"Donderdag 13 September. A". 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering „van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. f l.io.' Feuilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. t>3) Pi®, 12440 PRIJS DEZER COTJEAJ Toor Leiden por S maanden; i i Bniten Leiden, per looper en waar agenten Franco per post i 1 3 t I Leiden, 13 September. P Naar aanleiding van het verzoek van •D. Teske, om vergunning tot het bouwen tan een houten loods op het terrein achter ihet perceel Hooge Ryndyk 52, uitkomende laan het Utrechtscho jaagpad, kadastraal be tend onder Sectie M, No. 915, gemeente Leiden, welke loods zal dienen tot berging (van wagons, hout en gereedschappen, deelen B. ©n Ws. mMo, dat or by hen tegen de inwilliging van het verzoek geenerlei bezwaar •bestaat, zoo dat zy in overweging geven de .by art. 8b der verordening op het bouwen en filoopen vereischte vergunning te verleenen. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van mevrouw Yan Dam, geb. De Bink, deelen B. en Ws. mede, dat de zoon van adre8sante niet, zooals deze schryft, eerst met 1 September l.L aan de Jongen- school 2de klasse is ingeschreven, maar de lessen aan die school reeds sedort 21 Augustus beeft gevolgd. Aangezien nu dit tusschentydsch komen op de school een gevolg is van vestiging in deze gemeente, geven zy in overweging aan adres sante restitutie van betaald schoolgeld te ver- 'ieenen over de maand Juli, ten bedrage van f 1.33. Door B. en "Ws. werd vermoed, dat de ■sloot langs de Bloemistenlaan en de in deze sloot uitloopende sloot aan het einde der Prinses-Wilhelmina-straat wegens haar verre gaand vervuilden toestand en den ondraaglyken stank, welken zy verspreiden, schadelijk zyn voor de openbare gezondheid. Daarom werd door hen ingevolge het be paalde by art. 12 der Lanen verordening (van 6 Juli 1899. Gem.bl. No. 16) aan een Com missie, bestaande uit den directeur der ge meentewerken en tweo stadsgeneesheeren, opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toestand dier slooten. Uit het door die Commissie uitgebracht rapport is gebleken, dat ook zy beide slooten, wegens de daarin en daardoor afgevoerd wor dende stoffen, schadelyk acht voor de open bare gezondheid. Beide slooten loopen aan óén zyde dood. X>io langa de Bloemistenlaan heeft oen lengte van 100 en een breedte van 4 meter. De andere, een lengte van 50 en een breedte van 2.80 meter en loopt uit in do eerste. Eerstbedoelde sloot ontvangt de faecalién en het menagewater van de woningen van de Bloemistenlaan, van die aan de zuidzyde 1 van de Prinses-Wilhelmina-straat en, door middel van een cementen riool, van eenige ^woningen in de Heerenstraat; de andere de faecalién en het menagewater van de woningen 'aan de noordzyde van de Prinses-Wilhelmina- straat, terwyi zy tevens in zich opneemt een .goot, waardoor zeepwater geloosd wordt uit .do wasschery van T. L. Van Kempen. Deze j sloot is mot afvalstoffen gedeelteiyk gedempt. Beide verspreiden een hoogst onaangename lucht. Onder overlegging van hot advies der Commissie, waarmede B. en Ws. zich ten ■volle vereenigen, geven zy daarom den gemeen* iteraad in overweging den eigenaren dier slooten te gelasten beide slooten te dempen en door ^riolen te vervangen, op de wyze en binnen [den termyn door het College van B. en Ws. (te bepalen. Indien bovenstaande last door den gemeente raad gegeven wordt, zal het tevens wenscheiyk 'en biliyk