Beurs van Amsterdam. dom en de uitgave van het Dagblad van Zuid- (Holland en '6-Gravenhago en tot schadever- jgoeding; welke vordering door de Haagscho rechtbank niet-ontvankelyk werd verklaard. In de zaak van iemand door do rechtbank te Rotterdam en het gerechtshof 'te 's-Gravenhage veroordeeld wegens „mishan deling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge gehad hebbende" (het toobrengen van eene verwonding aan den neus), werd heden voor ;den Hoogen Raad door mr. J. W. Belinfante die veroordeeling bestreden op grond dat aan 'den beklaagde 6lechts gewone mishandeling was ten laste gelegd en de rechter, door ook jte veroordeelen wegens eene niet door het Oponb. Min. aangevoordo verzwarende om- standigheid, zich aan wetsschennis heeft schuldig gemaakt. Conclusie van het O. M. *•£4 September. Het wordt meer dan tijd —zoo echryft het „Hbl." dat er te Amsterdam eens iemand opstaat, die blyken geeft in staat !te zyn om, zoo een tentoonstelling als die ;in Velox, gepaard moet gaan met de een of 'andere publieke vermakelijkheid, iets te ver* 'zinnen dat veredelend werkt of althans te genieten is. Tot dusverre zyn degenen, die |btf de huidige tentoonstelling de vermakelyk- hoden regelen, niet bister gelukkig geweest. Eerst de rookwedstryd, en gisteren de gcheerwedstr\jd, die al niet verheffender was 'dan zyn voorganger, t Op een estrade buiten het gebouw waren jlo scheerstoelen gezet en daarachter namen jilaats degenen, die er zich toe wildon leenen [geschoren te worden, j Ieder deelnemend barbier moest in den kortst mogelyken tyd drio mannen inzeepen en glad scheren; een der bepalingen van de jury was, „dat snijden was verbodon." Nu, verboden mocht het zijn, maar gesneden word er. Do deelnemers waren blijkbaar voor een groot doel erg zenuwachtig of haastig ge bakerd om maar in den tweeden heat te komen, zoodat wij veel „klanten" zagen, die op meer dan één plaats in het gelaat gewond uit den scheerstoel opstonden. De jury-leden bekeken dan zorgvuldig het gezicht en bestre ken de gewonde deelen met aluin. "Wij hebben een paar ronden aangezieD, maar toen hadden wij van die kor very volop enzo bekomst en zijn wij heengegaan. Wio de prijswinners waren, boezemde ons geen belang in; het zyn natuurlijk dogenen gewoest, die geen of weinig bloed deden vloeien. Dat zy gelukkig zijn met hun over winning, waar o. i. bitter weinig verdienste in kan schuilen. Wat ons het meest verwonderd heeft, is dat Yoor dergelijk meer dan twijfelachtig „genot" nog zulk een groot publiek te vinden was on zulk een groot aantal, dio zich aan do scheermessen durfdon wagen. Hen schrijft uit Watergraafsmeer: Donderdagmiddag viel L. Van Boven van een sleepboot in het Diep en zonk spoedig. Een 'der opvarenden trachtto hem door duiken te 'redden, doch dit mislukte na oen driemaal herhaalde poging. De man kwam echter kort daarna boven dry ven, doch schijnbaar was het leven reeds geweken. Zoo snel mogelijk werd h\j naar hot politieburoel te Water graafsmeer vervoerd, waar mon eon half uur de pogingen tot opwekking der levensgeesten aanwendde, doch zonder gevolg. Toch wilde een inmiddels geroepen dokter die pogingen nog niet opgoven, waarom de drenkeling naar het Burgerziokenhuis werd vervoerd. Daar gelukte hot Vrijdagnacht de levensgeesten weer op te wekken, zoodat nu de kans be staat, dat de pas eenigo dagen geleden gehuwde jonkman in het leven zal blijven. In „do Streek" boven Alkmaar en in die boven Hoorn worden dit jaar weor duizenden ratten