaar, door Burg. en Weths. te bepalen, kenteeken. Art. 2. De dienaren der gomeente-politie zyn belast met het opsporen der overtredingen van deze verordening. Art. 8. De overtreding van art. 1 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Ter vervulling van de vacature van 3den onderwyzer aan de openbare school der 3de klasse No. 3, wordt de volgende voor dracht, aangeboden; lo. U. H. Nuesiok. tiido- ïyk onderwyzer aan de Jongensschool 2de klasse; 2o. A. B. De Zeeuw, adspirant-onder- wyzer te Rysoord; en 3o. A. L. Yan der Linde, onderwyzer te Terbregge. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek geven B. en Ws. in overweging aan de weduwo D. Yisser restitutie van schoolgeld te verleenen, ten bedrage van 1.33, aange zien haar kleinzoon, wegens vestiging alhier, oerst sedert 21 Augustus de openbare school 2de klasse voor jongens heeft bezocht en het dus billyk is het over de maand Juli betaald schoolgeld te restitueeren. In de ledenvergadering van de Afdeeling Leiden e. O. van den Nederlandschen Pro testantenbond, waarin de secretaris verslag gaf van den toestand en de werkzaamheden in het afgeloopen jaar en de rekening vén den penningmeester door de heeren Yan Kleeff en B. Bakker werd nagezien, waarvoor aan beiden dank werd gebracht, had allereerst de verkiezing van nieuwe bestuurders plaats. In plaats van de heeren mr. Berdenis v. Berlekom en O. Goekoop, die volgens rooster moesten aftreden, en den secretaris, die had bedankt, moesten 3 nieuwe bestuurders worden gekozen, en werden met groote meerderheid benoemd de heeren M. v. Kleeff, A. J. Binnen- dyk en O. G. Chavannes. De voorzitter bracht aan de aftredende bestuurders den dank der vergadering voor den yver, door hen in hun respectievelyke betrekkingen betoond. Tot afgevaardigden naar de algemeone vergadering, te Haarlem te houden, werden benoemd de heeren prof. dr. H. Oort, £L M. J. Sark en S. Kutsch Lojenga. De punten van beschryving leverden geen reden op tot bespreking. Op de vraag, of Leiden weer voor hot houden der volgende vergadering zal voorgesteld woiden, werd besloten dit van de omstandigheden te laten afhangen en aan de afgevaardigden over te laten. In beginsel wordt besloten den 31sten Octo ber vanwege de afdeeling godsdienstig te vieren. De Voorzitter sloot de vergadering met enkele opmerkingen. Hy zei, dat de werk zaamheden van den Bond zich voornameiyk bepalen tot den arbeid van de instellingen, waarover weer commissies het beheer voeren, aan wie de leiding dier zaken goed is toe vertrouwd. Bepaalt zich elders de arbeid der afdeelingen in hot organiseer en van godsdienstprediking of van het godsdienstonderwys, die taak is hier öf overbodig geworden öf aan het bestuur uit handen genomen. Aan het bestuur blyft dus niet anders over, terwyi het met belangstelling den arbeid van de instellingen gadeslaat en volgt, om zoo veel en zoo goed mogeiyk voordrachten te organiseeren. Een verwyt, alsof hot bestuur en daarom do Afdeeling mets doet, behoeft het zich dus niet aan te trekken. Het zal dus biyven doen, wat in dezen op zyn weg ligt. Nadat de secretaris nog bedankt heeft voor het in hem gedurende eenige jaren gestelde vertrouwen, werd de vergadering gesloten. Tot tydelyk leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool voor jongens alhier is, wegens ongesteldheid van den heer A. Van Wettum, aangesteld de heer A. Zaalberg, doctorandus in de wis- en natuurkunde. By