zyn te voorkomen, dat het riool in ide Bloemistenlaan en de zich aan het einde daarvan bevindende sloot worden bezwaard gevestigd zyn 1.80.' O U n O 1 op;i S t t f A*D0# met de afvalstoffen van woningen uit de Heerenstraat. Waar particulioren zich in het belang der openbare gezondheid opofferingen moeten getroosten, mag men van de gemeente verlangen, dat zy al die maatregelen zal nemen, welke noodig zyn om de werken dior particulieren tot hun recht te doen komon. Met de Commissie achten B. en Ws. het daarom gewenscht, indien de sloot langs de Bloemistenlaan wordt gedompt, ter afvoering van faecalién en het menagewater van die woningen in de Heerenstraat, die tot dusverre in die sloot loozen, een riool te leggen in de Heerenstraat, dat zyn uitloozing zal vinden in do Witte-Singel-gracht. B. en W. geven dus in overweging, byaldien bovenbedoelde lastgeving tot demping wordt gegeven, tevens tot het leggen van een riool in de Heerenstraat te besluiten. De daarvoor benoodigde gelden zullen dan te zyner tyd worden aangevraagd. De Commissie van Fabricage kan zich, blijkens haar in de Leeskamer ter inzage liggend Rapport, in allen deele met dit voor stel vereenigen. De 1ste luit. J. M. H. Ten Kate, van het 3do reg. huzaren te Leiden, wordt 1 November overgeplaatst by het 2de eskadron te Amsterdam. Hr. Ms. pantserdekschip „Noordbrabant," onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. C. Yan Woerden, is in den morgen van 12 dezer te Willemsoord binnengekomen. De luitenant ter zee 2de kl. C. F. Pabst, dienende op folio van luitenant ter zee 1ste kl. aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 14 dezer op non activiteit gesteld. Met 6 October a. s. wordt aan boord van dien bodem geplaatst de luitenant ter zee 2de kl. J. A. Wichers Hoeth. (Sts.-Ct.) De groote revue, waarmede de najaars- manoouvres in Overysel besloten worden, zal op 18 September worden gehouden, waar- schynlyk in de nabyheid van Markeloo. Daar aan zullen 6000 man infanterie, artillerie en cavalerie deelnemen. Uit Rotterdam vertrekt den 6don October a. s. per stoomschip „Bromo" een detachement aanvullingstroepen, 6terk 82 onderofficieren en minderen. Het bevel is opgedragen aan den kapt. der inf. G. J. A. Webb; tot medego- leiders zyn aangewezen de 2de luits. der inf. B. W. A. Koopman en de 2de luit. der art. H. J. N. Kat. Het detachement is bestemd voor Padang. Hare Majesteiten, de Koningin en de Koningin-Moeder zullen Maandag 17 Sep tember a. s. te 12 u. 15 min. per Staats spoor te 's-Gravenhage aankomen. De heer Yan Boeschoten, Transvaalsch gezantschapsraad, keert heden van Den Haag naar Brussel terug. Het Transvaalsch Driemanschap brengt heden te Amsterdam een particulier bezoek. Een der oudste Haagsche journalisten, de heer Benjamin De Yries, herdenkt Zondag 16 September zyn dertigjarig ambtsfeest als ver8laggever-redacteur van het „Dagblad van Zuid-Hollaud en 's-Gravenhage". Zyn collega's wenschen thans te minder dit feest onopgemerkt te laten voorbygaan, omdat indertyd zyn zilveren jubileum niet werd gevierd. De heer De Yries, wiens jour- nalistische bekwaamheden, groote werkkracht en hulpvaardigheid» by zyn collega's bekend en gewaardeerd zyn, is mede een der oudste Kamerverslaggevor8 der dagbladen. De leden van de Tweede Kamer zyn byeengeroopen tegen Dinsdag 18 September, des middags te 3 uren. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Het stoomschip Laertes" arriveerde 8 Sept. van Amsterdam en Liverpool te Batavia de „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 12 Sept. van Southamptonde „Madura", van Amsterdam naar Batavia, is 12 Sept. Dungeness gepasseerd; de „Oengaran" vertrok 12 Sopt. van Batavia naar Rotterdam de „Salak" van Rotterdam naar Batavia, vertrok 12 Sept. van Suez; de „Soembing", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 12 September te Marseille; de „Stella" arriveerde 12 Sept. van Genua te Llvorno. Abhones (gem. Haarlemmermeer). Door goed weer begunstigd, is Dinsdag 11. de ver jaardag onzer Koningin to Nieuw-Yennep flink gevierd geworden. Allerwegen was er gevlagd in het dorp en groot en klein in het feestkleed gehuld. Volksspelen, ring- en wielryden hadden een behooriyk verloop; aan het ringryden namen 25 paartjes deel, voor wielryden waren een 17-tal deelnemers. Er was bepaald veel belangstelling in alles, wat te zien en te hooren gegeven werdvooral het fletsryden met lange pypen, iets nieuws, aan het programma toegevoegd, lokte velen naar het feestterrein; onder het publiek heerschte een goede stemming en ook den avond bracht men genoegiyk onder elkaar door. Pryzen voor vermeld feest vielen ten deel als volgt: Ringryden: lste prys P. Street, 2de prys P. Duwel, 3de prys A. Buurman. Sleuteltrekkenlste prys Antje De Koning, 2de prys G. Raven, 3de prys A. Gysenbergh. Beide eerste pryzen waren voor heer en dame elk een gouden horloge. Sprietloopenlste prys Frans Spreeuw, 2de pxys J. Woudenborg, 3de prys J. Stam. Blaastrappenlste prys A/ Otten, 2de prys J. Hommel, 3de prys L. Yan Ooien. Hardloop met hindernissen: lste prys J. Jansen, 2de prys C. Leiten, 3de prys C. Yan Groningen. Tobbetje-steken: lste prys O. Kooy, 2de prys O. Yan 'l Hof, 3de prys L. Goebel. Zakloopen: lste prys L. Speelman, 2de prys P. Yan Staveren, 3de prys T. Van Groningen. De prysuitdeeling had circa acht uren in het café van A. Duivenvoorde plaats, waarby een vrooiyke stemming heerschte, die ook den geheelen avond overal ln het dorp aanhield. 's Morgens was namens de feestcommissie een telegram van hulde met gelukwensch aan EL M. de Koningin afgezonden, waarop circa 2 uren het volgende antwoord werd ontvangen Bakker, Nieuw-Yennep, (Haarlemmermeer). Hare Majesteit draagt my op de Feest commissie te Nieuw-Yeunep hoogstdezelver dank te betuigen voor aangeboden hulde. Adjudant van dienst Zegers Rijsen. Alles is, zooals gewooniyk, weer in de beste orde afgeloopen; geen enkel ongeval deed zich voor. Nieuw-Yennep heeft feest gevierd zoo als we dit steeds- gewoon zyn. Deze goede afloop is voor de commissie een voldoening voor de taak, die zy op zich had genomen, en voor haar een aansporing voor volgende gelegenheden. Bodegraven- De landbouwer J. Th. Beyen zou Woensdagmorgen een party kaas naar het dorp brengen. Hy was nog niet ver van zfln woning, toen het paard op/ hol sloeg. Do wagen kwam al spoedig in botsing mot een boom, waardoor B. van den wagen viel, dip over zyn beenon heen ging, ten gevolge waarvan hy beenbreuk bekwam. Het paard, met den wagen nog achter zich, werd een eind verder door iemand gegrepen. Leiderdorp. Tot wethouder dezer gemeente is benoemd do heer J. Yan Leeuwen. Noordwykorliouu By gelegenheid van de kermis worden in de verschillende cafó's alhier biljartwodstrydeu gehouden. Dio in „Het Zwaantje" was zeer geanimeerd. Wel een dertigtal spelers namen daaraan deel met het gevolg dat lste, 