W. 12443 Maandag XT' September. A® 1900 @eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 September. Feuilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. PRIJS DEZEB COURANT: Yoor Leiden por 8 maanden; 110.' Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd i(Jn 1.30. Franco per post 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel moer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Hedennamiddag te twee uren trad prof. idr. H. A. Lorentz op in de groote gehoorzaal der Leidsche Academie om verslag te geven van de lotgevallen der Universiteit en het 'rectoraat over te dragen aan zyn opvolger, •prof. dr. J. E. Van Iterson. Op hoogst aangename wijze deelde spr. een en ander mede. Na het afsterven van mr. O. W. Star Numan (herdacht, diens hooge begaafdheid geroemd en aan zyn nagedachtenis een hoogst eer biedige hulde te hebben gebracht, en het Afsterven van twee studenten, de heeren J. jC. A. Sterkman en F. Borst, herinnerd te lhobbenr begroette spr. met ingenomenheid (onder de curatoren den heer Bosscha, wiens 'verleden gegronde hoop geeft dat de Leidsche (Universiteit in hem op grooten steun van haar belangen rekenen mag. Spr. herinnerde daarna aan het optreden 'van niet minder dan vijf hoogleeraren, dr. G. f Jelgersma, dr. P. D. Ohantepie de la Saussaye, 'mr. A. C. Visser, prof. Janse en dr. C. C. lUhlenbeck. Vooral de komst van den eersto, •waardoor werd voorzien in een leemte van (het onderwas dor geneeskundige vakkon, werd 'met blijdschap begroet en aan het Leidsche 'Gemeentebestuur en de Commissie voor het IKrankzinnigengesticht voor den in dezen vor- leenden steun dank gebracht. I Spr. herinnerde daarop aan de blijde dagen in den kring der hoogloeraren, aan het 25-jarig 'jubileum van prof. dr. Hoffman, dien weiwillen den geleerde, die op zijn feestdag niet was ite bereiken, maar er de voorkeur aan had gegeven om dien met een nieuw wetenschap pelijk onderzoek in kót Laboratorium van prof. Gossi te ltome te vieren. Hij zal, zei spr., willen toestaan, dat wij niet vorzwijgen hoe veel Leiden aan hem is verplicht. Het portret van prof. dr. Land werd voor ■de Senaatskamer aangeboden, waarbij prof. iHeymans uit Groningen in gevoelvolle en van 'warme vereering getuigende woorden schotste wat Land voor zijn leerlingen was geweest. Van mevr. de wed. Asser werd ontvangen het portret van haai echtgenoot, don ontslapen ambtgenoot mr. C. Asser. Van allo gehouden congressen herinnerde 'epr. slechts d&t, hetwelk door de hoog- ileeraren Kern en Tiele als afgevaardigden van ;de Regeering werd bijgewoond, het in October •te Rome gehouden Orientaliston-congres. Aan de universiteit ICiakau, die in Juni haar hernieuwing, in het jaar 1400, na in 1364 idoor Casimir den Grooten gesticht te zijn, 'herdacht, werd een adres van gelukwonsching aangeboden, omdat de Angustia locorum haar verbood, vertegenwoordigers van buitenland- Bcho universiteiten tot dezo plechtigheid uit te noodigeD. 