Leidsche Broodfabriek. Licit GOM flanellen Spekslagerij Openbare Vrijwillige Verkooping, Openbare Vrijwillige Verkooping, fl fl B fl fl Crème Wollen Stof, Botermarkt 2, A. MOLKERBOER. tafels B Stoomboot Mwijk-Leidsu. Ccntralo Bank Toor Landbouw en Nijverheid. Bybanfc te Leiden. Een Bloemistkneclif F" euilleton" Adellijk en burgerlijk bloed. |pe oorlog tussclien Engeland en Transvaal. Als een bewijs, dat de Boeren Ijverig voort- fgaan met het vernielen van spoorwegen, {ondanks de zware straffen, welke lord Roberts [daarvoor de omwonenden doet ondergaan, geeft een telegram uit Pretoria een heel lijstje van {vernielingen: I" 1 September. Een lijn opgebroken by Klip- i rivier, een voorraadtrein gederailleerd en bult- gemaakt, de machine beschadigd door dynamiet. 2 September. De lyn zuideiyk van Kroon stad afgesneden en een trein met levens- middelen buit gemaakt. Ltyn afgesneden by 'America Siding, doch de schade spoedig her steld. By Heidelberg op een trein geschoten, !de stokor gedood en de machinist gewond. 3 September. Lyn afgesneden ten zuiden ivan Heidelberg, spoedig hersteld. De Pieters- i bergiyn opgebroken, een locomotief gede- 1 railleerd. 4 September. By Honing-Spruit de lyn afgesneden, doch spoedig hersteld. i 5 September. Krugerdorpslyn afgesneden; hersteld. 6 September. By Balmoral een locomotief in do lucht laten springen en zwaar beschadigd, ivyf wagens ontspoord. Lyn hersteld. 7 September. Lyn opgeblazen by Roodeval, doch schade spoedig hersteld. Woensdag hebben de Boeren een brug van |de Krugersdorpslyn, met een spanning van 70 voet, in de lucht doen vliegen, j Deze onafgebroken aanvallen op de spoor- lynen, hoewel zy het verkeer slechts voor korten Lyd onderbreken, veroorzaken toch veel last aan de spoorwegadministratie der „Impe- 'tial Military Railways", en zyn zeker geen bewyzen, dat er by de Boeren de moed uitraakt. Een uitmuntend plan, verneemt de Daily 'Chronicle" uit Pretoria, is er uitgedacht om '$en eind te maken aan de rooftochten der Boeren in den Yrystaat. Het land is in ■districten verdeeld, eik onder een afzonder- lyken bevelhebber, die een sterke bereden 'macht onder zich heeft met oxtra-paarden ,'voor snelle bewegingen. Vertoont zich een troep Boeren in een district, dan worden zy 1 gejaagd naar een volgend, en dan weer, net zoo lang tot zy gevangengenomen worden. Dit heeft iets van het recept voor kiespyn: spoelen met koud water tot de pyn ophoudt. Lord Roberts seint uit Machadodorp eenigs- :Hs uitvoeriger over den opmarsch zyner troepen in het Oosten van Transvaal. De voortgang is slechts langzaam door degroote moeiiykheden van hot terrein, doch men wint voortdurend grond. Pole Carew mot de garde brigade bevond zich Woensdag by het station van Nooit-Gedacht en rukte den volgenden dag op naar Godwannrivier-station. Hutton hield het hooge terrein bezet ten zuiden van den spoorweg, daarmede Pole Carews rechter flank beschermende. De laatste kon daardoor French te hulp komen, die na de Komati- rivier te zyn overgetrokken en geen tegen stand ontmoet te hebben, later op krachtigen tegenstand stuitte. Generaal Bulier bezette Woensdag de verbinding der toegangswegen oosteiyk en zuideiyk naar Spitskop. De vyand splitste zich en trok in de richting van Nelspruit en in noordelyke richting over de Sabie. Ian Hamilton bereikte Helvetia Woensdag en kwam Donderdag te Waterval-Ondor. Van Methuen's operaties wordt het gevecht van Douglas bevestigd. In het gevecht by Wonderfontein had deze 400 Boeren met een kanon en een pom-pom tegenover zich, die een