HET PROGRAMMA VOOR N*. 12453 Vrijdag 38 September. A8. 1900 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. 3 October Feuilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT I Voor Leiden per 3 maanden; i i i i i i ijT 1.10.' Buiton Leiden, per looper en waar agenten govestigd ztfn 1.S0. Franco per post 1.66. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootore letters naar plaateruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. is verkrijgbaar bij x C. Kooyker. Blankenberg Co. C Gebrs. Van der Hoek. j. W. Van Leeuwen. J. F. Van Wijngaarden. M. Matveld. N. F. Van Weizen. A. J. Binnendijk Jü H. Kleijn. H. W. Hageman. Wed. J. P. D. Lancol. G. Van Brussel. C. De Bink. J. W. De Wekker. Kat Co. P. H. Massa. H. L. LanceL Th. Eggenstein.' H. Stuur. J. Overduln. B. S. Van Kloeten. L. H. F. J. Menning. Oflloiëele lieuulsgovlngou. Inkomstenbelasting. Burgemeester en WetlioudorB van Leiden brengon |n herinnering, dat met 8J Bept. a. e. de UtrJe termen rervalt van devI ukometenbeiaatlng, aienst 1900, on dat alzoo op den liton October a, e, miaeteus do helft van den aanslag moet zijn Voldaan. Z\j noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingeLosten, tot de betaling r&a het verschuldigde ton kantore van don Gemeente ontvanger over to gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA3, Burgemeester. 28 Sopt. 19CO. VAN ilEYBT, Bocretaria. Directe Belastingen. De Burgemceoter van Leiden Lrongt ter algomoone kennis, dRt aan don Ontvanger der Directe Belastingen la ter hand gesteld het kohier der Peraoaaolo Belasting No. 9 van den dienst 1900, executoir ver klaard dea 2tfston Sopt. jl„ en herinnert voorts deu belanghebbenden aaD hun verpliohtiLg, om den aan- elag op don by de Wet oopaalden voet te voldoen. Leiden, Do Bargcmeester voornoemd, 27 80 t. 1900. F- WA.8. Leiden, 28 September. Do kapitein A. L. Boonackor, van hot 4do rog. inf. to Leidon, zal met 1 October optreden als directeur van den cursus by hot korps alhier. De by het 4de reg. inf. benoemde 2de-luit. N. A. A. Bruyn komt te Leiden in garnizoen. Te 's-Giavenhage is aangekomen mr. A. C. W. Dutoit, rechter in Swazieland. Luit. Von Goeckingk, Duitsch militair gezantschapsattaché, ging heden met verlof uit Den Haag naar Berlijn. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 10 Oct. a. s., herbenoemd tot burgemeester van Leiderdorp mr. A. D. Van Assendelft de Coningh. Het weder-antwoord van H.M. de Koningin op het Adres van Antwoord van de Tweede Kamer op de Troonrede luidt als volgt: Mijne Hoeren 1 Het is Myn innige wensch, in gemeen overleg met de Volksvertegen woordiging, onder Gods zegen veel goeds tot stand te brengen voor het Vaderland en zijn Koloniën. .Aangenaam ls hot Mij te mogen vernomen, dat Ik daartoe niet tevergeefs de mede werking van de Staten-Generaal heb inge roepen. „Ik verzoek U aan de Tweede Kamer Mijn dank te willon overbrengen voor haar Adres van Antwoord." Thans ls aan de Tweede Kamer ver zonden een adres van H. Moolenbeek en anderen, te 'a-Gravenhage, die daarin aan dringen op vrijheid voor ieder tot verkoop van sterken drank tegen betaling eoner vaste jaariyksche som. Het adres is alleen door niet-handelaren in sterken drank onderteekend on vergezeld van een model-kaart als in Duitsohiand in elk dranklokaal aanwezig en vermeldende de namen van wegens dronken schap veroordeelden, aan wie tijdens hun straftijd geen drank mag worden verkocht. Do Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft drie wetsontwerpen ontvangen tot her ziening van het lste, 2de en 8de Boek van het Wetboek van Strafrecht. B. en Ws. van 'a-Gravenhago stellen den Raad voor aan het hoofdbestuur der Ver- eonigmg tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland, ten behoeve van de door hem in 1901 aldaar te houden tentoonstelling van het Ambachts- en Teeken- onderricht voor de