Zijden Blouses ƒ2.40. Beurs van Amsterdam. dan aan de gemeentebesturen eenige meerdere ruimte van beweging te geven. Volkomen terocht, zegt de Regeering, wordt de opmerking gemaakt, dat ook art. 247 der Gemeentewet reeds wyst op een streven van den wetgever om minvermogenden niet te zwaar te belasten. De Regeering kan niet toegeven, dat zy haar doel beter had kunnen bereiken langs een anderen weg, door nl. den aftrek wegens noodzakelijk levensonderhoud tot een eonigs- zins aanmerkelijk bedrag verplicht te stellen. Zij betreurt hot nog altijd, dat het amendt.- Kuyper is aangenomen, maar onaannemoiyk mogen slechts die amendementen worden ver klaard, welke in strijd zijn met de beginselen der Regeering, of welker aanneming gevolgen zou teweegbrengen, waardoor de goede wer king der wet in het algemeen in gevaar zou komen. Noch hot een noch het ander was hier het geval. Het strijdt niet met de beginselen der Regeering, dat inkomen uit klein vermogen en inkomen uit arbeid minder zwaar dan het andere wordt getroffen. Ook de aanneming van het amendement- Rink was niet bedenkelijk, hoewel om andere redenen. Van reductie kon naar het oordeel der Rogeering alleen sprake zijn als het vermogen in totaal op minder dan f 13,000 is gesteld. Het zal den gemeenteraad vrij staan be palingen vast te stellen omtrent de schatting en borekeniDg van de inkomsten, maar ook over deze regeling strekt zich de controle uit van God. Staten en de Regeering. Hoewel betreurende, dat do Eerste Kamer niet in de gelegenheid is gesteld dit ontwerp reeds eenige maanden vroeger te behandelen (wat met mogelijk was met het oog op het onderzoek, dat aan do indiening moest vooraf gaan), is de Regeering van oordeel, dat ongelegenheid in de gemeentehuishouding niet te vreezen is. Volgens het gevoelen der Regeering mag de kon. goedkeuring van het besluit van een gemeentebestuur tot invoering of wijziging eener plaatselijke belasting ook geweigerd worden om andere redenen dan wegens niet in-acht-neming der wettelijke voorschriften. De beslissing omtrent de vraag of de belastingverordening beantwoordt aan door do wet gestelde eischen zal door Gedep. Staten in hun rapport moeten worden toegelicht en ten slotte zal door de Regecring bij de toe kenning of onthouding der Kon. goedkeuring worden beslist. Van reclames kan hier geen sprake zijn. Transvaal en Oranje-Vrijsluai« Men schrijft uit VJissingen aan de „N. R. C." Met genoegen vernamen wij van tal van passagiers van de „Braemar Castie," dat het voedsel en do slaapgelegenheid heelwat beter waren dan aan boord van de reeds vroeger aangekomen schopen. De behandeling, die men van den kapitein, zoowel als den Isten officier ondervond, werd algemeen hoog geroemd. Do kapitein vooral, de heer J. W. Craeghe, was een zeer humaan mensch; de enkele klachten werden steeds door hom aangohoord en onder zocht, en indien hy er maar iots aan kon doon, bleef verbetering niet uit. Het was dan ook werkelijk zijn schuld niet, dat men te East-London 3 weken heeft stil gelegen en in den beginne veel passagiers als gevangenen werden behandeld. Do met de Braemar Castie" medegekomen vreemdelingen zyn te Vlissingen door tus- schonkomst van don Engelschen consul voor zien van reisbiljetten en geldon, om hun respoctieve plaatsen van bestemming to kun nen bereiken. Onvermeld mag niet blijven, dat de jaardag van onze Koningin aan boord op recht feeste lijke wyze gevierd werd met kinderspelen, sport en versiering van de kajuiten. De kapitein en de eersto officier verleenden hun welwillende