Heropening van het Dames- Mode-Magazijn, September. Nouveautés ia Mantels, Stoffen, Fluweel cu /,p. J. H. ZURLOH, Voor Kostumes naar maat aparte afdeeling! Gegaranöeerfl voor fijne Coupe ei Clips afwerking. De Twee Sleutels, Luxe-Bakkerij, \k Twee Sieutels, Maatschappelijk Werk. Ondergeteekende bericht tevens de ontvangst eener enorme groote sorteering Atelier aan huis onder Controle eener gediplomeerde Weener Coupeuse. Vsrscl £nM DorJsci st-lta si GoMscls Sirits. Maarsnianssteeg 21, H TANDPOEÖËRS^n PASTA's. Boogcwoerd 46. Tclepit. 336. Th. P. v. d. STEEN. Maarsmansstecg 21. Het Adres voor Poetsartikelen Patisserie EULST. H. L DE WIJS, flinke Dienstbode, In "Washington wordt beweerd, dat presi dent Kruger onlangs bij do regeerlng der Yer. Staten stappen heeft gedaan, om te ver nemen op wat voor wijze hem bescherming zou worden verleend in het geval hij naar Amerika de wijk zou moeten nemen. De reden, dat president Stoyn niet met president Kruger te Loren$o-Marquez is aan gekomen, ligt volgens sommige berichtgevers aan een ongesteldheid van den president van den Vrijstaat, volgens anderen aan den terug keer naar zijn Republiek. i Eensdeels ligt het voor de hand, dat men in Engeland openlijk blijdschap toont over de gebeurtenis, die Engeland verlost van de moeilijke vraag wat met Kruger als gevan gen man zou moeten worden gedaan, omdat men daardoor de spijt kan verbergen, die men er over moet voelen, dat nu de kans ver keken is om hom in handen te krijgen. In den persoon van dezen grijsaard is de gansche moeilijke strijd belichaamd, dien de Boeren hebben gevoerd om zich vrij te maken van het Engelsche gezag. Als tienjarige knaap maakte hü den grooten trek mede. Al de worstelingon en bezwaren, die de voortrek kers hebben doorgestaan om buiten het gebied der Kaapkolonie zich nieuwe woonplaatsen te zoeken, waar z\j vrij zouden zijn van de Britsche overheersching, heeft hy persoonlijk meegemaakt, gelijk hjj later een werkzaam en leidend aandeel genomen heeft in alles, wat moest worden ondernomen om de pogingen te weerstaan van Groot-Britannië om de duur gekochte vrijheid der Boeren weder te ver nietigen. Die man als staatsgevangene naar Sint-Helena of een ander afgelegen oord ver bannen, zou zijn het levende bewijs, dat de worstelstrijd der Transvalers voorgoed zijn einde had gevonden. Maar dat vooruitzicht is den Engelschen nu ontnomen. Kruger heeft het Transvaalsche gebied verlaten, maar niet als Britsch gevan gene. En wel verre van daardoor zelf zich onschadelijk gemaakt te hebben, duiden veeleer de telegrammen aan, dat wij hier voor ons hebben een nieuwen schaakzet van dezen .eenvoudigen Boer, wiens aangeboren slimheid dikwijls staatslieden en diplomaten van beroep mat heeft gezet. In de omstandigheden, waaronder thans de strijd moet worden gevoerd, zou de hoog be jaarde president, die de gebreken van den ouderdom begint te gevoelen, op het oorlogs veld z\jn volgelingen meer last hebben berok kend dan hy hun van dienst zou zyn geweest. Maar als levend protest tegen het onrecht, dat Engeland den Boeren aandoet, kan hij hun nog groote en gewichtige diensten bewijzen. Zijn jongeren, door zyn geest bezield, zullen den strijd met onbezweken moed en volhar ding voortzetten en liyzelf zal voer de zaak der Boeren blijven strijden op