gevangon, als gevolg van het uitloven dor premiön, door gemeonte en polderbesturen voor het dooden dier gevaar lijke beesten. Op hot erf van den heer A. Mars te Monnikendam staat oen bessoboom dozen zomer voor de tweede maal in bloei. Gisteravond om halfnegen brak jïe Rotterdam een vrij zware brand uit-inhet 'rafó Kolt aan do Do-Ruyter-straat 12, Foyon- cord. De brandweer, welke met 2 spuiten werkte, was den brand spoedig meester. Hot benodenhuis brandde totaal uit, maar do schade is door assurantie gedekt» Hot wrak van do in begin Augustus van de haringvisschery komendo bomschuit 282, „Dina Elisabeth" genaamd, welk vaartuig toon in den storm in do Noordzee net allo opvarenden is vergaan, is te Zand- voort aangespoeld. In de Zuiderzee, tusschen Hoorn on Medomblik, is een stoomboot der naamlooze Vennootschap „Koolteer-fabriok" Harlingen, kaoitein W. IJska, geloopen op den botter M. K. 105. De botter is gezonken en het volk overgesprongen op de book Persoonlijke 'ongelukken hadden niet plaats. Aan don Oudelandsdjjk, gemeente I pendam, is de woning van I. Schaap afge brand; ongeveer 400 aan vischnetten gingen inedo in de vlammen op. Waarschynlyk is 'de brand ontstaan door hot vallen van vonken in die netten. Of het waar is wat wordt gezegd, dat de steenkolenprya thans op zijn hoogste punt is, valt moeilyk uit te maken; vooreerst, omdat het een zoo ingewikkelde vraag is, jwaarbi) allorlei omstandighoden in aanmerking komen; maar ook, omdat allerlei belangheb- bonden, in grooten getale, hun voordeel vinden by het .handhaven van de hooge pry zen, jde eon om er meer door te verdienen, de 'ander om er niet by te verliezen, i Do bekende „Steenkolonhandolsvereeniging" Jte Utrecht, hot tusschonkantoor van het :Rheinisch-Westk Kolilensyndicat, houdt vol, dat er van daling vooreerst geon sprako zal zyn. Aan een barer klanten in Den Haag ant woordde die Utrochtsche firma dezer dagen: „Wat de pry's verlaging van steenkolen betreft, waarvan in sommige bladen mel ding wordt gemaakt, zoo kunnen wy u medodeelen, dat hot een valsche verwach ting is, die mon daaromtrent heeft; want eerder dan dalen, zullen de pryzen met 1 October a.s. stygen voor alles, wat meer geleverd kan worden dan het kwantum van do zomermaanden. Zoo is hot in vorige jaren gewoest en zoo zal het ook in dit jaar wedor zyn, en doelen wy u voor het ovorigo mede, dat de tydolyke mindere navraag, door de mindere behoefte der yzerindustrio in het leven geroepen, voor Holland nog niot het geringste gevolg heoft gehad, omdat het syndicaat in Duitschland zelf nog in zóó vele tekorten èn voor andere takken van industrie èn voor kachelgobruik heeft te voorzien, dat de mindere behoefte van do ijzerwerken nog niet in staat is, voor de moerdero behoefte, elders, dokking te bezorgen." Terwyi Zaterdagavond tePur- merond de vertooning van do biograaf op do Kaasmarkt plaats had en byna allo menschen uit de stad daarheen waren, is er ingebroken by den kuiper Heytink, wonende op den Achtordijk. Da inbrokers hebben daar deorlyk huis gehouden. Goud, zilver, kloedingstukkon en een belangryke geldswaarde werd medegeno men, linnenkasten werden opengebroken en het kostbare goed aan flarden gescheurd en over den grond verspreid. De lamp, die de bewoners laag haddon laten branden, was door de dieven weder flink opgedraaid. De dieven zyn over een muurtje geklommen en do achterdeur binnengegaan, de voordeur hadden zy gebarricadeerd. De politie doet onderzoek, doch tot hoden nog tevergeefs. Op