N*. T2445 "Woensdag ÏO September. o jqqq <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden pér 8 maanden. i'if 1.10.' Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zfln 1.80. Franco per post PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—8 regetó f 1.05. Iedere regel moor f 0.17£. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiton de 3tad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 19 September. In de gisteravond gehouden zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor gezeten door den heer P. L. 0. Driessen, kwam in do eerste plaats aan de orde een aan de Tweede Kamer gericht adres van de Ver- eeniging van Handelaren te Groningen, hou dende verschillende bezwaren tegen het inge diend ontwerp van wet op de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, speciaal tegen de bepaling dat de vergunningen, welke zgn verleend aan anderen dan die het bedrijf in 1881 uitoefenden, op 1 Mei 1901 niet zullen worden gecontinueerd. In aansluiting met een brochure, vanwege de bovengenoemde vereeniging uitgegeven, besloot de Kamer, na uitvoerige toelichting door den secretaris van de bepalingen van het aanhangig wetsontwerp en de verschillende daartegen ingebrachte bezwaren, zelfstandig die bezwaren aan de Tweede Kamer kenbaar te maken, met den wensch dat hot wetsont werp, zooals het daar ligt, niet tot wet zal worden verhoven, en dat, mocht wijziging dor wet noodig blijken, dit geschieden zal op billijker on rechtvaardiger grondslag dan thans wordt voorgesteld en dat, mocht dienonver- mindord het ontwerp onverhoopt tot wet worden verheven, in ieder geval een langor overgangstijdperk worde aangenomen voor hen, die ten gevolge van de onduidelijke redactie der wet van 1881 in de hoogste mate benadeeld zouden worden. Ten opzichte van een circulaire van de Kamer van K. en Fabr. te Ngkerk over het wetsontwerp op arbeids- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen werd besloten de behandeling aan te houden tot een volgende vergadering om het te bespreken vereen igd met een circulaire betreffende hetzelfde onder werp van de Vereeniging van Nederlandsche Industrieelen. Verder werd besloten te ondersteunen een aan den Minister van Financiën door de Nederl. Kamer van Kooph. te Londen gericht adres strekkende om zooals reeds geschiedt voor den accijns op het gedistilleerd, ook voor jamfabrieken den accijns op do door haar be- noodlgde suiker te doen goedschrgvon en te doen verzekeren met de premie, die don fabrieken toekomt by uitvoer van haar pro duct naar het buitenland, zoodat 6lechts het ealdo van hen wordt gevorderd in gereed geld, opdat geen bijzonder kapitaal meer noodig zy als renteloos voorschot op een voor het buitenland bestemd fabrikaat en aldus éen aanmerkelijke hinderpaal worde verwijderd voor de ontwikkeling van dezen tak van nijverheid in Nederland. Ton slotte kwam aan de orde een adres van de heeren C. Van den Akker, te Hazers- woude, c. s. aan den Gemeenteraad, houdende verzoek om verbreeding en verbetering van do Beestenmarkt in dien zin, dat tot voormeld doeleinde worde aangekocht of onteigend en geamoveerd het blok huizen, thans gelegen tusschen Beestenmarkt, Lammermarkt en St.-Aagtenstraat. Een ter zake uitgebracht rapport van een Commissie uit de Kamer, met welks inhoud de Kamer zich in hoofdzaak vereenigde, zal ter kennis worden gebracht van Burg. en Weths. Uit dat rapport blijkt, dat de Kamer instemt met de klacht over onvoldoende ruimte van do Beestenmarkt en die klachten alleszins gegrond oordeelt, waartoe verschil lende statistieke gegevens worden overgelegd. De Kamer wil echter niet ontkennen, dat wellicht een meer systematische indeeling en plaatsing van het rundvee op zichzelve reeds aanmerkelgke verbetering zou kunnen aanbrengen. De Kamer meent intusschen, dat door verbetering van de markt en meerdere plaatsruimte do aanvoer van vee zeer zou vermeerderen. "Wat echter ten deze het plan van adressanten betreft, de Kamer is van oordeel, dat daarvan ook om zijn grooto kostbaarheid in