N* 12432 A". 1900 g]eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 September. Adellijk en burgerlijk bloed. Dinsdag 4 September. LEIDSCH BAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: t - Voor Leiden por 3 maanden; i i i i t'ifl.lO. C Buiten Leidon, por loopor en waar agenten gevestigd zijn 1.80. V Franco por post 1-65. PRIJS DER ADVERTENTDËN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. De examens voor de hoofdakte in Den Haag zijn geëindigd. Van de 193 manlijke en 58 vrouwelyke candidaten slaagden 78 manlijke en 37 vrouwelijke. Onder de laatst geslaagden komt nog voor mej. P. I. B. Cramer uit Leiden, thans onderwijzeres te 's-Gra- venhago. De staf, hot 2de en 4de bataljon van het 4de regiment infanterie zullen den 17dena.s. als volgt naar de legerplaats bij Laren worden gedirigeerd Staf en 4de bataljon per extra-trein van 7 uren 59 min. v. m. via Amsterdam naar Naarden Bussum, aankomst aldaar te 10 u. 20 m. v. m. het 2de bataljon per extra-trein van 8 uur 54 min, v. m. via Amsterdam naar Naarden Bussum, aankomst aldaar te 11 u. 37 m. v. m. In verband met de beperkte ruimte in de Morschpoortkazerne en het tegelijkertijd opkomen van twee lichtingen voor herhalings oefeningen, is de gymnastiekzaal aan den Morschsingel tot het huisvesten van de Infanterie ingericht, terwijl er ook een gedeelte In de Doelen kazerne is ondergebracht. Mej. Toos Hoog, onlangs gediplomeerd aan het Conservatorium te Amsterdam, heeft zich in Den Haag gevestigd als leerares in eolozang. De tweede lyst van de 22ste jaarcollecte ,voor de Scholen met den Bijbel in „De Standaard" vermeldt o. m.: Haailemmermeer O. Z. 262 50; Hazerswoude aan den Ryndyk met Koudekerk en Groenendijk 121.10. Heden komt te 's-Gravenhage de heer Van Boeschoten, legatie-secretaris, thans zaak gelastigde der Zuid-Afrikaansche Republieken, tot het houden eener samenkomst met het Boerendriemanschap. Aan do leden daarvan is niets bekend van hot gerucht, dat president Kruger voornemens zou zijn naar ons land te komen. De gezant van Siam arriveerde gister avond in „Hotel de Twee Steden" te 's-Gra venhage. 17 Sept a. s. komen in do Residentie terug H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Moeder. Naar men verneemt, zal door het hoofd- comitó van het Ned. Roode Kruis mot dr. Lingbeek ook nog de arts A. H. C. Van Engelen, praktizeerend geneesheer te Graauw en Langendam (Zeeland), worden uitgezonden naar Zuid-Afrika. Dr. L. C. Proot hoopt den 17den dezer den dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaren zich te Haarlem als arts vestigde. Te Amsterdam is bericht ontvangen, dat ook ds. Goddefroy te Pretoria door deEngel- schen in hechtenis genomen is, wyi hy by de godsdienstoefening voor de Boeren gebeden had. B. en Ws. van 's-Gravenhago hebben den gemeenteraad aanbevolen ter benooming van a. eon tydelijken leeraar in wiskunde aan do Hoogere Burgerschool voor jongens met 8-jarigen cursus: B. N. Boers, aldaar; b. een tydoiyken leeraar in Fransche taal, aan de Hoogere Burgerschool voor jongens met 5-jangen cursus: C. R. C. Herckenrath, aldaar c. een tydeiyken leeraar in Hoogduitsche taal aan do beide Hoogere Burgerscholen voor jongens met 5-jarigen en met 3-jarigen cursus: J. P. Heiligers, aldaar; voor allen voor het tydvak van 1 Sep tember 1900 31 Aug. 1901. Het hoofdbestuur der Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Veroeniging heeft aan