krachtigen aanval deden om zyn konvooi buit te maken. Zy werdon echter afgeslagen. Uit Waterval-Onder wordt van 11 dezer gemeld, dat hot Australische contingent van Fole Carews brigade in hot gezicht van God- wann was aangekomen en daar 2 long-toms heeft waargenomen. Generaal Pagett heeft, blykens een bericht uit Pretoria, Warmbad ontruimd en den spoor weg vernield. „Het was te Warmbad vochtig en ongezond," heet het; ja, en het Boeren- vuur maakte het den Engelschen nog te heet bovendien. De „Daily Mail" verneemt uit Pretoria, dd. 12 dezer, dat de Boeren Pagett volgden, maar niet om hem kwaad te doen, alleen om zoo gauw mogelyk uit het ongezonde boschveld te geraken. Zy verspreidden zich daarna in kleine afdoelingen. Pagett vernielde den spoor weg achter zich, zeker ook weer niet om zich de Boeren van het ïyf te houden, maar voor de aardigheid. Generaal Douglas heeft een Boerenmacht, ter sterkte van 400 man met 2 kanonnen, die zich van een Engelsch konvooi trachtte meester te maken, by Wonderfontein aan gevallen en na een gevecht van verscheidene uren op de vlucht gedreven, waarna hy vyf Boerenwagens verbrandde en op Strydfontein terugtrok. Hy had slechts oenige gewonden verloren. De „Daily Mail" verneemt uit Pretoria, dd. 11 dezerEen rapportganger van de Boeren is gepakt. Hy had brieven by zich van De Wet aan Theron. Do brieven spreken van De Wet's hopeloosheid, maar van zyn voornemen om vol te houden tot hy gevangen wordt gemaakt. Hetzelfde blad verneemt uitLorengo-Marquez, dd. 13 September, dat de Engelschen heden, Zaterdag, te Komatipoort verwacht werden en dat de spoorwegbrug daar Donderdag nog onbeschadigd was. Volgens den correspondent der „Daily Chro nicle" te Pretoria wachten aan de Delagoabaai enorme voorraden voor Buller's leger op het openen van den spoorweg voorby Komati poort voor de Engelschen. Den 12den is er in de Kafferwyk te Mafo- king een treffende plechtigheid geweest. De Baralongs kregen van lord Roberts in een lystje een getuigschrift, waarin hun lof werd gebracht voor hun trouw en goed gedrag tydens het beleg. Nu, dat hebben de Kaffers aan de Engelschen verdiend. Zonder hun hulp had Baden-Powell, zelfs tegenover een Snyman, het er waarschyniyk niet doorgehaald. De opgave van verliezen in Zuid-Afrika, loopende tot 12 dezer, door het Engelsche ministerie van oorlog bekend gemaakt, luidt 82 gewond, waarvan de meesten gevaarlyk; er zyn enkele officieren onder; gesneuveld 10; vermist of gevangengenomen 8; ziek 3; ge storven aan ziekten, by na allen aan „enteric", 68. Onder de laatsten komen sterfgevallen voor, die by Carree Siding en Kimberley plaats hadden en die nog niet onder vorige opgaven voorkwamen. De correspondent der „Daily Telegraph" te Lorengo-Marquez heeft Eloff, den kleinzoon van president Kruger, naar de gezondheid van den president gevraagd. „O," antwoordde deze, „de president is zeer wel, alleen ©enigszins treurig, dat hy 2yn land heeft verlaten." De „Central News" verneemt uit Lorengo- Marquez, dat president Kruger en zyn gevolg met den trein tot in de stad is gereden, maar even te voren op een boot is overgestapt en zoo de rivier afgestoomd is. Naar het thans weer heet, wordt mevrouw Kruger uit Barberton, waar zy nu blykt te zyn, toch weer in Lorongo-Marquez verwacht en gaat zy zelfs mee naar Europa. De „Daily Chronicle" verneemt uit Pretoria, at er onder de „invloedrykste burgers der Oranjerivier-Kolonie" druk geteekend wordt op een verzoekschrift, waarin het heet, dat de Kaapsche vredes-deputatie in Engeland, uitgezonden door den