PUIKE KOFFIE. bij C. HEUS Ja, Doezastraat 6. Sunlight 2@©p Ldterijn GEKKER Cfl.ao^toopst Spiegel- en Vensterglas. lu de Koffieliaal merk „Waltham Watch", met l jaar garantie, van at 44 Gulden. 42V2 Cents de 5 Ons, ll H. MARKS JR., ;ia. - Backhaus' Kindermelk. Van af heden ontvangt men voor elke TIEN omslagen ÉÉN nummer. ixunstige Voorwaarden. LEIDSCH DAGBLAD, WOENSDAG 26 SEPTEMBER. - TWEEDE BLAD. PERSOVERZICHT. zuivere Preanger-Koffie, Tailleur, De Firma LEZWÜri en EiGEMAN, te Xo. 124ST. Anno 1900. t Niet de wyze van werken der Tweede (panier in het algemeen wordt thans door tpe Standaard tor spraak gebracht, maar meer l'pepaald de vraag, hoe voor het thans jbegonnen zittingjaar de werk- jaaainheden zullen worden geregeld. Zy doet uitkomen, hoeveel achterstallig •werk de Kamer dit zittingjaar voor zich heeft, naar den regel, dat oen Parlement, zooals j De Standaard zogt, in zijn stervenejaar het hardst te werken heeft. Zoo is het ook nu. Als een berg stapelden do ingekomen ont- j werpen van wot zich voor haar op. En Mot alleen, dat het aantal groot is, maar er /.yn jar onder, die zeer breed de behandeling zullen fdoen d\jen. Men deoke slechte aan de leger- 1 wetten. Op de begrootingsdiscussie valt er jh. l dit jaar ook met te bekorten; want al mogen de detailpunten ditmaal korter bo- ihandeling gedoogon, de algemeene beraad slagingen zullen h. i. meer tyd dan anders Vorderen, daar de rekening van het Kabinet jnoot opgemaakt en de stand der partjjen Itoelichting eischt met het oog op de naderende ^tembus. En wegens die stembus houdt do beste president na April de Kamer h. i. niet fineer bijeen. I Dat op den duur een andere wijze van Reiken besparing van tyd zou kunnen aan- brengen, ontkent De Standaard niet, maar, Izegt zij, dat helpt in geen geval voor na. 'Elke poging toch, die op dit oogenblik werd j aangewend, om het reglement van orde tp wijzigen, zou weer een duchtigen reep van den beschikbaren tijd afsnijden, en h. 1. hoogst waarschijnlijk toch mislukken. „Zelfbeperking" schijnt daarom de eenige reddingsplank, on do president zal, voegt zy er bij, niet nalaten, telkens, als het pas geeft, die reddingsplank aan de drenkelingen toe te schuiven. Maar ook hiervan is h. i. weinig heil te verwachten. Aan de rechterzijde viel, meent zij te kunnen zeggen, deze drie jaren nimmer over breed sprakigheid van een groep als groep le klagen. Noch bij roomschen, noch by de heeren Lohman c. s., noch by de anti-revolu- itionnaire party. Het misbruik van den natio- i nalen tyd was Af denkbeeldig óf het 6chool i by do groep van de heeren Troelstra c..s. Niet de heer Van der Zwaag, maar do heeren "Troelstra c. s. hebben metterdaad, als groep, jtoms aan een zeer sterk gehalto van het geduld van hun medeleden geloofd. En wat het gebruik van het recht van amen dement aangaat, zoo is dit h. i. veel meer uitgelokt door het gehalto van de ingediendo 'Wetsontwerpen dan door bedilzucht. Zy wenscht van do ministerieele bureaux, als ■weikkracht, geen kwaad te spreken. Maar dit neemt h. i. het feit niet weg, dat het den laatsten tyd al meer gewoonte wordt, dat van tolk belangryk wetsontwerp niet de oorspron- rkeiyke, maar meest de tweede of derde veel- verbeterde editie in openbare beraadslaging komt. Vermoedelijk ligt dit hieraan, zegt zy, .dat onze