alle spoor- en tramweg-maatschappyen hier te lande een staat gezonden van Nederlanders, die uit Zuid- Afrika gezet zyn en naar een betrekkinguit- zien, met verzoek zoo mogeiyk van deze mannen in dienst te nemen. Uit goede bron verneemt „Hot Vad.w, dat prof. Ziehen, te Jena, de benoeming tot hoogleeraar te Utrecht heeft aangenomen. De heer Gottfried Mann heeft een concert stuk voor klarinet met orkest en een concert voor viool met orkest gecomponeerd, dit laatste op verzoek van den Nederlandschon vioolvirtuooa Johan Smit, professor aan het conservatorium te Gent. De heeren Wessels en Wolmarans, leden dor Zuid-Afrikaansche deputatie, bezochten gisteren vergezeld van hun secretaris, den heer De Bruyn, de geschiedkundige tentoon stelling van het zeewezen te 's-Gravenhage. Naar het „Officieel Orgaan der Vereeniging voor Export" mededeelt, onderhandelt onze Regeering op het oogenblik met de Amerikaan- sche over verschillende fiscale aangelegenheden. Zy beklaagt zich over het op onzen export naar N.-Amerika uitgeoefend, drukkend Dingley- tarief, terwyl de uitvoer van Amerika naar ons land gedeelteiyk vry, gedeelteiyk aan zeer lage tarieven onderworpen ia. Zoo voeren de V. S. voor 5 millioen dollar meel vry in, terwylbv. onzen bloembollenexport jaariyka 25 van de waarde in rekening wordt ge bracht, d. L een belasting van 76,000 a 80,000 dollar per jaar. By niet-inwilliging harer wenschen dreigt onzo Regeering den N.-Amerikaanschen meel- invoer differentieel te behandelen. De molens in het Westen der Unie hopen, in het belang van hun invoer, dat Amerika althans ten aanzien der bloembollen zal toegeven. Te Leeuwarden, by de ouders van den heer J. J. Brunger, employé van het Holland- China-syndicaat te Tientsin, is gisteren een telegram uit Tsjifu ontvangen, gedagteekend 31 Augustus, en meldende, dat hy gezond en wèl was. In een buitengewone zitting van het gerechtshof te Amsterdam werd gisteren als griffier van dat college geïnstalleerd mr. H. Smeenge. Nagenoeg alle leden van het Hof waren tegenwoordig, terwyi de president, veel leden, het parket van de arrondissementé-rechtbank en eenige leden van de balie eveneens de plechtigheid by woonden. Van den kant van het publiek wa8 er eenige belangstelling. Den 8sten dezer kan het stoomschip „Manhattan", met ongeveer 750 passagiers uit Zuid-Afrika te Vlissingen zyn; do „Breamar Castle" wordt 11 dezer aldaar verwacht. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den weleerw. heer J. H. H. Saulenn; tot kapelaan te Boskoop den weleerw. heer J. Van der Meer; tot kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius) den weleerw. heer Th. Jansen; tot kapelaan te Overveon den weleerw. heer D. J. E. Zurlohe (15 Aug. ÏL priester gewyd); tot kapelaan te Amster dam (H. Willibrordus buiten de voste) den weleerw. heer G. H. Rengs; tot kapelaan te Heinkenszand den weleerw. heer L. J. J. Smeele (15 Aug. 11. priester gewyd); tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Willibrordus); den weleerw. heer H. J. L Wentzei; tot kapelaan te Goes den weleerw. heer J. F. Van der Meer; tot kapelaan te Schoonhoven den weleerw. heer Th. J. Zoetmulder; tot kapelaan te Leidschendam den weleerw. heer L. M. Van Pinxteren; tot kapelaan te Hoorn den weleerw. heer J. J. Mestot kapelaan te Hoek-van-Holland den weleerw. heer W. J. J. A. Borsboom (15 Aug. 1.1. priester gewyd); tot kapelaan te Quintsheul den weleerw. heer