koninklyk besluit is het eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen wer- keiyken dienst by de dd. schuttery toegekend aan den sergeant-majoor F. J. C. Van Aken en den tamboer J. P. Van der Reek, te Leiden. Nu de lange avonden wederom zyn ingetreden en de zomer van ons afscheid hoeft genomen, had de heer Hünnekons, eigenaar van „Hotel du Nord", aan de Steenstraat alhier, reeds een toonoelgezelschap geëngageerd om don liefhebbers van zulk een gezelschap eenige uren van uitspanning te verschaffen. Gisteravond trad in genoemd Hotel op de „Yereeniging Rotterdamsche Tooneelisten' waarvan directeur is de heer T. Ten Borden. Opgevoerd werd: „Kaat Mossel", historisch blyspel in zes tafereelen, met coupletten, koren, gevechten en optochten (het stuk speelt in 17841787). Wat de directie van dit tooneelgezelschap betreft, deze is, zoo men meent, hier ter stede geheel onbekend; maar toch is het spreek woord „onbekend maakt onbemind" dien avond niet bewaarheid geworden; want de schouw burgzaal was geheel uitverkocht, zoodat dan ook alle plaatsen bezet waren; wel een aan moedigend teeken voor den ondernemer l Wat het stuk met zyn plat Rotterdamsch zelf betreft, hiermede is het wat onbekend heid betreft, anders gesteld dan met de directie: „Kaat Mossel" is geen nieuw tooneelstuk, en in byna iedere plaats van ons land bekend. Van het spel kan gezegd worden, dat allen, zeer ten genoegen van de talryke aan wezigen, hun best deden om het geheel goed van stapel te doen loopen, en dat het gezel schap hierin slaagde, getuigden de herhaalde terugroepingen: 6omwylèn moest het scherm tweemaal gehaald worden. Vooral zy, die de rol van Kaat Mossel vervulde, mevr. v. d. BordenPutten, droeg veel tot het succes by. Heden na afloop der oefeningen zyn de miliciens der lichtingen 1896 en 1897, behoo- rende tot de bataljons van het 4de regiment infanterie, alhier, weder in het genot van groot verlof gesteld. Degenen, die in detachement vereenigd gaan, zullen eerst morgenochtend vertrekken* 1 By de Leidsche Spaarbank is in do maand Sept. ingelegd 67,326.63 en terugbetaald 75,565.83, terwyi zyn afgegeven 83 nieuwe en geheel afgelost 68 boekjes. Het gezameniyk tegoed der 11,745 inleggers bedroeg einde September ƒ2,211,799.46. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren werden ge durende de tweede helft der maand Sept. de volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteld konden worden. Brieven: mej. C. Bos, J. De Wiidt, W. Dobbe, Psychologische Vereeniging, J. Van Beek, mej. C. C. Schumacher, mej. D. (Josses? wed. W. H. J. Wormer, Nieuws v/d. Dag Lett. V V 422, Amsterdam; J. De Wildt, s-Gravenhage; M. Berghuis?Haarlemmermeer; milicien J. Schuier, Kamp by LarenF. J. Goedkoop (7 6tuks), Leiden; J. Buis, mej. M. Rokes, P. Kelder, A. Goudswaard, J. C. 1 Schwartz, W. Lutgert, Rotterdam; J. Van Wyk, mej. S. Voorthuyzen, Utrecht. Briefkaarten: mej. Hechtmuntuig Alkmaar; mej. Jansen, Amsterdam; J. Dozy, Delft; G. Jogums, mej. E. Kapers, 's-Grvren- 1 hage; Mathilde Müller, Haarlem; mej. J. Bohuiling, Hansweert; mej. J. Daaleman, Hilversum; mej. Th. A. Buyze?, Oegstgeest; W. Dannys?, Rotterdam; P. Van Houten, mej. Spaanderman, niet vermeld; 2 blanco briefkaarten. i Uit het buitenland terug ontvangen. Brieven: mevr. Haitsma Muiier Gallee, Lausanne; Nouhaus, Nleuw-York; 0. Boeloo, i Oberammergau; Th. D. Jansen, Oubangi (Haut); Raffaeli Bastianelli, Rome; C. W. R. Scholten, Tabaetz (Grosz)?. Briefkaarten: H. Fr. Ewyk, High- street Kent??; F. en L. Kesler, M. Kesler, Bruxelles. By de heden alhier gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 100, 10 en 5 H.L. waren de pryzen 81, 8.30 en 4.15. I Beroepen is by de Chr.