ministers te veel tyd kwytiakea aan de details van het departement en aan hot ontvangen van buiten den audiënfiedag inloopende bezoekers. Do Kamer moe8t h. i. in hoofdzaak alleen over beginselen van oen wetsontwerp bjj amendement beslissen, en in het wespennest <ier techniek nooit do hand steken. Maar gelyk nu de ontworpen vaak uitkomen, moet dit wel, meent De Standaard. Er zijn histo- jrischo oogenblikkeh geweest, dat de Kamer ic het gewirrewar van haar oigen technisch jspinsel letteriyk. vastzat. En, voegt zy er toy, wat het ergst is, de aldus gefabriceerde Wetten zyn, keer op keer, nog zóó gebrekkig tn do practyk bevonden, dat ze soms, na pas toweo, drie jaar in de vaart te zyn geweest, feeds weer op de helling moesten. In Frankrijk, ,ln België, in Engeland, in Duitschland schynt ^e Rogeering over vry wat ryker wetgevend talent te beschikken. Na deze opmerkingen komt De Standaard tot de regeling der werkzaamheden voor dit jaar. Daaromtront schryft zy; „Het komt aan op het stellen van de stukken in het meest gewenschte perspectief, ■Door een goed perspectief krygt men dan kijk op de mogelykheid. Hieruit wordt een govoel van rust en kalmte geboren. En niets zoozeer als die kalmte draagt de belofte van zelfbeperking en deugdelyk werk in zich. Voor expresse-bestelling komen natuuriyk in de eerste plaats in aanmerking de kieswet, de drankwet, de ongevallenwet en de leger- organisatie. De „kieswet" moet nog in 1900 van stapel, of ze werkt voor de stembus van 1901 niet meer. De „ongevallenwet" wordteen Tantalus- plagery voor onze werklieden, zoo ze niet wordt doorgezet. Om betere legerorganisatie roept de eere, zoo niet de veiligheid van het land. Nu kan uit deze reeks de drankwet uitge licht, en omgegoten in oen wetteke van pure termynverschuiving, zoo goed als zonder dis cussie doorgaan. De drie overigen daarentegen zullen om het recht van préséance moeten omstaan; en het zou ons niet verwonderen, indien elk der drie by het bepalen van den voorrang haar pleit bezorgers vonden. Kon men zich by do kieswet tot de wijzi gingen on by de ongevallenwet tot de nieuwig heden bepalen, zoo kon er reeds vóór de be- grootingsdebatten schot in het werk komen. Maar de vraag is, of dit gelukken zal. Kies- wetwyziging, vóór drie jaar ingediend, zou vormoedeiyk als ontworp van ondergeschikt belang door zyn gegleden; maar aan de orde gesteld mot de stembus in het zicht, maakt ze licht de tongen los en de hoofden warm. En wat de ongevallenwet aangaat, prikkelt juist de pressie, die rusteloos wordt uitge oefend, tot verzet. Gezonde zin zou er vanzelf toe geleid hebben, om deze nieuwe wet niet door al te nauwe spitsroeden te jagen, en vry- willig zou men van noodeloos debat hebben afgezien. Maar zoo men in de Fers, in de sectién en van de zyde der Regeering de vryheid aan banden mocht leggen, en zelfs voor de hoogste pressie niet terugdeinst, kon de uitwerking wel eens vlak het omgekeerde zyn van het gewenschte effect. Doch hoe dit ook loopt, vaststaat, dat zelden een regeling van werkzaamheden ernsti ger betoekenis zal hebben gehad aan die ons na afdoening der troonrede wacht." In De Economist van September komt een opstel voor van mr. H. W. Methorst, waarin hy o. a. het verloop van het alcohol gebruik in Nederland beschrijft. Het Volk ontleent er dit aan: Wy zien het plotseling sterk dalen in 1847, zelfs tot 6 liter per hoofd der bevolking: waarom? Daarna stygt het weer, totdat in 1856 opnieuw oen byna even 6terke daling zich vertoont, woer zonder dat men de reden kan nagaan. Het grootste verbruik is sedert bereikt in 1877, byna 10 litor, maar daarna is in het algemeen oen daling ingetreden tot iets meer dan 8 liter in 1899. Ook hot wynverbruik is in het algomeen dalend en wol vry geregeld sedert '77; de daling is echter vee) geringer. Het bierver- bruik zien wy daarentegen met grooto sprongen stygen; togen enkele vrij steike dalingen staan grooto stygingen over: in 1899 ge bruikte Nederland per hoofd dor bevolking 32 liter bier. In een asterisk „Versterking van de. mid delen" zegt De Standaard In de Troonrede werd gezegd, dat verster king van 's lands middelen noodig was, aller eerst voor de uitgaven, die Leerplicht met zich zou brongen. Dat viel na de onverwacht hooge opbrengst van 's ltyks middelen togen. Dat later, als men aan het pensioen voor ouden van dagen en andere sociale vraagstukken toe was, het tarief onze melkkoe zou moeten worden, scheen niet twy felachtigmaar dat de opbrengst boven de raming nu reeds geheel op zou zyn, zóó zelfs, dat Leerplicht er niet door te dek ken viel, 6telde teleur. Doch in elk geval namen we dan toch aan, dat al do kosten voor Leerplicht bedoeld waren, met insluiting van de vergoeding aan do Byzondere scholen voor de exira-frosten, waartoe Leerplicht haar noodzaakte. Nu blykt echter uit de Alillioenenrede, dat dit niet het geval is. Voor Leerplicht wordt nog geen uitgave van een half millioen geraamdongeveer juist de som, die de Regeering geraamd had, dat voor de openbare scholen noodig zou zyn. Dit stelt financieel teleur; maar het doet Ruim een half millioen is meer voor onder wijs geraamd; maar natuurlijk is slechts een deel van deze som voor Leerplicht. ookr onze bezorgdheid klimmen voor wat aan 3e vrfie scholen te wachten staat. Maakt toch de Regeering geen haast met de wfiziging van Art. 54 bis, dan zullen de vrye scholen na de invoering van Leerplicht gedurende geruimen tyd hulpeloos staan, en meer dan één dier scholen er den genadeslag door krygon. En zorgt de Regeering, dat dit niet ge beurt, door onverwyid met de vereischte voor dracht te komen, dan is ook voor deze zaak weer een suppletoire begrooting noodig, en zal hot tarief nog weer naar boven moeten. Dr. A. W. Bronsveld bespreekt in De Vader lander het denkbeeld, door dr. A. Kuyper in De Standaard geopperd, om een doctoraat voor de P e r b in het leven te roepen. Dr. Bronsveld meent, dat De Standaard niets te veel zegt van de beteekenis en de macht, welke de pers verwierf. Evenmin ont kent schr., dat er byzondere bekwaamheden vereischt worden, om op waardige wyze de pers te dienen. En dan noemen wy in de eerste plaats niet: zegt schr., kennis, wetenschap, geleerd heid, maar technische vaardigheid, gevatheid, scherpzinnigheid. Een goed journalist moet byzondere oogen en ooren hebben. Hy moet terstond vatten het zwaartepunt van een quaestie, de beteekenis van een feit, het ge wicht van een woord, een bezoek, een gebaar van de grooton en machtigen der aarde. Hoe ook toegerust met kennis van Staats- en volkerenrecht —indien hy mist, wat wy zouden willen noemen: een speurneus hy