N» 12435 Vrijdag 7 September. A°. 1900 feze <1Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. JSed. Zuid-Afrikaansche Vcreeciging, Adellijk en burgerlijk bloed. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden: i i i i 1 i tf 1.18.' Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zjjn 1.80. Franco per post t 1 1.65. Van PRIJS DER ADYERTENTEBN: 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Afdeding Leiden en Omstreken. Ontvangen bij don Penningmeester: Gecollecteerd op een gezelligen avond f 1.50 tor gelegenheid van een 20-jarig huwelijk, en 60 Cents, met de bede: Bescherm o God, bewaar hun grond". Door bemiddeling van heb Leidsch Dagblad: Op het groenpartytje van Nico en Marie jf 1.51 en op het trouwpartytje, gecollecteerd I door „Oorne Janus" in hot nieuwe „Huis den Deyl", omdat we ons daar zoo amuseerden, I ƒ2.175, te zamenf 3.68s Gecollecteerd voor do dappere Trans- vaalscho Boeren op een pleizierrois der werklieden van de heeren C. en K., te Alfen en Oudshoorn. 3.925 Collecte, gehouden op het ambts- (eest van Huig en Han, te Woubrugge 3.77 Op een gezelligen avond gecollec- toerd door den kleinen Louis 1.05 Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 10, of aan het Bureel van dit Blad. Oi'lioieelo Keauisgeving, Eurgomeeetor on Wethouders van Leidon; Geziou het adres vau de firma TIELEMA.N DROS, houdende verzoek om vergnnciug tot uit breiding yau haar fabriek van veixuurzaamdo Lveuo- xuiddeloa aaa de Hiddeletegracht, kadastraal bek' n 1 Seoti© I No. 1918, door plaatsing ca iii-wer.ing- fltelling van een etoomm^chine vau Gj paardenkracht, Golet op do artt. G eu 'i dor Hinderwet; Geven by deze kennis aan het publiek, dat ge noemd vorzoek mot do bijlagen op do Secretarie dezer gemeonte ter \i3ie gelegd is; alsmede, dat op Donderdag 2J Sept. a. e., 'a voormicldass te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal v, orden gegeven tui bezvraren togen dat verzoek ia to brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, F. Wi.3, Burgemeester. 6 Sept. 1900. "VAN HEYST, Secretaris. Leiden, September. "Waarschyniyk zal zendeling H. J. Eggink, van Leiden, op 11 October e. k. to,Amster dam door hot „Java-Comitó" Ayorden afge vaardigd als zendeling op den post te. Par- garoehan, om naar Indiö te gaan met het st. „Prinses Sophie", dat 25 Oct. o. k. van Genua vertrekt. Dezer dagen schreef de „N. R. C." het volgende: „In een byeenkomst van de Rotterdamsche efdeeling der Ned. Toonkunstonaarsvereeniging is eens de wensch uitgesproken naar meer bekendheid met het klavier van Virgil en de methode van onderwas, die door hem, den uitvinder, wordt toegepast. In Duitschland en Engeland is men reeds sedert enkele jaren begonnen van dit onderricht kennis te nemen in twee conservatoria te Berlyn is hetVirgil- klavier in gebruik genomenhet Klindworth- Scharwenka en het Sternsclie Conservatorium. Doch in ons land zyn we zoo ver nog niet. Toch verdiont de Virgil-methode ruime belang stelling, omdat zo bestemd is een grooten invloed te oefenen op do ontwikkeling van een gewichtigen factor dor muzikale kunst: het pianospol. Het ligt niet binnen ons bestek over hot bedoelde „Technikklavier" en over de wgze van behandeling in by zonderheden mededeeling te doen. Maar nu we een instru ment van Virgil hebben mogen zien by een stadgenoot, die zich te Berlyn, in don Ferien- kursus der