F'euillcton. Adellijk en burgerlijk bloed. No. 12430. LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG I SEPTEMBER: - DERDE BLADr Verplaatst: Van de res. Besoeki naar de res. Madoera de controleur A, P. Stoorvogel. Bij de in- en uitv. en accijnzen. Werkzaam gesteld: Als ontvaDger en als venlicateur 3de kl. op de daartoe staande bezoldigiog van resp f 200 tn f 250 'e maands, jhr. J. W. Al. A. Jaussous en J. L. Ten Cato. Overgeplaatst: Van Panaroekan naar Semarang de verificateur Ten Cate van Pasoeroean; naar Panaroekan A. A. De Bruin van Semarang; naar Pasoeroean de ontvanger jhr. Janesens. Bij den waterstaat en 's Lands B. O. W. Toegevoegd: Aau den cnof der irrigatie- afdeeling Brantas met Kasri als standplaats de opzichter late kl. P. Keep. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overge plaatst: Van Batavia naar Magolang, de olL van gez. 1ste kl. W. J. Hubers van Assenraad. Verleend: Wegens langdurigen dienst één jaar verlof naar Europa, aau den lsten luit. der infanterie E. Van Harencarspel. Opgedragen: Aan den voor den tyd van hoogstens vijf jaar van het Nederlandscho bij liet Indische leger gedetacheerden, sedert tot lsten luitenant bevorderden 2den luitenant der infanterie M. H. M. Leclercq naar Nederland terug te keeren met een stoomschip, dat vóór of op 5 September 1900 van Semarang derwaarts vertrekt. Aangeteekend: Dat de, gedurende de af wezigheid met buitenlandscb verlof van den civielen ambtenaar li. IlouweÜng, met de waarneming der betrekking van meesterknecht koper- en blikslager bij den artillerie-constructie-winkel te Soerabaia, belaste werkman (smid) lete klasse J. B. Span, gerekend moet worden, ook na den terugkeer van don civielen ambtenaar Houweling v/d. op dezelfde voorwaarden met de waarneming van bovenver melde betrekking te zyn belast, met bepaling dat hij ook tijdens den verderen dunr van deze waar neming, by het leger zal worden gevoerd „voor momorie". Ontslagen: Met ingang van 2 Augustus 1900 op verzoek wegens volbrachten diensttijd, eorvol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de kapitein der infanterie F. A. Bedier Prairie. V e r 1 e e n d: Een maand verlof wegens ziekte naar Fort-de-Kock, aan den lsten luit. bij bet 3de bat. P. C. Meyer. Overgeplaatst: By het garnizoens-bataljon van Celebes, Menado en Timor, de lste luit. bij het 15de bat. J. L. E. Franssen; bij het lldo bat., de 4do luit. bij het subsistenten- kader te Soerabaia, H. B. J. Tersteege; bij het 5de bat., de lste luit. bij het garnizoens bataljon van Celebes, Menado en Timor 1L W. De Bock; bij bet 13de bat, de lste luit. bij bet garnizoens bataljon van Celebes, Menado en Timor J. H. C. Liefrinck; by het garnizoens-bataljon van Palembang, de lste luit. bij garnizoens-compagnie van Riouw G. E. Vis6cher; bij bet lste depot-bataljon, de lste luit. by het garnizoens bataljon van Sumatra's Oostkust P. G. Ramaer; bij het 8ste bat., de lste luit. bij bet garnizoens bataljon van Palembang H. G. Dumont; bij het garnizoens-bataljon van Celobes, Menado en Timor, de lste luit. by het 9de bataljon T. J. P. Sacbse. DEPARTEMENT VAN AIARINE. Overge plaatst: Bij de Gouvernements-Alarine, van bet stoomschip .„Dog" op het stoomschip „Uazenwind", beide te Atjeh, do eerste stuurman W. F. Van Reumingen; van het stoomschip „Uazenwind" op het stoom schip ,Dog", beido te Atjeh, de tweede stuurman K. M. Van Weel. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken per stoomschip „Ardjoeno", kapt. 11. Al ever, naar Marseille en Nederland: de kapt. der inf. U. Van Beusekora, echtgenoote en 2 kinderen, lste luit. der genie D- Alerens, echtgenoote on 2 kinderen, mevrouw W. O. Van der Hoorn geboren ltam- baldo en 2 kinderen, commies op bet residentie kantoor te Soerabaia J. EL P. Lankau, echtge noot© en volwassen zoon, do beeren H. P. J. Schuwung, R. A. Borel en echtgenoote, ass.