1 Hot was een feestelijke dag voor Leiden's .universiteit, toen zij dr. Anton Freiherr Von Eiselsberg het doctoraat honoris causa in de heelkunde mocht aanbieden, f Aan onderscheidingen aan prof. dr. Schlegel, j&ls membre perpötuel van do Société d'Ethno- graphie te Parijs, aan prof. dr. Tiole, als 'doctor honoris causa in de rechten der uni versiteit te Edinburgh, aan prof. dr. Veit als piembre associé étranger van de Sociétó do Chirurgie te Bucharest, aan prof. dr.Franchimont pis ridder in de orde van den Nederl. Leeuw werd een woord van hulde gewijd. Prof. dr. Van ide Sande Bakhuyzen werd benoemd tot secre taris der Internationale Vereeniging, werkzaam aan de nauwkeurige bepaling van de gedaante der aarde. Spr. herinnerde vervolgens aan de werkzaam heid van andere wetenschappelijke mannen voor den bloei der Hoogeschool, aan lectoren in allerlei talen, onder wie dr. J. J. Salverda do Grave, privaat-docent in de Oud-Fransche taal- en letterkunde, waardoor een aantal aanstaande leeraren en leeraressen bij het middelbaar- en gymnasiaal onderwijs een zeer grondige wetenschappelijke leiding ontvangen; terwijl door dr. J. H. Kern voor het Russisch en daarmee aanverwante talen wordt gezorgd. Ook de medewerking van andere privaat docenten werd herdacht, bovenal met hooge waardeering gesproken over het onderwijs van mr. H. L. Drucker in het burgerlijk recht. Van het personeel der assistenten werd gesproken en daarbij gedacht aan dr. J. C. J. Bierens de Haan, al6 hoofd der eersto Nederl. Ambulance In Zuid-Afrika, ea de reis. van den. observator der Sterrenwacht, den heer J. H. Wilterdink, mot prof. Nyiand uit Utrecht, naar Amerika, ter waarneming eener totale zons verduistering, een -voorbereiding voor dié,, welke in het aanstaande jaar in Nederlandsch- Indié zal plaats hebben. Onder meer werd verder genoemd de arbeid van dr. J. D. Filippo als gemeente-scheikun dige, wiens werkzaamheid aan de gekoesterde verwachtingen beantwoordde, terwijl daarbij voor zijn bemoeiingen mr. F. Was, burge meester van Leiden, gelijk hij die ook getoond heeft by de oprichting van het krankzinnigen gesticht „Endegeest", dank werd gebracht. Over academische gebouwen werd met lof gesproken, ook over de aanwinsten der biblio theek, welker directeur, dr. S. G. De Vries, werd geroemd. Die bibliotheek werd verrijkt met een groot gedeelte der boekenverzameling van prof. dr. P. J. Cosh® en met een exemplaar van een heliotypische reproductie van een Venetiaansch handschrift van Catullus, oen geschenk van graaf Const. Nigra, Italiaansch gezant te Weenen. De uitgave van het beroemde Plautus handschrift van Heidel berg, 6de deel der CodlceB graeci et lattni photografice depicti" een onderneming door wijlen dr. W. N. Du Rieu begonnen en door dr. Do Vries voortgezet, zal den clas- siokon literatoren zeer welkom zijn. In het 6de deel, dat den beroemden Venetus A van Homerus zal bevatten, zullen wÜ een eerste vrucht kunnen zien van de persoon lijke bemoeiingen van den heer Do Vries een paar jaren geleden by do Italiaansch e overheidspersonen en bibliothecarissen. De schatten der bibliotheek hebben er toe geleid het werk van de l'Ecluse of Clusius, die in 1601 by Moretus te Antwerpen zijn standaard werk over de HoDgaarsche Fungi deed ver schijnen, onder de oogon onzer tijdgenooten to brengen. De 86 platen, verloren geraakt, zijn in de Leidsche bibliotheek teruggevonden en thans heeft dr. Istv&nffi, hoogloeraar te Buda-Pesth, het werk opnieuw met de afbeel dingen hot licht doen zien. Weldra zal een begin worden gemaakt mot de stichting van het gebouw in het Van-der- Werf-park, waarheen alle op spiritus bewaarde voorwerpen van het Museum van Natuurlijke Historie zullen worden overgebracht, en andere voorwerpen van wetenschappelijke waarde een veilige plaats zullen vinden. Behalve