Virgil-klavier-Schule, op de hoogte is gaan stollen van zijn boteekenis en waarde, nu mogen we verzekeren, dat de indruk, door lectuur over het onderwerp reeds verkregen, door het by wonen der practische toepassing is versterkt. Het verwondert ons nu niet, dat kunstenaars en klavierpaedagogen van naam Virgil's theorie, ook op grond van de door hen waargenomen resultaten, hebben geroemd, en we zouden het toejuichen, indien onze stad genoot do heer Egmond, onderwyzer aan de Muziekschool van Toonkunst besloot in een cursus of door voordrachten in ruimeren kring theorie en practyk van Virgil's klavier bekend te maken*" Naar aauleiding van het bovenstaande heeft nu de heer L. De Sonnaville, muziekdirecteur aan het gymnasium te Katwyk a/d. Rnn, aan do „N. R. C." medegedeeld, dat de Virgil- methodo in ons land reeds met veel succes beoefend wordt. „Deze uitmuntende leer- wyze zoo schrijft hy wordt reeds ge- ruimen tyd in toepassing gebracht te Leiden door mej. B. Sissiugh, wier degelyko kennis van het nieuwe leervak zoo hoog gowaardeerd is, dat zy haai* vacantie heeft doorgebracht te Berlyn, als assistente van Frau Schorr- Kisch, do bekende specialiteit der Virgil- methode aldaar. Aan mejuffrouw B. Sissingh is hot ook te danken, dat wy de nieuwe vinding in het belang van klaviertechniek onlangs op ons gymnasium hebben mogen invoeren." Benoemd is tot leeraar in do Ned. taai en letterkunde en de geschiedenis aan de H. B.-S. te Goes, de heer A. G. Van Dyk, te 's Gravonhago. Luit.-koL Van der Straaten, van het 4do regiment vesting-artillerie, commandant van do compagnieën te 's-Gravenhage, verlaat 1 No den dienst met pensioen. Op don leeftyd van 46 jaren is te's-Gra- venhage plotseling overleden do heer P. G. Eland, districts-veearts in de provincie Zuid- Holland. Na geruimen tyd wogens typheuzo koorts to Durban te zyn verpleegd, is luitenant Asselborgs, van het Ned.-Ind. leger, die do krijgsverrichtingen in Zuid-Afrika heeft bijge woond, in het belang van zyn verdor horstel naar Nederland teruggeroepen. Een tweetal voorstellen zyn door den heer Brondgeost aan hot Haagscho gemeente bestuur gedaan in zako den bouw van eon nieuwen schouwburg aldaar, dio zou komen in do Parkstraat; dus in hot centrum der stad. Voor den bouw zou f 500,000 besteed worden. In nauw verband met en afhankelijk van het plan om een nieuwen schouwburg to bou wen, heoft do heer B. zich bereid verklaard den ouden schouwburg zoodanig to verbou wen en te verbeteren, dat de bestaando ge breken weggenomen worden, on splitsing van drama en muziek, als tegemoetkoming aan den wcnscli van velen, mogeiyk wordt, met dien verstande, dat alleen opera-uitvoeriflgén in don to verbouwen schouwburg en tooneel- voorstellingen van eigen als van andere ge zelschappen in den nieuwen zullen gegeven wordeD. Voor den herbouw en de verbetering van den ouden schouwburg zou een kapitaal besteed worden van f 100,000. Voor de totstandkoming van dit plan vraagt hy een jaarlyksche subsidie van f 24,000, in den vorm eener jaarlyksche rente-garantie. Zoo do Raad dit voorstel niet goedkeurt, verzoekt do heer B. hem vergunning te ver- ieenen op het terrein van den ouden schouw burg een geheel nieuw gebouw te zetten, zooveel mogelyk geschikt voor muziek en drama te zamen en groot genoeg om het Haagscho schouwburgbezoekend publiek te ÏE^ouLiLlotoxi. 