-res. van Lamongan E. J. W. Van Dijk, echtgenoote en 1 kind, mej. M. H. Van Dijk, gewezen ingenieur der lste klasse bij de Burg. Openb. Werken B. Kersjes, cadetten voor Breda A. U. Van Es on G. 11. Oosthout, cadetten voor Alkmaar A. J. F. Dessauvagie, W. A. Grasbuis, J. Uogewind, U. A. W. C. De Hare Winkelman, Ch. L. Scheuer on J. W. IL Eicbboltz, J. F. Van Naerssen; te Padang embarkeeren: de oföo. van gez. lste kl. dr. L. S. Eilerts do Uaan, echtgenoote en 3 kinderen, en de oflicier van gez. lste kl. G. P. Swerver, de beer B. Blomme, benovens ür. Ms. troepen en schepelingen. Gemengd Nieuws. Het aantal bezoekers aan den Hortus alhier bedroeg gedurende de maand Juli 3457 en gedurende de maand Augustus 3522 personen. Gisteren arriveerden te Amster dam van Lissabon de stoombooten der Kon. Stoombootmaatschappy „Aurora" en „Danea" ieder met een party ruw zout voor den heer A. Hoogendyk Jzn., te Vlaardingon. Anno 1900. Er moet ©enige dagen geleden te Gildohaus een hoogst ernstig ongeval ge-, beurd zyn. De „Ensch. Ct." ontleent daarover bet volgende aan de „Sch. Ztg.": De metsolaarsbaas Morsman, in wiens huis het ongeluk voorviel, was gedurende de cata strophe j,1,<sr to Bcbüttorf. Toen zyn vrouw, tegen den avond bot electrische licht wilde aanstekon, jaeeg zy door den electriscben stroom zulk een bevigen slag, dat zy be dwelmd neerzonk. Nu riep men eon zekeren Büld binnen, die juist tegenover op het veld werkte, Toen deze echter He leidings kraan aanvatte, viel hy aanst**"* dood op den grond. Kort daarop veioououo do neef van Mersman, om zyn hulp aan te bieden. Zyn hond, die hem gevolgd was en snuffe lende den doode naderde, werd eveneens door den stroom op den grond neergeworpen. Gedurende dit voorval had de 20 jarige boek houder Herms uit Chemnitz, die by Gebr. Hoon werkzaam was, buiten aan het venster van bet huis van Mersman gestaan. Terwyi hy hier nadrukkeiyk de bewoners tot voor zichtigheid aanspoorde, boging hy kort daarop in zyn eigen by den heer Kösters gelegen woning, de onvoorzichtigheid zelf de leidingskraan aan te vatten, waar by hem het zelfde ongeluk trof als Büld. Ook hy werd aanstonds gedood. Zyn hand, die nog in den dood den noodlottigen draad uren lang vasthield, is by na geheel verkoold; 2 vingers moesten van den grond opgeraapt worden. Naar men zegt, was gedurende het vooraf gegane onweder een bliksemstraal in de hoofdleiding geraakt en had het overspringen van den 2000 Volt sterken stroom in do Gildehauser zyieiding veroorzaakt. Of deze verklaring juist ia, kunnen wy wegens gemis aan technische kennis, niet be^ordeelen. Een feit is het, dat de stroom M.uudagavond in het geheele leidingsnet van Giiduhaus voort durend even sterk was als in de beide huizen, waarin het ongeluk plaats had gehad. Wel 30 personen werden by een poging om de lamp aan te 6teken, bedwelmd of kregen ttn minste sterke electrische schokken. Zoo mold*, de hotelhouder Adrians: „Toen ik Maandag avond tegen 8 uren van Bardel kwam, vond ik myn vrouw machteloos op den stoel zitten, ten gevolge van den schok, dien zy by het aansteken had bekomen. Ik naderde nu zi'f de leidingskraan. Nu werd my spoedig, door het uitspatten van vonken, het bestaand öe- vaar bekend. Toen nochtans een myner gasten, de heer E. Moyerlngh, pogingen in het werk stelde om licht aan te steken, werd hy half bedwelmd tegen de daarby staande glazen kast geworpen en kon na byna 2 uren zyn arm nauwelyks verroeren. i Er worden nog een paar soortgelyke ver halen gedaan, maar ook hier liep het