worklieden in Nederland uit de Gemeentekas toe te kennen een subsidie van ten hoogste f 1000, uit te koeren, hetzjj geheel, hetzij ten deeie, zoodra en voor zoover aan B. en Ws. op naar hun oordeel voldoende wijzo zal zijn aangetoona, dat de exploitatie kosten van do voorgenomen tentoonstelling een tekort zullen blijken te hebben opgeleverd. Eon zeker hoogst zeldzaam jubilé in de onderwijswereld is Woensdag te Gouda ge vierd door den heer J. D. Etneis, die dien dag 60 jaren by het onderwijs werkzaam was. Men heeft van dit jubiló van den waardigen man een groot feest gemaakt en van alle zijden is hem hulde gebracht. Door zjjn collega's on do leerlingen zyner 6choo! -en door de onderwijzers uit het arrondissement weiden hem geschenken aangeboden. De burgemeester, de schoolopziener, de inspecteur Fabius, een der Gemeenteraadsleden namens don Raad, allen kwamen den heer Emeis geluk wenschon en van hun sympathie ge tuigen. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is het pantserdekschip „Gelderland", onder bevel van don kapitein ter zee J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, 27 dezer van Perim vertrokken, en zijn de torpedobooten „Hydra" en „Scylla", onder bevel van de luitenants ter zee W. T. De Booy en W. C. J. Smit, 26 dezer gezamenlijk te Algiers aangekomen. (Sts.-Cl.) Te Utrecht is overleden do heer J. H. Wiersma, oud-Ryksontvanger. To Leeuwarden overleed op den leeftijd van ruim 82 jaren dr. Nicolaas Lobry van Troostenburg de Bruyn. Blijkens een mededeeling van Ged. Staten van Zuid-Holland, hoeft de minister van binnenl. zaken verzocht te willen bevorderen een aan vulling of wijziging der in don Raad van 's-Gravonhage den 12den Juni jl. vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld en wel omdat volgens art. 1 dier verordening, op de scholen der lste klasse voor minver mogenden twee verschillende bedragen worden bepaald. 76) XXIIL Het was zomer geworden. Men bevond zich reeds in de eerste dagen van Juli, maar het familiefeest, dat men in het Steinrück- sche huis gehoopt had to vieren, was tot onbepaalden tijd verscliovon moeten worden. Hoewel ook professor Wehlau tijdens zijn aanwezigheid in het slot de dochter de troost- ilooze waarheid verzweeg, en haar nog weken lang een bedrieglijke hoop liet, do generaal en de zijnen wisten toch, dat de familie voor een sterfgeval stond. Hortha, dachten zij, zou door den dood harer moeder nog vaster aan haar familie verbonden worden, en zoodra <le rouwt\jd voorbij was, zou het huwelijk plaats hebben. Graaf Steinrück vermoedde niet, dat de omstandigheden reeds lang het trotsche ge bouw zijner hoop in puin hadden doen storten. Hy wist niets van dien belangrijken storm- iachtigen nacht, van de aanwezigheid van kapitein Rodenberg te St.-Michaël, en de be richten, die hy uit het slot Steinrück kreeg, 'bestonden in brieven van Hortha en korte verslagen van den toestand der zieke, door den geneesheer. I Michaël had toen de jonge gravin, op haar uitdrukkelijk verlangen, slechts tot daar bege leid, waar de bergweg in het dal uitkomt, daar op den verderen weg geen vrees voor gevaar meer bestond. Zy kwam met de dienaren alleen In het slot aan, en de bo- denkelijke toestand, waarin haar moeder lag, verbood elke verklaring van het gebeurde. De geneosheeren hadden bevolen, do zieke elke ontroering te besparen, en daarom moest de zaak voorloopig een geheim biyven, tot de gravin wat sterker zou zyn, want Hertha hoopte nog altyd op de genozing harer moeder. Door professor Wehlau had Michaël do volle waarheid vernomen, en daarom voeldo hy zich zooveel te meer verplicht, do vrouw to verschoonen, dio hem slechts goedheid en vriendelijkheid bewezen had. Als do stryd beginnen moest, dan zou het na haar dood zyn. En nu was ze gestorven. Do geneesheer had den generaal juist bericht gezonden, dat do zieke don afgeloopen nacht zaclit