behandeld 53 telegrammen. Hiorvan werden ontvangen 30 on verzonden 23 stuks. Bodegraven. De uitslag van de aanbe steding voor het bouwen van een openbare i school met gymnastieklokaal ea onderwijzers- woning alhier, is als volgt: z. Gelen» L. C. Van der Londe Co jj. II. Do UJo W. Bukhovcn C. Zaal A. K. KoolhaaJ.Jer w. A. Verbruien en J O. Alblas 1 W, Van do Poll en j J. F. Zwijncnburg i L. Gesman JA. Van Dam. C. Bierhortt H. Van dor Zouw j. Bierborst J. P. Schuilen Wed. Th. t. d. Helm. j. Van Lokhorst j. K. Ürerbveke ■IJ. Snol E. J. Bruggciuan J. R. Boot "W. Boot yr. Van der Byl Schoonhoven f 30.850.— Rottordaw 42,000.— Goud» 42.783.— KL 40.398,— Bodegraven 40.339 Rotterdam 40,626.— Waddingsvoen 40,000— Zvrnmnierdaiu 40.937 Oudshoorn 50,000— Anrlio Jorrcuo 50,000— Bodegraven „61,000— id. 61,800— ld. 61,000— Delft „51,120— Alfen 31,200— ld. 51,600— Botterdam 51,500— Aarlandvrveen 51,203— Oud.üoorn „51,810— Waarder .31,050— Zwumuierdtun 59,600— Alfen 55,353.55 heer J. H. De Wilde, kormis behoort weer te Gouda, gegund. De Bodegraaf tot het verledene. Menigeen, vooral de jeugd, heeft zich daarop kostelijk vermaakt. De kine matograaf en de circus van Blanus hebben velen prettige uurtjes bezorgd. Er heerschte van 't jaar op onze kermis een gezellige drukte en vroolykheid. Er werd gezongen, gelachen, gedanst, gehost en pret gemaakt. Ergerlijke .tooneelon, soms het slot van een kermis, kwamen hier niet voor. Warmond. Gedurende do maand Augustus werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd het aanzienlijke bedrag van 15,622.48s, ver doold over 124 inlagenterugbetaald 5064.89s, iTerdeeld over 42 terugbetalingen. Er werden 26 nieuwe boekjes uitgegeven, zoodat or thans 891 boekjes te "Warmond in omloop zijn. Gedurende dezelfde maand zijn aan het SÜjkstolephoonkantoor alhier behandeld 362 $9legrammen, waarvan er 141 aankwamen en 222 werden verzonden. Woubrugge. Door prachtig weder begun stigd, is hier de jaardag onzer Koningin flink gevierd geworden. Allerwegen was er geviag )n het dorp, en groot en klein in het feest kleed gehuld. De scholieren, in een men geling van oranje getooid, met hun baniortjes, door het personeel begeleid, vormden in op tocht een mooi geheel; de kleinen zijn ont haald en begiftigd met geschenkjes, als een blijvende herinnering aan 31 Augustus. Volks spelen, ring- en wielryden hadden een be hoorlijk verloop; aan het ringrijden namen 21 paartjes deel, voor wielrijden waren ruim een 10-tal deelnemers. Do lange optocht van fiets- en ringryders, enkele fietsen waren keurig versierd, voorop het feost-comité, ge volgd door de muziek, lokte nog velen naar buiten; or was bepaald veel belangstelling in alles, wat te zien en te hooren gegeven werd. Èn in het lokaal Guldomond, èu in de lokalen der Chr. School, in welke laatste schoone lichtbeelden werden vertoond, werd het verdere van den avond genoeglijk doorgebracht. Zoeterwoudo* Hot aansteken en blusschen der straatlantaarns is voor den a. s. wintertijd aan den Hoogen Ryndyk opgedragen aan D. Munnik; op den Haagweg aan A. v. d. Veer en op het Dorp alhier aan A. Vonk, respec tievelijk voor ƒ11, f 12.50 en 8.92s per lantaarn. Hot inschrijvingsregister voor de natio nale militie is op 31 Aug. gesloten met een getal van negen en twintig ingeschrevenen voor de lichting 1901. In deze gemeente is oen goval gecon stateerd van besmettelijke ziekte (diphtheritis) in het gezin van den heer J. v. Konijnenburg, aan den Vliet. Door het bostuur van den Grooton West- eindschen polder zal op Woensdags Sept. a. s. een schouw worden gedreven ovor de vaarten en hoofdelingen in genoemden polder. In de afgeloopen maand werden alhier geboren 3 jongens en 3 meisjes; als over leden werden ingeschreven 3 ongehuwde mannen, 1 gehuwde man, 1 weduwe en 1 weduwnaar, terwijl een kind als levenloos was aangegeven. Er werd een huwelijk voltrokken. De heer G. P. Van Ou teren heeft aan den gemeenteraad kennis gegoven, dat hij, ton gevolge van zyn vertrek uit de gemeente, ophoudt lid van den Raad te zyn. Gemeenteraad van Yoorliout* Uit do „Staatecouruut". Hoofdcursus, De minister van oorlog brengt ter algomeeno kennis, dat, ten gevolg© van den uitslag van het onlangs hier te lande vergelijkend examen van adspiranten voor een plaatsing op den Hoofd