af zonder ernstige ongelukken. By het spoorwegongeval by Hegne werden, naar thans vastgesteld is, drie reizigers gedood, drie zwaar en zes licht verwondbovendien werden treinconducteur j en machinist licht gewond. De trein bestond uit twee locomotieven en elf wagens, wa.r an i de vyf voorste totaal verbryzeld werden. De rails zyn over ongeveer 100 meter beschadigd. De oorzaak van het déraillement is tot dus verre nog niet bekend. Andrée. De onlangs naby IJsland gevonden boei is te Stockholm geopend ie tegenwoordigheid van den kroonprins, prins Karol on verscheiden ministers en leden van de academie. Ze bevatte geen bericht. Evenals by een vroeger (op Spitsberg) gevonden boe ontbrak het bovenste gedeelte, de boei was overigens sterk beschadigd. Een Amerikaansch millionnair, Henry Cook, democratisch candidaat voor het Congres to Washington, die door een blad ir Massachusetts heftig werd aangevallen, kocht voor f 25,000 van do eigenaars het recht om óón dag dat blad zelf te redigeeren en te exploiteeren. In zyn eenig nummer heeft hy daarop don hoofdredacteur in tal van artikelen en berichten zoo ongenadig voor den gek gehouden, dat het nummer een dollen opgang maakte: er werden een millioen exemplaren van verkocht. Slechts éón advertentie stond er in: een aanbeveling van Henry Cook Jr., loodgieter. UitKonstanz wordt gemeld, dat gistermiddag om vyf uren de sneltrein uit Singen ontspoord is ty Hagne, het station vóór Konstanz. By het afzenden van het bericht waren drie dooden en 14 gewonden gevonden. y i n nnnléele Kroniek* Het verloop der Bears van deze week heeft gjweder geen bijzonder gunstig verschil aongetoond (brj die der vorige weken. Wel is er nu een betere stemming dan in 't begin dezer week, toen men teD gevolge van de veol lager afkomende buiten- landsche beurzen in een bepaald flauwe stemming geraakte. De beweging, door de vereenigde troepen van Roberts en Bulier tegen de Boeren te Macha- dodorp uitgevoerd, luidens Engelsche berichten £00 schitterend geslaagd en zoo nadeehg voor de Boeren, liet, met uitzondering van een oogenblik te Londen, de fondsenmarkt vrij koud. Het schijnt fVel, dat men ter Beurze de Engelsche berichten [evenzeer wantrouwt en men daar ook niet geneigd 'is om aan een spoedige beslissing en beëindiging ,'van den oorlog te gelooven. Het geld bleef hier tussehen 4 en 3Va pCt.; disconto-rente bleef onverauderd. Van do Holland- Bcbo Staatsfondsen waren de Integralen (iets zwakker, de 3°/0-obligatiën en certificaten 'echter vast en zelfs vry goed gevraagd. Over 't algemeen waren de Europeesche Staats fondsen vast, doch de handel daarin heeft niet 'Veel to beduiden. Metalliekeo en Portu- g e e z e n waren zeer vast. Wat deu koers der ^Russische Staatsfondsen betreft, deze was fractioneel lager. De Russische Staatsbank is nog zeer goed voor dien van het gele metaal, doch de Chineescho j verwikkelingen zullen nog zeer groote offers van de Russische schatkist eischen. Nu reeds heeft 'de expoditio naar China een goede ronde som I gekost. Spanjaarden beleefden willige oogenblikken en waren aanmerkelijk booger. Hoowel de tot stand gekomen overeenkomst met de houders der Bui- tenlandscho Schuld eerst in December aanstaande bij de Cortes in behandeling zal komen, zoo mag pien toch wel vertrouwen, dat zij zal worden aan genomen, en dezo verwachting boschouwen als de reden voor de verbetering der koersen. Bij de aanneming van het regelingsplan zal zoowel den Spaanschen minister van finanoiën als het lank moedige publiek een zucht van verlichting ont snappen, want het heeft lang den schijn gehad, alsof er van uitvoering van eenig reorganisatie plan, hoe noodig ook, niet9 zou komen. Bet is te