PROGRAMMA FEESTDAG N\ 12451 A0. 1900 dgourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. 3 October Woensdag 26 September, PRIJS DEZER OOURAOT: Yoor Leiden por 8 maanden; i i i i i i i i i i/ J.10.' Buiten Leiden, por looper en waar agenten gevestigd ü(]n 1.80. Franco per post i 8 i 1.66.' PRUS DER ADVERTENTTËN» Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grooter® letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. verschijnt Donderdagavond 27 September. Prijs 5 Cents. In het „Leidsch Dagblad", Donder dagavond verschijnende, wordt een bewijs afgedrukt, waarop de Abonné's het Programma aan ons Bureel, Doezastraat, kunnen afhalen ad 2V3 Oent, vah af des avonds zes uren. Op ell£ Bewijs wordt niet meer dan één programma afgegeven. Kei Zuid-Afrikaanscbe Vereeniging. Het Hoofdbestuur der Nederlandsch-Zuid- Afrikaansche Vereeniging heeft lasten opge maakt en rondgezonden van Nederlanders, grootendeels ambtenaren en beambten der 'Nederlandsch - Zuid - Afrikaansche Spoorweg- fmaatschappy, die door het Engolsche leger bestuur niet alleen uit hun woonplaatsen verdreven, maar ook naar hun oude vaderland teruggebracht zyn, en die thans, buiten be trekking en op den duur broodeloos, voor- loopig hier en daar by verwanten en vrienden onderkomen hebben gevonden. De Vereeniging wil doen wat in haar vermogen is, om deze personen te helpen aan voor hen geschikte betrekkingen. Het zyn veerkrachtige mannen met technische kennis en veel ervaring op verschillend gebied, velen voorzien van diploma's, sommigen ook van ecnig kapitaal (loopende van f 500 tot f 20,000), die ginds in zeer moeilyke omstandigheden tot het laatst 1 hun plicht getrouw gebleven zyn en die bovendien stellig ons aller belangstelling en steun verdienen, als slachtoffers van den Britschen rooftocht. Het Bestuur der Afdeeling „Leiden en Omstreken" doet by dezen een beroep niet alleen op de leden dezer Afdeeling, maar op allen, in deze en omliggende gemeenten woon- achtig (inzonderheid fabrikanten en beheerders ivan grooto instellingen), die betrekkingen te vergeven hebben of kunnen aanwijzen, om 'tot dit doel mede te werken. De meeste der betrokken personen zagen zich liefst geplaatst in betrekkingen by spoor- of tramwegdienst, telegraphie, politie, administratie, of in het .machinevak of by een ambacht; velen echter ;zyn in staat en bereid op andere wyze zich 'nuttig te maken. Twee exemplaren der boven- •genoemde lijsten liggen ter inzage by den 'tweeden ondergeteekende, Hooglandsche Kerk- 'gracht 22, en aan het bureel van het Leidsch Dagblad. Het Bestuur der Afdeeling verklaart zich gaarne bereid, om zooveel mogelUk nadere Inlichtingen te verschaffen en aanbiedingen en aanvragen op te zenden naar het Informatie bureau der Vereeniging te Amsterdam. Het Bestuur voornoemd: M. J. De Gokje, Voorzitter. Leiden, J. W. Mullkb, Secretaris. 21 Sept 1900. Ch. M. Dozy, Penningm. Leiden, 26 September. Morgen is do heer N. P. Reyst, Nieuwe Ryn alhier, 25 jaren apotheker. Hedenmiddag ontvingen wy per Neder landsch© en Fransche mails de Bataviascho bladen van 25 tot en met 29 Augustus. De Koningin ontvangt hedenavond de Tweede-Kamer-commissie, belast met de aan bieding van het Adres van Antwoord. De Z.