.Transvaal Hotel" to Protoria mot oon kapitein en een majoor.- Een kolonel kwam er by en mengde zich in het gesprek. Hy was het over een of ander punt niet eens met don kapitein. Toen wü weer alleen waren, zei de kapitein tot mij: .Wat oen domkop, die lomperdl" Een correspondent van de „Daily News" schryft, gedateerd van 2 Juli, uitElandsrivier: Botha heeft gehoime agenten te Protoria, die hem van alle bewegingen op de hoogte houden. Niemand moet zich verwonderon te hooren, dat h|j van tegen hem op touw ge zette plannon meer weet dan do een of andero officier, die zich niet in den staf bevindt. Een van onzo tegenstanders, zoo schrijft lift verder, die niet genoeg phantasie bezit om het ver zonnen te hebben, deelt ons daaromtrent het volgonde moe: Een jonge Boor, die vloeiend Eugdsch spreekt, kwam Zondag 1.1. van Botha's troepen hierheen, voorzien van een der zoo dikwjjls misbruikte passen. Hij toonde zijn pas en kon door onze linten passeeren en zich vergewissendat alle beschik bare troepen, behalve één divisie, uit Pretoria werden gezonden. Hij luisterde ook naar de ge sprekken der officieren in de club en de hotels. Toon wilde hij, beschermd door do duisternis, weer naar buiten gaan om aan generaal Botha alle berichten, die hij had kunnen verzamelen, mede te doelen. Hij bevond echter, dat in alle straten de politie patrouilleerde on dat iedere uitgang na zonsondergang door versterkte posten bewaakt werd. Nu nam de jonge Boer zijn toevlucht tot andere middelen. Hij ging naar het huis van een vriend, waar eenige Britscho uniformen als tropooön bewaard werden, trok oen khaki- uniform aan en een mantel, wapende zich met een karabijn eu drukte de militaire muts over zijn lioofd. Hy wachtte op den hoek van een straat, waar zooveel officieren, die naar de club gingen, voorbij kwamen, dat do politie daar niet zoo scherp waakte. Hier moest hy vry lang wachten, eer bij van een patrouille het wachtwoord en het consigne afgeluisterd had. Toen hy dit eindelek wist, besteeg de Boer zijn paard en reed door de voorposten heen, waaraan hy vertelde, dat hy gewichtige depeches over bracht. Zoo ging hj) naar het Boerenlager, waar generaal Botha waarschijnlijk nauwkeurig over de gebeurtenissen in Pretoria door hem ingelicht ie. De bekende „Afrikaander" J. B. Robinson, een persoonlijke vriend van prosident Kruger, heeft in een interview met een verslaggever van de .Daily Chronicle" o. a. het volgende gezegd: „Ik betwijfel het zeer, dat het den Engelschen gelukken zal, president Kruger persoonlijk te vatten. Kruger kent zjjn land en z\jn Boeren door en door en hy weet heel goed, waar hy veilig is en waarheen hy, als het noodig is, zyn hoofdkwartier moet ver plaatsen. Hy heeft nog een uitgestrekt vry gebied in den rug, en zoolang hy nog over een oorlogsschat van 12 millioen guldon beschikt, kan by ook met zekerheid zich op een groot aantal zyner Boeren verlaten. Wat Krager hoofdzakelijk vreest, is een verbanning naar St.-Helena of iets dergelyks, omdat daardoor zjjn onbuigzame trots diep gekrenkt zou worden. Tevens zou hem dat en zyn medeburgers de grootste beleediging toeschynen en natuur lijk een vernietigende slag voor het geheelo Afrikaanderdom zyn. Ik vrees, dat het den Engelschen troepen op den duur niet zal ge lukken, do zich terugtrekkende Boeren te volgen. Wy hebben wel is waar tien duizenden infanteristen, maar daarmede kunnen wy de bereden Boeren niet vangen. Onze cavalerio is al zoodanig afgemat, dat zy geen groote dingen meer kan doen, en dus zullen onze troepen vroeger of later de vervolging moeten staken. De geheele toestand zou