weoschen, dat Portugal het goede spoor zal volgen. Chineesche leeningen vorkeerden in stille, doch va9te stemming. Mexicanen, welke tot S63/4 pCt. teruggeloopen waren, konden zich ten Blotte toch weder iets verbeteren en sloten op g73/4 pCt. Brazilianen daarentegen waren nog al gevraagd en verheugden zich in een vaste stemming. In pure Hollandsche beleggingsfondsen ging zeer weinig om en wat speculatieve londsen betreft, kan men gerust zeggen, dat er weinig of geen aDiino is, om zich ergens bij te engageeren. Indische Cultuurwaarden geheel zonder bandel ovenals in Tabakswaarden. Slecht9 Senembah en Auisterdara-Sumatra-Cultuur waren iets beter. De ongunstige prijzen, voor de beide laatste oog9ten ontvangon, vestigen do aandacht der groolo Maatschappijen zoowel a)9 die der particuliere planters op die middelen, welke aan de band worden gedaan, om den toestand te ver- 'beteren. Voornamelijk schijnt men het wel daar omtrent eens te zijn, dat men moet zorgen, dat het inferieuro goed, zoowel wat kleur als lengte betreft, zal moeten vernietigd worden. Van die politiek schijnen de eerste autoriteiten meer heil te verwachten dan van een inkrimping der velden. Zoodoende zal er minder tabak, doch van algemeeD veel beter qualiteit ter markt komen. Wat de petroleum-markt aangaat, deze was, over het algemeen genomen, zeer flauw: slechts aaDdeelen Sumatra-Paleuibang waren eenige pro centen hooger op verwachtingen van toenemende productie. Eeu gunstige uitzondering maakten de aandeelen Russische Petroleum, welke tegen aan merkelijk hooger koersen graag gekocht werden. De aanleiding hiervoor is te zoeken in de stijging der prijzen in Rusland voor de bijproducten, welke uit de ruwe olie worden verkregen, en die voor namelijk als brandstof worden gebruikt. Hierdoor wordt het quantum der geraffineerde olie wel miuder, doch die mindere geraffineerde lichtolie werkt gunstig op de petroleumprijzen. De goudmijmnarkt was zeer stil. In de officieele uoteering werden ook opgenomen de aandeelen der Nederlandscho West-Indische Expoiratie- en Mijnbouw-Maat9chappij. Do aandeelen der Ned. Zuid-Afr. Spoorweg-Mij. vorbetorden belangrijk, omdat men verwacht, dat op de aanstaande algemeene vergadering in Sep tember beslist zal worden, het in scrips uitgekeerde superdividend over 1899 in geld uit te keeren. Verschillende oorzaken deden de Amerikaansche I 111 <5) De Noord-Duitsche neven wisten zeer goed, waarom zy in Staats- en krygsdienst traden. Hot familiegoed is misschien toereikend om te voorzien in het onderhoud van een braven landedelman, die zyn hoele leven op dezelfde plaats blyft en zich met het beheer der goederen onledig houdt. Maar gy en Raoul in zulk een toestand, dat zou om te lachen zynl Bovendien is er my zeer veel aan ge legen, dat hy voorloopig nog met den generaal op goeden voet blyft; door hem alleen staan wy in verbinding met het huls der Steinrücks." „Dat was veel gemakkelyker door den markies van Montigny te bereiken," sprak Heloïse nog al tyd op gekrenkten toon. „Hy is eerst kort by het tegenwoordig gezantschap geplaatst en verkeert natuurlyk ook in het huis zyner zuster." „Zeker, maar gy vergist u zeer, als gy meent, dat de trotsche Montigny zich met zulke zaken zou afgeven. Hy behandelt my nu reeds met een minachting, die my dikwyls 'genoeg het bloed naar het hoofd doetstygen. Hy' zou wel eer zyn betrekking opofferen dan zich verlagen; maar genoeg nu hiervanI Ik denk, dat gy nu zelf inziet, dat Raoul voor n geen party is; gy hebt aan de zyde van Nérac bewezen, hoe hoog uw eischen gaan." „Kan ik het helpen, dat hy zyn vermogen tot den laatsten cent verkwistte?" „Nu, gy hebt er uw best mede voor ge daan; wy willen daar