Afrikaander-Bond, oor zaak ia van alle troebelen. De onderteekenaars verlangen rust en vrede onder de Britsche vlag. Zy vragen, dat de leiders van de oorlogsparty in beide republieken voor een aantal jaren verbannen mogen worden, om hun verderflyken invloed voorshands te stuiten; dat predikanten verboden moge worden van den kansel politieken invloed uit te oefenen, te pleiten voor lankmoedigheid tegenover mannen, die onder dwang hun eed Yan onzydigheid hebben gebroken. De onderteeke- naars betreuren het verlies hunner onafhan- kelykhoid, maar schikken zich in het onver- mydeiyke, en smeekon lord Roberts het streven der opruiers te fnuiken, want wordt de onaf hankelykheid hersteld, dan vreezen de onderteekenaars, dat er een herhaling van het gebourde zal komen. Is, vraagt de „N. R. C.", gemeenor stuk denkbaar? En zouden, behalve de vele Engel schen, die in den Vrystaat wonen, velen van de „invloedryksté burgers" zich zoo diep ver nederen van het te teekenen? Frederik Rompel, de thans in ons land ver toevende vroegere oorlogscorrespondent van do Transvaalsche „Volksstem", geeft in het „Handelsblad" weer een van zyn interessante schetsjes. Hy verwacht veel van den zomer, die nadert. Dan zullen de Afrikaanscho regens komen, die de ondiepe graven der Tommies losspoelen en overal de doodeiyke pestkiemen rondbrengen. Bloemfontein, altyd een typhus- oord, zal dan een doodenstad worden. De 15000 Tommies, dio haar bewaken moeten, zullon sterven als ratten. Meer nog, de woeste bergatroomen zullen komen en meer dan de Boeren de verbindingen verstoren, wegspoe lend de onsterke hulpbruggen, ondermynend de hulpwegen, waarheen de verwoeste spoor baan verlegd werd. Wy wenschen van harte, dat do hoer Rompel een profeet blykt 1 De gevangen m op St.-Helena. Aan een in het Engelsch geschreven brief uit Deadwood camp, St.-Helena, dd. 18 Aug., aan het „Utr. Dbl." welwillend ter beschikking gesteld, ontleent het blad het volgende: „Ziehier een schets van hoe men ons hier houdt. De burgers zyn in een kamp, dat ongeveer een vierkante halve mfi! groot is er waarin geplaatst zyn honderd en zestig tenten, waarvan elke tent twaalf man bevat, zoodat ze als 8ardinies op elkander gepakt zyn. Een groot aantal mannen konden het met zoo- velen in een tent niet uithouden en daarom hebben zy voor zichzelf kleino huisjes van zink gebouwd, iots in den geest van de koelie huizen te Fordsburg, maar alleen veel kleiner; doze gemeente noemen we Blikkiesdorp. De rantsoenen voor elke tent van 12 man zyn: Eiken dag ongeveer negen pond vleeschen zeven en een half brood, elk brood weegt ongeveer 15 pond uitgezonderd 'a Maandags en Vrijdags, wanneer 9 pond ossenvleesch voor elke tent en 5!/2 scheepsbeschuit voci olken man wordt uitgedeeld. Tweemaal in de week wordt elke tent voorzien van een blik gecondenseerde melk, ongeveer tweemaal in de week zeven pond aardappelen, en nu en dan vyf volle lepels gedroogde „gemengde groenten", een paar pond kooi per dag. Wy ondervinden groote mooito om kleederen voor de mannen te krygen, die byna naakt loopon. Nu en dan verstrekken zij wat klee deren. Wanneer iemand een paar pond ont vangt om iets extra's om te eten te koopen, dan wordt hy gedwongen kleoderen te koopen als hy er behoefte aan heeft, zoodat gy u voor kunt stellen, dat een paar sovereigns hier weinig uitrichten. Het is absoluut een schande voor do mensehheid, dat de groote beschaafde natie, „genaamd de Britsche", onze mannon hier zou laten rondloopen zonder schoenen of een behoorlijke broek. Het is niet, omdat er niet