de gevolgen, in geen geval sprake zal kunnen zyn, immers de daarvoor vereischte kosten, op een aantal tonnen goud3 geschat, zijn van dien aard, dat daaraan zelfs in do verste verte niet kan worden gedacht. De Kamer heeft zich echter niet alleen bepaald tot het afbreken van het door adres eanten voorgesteld plan, doch zg geeft den Raad nadere plannen in overweging, waarvan er een, ofschoon eveneens kostbaar, al is het idan ook beduidend minder dan dat van adressanten, niettemin alleszins afdoend mag worden geoordeeld, terwijl do verder door de Kamer ontworpen plannen, met nog belangrijk minder kosten dan het laatstbedoelde, niettemin naar het bescheiden oordeel der Kamer, go- 'reodeiyk aan billijke verlangens van adres santen zou kunnen voldoen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering, na rondvraag, gesloten. Men meldt ons uit de Legerplaats by Laren, dd. 18 Sept.: Achtereenvolgens kwamen gisteren de bataljons uit Leiden, Haarlem en Delft alhier aan. Op dien dag werden geen oefeningen meer gehouden. Van 18 tot en met 21 Sept. zyn de bataljons ter beschikking voor oefeningen onder de leiding dor respectieve bataljonscommandanten» Hedenmorgen om halfacht werd door den regimentscommandant, den kolonel Duyoker, aan den adjudant-onderofficier-vaandeldrager P. Do Boer op plechtige wyzo de zilveren medaille met de gekruiste zwaarden van de orde Oranje-Nassau onder de harteiykste bewoordingen uitgereikt. De Haagsche gemeenteraad heeft gister- namiddag goedgekeurd een voorstel van Burg. en Woth., om, met het oog op de ongunstige berichten omtrent een nadering van do pest ziekte, den post op de loopende begrooting betreffende de bestrijding van epidemische ziekten te vorhoogen met f 5000, te verhalen op don post onvoorziene uitgaven, alsmede het voorstel van B. en Ws. om hun voorstel in zake de exploitatie van den schouwburg na 80 April 1901 en alle daarop betrekking hebbende adressen in de afdeelingen van den Raad te onderzoeken. Daarna benoemde de Raad tot tydelgk leoraar in de natuurkunde aan de H. B.-S. voor jongens, met 5-jarigen cursus, dr. O. M. A. Hartman, te Leiden. De opening van de gewone zitting der Staten-Generaal heeft gisteren geheel volgens het gebruikelgk programma plaats gehad. Hare Majesteit de Koningin groette vriende- lgk de aanwezigen en werd by het heengaan door de Kamerleden herhaaldeiyk begroet met een „Leve de Koningin 1" terwyi ook „Leve de Koningin-Moeder 1" werd aangeheven. De Koningin droeg een wit satgnen, do Koningin-Moeder een lila kleed met witte kant. De toegang tot het gebouw van do Tweede Kamer ging ditmaal niet zoo gemakkelyk als in vorige jaren. Een inspecteur van politie verzocht iedereen, die binnentrad, ook zelfs den leden in kostuum, zeer beleefd hem hun toegangskaart te willen vertoonen, aan welke uitnoodiging natuurlgk zooveel mogeiyk werd voldaan. Bij degenen, die geen staatsieklee- ding droegen, de heeren Holdt, Nolting en Ketelaar, had zich dit jaar gevoegd de heer Marcbant. Hare Majesteit las de troonrede voor met een klankrijke en welluidende stem, waarin weemoed klonk, toen zg sprak van de betreu renswaardige gobeurtonissen ln Zuid-Afrika en China. De heer De Bruyn, secretaris der Trans- vaalsche deputatie, woonde de plechtigheid by. In het gevolg van buitengewone adjudan ten, die deel uitmaakten van don koninklgken stoet, werden opgemerkt de generaals Kool, Bergansius, Van Helden, jhr. Laman Trip; de kolonels Simon, jhr. Baud, van de dd. schuttery, Van Hoogstraten en De Bock. Op straat was het niet minder druk dan vorige jaren, waartoe het prachtige weder zeker veel bydroeg. De orde werd norgens verstoord. Toon Hare Majesteiten ten paleize waren teruggekeerd, vertoonden zy zich eenige oogen- blikken voor een venster, waarop een luid gejuich uit de opeengepakte menigte opsteeg. ln don morgen van gistoren deed H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame, een rit in open rytuig door het Haagsche Bosch. De Koningin mende zelve de paarden. Gisternamiddag verlieten de beide Koningin