nu niet verder over spreken. Maar do waarheid is, dat wy vol- Spoorwegmarkt de week in zeer flauwe stemming openen, doch spoedig kwamen de koersen flink hooger af, waartoe de berichten omtrent den beteren toestand der ijzer- en staal-industrie aanmerkelijk medewerkten. Men moet echter niet uit bet oog verliezen, dat, zoolang als de presidentsverkiezing geen fait accompli is, men met een zeer onrus tige en gevoelige markt te doen zal hebben, waarbij onverwachte koersschommelingen zeker tot do waarschijnlijkheden behooren. Do toestand der spoorwegen zeiven moet de bezitter van spoorwegwaarden niet oit het oog verliezen, doch die intrinsieke toestand legt op het moment niet veel gewicht in de schaal. Zij ia echter bijzonder gunstig. Do Pennsylvania, Baltimore, Ohio en Nor folk and Western schijnen plannen te overwegen om by de schaarechte van steenkool in Engeland, Europa van hun overvloed te voorzien, doch men stuit op de booge kosten van vervoer en weinig beschikbare scheepsruimte. De aandeelen Topeca profiteerden slechts weinig van het bekend worden van de prachtige netto- ontvangst-cijfers over Juli, nl. 334,000 doll. meer. Wat de Gulfwaarden aangaat, deze verkeerden bijna de geheele week in flauwe stemming, hoewel ook zy onder de algemeene verbetering der laatste dagen iets hooger kwamen. De ont vangsten echter zijn niet van dien aard, dat er vooreerst veol verbetering te verwachten is. De aandeelen Union Pacific kannen zich nog maar niet te best op een, aan het nit te keeren dividend evenredig standpunt handhaven. Zy deelon het lot der meeste aandeelen, welke, bij afwezigheid der groote financieel© machten, ten speelbal zijn aan de speculatie, doch zoo de koers in verhou ding stond tot de intrinsieke waarde, zou zij aanmerkelijk hooger zyn. Rijnlandsche Bank. KOLONIËN. BATAVIA, 2731 Juli. In Indiö is hot examen voor de hoogere krygsschool door 15 candidaten afgelegd. Geslaagd zyn de lste luitenants der infanterie J. v. d. Weyden, H. Bakker en K. P. A. M. Van Raesfeld Meyer; de lste luitenant van de cavalerie J. De Koningh; de lste luitenant van de artillerie L. A. F. Hoolboom en de lste luitenant der genie D. Merens. De titulairo bisschop van Orope, aposto lisch vicaris en pastoor van Batavia, is ge machtigd, om in 1900 een kerkelyke dienstreis voor rekening van don lande te doen naar de residenties Kedoe, Soerabaia, Pasoeroean, Probolinggo en Besoeki. Met ingang van 1 October, wordt hot traktement van den ingenieur dor 2de kl. by het mynwezon R. J. Boers en dat van den opziener der 2do kl. H. P. J. Naumann gebracht respectievelyk op f 600 en f 175 's maands. Van de Westkust van Sumatra deelt men aan het „Bat. Nbld." mede, dat de binnen landen van het eiland Nias, ja, zelfs de omstreken van onzen post te Goenoeng Sitoti, in de laatste maanden getuigen zyn van roof tochten van den eenen stam tegen den anderen, en van daarmede gepaard gaande moordpartyen on koppensnelleryen. Ton einde aan dit euvel een eindo te maken, of het althans zooveel mo;eiyk te beperken, heeft do gewestelyke militaire commandant, de kolonel der infanterie Van Bylevelt, bepaald, dat door detachementen van het garnizoen het eiland zal worden doorkruist, en zooveel mogelyk bulp aan de bedreigde stammen zal worden verleend. Den 27sten Juli is de beul van Soerabaia met zyn handlangers naar Bandjermasin vertrokken, om hot doodvonnis to gaan vol trekken aan 9 inlanders, die door het hoogge rechtshof in laatste instantie schuldig zyn bevonden aan den moord op wyien den controleur De Senerpont Domis en den adspirant-controleur Van Lcschon. Do „Soerab. Courant" bericht, dat door den groothandel te Soerabaia een ernstige klacht by den chef van