voor ons leger van den beginne af gunstiger goweest zyn, als wy 100,000 man voetvolk tehuis of in Indié gelaten hadden, en daarvoor in de plaats 25,000 ruiters met goede Afrikaansche paarden gerequiroerd hadden." De schadevergoeding, welke Engeland be talen zal voor het in-beslag-nemen van eenige Duitscao schepen, is bepaald door een scheids gerecht, bestaande uit E. Woermann, van de Duitsdio Oost-Afrikaansche Lyn; dr. A. Sieve- king, van Hamburg; Sir Walter Murton, van den Engelschen Board of Trade; J. G. Smith, griffier van de admiralitoitsafdeeling van het Engelsche hooggerechtshof, en Henderson, voorzitter van de Anchor-lyn. Voor de aan houding van de „Bundesrath", „General" en „Herzog" krygt de D. O. A L. 20,000 pd. et. en nog 5000 pd. st. voor de factors. Do eige naar van de bark „Hans Wagner" krygt 4437 pd. st. en die van de „Marie" 126 pd. et. De scheidsrechters waren in de bepaling van al die sommen eenstemmig. aan lieden, die tot het volk doi Boeren be- hooren, offers worden gebracht. Intusscheu moet er ook op worden gelet, dat de N. Z.-A. Spoorweg-Mij. een onderneming van openbaar verteer on tevens oon ny verkei dsendomeming is, by wclko de stoffelijke belangen niet geheel mogen worccn opgeofferd aan idoaie opvattin gen. Wanneor hot bovendien waar is, dat veel beambten door do Engeisclien verbannen zyn, omdat zy geweigerd hebben Engelschen te vervoeren, dan zou deze zaak r.og een heel ander aanzien kragen. In eik geval is er voor de Duitsche aandeelhouders alle roden, aan de zaak hun aandacht te wyden, on in 11 ink. aantal d6el te nomen aan de don Sslcn dezor te houden algemeono vergadering, om ook in dezo aangelegenheid voor hun belangen le wakon". We geven den Nedorlandsciien aandeelhou ders eveneens den raad zooveel mogolyk deze vergadering te bezoeken. T o 1 o g r a m in o u. LONDEN, 7 Sept. (R. 0Aan de „Daily News" wordt uit Kaapstad, dato 6 dezer, gemeld, dat de heer Hofmeyer. hoofd van don Zuid-Afrikaander Bond, dion dag scheep ging naar Europa, en dat wel om gezond heidsredenen. Men denkt, dat hy zich metter woon in Nederland zal vestigen. LONDEN, 6 September, (R. O.) Do avond bladen bevatten een telegram uit Hongkong van heden, meldende, dat de secretaris van Li-Hung-Chang, die heden te Hongkong aan kwam, mededeelde: Li-Hang-Chang vorlaat morgen Shanghai, om naar Poking to ver trekken. Hy voegde er by, dat Li uit Peking bericht ontving, dat de verbonden mogend heden geleideiyk aan do Chïneezen zullon toestaan om hot bestuur ovor de hoofdstad over te nemen, en dat prins Tsjing belast is mot de zorg voor de keizerlyke stad. LONDEN, 7 September. {R. O.) De „Daily Graphic" verneemt, dat er van Engelscbe zyde nog geen antwoord gezonden is op hot voor stel van Rusland om Peking te ontruimen. Lord Salisbury keert in het begin van de volgende week to Londen terug en zal dan zyn medeministers over deze aangelegenheid raadplegen. LONDEN, 7 Sept. RO.). De bladen publiceeren een telegram uit Washington, waarin gemeld wordt, dat de vertegenwoor diger van Amerika te Berlyn telegrapheert,1 dat Duitscklands antwoord aan Rusland te kennen geeft, dat de Duitschers in elk geval te Peking biyven; dat het voorstelt, dat als vergelyk der mogendheden bepaalde contin genten van haar te Peking blyvon, en om de overige troepen by Peking te doen kampeeron tot de beslissing op de vredesonderhandelingen genomen is. Het keurt goed, dat do leden van het keizerlyk huis en de ministers mat onderscheiding behandeld worden. LEIDEN, 7 September. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 15° C. 59° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 14.5° C. 58.1° P., 's middags om 12 uren 19° C. 66.2° F., 's namiddags om 4 uren IS*-" C. 64.4° F. Het stoomschip „Admiral" (uitreis) ver trok 6 Sept. van Lissabon; de „Myrmidon" vertrok 7 Sept. van Amsterdam via Liverpool naar Java; do „Statendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 7 Sept. van Boulogne. De electrischo tram Haarlem— Bloomendaal komt nu op 1 Octobor a. s. in exploitatie. Aan de Oostmaaskado to Rot terdam (Feyenoord) is gisteren de drogist winkel van den heer Louwen door het vlam vatten van chemicaliën by het koken van was uitgebrand. De bewoners ontkwamen ternauwernood door aan do achterzyde over do tuinheining te klimmen. Pand en inboedel waren verzekerd. De onlusten in Cliiim. Onze minister van buitenlandsche zaken ontving Woensdagavond van den hoer Knobel, minister-resident te Peking, het navolgend telegram „Chefoo, 4/9, 10.30 voorm. Vertrek met kruiser „Holland" naar Shanghai, zal aldaar wachten op uw evontuoele instructiön en zoo spoedig mogolyk per brief verslag zendon. Duysberg by my. Knobel". Men veronderstelt, dat de hoeren Knooel en Van Duysberg met de Russische legatie ou escorte naar Tientsin zyn gegaan en van daar het telegram per bode naar Takoe-Tsjiefoo is gezonden. Acadomlenleuws. iemen dan de Vaalkrantz. Cavalerie werd Woensdag uitgezonden om te verkennen, zij kwam in een ravyn, waar de Boeren haar •den gehcclcn dag bombardeerden. Velen ont kwamen ternauwernood aan do kogels, maar .opmerkolyk weinigen werden gewond. Generaal "Kuiler lciddo Woensdag do operaties persoon- lyk. Do Boeren beheorschen don eenigenweg naar Lydenburg. Lydenburg is oen plaatsje, dat ligt 79 K.M. van Mackadodorp. Do Boeren stichtten het in 1847 cn het werd de eerste hoofdplaats van de onafhankelijke Republiek. Do stad is gebouwd in een vlakte, door hoogo bergen omgeven, en het is waarschijn lijk, dat do Boeren de naburigo hoogten, niet .do stad zelf, zullen yerdedigen. Bullor vecht niet voor het eerst in deze itrook. In 1878 werd by als majoor en com- auandant van de lichte Kaapsche cavalerie belast om op te rukken tegen den kaffer- ik oning Sekununi en hy rodde de stad, die door den kafferkoning was aangevallen. Om .dezo reden is zeker Bullor ook thans weer met de operaties in het Lrjdenburgsche belash De telegrammen over het oprukken van generaal Bulier naar Lydenburg worden aan gevuld door de volgende mededeeling van do „Standard" uit Badfontein. De eerste is van 2 September en luidt: 33otha heeft met 10 kanonnen, waaronder 3 lange toms en twee pompoms (Nordenfoldt- .maxims) zyn, onze opmar6ck-linie den ge- hoeion dag beschoten. Hy hooft de hooge bergreeksen, die het dal insluiten, bezet en zyn kanonnen zyn op don wog goridit, die 'enzo eonige wog naar het Noorden is. Zyn stelling is buitengewoon sterk. Bullor laat de stelling zorgvuldig verkennen voor hy haar aanvalt. Vandaag bepaalden de operaties zich er toe, opheldering te verschaffen over de sterkte en de bedoelingen van den vyand. Nu en dan was het vuur van de Boeren onaf gebroken. Wy maken enkel het directe front door voorpostenwerk en onze vyftienponders vry. Het koet, dat Botha een aantal Boeren by zich heeft, die tot het uiterste willen stryden. De tweede depeche van 3 September luidt o. a.: Do lange toms van den vyand vuurden gisteren 101 schoten af. De Boeren willen hier blykbaar hardnekkigen tegenstand biedeD. Hun stelling is een tweede Laingsnek. Een frontaanval zou zware verliezen noodzakelijk maken. In afwachting van do „laatste" phase van den oorlog in Zuid-Afrika (altyd volgens de Engelsche lezing), nl. hot