nen, mede in open rgtuig, tegen drie uren het Paleis in het Noordeinde, tot het maken van een rit. Beide keoren reed een ryknecht naast het rgtuig, aan de zyde, waar H. M. de Koningin gezeten was. Overal, waar het koninklgk rytuig zich vertoonde, gingen hoezees op. Ter gelegenheid van het stellen van den gedenksteen a. s. Zaterdag, door H. M. de Koningin-Moeder in do Regentessekerk te 's-Gravenhage, en waarby ook H. M. de Koningin hoopt tegenwoordig te zyn, zal het kerkgebouw passend versierd zyn. Tot bg- woning van do plechtigheid zgn mede uit- genoodigd de leden van het Huis van Hare Majesteiten enz. Dr. Van Gheel Gildemeester, voorzitter van de Bouwvereeniging, zal een toespraak houden, en namens den Kerkeraad zal dr. Van Gerth van "Wyk tot Hare Majesteiten een dank woord richten. H. M. de Koningin heeft hedenochtend ontvangen de Commissie uit do Tweede Kamer, belast met de aanbieding aan EL M. van de aanbevelingslyst voor het voorzitterschap der Kamer. De Commissie werd met het gebruikeiyke ceremonieel ten Paleize ontvangen en mocht van H. M. de verzekering ontvangen, dat zy zich ten spoedigste met het doen eener keuze zal onledig houden. H. M. de Koningin-Moeder bracht heden voormiddag een bezoek aan de tentoonstelling der Hollandscho Teeken-Maatschappy in de Kunstzaal van „Pulchri Studio", in Den Haag. H. M. de Koningin-Moeder bezocht heden voormiddag in „Diligentia" de tentoonstelling van schilderyen, voorstellende de wapen schouwing te Ronkum en de revue der vis- schersvloot op de Zuiderzee. De classis 's-Gravenhage der Gerefor meerde Kerken in Nederland, door de Alge- meene Synode daartoe aangewezen, heeft de Gereformeerde Kerken in Nederland opge roepen tot een gemeenschappelgke ure des gebeds, op aanstaanden Zondag 23 September, 's avonds, ter wille van „de broeders en zusters in Zuid-Afrika", en ook „voor hetEngelsche volk, het misleide volk.... yoornameiyk voor de kinderen Gods onder hen, die door verblinding er toe gekomen zyn om God te danken voor de nederlagen der Boerenen in het byzonder voor degenen in Engeland, die, dezen oorlog veroordeelende, zooveel smaad daarvoor moeten dragen." De 1ste luit. van het O.-L leger C. J. Asselbergs, die als militair attaché den oorlog in Zuid-Afrika gedeelteiyk medemaakte en aldaar geruimen tgd ernstig ziek lag, is thans, na een voorspoedige reis, te 's-Gravenhago teruggekeerd en zal van 1 Nov. af de lessen aan de hoogere krggsschool weder volgen. BIy kens by het departement van marino ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", dat eventueel president Kruger naar Nederland zal overbrengen, in den avond van 17 dezer te Perim aangekomen. De heer Van Kerkwgk nam gisteren weer aan de werkzaamheden der Tweede Kamer deeL Het stoomschip „Maasdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 18 Sept. Grisnez; de „Gedé," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 13 Sept. te Suez; de „Merapi" arriveerde 18 Sept. van Rotterdam te Batavia; de „Prins Willem V" arriveerde 17 Sept van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Willem II" vertrok 18 Sept. van Para maribo naar Amsterdam. Bodegraven. De lessen aan de ambachts- teekenschool, alhier, zullen met 1 Oct. een aanvang nemen. Zjj, die deze wenschen te volgen, moeten zich vóór 29 Sept. a. s. daartoe aanmelden. Ten kantore van don secretaris van den Zuidzyder- en Boezempolder, alhier, ia ter Inzago voor de ingelanden nedergelegd een ontwerp-besluit van de Staten der provincie Zuid-Holland tot wyzigiDg van het byzonder reglement voor dozen polder. Bezwaren tegen dit ontwerp kunnen binnen een maand schriftelyk by het bestuur van den polder of aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland worden ingezonden. Dykgraaf en Hoogheemraden van het Grootwaterschap van Woerden zullen op Donderdag 27 Sept. a. a. de schouw voeren over de boezemwateren. llazerswoudo. Het getal ingeschrevenen voor de nationale militie voor de lichting 1901 bedraagt voor onze gemeente 31. Gedurig komen in onze gemeente nieuwe gevallen van