op het eiland zyn, want zy hobbon oen heel groot magazyn in Jamestown, maar de haat, dien sommigen van hen den Boe ren toedragen, ik bedoel hen, die over ons te zeggen hebben. Er zyn ongeveer vyftien van onze officieren op parool op het eiland. Zy* hebben de vrijheid olken dag een paar man mee te nemen voor een wandeling. Ik ben ver scheidene malen uitgeweest, en ik acht me zeer gelukkig zoo wat een gunsteling van onze officieren te zijn. Onder hen, die op parool, zyn, is een zekere Waldeck, vroeger een detec tive te Johannesburg; op commando wa3 deze man een gewoon burger, maar sedert zyn gevangenneming is hy door zichzelf gepro moveerd tot den rang van luitenant. Hy is heel goede vrindjes met de Engolscho officieren hier en wordt daarom sterk gewantrouwd door een groot deel van de mannen. in het Notarishuis te Leidon, by opbod op Zaterdag 29 Septem ber 1900, des avonds te halfacht, by af slag op Zaterdag 6 October 1900, des avonds te zeven uren, ten overstaan van L. J. C. A. GORDON, Notaris te Leiden, van: No. 1. Het HEERENHUIS en ERF, te Leiden, aan den Ouden Singel No. 46, groot 85 centiaren, bevattende beneden: Vestibule met wit marmer bevloerd, Gang, ruime Voor- en Achterkamer en Suite, Binnenplaats, Keuken, waarboven Dienstbodenkamer <?n Turfzolder en Bykeuken; boven, lste ótage: Portaal, groote Voor kamer en dito Achterkamer2de ótage: Voorkamer en Zolder. De kamers zyn geplafonneerd en van Schoorsteenmantel, Kasten en verdere geriefeiykheden voorzien. In eigen gebruik. No. 2. Het WINKELHUIS, te Leiden, aan het Gerecht No. 14, aan den hoek van en met een Uitgang in de Lange Schoolsteeg, groot 43 centiaren, be vattende beneden: ruimen Winkel, Zykamer, Binnenkamer met Bedstede en Schoorsteenmantel en groote Keu ken, benevens Kelder, boven, lste ótage: Portaal, Voorkamer met Schoorsteenmantel, Achterkamer en Keuken; 2de ótage: Portaal, Voor kamer mot Schoorsteenmantel, 2 Ach terkamers en Zolder. De kamers zyn van Kasten en verdere geriefeiykheden voorzien. Verhuurd in 3 gedeelten voor ƒ5.50 per week. No. 3. Het HUIS en ERF, te Leiden, aan de Garenmarkt No. 11, groot 65 centiaren, bevattende be nedon: Gang met wit marmer be vloerd, groote Voorkamer, dito Achter kamer, Kelder, Keuken en open Plaats, boven, lsteótage: Portaal, groote Voorkamer, dito Achterkamer en Keuken; 2de ótage: Voorkamer, voorts: Zolder met Vliering. De kamers zyn van Schoorsteenmantel, Kasten en verdere gerieflijkheden voorzien. Verhuurd beneden voor f 2.50 en boven voor 2.50 per week. No. 4. Het HÜIS en ERF, te Leiden, aan de Garenmarkt No. 13, groot 79 centiaren, bevattende be neden: Gang, ruime Voorkamer met Alkoof, groote Achterkamer met Alkoof, Keuken en open Plaats; boven: Portaal, groote Voorkamer, dito Achterkamer, voorts: Zolder met Kamertje. De Kamers zyn van Schoorsteen mantel, Kasten en verdere geriefe lijkheden voorzien. Verhuurd beneden voor f 3.— en boven voor f 2.— per week. No. 5. Het HUIS en TUINTJE met afzonderlyke BOVENWONING te Leiden, aan de Middelstegracht Nos. 15 en 17, groot 98 centiaren, bevattende beneden: Gang, Voor kamer, Achterkamer, Keuken en Tuintje met Schuur; boven: Voor kamer, Achterkamer, Keuken en Zolder. De Kamers zyn van Stook plaats, Kasten en verdere geriofeiyk- heden voorzien. Verhuurd beneden voor f 2. ©d boven voor f 1.90 per week. Allo porceelen hebben Duinwater leiding, de perceelen Nos. 1 en 2 tevens Gasleiding. De perceelen zyn te bezichtigen: No. 1 op Donderdag en Vrydag en de overige perceelen op Vrydag en Zaterdag van de weken van veiling en afslag van 10 tot 2 uren en te aanvaarden by de betaling der koop- ponningen op 1 November 1900, be houdende de Verkooper van perceel No. 1 aan zich de bevoegdheid om dit perceel tot 1 Mei 1901 tegen een vergoeding van 150.