-A. deputatie is niet voornemens den Doenschen kroonprins te verzoeken be middelend op te treden tusschen de Boeren en Engeland, geiyk een gerucht vermeldde. Naar verluidt, ligt het in do bedoeling der Regeering de wet op den leerplicht met I Januari 1901 in werking to doen treden. De „Gelderland" zal vermoedeiyk Vrydag van Aden naar de Delagoa-baai vertrekken. Morgen worden de noodige zeekaarten te Aden aan boord van het schip verwacht. Zoolang do commandant de beslissing van president Kruger niet vernomen heeft, kan omtrent de plaats Yan aankomst in Europa nog mets bekond zyn. Het pantserdekschip „Friesland", sedert het uitbreken van don oorlog In Zuid-Afrika te Loren^o-Marquez gestationneerd, is beden te Batavia aangekomen. Te Haarlem i3 door de raadsleden J. Klein en Johan Winkler by den Raad een voorstel ingediend, om in het reglement van orde voor den Raad een bepaling op te nemen, dat raadszittingen mot gebed worden goopend. Do heer F. Brinkgreve, leeraar aan de Ryks H. B.-S. te Zalt-Bommel, hoopt den 19den October den dag te herdenken, waarop hy een halve eeuw geleden by het openbaar onderwys werd werkzaam gesteld. Van .den 19den October 1850 tob 19 Juli 1852 was hy werkzaam by het openb. lager onderwys te Katwyk aan Zee. Van 19 Juli 1862 tot 6 Maart 1868 aan oen school voor uitgebreid lager onderwys to Hattem. Van laatstgenoemden datum tot 1 September 1867 was hy docent in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Zalt-Bommel. Sinds 1867 is hy nog c.tyd verbonden aan de hoogero burgerschool aldaar, als leeraar in de wiskunde, de Engelsche taal en het boekhouden. Gedurende de laatste 22 jaar is de heer Brink- grove tevens directeur van de teekenschool aldaar. Gedurende zyn werkzaam leven mocht hy de voldoening smaken eenigen zyner oud-leer lingen te zien opklimmen tot de hoogste staatsbetrekkingen. Ten einde den predikant, den heer Haspels, aan land te brengen, is het hospitaal kerkschip „De Hoop" te Grimsby binnenge vallen, om onmiddeljyk de reis weder to aan vaarden. Alles wel aan boord. De volgende maand zal het scheefje vermoedeiyk te Am sterdam komen: dan zal ds. Voorhoeve de nieuwe reis meaemaken. Baron Gevers, onze gezant te Washing ton, die te 's-Gravenhage met verlof vertoefde, heeft de residentie verlaten. In afzonderiyke by voegsels tot de „Staats courant" zyn opgenomen de door het Centraal- Bureau voor de Statistiek bewerkte voor- loopige uitkomsten der op 81 December 1899 gehouden achtste algemeene volkstelling, met betrekking tot de gemeenten, de provinciën en het Ryk. Aan deze cyfers ontleenen wy het volgende Amsterdam had een bevolking van 610,850, Rotterdam van 818,468, 's-Gravenhage van 206,028, Utrecht van 102,086, Groningen van 66,687, Haarlem van 64,069, Arnhem van 66,812, Leiden van 68,658. De bevolking der verschillende provinciën was als volgt: Noord-Brabant 553,845, Gelderland 566,649, Zuid-Holland 1,144,401, Noord-Holland 968,083, Zeeland 216,293, Utrecht 251,034, Friesland 340,263, Overy8el 833,337, Groningen 299,038, Drentho 148,642, Limburg 281,951; het Ryk 6,103,431, waarvan 2,520,157 m. en 2,583,274 vr., dus 63,117 vrouwen móór dan mannen. Bovendien verklaarden 130 mannen en 28 vrouwen werkeiyko woonplaats to hebben binnen het Ryk, zonder dat evenwel de gemeente, waarin zy woonden, is kunnen worden opgespoord. Het hoofdbestuur van den „Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik", heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin het verklaart met belangstelling de indiening te hebben begroet van het Ontwerp tot herziening der Drankwet, waarin het een aantal beginselen vindt neergelegd, welker verwezenlyking de Vereeniging sedert een reeks van jaren tracht te bevorderen. Hot hoofdbestuur verzoekt de Kamer het Ontwerp zooveel mogeiyk gewyzigd Jn den geest eener by het adres gevoegde brochure, getiteld „De aanhangige Drankwets- herziening" en onderteekend door een zevental drankbestryders van verschillende richting aan te nemen. Aan de stemgerechtigde lidmaten der Ned.-Herv. Gemeente te Bolsward is door kerkvoogden van de Kleine- of Broerekerk een circulaire verzonden, behelzende de oproeping tot een op 8 October te houden vergadering, waar gestemd zal worden over het voorstel van kerkvoogden en notabelen om het kerk gebouw door publleken verkoop van de hand te doen. De lidmaten worden aange spoord hun stem vóór dit voorstel uit te brengen, omdat, zoo zeggen kerkvoogden, „verkoop van de kerk vermeerdering van inkomsten der kerkeiyke goederen ten gevolge hoeft en kerkvoogden zioh voorstellen die revenuen zoo mogeiyk ten dienste der Diaconie te doen strekken." Behoud van de kerk zou noodzaken tot groote en zeer kostbare reparatlön. In de „Bolswardsche Courant" daarentegen bindt ds. H. J. De Groot Gzn., van Zoeter- woude, den Bolswarder lidmaten ernstig op het hart, dit „vandalenstuk" te verhoeden. De Broerekerk is, verzekert hy, heel niet bouwvallig, en Bolsward kan best twee kerken gebruiken, daar er in den loop des tyda in de zich merkbaar uitbreidende stad toch drie predikanten zullen noodig zyn. De godsdienstoefening ter gelegenheid van de algemeene vergadering van den Protes tantenbond op 30 October a. s., waarvoor kerkvoogden der Ned.-Herv. Gem. te Haarlem geweigerd hebben de Groote Kerk beschikbaar te stellen, zal nu plaats hebben in het kerk gebouw der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente aldaar. Door hot Olassikaal Bestuur van Am sterdam zyn tot het geven van godsdienst- onderwys In do Ned.-Herv. Kerk toegelaten: de heeren P. N. Moen, F. C. Willekes Wzn., H. Eerhart Jr. en E. Grol, en mej. A. E. Breukelaar en A. G. J. Reus. De heer W. R. Boerendans, cand. t. d. H. D., hoopt 14 Oct., 's namiddags twee uren, zyn intrede te doen by de Ned.-Herv. Gem. van Nieuwkoop, na des voorm. bevestigd te zyn door ds. J. G. Yerboeff, predikant te Bodegraven. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Terhorne ds. A. W. Ippius Fockens, te Hemmen. De Commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp tot nadere wyziging van eenige bepalingen der kieswet acht het wetsontwerp voldoende voorbereid voor openbare beraad slaging. Intusschen wenscht de Comm. van Rappor teurs de aandacht der Regeering te vestigen op de vraag, of de voorgestelde wyziging van den aanvang en het einde der stemming niet noodzakeiyk maakt de vaststelling van een pauze, gedurende welke echter het stembureel het stemlokaal niet zou mogen verlaten en de stembus onder zyn toezicht zou moeten houden. Ingediend is een wetsontwerp lot verklaring van hot algemeen nut der onteigening voor verplaatsing en uitbreiding vau het station Roosendaal en voor verlegging van de spoor wegen van Roosendaal naar Rotterdam en naar Breda. By het thans ingediende ontwerp is zooveel mogeiyk te gemoet gekomen aan vroeger geopperde bezwaren. Het kiescollege der Ned.