medewerking, om dit feest zoo good mogelyk to doen slagen, wat dan ook werkelijk het geval was. Ongeveer een 80 personen, die met deze boot zyn medegekomen, zijn by aankomst te Durban, den 3den Juli als gevangenen aan boord gebracht van het transportschip „Cata- Jino". Hun vrouwen en kinderen echter werden dan op kosten der Engelsche regeeriDg in hotels opgenomen. Den 20sten Juli werden dezo gevangenen overgebracht naar de „Braemar Castie", welk schip dien dag Durban verliet, om don volgenden dag, don 27ston Juli, te East-London te arriveeren. Eon machinist van do Zuid-Afr. Sp.-My., een Hollander, die mede op de „Cataline" had gevangen gezeten, werd ernstig ongestold naar wal gebracht en over- loed enkele dagen daarna. Zijn dood wordt toegoschreven aan de zeer slechte voeding aan boord van deze gevangenis. Drie lange weken bleef men daar liggen, terwijl nu en dan nog enkele passagiers aan boord kwamen. Het was evenwel niet toe gestaan van boord te gaan en over die noodo- loozo gevangenschap werd dan ook zeer go- mopperd. Eerst den 16den Augustus verliet het schip East-London, doch toen ging alles voorspoedig; in 27 dagen was men te Vlis singen; slechts éénmaal en wol te Las Palmas tot het innemen van kolen, werd stil gelegen, wat slechts 8 uur vorderde. De zeereis was dus aanmerkeiyk korter dan van de vorige booten. De gezondheidstoestand aan boord was ook goed; weinig ziektegevallen kwamen voor; alleen hebben o. a. 2 kinderen do mazelen gehad. Ook word zorg gedragen, dat zy, die versterkende middelen noodig haddon, ze op tyd verkregen. Alles by elkaar genomen hebben de passa giers van de „Braemar Castie" het verreweg hot beste gehad en het „lest bost" is hier zeker niet misplaatst, want de „Braemar Castie" is voorloopig do laatste boot met verdrevenen. Van nog uitgezotte personen is thans ten minste niets bekend. Do „Braemar Castie" vertrok gisternamid dag om tweo uren naar Londen. De extra-trein is om drie uren vertrokken. Als een nieuw bewys hoe groot do sym- patbieën voor de zaak der Boeren zyn, deelt net „Hbl." mede, dat een bankiershuis te Amsterdam opdracht ontvangen heeft aan generaal Botha en generaal De "VVet, ter uit- deeling aan hun burgers, een bedrag van f 4750, namens een in Rusland vertoevende Zwitsersche burgeres, per telegraaf over te maken en daaraan gisteren gevolg gegeven heof^ Kerkelijke Berichten. Leiden. Geref. Kerk B Heerengracht. Zondag-voormiddag te tien en namiddag te vyf uren da. W. Doorn, predikant te 's-Graven- hage. De collecte voor het Boeren-comité heeft LI. Zondag opgebracht f 74. Oude-Wetering. Remonstr. Kerk. Zondag-voorm. te tien uren, ds. 0. L. De Jong, pred. te Nieuwkoop. Woubrugge. Ned.-Herv. Kerk. Zondag- nam. te twee uren ds. J. Nierstrasz, pred. te Leiderdorp. RECLAMES. 40 Cents per regel. en hooger 4 Meter franco en vry van invoerrechten thuis. Monsters omgaand, eveDzoo van zwarte, witte en gekleurde „Henneberg- Zyde" van 45 ets. tot f 11.10 p. Meter. O. Um'EBERG, Zijde-Fabrikant CK. en K. Uoii.), Züricb. 7730 8 li September 1900. pCt Ned. Cert. Nat. Schuld PJ, Obligation8 Hongarije, Leon, in Zilver 1889 4 A Ooatear. Bente in Pap. Moi Nov. b 0 Juu'Joll 5 Port, O. B. 1853SI mot Ticket S dito dito 183839 dito dito 1 «90.1 dito dito Tabakalooning. Rusland Btun-nL 1394. 4 1830 Bb. 625 4 180-7 69 100 4 1889Bb. C25,2de scrio Ganel. 