cursus, mot ingang van 1 October a. s., de navolgende onderofficieren ter opleiding voor den rang van tweede-luitenant tot die inrichting zullen ■worden toegelaten: a. Voor infanterie hier te lande: A. J. P. Zonnevijllo, J. H. Frnyt van Hertog, J. Nijldam, J. Bosquet, G. Menken, A. J. Friederichs, jhr. W. A. C. Snoeck, L. A. C. Dnuring, R. Boomsma, W. C. D. A. W. Jaarsma, J. A. G. Van Audel, L. A. M. Ottenhoff, H. H. Van Tongoren, G. A. Visser, J. Gooers, H. M. W. L. Van Bennokom, F. Ruinen, G. Dames, J. E. J. Veldhuyzen, J. A. Engeltjes, jhr. E. L. H. Goldman; b. Voor infanterie in Nederlandsch-Indië: G. P. Hoekman, A. Dijk hof, R. C. Veneuia, C. A. Van Meeuwen, G. Minderman, N. R. Haremaker. P. Siebelhoff, S. Garnado, L. J. Saron, J. A. Van Seventer, S. H. Kluit, W. Van Steensel van der Aa, L. A. C. Onvlee; c. Voor administratie hier te lando: S. P. Visser, II. Nijenhuis, W. Engelman; d. Voor administratie in Nederlandsch-Indiö: F. M. Bilroth, J. K. Zeehuison, J. Kosuian, F. Lafontaine, H. G. Ontrop. Vacature M. O. in Indië. Bij het middelbaar onderwijs in Nedorlandsch- Indiö kan worden geplaatst een volkomen bevoegd leoraar in de Kngeischo taal en haar letterkunde (akten A en B). Aan de uitzonding is verbonden: o. een gratifi catie voor uitrusting ad 1000; b. overtocht naar Batavia als gonvernementspassagier der 1ste klasse, casu quo ook voor het wettig gezin; c. een voor- loopig traktement van 150 'smaands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia tot den dag, waarop het activiteitstraktement, volgens do des wege bestaande bepalingen, in Indië ingaat. Het traktement bedraagt f450 's maands.met drie vierjaarlijksche traktomentsverhoogingen, elk van /1Ü0 'smaands, zoodat zal worden bereikt een maximum-traktement van ƒ,750 's maands. Zij, die geneigd zijn om zich in do genoemde betrekking aan 's lands dienst in Nederlandsch- lndië te verbinden, kunnen zich vóór 1 Oct. 1900 ter mededinging aanmelden bij eon op zegel ge schreven, aan het departement van kolomen ge richt request Tegenwoordig de heer J. G. M. Van Griet- huysen, Burgemeester, en alle Raadsleden. De Voorzitter deelt mede, dat de muren en plafonds der schoollokalen zyn geschilderd, alsmede de bovenbladen deF schoolbanken. Beide mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van den heer J. M. Eivó, onderwijzer, om verhooging van jaarwedde, wordt besloten deze met f 50 te verhoogen en te brengen op f 550. De heeren G. Prins en P. Yan Ryn, leden der commissie voor het nazien der gemeente- rekening, dienst 1899, verklaren de rekening volkomen in orde te hebben bevonden, waarna deze wordt vastgesteld in ontvangsten op ƒ9418.186, in uitgaven op ƒ8804.31 en alzoo met een batig saldo van 614.176. De heer P. Yan Rijn geeft hierna in over weging een proef te nemen met het laten verven der schoolborden door de schilders in de gemeente woonachtig, aan wolk verzoek door B. en Ws. zal worden gevolg gegeven. De begrooting van het 2de bataljon rustende schutterij wordt in ontvangsten en uitgaven voorloopig vastgesteld op een bedrag van f 241. Hierna biedt de Voorzitter aan de gemeento- begrooting, dienst 1901, die gedurende 14 dagen ter secretarie ter inzage zal worden nedergeiegd. De Voorzitter leest voor een verzoekschrift van eenige inwoners van Rynsburg, om den Voorhouterweg tusschen de Voorhouterbrug en de grens dor gemeente Rijnsburg van ge meentewege in goeden toestand te doen bren gen. Hierop wordt na eenige bespreking met algemeene stemmen afwijzend beschikt, omdat do weg door de aangelanden zelf moet worden onderhouden en geone ingezetenen verder dan de woning, genaamd Carlee, by dien weg belang hebben. Besloten wordt aan elk dor 3politie-beambten voor gehouden toezicht by de Volksfeesten, een gratificatie van 6 toe te kennen. De Voorzitter stelt vervolgens voor ten behoeve van de Raadzaal, tevens Secretarie, oen uurwerk aan te koopon, hetgeen algemeen wordt goedgevonden. Bij do rondvraag van den Voorzitter deelt de heer G. Prins mede, dat de pry's van het grind is verhoogd en nu bedraagt 2.70 per M3. Hierna wordt do heer G. Prins gemachtigd liet door liom noodig geoordeelde grind voor de wegen en het plein, gelegen voor de open bare school, aan te koopen. Do heer C. Prins Pz. bospreekt do wen- scheJykbeid van het plaatsen van een hek op het plein voor de openbare school. De Voorzitter en de andere Raadsleden zijn er voor hiermede te wachten en tevens deelt de Voorzitter mede, dat op het plein een drietal lindeboomen zullen worden overgeplant van do speelplaats achter de school. De heer Van Ryn betreurt het in do vorige vergadering genomen besluit tot het Joggen van 2 goten langs hot gedeelte Voorhouterweg van de Spoorweghalte tot aan de R.