-Herv. Gemeente te Rotterdam heeft gisteravond het navolgende drietal samengesteld, tor voorziening in de vacature-dr. Astro, voortdurende door het be danken van ds. J. H. Gerretsen: dr. J. R. Callenbach, te Doorn; ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, te Ylissingen; ds. H. J. Roose boom, te Delft. Min. beschikkingen. Benoemd tot amanu ensis by do gezondheidsleer aan de Ryks- universitelt te Utreoht, H. D. Elfrink, thana tydeiyk amanuensis. Naar wy vernemen, zal het nieuwe gebouw voor bet landbouwproefstation, te Groningen, waarvoor een eerste termyn van f 10,000 is uitgetrokken op de begrooting van binnenlandsche zaken, geplaatst worden op den domeingrond by het hoofdstation ten zuiden van de fabriek van den heer Noack. (P. O. C.) Te Zutfen is overleden dr. Th. K. M. Yon Baumhauer, van 1854—1890 predikant aldaar, na eenigen tyd te Jaarsveld en Geer vliet predikant geweest te zyn. Thans vernemen wy, dat niet luiL-kol. Staal, directeur der Hoogere Kiygsschool, maar luit.-kol. De Wilde, commandant der pantsorfort-art., is bestemd voor gouverneur der Mil. Academie te Breda. Haagsche Ct.) Het stoomschip „Bundesrath" (thuisreis) vertrok 24 Sept. van Zanzibar; de „Kanzier" (uitreis) vertrok 24 Sept. van Zanzibar; de „Reichstag" (thuisreis) arriveerde 24 Sept. te Lissabon; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 25 Sept. Scilly. Abbenes (gemeente Haarlemmermeer). In deze gemeente circuleert een adres ter teo- kening onder de onderwyzers tot verbetering hunner salarissen, welk adres spoedig den Raad aangeboden zal worden. Ten gevolge van het gunstige weer der laatste dagen staan de te veld staande suiker bieten alhier opperbest. Men vreest echter, dat wegens den regenachtigen zomer het suikergehalte dezer wortelen dit jaar minder zal zyn dan in jaren, waann men droge zomers hoeft. By het rooien der aardappelen heeft N. B. te Leeghwater een stoof uitgegraven, waaraan niet minder dan 46 groote aard appelen behalve de kleine zaten. By jiot vogelschieten te Kaag vorbry- zelde eon verdwaalde kogel een der ruiten van B. te Leeghwater, een ander kwam achter de tafel terecht. Daarna werd van richting veranderd. Ook by het jagen werd alhier iemand aan don arm verwond. lioilo^rayen. Door opheffing van het kantoor te Nieuwkoop zullen aan het kantoor te Bodegraven dor directe belastingen en accynzer, de gemeenten Nieuwkoop en Zevenhoven toe gevoegd worden. In onze gemeente doet zich weder een geval voor van diphtheritis, en wel in hetzelfde gezin, waarin in den vorigen winter twee ge vallen voorkwamen. liiilegom. In een arbeidersgezin van 14 personen ten huize van J. S. alhier, heeft zich een geval van besmetteiyke ziekte (typhus typhoïdea) voorgedaan. Leiderdorp. De schouw over de kade*\ dammen, slooten, enz. in den polder Acht- hoven zal worden gehouden Donderdag 4 October a. 8. Noordwyk. Vivos voco. Mortuos planzo (Levenden roep ik. Dooden beween ik) Deze woorden, die de dichter als motto boven zyn „Lied von der Glocke" schreef, kwamen ons in de gedachte, toen gisterochtend in do parochiekerk van St.