W. 1244? Zaterdag 15 September. A0. 1900 fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. De taak van een kleinen Staat. Leiden, 15 September. PRIJS DEZER COURANT: ..Vóór Leiden 'por 3 maanden; a a s s Ï.10J Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1.30. Franco per post ••••••setetet! PRUS DER ADVERTENTDBN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Met somberen blik staart menigeen op het schouwspel, dat het einde der 19de eeuw ïselfs den oppervlakkigen toeschouwer aan biedt, Luider en welsprekender dan menig ander feit verkondigt de schandelijke oorlog In Zuid-Afrika, dat macht over recht zegeviert m een uiteriyke en voorbygaande beschaving itraffeloos de fundamenteele en duurzame leginselen van moraal en godsvrucht met loeten treedt. Wrevel en twyfel ryzen in lenig hart en voeren er een feilen stryd tigen de lichtstralen van geloof, hoop en liefde. By den een leidt dit tot spottemy en cynisme, )>y den ander tot wanhoop, by velen tot koude onverschilligheid, by sommigen tot dieper nadenken en ernstig verzet. Wat enkelen vermogen is geschied.Het Nederlandsche volk heeft onder den sterken prikkel van de stem des bloeds zyn verwan ten in het verre Zuiden niet verloochend noch vergeten. Het heeft tien-, neen honderd duizenden verzameld om wonden te heelen, zieken te genezen, weduwen en weezen te steunen, rampen zonder tal te lenigen. Met aandoeniyke offervaardigheid hebben inzonder heid de kleinen in den lande hun zuur ver diende penningske in gezelschappen of in huiselyken kring, in kerkbeurt en bidstond, afgezonderd met een blyden groet of een vrome bede op de lippen voor de verro broe ders, die het nationaal bewustzyn vertegen woordigden en zoo dapper verdedigden tegen vreemd geweld en redeloozen overmoed. Het Ned. Roode Kruis, de Ned. Z.-Afr. Yereeniging om van talryke kleinere inzamelingen niet te gewagen kunnen getuigen van de mild heid der Nederlanders, waar het geldt te helpen in den nood en door daden te getuigen van de ware gezindheid der harten. Heeft ook de Nederlandsche Staat het georganiseerde Nederlandsche volk zyn plicht gedaan? Yan meet aan stond vast, dat Nederland de macht van vervlogen dagen mist om zyn in- vloedryken wil aan anderen te verklaren, en ook tot zekere hoogte op te leggen door de sterkte van zyn arm, de macht van zyn kapitaal, de meerderheid zyner nyverheid en het overwicht staatslieden. Geen verstandig man kon van Nederland een eigenmachtig optreden ten behoeve van een anderen in zyn bestaan be dreigden staat verlangen. Die Staat moge 'gesticht zyn door een verwanten stam, waar aan talryke algemeene of byzondere banden ons hechten en t a 11 o o z e gomeenschappe- lyke economische en cultuurbelangen ons voor heden en de toekomst verbinden; die Staat moge de deugden onzer voorouders met ver nieuwden glans doen stralen en onze nationale tjdelheid streelenhy moge, wat meer zegt, beginselen van recht, deugd en godsvrucht vertegenwoordigen en verdedigen, die mot onze diepste en beste gevoelens overeenstem men en naar onze vaste overtuiging de eeuwige waarheid voor zich hebben; toch ontbreekt aan Nederland de macht om met nadruk te Oischen, dat anderen en sterkeren, die ze mis kennen en aanranden, van hun gewelddadig opzet afzien. De Nederlandsche regeering kon ,met tegenover Groot-Brittannië optreden als beschermer en bondgenoot der Zuid-Afrikaan- 'sche republieken. Zulk een vermetelheid zou ,de straf van den overmoed aan het vaderland 'hebben berokkend. Verdient daarom de houding der Neder- ilandsche Regeering gedurende dezen oorlog