een gebied, waar hy boter dan zy allen thuis is. Daarom gaat Kruger thans naar Europa. Met diep medelyden geven Duitsche bladen echter hun overtuiging te kennen, dat ook president Kruger met zyn reis naar Europa bij de mogendheden niets zal uitwerken. De radicale „Berliner Zeitung" zegt byv., dat wel onder het volk d e deelneming voor hem en de Boeren opnieuw zal opvlammen, maar dat do practische politiek, die iedoren staat noodzaakt allereerst zyn eigen belangen te behartigen, zich daardoor niet uit haar vaste baan zal laten brengen. De „Vossische Zeitung" is van oordeel, dat in de wyze, waarop Engelsche bladen over Krugeris terugtocht spreken, weinig te vinden is van de gezindheid, die een edelmoedig volk moest betoonen jegens een dapperen tegen stander, dio voor zyn hoogste goederen strydt. Misschien heeft de zwaarbeproefde man, toen by zyn vaderland verliet, gedacht aan het lot, dat de Engelsche jingo's hem dachten te boreiden: als een zeldzaam dier dreigden zy den ouden man in een kooi naar Londen te brengen, om hem uit te leveren aan don spot en hoon van het gepeupel. Wat de Engelschen ook mogen zeggen, Kruger verlaat niet onteord zyn geboortegrond, en geen smaad kan doen vergoten wat by voor zyn vaderland is go- woest. De „National-Zeitung* denkt, dat Kruger in Europa zelf wel niet meer zal uitrichten dan het driemanschap. Ook zegt men al lang, dat hy aan een ernstige nierkwaal lydt, zoodat hy onder do vermoeienissen van een reis naar Europa nog te minder voor zyn vaderland zou kunnen doen. Al beteekent zijn reis ook niet, dat do tegenstand van de Boeren uit is, zy is toch het einde van een verdediging mot hoop op goeden uitslag en dus het einde van den Zuid-Afrikaanscben oorlog. Misschien is Kruger weggegaan om aan iemand, die minder in alles betrokken is geweest, de onderhande lingen met Engeland over te latenmaar dat is waarlijk geen reden voor spotternyen van de Engelsche bladen. Het eind, als het er is, zal toch het slot zyn van een verpletterend treurspel vol heldenmoed en rampen. De „Berlinor Neuesto Nachrichten" zegt: „De Engelsche pera toont zich een groot volk onwaardig, door een man van vyf en zeventig jaar schimpredenen toe te werpen, instode van den gryzen tegenstander den eerbied te bewyzen, dien hy verdient, als de ziel van een dapperen tegenstand tegen een tienvoudige overmacht, en om zyn buitengewone staats- manswerkzaamueid. Engeland zou zyn eigen belang het beste dienen mot alle beleediging van den eerwaardigen man, die jarenlang het hoofd van de Boeren is geweest, te vermijden." Kruger wordt in de gansche beschaafde wereld oprecht geëerd, en elke smaad, die hem per- sooniyk wordt aangedaan, zal opnieuw de openbare meening tegen Engeland en zyn politiek van geweid diep verontwaardigd maken. Engeland moet trouwens nog niet er op bouwen, dat het gehoel gewonnen spel heeft: de oorlog in Zuid-Afrika heeft al zoo vaak verrassingen gebaard. De „Börsen-Courrier" is het met dit laatste niet eens en roept uit: „Het wild is neerge veld 1 Transvaal ligt bloedend en uitgeput op den grond. Maar als Engeland voor de vraag werd gesteld of hot de „zaak" nog eens zou willen ondernemen, zou het in stilte misschien' ontkennend antwoorden. De overwonnenen behouden den roem, zich als leeuwen een jaarlang te hebben verdedigd