-Jeroen een eenvoudige plechtigheid plaats greep. Een der tweo klokken, en wel die in den toren der oude kerk, blykens het opschrift („Maria vocor") Maria gedoopt, en indertyd door do echtelieden Cornells Alkemade en Anna Yan der Meer aan de kerk geschonken, was onlangs ge» deeiteiyk gebarsten; wegens de deugdelykheid t der specie echter kon zy door enkel vergieten 1 weer hersteld worden. Deze operatie heeft ze in de werkplaatsen dor firma Fritzon te Aarle-Rikstel glansryk doorstaan en nu werd zy gistermorgen opnieuw gewyd, welke handeling, door veel belangstellenden byge- woond, door den zeereerw. heer G. G. Honig, pastoor van St.-Jeroen, verricht werd. In den loop van den dag werd de herboren want de oude prullen, die ze nog bezat, waren ontoonbaar. En de arme Apollonia durfde aan Jo Olmberg niet bekennon, dat het nog tot Zaterdag zou moeten duren, voordat ze iets nieuws kon koopen want Zaterdags kwam de vyf-en-twintig gulden van Jo in kas. Mevrouw Pilat van Bulderen zocht dus haar troost by Mie, die aardappelen schilde. En Mie mompelde een ryken voorraad scheld woorden in plat-Leidsoh aan het adres van de studenten en andere „kale heiren". Om twee uren word er gebeld. Ann Ie Olmberg vroeg naar haar zuster Jo. Daar Mie er niet op be dacht was, zag ze niet, dat een eerste luit. van de Grenadiers en Jagers zich snel ver wy derde in de richting van de Hoogstraat. Annie werd in de voorkamer gelaten, die er nu eenlgszins netter uitzag, dan den vorigen dag. Jo werd gewaarschuwd, maar trok een leeiyk gezicht, toen ze vernam, dat hare zuster naar haar vroeg. Ze ging eindeiyk en trad met een uitdagend lachen in de voorkamer. Annie reikte haar met een vriendeiyk knikje de hand. „Jol" sprak zo. „Ik kom eens even zien, hoe je 't maakt. Ik heb zoo'n medelyden met je, na hetgeen er gisteren gebeurd Is „Dank-je wel Annie 1 Maar ik heb niemand8 medelyden noodig. Ik ben volkomen in staat voor me zelve te zorgen, en me te verdedigen." „Maar, Jol hoe kun-je toch zoo vreeseiyk hard zyn? We hebben allen met verontwaar diging gehoord, wat er gebeurd is. Ik heb je gebroken en-cas meegebracht, want die kan nog best gemaakt worden „Hoe kom-je aan dat ding?" „Gisteren waren we in het Yan-der-Werf- Park ik liep met Mathllde Hope en met onzen professor 1 We ontmoetten een jong- mensch een doctor in de scheikunde, die in Den Haag op een groote fabriek is, hy had de twee stukken van je en-cas in de handl" „Die dronken chimpanzó. „Neen, Jol Luister eerst 1 De Jonge man gaf jou volkomen geiyk en erkende schuld. Hy prees je dapper gedrag. Zyne vrienden zj^i naar het bureel van politie geweest, om Hagenaars over Leienaars doob OOJ£ TOMÉ» XIX. Verrassingen voor Mevrouxo Pilat van Bulderen. Des Woensdags, 20 Juni 1900, was een ;zeer sombere dag voor den „ter zake van lichaamsgebreken" gepensionneerden majoor Pilat van Bulderen. Het was feest in Leiden, ja wel feest voor ryke en gezonde menschen, maar hy was niet ryk, en hy was niet ge zond l Hoe zou hy zich wagen met zyn kruk in die menigte van joelende menschen? Er zou een feest zyn op den Burcht, de gemas kerde studenten zouden er een middel- eeuwsch drama vertoonen maar hy zou er niet heengaan, hy was niet geïnviteerd. Nu, ,dat hy niet geïnviteerd was, dat hy niet naar een feest zou gaan, dat was zulk eene groote 'zaak niet, daar zou zich niemand om bekom meren, hy telde met mee. Men had hem heel 'zyn leven alleen gebruikt, eerst om zyn trak tement, toen om zyn pensioen te helpen ver teren. Voor de r9st