J. F. H. Root (15 Aug. LL priester gewyd); tot assistent te Westerblokker den weleerw. heer J. J. M. Rombouts en tot kapelaan te Westwoud den weleerw. heer J. A. Hendrikx (15 Aug. 1.L priester gewyd.) Het stoomschip „Maasdam" arriveerde 2 September van Rotterdam te Nieuw-York; de „Salak", van Rotterdam naar Java, pas seerde 1 Sept. Gibraltar; de „Drumelzier" (Holland-Araerika-iyn), van Amsterdam naar Newport-News, is 2 Sept. Kaap Henry ge passeerd; de „Koning Willem I", van Batavia naar Arasterdam, is 3 Sept. Gibraltar gepas seerd de „Prins Willem IV" vertrok 3 Sept. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem V", van Amsterdam naar Suriname, is 3 Sept. Ouessant gepasseerd; de „Prins Frederik Hendrik" an iveerde 1 Sept. van Amsterdam te Paramaribo; de „Timor",van Australië naar Java, arriveerde 2 Sept. te Makassar; de „Ardjoeno" arriveerde 3 Sept. van Batavia to Rotterdam. Abbcnes (gem. Haarlemmermeer). Op do vergadering, te Lisserbroek in het schoollokaal gehouden, werd ter elfder ure nog tot het organiseeren van een Koninginnefeest besloten. Voorts was aan de orde: het verkiezen van een bestuur, het benoemen van personen, die zich met de collecte-lysten zouden belasten, alsmede werd voorloopig vastgesteld, dat het aldaar te houden Koninginnefeest op den 13den September zou vallen. Lisserbroek toonde door een flinke opkomst veel belangstelling voor het feest. De hofstede „Prooihof" met 12'/, H.A. bouw- en weiland, aan den IJ weg, bracht in publieke veiling op f 14,500. Boskoop. Alhier is, in byzyn van ver schillende autoriteiten, door den heor E. G. O. De Groot van Embden,; burgemeester van Boskoop, de eerste steon gelegd voor een nieuw te bouwen gemeenteschool met gym nastiekzaal. De burgemeester deed in zfin toespraak uitkomen, dat onderwys vooral voor dezo gemeente zulk een hoogst belangryke zaak is. De heer Van Marken, districtsschoolopziener, hoopte eveneens, dat deze dag van grooten zegen voor Boskoop moge zyn. Hierna vereenigden allen zich in de raad zaal, alwaar de burgemeester den Raad het voorstel deed H. M. de Koningin te verzoeken Haar naam te willen geven aan deze school. Mot algemeene stemmen werd daartoe besloten. Hazerswoude. Van heden tot en met 22 September a. s. zal de burgemeester zich met verlof buiten de gemeente bevinden en de heer J. D. Van den Akker, do oudste wet houder, als loco burgemeester fungeeren. Leiderdorp. Met hetzelfde Schriftwoord (Hand. 10 vs. 36, de elf laatste woorden), waarmede onze leeraar J. Nierstrasz vóór een kwart-eeuw zyn heilig dienstwerk aanvaardde, vierde hy Zondagnamiddag in het openbaar gedachtenis van zyn vervulde 26-jarige Evan geliebediening. In het overvolle kerkgebouw waren, bo- halve de predikanten uit verschillende omlig gende plaatsen, o. a. aanwezig afgevaardigden van het classikaal bestuur (van welk college ds. N. voorzitter is, en van den ring Alfen. Onder ademlooze stilte werd de treffende feestrede aangehoord. Ten slotte werden allerhartelykste toe spraken gericht tot den heer burgemeester onzer gemeente, tot kerkeraad en kerk voogden, en tot onderscheidene andere corporatiën, predikanten, koster en allen, die een of ander kerkelijk ambt beklecden, en ten laatste tot ds. K. W. Vothake, van Leiden, die den heer Nierstrasz vóór 25 jaren in zijn bediening bevestigde. Diep geroerd zong do gemeente haren leeraar do bekende zegenbede toe: Psalm 134 vs. 8. Opmerking