4 Emisaio 1891 Bb. (525 4 Spanje, ObL P-rp. Schuld.4 Turkse ObL. Geprivil 4 gocouvortoordo aorio D O. Mexico. Binn, Aflostare 2e eer. 6 Brazilië, 18394 funding Lconing 1698 5 Columbia 100-600 ltf Vonczuola, ObL 1381 100 4 .600 4 Peruv. Corp. ObL G 9 Cert. v. prei. Aand. Italië, Obl. Zuid-Ital. Spoor 3 Spw.leen. 1887/39 tsec. A-E 3 Portugal, Beira Baixa 3 Bnelond, Obl. Wladifc. lSQfrOS 4 Bjatan-Ur.li.625 4 1890 4 Aand. N. Afr. Handolavnconig. Cnlt. Mi). Vorstenland. T Bon. Petrolcnmbronnen Dordtscbe Polroleum Oowon,J Aand. SchibajeS Aand. Sumatra Palembang. Mocora Enlxn Ned. Iiandol-Mn. Boscontrc N. W. Sc. l'ac. Hyp.-B. Schuldbr. lncomcbonlc Max wall Aand. UoLL U-eren Spoorwog Mij. tot ExpL v. Staatspvr. ObL Kei- Contr. Sp. /TOOO 3 Anad. N. Zuid-Afr. Spoor 0 Ubl. 1S99 4 ObL Bo.xtol-Wozel 1857/80 geat. Aand. Ainerikaanscha Vaart 9 Botte id. Lloyd Amerika, Aand. A-chiaon Topeka v oSiig. Adjjt. Donv.BioGrand* B m Flor. Ctr.Sc Ponina S I. Louis Sc San Fr. gew. A. .2«pr.A. Aand. Miss. KanaaaToiM Obl. „loliyp. 9 W 9 20 4 Erie Spoor Aand. 2o A. Ontario Sc W ca torn Aand. Norl Woat. C. v. Aand. t South. Pao. C. Gew. Aand. t 9 ,4 pCt. GoudL 9 Union Pae. Cert. v. Aand. p P10*- Aand. W. N.-ï. SeP.afg.C.v.A. »6en- mortg.b. locomeb. Wabaah Sp. C. v. prol. A. Kansas City 16. Bw. Cy. A, n Cert v. Aand. Pref. Aand. lo Hyp. Obl. 3 Hongarije, Thaise-Loten. 4 Turkije, Spoorw.-Lo^n3 Spanje. Madrid-Loton3 Fr. Deli Tabak MQ. Aaud. DoU-Cultaar-Maatschappij Cert. v. Aand. Arcnctiburg. Aandeden Scncmbah Aandeden Botterdam- Duli Vor. koora. 77% 0034 8234 80'-4 80)4 2334 33 2734 95 60% 94% 100^ 94% 95 69 91% 22'% 25 H 37% 6434 8634 14 27 26»^ 65% 10% 58% 69 62 A 9434 84)4 96 9554 100% 63 240 120 149% 69 16 134 14854 94 9734 10954 121 85% 169 91'4 89 >i 103% 122)4 28% 1\H 98,% 8454 19% Wïi WA 36J4 10% 9034 65 11 18 20?4 34^4 33% 76% 69% 75 15% 92 31 1914 107-6 1074 30 '1 63?4 117% 27 34% 37% 761-4 622 374 206 Koexn hod on. 7734 90% 8234 80% 80*4 23% 95 6134 8934 95 6834 92 2214 25 3734 6434 8534 2634 13 65% 6334 241 14934 72)4 16234 109 110 169 8034 123 2834 7034 8d% 19% 1034 3436 10 9034 1134 2034 34 76 3334 76*6 6934 1034 1034 2934 6234 26% 75 372 Oostenrijk, Papior f 20.90 dito Zilver 20.90 Fransche Dlvorao Ryksmark Busson Zilvoren Koebel3/"Lii5 dito in Gouden Boobels/LOO Prolongatie 434 pCt. Gemengd Nieuws» Aan het bureel van politie alhier meldde zich een man om nachtverblijf. By onderzoek bleek deze nog eenige dagen hechtenis te moeten ondergaan, waartoe b(j is ingesloten in het huis vau bewaring alhier. Een 6-jarige knaap geraakte gisternamiddag spelenderwijze in den Ouden Singel tusschen den wal en een aldaar liggende schuit. Het gelukte echter oen voorbygaanden jongen het knaapje te redden en behouden by de ouders te brengen. De minister van waterstaat, haudol en nijverheid heeft heden met den Administrateur der Posteryeu en Telegraphie, den heer De Bloeme, op het Binnenhof te 's-Gravenhago bezichtigd een electromobiel- postrytuig zooals er een 7-lal met 1 Oct. a. s. te Amsterdam in gebruik zullen worden ge nomen voor de lichting der hulp brieven bussen in de stad. Een proefrit, in byziJn val den minister op het Binnenhol' gedaan, slaagde volkomen. De postwagon wordt van binnen en in de buitonlantaarns electrisch verlicht, en heeft niet het plompe voorkomen van sommige andere autocars. By do sluiting van het Schove- ningscho badseizoen zal de 74-jarigo badman Jan Van Kleei zijn 50-jarigen dienst herden ken. Hy is nog vlug ter been en zeer yverig. Gedurendo zijn dieDSttyd had liy nooit ver hindering door ziekte. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in zyn eerste openbare terechtzitting na do vacantie o, m. uitspraak in de volgende appölzaak van den marinier 2de klasse H. Oerlemanfl, oud 29 jaren, geboren te Wouw, die in eerste instantie door den zeekrijgsraad aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord was schuldig verklaard aan: lo. weder- spannigheid, welke den dood ten gevolge heeft, en 2o. mishandeling, welke zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heeft, en veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf, met vervallenver klaring van den militairen stand. Het Hof nam met den eersten rechter als bewezen aan, dat genoemde marinier in den avond van 11 Juni jL: lo. den agent van politie S. Cupido, toon dezo hem wilde beletten het pelitiebureel aan het Westplein te DenHelder te verlaten, waar hij ter zake van ongeregeld heden was binnengebracht, in of nabtf de gang van dat politiebureel opzettelijk met een mes verschillonde diepe steekwonden hoeft toege bracht, waarvan twee ohder de oksels, een in het linkerbovenbeen en een in de linkerliesstreek, by welke laatste steekwond een groote slag ader werd doorgesneden, welke wonden zulk een snel en groot bloedverlies veroorzaakten, dat genoemde agent van politie eenige minuten na die verwonding is overleden, en 2o. in hetzolfde politiebureel den visscherman J. Sinjewel opzettelijk met een mes verschillende steekwonden heeft toegebracht, waarvan een in de linkerborst, ter hoogte en in de richting van het hart, en een in de linkerzijde, welke wonden dien visscherman gedurendo ongeveer vier weken belet hebben zyn beroep uit te oefenen. Het vonnis van den zee-krygsraad werd door het Hof in zijn geheel bevestigd. Gistermiddag omstreeks S'/k uur is in de Pieter do Raadstraat te Rotterdam een 6-jarig meisje onder een melkwagen, bespannen met een paard, geraakt, met het gevolg dat beide wielen haar over het hoofd gingen en het kind op de plaats dood bleef. De koetsier had aan het ongeval geen schuld. De vermiste knaap te Amster dam, Van der Waarden, is door de rijkspolitie aangehouden te Den Bildt. Een commissaris van politie uit een plaatsje verzoekt in het „Alg. Politieblad" bij ontdekking van de verblijfplaats van een tuinier die zwervende is, hem, namons zijn vrouw, aan te zeggen, dat zijn zuster is overleden en hy een gedeelte van haar nalatenschap in ontvang kan komen nemen. Fantaisie. „Een vrouw is duizend mannen te erg. OI eeuwige Marie Van Reigersberg." Deze regelen zong een dichter uit de oude tyden, doelende op de slimheid van de echt- genooto van Hugo De Groot, die op slimme wyze haar gemaal gelegenheid gaf te ont vluchten uit zyn gevangenis. Wy hebben in Amsterdam een dame, die in slimheid voor wylen mevrouw Marie niet behoeft onder te doen. Men zal zich herinneren, dat eenigen tyd geleden de politie in de weer was, dat strooi biljetten werden rondgebracht en aangeplakt, advertentiën in alle bladen voorkwamen, en dat alios om een hondje terug te vinden, omdateen ziek kindje, als dat hondje niet terug kwam, zoo maar zou sterven. By de politie kwamen honderden brieven en boodschappen van menschen, die hot hondje hier, en menschGD, die het hondje daar hadden gezien; veel exemplaren van het hondengo- slacht werden vertoond, die niet het rechte exemplaar bleken; kortom er was heelwat leven in de brouwery. Thans is echter aan de politie gebleken, dat al die beweging wel was voor een vermist hondje, maar dat het zieke kindje was. een dametje, de meesteres van het hondje, die reeds lang meerderjarig is. Een krygslist dus, om haar lievelingetje terug te krygen. {Tel.) Te Linschoten is men voor nemens het 25-jarig jubiló van den burge