liet men hem alleen met zyn verloren leven en zyne verveling. Maar het ergste was, dat nu Jo Olmberg, die ondraagiyke feeks, en de nog altyd half 'kaalhoofdige Apollonia niet naar het feest op (den Burcht konden gaan, en dat zo geweldig met elkaar aan het kyven waren. De majoor ,had zich in zyne kamer opgesloten en jwelgerde eene der beide damos te woord te 'Staan. Ten einde raad, was de diep ongelukkige Apollonia naar do keuken gegaan, om haar 'troost te zoeken by Mie, de rood glimmende 'dienstbode met brutaal gezicht en grove stem, die den indruk maakte, of ze jaren lang in de pantine van een battery veldartillerie de soep had helpen koken. Apollonia was geheel ontdaan. Ze miste haar groenen bril geweldig, want haar gezicht ging sterk achteruit; ze miste haar kapsel, en moest nu met een mutsje over haar kaal voorhoofd loopen, en als ze wilde uitgaan, miste ze haar hoec^ haar_besteru alle schuld op zich te nemen. Hy had een wond boven zyn oog, en toch beklaagde hy zich niet. „Dat is juist z'n verdiende loonl" Jo sloeg met een krygshaftig gebaar hare armen over haren dorren, jonkvrouwelyken boezem, en keek hare zuster uitdagend aan. „Och, Jol" antwoordde Annie. „Ik vind het zoo vreeseiyk naar, dat Je het huis bent uitgeloopen. Mama gaat er onder gebukt. Waarom ons dit verdriet gedaan? Is er niet ellende genoeg in de wereld?" „Hoor eens, Annie I Je bent lang in Den Haag geweest, en je weet niet wat er in ons huis voorvalt. Toen ik gedrópen was voor de akte Lager-Fransch, omdat de examinato ren mannen zyn, die alleen mooie jonge meisjes er door laten op conditie, dat die knappe juffertjes erg lief tegen ze zullen doen toen hebben Dora on Jeannet my op ondraag iyke wyze gesard. Ik wil niet weer naar huis, en ik wil myn examen niet overdoen 1 Met examen-commissies, zooals die in ons lief vaderland bestaan, kan ik myn doel niet bereiken l Ik wil niet lief doen tegen die ellendelingen tegen geen enkel man wil ik ooit lief doenl Ik ben niet mooi, maar ik heb myn verstand beter, dan die goede onschuldige schapen, die eeu akte krygen, omdat ze er goed uit zlenl Neon, Annie l doe geen moeite verder! Ik ga naar Engeland, zoek een plaats op een dames-kostschool en dan behoeft mama niet langer myn kost geld hier te betalen 1" Annie stond op en zuchtte. Ze wilde heen gaan, maar ze aarzelde.ze zocht naar woorden. Eindeiyk zei ze aarzelend: „Het doet me veel verdriet, Jo 1 En ik had je nog iets te zeggenover me zelve maar ik ben bang, dat het je niet schelen kan. Ikben, sedert gisteren geën gageerd met Karei van den Brandei" Jo lachte schamper. „Dat ls een van de domste streken, die je ooit hebt uitgehaald, Annlel Trouwen is slaverny. In het begin wat mooi-pratery, en later een huls-slons, dat is alles 1" Anna hief het hoofd op. Een donkerrood trok over waDgen en voorhoofd. Een traan tintelde tusschen haar lange wimpers. Zo wilde antwoordenze wilde een heftig antwoord geven, maar ze kon niet. Ze ging zwygend naar de deur, trad in do gang, en bedacht zich toon. Ze keerde zich naar Jo en stak de hand uit, terwyi ze met trillende stom sprak: „Laat ons als vriendinnen scheiden I Ik zal je booze woorden vergeten 1 Ik hoop, dat het wel met je mag gaan 1" Jo antwoordde niet, en bracht haar werk- tuigiyk naar de voordeur. Ze zweeg, tot haar zuster was heengegaan. Toen stond ze een