51) Rodenberg had reeds by den eersten aan blik bemerkt, dat zy niet schoon was, maar na vyf minuten had hy toch begrepen, dat deze vrouw geen schoonheid noodig had, om gevaarlyk te zyn, alleen reeds in haar nabij heid lag iets betooverends. Zy leunde in haar stoel achterover mot die onbeschryflyke be valligheid, die alleen haar eigen was, en speelde met haar waaier. Zy was een pikante verschyning, die door haar smaakvol toilet nog beter uitkwam. Zy lachte onwederstaan- baar en de flikkering in haar donkere oogen bad een byna demonische bekoring. Kapitein Rodenberg scheen voor deze be koring. geheel ongevoelig te zynhoe dikwyis haar oogen ook de zijne ontmoetten, zy stuitten altyd weder af op dien kouden, doordringenden blik, en Heloise voelde, dat dit geen blik van bewondering was. Eindelyk hadden Clermont en Hans hun twist over de schilderij uitgemaakt en kwamen er nu ook weer by. Het gesprek werd nog eenigö minuten Bemeenschappeiyk voortgezet, dan groetten do beide jonge mannen en Henri nam weder plaats naast zijn zuster. tNu, wat denkt gy van dezen Rodenberg?" vroeg hy. *Hy zeide niet veel, voor zoover ik mer ken kon. G;j waart bijna voortdurend alleen aan het woord, zeker oen zwaarmoedige, pedante Duitscher." ------ - -- bevatten, voldoende aan alle eischen tegen brandgevaar, en een gunstige financieele exploitatie mogelyk makende. Voor dit voorstel vraagt hy een jaarlyksche subsidie van f 24,000 en hem, als uitvoerende macht der combinatie, de vrye pacht af te staan. Voor den eventueeien bouw van den nieuwen schouwburg Korte Voorhout zal besteed worden f 600,000; de zaal zal ruimte bieden aan een maximum aantal van 1100 personen, terwijl in den nieuwen schouwburg in de Parkstraat plaats zal zyn voor 800 a 850 personen, deze verschillen in ruimte nood zakelijk het uitvloeisel zjjnde van de eventueele splitsing van muziek en drama. „Het Vad." deelt verder mede, dat, mocht de Gemeenteraad niet op de voorstellen van den heer B. ingaan, het terrein in de Park straat toch bewaard zal biyvon voor het tweede plan, om een schouwburg, zy het dan ook op kleiner schaal, met eigen gezel schap en spelende een scherp afgebakend repertoire, te bouwen. Het terrein aan de Parkstraat, bedoeld in het adres van den heer Brondgeest, is dat, hetwelk thans door de bloemistery van den heer Van der Laan wordt ingenomen. Het front van den nieuwen Schouwburg zou zyn naar de Parkstraat gekeerd, en daarvan door een laan gescheiden. De referendaris mr. J. A. baron De Vos vnn Steenwyk is vanwege het kabinet der Koningin op Soestdyk werkzaam gesteld. De hertog van Aosta was Dinsdag te Alkmaar, ter bezichtiging van zyn eigen dommen, daar in de buurt gelegen. Hy werd daarby vergezeld door zyn administrateur, den heer J. M. De Sonnaville, wethouder van genoemde stad. Den lsten October a. s. hoopt de heer G. A. Heinze zyn 80sten verjaardag te vieren. Een commissie tracht alle bestaande man- nonzangvereenigingen en gemengde koren in ons land op te wekken, dezen dag waardig te herdenkeD, door in alle plaatsen op 1 October a. s. concerten voor te bereiden, uitsluitend bestaande uit Heinze's werken, ten einde op deze wyze hulde te brengen aan onzen ge- achten nestor der toonkunsten^en, aan den man, die zooveel voor de toonkunst hier te lande heeft gsdaaD. De liedertafel „Haarlem's Zanggenot" zal op 1 October een „Heinze-concert" geven. Op dit concert zal o. a, uitgevoerd worden: „Ave Maria" met tenor-solo en „Grand Trio" (instrumentaal); de hoor Phlippeau, toner, en eenige Haagsche musici hebben hun mode werking voor dit concert toegezegd. Door den hoor N. H. Andriessen, directeur der liedertRtel, is een compositie vervaardigd aan Heinze", woorden van den heer J. Van Nierop; deze compositie zal door de liedertafel op bovengenoemd concert ten ge- hoore worden gebracht. (H. G.) In de gisteren te Purmerend gehouden algemeene vergadering der Hollandscho Maat- schappy van Landbouw werd gekozen tot lid van het hoofdbestuur om af te treden in 1901 (Noord-Holland) do heor Oortman Gerlinga to Hoorn; om af te treden in 1905 de heer G. Kruseman te Halfweg; voor Zuid-Holland de heer P. Van "Weel te Den Bommel. Tot lid der financieele commissie werd benoemd de heer A. J. De Graaff, te Sommelsdyk. Omtrent do verandering in het zakboekje werden zeer uitvoerige debatten gevoerd, waarna besloten word den door het hoofd bestuur gewyzigdon vorm van het jaarboekje te aanvaarden. Aan de orde kwam een voorstel-'s-Graven- hage: door het hoofdbestuur worde benoemd een commissie van deskundigen met opdracht om een antwoord te geven op de vragen: „Wat is de oorzaak, dat de prys van de Neder- landsche wol zooveel lager is dan die van andere wolsoorten? Kunnen ook maatregelen genomen worden om de waarde van de Neder- landsche wol te verhoogen?" De heor J. Rinkes Borger lichtte dit voor stel toe. Hy wees er op, dat onze wol in prys veel lager is dan de buitenlandsche en voor lakenfabricage ongeschikt. Hem is by onder zoek gebleken, dat onze qualiteit wol minder is door slechte behandeling en de wyze van uitvoer dikwyis te wenschen laat. Spr. acht onderzoek üi het belang van den Nederland- schon landbouw hoogst noodig, daar Deensche wol tweemaal; Australische drie- a viermaal, Silezische vyf- a zesmaal zooveel opbrengt als de Hollandsche. Besloten werd, dat het hoofdbestuur in over leg met den heer Rinkes Borger een com missie zal benoemen. Verder werd bepaald, dat de jaarvergadering in 1901 zal gehouden worden to Oud-Beierland, terwyi als plaats in Noord-Holland, waar in 1902 de vyfjaariyksche tentoonstelling der Maatschappy zal worden gehouden, werd aan gewezen Alkmaar. De lsto luit. H. C. Fortanier, van het 4de reg. inf., wordt 1 Mei 1901 op zyn verzo&k ontheven van zyn detacheering by de militaire verkenningen te 's-Gravenhago. Naar hot „H. Dagblad" verneemt, zyn de diplomatieke onderhandelingen van de Zuid- Afrikaanscho deputatie mot Europeescho mogendheden en de Vereenigde Staten nog steeds in gang, on wordt ln den laatstontyd ook met de regeering in Zuid-Afrika voeling gehouden. De correspondent te Konstantinopel van de „N. R. C." schryft, dd. 3 September: Gisteravond, vóór den aanvang van het groote galadiner, dat de Sultan aan de byzondere gezantschappen en de chefs der diplomatieke missies hier ter stede ter gelegenheid van zyn 25-jarig regeeringsjubileum gaf, verleende hy aan onzen gezant on by zondoren afge vaardigde van H. M. de Koningin, mr. W. T. EL Von Weckherlin, het grootkruis van de keizeriyke Osmaniöh-orde, een werkeiyk zeer hooge onderscheiding. Mr. Von Weckherlin verlaat morgen Kon stantinopel weder, om de rest van zyn verlof te 's-Gravenhage te gaan doorbrengen. Ter aankondiging ontvingen wy van den heer Riënts Balt, Den Haag, den vyfden druk van het „Leerboek der Stenografie, door Riënts