van het Ethnographisch Museum, maakte 6pr. nog melding van de uitgave door dr. W. Pleyte, met modewerking van den conservator dr. Boeser, van. den belangrijken demotisch'én papyrus Insinger, getiteld „het Koninkiyk boek". Terwyl met dankbaarheid aan stichtingen als fonds Vollenhoven, Fruinfonds en Univer siteitsfonds werd herinnerd en betreurd dat de stichter van het laatste fonds, proL mr. Van der Lith, die voorzitter was, zijn ontslag als zoodanig moest nemen, werd het aantal studenten opgegeven. Het bedroeg 84 god geleerden, 245 rechtsgel., 281 geneeskundigen, 104 wis- en natuurkunde, 77 letteren en wijsbegeerte, te zamen 791, waaronder 37 dames. De Studentenalmanak telt er 954. Het begrip „student" is rekbaar en een juiste definitie moeieiyk, over het verschil zullen wü ons het hoofd niet breken, zeide epr., en ons niet verontrusten, dat het aantal inschrijvingen bü den rector óén minder was dan in het voorgaande jaar. Aan de wetswijziging ten behoeve van Z.-Afrikaansche studenten en daarmee in ver band aan den onzaligen krijg in Z.-Afrika werd oen woord gewijde Ook de University Extension bleef niet- onvermeld, maar werd met waardoering voor - prol. Martin, die dezen winter een cursus hield, -besproken. Vervolgens werd het studentenleven herdacht, de lustrumfeesten in herinnering gebracht en daarna het rectoraat overgedragen op prof. Van Iterson. Te dezer gelegenheid werden tovens de prijswinnaars in den wétenschappelijken wed strijd met warmte toegesproken; een gouden eeropenning uitgereikt aan den heer Daniöl Plooy, theol. candidaat aan de Leidsche Univer siteit, voor zijn antwoord op de vraag: „De Faculteit verlangt oeno verhandeling over de Essenen, gebaseerd op oordeelkundig gebruik van do bronnen"; eene eervolle vermelding aan den hoer Victor Henri Rutgers, jur. student aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, voor zijn antwoord op „De Faculteit verlangt eene verhandoling over den overgang dor procedure per legis actionis tot die per formulas in het Romein8che recht, met aanwijzing van den tijd waarin en de wijze waarop die over gang hoeft plaats gehad 'en van zijne gevolgen voor den algemeenon gang der ontwikkeling van het privaatrecht"een gouden eerepenning aan den heer Hector Jacob Lycklama Nyeholt, med. doctor te Rotterdam, voor zijn ant woord op do-vraag:-„De Faculteit verlangt een onderzoek door middel van Roentgen- stralen omtrent de onderlinge verhouding der beenderen van den voorarm en van den hand wortel by verschillende standen van de hand, ingeleid door oen critisch overzicht van de vroegero meeningen en opvattingen daarom trent. Overlegging van radiographiön by het antwoord is gewenscht"; twee ingekomen antwoorden bleken niet voldoende te zyn om in aanmerking te komeneen gouden medaille aan den heer F. A. Stoensma, student in de geneeskunde te Amsterdam, voor zijn ant woord op de vraag: „Do Faculteit verlangt met het oog optie verschillendemedoieelingen ovor de gunstige werking van de inspuiting van golatine-opiossingen by bloedingen on by aneusrysmaeta, oen onderzoek omtrent den invloed van gelatino-oplossingen op de bloed- stolling." De opkomst was zeer talrijk, ook van dames, van wie er nu wegens gebrek aan zitplaatsen, eveneens gedurende het uitbrengen van het verslag, moesten blyven staan, tervvyi aan menig gedeelte daarvan luide blijken van instemming werden gegeven, óók