zal zyn lozers niet bevredigenhy zal met open oogen worden bedrogen; hy zal te laat komen en men zal hem laten staan. Hoe zal men deze dingen leeren? Maar De Standaard heeft gedacht niet zoo zeer aan de „correspondenten", die de redac ties der groote bladen zenden naar oen oorlogs terrein, naar de groote steden, naar congressen, naar alle plaatsen der wereld, waar iet6 merk waardigs voorvalt; neen, het antirevolutionnair orgaan heeft zeker gedacht aan de hoofdarti kelen, aan de geheele wyze, waarop de groote vraagstukken, die het leven van onze tydge- nooten beroeren en bewegen, worden bespro- kon en toegelicht. Welnu, met De Standaard zyn wy het vol komen eens, dat het couranten-lezend publiek het best gediend zal worden door bekwame monsclien. Wy zien echter niet in, welke speciale vakken een hoogleeraar voor de Pers zou doceeren moeten. Een goed blad heeft aan zyn redactie meer dan één persoon ver bonden en verdeeling van den arbeid is ook hier een vereischte. Juist d&arin ligt de kracht van een blad. Niet een polyhistor heeft gezag, maar oen man van het vak. Niet zonder verwondering hooren wy hier De Standaard zulk een grooto kracht toekennen aan een diploma. Wy meenden, dat het meer lag in de Jyn van het blad, om hot aantal examina oer in te willen krimpen dan uit to breiden. Wy verheugen er ons echter over, dat het orgaan van dr. Kuyper zulk een gewichtige taak als hot uitreikon van een diploma van „Doctor voor do Pers" wil zien opgedragen aan onze universiteiten, waarvan De Standaard in den regel geen goeds hooren of wachten wil- Maar wat ons nog meer verwondert, is iets anders. Naar onze ovortuiging moet een jour nalist niet alleen oen bekwaam, maar boven dien een nauwgezet, oen conscientious man wezen. En daarvan zwygt De Standaard ge heel. Indien de toekomende pers-man een universiteit behoort te bezoeken, zet dan op de lyst der lossen, welke hy volgon moet, bovenaan: Christeiyko zedenkunde. De dagbladen doen zeker veel kwaad door uit onkunde ons verkeerd in te bekten, maar wat beteekent dót, vergeleken met de schade, welke zy toebrengen aan de publieke con sciëntie. Wordt eon blad als The Times niet mot groote bekwaamheid geredigeerd en hoe onnoemlyk veel kwaad richt hot niet aan door wat krom is recht te willen praten, door in een valsck licht te stellen wat het ware licht niet verdragen kan? Ons komt het voor, dat De Standaard dus allereerst had moeten zeggen: geen doctor voor do Pers, zondor kennis van hetgeen zedeiyk is, zonder kennis van hetgeen do Christelyke ethiek leert en eischt. Een der redacteuren van Het Nederlandsche Dagblad schryft: Met het denkbeeld van De Standaard, om een Doctoraat voor de Pers in te voeren, zyn wy niet onvoorwaardeiyk ingenomen. Wy achten het ook nauweiyks uitvoerbaar. Zelf hebben wy er indertyd op aangedrongen, dat het beroep van den journalist niet langer geheel vry zou zyn, maar daarom gaan wy nog niet .zoover als De Standaard. In de eerste plaats moet er ook hier onderscheid worden gemaakt tusschen lager, middelbaar en hooger onderwys. Waarom zou iemand, die geen doctoraat heeft, niet een verslag mogen geven van een wielerwed8tryd of van de vlootrevue? Wat De Standaard wil, zou alleen op hoofdredac teuren van toepassing kunnen zyn en ook dan gaat de eisch te ver. Beperking der