vermeesteren door .generaal Bul Ier van Lydenburg, is in den 'Oranje-Vrystaat beslist opnieuw de vlam uitgeslagen. De meeste Engelschen zien niets dan het eenvoudige feit en verheugden zich over het bericht Yan het ontzet van Ladybrand nog voordat Archibald Hunter, die met geforceerde marschen naderde, de belegeraars had behoeven \e bevechten. Aangaande het beleg van Ladybrand wordt nog uit Maseru geseind, dat, volgons het ver haal van inboorlingen, do Boeren Maandag die stad tweemaal hebben bestormd (1), maar telkens met verliezen werden afgeslagen. Dinsdagochtend to 4 uren deden zy opnieuw oen algemeenen aanval op do stad, waaraan hun artillerie echter geen deelnam. Hun doel schoen te zyn, zich meester te maken van de daar opgeslagen voorraden. Woensdag braken zy het beleg op. Reuter soint nog uit Masoru, over dat opbreken van het beleg: „Korporaal Cummings is hier zooeven (Woensdag) uit Ladybrand aangekomen met telegrammen voor Sir Godfroy Lagden. Hy zegt, dat do Boeren gisteravond vertrokken m de richting van Modderpoort, en dat onzo verliezen slechts zeven lichtgewonden zyn. „De Boeren plunderden de magazynen on voerden alle paarden uit de plaats wog. Zy slaagden er in, een troep paarden te bemach tigen, nadat een ontsnapte gevangene hun de plek, waar de dieren verborgen waren, had aangewezen. Zij schoten toen daarop, do paarden braken los en werden door de Boeren opgevangen. Bij den aanval op Ladybrand vuurden de Boeren uit huizen en ramen, van achter muren en alle andere beschutte plaatsen. Toch verloor het garnizoen den moed niet. -Het had voorraad genoeg, on zou hot nog veel langer uitgehouden hebben. „Majoor White, die het bevel voerde, had zyn manschappen goed verdeeld, en alle toe gangen laten bezetten, en hield er den gooden geest in by de bezetting. Da vrouwen van de Boeren in de plaats beloedigden do Engelschen. Toen het garnizoen uit de verschansingen marcheerde, zongen zy het volkslied." Dat het beleg van Ladybrand door do Boeren is opgeheven, behoeft niemand te ver wonderen. Wel mag men zich met eenig recht afvragen waarom de Boeren, die met het be legeren nog nooit succes gehad hebben, het toch telkens weer doen. Blykena de officieel© verliezeniyst van het ministerie van oorlog is er Vry dag een ernstig gevecht geleverd naby Kwagga'sfontein, in de buurt van Rustenburg, waarby de Kaffrarian Rifles 5 dooden verloren, benevens 19 gewonden en 2 vermisten. Toch heeft lord Roberts van dat gevecht niets geseind. Was hier ook weer een hinderlaag? Generaal Carrington is naar Buluwayo uit Mafeking teruggekeerd, waarschynlyk om Rhodesia iu staat van verdediging te stellen tegen oen nieuwen inval der Boeren. Reutor heeft uit Loren$o-Marquez bericht ontvangen, dat Hamilton's colonne zich by Bullor gevoegd heeft. De „Daily Mail", het bericht opnemende, voogt er bjj, dat het wel voorbarig zal zyn. In don eenmaal ontmoedigden en tot rust gebrachten Vrijstaat woedt intusschen do guerilla weer even heftig en hardnekkig als in Transvaal. Zou dit niet in verband staan met hot Engelsche optreden van willekeur on vernieling? Zyn de nu weor vechtenden slechts stryders voor een groote zaak, die, door don nood gedwongen, onderwerping huichelden, of wanhopigon, dio alios verloren hebben en begrijpen, dat alleen to kunnen terugkrygen door uitwerping van den Engelschman? Hot zou de moeite loonen dat te weten, want het zou beteekenen, dat het verzot veel verbitterder zou zyn dan do eerste maal, toen by Ladybrand en Thabanchu do Boeren- commando's zwierven. En weer wordt Bloem fontein bedreigd on dus ook do spoonvog, en niemand