ontslapen was. Steinrück was, evenals de overige familieleden, daarop voorboreid. De laatste berichten gaven niet de minste hoop meer. Toch trof de dood dezer zachte, beminlyko vrouw, die zich altyd aan zyn leiding had overgegeven, hem pyniyk, en nu kon hy haar n.et eens den laatsten vriend schapsdienst bewyzen en haar stoffeiyk over schot ten grave brengen I Het was een moeiiyke, zware tyd in dezo Juli-dagen en hoewel men er in hot open baar nog weinig van vermoedde, in militaire kringen was men beter onderricht. Generaal Steinrück wist, dat hy zich nu niet mocht ver wy deren, ook zelfs niet voor enkele dagen; dat hy zich elk oogenblik gereed moest houden. De plichten, die hem als hoofd der familie opgelegd waren, moesten wyken voor die van den krygsman. Maar Raoul zou terstond vertrekken; aan dezen jongen ambtenaar by het ministerie kon mou eonigo dagen verlof niet weigeren, Daar met deze regeling het schoolgeld voor deze scholen valt -ander de toepassing van art. 46, laatste lid, der wet <sp het lager onder- wys, behoort do invordering plaats te hebben met inachtneming van de art 264—266 der Gemeentewet, en moet in de heffingsver- ordening worden bepaald, naar welken maatstaf de 8choolgeldbedragen zullen worden bepaald. In overeenstemming met het advies der Commissie van Bystand in hot beheer van het gemeente-onderwijs hebben B. en Ws. den Raad een wyziging der onderwerpeiyke ver ordening voorgedragen, ten einde te voor komen de moeliykheden, voortvloeiende uit do toepassing van de art. 264 266 der Ge meentewet. De afdeelingon der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de Indische begrooting voor 1901 en het ontwerp betref fende den spoorweg naar Krawang de heeren Pynacker Hordyk, Verhey, Mackay, Yan Lim burg Stlrum en Yan Viymen. De heer Mackay werd tevens bonoemd tot voorzitter. Te Nymegen werd gisteren op het exercitieterrein aan kapt. H. N. A. Swart, van het O.-I. leger, voor het front dor troepen de Militaire Willemsorde 8de klasse uitgereikt. Kapitein Swart genoot zyn opleiding als sergeant van het 8ste reg. inf. aan den hoofd cursus te 's-Hertogenbosch. Den 21sten Nov. 1886 werd hy tot 2den luitenant dor infanterie aangesteld by het Ned.-Ind. leger; den 7den April 1892 tot lsten luitenant en don24sten Juli 1898 tot kapitein bevorderd. Hot ridderkruis 4do klasse der Militaire Willemsorde ontving hy als 2de luitenant in 1890 voor zyn heldhaftig godrag by de krygs- verriclitingon in hot Edische, speciaal by de bestorming van de Roombja op 13 Juni. By die gelegenheid werd by ook gewond. Zyn bevordering tot 3de klasse der Willems orde heeft kapitein Swart aan het volgende feit to danken: Toon in het vorige jaar de worstelstryd in het binnenland van Atjeh werd voortgezet, was het vooral heb 12de bataljon, dat in hot landschap Gedong een hovigen tegenstand te bekampen had. Beschoten van de overzydo dor Passeirivier, waren het de marechaussee, die tevergeefs beproefden dit vuur tot zwygen te brengen. De kapitein, met zyn compagnie naar de voorste linie gezonden, overzag spoedig den toestand en, hoewel de rivier sterk ge zwollen was, aarzelde hy niet met eenige soldaten den overgang te ondernemen, aan de overzydo stelling te nemen, eenige dapperen om zich heen te verzamelen en door een goed geleiden flankaanval den vyand te noodzaken zyn stellingen te verlaten. Later by een aanval op de sterke 6tolling des vyands op do Gló Risó toonde de kapitein andermaal welk een beleidvol officier, welk een dapper compagnies-commandant hy was. Men schryft aan do „N. R. C.": Door de Engelsche regeering zjjn personen naar Nederland gezonden, die, ofschoon van afkomst Nederlanders, burgers geworden waren van een der Zuid-Atïikaansche Republieken, of althans onze nationaliteit verloren hebben, krachtens do wet van 1892. De deerniswekkende omstandigheden, waarin die oud-Nederlanders verkeeren, gaven aan onze Regeering aanleiding der politie-autoriteiten te verzoeken, tegenover lien de bepalingen der vreemdelingenwet niet in alle gestrengheid toe te passen, maar ten hunnen aanzien consi deratlën to gebruiken. Het stoomschip „Maasdam" vertrok 27 Sept. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Sept. van Genua; de „Herzog" (thuisreis) vertrok 26 Sept. van Delagoabaal; da „Kronprinz" (thuisreis) ver trok 26 Sept. van Napels; de „Soembawa", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Sopt. Kaap St.-Vincent. Abbenos (gemeente Haarlemmermeer). Dyk- graaf en Hoogheemraden van den Haarlem mermeerpolder brengen aan de Ingelanden ter herinnering, zorg te dragen, dat de slooten zonder onderscheid zyn gekroosd en gezuiverd op den 24sten October a. s. Na 25 October a. s. zal vermeld bestuur schouw voeren over vermelde slooten. Voor een betrokking van gemeente-veld- waohter in doze gemeente hebben zich aan gemeld 86 sollicitanten. De jaarwedde is 500 en vrye bovenkleeding. Deze week is zoowel in deze gemeente als in de IJpolders het rooien der beetwortelen en heb transporteeren naar de suikerfabriek te Halfweg begonnen. Door de langdurige koude zyn ze laat gaan groeien en daardoor over het algemeen klein van stuk. Noordwyk. De twee voorgaande dagen brachten weer oen zeshonderd-tal pelgrims naar het H. gebeente van St.-Jeroen. Woens dag was het do Amsterdamscho processie, die georganiseerd door de Zouavon-brooder- .flehap „Fidoi eb Yirtuti" en geleid door den zeereerw. heer L. E. Jansen, pastoor van de „Posthoorn" en den weleerw. heer C. Floor, kapelaan van de kapel op het Begynhoff circa 850 bedevaartgangers aanvoerdegisteren ruim 250 parochianen van Vogelenzang, die, onder loiding van hun cerw. herder pastoor C. Scheiberling, de parochiekerk en hot Martel veld kwamen bezoeken. Het fanfare-korps St.- Jeroen" verleende wederom zyn diensten by aankomst, vertrek en tocht naar het Martelveld. Nieuwkoop. In het begiu der volgende week wordt te Nieuwkoop hot nieuwe R.-K. Liefdegesticht „Hot H. Hart," een geschenk van de Parochianen aan hun herder, den hoogeerWr- heoF BoumaiL,-mgewyd en in ge bruik genomen. Het gebouw, waaraan later nog oen vleugel wordt toegevoegd, maakt door zyn karakteristieken gevel en spits óp- ryzond, met roode pannen gedekt dak een aangenamen indruk. Hot beeld van het H. Hart staat boven den hoofdingang, torwyi het wapen van het bisdom Haarlem aan de eene zyde, het wapen van Nieuwkoop aan don anderen kant den gevel siert. Van binnen heeft de architect, de heer J. Stuyt, sleriykheid en eenvoud in een mooi geheel vereenigdhet Inwendige munt uit door degeiyke en practlsche inrichting. Het gebouw met zyn ruime gangen en trappen en talryke zalen; zyn heldergroene kleuren, in een paar zalen afgewisseld door geel en paars, beantwoordt aan een drieledige bestem ming: bewaarschool, ziekenhuis en inrichting ter verpleging van R.-K. oude lieden. Aannemer van het werk was de heer Roden- rys, van Den Haag; opzichter de heer P. Smit. De verlichting, welke zeer geroemd wordt, geschiedt door acetyleon-gas volgens een nieuw systeem; de installatie voor het licht Is ge leverd door de heeren Bossen en Co., uit Woerden. De stichting is een monument van den godsdienstzin der katholieken van Nieuwkoop en van hun liefde tot hun leiderhot sierlijke opschrift in den gevel luidt dan ook: „Zalig zyn de Barmhartigen, want zy zullen Barm hartigheid verworven." Oudshoorn. Hot aandeel der gemeente in de kwade posten der personoele belasting, dienst 1897, bedraagt 3.53. Uit <le „Jötaatiücïoui-ïtï» t". Koninklijke besluiten: Benoemd lot ambtenaar van liet openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Heeren veen, ter standplaats Ueerenveen, |hr. mr. AL W. Snoeck, advocaat en procureur le Hintam, tevens werk zaam ten parkotte van don oificier vnn justitio by de