tegen een twintigvoudige overmacht. Als een met roem overwonnene gaat president Kruger in balling schap en als dapperste der dapperen is gene raal Botha bezweken, nadat hy zyn vaderland voet voor voet heeft verdedigd. Het zal voor hem geen schande zyn als hy zich nu over geeft, zoomin als er eenige blaam op Kruger valt, nu hy zonder leger en vaderland in den vreomde een toevluchtsoord voor zyn laatste dagen gaat zoeken." De „Reiehsbote" vreest, dat de Engelschen, als ze Kruger in volle zee op een schip vinden, oen gewelddadigheid zullen begaan. Als men Engelsche bladen ging geloovon, zou het vertrek van Kruger in hoofdzaak, zoo niet geheel, aan zyn gezondheidstoestand toe te echryven zyn. De grysaard schynt geheel gebroken te wezen. Volgens eon bo- schry ving van den oorlogscorrespondent van de „Daily News" uit Belfast van 10 September, naar verklaringen van een vluchteling, was Kruger, toen nog in het later door de Boeren ontruimde station Nelspruit, omgeven door president Steyn, door Viljoen, Christiaan Botha, Fouries, De la Rey en Lucas Meyer, zeer zwak en stelde hy blykbaar geen groot belang meer in de militaire operaties. Hy zat den geheelen dag in zyn spoor wagen en las Psalmen. Men krygt hieruit don indruk, dat Kruger, wat den geest be treft, geheel is gebroken en niet meer in staat een zelfstandig besluit te nemen. Nogmaals, het zyn de Engelschen, die het zoggenl Laffan seint, dat generaal Barton destreek in den omtrek van Krugersdorp „gezuiverd" hooft, en het huis van Van Zyl, dat sedert lang als een schuilplaats van Bóeren-verken ners bekend staat, heeft verbrand. De aard van de wondon, die de Engelsche soldaten in don laatsten tijd krygen, maakt het duidelijk, zegt een correspondent, dat de Boeren geen Mauser-ammunitie meer hebben en voornamelyk Martini-Henry en jacht-ammu- nitie gebruiken. Met dit laatste wordon zeker ontplofbare patronen bedoeld. De vervanging van Mauser- goworon door Martini-Henry's is onzen iezors reeds bekend. Kapitein Reichmann, militair attaché dor Vereenigde Staten by de Boeren, heeft naar Washington geseind, dat de jongste gebeurte nissen het vertrek der militaire attachés'uit Transvaal noodig maken, en om instructies verzocht. Twaalfhonderd man Portugeesche troepen bestaande uit infanterie, cavalerie, een battery bergartillerio, zwaar geschut en genie, zyn Woensdag uit Lissabon naar Lorenzo-Marquez vertrokken met do „Benguola". De Koning deed met zyn adjudant de troepen uitgeleide. Naar „Central News," dd. 10 dezor, uit Pretoria vernoemt, is het lyk van Theron nu teil volle herkend. Het had een schot van een pompom door het hoofd. Het lyk is te Krugersdorp begraven. Een telegram uit Ottoshoop van 10 dezer meldt, dat do troepen van generaal Methuen, die Zaterdag Mafeking verlieten en naar Molopo oprukten, den volgenden ochtend te halfzeven voeling met den vyand kregen. Te halftwee kwam de hoofdmacht te Molopo aan, behalve de Yeomanry, onder bevel van lord Chesham, die den rechtervleugel vormde. De bereden troepen zetten den vyand, die in wanorde vluchtte en wagens en proviand langs den weg in den steek liet, tot drie uren na en namen 30 Boeren gevangen, terwijl zy 22 wagens, twee heliograaf-toestellen, eenige paarden en 40,000 patronen buit maakten. De troepen van generaal Douglas