2de, 3de en 4de pi«js respec tievelijk word9n gewonnen door de heeren S. Bouwmeester, J. v. d. Burg Azn., P. War-^ merdam Pzn., en E. Yan den Borg Tzn. Oudshoorn. Door inklimming is by zekeren J. H., alhier, diefstal gepleegd. Yermist wordt f,eon bedrag van f 10. Dader niet bekend Valkenburg. De jaarlyksche paardenmarkt onderscheidde zich door ruimen aanvoer en druk bezoek. Er waren 550 paarden aan de lyn, benevens een 100-tal veulens. In de morgenuren deden Duitsche handelaars menige keuze, vooral uit l1/,- en 2-jarige paarden. Volgens sommigen was voor liet overige de handel vry levendig, volgens anderen lusteloos. Laat ons aannemen, dat ook in deze de waar heid in het midden ligt. Het bestuur der Openbare Bibliotheek is voornemens om a. s. Yrydag, 14 September, des avonds te zeven uren, de wekelyksche zittingen lot uitreiking van boeken te horvatten. Zegwaard-Zoetorineer. Door de coöpera tieve landbouwvereeniging „De Eendracht", alhier, is de levering van een party lijnkoeken opgedragen aan den boer J. Adr. Van der Straaten, te Bergambacht. TJit <-lo „Staataicourant". Kon besluiten. Benoemd tot surnumerair der diiecto belastingen, invoerrechten en accijnzen: M. C. E. Bruins, H. Van Ebbenhorst Tengbergen, A. A. H. Soutendijk, G. II. Moolenbergb, W. Meyer- riugh, H. J. Vooren, N. W. A. Vonk, B. Moolen- burgh, J. Van Gorkum, P. E. W. Kok, W. J. J. Schuyt, C. P. E. Veeren, P. Hartkamp, C. Y. Everhardt, H. Landweer, J. F. Hampe, J- A. Stoop, J. H. Dicke, D. Zeper, K. N. Houtman, H. L. Beukenhorst, D. N. Hakbijl, B. Ten Kato, H. G. T. L. Nolens on J. L. Van der Plas. Benoemd tot schoolopziener in het arrondisse ment Geldermalsen J. Ghr. Swaving, te Nijmegen; tot leeroar aan de Rijks hoogere burgersohool to Winterswijk J. A. Dijkshoorn, te 's-Gravenhage. Do hoofdinspecteur vau den Rijkswaterstaat J. M. F. Wellan en de administrateur bij het dep. van -waterstaat W. T. Koster, op verzoek eervol 1 ontslagen met dankbetuiging voor de gedurende een reeks van jaren den lande bewezen gewichtige diensten; benoemd tot hoofdinspecteur van den Rijkswaterstaat VV. F. Leemans, thans inspecteur; tot inspecteur R. O. Yan Manen, thans hoofd ingenieur lste klasse- Aan de volgende weduwen en weezen van bur gerlijke ambtenaren pensioenen verleend: W. C. M. ren, wed. W. M. M. Vermaten Koster, con troleur dor directe belastingen en van het kadaster, ƒ600; A. M. Van Thiol, wed. L. H. F. of L. H. Van Boekei, bakenmeester lste kl., ƒ225; C. Burggraaf, wed. G. A. Sonstral, schrijver lsto kl. bij sRijks werf te Willemsoord, ƒ816; C. Chr. Fröger, wocL S. H. A. Wierdeman, adjunct-com mies bij do Rijkspostspaarbank, te Amsterdam, 480; P. Van lOkkeren, wed. M. Eveleens, post bode, ƒ210; M. H. en J. fl. H. Penders, kinderen uit het huwelijk van wylen J. H. H. Penders, laatstelijk brievenbesteller, met wijlen A. M. Knrvers, 92; A. M. Langeveld, wed. C. Ter Kuile, ontvanger der registratie en-domeinen, ƒ600; C. Van den Broek, thans wed. C. An6iDk, eerder wed. J. Van der Lee, brieven- en telegram besteller, 82. Ministerieele beschikkingen. Voor het tijd vak van 16 September 1900 tot en met 31 Augustus 1901, benoemd aan de Polytechnische School te Delft tot assistent voor de delfstof kunde en mijn bouwkunde, E. A. Douglas, te Delft; tot assistent „Zooveel te onvergeeflyker was het, dat hy tflit puilt aanroerde," ging Hertha voort, op soo'n hartetochtelyken toon, dat zy er zelf wel geen vermoeden