Balt, in weinige uren aan te leeren". Daarby is gevoegd een kleine brochure, die een kort overzicht geeft van do kenmerken der in Nederland gebruikte stelsels, benevens een aantal getuigenissen van mannon en vrouwen, die eerst andere meer of minder bekende systemen beoefenden en daarna overgingen tot het stelsel R. B. De omstandigheid, dat in drie jaren vyf drukken van het leerboek konden verschynen, samen 10,000 exemplaren, pleit voor den vooruitgang, dien de beoefening van het kort schrift in Nederland vertoont. Het pantserdekschip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, is 5 dezer van Algiers vertrokken. Het stoomschip „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Sept. van Perim; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 6 Sept. van Marseille; de „Agamem non", van Amsterdam en Liverpool naar JavaL passeerde 5 Sopt. Port-Said; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 6 Sept. Wight; de „Soembing", van Java naar Rotterdam, vertrok 6 Sept. van Port-Said; do „Titan", van Java naar Amster dam, passeerde 5 Sept. Suez. Stompwyk. Gisteravond ontstond een uib' slaande brand in de woning van den heei M. Smit alhier. De bewoner, die op den zoldr by lamplicht bezig was geweest mtt heb uitzoekon van bloembollen en even Daar beneden was gegaan, ontdekte, weer boven gekomen, den brand, vermoedolyk ontstaan door hel vlamvatten van het rieten dak. Heh pand brandde geheel af en was voldoende tegen brandschade verzekerd. In de kom van Zoeterwoude, waar het gisteren de tweede kermisdag was, meenden velen, dat er brand was uitgebroken in het Westeindo, waarom zy zich daarheen spoedden en zelfs het voornemen bestond, met brand- blu8chmiddelen naar dat deel der gemeente uit te rukken. By nader onderzoek bleek men zich echter vergist te hebben. StompwykYour. Het gesloten register der ingeschrevenen voor de nationale militio der gemeente Stompwyk bevat 31 lotelingen. waarvan 8 een of andere reden van vrystelling kunnen doen gelden. Het register dor ingeschrevenen voor de nationale militie der gemeente Veur, lichting 1901, bevat 11 lotelingen, waarvan 5vrysteJ- ling kunnen doen gelden. Valkenburg. Alhier heeft zich een com missie gevormd, wolko zich voorstelt om den dag na de jaarlyksche paardenmarkt, dus den 13den September, eenigszins fee3^eiyk tr vieren, door het houden van volksspele n. De*© zullen bestaan in kuipjesteken, hardloopen niet hindernissen en rlngryden per fiets, waarrcc zich reeds hebben aangemeld 13, 8 on ló deelnemers. Naar wy vernamen, is de gelegen heid om zich te doen inschryven nog niel gesloten. Wassenaar. De veiling ri droge boffen, welke gisteren gehouden werd, wae tamelijk druk bezocht. Do handel was zeer levondig. De qualiteit van het verkochte in aanmerking genomen, waren de prijzen, welke besteed worden, redelyk. Voor Scarlet Due werd betaald f 13 a f 14 per halven HL. Voor La Reine f 16 en Chrysolora f 14 per iiaivon HL. Kleur Cardinaal (2), Macaulay's en Emperor werden respectievelijk verkocht voor f 2.00, f 0.80 en ƒ4.50 a 5 por honderd. De inzending van leverbare bollen was niet byzonder groot. Een party blauwe krokussen werd verkocht voor nog geen 0.05 de duizend. Warmond. Gisteren hadden alhier by legenheid der kermis onder fraai «roder do aangekondigde volkeapelen plaats. Do uitslag was als volgt: Turfrapen voor meisjes beneden 10 jaren: lsto prys 