vooral toen de bekroningen werden toegekend, ■j Éy Köninkiyk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mr. C. H. P. Klaverwydon, notaris en kantonrechter- plaatsvervanger te Leiden. L Als magazynmeester in het ziekenhuis der Ryks-universiteit alhier is uit een aantal van 230sollicitanten benoemd do heer L. Blaak, te 's-Gravenhage. Op den bepaalden tyd vertrok heden morgen eerst het eene en later het andere gedeelte van het viorde regiment infanterie alhier naar de legerplaats by Laren. Het eene bataljon ging met de stafmuziek langs den Morschsingel en het andere langs de Boerhavenstraat met slaande trom naar het station, waar de treinen tot ontvangst aan het Staatsspoorperron gereed stonden om vervolgens langs de Hollandsche lyn via Amsterdam te vertrekken. Eenigo officieren van artillerie en cavalerie, alsmede een groote menigte, deden den troepen uitgeleide. De Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van alcoholische dranken zal Vry- >t' da^ oh" Zaterdag 28u'en 29 September in het Volkshuis to Leidaft haar 67ste .algemeene "vergadering houden.: opening der' vergadering wordt Vry- dagmorgen aan de orde gesteldDo opneming der drankzuchtigen ook tegen hun wil in asylB on herstellingsoorden, in to leiden van medisch standpunt beschouwd door dr. Ruysch, adviseur aan het departement van binnen- landsche zaken, en vervolgens door prof. dr. Jelgersma, hoogleeraar in de psychiatrie aan de universiteit te Leiden. Prof. Jelgersma komt tot de volgende con- clusiön a. Het is gewenscht, dat er in ons land asyls voor drankzuchtigen worden geopend, waarin de ïyders ook tegen hun wil en dien van hun betrekkingen opgenomen en behandeld kunnen worden b. De opneming en het verblyf van de ïyders geschiedt op denzelfden voet als dat voor krankzinnigen gebruikeiyk is. Daarna zal mr. J. W. Belinfante de zaak uit een rechtskundig standpunt beschouwen. Hy zal daarby de volgende stellingen ver dedigen a. Voor do verpleging van drankzuchtigen in gostichten is particulier initiatief ontoerei kend, overheidsdwang een vereischte; b. de argumenten, tegen dezen overheids dwang ingebracht, zjjn niet afdoende; c. tot basis eener wetteiyko regeling in Nederland gelde de wet van het kanton St.- Gallen in Zwitserland van 1891; d. een aanvulling van het burgeriyk wet boek in den titel, handelende over de curAteele, is wenscheiyk. Des avonds te halfacht zal mr. M. Van Rogteren Altena de vraag inleiden: Wat ver staat men onder drankbestryding door wette- Lyke maatregelen? Zaterdag 29 September is aan do behande ling van zaken van kuishoudeiykon aard go- wyd en aan de behandeling van verschillende rapporten van onderscheidene commission, o. a. die, benoemd voor de actie in zake dodraük- wetsherziening. Daarna kernen verschillende voorstellen van het hoofdbestuur on de afdeelingen in behan deling, waaronder van de afdeeling Smallinger- land, om by do verkiezingen in 1901 actief op te treden door het verspreiden eener kleine goedkoope brochure op de vergaderingen, aan do verkiezingen voorafgaande, en van ver schillende andere afdeelingen, allen ten doel hebbende do propaganda door woord en ge schrift krachtig voort te zetten; ook door de (tydschriften der Vereeniging, vooral door '„Sluit Schiedam't" en döor het laten vervaar digen van platen, de drank-ellende voorstellende, en deze in 'scholen en andere openbare ge bouwen te laten ophangen. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren werden ge durende de eerste helft der maand Sept. do volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteid konden worden. Brieven: Mej. C. Van Ruiten, Haarlem mermeer; C. Kuilart, De Jong, H. Schryvers, H. Pal Duykers, mej. Sombogaartgeb. Dykstra, H. Schrijvers, mej. S. Oormans, Amsterdam;, mej. C. Graben, Arnhem; F. Van der Dop, Castricum; Grashuis, Driebergen; mej. Ahda Grave, GraveLe Cluse, Van Heusden, Franken, mej. Bakker, W. Helmers, I. L. Van Raaphorst, Dir. Huis van Bewaring, Dir. 's-Gravenhaagscho Maatschappü van Verzekering, 's-Gravenhage; mej. Krop, mej. J. Klinkhamer, Haarlem; F. J. Goedkoop (7 stuks), Leiden; Zuster Thula, Noordwyk-aan-Zee; mej. J. Van der Vaart, Kalkonorde, mej. W. De Groot, P. De Vries, Rotterdam; P. Goedoljee, Velp; F. Kroes, Woubrugg e. Briefkaarten: Mej. M. De Boer, mej. N. Geerts, W. De Vries, Amsterdam; Brug wachter Havenkantoor, Gouda; W. Loeps van der Waals, Manon Lescant, Pierre du Lonchamps, A. v. d. Kuip, J. C. Schmalt, 's-Gravenhage; wed. Kop, Kralingen; J. en J. V. Schmurding Rotterdam; A. B. C. Van Dongen, Tilburg; W. C. Lisscnberg, Utrecht; mej. J. Snoek, P. Van Houten,?, H. Gode, niet vermeld. Uit het Buitenland terugontvangen: Brieven: Mej. C. Bol van Veen, Baldwin (Noord-Amerika); mej. L. M. Russell, Budleigh (Devon); L. Van Duin, Lairwick (Engeland); mej. G. Nyhoff, Laeken by Brussel; mej. J. Treub, OberammergauLouis Kuhne, Leipzig; mej. P. Elffers, Cleveland (Amerika). Briefkaarten: P. Hoeksira, Noord- Amerika; Van Nes, Coblentz; mej. J. Krud bonne, Huy; dames De Klerk, Münden; dr. H. J. M. De Vries, Bad- Nauhelm; F. De Munnink, Sternrade. In „Zomerzorg", alhier, vergaderde onder voorzitterschap van den heer J. M. Pynacker Hordyk de Vereeniging voor Lykvorbranding. Zij werd bygewoond door het eerelid dr. Oscar Siodek, uit Woeneu. Het saldo over het jaar 1899 ad ƒ261.59 is gestort in het fonds voor ïykovons, terwyl 200 is gesteld ter beschik king van het dageiyksch bestuur tot hot, verleenen van tegemoetkomingen inde kosten, van het vervoer van lyken. De rekening van het fonds voor iykovens wyst aan 10,012 in ontvang en ƒ10,600 in uitgaaf, die van* hot fonds voor lijkverbranding f 7771 in ont vang en 6771 in uitgaaf. De begrooting isi vastgesteld op ƒ325 in ontvang en uitgaaf. In het hoofdbestuur werden gekozen als - Haagscho leden de heeren M. Hymans van Wadonoyen en dr. Ph. K. Van Lissa en her kozen als leden van elders de heeren dr. A. Pekelharing, A. H. Gerhard, mr. A. C. Van Blommestein en M. J. Van Duyl. Als plaats, waar in 1901 de algemeene ver gadering zal worden gehouden, wordt aan het hoofdbestuur overgelaten Dordrocht of Middelburg aan te wyzen. De zesde lyst van de 22ste jaarcollocte voor de Scholen met den Bybel in „Do Standaard" vermeldt o.ra.: Leimuiden met Bilderdam, met 30.87Harmeien mot Geroerskop, met f 45. j - Beroepen is by de Christelyk-Goref. Gem. te Gouda ds. G. Klumper, te Aarlanderveen. Men schryft: Te Ter-Aar by Alfen aan den Ry'n, zal men ook een Christelyko school krygen. Na lang wachtens en overleggons is men zoover gekomen, dat een schoolgebouw C2) „Neon, kapitein Rodenberg, neen, maar hot wordt ray steeds duidelijker, dat hier iets byzonders achter schuilt, hoewel gy het mu niet zeggen wilt. Reeds toen, by do scène in hot huis der Revals, vielen vreerado, my onbegrypelyke aanduidingen. 