arrondissements-rochtbank te 's Hertogen bosch; tot griffier by het kantongerecht te Weert, mr. F. J. Verscheure, thans kautonrcchter-plaats- vorvauger, advooaat en procureur te Koennond; tot controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Schoonhoven, R. J. He Ruiter, essaieur derzelfde middelen aldaar met ingang van 1 October 1900 tot burgemeestor van Zutlen O. Storm Buysing; met ingang van 2 October 1900 tot burgemeester van Papendrecht A. Bonten Nz., secretaris dier gemeente; met ingang van 5 Oct. 1900 lot burgemeester van Avenhorn C. Pz. Spaans; met ingang van 8 October 1900 tot burgemeestor van Woubrugge A. L. Wichers, en tot burgemeester van Noorboek J. W. H. Vossen, secretaris dier gemeente; met ingang van 9 October 1900 tot burgemeester van Oeffeit M. A Uaerkens, secretaris dier gemeonto; met ingang van 11 October 19Ü0 tot burgemeester, van Vessem, Wintelre en Kuegsel, J. 11. Visschers, seorotaris dier gemeente; met ingang van 14- October 1900 tot burgemeester vau Veenondaal jhr. mr. L. H. J. AI. Van Asch van Wijck; met ingang van 15 October 1900 tot burgemeester van Achtkarspelen IV. Bekker; mot ingang van 16 October 1900 tot burgemeester van Broeksittard J. Schrijon, en met ingang van 20 October 1900 tot burgemeester vau Beesd C. L>. Vau Ledden Hulsebosch, secretaris dier gomoonte. Bevorderd: By het departement van financiën tot commies P. N. Sonne, thans adjunct-commios. Eervol ontslag verleond: Als referendaris bij het departement van financiën aan O. L. blotk lfiaauboer, uithoofde zyner benoeming lot ont. vangor dor directe belastingen te 's-Giavenhage; mol ingang van l Januari 1901, aan dr. D. Bos, te Winschoten, op verzoek, als sohoolopziener in het arrondissement Winschoten; met ingang van 1 October aan mr. P. C. Klaasesz Jzn., to Hoorn, op verzoek, als schoolopziener in het arrondis sement Hoorn. Pensioen verleend: Aan S. Botter van 405 'sjaars en aan mr. K. Banga van 1667 'sjaars, Ministerieele beschikkingen. Ingetrokken het besluit van den minister van binnonlaodsche zaken, waarbij P. J. Sohut, mot ingang van 1 Octobci 1900, is benoemd tot tweeden klerk bij hot depar tement van binnenlandscho zaken. Gecontinueerd tot uiterlijk 1 April 1901, bij beschikking van den minister van waterstaat, do detacheering van den ingenieur 2de kl. F. Dof- fegnies by het departement. G e men «cl Nieuwe. Hoewel do heer Spaans, van Oegstgeest, aan den commissaris van politie beloofd had geen demonstratie met zyn fiets ■te houden, wolke belofte door hem nagekomen is, was er in het begin van den avond van gisteren veel volk op de been, waarvan het getal steeds aangroeide. Het bleken allen nieuwsgierigen te z(jn (onder wie zich ook veel dames bevonden), die in afwachting waren van do dingen, die komen zouden. De commissaris nam, met het oog op de op tochten, welke er weldra weer worden gehouden, maatregelen, zóó, dat er niet voor do woning van den burgemeester, aan den Nieuwen Rfin, zou gedemonstreerd worden. De nieuwsgierigen verplaatsten zich op een gegeven oogenblik op de Koornbeur8 on do Botermarkt, van waar zy door de politie verdreven worden. Ook de Vischmarkt werd door politio-posten geheel vry gehouden, terwyi tevens de op do Botermarkt uitkomende stegen waren afgezet. Toen later in den avond de menigte hoe langer hoe grooter werd, was hot do taak vooral niet by deze gelegenheid, nu hy zyn grootvader vertegenwoordigen moest. Steinrück zat mot een ernstig gelaat in zyn arbeidskamer en las nog eens het telegram over, toen een officier van den generalen staf aangediend werd. Er bleef den graaf niet voel tyd voor zyn familie-aangelegenheden over; zelfs op dit oogenblik werd hy gestoord. Een stapel telegrammen en brieven moest dagelyks beantwoord worden. Hy gaf een teeken, om den aangediende binnen te laten, en terstond daarop stond kapitein Rodenborg voor hem. De