verdient, dat zoowel uit Krabben- dyke, in Zeeland (de eerste standplaats van ds. Nierstrasz), als uit Goönga, in Friesland, (waar onze leeraar werkzaam was vóórdat hy herwaarts kwam), een vertegenwoordiger was overgekomen, om de feestviering by te wonen. Door een val van een ladder verkreeg de scheepstimmerman C. v. T., werkzaam aan de werf van den hoer T., alhier, eenige ver wondingen aan hoofd en beenon. XJit Ho „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot 8ub3tituut- officier van justitie by de arrondiasemonts-recht- bauk te Heerenveen mr. H. C. Van Kleffens, ambtenaar by het openb. ministerie der kanton gerechten in bet arrondissement Heerenveen. Op verzoek eervol ontslagen mr. J. G. A. v. Zyst als griffier by bet kantongerecht te Amersfoort. Benoemd: By hot wapen der infanterie, bij het 6de regiment, tot kapitein, de oorste luitenant H. Croockewit, van het 4de regiment; by het wapen der artillerie, bij het 1ste regiment vesting artillerie, tot eersten luitenant, de tweede luite nant M. A. K. J. Vis, van het korps; bij het 3de regiment vesting-artillerie, tot kapitein, de eerste luitenant P. T. Nepveu, van het 1ste regiment vesting-artillerie; by het wapen der genie, bij hot korps genietroepen tot eersten luitenant, de tweede luitenant W. K. A. Slicker, van het korp9; tot resorvo-tweede-luitenant bij hot wapen der infan terie en wel bij het regiment gronadiers en jagers, do vaandrig F. J. Borst, van genoemd korps. Pensioen verleend: Aan den eervol ontslagen ontvanger der loodsgelden te Vlissiugen J. S. Pisuiase, /"16Q0 'sjaars, ingaande 1 Juli 1900; aan den eervol ontslagen referendaris by het departe ment van marine E. V. F. Ahn, ƒ1974 'siaars, met ingang van 1 Jnli 1900; aan den eervol ont slagen commies bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis K. YY. Asmus, ƒ1543 'sjaara, ingaande 1 Juli 1900, Gemengd Nieuws. By de politio alhier ie door eon juffrouw aangifte gedaan, dat haar te dezer stede een portemonnaie Ia ontrold. Op de Oude Vest alhier geraakte een jongen, genaamd v. O., spelende te water. Hy werd spoedig door een voorbyganger gered. Toen gistermiddag In een woning aan de Heerengracht een gasfitter met zyn hamer naar een gaspyp sloeg, miste hy, zoodat de slag terechtkwam tegen het hoofd van zyn jongeren kameraad, dio daardoor een bloedende wonde opliep. De jongen is verbonden in het St.-Elizabeths- gesticht. Togen zekeren M., die gisteren in een dor straten achter de Haarlemmerstraat aan het vechten was met zyn broeder en met een mes liep te zwaaien, zoodat hy door de politie moest worden gearresteerd, wordt proces-verbaal opgemaakt, omdat hy zioh tegen die arrestatie hevig heeft verzet. Van de twee jongelieden, die eenige dagen geleden te 's-Gravenhage werden aangehouden wegens aanranding van twee meisjes en die na verhoor voor den rechter commissaris voorloopig op vrye voeten waren gesteld, is er een, de zoon van den stalhouder, voortvluchtig. Dit bleek, toen dezer dagen een bevel tot gevangenneming tegen hem was uitgevaardigd. De andere verdachte, de knecht van den stalhouder, bevindt zich in verzekerde bewaring. Volgens het „V a d." is onlang^ door den Y c Y :t Schermbeek, oud/" hoofd-cw- «!">-.