weet, waar De Wet is. Ook is het volmaakt onbekend, hóevelen hot zyn, die op de verbindingslijnen zooveel Engelsche troepen weten vast te houden en men kan zich dus in het geheel niet zelfs maar aan het opperen van veronderstellingen, omtrent de toekomst wagen. Gunstig voor Engeland zyn doze symptomen in geen geval. Eon afdeeling politie uit Mabulla heeft te Maseru hot bericht gebracht, dat eenBoeren- commando Pienaar's hoove heeft bezocht en in de richting van Wepener oprukt. Weponer ligt 85 LM. vau de grens der Kaapkolonie. De correspondent van de „Daily Mail" te Loron^o-Marquez is nu het fyue van de zaak te weten gekomen ten aanzien van de houding van prosident Krugor. Do President wil zich wel overgeven, maar zyn raadslieden en zyn lyfwacht, bestaande uit het overschot vau do Iersche brigade en de Italiaansche verkennors onder kolonel Ricciardi, zeggen, dat hy het pas doen mag als hy te Komati- poort hopeloos in den hoek geduwd i& De „New-York Herald" verneemt, dat lord Roberts in de maand October naar Eugeland zal terugkeeron, om als opvolger van lord Wolseley liet opperbevelhobberschap over het Engelscho leger te aanvaarden. Hy zal in het bevel over de troepen in Zuid-Afrika worden vervangen door Sir Red vers Bullen. Een transport van 170 Italiaanscho en Russische beambten van de kruitfabriek van Johannesburg is te London aangekomen. Zy hadden geweigerd oorlogsmateriaal voor do Engelschen te vervaardigen, waarop lord Roberts hun uitzetting beval. De Russen dringen krachtig aan op schade vergoeding. Het half officieuze Weener „Fremdenblafct" verklaart heden, dat ondanks de sympathie, welke in verschillende kringen voor do Boeren heorscht, de wonsch, dat de vrede niet zal worden verstoord, de overwegende factor der internationale politiek is en dat Engeland aldus zonder moeite zyn doel heeft kunnen bereiken: do iniyving dor Boerenrepublieken. Een groot deel der Duitsche pers keurt eenstemmig die annexatie af, op grond, dat een aanzienlijk deel van hot ïngelyfd gebied nog niot bezet is door do Britscho troepen en dat het verzet der Boeren nog niet zoo danig vorzwakt is, dat het dien maatregel wettigt. De „Yoss. Zeitg." verklaart dat het voor naamste doel der annexatie is, de Boeren, die in het vervolg gevangengenomen worden, als rebellen te kunnen behandelen, maar begrypt niet, dat lord Roberts niet gevoelt, dat hy aldus de reputatie, dio hy zich in zyn militaire loopbaan verworven hooft, verspeelt. Zelfs do liberale pers in Engeland komt met verontwaardiging op tegen lord Roberts' proclamatie, waarby hy de Transvaal ingeiyfd verklaart by het Britsche ryk. Als een staaltje daarvan mag gelden wat de „Manchester Guardian" schryft: „De Britsche regeering geeft eenvoudig kennis van haar voornemen tot annexatie, wat wil zeggen dat zy zich het recht toe eigent alle manlijke bewoners der Transvaal, die woigeren een hun opgedrongen regeering te erkennen, tor dood to brengen of in de gevangenis te werpen. Dat wil ook zeggen dat zy het recht eischt daden van zooge naamde rebellen to straffen met verbranding der boerdoryen in de buurt. Het is onmogo- ïyk een brutaler schennis van het volken recht to vinden. En onvermydeljjjk moot die schennis ten gevolge bobben, dat de Indivi duen, mannen zoowel als vrouwen, lyden in verhouding tot hun vaderlandsliefde. Een groot aantal verbeurdverklaringen, ophan gingen en platgebrande boerderyen staan te wachten. Geen Engelschman zal zeker wen- schen, dat dit de gevolgen zullen zjjn van de annexatie. En toch zullen dio dingen volgen op de uitroeiing van een vry en dapper volk, zooals do nacht op den