den postdienst is in gediend over het zoek raken van brieven, mot de mail naar Nederland verzonden. Ver scheidene handelshuizen, met het hoofdkantoor te Londen, hebben per telegraaf mededeeling ontvangen, dat de mailbrieven over Mei en Juni jl. aldaar niet ontvangen zyn. Ook uit Amsterdam is door verschillende firma's te Soerabaia hetzelfde bericht ontvangen. Het vermoeden wordt geopperd, dat de brieven tussehen Soerabaia en Batavia verloren zyn gegaan. Den 14den Juli heeft aan boord van het stoomschip „Speelman", gezagvoerder Sexauer, strekt geen vermogen hebben en dat gy voor een schitterende party aangewezen zyt. Uw roman met Raoul moet een roman blyven, en gy zoudt zeer onverstandig handelen, als gy hem tot het verbreken zyner verloving dreeft Zoo lang do generaal leeft is een ver bintenis tussehen u en hem een onmogelijk heid; later zou zy een dwaasheid zyn. Bedonk dat en wees verstandig 1" „Wat is er nu weer?" vroeg de jonge vrouw, zich ongeduldig omwendend, daar op dit oogenblik een bediende met een kaartje binnenkwam. „Wy staan op het punt uit te gaan en kunnen niemand ontvangen." „Het is een heer van het gezantschap; hy wenscht mynheer Van Clermont slechts enkele minuten te spreken," verontschuldigde de dienaar zich. „Aha, dat is wat anders!" sprak Henri snel, terwyl hy het kaartje aannamplotseling echter ontstelde hy en reikte het zyn zuster over, die er ook een verbaasden blik op wierp. „Montigny? Die komt naar u too? Gy zeidet zooeven toch „Ja, ik begryp het ook niet, er moet wol iets byzonders zyn, dat hy hierheen komt. Laat my eenige minuten alleen, Heloïse; ik moet hem ontvangen." De jonge vrouw ging en Clermont gaf den dienaar een wenk den bezoeker binnen te laten, die terstond daarop verscheen. De markies van Montigny was een man van ongeveer vijftig jaar, een voorname ver schijning met een trotsche houding, en die nu iets opvallend afgemetens toonde. Niettemin kwam Henri hem met de grootste voor komendheid te gemoet. Mynheer de markies, ik ben zeer ver heugd, dat ik eindelijk, het genoegen eens ter hoogte van Banjoewangi, een betreurens waardig voorval plaats gehad, schryft do „Soerab. Courant". Eón der passagiers, de zoon van eon Birmaneeschen paardenhandelaar, 6cheen veel sterken drank te hebben gebruikt. Hy geraakte ten minste eensklaps in een hoogst opgewonden toestand, maakte amok en verwondde daarby 8 personen, waaronder 6 zeer zwaar, te weten 4 vrouwen en 1 schepeling, die allen nagenoeg onmiddellyk na het toebrengen der wonden overleden. De 8 andere gewonden maakten het goed. De moordenaar was na zyn euveldaad In zee gesprongen, maar werd door de bemanning van een sloep, die onmiddellijk gestreken werd, gered en daarna in hechtenis gonomen. AT JEU. Blykens uit Kotta-Radja ontvangen tele grammen sneuvelde by ontmoetingen van patrouilles in Pidië met den vyand één in- landsch korporaal, werden levensgevaarlyk gewond de Europeesche fuseliers Barremans en Matherus, waarvan de eerstgenoemde sedert is overleden, en werd éón inlandsch fuselier niet levensgevaarlijk gewond. De vyand liet vyftien dooden in onze handen. De op 9 Juü by Matang Koell levensge vaarlyk gewonde Europeesche fuselier Cools is sedert aan zy'n wonden overleden. Door don Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Bepaald: Dat by de afdeeling Taal-, Land- en Volkenkunde van Nederlandsch-Indiö van het Gymnasium Willem III le Batavia, mr. B. H. P. Van der ZwaaD, ook na de terugkomst van buitenlandsch verlof van M. P. H. Froraberg, tot 15 Augustas 1900 belast blijft met bet geven van onderwijs in do kennis der Nederlandsen-Indische wetboekeD, voor zoover betreft het burgerlijk- en handelsrecht en bet bur gerlijk