kregen 8 gewonden. Methuen is zich Maandag te Ottoshoop komen proviandeeren. Nadat Buller Zondag den Mauchberg had genomen, rukte hy tegen den Spitskop op. Dinsdag was hy te Klipgat, halverwege ge noemde twee bergen aangekomen, de Boeren steeds voor zich uit dry vend. Van een aanbod van Botha, om zich over te geven, meldt Roberts echter niets. Buller heeft op zyn marsch naar Spitskop een kanon en verscheidene vaten met levens middelen buit gemaakt, seint Reuter nog uit Kaapstad. Do Boeron moeten oen zwaar kanon on eenige tonnen met ammunitie en 13 wagens van een berghelling omlaag hebben geworpen, om te beletteD, dat de Engelschen zo buit maakten. Wellicht is hier sprake van een en het zelfde kanon. De telegraphische gemeenschap tusschen Lorentjo-Marquez en Komatipoort is verstoord. Een telegram van „Central News" uit Johannesburg meldt, dat, volgens mededeeling van een gewonden Boer, 170 zyner stam- genoote.n in de gevechten by Machadodorp gedood zyn. DX arktboric'aton. I.e'don, 11 Sept. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 83 stuks 48 a ƒ322. Kali- en Melkkoeien 101 stuks f 110 a f 215. Varekoeion 141 stuks 90 a f ~i'60. \'ette Ossen en lioeien 153 stuks f 118 a 250. üraskalvoreu 82 stuks 22 a 03. Kalveren (vette) 56 stuks 30 a 90. Kalveren (magere) 22 stuks 9.— a f 23. l.ainels (vette) stuks a ilamel9 (magere) stuks/'afSchapen (vette) 718 stuks f 17.a f 31.Schapen (weide) 482 stuks f II.— a f 21.Lammeren (magere) 018 stuks f 9.a f 14.Varkens (magere) 207 stuks f 14.a ƒ31.Varkens (vette) stuks f a f—.— per KG. Varkens (biggen) 872 stnks f 4.50 a 13.Paarden stuks f af Veulens 24 stuks f 78 a ƒ125. Bokken of Geiten 6 stuks 2.60 a f 5.—. Ter markt aangevoerd 570 runderen, 78 kal veren, 1150 schapen, 913 lammeren, 207 varkens, 372 biggen, paarden, 24 veulens, 5 bokken of goiten. Ter wekelijkache Kaasmarkt aangevoerd 03 partijen. Besteed werd voor Goudsche Kaas vbb 18.tot f 30.Derby-Kaas van f tot Leiasche Kaas de 160 KG. f tot Edammer Kaas 2de qual. tot Aan de Stadswaag gewogen 93 partijen, 4201 stuks, wegende 26210 KG. Utrecht, 14 Sept. Op de kaasmarkt waren lieden aangevoerd wagens, te zamen wegende KG. Prijzen waren: late qnal. 27.50a 29. 2de qual. 25.a 26.50, zwaardere 30 a 31 per 50 kilo. Handel vlug. Hoofddorp, (Haarlemmermeer) 13 Sept. Jarigo Tarwe a Witte Tarwe f 5.75 a G.50, Rogge 4.75 a 5.50, Haver 6.50 a 7. Chevaliergerst ƒ6.a ƒ6.50, Wintergerst ƒ4.25 a 4.50, Groene Erwten ƒ7.voetstoots ƒ8. Capucrjners 8.a 8.Karweizaad 19.a Koolzaad 10.50 a 11.Blauw maan zaad ƒ9.50 a 10.Geel mosterdzaad 14.25 a f 15.80. Delft, 13 Sept. Aan de Stadswaag gewogen 471 achtsten en 56 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 9980 kilogrammen. Prys 48 a eO het vierde, 1.20 a 1.60 het K.G. Hoorn, 13 September. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 258 stapels kaas, wegende 76,884 kilo. Hoogste marktprijs voor kleine f 32.commissie ƒ30.per 50 KG. Edam, 13 September. Ter botermarkt waren aangevoerd 25 partijen, prijs GO a 62\'c c. per 7» kilo. Kipeieren 4.25 a ƒ4.50 de 100 stuks. hchiedaui, 13 Sept. Noteering van do Beurs- commissie. Moutwijn f 10.25 per HL. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling 1. Noteering van de Makelaars. Moutwijn 10.50, Jenever ƒ14.50, idem Amsterd. proef f 16. Noteoring van den DistiHateursbond. Moutwijn ƒ10.50. Jenever ƒ14.50, Amst. Proef 16.