dag volgt. Een militair bestuur wil onder zulko omstandig heden zeggen verbanning of de dood van het bestuurde volk. De boste gevoelens van een volk worden zoodoende tot misdaden en de laagste hartstochten worden er door aange moedigd. Dat is dan de regeeringsvorm, waartoe Engeland, zyn oude sympathie voor het ge ketende Griekenland en Italië vergetend, de Boeren der beide republieken veroordeelt 1 Dat is dan het resultaat van den veldtocht, die wy in Zuid-Afrika hebben gevoerd voor do vordodiging van vryheid en golyklieidl" De „New-York Sun" van 26 Augustus bevat een correspondentie uit Londen, die aldus begint: „Hot ia onmogelyk langer de ernstige misslagen te ontkennen, om niet to zeggen de schandelijke dwaasheid, van het Britscho bestuur in Zuid-Afrika sedert de be zetting van do hoofdsteden dor republieken." Dan schrflft de correspondent ovor do onbe kwaamheid en ongeschiktheid van de ambte naren, door do Engelschen aangesteld, en in het b'yzonder over het geval Cordua. „Een beschuldiging, die het volksgeweten in Engeland dieper zal beleedigon dan alle andere, wanneer do waarheid bekend gemaakt wordt, betreft do methode, door den geheimen militairen dienst gevolgd, en welke gisteren op de terechtstelling van luitenant Cordua uitliep. Engelscho officieren hebben zich, voor de eer6te maal, verlaagd tot hot gebruik van het Fransche stelsel der „agents provoca teurs", „Men weet dat alle niet-strydonden te Pretoria gedwongen zyn geworden, de onzydig- heidsoed af te leggen, om op vrye voeten te Kunnen blijven, toen lord Roberts de stad bezette. Enkele dagen later organiseerden de Engelschen een plaatselyk spionnenstelsel om zich togen verraad to beveiligen. Dat was een behoorlijk en wettig verdedigingsmiddel, maar in plaats van zich to bepalen tot onderzoek en waakzaamheid, begonnen doze agenten onder wie velen tot het uitschot der bevolking van do republiek behoorden stelselmatig sommige bewoners, burgers en anderen, tot verbreking van hun eed aan te zetten. „Het Londensche bureau Yan de „Sun" bezit te dozer zake een beslist bewys, in hetgeen zyn Transvaalschen correspondent wedervaren is, die te Pretoria gebleven was na do Brit sche bezetting. Hy kreeg bezoek van een individu, helaas, een Amerikaansche rene gaat 1 dio brutaal genoeg was om te zin spelen op een samenzwering om lord Roberts to vermoorden. De correspondent van de „Sun" wierp don kerel do deur uit, en gaf dadelijk kenni3 van het geval aan den ambtenaar van den inlichtingendienst. Maar er werd niets gedaan, en later vernam de correspondent, dat de man een agent was van dien tak van dienst. „Deze methode werd voortgezet onder het voorwendsel, dat het noodig was, de trouw der bevolking op de proef te stellen. Do ver dediger voerde aan, dat luitenant Cordua door een van die agenten was overgehaald zyn eed te breken, eu er is te Londen wel zooveel uitgelekt, dat men kan zeggen, dat dit ver moedelijk waar was. Cordua was ongetwyfeld schuldig, naar do letter gesproken, ofschoon de zoogenaamde samenzwering onbeholpen was en geen ernstig karakter droog, gelyk Lord Roberts zelf erkend heeft. Maar wat te zeggen van hen, die, voorwendende, dat militaire over wegingen dat noodig maakten, hem zoo schandelyk in het verderf stortten? „Er is maar al te veel reden om aan te nomen, dat zulke dingen kenschetsend zyn voor een nieuwe groote reeks domheden, sdiandalen en misdaden, die Zuid-Afrika tot oen broeinest van alle menschelijke harts tochten gemaakt hebben sedort het goud en de diamanten daar werden gevonden, en waarvoor Engeland altyd den last der voor naamste verantwoordeiykheid