proces. Opgedragen: By de afdeeling Taal-, Land en Volkenkunde van Nederlandsch-Indiö van het Gymnasium Willem III te Batavia met ingang van 15 Augustus 1900, het onderwijs in de kennis der Nederlandsch-Indische wetboekeD, voor zoover betreft het burgerlijk- en handelsrecht en het burgerlijk procesrecht, aan mr. P. H. Fromberg, ambtenaar ter beschikking Yan den directeur Yau justitie. Goedgekeurd: Dat door den resident van Kedoo in de uitoefening van zyn functiën is ge schorst de commies op zijn kantoor K. Wychgel. Ontslagen: Uit zijn betrekking, de ambte naar K. Wycbgel voornoemd, met bepaling, dat nader zal worden beslist, of dit ontslag moet worden beschouwd al dan niet eervol te zijn verleend. Ingetrokken: Op verzoek bet aan Tb. R. J. H. Overboek Bloem, gewezen commies op het ïesidentie-kantoor te KoepaDg (Timor en Onder- hoorigbeden) wegens langdurigen dieu9t voor den tyd van een jaar verleend verlof naar Europa. Benoemd: Tot commies op het residentie kantoor te Magelang (Kedoe) Th. R. J. EL Over boek Bloem voornoemd. Verleend: Wegens langdurigen dienst éón jaar verlof naar Europa, aan den benoemden con troleur bij het Binuenl. Bestuur op Java en Madoera, Th. L. Bogaardt. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de gewezen klerk bij den controleur, teven9 politiek agent te Djambi, H. J. Van Blommestem. By de Commissie voor de vaststelling der ver- pondmgswaarde van onroerende goederen in Nederlaudsch-indiö. Ontslagen: Wegens benoeming tot directeur van financiën eervol als lid, onder dankbetuiging voor de loffelijke wijze, waarop bij zich van zyn taak heeft gekweten, H. J. M. Baumann. Benoemd: Tot lid, N. J. Struick du Mouliö, inspecteur van financiën in de lste afd. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Tijdelijk belast: Met de waarnoining der be trekking v.in opziener op een bezoldigmg van 75 's maands en geplaatst te Padang, P. L, M. Van Waijenburg, thans particulier. Door den directeur van B.B. Verplaatst: Vau de residentie Cheribon naar de residentie Bantam do ambtenaar voor den burgerlijken dienst L. L. Prins. Benoemd: Tot hulpprediker ten dienste der inlandscbo christengemeente te Amabei (Amboina), de hulpprediker ten dienste der ïnlandscho christengomoente te Tomohon (Menado), tevens belast met de vereenigde opleiding der kweeke- lingeo voor bet iulandscb leeraarsambt in de residentie Menado J. L. Moeus. Tomahon (Monado), J. Louwerier, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, onlangs van verlof uit Europa terug gekeerd, wordende by tevens belast met de vereenigde opleiding der kweekelingon voor bot inlandsch leeraarsambt in de residentie Menado. Belast: Met do waarneming der betrekkiDg van adjunct-ontvanger voor do perceptie van 's lands middelen by 'slaQds kas te Batavia, de ambtenaar op non-activiteit W. U. H. Snell, laatstelijk adjunct-ontvanger bij die kas. Bij bet bioneul. bestuur op Java eu Madoera. Ingetrokken: De overplaatsing van den controleur G. F. Van Wijk van de ros. Besoeki naar de res. Madoera. heb, u hier in myn woning te mogen be groeten. Mag ik u verzoeken?" Hy noodigde hem met een handbeweging uit plaats te nomen, maar Montigny bloef staan en antwoordde op koelen toon: „Gy zyt zeker verbaasd, my hier te zien, mynheer Van Clermont." „Dat nietals landgenoot mocht ik toch „Niet op de eer rekenen," viel de markies hem scherp in de rede. „Het is dan ook slechts een persoonlijke aangelegenheid, die my hierheen leidt. Ik wilde ze niet in bjjzyn der andere gezantschapsleden behandelen." De toon, waarop hy sprak, was voor Cler mont inderdaad vernederend. Deze klemde de lippen op elkander en wierp een dreigenden blik op den man, die het waagde, hem