* a io to 's-Gravenhage by dc.i ,,.wi juslilie een klacht in> gediend tegen mr. baron Van Harinxma thoe Slooten, burgemeester der Residentie, ter zake van beleediging, ten gevolge waarvan de ge zondheidstoestand van hem, klager, is geschokt. By denjongsten ridderorde-regen heeft zich oen eigenaardig geval voorgedaan. De eere-medaillo der orde van Oranje-Nassau in zilver is nl. toegekend aan Ant. Dingen, hoofdagent van politio te 's-Hertogenbosch. De man is ruim een halfjaar geloden ge storven. De Hoogo Raad, kamer van straf zaken, begon gisteren het nieuwe zittingjaar met de behandeling van een vyftal cassatie beroepen, o. a. dat van twee handelaren in margarine te Rotterdam, door de rechtbank aldaar en het gerechtshof te 's-Gravenhage ieder tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld* wegens strafbare poging tot oplichting, hierin bestaande, dat zy onder den naam „Neder- landsehe Zuivelinrichting De Nyverheid te Overschie" en door middel van valschelyk gedane voorstellingen aanbiedende natuurboter te leveren, hebben getracht iemand in Duitschland te bewegen tot de afgifte van f 1068. Mr. B. Limburg, advocaat te Rotterdam, voor éón der requiranten optredende, stelde zeven cassatie-middelen voor, o. a. dit, dat do plaats, waar het feit is gepleegd, niet vol doende in de dagvaarding zou zyn omschreven, wyl als zoodanig slechts is gesteld „te Rot terdam of elders in Nederland of in Duitsch land." Conclusie openbaar ministerie 17 Sept. Zaterdagavond en Zondagna middag heeft in do Hagestraat te Haarlem groote opschudding geheerscht. Tegen den zin van de bewoners dier straat hebben de beruchte gebroeders Snyders aldaar een bierhuis gevestigd met kellnerinnen van twyfelachtig allooi, alwaar menig schandaaltje wordt afgespoeld. Zaterdag 11. hadden zy een eierenboer uit Velsen te pakken genomen, die In het bezit was van een hit. Zy stelden voor het dier te ruilen met een hun toebehoorenden hit, waarop zy f 80 zouden toegeven, hetgeen door den eierenboer werd goedgevonden. Hy ontving de 30 gulden. Toen zy den hit van den boer in bezit hadden, weigerden zy den hunnen over te geven en beweerden den hit voor f 30 gekocht te hebben. Hierdoor ontstond groot ongenoegen, waarby de eierenboer spoedig steun vond by andere bezoekers van die inrichting. Politie werd gehaald, maar de gebroeders Snyders weigerden beslist het dier af te geven. Een heftig tooneel was hiervan het gevolg, luiten werden ingegooid zoowel by Snyders als by andere bewoners der Hagestraat. De politie was spoodig ter plaatste en heeft de gebroeders na veel moeiU paar het bureel gebracht. Vooral éón der twee gaf haar voel last, omdat hy op den hit was gaan zitten en zoo met een mes gewapend by herhaling door de straat was gerend. Een der gebroeders kreeg een bloedende wond aan het hoofd, die aan het politie-bureel is verbonden. Te één uur in den nacht was de orde ia de Hagestraat hersteld. Zondagnamiddag te 5 uren herhaalden zich echter de wanordeiykheden, doordat een troepje beschonken personen de gebroeders Fe-uilleton. 48) Daar word het voorhangsel, dat den ingang afsloot, snol ter zydo geschoven, en een jonge man, die iemand scheen te zoeken, wierp een vluchtige» blik in het kabinet, maar bleef plotseling als aan den grond genageld staan. „Freule Van Ebersteinl" Gorlinde schrikte op by den klank dezer stem; nu herkende ook zy don binnen tredende. „Mynheer Van "Wehiau Wehlenberg!" Hans was reeds by haar. Hy had volstrekt geen vermoeden er van, dat zy hier was, in de stad. Zyn plicht als regisseur had hem op hot toonoel gehouden en toen hy de zaal binnenkwam, had Gerlinde