— te biyven bewonen. 7774 100 in het Notarishuis aan Den Burcht te Leiden, bij opbod Zaterdag 22 Sep tember, bij afslag Zaterdag 29 September 1900, beide dagen des avonds te lialfaclit, ten overstaan van Mr. C. H. P. KLAVER WIJDEN, Notaris te Leiden, van: No. 1. Het HUIS te Leiden, aan de Van-der-Werfstraat No. 42, groot 40 centiaren. Verhuurd voor f2.— per week. No. 2. Het HUIS en ERF te Leiden, in de Schagensteeg No. 16, groot 26 centiaren. Verhuurd voor f 1.26 per week. De perceelen hebben Duinwater leiding. Te bezichtigen daags vóór en op de dagen van veiling en afslag van 10-2 uren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 15 October 1900. Meerdere inlichtingen zijn te be komen ten kantore van genoomden Notaris KLAVERWIJDEN, Plant soen 46, alwaar op iederen werkdag tusscben de veiling en den afslag van 10 3 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van '/s gedeelte der verhoogsom. 7772 33 Van af Maandag 17 September 1900, worden do pryzen gebracht voor: Gebuild Brood per Idem gem. Extra fijn L. B. F. Idem Waterbrood (glouf in de bovenkorst) Kadetjes, Waterbroodjes en Profoetjes p. st. Ongebuild Brood, Bruin Brood Kropmik Gewoon Roggebrood Idem Zoet Idem. Krenten Idem Krentenbrood Idem fijn 4 4 r !j l i 1 1 i onveranderd op 64 Cts. 0 B 74 0 n B 9 B 0 a 11 a H 5 B V 5 a n 4J B B 11 B B li 54 i) V 10 B van 16 18 9| ÏOJ D onveranderd -S 60 B 50, 75, 100 en 126 onveranderd op 2 8 B 24 10 25 B Krentenbroodjes gew. per stuk Idem fijne per stuk Beschuit (onkel platte) per 10 stuks. Idem 25 in bussen De bussen, a 20 Cts. berekend, worden, mits onbeschadigd, tot denzelfdon prijs teruggenomen. Lange, Kaneel- en kleine Ronde Beschuit per 20 stuks j T 10 Tarwebloem in pakjes per 4 K.G. onveranderd8 In de Depots behooren geijkte woegmiddelen te zjjn, om te kunnen bewijzen, dat bet Brood steeds op behoorlijk gewicht verkocht wordt. De Directeur, 7776 62 e. j. i>r. tsi'Aitis. ONTVANGEN: en voob 7763 12 Rinderjorken, Dames-Blouses, Reisjes- en Jongens-Blouses. DXE neum Tra10 IBCITENOEWONE groote collectie Theetafels ONTVANGEN. - A. F. d'ÜEKSIGNY, Magasin de Luxe, Brecstraat 15 8. Vanaf Maandag 17 September vervalt de dienst van 's avonds 7.30 uit Lelden. 7773 14 Afsla? Personentarief. VAN LEIDEN: lste Kajuit 20 cent enkele reis, retour SO et; 2de Kajuit enkele reis 12£retour 20 ci. VOORHOUT: lste Kajuit 15 cl-, retour 25 ct.5 2de Kajuit enkele reis lO ct,, retour 15 ct. Kapt. J. PLUG. Directeur: Sir. A. EKGEL. De Bank verleent Kredieten aan Landbouwers en Industriëelen, neemt gelden deposito, belast zich met het koopen en verkoopen van Effecten, enz. Kantoor: Brecstraat 114, ge opend van 9—2| uur. 7771 14 gevraagd, ook nog een llinbe JONGEN, door P. VAN DEURSEN, te Sassenheim. 7777 5 Door spoedig vertrek over te nemen: een goed beklante met Slachtplaats en goede Kokery. Br. f. lett. Z. firma EDAUW JOHANNISSEN, Scheveningen. 7764 8 01) Hertha stond langzaam op on gevoelde zeker wol, dat haar uitroep en haar zicht bare ontsteltenis een verklaring eischton. Zy was in de bewondering van het altaar beeld verdiept geweest; zy wist niet meer hoe lang haar blik op St.