0. Schrier, 2de prys J. Schouten, 3de prys P. Sikking. Turfrapen voor jongens benedon 10 jaren: lsto prys H. Zwetsloot, 2de prys H. Barnhoorn, 3de prys W. Vreeken. Hardloopen met knikkers voor meisjes van 10 14 jaren: 1ste prys W. Van Dam, 2do prys J. Van Velzen, 3de prys H. Haverkort. Zakloopen voor jongens van 12—14 jaren: lsto prys J. Haverkort, 2do prys J. Van Dam, 3de prys J. Hoogervom. Hardhoepelen voor jongens van 10-12 jaren: lsto prys W. Welsing, 2de prys G. Elfrink, 3de prys G. Meskers. Blaasslaan voor personen boven 16 jaren. Heloise haalde nauwelyks merkbaar de schouders op. „Laat dien man loopen, Henri, die is styf en ondoordringbaar als een rots." Om Clermonts lippen speelde een half spotachtig, half verachtelyk lachje. „Ondoordringbaar is niemand, als men hem maar van den rechten kant weet aan te pakken, en de ruwsten zyn gewoonlyk het gemakkelijkst te krygen." „Ditmaal zoudt gy u toch wel eens kun- non vergissen. Deze Rodenberg heeft iets in zijn houding en trekken, wat my onwille keurig aan generaal Steinrück herinnert. Hy heeft denzolfden harden, koeion, onweorstaan- baren blik ik kon dien niet uitstaan!" „Voor my is hy van veel gewicht," sprak Henri. „Hebt gy hem uitgenoodigd?" „Neen, en hy zou ook bezwaarlyk komen, of het moest zyn, om ons te bestudeeren, zooals by' my tydens het heele onderhoud bestudeerd heeft. Ik gevoel geen lust, om deze oogen opnieuw te-weerstaan. Neem u in acht voor hem, Henri I" Clermont scheen niet veel gewicht aan dezo waarschuwing te hechten, want hy zag, dat Hcloïse in een slecht humeur was, en kendo ook den grond er voor. Zy kon het nu eenmaal niet verdragen, door iemand in de schaduw gestold te worden, en heden avond verbleekten alle sterren voor do schit terende zon, die alles door haar stralen aan trok. Gravin Hertha Steinrück vierde een triomf, waardoor zelfs hot ydelste meisje voldaan moest zyn. Waar zy verscheen, werd zy van alle kanten omringdwaar zy zich wendde, volgden haar blikken vol bewondering, en zy nam de eerbewyzen, die men haar zoo kwistig bood, inderdaad als eea vorstin aan, niet een ge nadig hoofdknikje of lachje, maar vol majesteit. Raoul was byna onafgebroken aan de zQde zyner bruid. ITy scheen heden toch tot het volle be wustzijn te komen hoe hoog de prys was, dien hij zonder moeite gewonnen had, en zijn oude genegenheid, die reeds uit zyn jeugd dagteekende, vlamde wedor helder op. Hy stond op een van die keerpunten, waarby het in Hertha's hand lag, hem te herwinnen. Een liefdevolle blik uit haar oogen, een har telijk woord uit haar mond hadden hem misschien aan die gevaarlyke banden ontrukt en oen brug geslagen oyer do kloof, die met den dag grooter werd tusschen hen. Maar ook hedon lag in haar geheole wezen weder een voor vreemdolingen onmerkbare, Ijzige terughouding, die hem tot in do ziel kwetste en al zyn trots wakker riep. Op dit oogenblik bevond zièh de jonge gravin niet in de zaal, maar in do kamer van mevrouw Van Reval. Zy was, evenals allen, die aan do voorstelling deelgenomen hadden, in haar kostuum gebleven, en de sluier, die van haar hoofd neerhing, was losgegaan. Hy moest opnieuw vastgemaakt worden en de kamenier van do vrouw des huizes reikte haar daarby do behulpzame hand. De zaak was spoedig weer n orde gebracht en de kamenier woggezc. v - Hertha was, in plaats van naar kot gezelschap terug te keeren, in don armstoel