deze reeds ver laten. Hot wederzien was voor beide partijen een verrassing, maar geen onaangename; dat zag men aan de schitterende oogen van 'den jongen man en het blozende gelaat van de kleine burchtvrouw. „Ik waande u hier ver vandaan, in uw schoone bergen," zeido Kans, terwyl hy zich (haastte, naast haar plaats te nemen. „Hoe gaat het met uw vader?" „Myn arme vader heeft dezen winter veel gesukkeld," antwoordde Gerlinde. „Maar toen het voorjaar kwam, is hy weder zoo ver her steld, dat ik zonder zorg vertrekken kon." „En de geit? Hoe gaat het met de geit?" Het bericht over haar viervoetige vriendin luidde in allen deele gunstig. Zy was dartel en overmoedig als verleden herfst, en haar ttaooterea verloor onder het vertellen iets van haar angst; zy was zoo bly van haar geboorte grond te kunnen spreken, en Hans verhinderde haar niet; zyn oogen bleven onafgewend op dit lieve kopje rusten. Zooeven pas had hy gravin Hertha gezien in al den glans harer schoonheid en zyn kunstenaarsoog had genoten by dezen aan blik. Hier zag by slechts een teedor, kinderiyk wezen, dat zich in do verte zelfs niet met die schoonheid meten kon, en wier zachte, bruine gazollenoogen half schuw, half ver- trouweiyk tot hem opzagen. Niettemin scheen hem het kleine Doornroosje onbeschryfiyk bevallig in haar lichte japon, van een rose kleur, die slechts met enkele rozen versierd was on als een geurende wolk de gestalte omhulde. Deze bloeiende rozen schitterden ook in het donkere haar, dat even eenvoudig opgemaakt was als vroeger. Over de heele verschyning lag iets van een met dauw bo- parelden rozeknop, die by het licht der eerste zonnestralen open begint te gaan. „En hoe bevalt het u by ons?" vroeg Hans nu, toen het jonge meisje zweeg. „Niet waar, het leven ln een groote stad heeft iets bedwelmends, verblindends voor ieder, die het voor het eerst leert kennen I" Gerlinde schudde het kopje en keek voor zich. „Het bevalt my volstrekt niet," bekende zy eeriyk. „Ik was veel liever thuis by myn vader. Hier gevoel ik my zoo vreemd en verlaten onder al die onbekende monschen; zy ver staan my niet en ik versta hen ook niet" „Dat zult gy wel leeren," troostte do jonge man. Maar zy schudde weder haar kopje. Het arme kind had nu toch een vaag gevoel, dat zy zich belacheiyk maakte, en klaagde op weemoedigen Jooil: „Hier bekommert men zich zoo weinig om zyn stamboom. Niemand weet, dat wy uit de tiende eeuw afstammen, en dat ons geslacht hot oudste is. Als ik daarvan spreek, dan zegt Hertha: „Gerlinde, houd op, gy maakt u belaclieiyk," en tante zegt: „Myn kind, dat past hier niet I" en graaf Raoul lacht op zoo'n kwetsende manier! Ik weet nu, dat hy my slechts bespot. Mynheer Wohlau Wehlenberg, gy vindt dat niet belachelyk, nietwaar? Gy hebt een levendig ontwikkeld gevoel voor den adelstand evenals myn vader." Het word den ridder van „Forscbungstein" toch wol wat warm by dit beroep op zyn gevoel voor den adelstand. Het viel hem plotseling in, dat hy nu voor zyn overmoed zou moeten boeten, want zoodra men in het gezelschap terugkeerde en Gerlinde zyn naam hoorde noemen, zou het uitkomen. Er was maar één middel dit te voorkomenhy moest zelf spreken. „Wy hebben alle kronieken over den adel nagezocht en ook eindelyk uw geslacht ge vonden," ging de jongedame op gewlchtigen toon voort, terwyl zy weder op haar gewonon dreunenden toon de betreffende plaats begon aan te halen: „De heeren