van had. „Gy zegt zelf, ;dat er op do persoonlyke eer van den kapi tein geen vlek rust, en Raoul weet dat zeker evengoed als gy; daarom beleedigde hy hem in zyn ouders. Dat is laag en onedel, dat is schande, dat is....". „Hertha, gy spreekt van uw verloofde I" Viel de graaf haar hard in de rede. i De gravin schrikte op, de gloed in haar 'oog verdween, alsof zy een stortbad gekregen ihad. Nu echter legde Steinrück zyn hand zwaar op de hare en half luid, maar somber en dreigend, vroeg hy: „Voor wien hebt gy gesidderd? Wien gold uw angst?" Zy zweeg, hoewel zy het maar al te goed wist; de doodsangst, de slapelooze uren van 'den laatsten nacht hadden haar de waarheid doen kennen, maar geen woord kwam over 'haar lippen. De graaf hield het oog niet van haar af. „Hertha, ik wil antwoord! "Wilt of kunt gy hot my niet geven? Ik denk toch, dat de verloofde van graaf Steinrück weet, wat «zy haar zelve en hem schuldig is." „Ja, dat weet zyi" sprak Hertha toon loos, maar vast. „Vrees niets, ik blyf by 'myn woord." „Dat wil ik hopsa l" Hy klemde haar hand zóó krachtig in de zyne, dat het haar pyn deed; dan liet hy zo plotseling los en stond op. „Op welken dag is uw vertrek bepaald?" vroeg hy na een oogenblik zwygens. „In het begin der volgende week." „Goed. Ik was eerst van plan, uw moeder te verzoeken, nog wat hier te blyven; nu houd ik het voor beter, dat gy zoo spoedig mogelyk vertrekt. Gy hebt behoefte aan lucht verandering. En nog eens, Herthal Had Raoul gezien en gehoord, hoe gy zooeven van zyn tegenstander spraakt, hy was niet van het duel af te brengen geweest en ik zou er hem geen verwyt van gemaakt hebben. Vaarwel l" Koel en sombei hadden zyn woorden ge klonken en nu ging hij met opgeheven hoofd, evenals altyd, maar in do voorkamer bleef hy toch staan en bedekte een oogenblik de oogen met zyn hand. Begon dan alles te wankelen, wat hy zoo krachtig meende opgebouwd en gegrondvest te hebben? „Hy zou u moeten gelyken, in uw yzeren kracht, met uw onbüigzamen wil, zelfs met uw hardheid l" Die woorden hadden den graaf op het spoor gebracht. Ja, er was iemand, die daarin op hem geleek, trek voor trek, en die verstond het misschien ook het schoone, trotsche kind te dwingen, als men hem vry spel liet. Dat moest echter ver hinderd worden tot eiken prys! Hertha moest weg uit Zyn gevaarlyke nabyheid. H^ar luim, want iets anders kon en mocht het niet zyn, ging dan vanzelf wel over, zoodra zy maar van den man verwyderd was. Maar het trof den generaal toch zwaar, dat het gevaar juist van dezen kant kwam, dat deze man zyn werk bedreigde. Dat had hy nooit voor mogelyk gehouden. Alsdan is aan de orde de opmaking eene^ nominatie voor het voorzitterschap en trek king der afdeelingen. Generaal Wüppermann, inspecteur der cavalerie, vertrok heden met den luitenant kolonel der huzaren Smeding, hem toegevoegd, voor inspoctio, van Don Haag naar Deventor. Graaf Wrangel, nieuw benoemd gevol machtigd minister van Zweden en Noorwegen by ons Hof, wordt de volgende week in Den Haag verwacht. De kerkvoogdy der Ned.-Herv. Gem. te Haarlem, heeft geweigerd op 80 October de Groote Kerk beschikbaar te stellen voor een godsdienstoefening, die ds. Jo De Yries zou leiden by gelegenheid der algemeene vergade ring van den Nederlandschen Protestantenbond. Z. D. EL de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Leiden (O. L. Yr. Hemelvaart) den weleerw. heer L. J. Willen- borg en tot assistent te Bultenveldert den weleerw. heer I. J. M. Meyer. Beide eerw. heeren werden 15 Aug. 11. priester gewyd. Burg. en Weths. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor H. Faddegon, lsten onderwyzer aan een openbare lagere school, nlot-eervol uit zyn betrekking te ontslaan. Een telegram van 16 Augustus, te Scheut ontvangen, meldt het verblijdend nieuws, dat alle missionarissen in Mongoliö in veilig heid zyn. Noordbr By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. E. A. Klobbie, als assistent voor do scheikunde aan de Ryks- universiteit te Leiden, en is, voor het tydvak van 1 October tot en met 31 December 1900, als zoodanig benoemd de heer P. A. Meer burg Hzn. Op de vyfdo IflBt van de 22ste jaar- collecte voor do scholen met den Bybel in „De Standaard" komen o. a. voor: Oude- en Nieuwe-Wetering met Roolofarendsveen, met 146.49. Ondanks alle daartoe aangewende pogingen 6chynt het maar niet mogelyk, het voortbestaan der zoo gunstig bekende Arn- hemsche Orkestvereeniging te verzekeren. Tegen hedenavond zyn de leden opgeroepen om te beslissen over het al of niet voort bestaan. De „Sts.-Ct." bevat een kon. besluit van den 8sten September 1900 tot nadere vast stelling van buitengewone maatregelen tot afwending der pest en tot wering barer uit breiding en gevolgen. Dit besluit, dat gedurende één jaar van kracht blyft, indien het niet eerder wordt ingetrokken, treedt in werking op Zaterdag 15 September a. s. Ds. J. H. Gerretsen, predikant by de Ned.-Herv. Gom. te 's-Gravenhage, beroepen naar Rotterdam, heeft voor dat beroep bedankt. Namens zyn gemeente is ds. W. J. Manssen, voorganger by do Evang. Luth. ge meente te Zaandam, ter gelegenheid van zyn 25-jarige ambtsbediening, in een vergadering van den kerkeraad, regenten en regentessen van het weeshuis aangeboden: een bronzen beeld voorstellende het Licht. Het provinciaal kerkbestuur van Drente heeft tot do evangeliebediening toegelaten: de theol. candidaten D. G. W. L. Röder te Rotterdam, J. Ankerman te Utrecht, B. N. Pikaar te Dieren, en J. Van Duyvenbooden te Katwyk-aan-Zee. De gepenslonneerde sergeant-majoor A. F. J. Dietz, 6chryver ter kanselary van de Nederlandsche ridderorden, cmtving de gouden medaille van Leeuw en Zon van Perzië. In ditzelfde morgenuur zat professor "Wehlau in zyn studeerkamer voor de schryftafel; maar hy werkte heden niet voel en zat in een courant verdiept, die iets scheen te be vatten, wat hem zeer mishaagde; want hy zat weer midden in zyn donderwolk. 'X Het blad, het voornaamste der hoofdstad, bevatte inderdaad een lang artikel over St.-Michaël, het eerste groote werk van een jongen kunstenaar, een leerling van professor Walter, dat in de eerstvolgende dagen openiyk tentoongestold zou worden. Do criticus, die het reeds in het atelier gezien had, sprak er met veel lof ovor en liet ook niet na, het publiek mede te deelen, dat de schildery reeds v verkocht was. Zy was voor de bedevaarts kerk van St.