vry- heid moet er wezen, maar zy is ook op andere wyzon mogelyk. Van hen, die journa list willen worden, zou men grondige kennis kunnen oischen van de Nederlandsche taal. Vooral op de literarische vorming dient gelet, maar menschen, die gepromoveerd zyn, of die door een diploma of anderszins voldoende waarborgen geven, zou men van dat onder zoek kunnen vrystellen. Verder zou het pre ventief toezicht zich moeten bepalen tot een onderzoek naar het zedeiyk gedrag, want de rechtschapenheid van den journalist is van meer belang dan zyn kundigheden. Het pre ventief toezicht moet evenwel zoo zwak mogelyk zyn. De weg tot de loopbaan van journalist moet zoo min mogelyk versperd wezen. Eenige censuur is hier noodig. Wei niet voor het geschrevene, maar voor de schryvers. De Grondwet verbiedt dat niet, maar van een schoolsche opleiding verwachten wy niet veel. Methode van werken is reeds genoeg. De kennis komt wel in het leven. In zyn vak moet de journalist worden ge vormd door van lager tot hooger op te klimmen. Wil men een journalist vooraf laten leeren, wat hy eenmaal met mogelykheid noodig zou kunnen hebben, dan zou hot onderwys aan de faculteit der journalisten evenveel moeten omvatten als aan al de andere faculteiten te zamen en dat is niet denkbaar. Men schopt dan ook voor den journalist denzelfden on- gelukkigen toestand, die nu bestaat voor de meeste gepromoveerden en voor de leerlingen van de academie van Breda. De journalist komt van de academie met alles, wat hy noodig heeft, als hy eenmaal hoofdredacteur wordt, maar hy moot in den regel als ge woon verslaggever beginnen en heeft in de eerste 15 of 20 jaren niets aan al die geleerd heid, die hy met zooveel moeite heeft ver worven. Al de nadruk moet dus vallen op het repressief toezicht op hen, die eenmaal journalist zyn. Het moet botrekkeiyk gemak- keiyk zyn, om journalist to worden, maar niet om het op den duur te biy ven. Er moet, na hot beginnen der carrière als journalist, gelegenheid zyn het kaf van het koren te scheiden. Reeds dadeiyk zou or veel gewonnen zyn, als elk journalist verplicht werd al, wat hy schryft, te teekenon. De hoofdredactie is dan niet voor alles aan- sprakoiyk en de helft minder van hetgeen nu geschreven wordt en aanstoot geelt, zou in de pen biyven. Vorder komt het ons voor, dat men raden van toezicht en discipline zou kunnen invoeren, zooals die ook voor de advocaten bestaan, en dat de rechter iemand, by strafvonnis, het recht zou moeton kunnen ontzeggen, om voor de pers te arbeiden. Juist wanneer alles geteekend moet worden, is het gemakkei yk na te gaan, of dat gebod wordt overtreden. Nu reeds kan iemand worden ontzet van het kiesrecht, van het recht om by de gewapende macht to dienen, van het recht tot het bekleeden van bepaalde ambten of van ambten in het algemeen, van het recht om voogd of curator te zyn, van de ouderiyko macht en van het recht om b e- paalde beroepen uit te oefenen. Het beginsel, dat wy aanpryzen, is reeds neer gelegd in artikel 28 van het Wetboek van Strafrecht en behoeft Slechts uitbreiding tot de journalistiek. Waarom zal niet een jour nalist, die zich misdraagt, zyn schoono roeping miskent en zyn pen misbruikt, voor altyd, of voor oen tyd, uit zyn beroop worden gezet? Het geval van grove onkunde of ongeschikt. heid blyft dan nog