'Gy staat toch, voor zoover ik weet, niet Itot de Steinrücks in betrekking?" „Neen," antwoordde Michaöl op yskouden toon. „En toch scheen er sprake te zyn van betrekkingen, die gy evenals Raoul afweest. Hoe moet ik dat opvatten?" „Zou u de generaal of graaf Steinrück het antwoord niet beter kunnen geven dan ik?" Hertha schudde ontkennend het hoofd, j „Zy kunnen of willen my niets zeggen. Ik heb het reeds beproefd. Van u hoop ik eindelyk de waarheid te hooren." „En ook ik moet u verzoeken, my daarvan te verschoonen. Een dergelyke openbaring zou pyniyk zyn, en hoe ver ze voeren kan, daar zyt gy immers getuige van geweest?" „Ik hoorde slechts het begin van het gesprek," zeide de jonge gravin, die begreep, dat hier een punt aangeroerd werd, dat men beter deed to laten rusten. „Het was echter genoeg, om my voor een ernstig slot te doen vreezen; het verdere evenwel heb ik inderdaad niet „Doe maar geen moeite, u te verschoonen," ▼iel Rodenberg haar vol bitterheid in de rede. „Ik weet, dat gy het geheele onderhoud mede aangehoord hebt, en daarom zal u ook dat éóne woord wol niet ontgaan zyn, waarmede graaf Steinrück het aandenken van myn vader beschimpte." Hertha zweeg eenige seconden; dan sprak zy zacht: „Ja, ik heb het gehoord, maar ik wist, dat hot een dwaling was. Ook Raoul is daarvan overtuigd geworden on daarom heeft hy zyn woorden herroepen, nietwaar?" Michaöls lippen trilden; hy zag hot: de jonge gravin had niet het geringste ver moeden er van in welke betrekking hy tot de familie stond; van het treurspel, dat daar eens was afgespeeld; en hy wilde haar de opheldering niet geven; maar hy wilde ook niet langer dezen toon van innige deelneming hooren, die voor hem gevaarlyker was dan het oude, verlokkende sirenenlied. Hy wist, dat het volgende woord een klovo tusschen hen zou openen, die niet meer te over- schryden was. Maar des te beter I Het was onvermydelyk, als hy nog langer zyn zelf- beheersching wilde bewaren; en met al de scherpte, die hem ten dienste stond, ant woordde hy: „Neonl" „Neen?" herhaalde Hertha," ontzet terug- wykend. „Dat verschrikt u, nietwaar, gravin Stein rück? Maar eenmaal moet het toch gezegd worden. Ik kan voor myn eigen eer opkomen en deze tegen iedereen verdedigen, die het wagen zou, ze aan te tasten. Tegen een beleediging van myn vader sta ik weerloos. Ik kan den beleediger voor het hoofd slaan, maar zyn woorden logenstraffen niet." Zyn stem scheen kalm, hoewel ze allen klank verloren had; maar Hertha zag on voelde, hoe het heelo wezen van den anders zoo yzeren man leed onder de wonde, die hy zoo zonder verschooning voor haar oogen openreet. Zy kende het best zyn trots, die niet eens daar buigen wilde, waar hy be minde, en zy kon beseffen, wat hem deze bekentenis kostte, en al het andero vergetend on aan een oogonblikkeiyko opwelling toe gevend, barslto zy uit: „Hoe vreeselyk moet gy daaronder geleden hebben 1" Michaöl sidderde en hy zag haar strak en vragend aan. Hot was do eersto keer, dat hy dezen toon hoorde, die zoo geheel uit baar hart kwam, en waarin zooveel vurige deelneming lag, alsof zy in elke zenuw zyn kwelling mede gevoelde. Het schoen, dat do eerste straal van een geluk voor hem begon door te breken, waarvan hy wel somtyds ge droomd en waartegen hy zich toch ver weerd had met ai den trots van een man, die tot geen enkelen prys het speeltuig eener