generaal werd pyniyk getroffen door deze ontmoeting, hoewel hy er toch op voor bereid bad moeten zyn. Sedert het uur, dat hy tusschen Michaël en Raoul getreden was, had hy den eersten nog slechts een paar maal gezien voor dienst zaken, maar niet gesprokennu voor de eerste maal waren zy weder genoodzaakt tot een onderhoud met elkander, on de jonge officier moest ondervindon, dat de generaal hem de afwyzing zyner erkenning niet ver geven had. Hy vond in hem werkeiyk slechts den man, die boven hom stond en hem als zoodanig behandelde. „Brengt gy my bericht van uw chef?" „Neen, Excellentie, ik kom dezen keer voor mijn eigen zaken en verzoek om oen kort gehoor." Steinrück keek getroffen op. Voor eigen zaken? Dat moest wel iets buitengewoons zyn. Hy wenkte met de hand en sprak kortaf: „Spreek danl" „Gravin Marianne Steinrück is in den loop van dezen nacht gestorven." „Weet gy dat reeds?" viel hem de generaal verwonderd in de rode. aVan wien? Sedert wanneer?" BSedert twee uren.". „Hoe is dat mogelyk? Ik heb zooeven pas het telegram ontvangen; niemand kent er nog den inhoud van, zelfs myn kleinzoon niet. Hoe kunt gij dat dan reeds weten?" „Myn oude leermeester on vriend, de pastoor van St.-Michaël, die aan haar sterf bed tegenwoordig was, zond my per telegram de tyding." Doze verklaring scheen den graaf nog meer te bovreemden. Hy sprak op scherpen toon: „Dat is inderdaad zeldzaam Welke reden kon de pastoor hebben, om u een tyding, dio u toch oninogely'k belang kon inboezemen, vroeger te zenden dan zelfs aan de familie l De zaak is my onbogrypeiyk, zoodat ik u om eenigo opheldering verzoeken moet." „Daarom kwam ik juist hier. Het telegram werd op last van gravin Hertha afgezonden." „Aan wien?" „Aan my l" De generaal verbleekte. Thans scheen hem do zaak duideiyk te worden. Hy richtte zich dreigend op. „Wat moet dat beteekenen? Hoe komt gy op zoo'n vertrouweiyken voet met do aan staande van graaf Steinrück?" „Ik kom in haar naam het woord terug- oi8chen, dat zy don graaf gegeven heeft," sprak Michaël met even dreigenden blik. „Ik zou dit reeds lang gedaan hebben, als de ernstige ziekte harer moeder dit niet onmogeiyk gemaakt hadmaar zy zelve eischt het, want graaf Raoul zal waarschyniyk by het ont vangen van het doodsbericht naar haar toe snellen en zy kan en wil hem niet moer als haar aanstaande ontvangen. Dat wilde ik Uw Excellentie mededeelen; alle verdere verklaringen kunnen later plaats hebben. Nu ls het daartoe de geschikte tyd niet." „Waarvoor niet de geschikte tyd?" viol Steinrück hem driftig- in de rede. „Ik dacht, dat gy alles reeds gezegd hadt. Spreok opl" „Wolnu dan, Hertha heeft my het recht gegeven, haar voor haar geheele familie te vertegenwoordigen. Ik spreek in naam my'ner bruid 1" Dat was duideiyk gonoeg en overtrof nog verro de vrees van den generaal. Hy had wel aan do mogelykheid van een gevaar go- dacht en beproefd, beiden gescheiden te houden, en nu hadden zy elkander toch gevonden. Zyn trotsch gebouwd plan lag in puin; do prys, dien hy voor zyn erfgenaam bestemd had, zou op het laatsto oogenblik nog eon ander ten deel vallen I Mon zou godacht hebben, dat Steinrück vol toorn over deze driestheid zou uitgevaren zyn, maar in plaats daarvan zag hy hem aan mot een zeldzaam somberen blik en zweeg. Eerst toen Michaël, dio dit zwygen niet wist te verklaron, hem bevreemd aanzag, scheen hy weder tot be zinning te komen en nu barstte hy dan ook toornig uit: „Gy zegt my daar inderdaad met hot kalrasto gelaat do ongehoordste dingen! Gy schynt het heel natuurlijk te vinden, dat do aanstaande van myn kloinzoon do uwe wordt, omdat gy vermetel genoeg zyt, de hand naar haar uit te steken. Over deze aanmatiging zal Raoul met u richten; ik wil u alloen in bedenking geven, dat zoo'n prijs toch le hoog staat voor oenRodenberg!" (1 VVJf f-

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1