oogenblik stil in de gang, en drukte haar handen tegen haar borst. Ze voelde plotseling een stekende pyn, en huiverde. Maar daarop hief ze het hoofd weer op on fluisterde zacht: „Geëngageerd ajakkesI" Aan tafel des middags by den altyd som beren majoor Pilat van Bulderen, sprak ze geen woord. Ze zag met onuitsprekeiyke minachting op man en vrouw neer op Apollonia met een slordig mutsje over het kale voorhoofd. Het werd tyd, dat ze uit dit schamele huis kwam, ze had onophoudeiyk naar Engeland geschreven, maar weinig ant woord ontvangen. Even na den eten, tegen halfacht, bracht de post drie brieven uit Enge land tegelyk. Drie heele voorname kostscholen wilden haar hebbon als ze Fransch en Duitsch wilde onderwyzen tegen vergoeding van kost en inwoning, en gelegenheid tot privaatlessen legen hooge betaling. Ze ver geleek zo lang, die brieven en de daarin ge sloten gedrukte programma's. Eindeiyk koos ze een kostschool te Brighton, en toen Apol lonia de lamp had opgestoken, verklaarde ze, binnen een paar dagen naar Engeland te zul len vertrekken omdat ze eerst haar moedor om reisgeld moest vragen. Apollonia zette een uiterst pyniyk gezicht. Alle ongelukken troffen do ontluisterde m^oors- vrouw terzelfder tyd. Met eene doffe stem vroeg ze: „En durf jo daar zoo alleen naar toe, Jo? Zullen ze je niet bedriegen?" „Neen I Zie eens hierOp het programma staat: „Aston HouseVentnor Villas, Hove Brighton. The misses Macquire receive a fen Foreign Pupils to educate with English girls. Best Masters attend the School. Pupils receive individual care and attention and every educational advantage. For teaching foreign joung ladies no Fees/" Er komt een aantal namen van mannen, die de school aanbevelen tweo dominees, een alderman en drie rechtsgeleerdenDat is juist, wat ik hebben moet I „En ben je niet bang, dat ze je beleedigen zullen, omdat je uit Holland komtl" „Volstrekt nietl Ik heb geschreven, dat ik niets te maken heb met de Transvaal - en or geen zier van wil weten l" Apollonia sloeg de beide handen met do grootste verwondering in elkaar.... welk een schepsel, die niet weten wil van do Trans vaal! Gelukkig zweeg ze deze woorden en merkte Jo niets van hare verontwaardiging. Op dit oogenblik kwam Mio binnen en nam de volle aandacht der dames in beslag. Ze droeg een heele groote doos, en zette die op tafel en zei: „Voor juffrouw Olmberg!" Jo keek do doos oplettend en half wan trouwend aan. Er was maar een dun touwtje om heen. Ze knipte hot zwygend los. Kalm nam ze het deksel or af. Er vertoonde zich veel vloeipapier. Snel trok Jo dat omhulsel weg. Ditmaal lag er een splinternieuwe zwarte stro^bnrvl met snlinternieuwe roode papavers. En cuii ua.iuje aiond: „Voor de vriendin van mej. J. Olmberg." Naast den hoed lag een sieriyke rose-doos, die bleek te bevatten een splinternieuw kapsel met blonde krulletjos aan hetzelfde adres. Eindeiyk een brillenhuisje met een splinternieuwen groenen bril. Op den bodem lag nog een sieriyke en-tout-cas van purperen zyde, met ivoren stok. Op hot kaartje stond: „Aan mej. J. Olmberg, met verzoek eenige ongepaste aardigheden te ver- 8choonen." Die beide vrouwen koken elkaar met sprakelooze verbazing aan. Apollon wilde Iets zeggen maar ze kon niet. i c vreugde sloeg ze plotseling luid aan 't wee; .j.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1