vrouwenluim wil zyn. Wat hy nu zag en hoorde, was echter geen spel, dat was een uitbarsting van de volle waarheid. „Kunt gy dat werkelyk met my gevoelen?" vroeg hy met ingehouden adem. „Gy, die in een voornamen stand des levens geboren zyt en nog nooit een blik in de donkere diepten der ellende geworpen hebt? Ja, ik heb vreeselyk geledon, en ïyd nog, als ik by een herinnering, die my het dierbaarsten heiligst zyn moest, by het woord vaderde oogen moet neerslaan." Hertha kwam dicht naast hom staan, on nu klonk haar stem zoo zacht en week in zyn oor, alsof zy een diepe wonde beroerde: „Als gy uw vader niet beminnen kunt gy hebt toch een moeder gehad, en haar aandenken is ten mlnsto rein gebleven?" „Haar aandenken, jal Maar zy was een ongelukkige, die woonplaats en familie verliet, om den man te volgen, dien zy beminde, en door wien zy zich bemind waande. Zy heeft haar vergissing met een heel loven vol ellende geboet en is er ook aan gestorven l" „En haar familie wist dat en liet haar in haar ellende omkomen?" „Waarom niet? Het was immers haar eigen keus geweest; zy boette voor haar eigen Bchuidl Begrypt gy dat niet, gravin Steinrück?" De woorden hadden weder den ouden, bitteren klank. Hertha sloeg langzaam de oogen naar hem op; er lag niet langer die flikkering in, welke er in sommige oogenblikken een demonische uitdrukking aan verleende; zy v/aren nu vochtig van tranen. „Neen, maar ik bogryp, dat zy den man harer keuze volgde en aan hem geloofde, de heele wereld ten trots; ik zou dat ook hebben kunnen doenl" „Hertha, gy zegt dat my? Dat hoor ik van uw lippen l" barstte Michaöl hartstoch- telyk uit, en eer zy het verhinderen kon, had hy haar hand gegrepen en driftig gedrukt maar hierdoor kwam de jonge gravin tot bezinning. Zy schrikte op. „Kapitein Rodenberg, gy vergeet „Wat?" vroeg hy, haar hand nog vaster omklemmende. „Dat ik de aanstaande ben van Raoul 1" „Slechts zyn aanstaande, niet zyn vrouw 1 Die band kan verbroken worden. Geef my het recht daartoe, en ik verscheur „Neen, Michaöl, nooitl Het is te laat ik. „Gy zyt ,vry zoodra gy wilt, maar gy wilt nietl" „Ik kan nietl" gaf Hertha voor. „Hertha, is dat uw laatste woord?" „Myn laatste." Michaöl liet haar hand los on trad terug. „Dan traag ik u verschooning voor myn j driestheid." Hertha zag hoe diep hy gekrenkt was. Nu boette zy voor hot spel, dat zy eons in over moed met hom gespeeld had. Hy geloofdo niet in haar. Do oude, booze geest, de oude argwaan kwam weder in hem op en fluisterde hem toe, dat zy slechts moed voor het woord, niet voor de daad had, en zich liever het bezit eener gravenkroon verzekerde dan don zoon van een avonturier to volgen. Eóu woord uit haar mond had hem van zyn dwaling kunnen genezen, maar het strenge, sombere gelaat van den ouden genoraal doemde in dit oogenblik voor haar geest op; zy voelde zyn yzeren handdruk en hoorde zyn dreigende woorden „Ik denk toch, dat de aanstaando van graaf Steinrück weet, wat zy zichzelvo en hem verschuldigd is." 1 Do herinnering aan haar eenmaal gegeven woord, wel geen trouwbelofte in den hoog- sten zin, maar toch een toezegging, drong zich gebiedend aan haar op. Zóó vrywillig iets toegezegd, kon mon weinige weken voor het huwelijk maar zoo niet verbroken, omdafc^ men tot andero gedachten gekomen was. nertha boog hot hoofd en zwoeg. (Vt'ordl i riolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1