van Wehlenberg, een oud, ridderiyk geslacht, sedert het jaar zestien honderd drie en veertig wonende in de Mark en ryk bedeeld met goederen in de ver schillende provinciën; het toenmalige hoofd der familie, vry heer Frederik van Wehlen berg op Bemewitz" hier brak zy even plotseling af en voegde er bedroefd by „Den „Forschungstein" hebben wy echter niet gevonden „Dien zoudt gy ook niet vinden, want hy bestaat niet," zeido Hans, die nu een besluit genomen had. #GU en uw vader lerkeort m een dwaling, waaraan ik in de eerste plaats schuld heb. Ik deelde u reeds by onze eersto ontmoeting mede, dat ik een kunstenaar ben." Gerlinde knikte toestemmend met het hoofd. „Ik heb hot myn vader verteld; die meent echter, dat het voor een man van ouden adol volstrekt niet past." „Ik ben echter volstrekt niet van ouden adel, niet eens zelfs van nieuwen." Gerlinde keek verschrikt op en schoof haastig wat terug. De jonge man bomerkto dat en op eenigszins bitteren toon ging hy voort „Ik moet u een bekentenis doen, freule, en om vergeving vragen voor een misleiding, die eigeniyk uit noodzakeiykhoid voortkwam. Ik kwam op dien avond verdwaald on doornat op den „Ebersburg"; er was nergens in den omtrek een andere schuilplaats te vinden, de duisternis viel en mynheer de baron weigerde mij een nachtverblyf, omdat ik niet van idel was, zooals hij zich uitdrukte. My bleef dus geen andere keus over dan óf in het onweder verder te gaan, óf myzelven in den adelstand to verheffen, en ik koos het laatste. Nu echter moet ik u do waarheid zeggen; ik heet eenvoudig Hans Wehiau, zonder eenigen andoren middel- eeuwschon by naam, en ben schilder van beroep; myn vader is professor aandehoogo- school en wy zyn beiden burgermenschen van het hoofd tot de voeten.'' Doze woorden hadden een verpletterende uitwerking; de kleine burchtvrouw bleef onboweeglyk zitten, alsof zy door ontzotting verlamd was, en keek den burgerlyken Hans Wehiau, die haar zulke vroesoiyko dingen geopenbaard had, aan. Eindoiyk herkreeg zy haar spraak weder; zy vouwde de handen en fetn diftpftp fa „Dat is ver8chrikkelykl" Hans stond op en maakte eon zeer afge meten buiging voor haar. „Ik moet bekennen, dat Ik alle schuld heb, maar ik geloofde toch uiet, dat do waarheid u zoo verschrikken zou. Zeker hob ik nu in uw oog alle beteokenis verloren en voorkom zeker wel uw wenach, als ik heonga. Vaarwol, freule Yan Eborsteinl" Hy wilde weggaan; nu echter roos Gorlindo op en maakte een gebaar, alsof zy hom tegen wilde houden. rMynlieer Woblaul" Hy bleef staan. „Freule Gerlinde?" „Zyt gy dan niet in do vorto verwant met vrybeor Frederik Weblau op „Bornowitz"? Ik meon „Niet in 'h minst," viel Hans haar in de rede. „Ik bedacht inderhaast een naam, dio ongoveer geiykluidond met don myDon was, en wist niet eens, dat by in workolykheid bestond." „Dan vergeeft myn vader hot u nooit!" barstte Gerlinde vol vertwyfeliug uit. „Gy moogt nooit weder op den „Ebersburg" komen." „Zoudt gy dan nu nog willen, dat ik kwam?" vroeg Hans. Zy zweeg, maar holdere tranen stonden in haar oogen, en dat ontwapendo don jongen man geheel. Wat <kon bet armo kind er ook aan doen, dat hot in deze belacholyke theo rieën opgevoed was? Hy kwam langzaam weder naderbij en vroeg op fluisterenden toon „Zyt gy ook zoo boos op my, om dezen dollen streek? Hot was niet zoo kwaad ge meend." iWvrdL vcrw',1

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1