de iyn van Rome naar Napels word een personentrein plotseling tot staan gebracht door een gebrek aan de loco motief. Onder do passagiers had plotseling daarop een ontzettende paniek plaats; men wist, dat een tweede trein achter den eersten aanreed en oon herhaling vreezende van het ongeluk by Rome, drong men uit de wagens. In de vreeselyke wanorde werden drie vrou wen doodgedrukt en vyf en twintig reizigers gekwetst Er zyn te Glasgow twee niouwe gevallen van pest voorgekomen. Het aantal zieken in hot hospitaal is thans 14. Een valsch bankbiljet Den 29sten Augustus werd door het agentschap der Noderlandsche Bank te Groningen by de politie aangifte gedaan, dat daar een valsch bank biljet van 40 ter betaling was aangeboden. De politie nam het biljet in beslag en stelde een onderzoek in. De firma, die het ter be taling aangeboden had, wist niet, van wiezy hot had ontvangen. Maar men kwam te weten dat voor een week of acht een landbouwer te Lutjegast een bankbiljet van veertig gulden op de Beurs ter betaling had aangeboden, dat geweigerd was, omdat men het niet vertrouwde. In verband daarmede rees het vermoeden, dat het door den landbouwer aangeboden biljet en dat, hetwelk aan do Ned. Bank ge presenteerd was, een en hetzelfde waren. Het onderzoek werd daarop voortgezet. Maar nu bewoerde de bedoelde landbouwer, dat hy hot van een anderen landbouwer ontvangen en het dezen, na het geval op de Beur3, terug gegeven had. Deze tweede landbouwer ont kent, dat hy hot teruggekrogen heeft, zoodat het onderzoek nog niet aan het licht heeft gebracht, wio het biljet heeft uitgogeven met de wetenschap, dat het valsch was. En daar komt het op aan. Het valsche biljet is aan den voorkant moeilijk te onderscheiden van een echt. De klour is wat lichter en het papier iets dikker dan van de echte. Ook het watormerk wykt eenigszins af. (JV. G. C.) De Israöliot Isarolski, die onder zware verdenking stond den gymnasiast te Könitz te hebben vermoord, ten gevolge waarvan ernstige troebelen in dio plaats hebben geheerscht, is nu door do rechtbank vryge-sproken. De eisch was vyf jaar gevan genisstraf. Te Leipzig is een groote lockout afgekondigd in do boekbindoryen, welko byna den geheelen Duitschen boekhandel beheer- schon. Ongeveer 4000 boekbindersgezellen zyn door de vereenigde patroons uitgesloten. Vorst Ferdinand krygt een uit- brander. Vorst Ferdinand van Bulgarye heeft een standje gekregen van de directie der Kon. Beiersche Staatsspoorwegen, omdat hy van Salzburg tot Münchon de reis had meege maakt op de locomotief staande en omdat hy den machinist en den stoker fooien van CO en 30 fr. had doen ter hand stellen. De directie heeft hom een officieel schryven ge zonden, dat hy tegen de voorschriften had gehandeld door op de machine plaats te nemen, hetgeen tegen het reglement strydt en dat hy fooien had gegeven aan het perso neel, wat eveneens verboden is. Het geld werd teruggezonden met de mede- deeling, dat beide beambten een uitbrander hadden ontvangen. Maar wie tusschen de regels door ook een uitbrander had gekregeD, was vorst Ferdinand. (A.H.) INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteurt Daar de redactio van het „Predikbeurten- blad" meent geen ingezonden stukkon te moeten opnemen, zy het my vergund door middel van Uw geëerd blad de aandacht te vestigen op do onverklaarbare houding van don Kerkeraad der Herv. Gemeento alhier ten opzichte van onze strydende en in nood ver- keerende broeders in Zuid-Afrika. Die treurige en schandeiyke oorlog duurt daar reeds tien maanden 'en tot lieden hoort men niets van oen Transvaalrbidslondwaar toe toch waarlyk alle aanleiding bestaat, 't Is waar, éón der predikanten heeft een gunstige uitzondering gemaakt, doch vanwege den Kerke- raad hoort men niets. Deze neutraliteit is zeer zeker niet gewenscht en kan niet in overeenstemming zyn met de bede vervat in 1 Thoss. 