meester, den heer P. H. Knook, op a. s. Maandag 17 dezer foestelyk te herdenken. ODdor meer zal er ook dien dag een ring- rydery voor paren plaats hebben en des avonds muziekuitvoering en vuurwerk. Te Echt (Limburg) is door onbo- konde oorzaak brand uitgebroken in de woning van J. G., metselaar, aan den Ryksweg te Schilberg, onder die gemeente. In een oog wenk stond het geheele huis met schuur en stal in lichterlaaie. Tien kinderen sliopen boven; zy werden met moeite door den vader gered. Hy kreeg daarby ernstige brandwonden en drie der kinderen eveneens, doch niet zoo ernstig. Aan blusschen viel niet te denken, ofschoon de brandspuit spoedig ter plaatse was. Slechts eenige meubelen en wat kleeren zyn gered. Een koe is omgekomen. Alles is verzekerd. Een ruim 7 0jarig rentenier aan de Wilhelminastraat te Enschedee is meestal 's morgens tegen vier uron op en maakt dan oen wandeling in zyn op dat uur by uitstek rustige buurt. Ook oen dezer dagen was dit het geval en al wandelende begaf hy zich op of naby het niet afgesloten erf van zyn overbuur, waar alles nog in diepe rust schoen. Op zyn pad vond hy een paar houtjes en raapte die op, met de bedoeling die in zyn huis te gebrui ken; doch nauweiyks daarmee in de richting j van zyn huis gaande, voelde hy zich stevig vastgegrepen door zyn buurman en diens knecht, die hem dwongen mee te gaan in hun werkplaats. Daar gekomen, ging de deur op slot, zei men hem, dat hy gestolen had en liet men hem niet eerder vry, dan nadat hy een schuldbekentenis van vyftig guldon aan zyn buurman had afgegeven. Zoo vertelt de rentenier het geval. Hoort men echter den buurman, dan heeft het zich aldus toegedragen. Deze vermiste" den laatsten tyd af en toe ledige kisten, enz. van zyn erf, had redenen om den rentenier te verdenken, waakte daarom al nachten, zoo ook den bewusten morgen, en zag toen den man op zyn erf hout wegnomen, waarby hy hem dus op heeterdaad betrapte. De rontenier zou toen verzocht hsbben geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven, en vyftig gulden by wyze van schadevergoeding hebben aan geboden, of wel een schuldbekentenis van dat, bedrag. De groote wedstryd om den Bol d'Or, welke jaarlijks te Parys over 2-4 uren wordt verreden, zal dit jaar plaats hebben morgen en Zondag, 15 en 16 September. Ook een Nederlander, Cordang, zal er aan deelnemen. Hy heefc do vorige week by elkaar, in zyn training, afgelegd ruim 900 kilometers. Tot zyn gangmakers behooren de HollandersJan Mulder, Van der Tuyn, Diehle, Schmidt, Van der Knoop, Willem Mulder, Viruly en Duren- karap. Cordang hooft zes tandems te zyner beschikking, die alle in uitstekenden staat zyn. Het dorpje les C.h artonnièros, in het Waadtland, werd in den nacht van Maandag op Dinsdag door brand geheel inde asch gelegd. De bewoners konden ternauwer nood hun leven redden. Alle have is ver brand, het vee kon gered worden. Het dorpje werd reeds tweemaal door een grooten brand vernield; nl. in de jaren 1866 en 1872. De pest in Simla neemt weder toe; in do laatste week zyn meer dan 1000 personen er aan overleden. De „slachtoffers van den directeur- generaal Picard", aldus noemen zich de concessionarissen der Parysche wereldtentoon stelling, die by de slechte zakeD, welke zy hebben gemaakt, aan den rand van een bankroet staan, ingeval de directeur-generaal by zyn verdrag blyft. Er zyn daaronder gérants, theater-ondernemers en andere voor vermaak zorgdragende kunstenaars, die grootondeels hun kosten van het faillissement niet goed maken. Binnenkort denken zy de plaatshuur