-Michaöl gevestigd was geweest en aan wien zy daarby gedacht had, of wilde het niet weten, en plotseling stond hy daar, wiens trokken hy droeg, vóór haar alsof hy uit den grond verrezen was. Haar stom beefdo nog, toen zy ant woordde: „Ik was werkeiyk verrast. Mynheer pastoor had my niet medegedeeld, dat gy ook zyn gast zyn zoudt." „Ik bon ook pas een half uur geleden gekomen en geheel onverwachts, zonder dat ik eerst geschreven had. Ook ik vernam er nog niets van, dat gy hior waart. Ik hoorde enkel, dat gy en mevrouw de gravin op hot slot „Steinrück" waart." „Wy wildon eerst beiden naar St.-Michaël komen," zeide Hertha, die nu weder geheel haar tegenwoordigheid van geest herkregen had. „Maar myn moeder is ongesteld gewor den, niet ernstig, zoo het schynt; toch ben ik met eenigo bezorgdheid weggegaan. Het was haar uïtdrukkeiyke wensch, dat ten miuste óén lid onzer familie het feest en de overhandiging van haar geschenk zou bijwonen, en ik heb my naar dezen wensch gevoegd," Michaël sprak eenige deelnemende woor den, die als werktuigiyk van zyn lippen vloeiden en nauwelyks verstaan werden. Hy keek Hertha daarby niet aan, evenmin als zy hem. Zy vermeden instinctmatig elkander aan te zien. Zy keken naar de schildery boven het altaar, die vol door de avondzon verlicht werd. Haar stralen vielen door een zyraam in het schip der kerk en wierpen een breedo gouden streep op hot hoogaltaar. Het beeld had niets van het oude schilder werk van zyn voorganger; geen ry van engelenkopjes zag van boven neer; geen vlammen sloegen uit den afgrond omhoog, alleen do beide levensgroot© gestalten kwamen scherp uit, elke op zichzelve krachtig en indrukwekkend. Boven haar de heldere hemel, met do gondon stralen der zon, en onder de gapende afgrond, dio in eon eeuwigen nacht en een ondoordringbare duisternis gehuld was. Uit de hoogte neder gestort, en in zyn val reeds den rand van den afgrond rakend, richtto de satan zich nog eenmaal op met een laatste machtelooze stuiptrekking van een verslagen vyand. Maar het was niet het gehoornde, op een slang geiykendo monster, maar een menschelyke gedaante van een angstwekkende, demonische schoonheid, met donkere vleugels als een nachtvogel. Uit het gelaat spraken pyn, woede en te gelyk vrees voor de macht, die hem ovorwonnen had; maar in het oog, dat naar boven gericht was, lag een soort van hopolooze vertwij feling, een verlangon naar hot licht, dat ook hem eens omstraalde en dat nu voor hem verloren was daar beneden in de eeuwige duisternis. Hot was Lucifer, de gevallen engel, die nog in zyn val eon afschaduwing was van datgene, wat hy eens geweest was. Boven hem, in die heldere lucht, zweefde St.-Michaöl, in een blinkende wapenrusting, door twee krachtige vleugels gedragen, die hem als de wieken eens adelaars omruischten, en als een adelaar schoot hy ook uit do hoogte neder op den vyand. De rechterhand zwaaide het vlammende zwaard met het gevest in den vorm van een kruis, en vlam men schoten ook uit de groote, blauwe oogen, terwyl de haren, alsof zy door de wilde vlucht losgeraakt waren, om het voorhoofd golfden. De blik, het gelaat, de houding, alles getuigde nog van den geweldigen stryd, alles toonde de kracht- om te overwinnen, en toch was de geheel© gestalte van den aartsengel door een stralenkrans omgeven, als aan den machtigen kampvechter van het licht behoort. „Het beeld maakt een geheel anderen indruk in deze omgeving," zeide Hertha, die er nog altyd de oogen op gevestigd hield. „Veel ernstiger, maar ook veel machtiger 1 Deze aartsengel heeft iets vreeselyks; men waant do kracht dor vernieling te bespeuren, die van hem uitgaat. Ik vrees, dat de een voudige bergbewoners de betoekenis niet zullen begrypen; zy verlangen misschien het oude beeld weer terug." „Dan kent gy onze bewoners der Alpen niet," antwoordde Rodenborg. „Juist dit boold begrypen zy, als geen ander, want dit is hun St.