diphtheritis voor. De ziekte schynt echter van minder gevaarlgk karakter te wezen dan in het begin, aangezien de ge vallen van de laatste weken meestal oen gunstig verloop hadden. Gisteren werd onze gemeente vereerd met het bezoek van de Hoogwelgeb. Vrouwe de douairière D. Visser van Hazerswoude, die, vergezeld van eenige dames, een uitstapje maakte naar de modelhoeve, bewoond door gebr. De Bruyn. Van haar belangstelling in het onderwys gaf zy biyk door eenige oogon- bllkken te vertoeven in de verschillende klassen onzer openbare school. Het bestuur van den Ambachtspolder zal op Woensdag, 26 September a. s., in deze gemeente schouw drgven over alle wateringen, bruggen, hoofden, elooten, wyken en verdere kunstwerken, in dezen polder gelegeD. Ongeveer 60 leerlingen hebben sedert de opening der Katholieke school de openbare school aan den Ryndyk verlaten. Men zegt, dat do nieuwgebouwde school reeds geheel bevolkt is, daar behalve uit onze gemeente ook uit andere omliggende plaatsen jongelieden zich daarheen begeven hebben. Noordwykerliout. Ook in het hotel „Het Rechthuis" werd weder de by de kermis behoorende biljartwedstryd gehouden. Ruim 30 spelers kampten om de uitgeloofde kunst voorwerpen, met den volgenden uitslag: lste prgs L. Heemskerk Pzn., 2de J. Bouwmeester Jzn., 3de B. Jansen, 4de J. Heemskerk Wzn., 5de J. v. d. Burg Azn., 6de H. Bouwmeester, 7de J. Duivenvoorde Azn. en 8ste L. Nieuw koop. De door Gedeputeerde Staten definitief vastgestelde rekening van inkomsten en uit gaven dezer gemeente over het dienstjaar 1899 bedraagt in ontvangst f 14,666.89s en in uitgaaf f 14,208.546 en sluit alzoo met een batig saldo van f 458.35. Roolof-Arendsveen. De commies by 's Ryks dir. beL, invoerr. on acc. kantoor Alkemade c. a. de heer "W. F. H. Brugmans, alhier, wordt in den loop dezer maand tydelgk ge detacheerd naar Breda. Ry lisborg. Donderdag a. a., dos morgens van 8 tot uren, zal ten huize van dr. A. J. Van Walsem gelegenheid zgn tot kostelooze vaccinatie. Door de principalen van de a. s. veiling van droge bloembollen zyn tot directeuren gekozen de heeren A. De MooyJr. en A. Van den EykelJohz. Tot notaris werd gekozen mr. D. Van Riessen, te Katwyk a/d. Rgn. Woubrugge. De vóór eenige jaren alhier opgerichte Chr. Volksbibliotheek, welke levens vatbaarheid bleek te bezitten, wordt voor het komende seizoen, en met het oog op de vol gende lange winteravonden, reeds Vrydagavond a. s. geopend. De boekenkeuze is weder groo- ter geworden, de catalogus bevat verschillende werken van bekende schryvers. Wegens de niet noemenswaardige kosten van lezen, staat de bibliotheek, die ook historische werken bevat, voor een ieder open. Waddingsveeiu Op dezelfde plaats, waar een veertiental dagen geleden een vierjarig kind verdronk, werd thans het lykje vaneen kind van achttien maanden opgehaald, dat aan de zorgen der moeder was ontsnapt. Eenige jongedames hebben aan de ingezetenen lystenter inteekening aangeboden, ten einde gelden byeen te brengen voor den aankoop van een vaandel, dat aan het Fanfare korps „Concordia" zal worden aangeboden. Zondag a. s. zal in de Geref. kerk alhier als spreker optreden de heer Hoeneveld, van Rotterdam. Een boottocht naar Leiden is door het Fanfarekorps georganiseerd by gelegenheid van het festival in genoemde stad op 3 Oct. a.s. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag-namiddag te half vier. De Voorzitter, mr. Van Naamen van Eemnes, aanvaardt het voorzitterschap met een toe spraak. Hy hoopt, dat do welwillende mede werking der Kamer het hom mogelyk zal maken deze betrokking opnieuw naar behooren te vervallen. Z. L heeft de Kamer in de afge- loopen zitting met volkomen handhaving harer roeping gewichtige besluiten genomen, waar door zy het welzyn van land en volk hielp bevorderen. Ten slotte zeide hySedert de laatste zitting heeft een vreeselgko gebeurtenis Italië in rouw gedompeld door de daad van een laaghartigen sluipmoordenaar, zoodat de Koninkiyke gemalin en het Koninkiyk Huis diep zyn getroffen. Ik meen te mogen verzekeren