voor twee volle maanden te weigeren, daal de tentoonstelling, die den löden April geopend werd, eerst den löden Juni gereed was; in dien tusschontyd maakte de toestand der verkeerswegen alle zaken-doen onmogelyk. De concessionarissen zullen, ingeval hun geen gerechtigheid gewordt, hun kramen plotseling sluiten. Augustus is ook voor de Parysche schouw burgen een zeer ongunstige maand geweest en heeft het tekort der vorige, vergeleken met 18S9, nog vergroot. Destyds werden ruim 2 millioon fr. ontvangen, nu S0,000 fr. minder, ofschoon do schouwburg van Sarah Bernhardt (met een recette van 279,000 fr.) er by is gekomen, De Vaudeville (Mme Sans Góno) en Porte St.-Martin (Cyrano) ontvingen elk 70,000 fr. meer dan in 1889, maar de Comódio Fran^aise slechts 86,000 tegen 201,000, de groote Opera 439,000 tegen 467,000, de Opéra Comique 154,000 tegen ISO,000, enz. Het ongunstige weer wordt als hoofdoorzaak genoemd. Het getal slachtoffers van den wervelstorm in Texas wordt thans opgegeven tusschen de acht en tien duizend, en dat getal groeit nog steeds aan, omdat nog veel lyken onder de puinhoopen bedolven zyn. De ïykon- lucht is zoo erg, dat groote brandstapels op gericht zyn, waarop honderden lichamen, dooreengeworpen, verbrand worden, grooten- deels zonder herkend te zyn, gisteren duizend te gelyk. De verhalen, die door do vluchtelingen op naburige plaatsen werden gedaan, zyn hartverscheurend. Op één plek lagen zes honderd lyken. Zondagnacht zyn honderden lyken met bootjes naar zee gebracht en in de golven begraven, zonder eenige plechtig heid: men was bang voor een epidemie, en voor het begraven op do gewone wijze ont braken zoowel werkkrachten als terrein: het kerkhof zelf is geheel weggespoeld. By het in zee werpen deden zich gruwelijke tooneelon voor, omdat de inwerpers het werk staakten on hoogor* loon oischten. Voel monschon zyn krankzinnig geworden van angst en ontbering. Duizenden zyn nu nog aan honger en dorst ten prooi, want er is haast geen water te krygen en do huizen worden geplunderd door de armen. Het blykt nu, dat het Meteorologisch Insti tuut Galveston gewaarschuwd had voor den aankomenden storm, Vrydag reeds. De kracht van den wind tydens den orkaan was 134 M. per seconde volgens de instrumenten, maar deze werden weggeblazen; het is dus niet mogelyk de maximum-snelheid na te gaan. Mon berekent dat de handelswyk geheel, de andere wykon der stad voor twee derden vernield of ernstig beschadigd zyn, en men ge looft vry algemeen, dat Galveston niet meer opgebouwd zal worden op de tegenwoordige plaats, daar oen herhaling van de ramp altyd mogelyk blyft: de stad lag zoo ongunstig mogelyk. Men gelooft dan ook, dat Galveston als handelsstad totaal geruïneerd is. Niet slechts zyn al haar handelsótablissementen, electrische werken, spoor- en tramwegen verdwenen, doch de verzekeringsmaatschappyen zullen de reusachtige schade, door zulk een buiten gewoon natuurverschynsel veroorzaakt, niet willen vergoeden en de stoomvaartmaatschap- pyen zullen haar schepen niet weer in een haven willen riskeeren, waar zy zooveel gevaar loopen. Het departement van landbouw raamt de schade, aan den katoenoogst toegebracht, op 20 tot 40 pCt. De staat van beleg is te Gal veston afgekondigd, en van overheidswege zyn pryzen vastgesteld voor eetwaren, waar aan nog groot gebrek is. Overal in Amerika zyn nu inschryvingen voor de slachtoffers geopend. Maar de middelen van gemeenschap hebben zoo geleden, dat men niet denkt, dat een der uitgezonden hulp-expedities nog te Galveston aangekomen