-Michaöl, die by storm en on weder over hun bergen en dalen vaart, wiens bliksem treft en vernielt. Myn vriend heeft dat ook zoo opgevat en hy hooft zijn Michaël iets van den ouden Wodan gegeven." „En professor "Wehlau heeft hem dat zeker ingeprent," sprak Hertha op verwy tonden toon. „Alsof het volk in St.-Michaël slechts den wreker zien zoul Morgen, op het feest, dan komt hy Yan den Adelaarswand af, dan beroert zyn vlammend zwaard de aarde, en de vonken, die er uit spatten, schenken den grond groei kracht en vruchtbaarheid. Heden heb ik deze schoone legende weer gehoord." „Nu, dezen keer schynt hy onder stormen neder te dalen," sprak Michaël. „Het suist nu reeds om do toppen en naar alle waar- schynlijkheid zendt ons de Adelaarswand dezen nacht een van die voorjaarsstormen, die in heel den omtrek gevreesd zyn. Ik ken de voorteekenen." Als om zyn woorden te bevestigen, ver hief zich de wind daarbuiten luider en heftiger. Het klonk niet meer als orgelmuziek, maar als het gebruis van een ver verwyderde zee, dat nu eens luider werd, dan weer wegstierf. Daarby zonk de zon neder, achter lichte, doorschijnende wolkon, terwyl haar gloed in de kerk weerkaatste. Over de oude, ver bleekte schilderijen aan de wanden, de stand beelden der heiligen tegen de zuilen en in de nissen, en do kruisbeelden, over alles kwam een zeldzaam, bezielend leven in dezen rooden gloed. De engelen aan den voet van het hoogaltaar schenen langzaam de vleugels te bewegen, en do breede lichtstreep, die op hot altaarbeeld viel, veranderde in een pur peren schynsel, dat langzaam hooger en hooger klom. De rotskloof en Lucifer zonken in het duister weg, terwyl St.-Mic-haöls krachtige gestalte met de adelaarsvleugelon nog als door een vlammenden lichtkring om geven was. Beide personen zwegen reeds verscheidene oogenblikken, Hertha brak het eerst ditzwy- gen af, maar haar stem was niet zoo vast meer, toen zy weder begon: „Kapitein Rodenberg, ik heb een verzoek aan u." Hy keek op. „Wat is het7^ „Ik wilde in betrekking tot zeker voorval de waarheid weten, de volle waarheid. Zal ik ze van u vernemen?" „Als het in myn macht staat." „Zeker, gy behoeft slechts te willen." „Myn oom Steinrück," sprak Hertha aarze lend tot Michaël, met wien zy over den drempol der kerk was getreden „heeft my medegedeeld, dat de zaak, waarby ik hem verzocht tusschenbeide te komen, geheel uit gemaakt is, en ik twyfel natuurlyk niet aan zyn woorden, maar ik vrees „Wat vreest gy?" vorsclite hy. „Dat de verzoening slechts eon oogonblikke1 lyke, een schynbare geweest is, Gy kondet waarschyniyk uw generaal niet weigeren, wat1 hy van u eischte, evenmin als Raoul hef zyn grootvader weigeren kon, en zoodra gy elkander weer ontmoet, zal de stryd hervat worden." „Van myn kant niet," sprak Michaël koel. „Omdat graaf Steinrück in tegenwoordigheid' van den generaal zyn beloodiging herroepen^ heeft, heb ik voldoening ontvangen." „Raoul? Heeft by dat werkeiyk gedaan?" riep Hertha, half ongeloovig, half verstoord uit.' „Op andere voorwaarden was de verzoening' wel niet mogelyk geweest. De graaf week. voor het gezag van zijn grootvader, die deze herroeping gebiedend van hem eischte." „En Raoul hoeft zich naar zulk een eiscU. gevoegd? Onmogelijk 1" „Twyfelt gij dan aan de waarheid myner woorden?" sprtk Michaël vragend en op scherpen toon. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 10