—. Telegrammen, LONDEN, 14 Sept. RO.) Aan de „Daily Telegraph" wordt van gisteren uit Loren^o- Marquez gemeld, dat daar wordt verzekerd, dat Louis Botha het commando over de Boeronstrydmacht heeft neergelegd en als commandant-generaal vervangen is door Ben Viljoen. LONDEN, 14 Sept. RO.) Aan de „Daily News" wordt dato 13 dezer uit Pretoria bericht, dat mevrouw Kruger van haar echt genoot, den president, per telegram uit Loren^o- Marquez het verzoek ontving aldaar tot hem over to komen. Zy antwoordde, dat haar gezondheidstoestand haar niet toeliet to reizen. LORENgO-MARQUEZ, 14 September, (if. O.) President Kruger, die eerst zyn intrek had genomen in de woning van den Nederlandschen consul voor Transvaal den heer Pott, houdt thans verblyf in het huis van den districts gouverneur. LONDEN, 14 Sept. (R. O.) Lord Roberts seint uit Machadodorp dd. 13 September Generaal Buller meldt dat zyn troepen thans geheel gevestigd zyn te Spitskop, waar hy 300,000 pond gewicht aan voor raden van de Boeron vond, hoofdzakeiyk be staande uit ryst, suiker en koffie. Ook vond hy 300 doozen aramunitie. Een gonie-konvooi onder luitenant Meyruclf met een escorte van het 19do regiment huza, ren om do tolegraaflyn tusschen Machadodorp en Lydcnburg te herstellen, werd aangevallen, dicht by het punt waar de weg de Krokodil- rivier kruist. De luitenant der genie en een korporaal werden licht gewond. Alle genisten gingen- naar het dichtstbyzynde kamp terug, doch er is geen nieuws van het escorte. Generaal Hart bezette wederom Boschjes- stroom op 11 September, daarby de Boeren verrassende. Botha is genoodzaakt geworden het com mando aan Ben Viljoen ovor te goven wegens zijn slechten gezondheidstoestand. KEULEN, 13 September. [R. O.) Volgens een bericht, door de „Köln. Ztg." heden uit "Washington ontvangen, deelde het dopartement van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten telegraphisch aan Li-Hung-Chang mede, dat de regeering der Vereenigde Staten hem als gevolmachtigde voor de vredesonderhande lingen erkend heeft. SHANGHAI, 12 September. (R. O.) De expeditie naar Pao-ting-foe verliet Vrydag Poking. Een andere expeditie vertrok uit Tientsin, om de Boxers in het district ten zuidwesten der stad uiteen te dryven. WASHINGTON, 14 Sopt. (R. O.) Li-Hung- Chang meldde aan Wu-tin-fang, dat hy voor- nemens is lieden Shanghai te verlaten om naar het noorden te gaan. Dit wordt bevos- tigd door een telegram van Goodnow, dat aan i het Staatsdepartement alhier is ontvangen. SHANGHAI, 12 September. (R. 0.) Uit Peking komt van een zydo, welke gewoonlyk te vertrouwen is, het bericht, dat prins Tsjing de onderhandelingen met de mogend- heden opendo en dat de volgende voor- j stellen ter overwoging zyn aangeboden: 1. Erkenning van de onzydigheid der haven .