625, welke wy ons uit Afrika als 't ware hooren toeroepen. Zal nu de Kerkeraad onverschillig blijven, en zóó op zich laden den schyn van in deze te zyn ongevoeligonhartelijk, onbroederlijk? U, M. de R, dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte, verblyf ik met de meeste hoogachting Ken lid der Ned.-Ecrv. Gemeente Het Abattoir* Daar binnen oenige weken beslist zal worden over hot al of niet uitgeven van 400,000, (waar vermoedelyk wol iets by zal komen) voor het oprichten van een abattoir, kan het geen kwaad het vóór of tegon daarvan eens nader te behandelen en wol onder de volgende punten; - J-w 1. Is een abattoir algemeen gewenscht? 2. Ka:i do gemeonte de slagers noodzaken daarvan gebruik te maken? 3. Is hel voor do menschen, dio maar enko'.o malen vleesch kunnen betalen, voor deel of schade? 4. Is er gcon voordeoliger weg te vinden, mot behoud van den legeuwoordïgen toestand? 1. Hoewel steods zeer ter harte nemende hot goede, dat door het Gemeentebestuur wordt gedaan, betwyfelt men of eon abattoir absoluut noodig is en vinden velen terecht zoo'n' uit gaaf ongemotiveerd, daarlatende of die som door een te sluiten leening voor een gedeelte op de toekomst wordt geschoven; daar de mogolykheid niet is uitgesloton, dat er over een aantal jaren weder een nog beter systeem van slachten is uitgevonden met alle by- komendo zaken, daaraan verbonden. Is hot ieder onzer niet onverschillig waar zoo'n koe geslacht wordt, als het vleesch maar goed is, nu door de zeer goede controle hot onmogelijk is schadeiyk vleeech te verkoopen; voor den slager is het een enorme last om het vee zoo'n eind van zyn huis te moeten laten slachten; behalve de kosten, daaraan verbon den, is hy verplicht zyn knechts hetzelfde Joon uit te keeren en behoeven zy minder werk to doen, waardoor zyn onkosten stygen, wat op de gebruikers moet verhaald worden. Zoolang als het slachten zoo goed behan deld wordt als thans en het vleesch goed is, wat tevens biykt, dat daardoor geen ziekte gevallen zyn te constateeren, kan niemand het nut van zoo'n kostbare inrichting inzien. Indien men zeer terecht voor de gezondheid wil zorgen, laat dan diegenen, die het meeste roepen om een abattoir, eerst zorgen (den goeden zindelyken huismoeders niet te na ge sproken), dat niet hun kamers wegens de weinige reiniging de toevlucht zyn voor baccillen, microben enz.; maar de publieke zaak te dienen loopt meer in het oog en schaadt minder de beurs. 2; Ik geloof nooit dat een Gemeente de slagers kan dwingen, om in het abottair te slachten, want dat zou by woigering eenvoudig geiyk staan met de zaak te moeten sluiten en als iemand uit zyn brood gestooton wordt, zou men dan do Gemeente niet kunnen noodzaken zoo iemand een betrekking te geven, daar de oprichting geen Rykswet is en het een uitgemaakt feit is, dat, zoolang er juristen zyn, steeds dezelfde zaak voor tweeërlei uit legging vatbaar is. De ingezetenen, dio voor standers zyn, zouden eenvoudig kunnen be sluiten alleen te koopen by de slagers, die daar slachton, maar is de weigering algemeon en slaat men do handen ineen, dan