-Michaël bestemd, waar ze op het feest van den heiligen Michaël met alle plechtigheid ingewyd zou worden. Dit laatste gedeelte maakte den professor woedend, die de krant ineenfrommelde en haar wegsmeet. „'t Wordt steeds fraaier!" bromde hy. „Als zy nu reeds beginnen, om den jongen op deze wyze het hoofd op hol te maken, dan is er heel niets meer met hem te beginnen. Grootsch ontwerp schitterend uitgevoerd een veelbelovend talent, dat alle hoop voor de toekomst geeft, en ja, waarlyk, daar staat het weder l De veelbelovende zoon van een beroemden vader moge de drommel alle bewonderaars halen, met Hans en Michaël or byt" Hy begon nu driftig in de kamer op en neer te loopen. Wehlau behoorde tot die menschen, die het nu eenmaal niet verdragen kunnen, ongeiyk to hebben. Hy had nog eer willen toestem men, dat wit zwart was, dan toe te geven, dat zyn scherpe blik, die in de wetenschap nooit faalde, hom met betrekking tot s£n zoon zoo misleid zou hebben. Hans zou en moest eon windbuil zyn, die, omdat hy niet als opvolger van zyn vader deugde, voor geen onkel beroep geschikt kon wezen. Met al de hardnekkigheid, zyn karakter eigen, hield hy aan deze gedachte vasft- Als men in dat artikel zyn zoon oen stumper genoemd had, zou hy met zegevierend gelaat do courant vertoond hebben. Nu men hem een genie noemde, nam hy het als een be- leédiging op, omdat hy er zelf door in het ODgeiyk gesteld werd. „Wil die man my nu wys maken, dat er werkeiyk iets in den jongen zit?" ging hy steeds boozer voort. „Ik zeg, dat hot niet waar is. Een leeglooper, een gek is hy, die met zyn gezicht en zyn voorkomendheid den criticus verleid heeft, zooals hy iedereen ver leidt. Hy iets goeds leveren! By my behoeft hy daarmee niet aan te komen. Ik zet geen voet in zyn atelier en wil geen enkel zyner schilderyen zien, al zyn er ook tien critici, die ze pryzen, en twintig gravinnen, die ze koopen I" Alsof hy hierop zweren wilde, stak hij de hand in de hoogte. Daar werd de deur geopend en de oude tuinman, die door Hans als bediende in zyn atelier gebruikt werd, natuuriyk ook zonder de toestemming van zyn vader daarvoor to vragen, verscheen op den drempel. „Wat is er?" snauwde de professor hem toe. „Gy weet toch, dat ik in myn werkuren niet gestoord wil worden, Anton. Wat moet je hebben?" „Ik vraag verschooning, mynheer professor," antwoordde de oude man met een angstig gelaat, „Ik kom uit het atelier van den jongen heer." „Dat is goen verontschuldiging. Voortaan stoort gy my tont mnor, begrepen?" „Maar, mynheer professor, liet gaat den jongen heer zoo slecht, o zoo slecht; ik dacht, dat hij onder myn handen dood zou blyven l" „Watl" riep Wehlau verschrikt uit; „wat scheelt myn zoon dan?" „Ik weet het niet. Ik werkte in den tuin, toen schoof hy het raam op en riep my, en toen ik binnenkwam lag hy balf dood. H(J had het plotseling benauwd gekregen, tot stervens toe. Hy had nog nauwolyks kracht genoeg, om te zeggen: „Roep myn vader!" Toen ben ik hals over kop hierhoon komen loopen, om u te halen." „Om 's Hemels wil, de jongen is tot nu toe altyd gezond geweest, als eon visch in het water!" riep Wehlau, die reeds do deur uitgesneld was. Vergeten was toorn en ergenis, vergeten wat hy zooeven gezworen had: het atelier nooit te betroden. Hy liep, zoo snol hy kon, don tuin door en Anton hem achterna. Toen professor Wehlau en de tuinman do deur van het paviljoen openden, zag het or zeer bedenkeiyk met den jongen kunstenaar uit. Deze lag in een armstoel, het hoofd half achterover en de oogen gesloten; hy hield de hand op do borst geklemd en scheen slechts met moeite te kunnen ademen. Yan zyn gelaat kon men niet veel zien, doordat het dichte raamgordyn geheel neergolaten> was en er in heel het atelier een half donker heerschte. In een paar stappen was de professor by zyn zoon en boog zich over hem heen. {Wordt verrolgii

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1