over, maar hier kan men de berechting gerust aan hoofdredactie of directie en aan het publiek overlaten. Wy zyn het dus met De Standaard eens, dat de tegenwoordige toestand van volkomen vryheid en bandeloosheid niet biyven kan. Het voor beeld van Engeland bewyst, dat de pers te zeer een macht ten kwade z|Jn kan, wanneer de journalistiek in handen is van menschen zonder beginselen, dan dat niet eenig toezicht en beperking der vryheid noodig en geoorloofd zyn zouden, maar van vermeerdering van diploma's of doctoraten verwachten wU geen heil. De Standaard is hier in dezelfde een- zydigheid vervallen, die zy altyd aan de libe ralen heeft verweten, van alleen op kennis en geleerdheid to letten en niet in do eerste plaats op zedelykheid en karakter. Burgerlijke Sluml. HAARLEMMERMEER. Bovallen: M. Ben jamin gob. De Vries D. J. Den Koojjen geb. Van Exter D. C. Scbonhage geb. Verhoer M. Struik geb. .Speelman Z. A. De Kort geb. Olivier Z. J. Deu Elzen geb. Van Graas ilovenl. D.) H. C. Van Wieringen geb. Van der Kraats D. Ondertrouwd: F. Reeuwijk en Al. O. Kijgers- berg. W. Van Vessein en H. A, Post. J. L. Gedaan en M. C. Wijnhof. J. Kooij en B. Van Limpt. T. G. Wolkier en S. Van Beusekom. A. Huigen en J. Van Beusekoin. L. Sinit en R, M. Van Bentem. H. K. Juft'ermans en A. AL Rykelijkhuizen. Gehuwd: H. Melmaii en W. Boere. H. Vonhof en G. Zonneveld. J. Zooteman en A. Zonneveld. J. P. Van Opmeer en A. Uitermark. K. Treur en W. E. Hissink. Overleden: M. Zwart 22 in. C. Doekes 11 d. E. Sandifort lj. A. Van dor EudG 71 j. J. Hofman8 geb. Nieuwenhuize 43 j. P. Godvliet 5 m. B. Kooren 8 w. T. Borst 63 i. B. Kaptijn 75 j. TER-AAR. Bevallen: N. R. E. Cats geb. De Wilt. C. K. Van der Zwaan geb. Huigsloot Z. Overleden: H. Van Veen, AI. 74 j. J. Vyfhuizen, Z. 4 m. VOORHOUT. Geboren: Geertruida Cornelia, D. van P. Berbee en K. Komijn. Ondortrouwd: W. Knoppers, jm. 33 j. en G. Hoogervoret, jd 21 j. Overleden: Adrianus Leonardus Van dei Lans, 3 j. WASSENAAR. Ondertrouwd: P. J. Van Veen on Th. Parlevliet. C. Raaphorst en C. M, Looijestyu. Geboren: Cornells Petrus Anthonius Jacobus, Z. van J. P. Bakker en A. P. Vijverberg. Jacoba, D. van J. G. Van Dijk en J Winkels. Gerrit, Z. van H. Borsboom en J. Af. GroeD. Petronella Johanna, D. van J. Stouten en J. Altorf. Johannes Alarinus en Gijsbertas Bartholomeus, 2 Z. van G. tiardien en C. Wensveen. Gisbort, Z. van P. De Josselin de Jong en J. Kappeijne van de Coppello. ZWAMAiERDAM. Bevallen: AI. Van den Hoven geb. Van Dam Z. A. Hoogendoorn geb, Kouwenhoven Z. W. Eikelenboora geb. Bosman D. H. Veelenturf geb. Van den Ham D. Sassenheim. Hedennacht te ongeveer één uar werden de bewoners van het anders zoo rustige Sassenheim door de brandklok uit hun slaap gewekt. Men spoedde zich naar „de Oude Post", waar, op den zolder van de bollenschuur van den heer Bontvelzen, brand was ontstaan. By aankomst van do brand* weer waren eenige hulpvaardige buren bezig den brand met emmers water te blusschen, hetgeen hun evenwel niet mocht gelukken. Toen de waterstraal der spuit echter op de vlammen werd gericht, was men den brand spoedig meester. De schade is niet zeer groot en Is gedekt door assurantie. Oorzaak onbekend. Woubrugge. Tot afgevaardigde tor op 27 October a. s. te Utrecht te houden algemeene vergadering van de Vereeniging „Volksweer baarheid" is benoemd de heer Wichers, burgo- meester, die zoowel tot de vestiging eoner plaatselijke afdeeling als tot de oprichting der Bchietvereenigiog „Cronjó" don eersten stoot gaf. Berichten over JR-ijnland's boezem, gedurende de week van 1022 Sept. 1900. Bt&nl van den boezem to Lelden» Idem te Onde-Wetering Werking der stoomgemalen Waterloozing langs natuurlijken weg. Waterinlating Regenval in mAI. 16 Sept. 17 Sept. 16 Sept. 19 Sept. 2d Sept. 21 Sept. 22 Sept. 56 66 66 68 CG 67 CG om.—A.P. 68 67 67 67 66 67 66 om.-AJ\ Spaarndam u., Halfweg u., Gouda u., Katwijk u« Spaarndam u», Halfweg u., Gouda 14 u., K&tw.jk 24l/8 u» Door de sluis te Gouda 121 cl 2.1 Vervolg der Advertenticn. Nooril-Nederlanilsclie Hypotheekbank. Gevestigd te Groningen. Maatschappelijk Kapitaal 1,000,000.- Directeuren: Mr. A.W. F.H. Sónoer en J. De Waard. 475 11 Geeft l-pCls.-Paudhrieveii uit in stukken van ƒ1000. 50©.— en f 100.tegen den koers van ©9 */a pCt., verkrygbaar te Leiden by de JLcidsclie Bankverceniging H. F. C. GERLINGS Co. adres voor Vraagt onze pryzen aan. Geopend van 's morgens 6 tot 's avonds 8 uren. Ingang in de Vischpoort op de Aalmarkt. 7793 10 brandt men dagelijks op Duitsche wijze 3S9 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons 57} Cent. EliKOU iV&STOKHUYZEN, SIlitWE lil» 47. V -v' - CiOULitN lllüEKEN KEMONTOIK-HOKLOGES, 8064 30 Aanbevelend, W. VAN ROSSOM DU CHATTEL, MAGAZIJN VAN GOUDEN EN ZILVEREN WERKEN, IIAAKI.KJf MKItSTK. 114, Telephoonn. 92. V'"~' 8981 24 i, ~*V_ '1 ■- 'V' fr- 1 En gros. En detail. Heden in lossing verschillende prachtige ladingen Zeenvrsche Aardappelen, ale: een lading van do beroemde Fleuren, een groote lading puike Paarxpctten en Blauwen en een byzondere lading beste Zeenwsche Bonden. Alles tegen de laagst mogelijke prijzen, in hot groot en klein by 8041 16 PAlILs. FEEREBOOM, Heerengracht b/d. Haven, Leiden, ïelephoonnummer 379. van nette Burgerlieden, die een vrye Kamer en een net en degelyk Kosthui* verlangen. 6173 5 Adres: Papenntrnat 4. ï^i^rviiNO. Ter overneming aangeboden: een keurig onderhouden Pianino in nette zwarte kast, zeer mooi van toon, voor 130 Gld. Te bevragen: ïlupcnburg 75. 7997 7 IIOOGBWOEIU) 50. 7303 6 Roomboter, 1ste qualiteit, rood étiquet 75 ets. 2de blauw 78 Bacteriënvrije Zoetemelk 800 gr. fl. 10 idem Naivetten-Melk 1000 gr. fl. B idem Foscomeik lDD0gr.fl.25 Filiaal: Korcnbrotrsteeg B. Met het oog op do talryke besmettelyke ziekten, die ook thans in ons land heerschen, wordt de Bacteriënvrije Mellt algemeen door Heeron Doctoren aanbevolen. 6635 20 321 40 heeft in haar brandvrije Klni» een aantal Brandkastjes geplaatst (zoogenaamde Safe-Deposit-Inrichting) en geeft gelegenheid tot het liuren van deze Kastjes, ter bewaring van Effecten en andere waarden, op by haar verkrygbare conditiën. 90 10 Te koop, op zeer gunstig gelegen stand te Leiden: kleine per» ceelen Bouwgrond, aan geheel afgewerkt stratenplan, Gas, Waterleiding, rioleering, enz. Byzonder geschikt voor Burgerwoningen. (Diepte van den grond 12.5 M.) Voor verhuren besliste zekerheid. (Ook in massa te koop) f 6. per M1. 8062 20 Op tusschenpersonen zal geen acht geslagen worden. Br. fr. letter a/d. Boekhandel WENK BIRKHOFF, N. Blaak 95, Rotterdam,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5