-Geref. Gem. te Boskoop de heer J. L. Jaspers, cand. te Voorburg. H. M. de Koningin-Moeder woonde gister ochtend do godsdienstoefening by in de Ned.- Herv. Kerk te Apeldoorn onder gehoor van ds. C. Hattink. Heden vierde de heer baron G. 0. Van Asbeck, referendaris chef der 2de afdeeling aan de Algemeene Rekenkamer, zyn 25-jarig ambt8feest. Hy werd gehuldigd door den voorzitter dier kamer, in haar vergadering van heden, terwyl de jubilaris in den loop van den dag veel biyken van sympathie ondervond. Hedenmorgen verliet het Phil harmonisch Kurhausorkest, by het afscheidsconcert met' bloemon en geschenken, waaronder een paai teekeningen van zeegezichten door Mesdag, gehuldigd, 's-Gravenhage. Het Java-Comité" zal over eenigen tyd zyn 6den zendeling uitzenden naar Pargaroetan (Battaklanden, Sumatra), van waar een vragon kwam om hulp; en wel den heer H. J Eggink, van Leiden, die 11 October a. s, 's avonds acht ur&n in de Koepelkerk te Amsterdam zal worden afgevaardigd. By die gelegenheid zullen het woord voeren de heeren J. M. Heybrock, voorzitter van het comité, ds. A. Voorhoeve, van Amsterdam, ds. P. E. Barbas, te Haarlem, H. J. Eggink en ds. M. A. 1 Adriani, van Utrecht. Alle belangstellenden zyn er welkom. -r- Hedenavond vergadert de commissie van rapporteurs yooi* de Indische begrooting voor de eerste maal na het afdeeliDgsonderzoek. j Ook vergaderen deze week verschillende com- missiën over andere wetsontwerpen. J. J. F. Schyff te 's-Gravenhage was voor 21,224 minste inschryver by de heden gehouden aanbesteding van het bouwen vau eenmagazyn voorde Koninkiyke Nederlandsche Fabriek van gouden en zilveren werken, voor de firma J. M. Van Kempen en Zn. aan de Plaats en bovenhuis aan het Noordeinde aldaar. De Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken vervolgde Zaterdagnamiddag alhier in het Volkshuis haar 67ste jaarvergadering. Na benoeming van leden voor verschillende commissiën, werden jaarverslagen uitgebracht van het hoofdbestuur en de commissie voor de geschriften; is de rekening over 1899 goed gekeurd in ontvangst op 3960.07, in uitgaat op 3555.72, sluitende alzoo met oen batig saldo van 404.35. De begrooting voor 1901 is vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 4979.35. Een voorstel om den post voor ver kiezingsuitgaven, door het hoofdbestuur-voor- gestold op 50, met 50 te verhoogen, is verworpen met 27 stemmen tegen 20. De afdeeling 's-Gravenhage schonk staande de vergadering een bedrag van 25, lor be schikking van het hoofdbestuur en 10 ter verhooging van den post „postpropaganda.", Tot lid van bet hoofdbestuur is herkozen de heer P. Van der Heulen en gokozon in de plaats van mevr. Stellingwerf— Jontiug, die bedankt had, mevr. Flothuis-W Dom melon,j van Rotterdam. Verder is herbenoemd tot redacteur van „Sluit Schiedam", de hoer A. Don te Rotterdam, on zyn benoemd tot leder vanj de commissie voor do geschriften in de plaats der heeren G. Ostendorf en G. A. Yan den Bergh van Eysinga, periodiek aftredende, lp mej. A. Groenendaal, die tuaschontydu bedankt, mej. Titia Van der Tuuk, de G. A. Van den Bergh van liyslngaen «vj r

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1