hebben zy de macht. De slagers zouden zelf onderling een mooie slachtplaats buiten de gemeente kunnen op richten, waaraan niemand iets zou kunnen doen. 3. Voor do monschen, die weinig vleesch kunnen eten en waarvoor het eenmaal per week als iets extra wordt beschouwd, is do oprichting absoluut nadeelig en voor hen vooral gewenscht, dat de oprichting niet wordt aangenomen; daar de opvoeriDg van onkosten waar de slagers nu toe gedwongen worden, zonder twyfel de pryzen van het vleesch moet drukken. Daarom is het zeer te betreuren, dat zoodoendo voorgoed de weg wordt afgesneden voor den minderen man, om al is het maar eenmaal per week, een stukje vleesch to nuttigen. Zou het waar kunnen zyn, dat het gemeentebestuur al de pas zoo verbeterde slachtplaatsen zal koopon, om zoodoende de slagers te gemoet te komen in de kosten en de vleeschpryzen kunnen blyven of lager worden? 4. "Wat er voor to zeggen is, heeft iedereen in zulke breedo trekken gelezen en is zoo mooi voorgesteld, dat dit buiten quaestiekan blyven, evenzoo de plaats, waar de inrichting zal gebouwd worden. Maar een veel voor deel] ger weg is er te vinden en wel tot ioders genoegen. Men stichte geen abattoir en geve, wat werkeiyk billyk is, den eminenton knappen Vee-Inspecteur 3000 salaris, want diens traktement is workeiyk te laag en kan be schouwd worden als oen der bykomende hoofdoorzaken. Werkeiyk zou het beter zyn dan het onnoodig oprichten van eon abattoir en iedereen was gebaat: de Gemeonte, omdat zy geen inrichting behoefde te stichteD, waarvan behalve hot verloren kapitaal, nooit de rente zal terecht komen, plus de kosten; dr. Do Jong, omdat ZEd. ruim 1000 meer traktement kreeg en wat dus de Gemeente veel voordeoliger zou zyn; de slagers, omdat zy van een boel moeite, last on onkosten af waren en de gedwongen verbetering van hun slachtplaatsen geen ver loren geld was; het publiek, omdat nu het vleesch niet duurder zou worden; en ten slotte de Gemeente nog eens, omdat zy een eisch destyds netjes van de baan had, zonder dat HEd.Achtb. een verwyt kan ge maakt worden en waarby het doel van dr. De Jong bereikt is. Mocht derhalve een der Raadsledon vooraf voorstellen, het traktement van dr. De Jong te verhoogen, indien de oprichting van een abattoir niet wordt aangenomen, dan is de val reeds half beslist; te meer, daar de abat toirs in grootere plaatsen ook niet beant- woordon aan hun doel en de rente niot opbrongen. Leiden. D. Geveilde peroeelen« CORRESPONDENTIE. P. wyst er in een zeer uitvoerig ingezonden stuk, dat te groot is, om het in zyn geheel een plaats te ver- leenen, op, welke nadeelige gevolgen het overmatig gebruik van ooft, inzonderheid van pruimen, voor de gezondheid kan hebben. Daar er dozer dagen enorm veel, echter meestal onrype, pruimen zyn, welke heel goedkoop verkocht worden, raadt hy ouders aan er op to letton, dat hun kinderen er niet te veol, vooral niet met do schil er by, van eten. J. De V. I Tot in lengte van dagen zal het jonge geslacht wel aanleiding geven tot ergernis. Maar toch moet daaraan paal en perk gestold worden. Uw klacht is overge bracht en wo vertrouwen, dat U dit wel zult bemerken, - Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg, te Leiden, op Zaterdag 8 Sept. 1900, ton overstaan van: lo. Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden: Het winkelhuis, Haarlemmerstraat 220, en daaraan verheeld pakhuis, aan de Van-dor- Werfstraat 45, 45z en b, samen in bod f 12,150, kooper de heer J. F. Boekhout qq. liet huis, Oude Vest -95, niet gegund; het huis, Waard kerksteeg 6, in bod f 1650, kooper de heer J. Van Iterson; het huis, Heerenstraat 44, in bod ƒ2610, kooper do heer J. T. Bik qq., voor ƒ2710; het huis, Hermanstraat 17, in bod ƒ1125, kooper de heer H. VanZoelen qq.; het huis, alsvoron 19, in bod 1325, kooper de heer W. J. N. De Kok qq.; het perceel bouwterrein, alsvoron, in bod ƒ470, kooper de heer J. N. Botermans qq., voor 477; het huis, Looierstraat 26, in bod ƒ450, kooper de heer W. J. N. De Kok qq., voor 462hot huis, Korte Angenietenstraat 6, in bod ƒ600, kooper de heer J. Van Sonsbeek. 2o. J. J. Ter Laag Czn., notaris te Leiden. Het huis, Zonnevoldsteeg 17, in bod 975, kooper de heer D. Kruissink qq. 3o. J. F. Meiner8, notaris te Leiden. Het huis, Maresingel 44, in bod 1280, kooper de heer P. J. Verhoog-qq., voor ƒ1305; het huis, alsvoren 45, in bod ƒ3200, kooper de heer H. Brandt qq.twee huizen, Heerenlaan 1 en 3, in bod ƒ1560, kooper de heer J. W. Van Cittert qq.zes huizen, alsvoren, nos. 5, 9, 11, 13, 15 en 17, ieder in bod 750, kooper de heer If. Brandt qq.; het huis, alsvoren 7, in bod 750, kooper de Neer H, Van Cittert voor ƒ751; zeven huizen, Binnenlaan 2, 4, 6, 10, 14, 16 en 18, elk in bod 780, kooper de heer H. Brandt qq.; twee huizen, alsvoren, 8 en 12, elk in bod f 800, kooper de heer Th. Segaar qq. 10 September 1900. pCt. 2Ji Kei Cert Hit. Schuld Obligation Hongarijo, Loen. in Zilver 1889 4% Oostenr. Een te in Pap. MoiNoy. 6 Jatu/Joli 6 Port, O. B. l8MrSl mot Ticket 8 4 4 4 4 dito dito 18S9/S3 dito dito 1890, dito dito Tabaksleening. Ras land Binu ui. 1S94 1833 Kb. G25 1837159 100 1880 Kb. ü25,2do8criöQanal. 4 6- Emicsio 1894 lib. Gi'5 4 Sp&njo, Obl. i'-rp. Schuld 4 Turkije Obl. Geprivil 4 s geconverteerde sorie D o. Moxico, Binn. Aflostaxo 2o eor. 6 Brazilië, 18894 funding Lconing 1803 6 Columbia 100—500 ljf Venezuela, ObL 1881 100 4 Poxav. Corp. Obl. 0 Cert. v. pref. Aand. Italië, Obl. Zuid-ItaL Spoor 3 Spw.leon. 1887/89 oer. A-E 8 Portugal, Bc-ira Baixa 3 Rusland, Ofcl. Wladik. 1SCKV99 4 Rjasan-Ur.R. 025 4 .18884 86% Aand. N. Air. Handolavorcenig. 100% Cult. My. Vorstenland. 53 Kon. Petrolcombronnon 242 245 Dordtacho Pctroloom 121 Gcwono Aand. Schibajoff 160% Aand. Sumatra Palemhang. 70 70% Moeara Euim >55156% Nod. Handol-Mij. Eoacontre 148% 148% N. W. Pnc. Ïlyp.-B. Sohuldbr. 94% Incomobonds Maxwell 07%" Aand. Holl. U--cren Spoorweg 109 109 Mij. tot Krpl.v.Staatspw. 120 121 ObL Ned. Contr. Sp. f1000 8 Anad. N. Zuid»A£r. Spoor .6 164% 165% ObL 1SW 4 ObL Boxtel-Wezel 1857/80 goat. Aand, Amorikaansche Vaart 102% 103 Eottord. Lloyd. 122 122% Amerika, Aand. Atchlaon Topoka 28 Jm tltL 71% 70 98 X» Adj-X 65 Aand. Denv. Bio Grande 19% 10% Flor.Ctr.&Penina 12% 12 8t.LÓaia&SauFr.gew.A. 10% 10%e .2opr.Au 35% 34% Aand. Mias.Kans&o Texts 10% 10%o Obl, .lebyp. 91 ,2o 4 66 Erio Spoor Aand. 11% 11% 2o pref. A. 18 Ontario Wee torn Aand. 21 20% Nort Weet. C. v. Aand. 35 35% 8ontb.Peo.aGow. Aand. 34% 34 4 pCt GoudL 77% 77 Union Pee. Ccrt. v. Aand. 69% 69% prof. Aand. 75% W. N.-Y. P. afg. O.t. A. 15% .gen.mortg.bt 91% Inoomob. 31 Wabash Sp. 0. v. prof. A. 19% Kanoos City Snb. Bolt Car N. M. 17 Pittab. Guit Shares. 14% PitUb. Golf pref. A. 29% 28% le II. O. 70% Hongarije, Thoias-Lo.ten. 4 1 Turkye, Spoorw.-LoLm3 27% 27% Spanje, Madrid-Loten3 34%* 35 Fr. Deli Tabak M}. Aand. 37% Uoli-Cnltnnr-MaatsobappD 76% Cert. v. Aand. Arondsburg. 622 AandeeleD Sonemboh 365 374 Aandeden Botterdam- Deli. 209% 205 Ned.