goedkeuring? Ongetwyfeld neen. Zelfs indien 'men aanneemt, dat Nederland de uitnoodiging van Rusland om Nederland als zetel der vredes-conferentie aan te wyzen, eenvoudig moest aanvaarden zonder aan zyn gastvryheid stellige voorwaarden ten aanzien van de keuze der gasten te verbinden, ook dan nog had de Nederlandsche Regeering na de uitbarsting van den kryg geen volstrekt lydeiyke houding mogen aannemen. Reeds als gastvrouw had ,zy aanspraak op zekere internationale onder scheiding, indien zy aan het werk der con ferentie haar vertoogen en handelingen ont leende. Neutraliteit is niet identiek met apathie. (Zy vordert slechts onthouding van daden, jwolke aan een of ander der oorlogvoerende jstaten daadwerkoiyke hulp verleenen. De 'strengste neutraliteit kon de Nederlandsche Regeering niet verhinderen in den vorm van !nota#s verzoeken te richten tot de Engel echo en haar goede diensten aan te Ibieden tot behoud of herstel van den vrede. Waar dit niet baton kon, had de Nederlandsche Regeering zich eveneens kunnen wenden tot andere mogendheden, om gezamenlyk te doen, wat zy alleen niet vermocht, of anderen te bewegen tot stappen, welke idoor dezen met meer kans van slagen konden worden beproefd. Bovenal toen het gezantschap der drie Boeren-afgevaardigden zich allereerst tot Nederland wendde en met vertrouwen een bescheiden verzoek tot de Rogeering richtte, had deze, ondersteund door de verschillende staatkundige partyen in de Btaten-Genoraal, het oor mogen en moeten ieenen aan de dringende smeekbeden der veroDgeiykto en bedreigde republieken. Einde- lyk had do Ned. Regeering den plicht en het recht om terstond en rechtstreeks te protesteeren tegen maatregelen der Britsche regeering, waardoor haar eigen onder danen in hun rechten en belangen worden aangetastzooals by de willekeurige uitzetting van talryke Ned. ambtenaren eener byzondere Ned. maatschappy; by de gevangenneming van leden eener Ned. ambulance van het Roode Kruis; en by verscheidene andere ge legenheden, waarby Ned. onderdanen in per soon of goed benadeeld zyn. De mogelykheid bestaat, dat de Regee ring by een of meer dozer feiten gesproken en gehandeld heeft. Waarschyniyk is dit echter niet, omdat alsdan het algemeen belang niet minder dan haar eigen belang een meerdere publioiteit harer maatregelen had gevorderd. Zeker intusschen ia het resultaat onbeteeke- nend, indien het al niet geheel ontbreekt. Waarop berust de lijdzaamheid der Regee ring? Het is myn bedoeling geenszins deze Regeering te bestryden, noch in haar geheel, noch in den persoon van den minister van buitenlandsche zaken. In haar binnenlandsche 'politiek verwierf zy groote verdiensten en belooft haar rustelooze yver nog menige kosteiyke vrucht. Waardeering van verdiensten, versterkt door persooniyke sympathieën, doet aanvankeiyk berusten in het afkeurens waardige. Doch elke berusting heeft haar grenzen en stilzwygen kan misdadig worden. Een con stitutioneels regeering is niet alléén verant- woordeiyk voor haar houding; ook de natie is medeplichtig, indien zy stilzwygend toeziet. De Regeering meent biykbaar de belangen van het vaderland het best te behartigen door hoffeiyk te verkeeren met de machtigen der aarde; door hun handelingen, welke haar niet aanstaan of zelfs benadeelen, ïydeiyk aan te zien, ten einde eiken aanstoot te vermyden, elk onheusch bescheid te voorkomen. Welnu, zulk een politiek is voor eiken staat verderfeiyk. De meening, dat men om te kunnen spreken in den raad der volken ook moet kunnen slaan, is een noodlottige dwaling. Niemand kan Nederland verdenken dit