- van Tientsin, met inbegrip van de Chineezen-j stad; 2. behandeling van de Mandschoeryschei provinciën, met inbegrip van het schiereiland; Ljao-tong, als Bufferstaat; 3. de mogendheden hebben het privilegie bezettingen te leggen', in handelshavens, waar dat noodig is voor- bescherming der vreemdelingen; 4. terecht-j steliiDg van do leiders der Boxersbeweging. PARIJS, 13 September. RO,) De gouverneur van Fransch-Uongo seinde aan den minister - van koloniën, dat kapitein Reibell met 800' man de laatste benden van Rabah, 6000 geweerdragonden sterk, uiteendreef en Dikoa bezette. LEIDEN, 14 September. Thermometerstandgistoravond om 8 uren 14.5° C. 58.1° Fahr.heit, hedenmorgen om j 8 uren 14° C. 67.2° F., 's middags om 12 i uren 17° C. 62.6° F., 's namiddags om 4 uren 17° C. 62.6° F. In het z. g. Afrikaanderhuis aan de Heörengracht te Amsterdam had gisteren een ontmoeting plaats tusschen het Zuid-Afri- kaansch Driemanschap en de in de hoofdstad j gevestigde Afrikaners. Van prof. Nicolaas Beots verschynt binnenkort nog oen bundel gedichten, onder den titel „Dennonnaalden", bevattende als laatsten bundel de gedichten van 18921900. Het stoomschip „Prins Willem IH" arri- veerde 13 Sept. van West-Indiö te Nieuw-York; de „Stassfurt" vertrok 12 Sept. van Batavia naar Amsterdam; de „Titan", van Batavia! naar Amsterdam, arriveerde 12 .Sept. tol Marseille. i De toestand van Blok, eender: verwonden by de ontploffing in de werkplaats van den heer Kater, te Groningen, die eerst nogal een gunstig verloop had, is gisteravond wedor erger geworden en thans levensgevaar- "i lyk. Met den anderen patiënt gaat het vry wol. AD VERTEN TI EN. Den 19den September hopen onze geliefde Ouders, C. A. MEERE en T. C. MOTSHAGE, hunne 45-jarige Eclitvereeni- giDg to herdenken. Hunne dankbare KinderenBe huwd- en Kleinkinderen. Voorschoten. 7727 10 De Heer en Mevrouw FLUME— Geerts geven kennis van de ge boorte eener I>ockter. 7746 4 Brühl bij Keulen, 13 Sept. Voor do vele bewyzen van deel neming, ondervonden by het overly- den van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, HEN DRIK KORSWAGEN, betuigen wy onzen hartelyken dank. Mede namens verdere Familie, Wed. H. KORSWAGEN, Provoo. Leiden, 12 Septepiber 1900. (Oude Singel 224.) 7690 11 LEIDEN. Eau-de-Cologne per maat. Parfum Heliotrope blanc per maat. Parfum Réséda per maat. Eau-de-Quinine per maat. Fijne en gewone Toiletzeenen, 7742 27 Toiletsponsen, Sponsennetjes, Tand- en Nagelschuiers, Hoedenschuiers, Kleerborstels, Kammen, Oorsponsjes, enz., enz. Bekroond Amsterdam 1895. Naar aanleiding der buitengewoon hooge Krentenpryzen, ben ik ver plicht het Krentenbrood van 12j Cts. op 15 Cts. te zetten, te beginnen Zaterdagmorgen 15 Sept. 1900. 7740 14 Aanbevelend: Poetspomade, Poetspasta, Poetskryt, Poetsolie, Zilverkryt, Rouge-de-Paris, Brillantine, Schuurlinnen, Schuurpapier, Schuurlappen, enz. 7741 17 Brandspiritus.* Serielezingen over de „Criminaliteit der Jengd", door Mr. M. J. G. BOISSEVAIN. Te houden in het Leidsche Volkshuis, op de vyf Donderdagen van November, de3 avonds te 8 uren. Ter verkryging van kaarten voor deze serie, ƒ2. gelieve men zich schrifteiyk aan te melden by de tweede ondergeteekende, vóór 15 October. E. C. KNAPPERT, Pres. C. S. M. KUENEN, Breestraat 177, Secr.-Penn, F. J. ELDERING. M. A. W. E. KAMERLINGH ONNES, Bijleveld. H. P. OPPENHEIM-Van Niebop. J. Am W0LTER& 7736 2g Zaterdag Aanbevelend, 7745 200 BOTESRMAKHIT 16, APPELFLAPPEN, ELELRS d'ORANGE, DAHESJANIIAtiEL. 7739 0 Boogcwoerd S3. A'c Aanbevelend, Coiifisenr, Aalmarkt 23, Tclepkooiw. 345. 7743 10 Terstond gevraagd door omstan- digheden: een van goeds getuigen voorzien. Bree straat 148. 774! O

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3