kan zyn. De „Evening News" stelt de schade aan eigendommen op 50 millioen dollars, de ver nielde schade aan de katoenoogst niet mede- gerekend. Uit Galveston zelf komen de treurigste berichten; na do ramp volgden hongersnood en gebrek aan drinkwater; de arme bevolking is aan het plunderen geslagen en president Mac Kinley beval het departement van oorlog de grootste haast te maken met het zenden van rantsoenen en tenten voor de ongelukkige bewoners. In de stad lag een compagnie sol daten in de San-Tacmto-kazerne in garnizoen; men vreest, dat de geheele compagnie omge komen is. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Nieuw-York, die naar Galveston gereisd is, hangt dan ook een gruwelyk tafereel op van het schrikbewind, dat daar geheerscht heeft, nadat de elementen hun verwoestend werk hadden verricht. Er vormden zich benden van blanken, ook vrouwen, en van halfdronken negers, die de bouwvallen doorzochten, de lyken "beroofden en afmaakten wie nog tegen stand bood. De aanzieniykste burgers kwamen toen byeen en benoemden een veiligheids- commissie van drie ledon, waarin de burge meester en de hoofdcommissaris van politie zitting namen, en die den staat van beleg afkondigde en veel burgers als vry willig®, rustbewaarders aanstelde en waponde. Deze; laatsten schoten veel plunderaars dood, maar' de ergerlyke tooneelen duurden voort: gowa- pende negers omsingelden zelfs do troepen' en vielen de bewakers aan van het St.-Mary, gasthuis, waar honderden revolverschoten gewisseld weiden, zoodat tal van negers werden gedood. Eiken avond herhaalden zich die tooneelen, het was feitelyk een burger, oorlog; op straat werd telkens gevochten. De correspondent van de „Daily Telegraph" zegt, dat te Galveston alle gebouwen op de kade, de prachtige havenhoofden, door Huntington aangelegd, on het station van de Zuid-Pacifie zyn vernield. De spoorweg is over eon longto van 60 KM. verwoest. Volgens de laatste berichten is te Galvestor» nu de orde hersteld, nadat negentig plunderende negers waren doodgeschoten. De oorlog tusschen Engeland oil Transvaal. Toen het succes van de vanen dor Boeren week, verflauwde ook do belangstelling. In de dagen van do TugoJa en Colon so sidderde Nederland van geestdrift er. wy brachten aflèn onze gaven ruim on mot blydschap. Zoker, er is nog wel liefde voor de wakkere Booren, hun liederen daveren nog, vooral by foeste- lyke gelegenheden, door de strateD, maar wy meenen te veel hot mot zingon to kunnen afdoen. Dezo slaphoid moet gedaan wezen. Wy mogen niet de vordenkiDg op ons laden, dat wy alleen het succes bewonderden. Zeker, wy hebben heelwat moeten afdoen van het, ideaalkleed, dat wo de. i helden haddon aange- trokken. Do Boeren zyn menschen met veel gebreken, maar, ons dunkt, hun houding in de maanden van ellende, dio achter hen liggen, en die zy nog tegen gaanmoet onzo be* wondering woer doen ryzen met den dag., Hot herdersvolkjo lieeft dan toch reeds by na, een jaar den stryd mot het wereldryk vol* gehouden. De beste generaals van Engeland slaagden er nog niet in hen to onderwerpen. Op allo hoeken van hot met brand en bloed overstelpte gebied waait nog stout en fier, de Vierkleur, als schittorond protest tegen lage dwingelandy. En zouden wy nu niet meer helpen? Juist het omgokeerde moot het geval wezen. Wy moeten in dagen van nood onze liefde dubbel schittereud bewyzen. De machtigen doen mots,' maar wy zullen onzo broeders niet in den' steek laten. Zy hebben thans onze hulp zoo dringend noodig. Laten de wanhopig strijdende helden ten minste dezen steun vinden in hun! worsteling, dat zy vast weten in Nederland] trouwe vrienden te hebben. Kunnen uit Nederland geen stnjders gezonden worden," laten wy dan althans een belofte zenden, de belofte, dat weduwen en weezen hier vader? en moeder zullen vinden, dat wy willen aan-; vullen de leege beurzen, dat wy willen zyn één groote ambulance voor alle ongelukkigen. Die wetenschap zal hun moed verlevendigen en hun kracht geven vol te houden. 