de tolk te zyn van uw gevoelens,, wanneer ik de Rogeering ver zoek de verzekering van onze welgemeende deelneming aan de Regeering van Italië te willen overbrengen. De Minister van Buitenlandsche Zaken zegt volkomen instemming to betuigen met deze woorden. Toen de tyding yan het droevige gebeurde to Monza do Regeering bereikte, heeft zy zich aangesloten by het gevoel van afgryzen der gansche wereld. Dat in deze gevoelens gedeeld wordt door deze Kamer, daaraan twyfelt de Regeer ing niet. De Minister verklaart zich gaarne bereid de deelneming dezer Kamer aan de Italiaanscho .Regeering over te brengen. De Voorzitter benoemt tot leden der com missie voor de verzoekschriften do hoeren v. Weideren Rengers, De Jong, Michiels van Kessenich, Thooft en Dgckmeester,' en tot leden der gemengde commissie voor de stenographic do heeren Vening Meinesz, Vlrelander Hein en Rahusen. Besloten wordt de troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. Daarna wordt overgegaan tot het trekken dor afdeelingen, die overgaan tot het kiezen van de leden der commissie van redactie voor het adres. Daarna is de Kamer gescheiden tot heden voormiddag te elf uren. Alsdan zou het concept adres van antwoord op de Troonrede ter tafel worden gebracht, om daarna in do afdeelingen te worden onderzocht. Vergadering van hedenvoormiddag Medegedeeld wordt, dat door de afdeelingen zyn benoemd: tot voorzitters de heeren: Fransen v. d. Putte, Geert8ema, Alberda van Ekenstein, Schimmelpenninck v. d. Oye en Viruly; tot onder-voorzitters de heeren: Roêll, Regout, Vening-Meinesz, Cremors en Pynacker- Hordgk; tot leden van de Commissie van Redactie voor het Adres van Antwoord op de Troon rede, de heeren: Rahusen, Bergsma, Van Boneval Faure, Van Asch van Wgck en Van Swinderen. Hot Adres wordt dadeiyk naar de Afdeelin gen verzonden ter onderzoek en do vergadering geschorst tot hedenmiddag halfvier. DE TROONREDE geeft ln tal van bladen als gewooniyk tot verschillende beschouwingen aanleiding. Met het oog op den stapel wetsontwerpen, die nog onafgedaan ligt, zal merkt de N. R. Ctop wei niemand verwacht heb ben, dat do Troonrede veel nieuwe voorstellen zou aankondigen. Toch worden nog een drietal belangryko onderwerpen met name genoemd, waaromtrent wetsontwerpen spoedig te wachten zyn: een nieuwe armenwet, het arbeidscontract, de staatsexploitatie van kolenmynen in Liraburg. En blgkbaar is daarmede hot werk nog niet uitgeput, dat de Regeering bezig is voor te bereiden; want deze onderwerpen worden genoemd als een deel van de „gewichtige wetten, die in staat van voorbereiding zyn". De werkkracht, waarvan het Ministerie biyk geeft, noemt het blad inderdaad voorbeeldig. „Moge zy voor de Kamers een spoorslag zyn om mot dit laatste jaar van de tegenwoordige legislatieve periode te woekeren en van het zeer vele, dat ter tafel ligt, zoovoel mogeiyk af te doen. Zy zullen daarmede aan een diep gevoelden wensch der natie voldoen." De N. R. CL, slaakt de verzuchting: „Kon, by al het goede,- dat over ons land en zyn koloniën gezegd/wordt, ook de indruk van hetgeen buiten on^e grenspalen gebeurt, maar even gunstig zyn! „Maar zeker zal al wat in de Troonrede over het buitenland en over do Vredescon ferentie wordt gezegd by ons volk slechts de j3marfc vernieuwen over het lot van onzo stamgenooten in Zuid-Afrika, geïsoleerd en verlaten in hun worstelstryd om de onaf» hankelgkheid van hun dierbaar landl" Het Ebl. merkt op, dat het ministerie de zich gestelde taak geheel zal hebben afgedaan wanneer de thans aangekondigde ontwerpen tot regeling van het arbeidscontract en tot herziening van het armwezen zullen zyn ingediend. Dan zegt het blad onder meer nog: Ongaarne missen wy een uitdrukking van diep leedwezen, omdat het mot gelukt is de beginselen der vredesconferentie waarvan wèl gewag wordt gemaakt reeds in toe passing te doen brengen tot voorkoming vaD den stryddien de stamverwanten in Zuid-Afrik* hadden te voeren. Het gemis van een dergeiyke verklaring, welke aan het nationaal gevoel uiting zou hebben