laatste te bedoelen Beteekent dit, dat Nederland zich minachting en beleediging moet getroosten en als mogend heid ook het recht van spreken verloor? Integendeel. Zoolang men niet gelooft, dat recht oen ander woord is voor overmacht, zal een staat, die op de laatste geen aanspraak maakt, juist het meest aangewezen zyn om het recht te bepleiten. Het zou naïef zyn te ontkennen, dat een krachtige arm in dienst des rechts nuttig en noodig kan wezen. Iets anders echter is het te beweren, dat ook het zwaard der gerechtigheid zonder het wereldiyk zwaard gewicht in de schaal legt en invloed oefent, indien het onvervaard wordt gehan teerd. Zóó hebben allen geloofd en gehandeld, die een booger doel kenden dan hun oogen- blikkelyk eigenbelang. Zóó leerden moralisten en juristen van alle landen en alle tyden. De ontwikkeling van het rechtsbegrip liep nooit evenwydig met, doch steeds tegen de lyn van geweld en macht in. Durven staatslieden en regeeringen de beginselen van het recht niet verkondigen en bepleiten, dan wordt do stem van wetenschap en volksbewustzyn gesmoord en is de zegepraal van het recht nog ver verwyderd. Evenals op het gebied van het privaatrecht de volksovertuiging aan de wetenschap haar materiaal verschaft en eindelyk de regeeringen dwingt tot vaststelling en handhaving dos rechts, zoo moet en zal het eenmaal gaan met de jongste vaak miskende dochter van Themis; het internationaal recht. Dan echter geen kleingeestige vrees om haar openlyk te huldigen. Een voorzichtigheid, die geen grenzen kent en in vrees ontaïrdt, is een heillooze politiek en leidt een klein land onvermydelyk tot vernedering en ondergang. Een Nederlandsche regeering, die in dezen rampzaligen kryg haar onmacht om gewa penderhand het onrecht te bestryden erkent, maar juist daarom met des te meer nadruk daartegen opkomt met de wapenen des geestes, d. w. z. van wetenschap, konnis en karakter, schenkt voldoening aan het kloppend nationaal geweten, wekt weerklank by sterkere naburen, werkt eindelyk in het duurzaam en waarachtig belang van Nederland's volksbestaan. Wee den kleinen staat, die zich zwak gevoelt en laf gedraagt 1 Eore het kleine volk, dat groot weet te zyn in datgene, waarin een klein volk groot kan wezen 1 Om aldus te handelen Is vóór alles noodig karakter. In de tweede plaats een diepe o v e r t u i g i n g, dat Engeland onrecht pleegt: een onrecht, dat geen heb-of heersch- zucht kan bemantelen; dat al het water der Britsche zeeën niet kan afwasschen, noch al het goud van Britsche kapitalen kan ver gulden; ja dat zelfs de glans van Enge- lands welvaart en beschaving met geen matter schyn kan verhelderen. Ontbreekt het der regeering aan karakter of aan deze overtuiging? (ütr, Dbl.) J. DE LOUTER. Onder het bevel van den majoor Schwarz zal Maandagmorgen te ruim 7 uren het 4de bataljon van het 4de regiment infanterie, waarby het muziekkorps, uit de kazerne afmarcheeren naar het station, ten einde per extra-trein van den Hollandschen IJzeren Spoorweg naar do legerplaats by Laren te worden vervoerd. Om acht uren zal het 2de bataljon van dat regiment met geiyk doei vertrekken onder het commando van den luitenant- kolonel Sabron. A. s. Maandag vertrekken ook uit 's-Gra- venhage voor de najaarsoefeningen der 2de divisie het 2de eskadron van het 3de regiment huzaren en de 8de battery van het 2de regi ment veldartillerie. Yoorgedragen wordt voor tydeiyk leeraar in natuurkunde aan de H. B.-S. voor Jongens met 6-jarigen cursus te 's-Gravenhage, voor het tydvak van 17 September 1900 tot 1 September 1901, op een jaarwedde, berekend naar 100 per wekelyksch lesuur, dir. C. M. A. Hartman, te Leiden. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland is tot de Evangeliebediening in de Ned.-Herv. Kerk toegelaten de heer H. Do Groot, candldaat te Leiden. Tot opleiding der jongens van de Kweek school is de luit. ter zee lste kl. J. F. Nyiand te Leiden gedetacheerd. De groothertog van Saksen, sedert eenigen tyd te Scheveningen vertoevende, heeft den heer J. D. Ruys ThAzn., commissaris van het Zeebad Scheveningen, benoemd tot ridder lste kl. in de orde van den Witton Valk. Aan het gisteravond gehouden diner van den groothertog van Sakson en de hertogin van Mecklenburg namen deel de Duitscho gezantschapsraad Jagard; de militaire attaché Yon Gockingh; jhr. Yan Eys, min.-resident, en echtgonoote; graaf W. Van Bylandt en gravin v. Bylandt; jhr. M. Victor Do Stuers; mevr. Clifford en graaf v. Randwyck, ceremonie meester van H. M., en gravin v. Randwyck. Aan don heer Joh. A. Gerritsen, stuka door te Hillegom, is het stukadoorswerk van acht heerenhuizen te Sassenheim opgedragen, onder directie van dep heer Joh. Moolenaar, architect te 's-Gravenhage. Tot algemeen secretaris van den Volks bond, Vereeniging tegen Drankmisbruik", is benoemd de hoer W. C. Van Haeften, te Utrecht. Het CentraaVBuroaa *Wn den Volksbond wordt gevestigd te Utrecht. Het officieele cyfer der volkstelling van de gemeente te 's-Gravenhage op 1 Januari jl, bedroeg 206.073. Hierdoor is de wetteiyke noodzakoiykheid ontstaan om het getal raads leden, thans nog 89 bedragende, met 6 te vermeerderen en alzoo te brengen op 45. De „Unie"-coilecte heeft te Utrecht op gebracht 1526.345. A. s. Maandag vergadert in Den Haag de Commissie van Voorbereiding uit de Eerste Kamer voor de ouderlyke en kinderwetten. Hot ontwerp omtrent de gemeentebelastingen zal vermoedelijk a. s. Donderdag behandeld worden. Heden is de Indische begrooting voor 1901 aan de Tweede Kamer ingezonden. Te oordeelen naar een artikel in „De Katholieke School" heerscht er in deonder- wyzerswereld zeer veel animo voor een be weging ter gunste van een splitsing van de hoofdakte-examens in een literarisch en een mathematisch gedeelte. Tot het eerste zou men willen rekenen de leervakkenNed. taal en let terkunde, geschiedenis en opvoedkunde; tot het tweederekenen, natuurkennis, aardryks- kunde, teekenen en schry ven. De voorstanders dezer splitsing meenen, dat daardoor het voor deel zou te verkrygen zyn, dat do candidaat zich niet op alle vakken te gelyk zou behoeven toe te leggen en derhalve een betere studie methode zou kunnen volgen, vooral als do gelegenheden daartoe verbeterd werden. Zy meenen, dat alsdan meer onderwyzers dan 2700 van de 9000 de hoofdakte konden be halen en niet elk jaar gemiddeld slechts 34 pCt. der candidaten zouden slagen. Het denk beeld, om voor zulk een splitsing, die reeds meermalen is besproken, nu eens propaganda te gaan maken by Regeering en Volksver tegenwoordiging, is opgeworpen door het „Ned. Onderwyzers-Genootschap", en de mede werking daartoe wordt door „De Katholieke School" ook aan katholieke onderwyzers- vereenigingen warm aanbevolen. -k Hedenmorgen begaven de Groothertog van Saksen en do Hertogin van Mecklemburg zich van Scheveningen naar Duitschland terug. By het afstappen aan de Koninkiyke wacht kamer van het Staatsspoorstation te 's-Gra venhage boden de echtgenoote van den Oosten- rykschen gezant, baronesse Sirtema van Grovestins, en do gravin Van Bylandt, de Hertogin bloemruikers aan. Een groote schare autoriteiten en dignitarissen deed han tot aan den trein