blijven zitten en keek nu als in een droom verloren voor zich uit. Do woonkamers lagen aan den anderen kant van het huis. Zy waren van de feest zaal afgescheiden en worden heden niet gebruikt. Er heerschte een half duister in, en zy waren een aangename rustplaats voor iemand, die zich voor eenige minuten aan de hitto en het gewoel onttrekken wilde en de jonge gravin scheen inderdaad ver moeid te zyn van al de eerbewyzen en geluk- wenschen, die zy ontvangen had. De avond van heden was voor haar een onafgebroken triomf geweest; allen bogen zich voor de onweerstaanbaro macht haror schoonheid. Allen op één nat Deze waagde hot haar te trotseeren; hy alleen behield in den storm zyner genegenheid kracht en herinnering genoeg, om hot net te verbreken en zich een eigen weg te banen. Immers, ook heden was hy weder zoo vreemd en kool jegens haar geweest, en als hy sprak, klonk zjjn stem zoo koud, alsof dat uur in St.-Mlchaël uitgewischt en vergeten was. En des te levendiger stond het Hertha voor oogen. Telkens, als zy er aan dacht, dat die man het gewaagd had, haar in het gezicht te zeggen, dat hy haar voor een kokette hield, dat hy zyn liefde voor haar als iets onwaardigs uit zyn hart verbannen moest, steeg hot bloed haar naar het hoofd. Maar in haar toorn was er toch een stem, die haar onophoudelyk toefluisterde, dat hy geiyk gehad had! Ja, zy had een onwaardig spel met hem gespeeld, waartoe zy gedreven was door den overmoed van een door het geluk verwende en door een zwakke moeder opgevoede natuur, die geheel naar eigen goeddunken handelde, en maar al te vroeg geleerd had, om de hulde van het mannelyk geslacht te verachten of er mede to spelen. En toen was zy nog vry geweest! Het trotscho, eigenzinnige meisje erkende het famiilebesluit, dat over haar hand beschikt had, niet als een onverbreekbare keten; het stond immers aan haar, neen te zeggen, als do beslissing kwam. Lu plaats daarvan had zy Raoul haar jawoord gegeven, vry- willig, zonder dwang, maar ook zonder liefdel Maar bestond er dan inderdaad wel liefde? Had zy niet zelf gezien, dat een groote, verterende genegenheid, dio de ziel van een maD geheol innam, in weinige maanden vergaan kon? Hot openen dor deur eener aangrenzende kamer en naderende schreden richtten Hertha uit haar droomery op en vermaanden haar, dat het tyd was, weder naar do feestzaal torug te keeren. Zy wilde opstaan, toen een stem, die zy duideiyk hooien kon, baar aan haar plaats ketende. „Hier zyn wy ongestoord I Ik wil slechts enkele minuten van uw tyd in beslag nomen, graaf Steinrück." „Gy wenschtet my alleen te spreken, kapitein Rodenberg, ik bon tot uw dienst"f liet zich nu ook Raouls stem hooron. Hertha kon de biunengekomonen niet zien on ook door hen niet gezien wordon, maar zy luisterde getroffen toe. Wat zy hoorde, klonk zeldzaam scherp on vyandig. In de aangrenzende kamer stondon inder daad do beido jonge mannon tegenover elkander mot een vyandig gevoel, dat geen van beiden meer moeite deed te verborgon, maar Raoul was opgewonden en prikkel baar, Michaël kalm en bedaard, en dat ver schafte hem reeds by voorbaat een groot voordeel op zb'no tegenparty. „Het betreft maar een enkele vraag, hernam deze. „Was het toeval of opzet, dat gy r 1 daar straks, toen gy met mijn vriend sprar zoo geheel over het hoofd zaagt?1* {Wordt Vêru: O

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1