gegeven, treft te meer, nu er wèl wordt gesproken over de verwach tingen, die van de stichting van een inter nationaal Hof van Arbitrage te 's Gravenhr.ge worden gekoesterd. De Regeering heeft hier dunkt ons een voortreffelgko gelegenheid ongebruikt gelaten, om, zonder iemand aan stoot te geven, uit te spreken wat in het hart der geheele natie omgaat. Zulk een woord zou weerklank hebben gevonden door schier heel de beschaafde wereld. Ook De Amsterd. Ort. kan zich niet ver-- eenigen met het korte woord over Zuid- Afrika Over de belangrykste zaak, die alle Neder landsche harten beroert en waarvan heel de natie overtuigd is, dat haar Koningin haar sympathieën deelt, wordt met een soberheid ?n een voorzichtigheid heen gegleden, alsof hier politieke voetangels en klemmen liggen en elk woord van meegevoel en meeleven met onze broeders in Zuid-Afrika oorlogsgevaar kon wekken. Maar do opmerking dat „de zeemacht zich in de aangrenzende wateren van Zuid-Afrika en China vertoonde, ten einde aan land- 'genooten zoodanigo hulp of bescherming te verfefaaen als noodig zou blyken", is een phrase, die men onze Koningin niet in den mond moest leggen, nu heel Efoar volk reik halzend wachtte op het woord, dat Zy heden daarover zou spreken. Omtrent de Vredesconferentie zgn wy aan phrason gewoon geraakt, maar ten opzichte van den huidigen toestand in Zuid-Afrika, had men woorden van moer 2in en meer klank mogen verwachten, in harmonie met de g» voelens der natie. Minder dan. ooit zegt Eet Vad. kon de Troonrede een verrassing zgn. Er ligt zoo verbazend veel werk voor den boeg, dat men het had kunnen begrypen, zoo geen enkel nieuw ontwerp was aangekondigd. Eet Vad. wyst er speciaal op, dat wat om trent de buitenlandsche betrekkingen gezegd is, dit jaar een vrj ruime plaats inneemt, en dat ditmaal vooral ten aanzien van dit punt 'de critiek over de Troonrede by velen het eer3t vaardig zaL worden, betwyfelt het blad geen oogenblik. „Ongetwyfeld zal de Kamer het recht hebben, ja den plicht het Kabinet ten aanzien van het buitoniand6ch beleid ter verantwoording te roepen. Men vrago zich evenwel ernstig af, of de Koningin, als hoofd 'van den Nederlandschen Staat, de woorden op de lippen nemende, die straks langs den telegraafdraad over de aarde worden verspreid, anders had mogen en kunnen spreken, en of eenig Kabinet voor andere uitdrukkingen in den mond der Koningin de verantwoordelyk- heid had kunnen aanvaarden. Ook vergete men niet, dat volkomen kennis van zaken misschien meer dan op eenig ander gebied noodig is, wanneer men buitenlandsch beleid beoordeelt, en tevens, dat meer dan op eenig ander gebied het schenken van volledig licht bezwaarlyk kan wezen. Onder dit voorbehoud willen wy ons gaarne aansluiten by hen, die van het Kabinet want niet de minister van buiten landsche zaken alleen is de verantwoordelyke man verlangen, dat het rekenschap gevo van hetgeen het gedaan en nagelaten heeft. En een vrymoedig en onomwonden oordeel houde niemand achter, mits in het oog houdende, dat de eischen der vaderlandsliefde hier meer dan ergens moeten gaan boven die der party-pohtiok." "We zyn het merkt hot Vlr. Dbl. op van troonredenen gewend, dat zy zich zooveel mogeiyk in uiterst voorzichtig gestelde ge meenplaatsen bewegen, omdat, natuurlgk, in een officieel staatsstuk als dit, nog meer dan anders elk woord gewikt en gewogen wor den moet. „"Wanneer alzoo in deze rede die voorzich tigheid zoo ver wordt gedreven, dat de kalme^ euphemistische uitdrukkingswyze in haar ge- moedelgke bonhomie byna aan het komische grenst, dan mag men de Regeering daarvan geen verwijt maken." Zeer slecht te spreken is het U. D. over ons optreden in China. „Inderdaad, het was „wenschelyk, dat de zeemacht zich in de aangrenzende wateren vertoonde, ten einde aan iandgenooten zoo danige hulp of bescherming to verleenon ala noodig zou biyken." „De zeemacht 1 Zegge: één schip. Is dan daartoe onze zeemacht teruggebracht? „Do „aangrenzende wateren" van Peking

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1