'A O, als wy dat met doen, als we niet een ieder onzen penning opbrengen, dan moet dat heldenras verloren gaan, dan zullen wy niet', meer kunnen zingen van het „zoolang ge-' knechte", maar yan het „wederomgeknechte"/ volk. Wy brachten nog niet eens 50 ets. per hoofd op. Mag dat gezegd kunnen worden van het rjjke Nederland? y Zeker, onze liefde is er nog wel. Komt) dan, lezers, weer in het gelid. Op voor de Boeren I Het moet weer gaven stroomen^' opdat aan de helden ginds gezegd kan worden Ötrydfc, Broeders, wij waken. Nederland laat u nooit in den steek. Elf September ging Engeland de twaalfde, oorlogsmaand in en de „MomiDg Leader"/ vindt in dit feit een aanleiding om de voor- deelen van den oorlog eens na te gaan. De conclusie is kort, maar somberbyna 40,000 man verloren, 900,000,000 weggegooid en den haat van allen, die recht en gerechtigheid lief hebben, zich op den hals gehaald dat is het resultaat van don gruwelyken kryg. Het EDgelsche ministerie van oorlog heeft s een nieuwe lyst uitgegeven van verliezen,' welke van den goheelen duur van den oorlog 39,786 dooden bedragon; zieken en gewonden j in Engelsche hospitalen in Zuid-Afrika belioo- ren hier natuurlijk niet bij. De verhouding is 1782 officieren en 38,003 soldaten. In het"' afgeloope^ tydperk werden 1064 officieren en 12,868 man gewond. Charles Williams in do „Morning Leader" 1 heeft van een officier vernomen, dat van de 200,000 man, waarover lord Roberts in Zuid- Afrika bevel voert, volle 25 percent moeten worden afgetrokkon voor licht gewonden soldaten mot doorgeloopen voeten, zieken dooi ontbering en koortsiyders. Hedenmorgen had dr. Leyds te 's-Graven- hage nog geen antwoord op zyn telegram naar Loren$o-Marquez omtrent president Krugor. Dit neemt met weg, dat de berichten over Krugor's reis een steeds vasteren vorm aan nemen. In Engeland meent men, dat daardoor ingewikkelde moeiiykhoden wat betreft de taak der Engelschen in Transvaal worden opgeheven. Welke moeiiykheden Natuurlyk is men daar dadelyk gereed den gryzen held te bekladden en men wil do smet der lafheid werpen op Oom Paul. Engeland heeft ook al eerbied voor den verslagen vyand verleerd! Gelukkig dat Kruger goed bewaakt wordt door de politie. Engeland zou niet opzien tegen een gehuurden sluipmoordenaar. Huurde het niet ïeeds Kaffers om do Boerenbevolking te verdelgen De Portugeesche gouverneur heeft na een bezoek by den staatspresident langen tyd ge-y sproken met den Britschen consul. Do ambte naren, die hot archief der Z.-A. Republiek f meegebracht hebben, zullen *s lands zaken'j biyven afdoen te Loren^o-Marquez. De „Times" merkt in een hoofdartikel, in! den gewonen hooghartigen en lompen trant, spottend op, hoe jammer het is, dat de Boeren- ambtenaren hun archief hebben meegenomen, waardoor menig lastig geheim voor de Engel schen verborgen zal blyven. Do Engelsche hoogleeraar Westlake is van/ oordeel, dat Krugors vertrek Engeland ontheft: van een lastige verantwoordoiykheidoverigons' kan een onzydig schip Kruger brengen waar heen hy wiL

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2