-Rumeniê 26X Amsterd.-Rumenië 19JI Oostenrijk, Paplor f 20.87% dito Zilyor f 20.37% Franscho f—.— Diverse KQksmark fRussen Zilvoron Eoebol3/*L25 dito in Gouden Róobole /L90 Prolongatie Zx pOt. De oorlog tnssclien Engeland on Transvaal. A«n de telegrammen van lord Roberts uit Bolfast dd. 6 en 7 September is nog het volgende ontleend: „Een deel van Hildyards divisie bezette den 5den "Wakkerstroom; een Boerenmacht onder Jozna Joubert trok voor hen terug. Een man sneuvelde en twee werden er gewond, allen behoorende tot Bothune's bereden voetvolk. .Clements, die in opdracht had het land om Pretoria af te marcheeren om het tot rust te brengen, stuitte den 6den b\j Kekepoort (Hekspoort?) den geheelen dag op lichten tegenstand. Zjjn verllozen waren één man dood en vijf gewond. „Commandant Dickson heeft, in vergelding voor een beleefdheid, hem door genoraal Hutton bewezen, dezen offleier medegedeeld, dat hj| koers, 77% 90%a 83% 80% 80% 23%. 33% 27% 85% 60% 94%. 99% 84%. 95% 69 91%. 23%. 26% 37% 64 H 86% 14 27% 27 65% 10% 66% 69 62%i 94% 84% heden. 77% 80% 80% 23% 34 95% 60.% 94% 99% 95% 37% 86% 65%, 10% den 7den de zes Canadeesche bereden voeU gangers, die den Gden op onzen post tusschen do stations Fan en Wonderfontein (Oostoriyn) gevangen zyn gemaakt, zal loslaton. „Do vyand gaat voort op treinen te schieten on is zeer hardnekkig in zyn pogingen om treinen to laten ontsporen en spoorwegen te vernielen. Er gaat haast geen nacht of dag voorby zonder gevallen van dien aard! Een paar dagen geleden werd do stoker van een trein by Deiwberg door een geweerschot gedood en de machinist ernstig gewond. Da avond van den Oden hebben zy een trein laten ontsporen tusschen Protoria en Belfast -door de locomotief met dynamiet te laten springen. Do Boeren waren vlak by en openden dadelyk het vuur op don trein; gelukkig reisden er genoeg soldaten in den troin om hen af to slaan. Die aanvallen zyn lastig, maar in elk geval blyft de bestraffing niet uit (zooal niot op de aanvallers dan op oenigo hoeven in de buurt, denkon wy), en ik geloof, dat de Boeren spoedig zullen ont-' dekken, dat die aanvallen hun meer kwaad doen dan ons." „Hart is de laatste paar dagen bezig ge» weest den vyand ten zuidwesten van Krugers- dorp te bestoken om hom uit de buurt van den spoorweg te vordryven. Hy geeft zyn eigen verliezen niet op, maar meldt, dat er vier dood© Booren op het veld bleven liggen, van wie men gelooft dat er eon Theron is, de officier, die byna alle aanvallen op onze spoorwegen heeft geleid. Geen der aanwezigen kon Theron herkennen, maar in de zakken van den gesneuvelden officier waren brieven van commandant Do Wet aan Theron, be vattende veel officieele mededeelingen over onze bewegingen." „De eor voor het ontzet van Labybrand komt, naar ik bemerk, vooral toe aan Bruce Hamilton, die de beweging met oordeel en spoed heoft uitgevoerd. Zyn voetvolk legde in 4y2 dag 123 K.M. af." (Dus Bruce HamiL tons brigade en niet de kleine colonne van luit.