uitgeleide. In tegenwoordigheid van de Koningin zal op 22 September a. s. te drie uren nam. de Koningin-Moeder op uitnoodiging der Bouw commissie een gedenksteen stellen in do Regentessekerk te 's-Gravenhage. Onder voorzitterschap van den heer Conrad vergaderde heden wederom de Com missie der Staten van Zuid-Holland, in wier handen do voorstellen van Gedep. Staten zyn gesteld omtrent de bevordering der water door8trooming in dat gewest. De botanische wetenschap in Nederland ïydt een groot verlies door den dood van dr. J. G. Boerlage, adjunct-directeur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, die, op een dienstreis door de Molukken, te Ternato is overleden aan koorts. Jacob Gysbert Boerlage werd geboren te Uithoorn 18 Nov. 1849. Na aan de Leidsche universiteit zyn studiën volbracht te hebben, promovoorde hy 2 Juli 1875 in de wis- en natuurkunde op een proefschrift, getiteld: „Bydrage tot do kennis der houtanatomie." Van 1876 tot 1880 leeraar in de natuuriyke historie, eerst aan de kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam, vervolgens aan het gymnasium en de hoogero burgerschool te Dordrecht, werd hy in 1881 aangesteld als conservator by 'sRyks Herbarium te Leiden, waar hem in 1891 het onderwys in do Indische Boomflora aan de ryksalumni voor het boschwezen werd opgedragen, terwyl hy in 1694 tot onder-directeur der genoemde inrichting en privaat-docent aan de Leidsche universiteit werd benoemd. In 1896 volgde zyn aanstelling als adjunct-directeur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Boerlage heeft o. a. geschreven een „Hand leiding tot de kennis der flora van Neder- landsch-Indië", een uitvoerige beschryving der families en geslachten van de Indische flora. NJR. C.) Het Algemeen College van Toezicht op het beheer der goederen en fondsen van de Hervormde Gemeenten in Nederland heeft benoemd tot zyn voorzitter voor het jaar 1901 mr. B. Ph. baron Van Verschuer te Arnhem, tot zyn vice-voorzitter den heer H. J. Calkoen te Edam en tot zyn secretaris mr. E. Van Loon te Groningen. Tot leden der commissie voor spoedvorderende zaken werden behalve de voorzitter, vice-voorzitter en secretaris nog gekozen ds. J. C. Verhoeff te Utrecht en mr. J. Tjebbes te Leeuwarden. Van 8 14 September zyn geslaagd voor het eerste gedeelte van het notariöel staats examen do heeren G. Schouten teHerwynen, N. J. Hoeflake te Krimpen a/d. IJsel en S. S. Wysenbeek te Breda. Voor het tweede ge deelte de heeren P. H. Th. E. Van Kesteren te Sittard, P. H. F. Roebroeck te Berg en Terblyt, F. J. Hartong van Ark te Purmerend, J. Boser te Groningen on L. H. A Varpalen te Leur. Heden werd do telegram-telephoondienst ten post- en telegraaf kantore in de Badhuis straat te Scheveningen geopend. Een gouden doekspeld mot monogram werd door den Groothertog, die, zooals men weet, dageiyks veel uren in een voor hom bestemd paviljoen op den Pier vertoefde, geschonken aan den concierge van hot Wandelhoofd te Scheveningen, Kaiser. "Wy hebben medegedeeld, dat kerkvoog den der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem weigerden de Groote Kerk af te staan voor de godsdienstoefening onder leiding van ds. Jer. De Vries by gelegenheid der alg. vergadering van den Protestantenbond. „De Herv." merkt op, dat dit kon verwacht worden „In 1881, toen de algemeene vergadering ook In Haarlem werd gehouden, kon do godsdienstoefening in de St.