in zyn eigen huis zoo minachtend te behandelen, maar hy zweeg en wachtte wat er verder zou komen. „Ik heb zooeven myn neef ontmoet," ging de markies voort. „Hy kwam hier rechtstreeks vandaan." „Zeker, hy heeft ons zooeven verlaten." „En graaf Steinrück komt dageiyks by u aan huis, naar ik hoor?" „Als het mogelyk is; wy zyn zeer bevriend met elkander." „Werkeiyk?" vroeg de markies koel. „Nu, Raoul is jong on onervaren; u echter wil ik in bedenking geven, dat deze vriendschap nauwelyks de moeite loonen zaL Een jongen, onbeteekenenden ambtenaar aan het ministerie worden geen staatsgeheimen toevertrouwd; men is hier in zulke dingen zeer voorzichtig." „Mynheer de markies 1" stoof Clermont driftig op. „Heer van Clermont?" „Ik heb reeds meer gelegenheid gehad, my over den toon te beklagen, dien g(j goedvindt tegenover my aan te slaan. Ik verzoek u, dien te veranderen." Montigny haalde de schouders op. „Ik wist niet, dat lk in gezelschap den noodigen eerbied jegens u niet in acht go- nomen had. Nu zyn wy onder vier oogen, en gy staat my zeker wel toe, openhartig te zyn. Ik heb eerst sedert kort vernomen, dat de graaf van Steinrück in uw huis ver keert en weet niet in hoeverre mevrouw Van Nérac daaraan schuld heeft. Gy zult mij begrypen, als ik het verzoek, of liever den eisch uitspreek, dat by het doel, dat gy beiden vóór hebt, de graaf buiten spol blyft. Zoek er andere personen voor op, als de zoon van gravin Hortense, de neef van den markies van Montigny." Clermont was doodsbleek geworden; zyn hand sloot zich krampachtig en zyn stem klonk heesch als hy antwoordde: „Gy schijnt te vergeten, dat wy stand- genooten zyn. Myn naam is even oud en edel als de uwe en ik eisch, dat deze geëerbiedigd worde." Montigny trad een schrede terug en mat hem met de oogen; dan sprak hy op sny- dendon toon: „Ik acht uw naam, mynheer Van Clermont, maar niet uw ambt!" Henri maakte een beweging, alsof hy zich op den beleediger wilde werpen; met half verstikte stem bracht hy uit: „Dat is te veell Gy zult my voldoening geven 1" „Neen," sprak Montigny op denzelfden yzigen toon als te voren. „Dan zal ik er u toe weten te dwingen." „Ik raad u, dat niet te doen," viel de markies hem dreigend in de rede. „Gy zoudt my andors dwingen te verklaren, waarom it u voldoening weiger. Dat zou u in alle krin gen onmogelyk maken en my een vorant woording opleggen, die ik slechts in het uiterste geval dragen wil. Ik herhaal myn eisch: wordt er niet aan voldaan, dan open ik myn zuster en haar zoon do oogon; ife denk, dat gy het niet zoo ver zult laten komen 1" Hy boog zoo trotsch en verachtelyk, dat de groet gemakkelyk voor een nieuwe bolee- diging kon doorgaan; dan wendde hy zich. om en ging. Clermont bloef onbeweeglijk staan en zag hem na. Hy beefde over zyn' heele lichaam van ingehouden woede en bromde halfluid: „Dat zal ik u betaald zetten 1" XVI. Het huis van den overste Reval was een- soort van middelpunt voor do voorname, kringen der hoofdstad en het werd dan ook. dikwyls opgezocht. Mon vond daar steeds eon uitgelezen gezelschap, waarin naast den adel ook de kunstenaars talryk vertegen-' woordigd waren. De overste en zyn echt genoote stelden er hun trots in do voor-! naamste kunstenaars on geleerden onder do vrienden dos huizes te tellen, en hun rijk-- dom veroorloofde hun de gastvrijheid in den ruimsten zin te booofonon. Dezen avond was nog eenmaal by hot einde van den winter de geheele kring van vrienden en bekenden op eon groot feest vereenigd. Hier, in do groote, prachtige zalen, was het veel schitterender dan in het eenvoudig zomerverbiyf te Elmsdorf, en ook de gasten waren veel talryker. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 9