zal blyvon dragen, hoe hot dien ook van zich af tracht to schudden. Wat er laatsteiyk gebeurd is, schynt het gevolg te zyn van de ergernis over don voortdurenden tegenstand van een vyand, die zich maar niet overwonnen wil verklaren, on wiens wanhopige moed geacht wordt af wy kingen van de billijkheid en van een behoorlyk bestuur te rechtvaardigen. Niemand zal lord Roberts porsoonlyk beschuldigen van eenige zonde in dit opzicht. Maar de foiten leveren weer het bewys van de ergerlyke ongeschiktheid en verregaande domheid, om een woord te gebruiken waarvoor zelfs de „Times" niet terugschrikt, van het gemiddelde der officieren van het Britscho legor. „Hot is overbodig uit to weiden over do uitwerking, die dat alles onvormydeiyk moet hebben op de Boeren en Afrikaanders, dio Engeland verwacht, spoedig in trouwe onderdanen van de Koningin te kunnen veranderen In een Engelsch blad wordt gemeld, dat de heer J. H. Hofmoyer Zaterdag getrouwd is met een juffrouw Hendriks uit Stellenbosch. Hofmeyer is 64, zyn vrouw 48 jaren. Gisteren zou het paar naar Europa schoepgaan. Naar aanleiding van do dreigende procla matie te Krugersdorp, van kapitein Ritchie, on de rectificatie van luitenant-kolonel Edwards, dio eerst 12 dagen later volgde, schryft Jean Carrère uit Protoria in een tweede artikel aan de <BMatin", wat een „manager" van mynen hem daaromtrent meedeelde: „Kapitein Ritchie heoft geheel op bevel ge handeld. Nooit van z'n leven zou een kapitein uit eigen beweging zulk eenproclamatie heb ben afgekondigd en nooit zou men deze twaalf dagen lang op al do muren gelaten hebben, indien het niet een bevel was geweest van den districtsmagistraat. De waarheid is, dat men opnieuw weer met bluf heeft willen werken 1 Laten wjj eerst de proclamatie eens publiceeren, zei men. Indien wy er de inwoners mee kunnen in timideeren, dan is all right; indien dat niet gelukt, dan zal het altyd nog tyd zyn om hot aanplak biljet van den kapitein in te trekken. En inderdaad, mon is er niet in geslaagd de inwoners to intimideeren. Eenige dagon na de verschyning der gedenkwaardige rogels bevond eon Engelsche kolonel in eon der talryke gevechten, die byna dagelykB om de stad geleverd worden, zich in tegenwoordig heid van een Boerencommando, dat met veel hardnekkigheid op hem vuurde. De kolonel en zyn mannen waren op» een open terrein en de Boeren achter kopjes; de slachting was onvermydeiyk. De kolonel liet dus de witte vlag hyschen. Een nieuw vuur, nog heviger, volgde. Opnieuw liet de kolonel do witte vlag wapperen. Nieuwe losbranding. Daarop reed de kolonel heldhaftig in gaiop op de Boeren toe, die, toen ze hem allóón zagen komen, ophielden met vuren. „Wat?" zei de kolonel, „zie je niet, dat wy do witte vlag opgestoken hebben, en schiet jullie toch „Er is geen witte vlag moer", zei de Boeron- commandant, die, meen ik, Laurenz heet, „let op je schandeiyko proclamatie van Krugers dorp en op de bedreigingen, die je tot de Trouwen gericht hebt! Nu geen genade meer, je hobt het gewild, het zal een woosto oorlog zynl Keer terug en vocht 1" Over de Engelsche officieren deelt de heer Carrbre o. a. het volgende mee: „Onder de Engelsche officieren zyn echte soldaten, die in een Europeesck leger niet misplaatst zouden zyn, maar meerendeels zyn zij gentlemen of sportmon, geïmproviseerde gelegenhoidsoffi- eieren. Zy zijn ook dapper, maar -dapperhoid is niot voldoende om een chef te vormen. Daar is byv. de hertog van Norfolk, die het hoofd van de posteryen was. Hy heeft mee willen doen aan deze sport, die is do oorlog. Men heeft hem tot kapitein „gebom bardeerd." De