-Bavo plaats heb ben. Kerkvoogden stonden haar af, maar ook toen alreeds onder protest van den kerkeraad. Dat kerkvoogden dit konden doen, was ook te danken, zooals in de „beschryving" van den toen gehouden Protestantendag word opgemerkt aan de „wonderlyke regeling van de verhouding tusschen kerkóesfuwr en kork- beheer in Nederland's aanzieniykste kerk genootschap. Het collego van kerkvoogden bestond toen uit mannen van anderen geest dan do leden van den kerkeraad. Thans zal ook het kerkbeheer te Haarlem in orthodoxe handen zfln; of in handen van mannen, die óf geen lust, óf geen vrymoedigheid hebben tegen den kerkeraad in te gaan; dit weton wy niet. Maar in Haarlem, als in zooveel andere plaatsen, heeft, dit blykt wel, het niet-orthodoxe deel der Hervormde Gemeente allengs allen invloed op kerkelyko aange legenheden verloren." De Eerste Kamer is ter vergadering opgeroepen tegen a. s. Dinsdagnamiddag te halfvier. De minister van financiën brengt in de „Sts.-Ct." ter kennis van belanghebbenden, dat het examen (eerste gedeelte) voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accyn- zen, de eerstvolgende jaren telkens voor meer dan tien plaatsen zal worden uitgeschreven. Het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht heeft zich met oen adres tot de Tweede Kamer gewend, houdende verzoek te bevorderen, dat afdoende wettelyke maatregelen tegen de vervalsching van in den handel voorkomendo veevoedingsmiddelen wor den genomen. Naar wy vernemen, is de heer C. A. Sprenger, te Haarlem, oud-officier, oud-burge meester van Kloetinge en penningmeester van den Algem. Ned. Wielryders-Bond, aan gezocht te willen optreden als commandant van het Haarlemsche bataljon dienstdoende schutterij. (H. C.) De opleiding van het reservekader der genie zal dezen winter niet meer te Delft, maar te Utrecht worden gehouden. Do minister van binnenlandsche zaken heeft, na raadpleging met zyn betrokken ambt- genooten, bepaald, dat, naar aanleiding van in den laatsten tyd herhaaldelyk geuite klachten over den last, dien belanghebbenden ondervinden ten gevolge van de verplichte jaar- lyksche viseering der nationaliteitsbewyzen, van 1 Januari 1901 af, die bewyzen voor eens door de Commissarissen der Koningin moeten worden afgegeven, endo jaariyksche viseering daarvan niet meer moet geschieden/ "Wy vernemen, dat de heeren S. M. Van1 Wyck, lid der Eerste Kamer, en A. J. L. Sprenger,penningmeester van hetSt.-Elisabeths-1 Gasthuis te Arnhem, zyn benoemd tot com-, mandeur der Pius-Ordo. (Tijd.) Door wylen den heer J. A. Van der Leeuw, overleden te 's-Gravenhage, is gelega teerd aan Steenbeek 2000, Bethel 2000, Talitha Kumi f 3000, Normaalschool 3000, Magdalenahuis 3000, Opleidingshuizen f 3000. De vier laatste legaten onder voorwaarde, dat daarvan gekort kan worden, zoo de boedei zekere uitkeeringen niet toelaat. Het stoomschip „Admiral" (uitreis) vertrok 13 Sept. van Napels; de „Augsburg," van Java naar Amsterdam, arriveerde 13 Sept. te Colombo. Hazerswoudo. Zoo yaak leest men van wielrijders, die door al te groote snelheid of door hun onbesuisdheid kleine stumpers of oude dames omverryden en dan zich haasten om uit de voeten te komen, dat het een aan- genaam werk kan geacht worden, eens het omgekeerdo te vermolden. By ons reed gister middag omstreeks halftwee eon zeer corpulent heer door de dorpsstraat. Een jongetje van vyf jaren, dat zich in het achtervolgen van zyn prettig voortrollenden yzeren hoepel ge heel verdiepte, hoorde het herhaald en sterk bellen van den bedaarden sportman mot. Het knaapje valt en de kolossus rydt over het tengere armpje van den onschuldigen kleine hoen. „Ik ben volkomen in myn recht" zou menigeen zeggen, want ik heb wel twintig maal overdrijving schynt in