-kol. White ontzette het garnizoen vaiE' Ladybrand, om daarna woer yiings de plaat* te ontruimen.) De correspondent van Reuter te Maseru seinde den 7den nog: Het tegenwoordige, lager van de Boeren, die Ladybrand hebben aangevallen, is op oen ontoegankelyke berg- sterkte tusschen den Maquatlingsnek en Win- burg. Het commando bestaat uit Boeren van- alle districten en groeit dagoiyks aan door mannen, die op parool zyn. Een aantal burgers,' die te Ladybrand sneuvelden, werden dadeiyk verstopt om hun verliezen te bemantelen 1 De meeste hunner waren in Engelsche uniformen gekleed. (Waren het misschien zooveel gesneuvelde Engelschen?) Te Belfast in Ierland is een telegram ont-' vangen van een officier in de Ulster-campagnie der yeomanry in generaal Carrington's colonne, naar luid waarvan zyn compagnie van Bulawajo naar fort Toeli ging om Boeren, die noordwaarts door Rhodesiö wilden terug trekken, te onderscheppen. Naar het schynt,'' denken de Engelschen dus, dat de Boeren een trek naar gene zyde van de Zambesi^ misschien naar Hoempata, in den zin hebben. Lord Roberts seint uit Belfast van 6 dezer dat do vyand voortgaat mot to trachten treinen te laten ontsporen en de lynen te vernielen, maar dab in elk dier gevallen een spoedige, bestraffing (der omwonenden) gevolgd is. Generaal Hildyard heeft Wakkerstroom bezet.' Generaal Hart rapporteert, dat na het ge-j vecht by Krugersdorp vier doode Boeren op het gevechtsterrein werden achtergelaten. Eén' daarvan houdt men voor hun aanvoerderj Theron, te oordeelen naar papleren, welke in zyn bezit werden gevonden. Het „Stop the war-committee" hooft een protest tegen de annexatie der beide repu-J blieken uitgevaardigd, dat in geheel Enge-^ land, Schotland en Ierland by val vindt, en reeds door tal van personen onderteekend is. De ijver van vele tegenstanders van den oorlog, en van leden der verzoenings-comité's is verbazend groot. De heer Geoffrey Cum mins, te Rill in Waterford, heeft niet minder/ dan 807 handteekeningen vorkregen onder het protest in zyn woonplaats en in den omtrek daarvan. Dit is weliswaar in Ierland, en in Engeland wordt niet zoo druk getee- kend; maar toch staan er reeds tal van hand teekeningen onder het adres, naar de opgave der pl3atselyke comitó's ongeveer 250,000. Onder de eerste ondertoekenaars bohooren de parlementsleden Joseph Arch en Alfred E. Pease, lord Leigh, Richard Bell, Auberon Herbert, lord Coleridge en de Deken van Winchester. By de internationale beweging voor de Boe ren van Frankryk, Duitschland en Neder-, land heeft zich nu Zwitserland aangesloten. Het Zwitsersche nationaal Comité werd zoo juist opgericht te Genève en bestaat uit de hoeren jhr. F. Van Spengler, van wien het initiatief uitging; den predikant H. Gam-, bini; den advocaat Racino: de professoren' Metzger, Wuarin en G. Googg. De eerste zit-1 ting van het Comité werd ook by gewoond door onzen landgenoot, den heer H. D. Mis pelblom Beyer. De loden van het Comité zullen op openbare vergaderingen lezingen houden. Het Comité vaardigt aan hot volk een oproep uit, die in alle Zwitsersche bladen zal verechynen. De internationale beweging heeft door do toetreding van Zwitserland een krachtigen stap voorwaarts gedaaD. Hot Fransche Comité voor de Onafhanke- lykbeid der Boeren laat ook een adres van gelukwensching aan president Kruger teeke- nen. „Zeg het uw menschen goed", zoo heet bet o. a., „dat de heele wereld hun wakke ren tegenstand bewondert, dat zy hun po gingen toejuicht en dat zy onwankelbaar overtuigd is van de uiteiodeiyko overwin ning van hun zaak." De te Londen verschynendo „Press Asso^ ciation" meldt, dat in centrale conservatieve kringen in Londen de geruchten omtrent de: ontbinding in de laatste week van Soptomber. van hot Parlement, indien ten minste in dioif tusschentyd beslissende berichten uit Zuid- Afrika worden ontvangen, zooals men in regeeringskringen schynt te verwachten, ver klaard worden alleen te zyn voortgekomen;

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2