hertog van Marlborough vorveolde zich te Londen en wilde een roisjo in Afrika doon; daar hy jong was, maakte men hem luitenant. Men hoeft geen idee van het aantal lord3 in het leger, wier graden varioeren tusschen luitenant en kolonol on dio niet oen afdeeling manschappen zouden kunnen geleiden. Ieder Engelschman, die officier wou worden, had er slechts om te vragen. Naai* zyn stand en vooral zyn fortuin kreeg hy een graad. Iemand byv., dio Teods twee zoons by het loger had, wilde ook uittrekken. Hy werd ter beschikking gesteld van don minister. Met hot oog op zyn hoogen leef tyd werd hy dade- lyk tot majoor benoemd 1 Een lord blyft een lord, hy zy dan luitenant of generaal. Ik heb ongehoorde dingen gezion. In het Mount Nelson Hotel dronken ongebaarde jongens familiaar met kolonels. Op een anderen keer dineerde ik in het Een Hollandsch beambte van de Z.-A. S.-M. is er in geslaagd van St.-Helena te ontsnappen en heimelyk te Lorenzo-Marque te landen, ofschoon het schip, dat hem overbracht, in quarantaine moost blyven. Een soldaat van de Yeomanry schryft uit het laatst van Juli: Telkens als wy een boerdery doorzoeken en daar eon gewoer of een pakje patronen vinden, wordt de gansche boorderjj geplunderd. Alles, wat maar de moeite waard is, wordt dan meegenomen. Maar het sterkst in dit opzicht zyn do soldaten van generaal Brabant, die men altyd bezig ziet mot hot plukken van kippen en die byna allen een speen varkentje op hun zadol hebben Natuuriyk vestigt de „Berliner Börsen Courier" op waarschuwenden toon de aandacht der talryko Duitscho bozitters van aandeolen en obligatiön in de Nederl. Zuid-Afrik. Spoor- weg-Maatschappy op de buitengewone alge- meene vergadering, die 8 dezer te Amsterdam wordt gehouden. Het blad schryft: „Het ia ter konnis gebracht van do Duitsche aandeelhouders der N. Z.-A S.-M., dat de directie te Amsterdam aan oen groot gotal om politieke redenen uit Transvaal verbannen beambten dier Maatschappy niot onbelangrijke schadeloosstellingen uitkeert. Yan oen zuiver menschlievena standpunt bozieu, zou dezo handolwyze volkomen gerechtvaardigd zyn, en by de sympathieën, welke het Boerenvolk zich heeft verworven, zullen ook de Duitscue aandeelhouders wei gaarno goedkeuren, dat Utrecht: Dr. Theodoor Ziehen, van de universiteit te Jena, die als buitengewoon professor voor psychologie aan de universiteit te Utrecht beroepen - en dio benoeming volgens hot „Yad." aangenomen hoeft „is", zegt de „Yoss. Zeit." „van professie modieus, meer bopaald krankzinnigen-arts. Uitgaande van de krankzinnigen-heelkunde, wyddo hy, zonder zyn hoofdbezigheid te laten j varen, gedurende de laatste tien jaren zyn aandacht aan psychologische en daar by ook ietwat aan philosophische studiën. Hy bad daarmee zoodanig succes, dat ook de pbilo- solen hom tot de hunnen rekendon. Bijzonder verdiensteiyk hoeft Ziohen zich gemaakt door de voltooiing der p&dagogiscbe psychologie.'* Yereeolgde Staten» Men heoft by Newport, Rhode Island (V. S.),11 belangrijke proeven genomen met de onder-j zeescbe boot „Holland". Het schip wist tal- y ryke malen geheel ongemerkt ©en drietal) oorlogsschepen te naderen, wclko noodwon-; dig door zyn torpedo's vernield zouden zyn; geworden in tyd van oorlog. Do Amerikaansche regeering heeft zes: soortgolyko booten besteld, welke In een jaar; gereed mooten zyn. j - Laffan meldt uit Washington: By dot staats verkiezingen in don staat Yormont. dio. Dinsdag plaats hadden, is de Republikolnschel meerderheid. d:o in HOG 40,000 stemmen be} dragon bad, op 2(5.000 teruggegaan.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3