zoo'n geval geen kwaad te kunnen gebeld. Onze wielrijder onderzoekt het kind, betast het van alle kanten en brengt liet hoewel geen der talryke toesnollende mannen en vrouwen ook zelfs maar een boos gezicht zette, laat staan schold of raasd9 naar den i dokter. De dokter niet thuis zynde, stelde diens vrouw na eenig onderzoek den man volkomen gerust over don arm, die op twee plaatsen blauwe plokkon vertoonde. Vóór de belangstellende wielryder, die hoogstwaarschynlyk ook kinderen had, weg reed, stopte hy het kind stilletjes oen kwartje in de hand. Hoe zou door zulke handelingen de wielersport weldra in de algemeene achting ryzen l Woensdagmorgen werd de R.-K, Parochiale schoolhoofd de heer J. C. Vintgos bezocht door den weleerw. heer Graaf, pastoor te Bode graven en bisschoppeiyk inspecteur van het lager onderwys. Van tien tot twaalf uren sloeg de heer Graaf het onderwys in de verschillende klassen met groote belangstelling gade. Vooral het lezen en het rekenen in de aanvangsklasse en in de hoogste afdeeling werd nauwkeurig onderzocht. Ten slotte wenschte de inspecteur de schryfboeken te zien en betuigde herhaalde malen den heer Vintges zyn hooge tevreden heid over de resultaten van zyn onderwys. De ververszoon C. P. B. werkte aan den watermolen van v. d. B. op den Gemeeneweg en stond daartoe op een hooge ladder. Eensklaps giydt de ladder weg. Do jongeling neemt een kloek besluit en springt van boven neer op het schuine afdak van den molen, waar hy tot ieders verbazing ongedeerd aankomt. Gelukkig bleef de ladder nog staan tegeneen uitstekend stuk hout, anders was zy op drie schilders boneden aan den molen, die er vlak onder stonden, neergekomen, en zou belang rijke ongelukken hebben veroorzaakt. De schietvereeniging „Eendracht maakt Macht" heeft de koninkiyke goedkeuring op haar statuten ontvangen. Noordwyk. Met de communicatiemiddelen tusschen deze gemeente en het station Piet* Gyzenbrug wil het maar niet vlotten: de tram-omnibusdienst, verleden jaar in Augustus opgericht, is reeds weer ten doode opgeschre ven. Donderdag-avond was in het „Hof van Holland" een vergadering van aandeelhouders belegd, opgeroepen voor het eenige agenda- punt: voorstel tot liquidatie. Voor degenen, die niet in de gelegenheid waren geweest do desbetreffende stukken in te zien, legde de voorzitter, de heer Quarles van Ufford, den toestand bloot. Uit deze mededeeling en de1 bedoelde stukken bleek, dat ondanks de ge- meente-subsidie nog een tekort van 200 aanwezig was. Verdere cyfers wyzen aan; een vervoer (gedurende de verloopen 56 weken) van 10,050 personen (circa 2000 van „Zee"), een opbrengst van 1755.78 tegenover een bedrag van 3014.88, te betalen aan den stal- j houder enz. Do aanschaffing van rydend en ander materiëel werden gedekt door het kapitaal by oprichting. 1 Ter wille van de plaatsruimte vermelden we, als uitvloeisel van de breedvoerige dis- cussiën, enkel de genomen besluiten: lo. den dienst op 1 October e. k. te staken, 2o. aan de (nog steeds voorloopige) commissie van bestuur, drie leden, uit en door de aandeel- houders gekozen, toe te voegen, ten einde de commissie by te staan en voor te lichten j by do te nemen maatregelen voor een even-1 tueele liquidatie of voor ondersteuning van( een mogeiyke nieuwe onderneming. Hiorto6| werden gekozen de heeren E. De Groot, PDo Groot Jz. en P. F. Van Santen. 3o. In ver band met het laatste gedeelte van besluit 2o den nog aanwezigen kleinen omnibus gratis In bruikleen af te staan. a, s,Woensdag 19^dezert 'snamid-.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1