-K. Kerk uit vrees, dat deze goten wegens voortdurond volstuiven niet aan het doel zullon beant woorden en oordeelde hot beter, indien voor die golden een paardonspoor was gelegd van de Spoorweghalte tot aan de Voorhouterbrug. De Voorzitter en ook de heer Van der Hulst verdedigen hot besluit, omdat in elk goval voor waterafvoer van dat gedeelte weg moet worden gezorgd, waarna een ampele discussie ontstaat, ten gevolge waarvan de heer Wosterbeek voorstelt in dat gedeelte weg bovendien een paardenspoor te leggen, welk voorstel door den Voorzitter wordt over genomen en vervolgens met algemeene stem men goedgekeurd. Nader wordt omtrent het paardonspoor eveneons met algemeene stemmen beslist, dat het, onder toezicht van den heer L. Den Hoed, van Delft, zal worden gemaakt van nieuwe waalklinkers en ter breedte van 75 centimeters, waarna de vergadering door den Voorzitter is gesloten. POLITIE. Gevonden voorworpen. Een gouden oorbelletje met steen en kraaltje. Een imitatie-gouden lorgnet. Een veiligheidsspeld (Zeeuwsch broche). Een portemonnaie met eenig kleingeld en een lombardbriefje. Een blauwe werkkiel. Een jongenspelerine. Een zakmesje. Een hamer met houten steel. Een boekje van de Hulpbank van Weldadigheid. Een glacé handschoen. Inlichtingen zijn eiken werkdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. INGEZONDEN. De Beestciimarkt te Leiden* En de laatste jaren heeft men flink gewerkt om den gezondheidstoestand hier ter stede te verbeteren; vuilnishoopen zijn verdwenen, de straten worden goed onderhouden, te kleine woningen afgekeurd, enz. Maar wat men dezer dagen vergeet, Is het flink reinigen der Bees tenmarkt. Wanneer des Vrijdags de markt is afgeloopen, wordt het vuil bij elkaar geveegd, doch hetgeen alsdan nog vast en tusschen de steenen blijft zitten, wordt zeker niet opge merkt. Wanneer men by warm weder des Zaterdags over of langs de markt gaat, zal men een ondraaglyken geur gewaarworden, terwijl by regenachtig weer alles even glibberig en vuil is. Waarom na afloop der marktalles niet flink afgospoten wordt, begryp ik niet. Vroeger heb ik het wel eens zien doen. Of wacht men nu tot er een flinke regonbui komt, om alles schoon te spoelen? Ik voor my vind zoo'n toestand verkeerd; wanneer men er naar streeft om hygiène te bevorderen, moet men daar allereerst aan denken, terwyl vreemdelingen die onze gemeente bezoeken voorzeker geen besten indruk krygen over Leiden's reinigingsdienst. In de hoop dat be voogde autoriteiten hiervan eens kennis zullen nomen, verblyf ik, Mynheer de Redacteur, U dankzeggende voor de plaatsing, UEd. dienstw. Dienaar, P. J. a Leiden, 1 September 1900. Mijnheer de Redacteur I Met een klein plaatsje in uw Dagblad naar aanleiding van het ongeluk Maandag-avond alhier, zou u my zeer verplichten. Hoe vele ouders zien met my in dezen tyd des jaar8 met huiverende blikken de haring- wagens langs onze straten vliegen en ook niet, zooals zulks behoort, langzaam hoeken der straten omryden, doch altoos met dien spoed, zelfs op hoeken der straten, waar bordjes zyn aangebracht (Stapvoets ryden). Ook ziet men met spoed wagens, opgestapeld met ledige tonnen, onze straten doorryden, zoodat veelal de tonnen links en rechts over de straat heen- rollen. Bovengenoemde wagens worden veelal bestuurd door voerlieden, die feiteiyk nog op de schoolbanken thuis hooren. Zou het thans geen tyd worden, dat aan dien spoed en die opgestapelde wagens met tonnen eens een einde kwam, opdat niet onzen kinderen en allen, die de straten passeeren, door dien spoed een ongeluk overkome. Met dankzegging voor de opneming, Een Abonné. Katwijk aan Zee, 31 Augustus 1900. liorhclyke Berichten. Noordwykerhout Zondag-voorm. te tien uren ds. Metz, predikant te Rotterdam. Geen Zondagsschool Hazerswoude. Ned.-Herv. Gem.Zondag morgen te halftien, ds. G. Deur, van Gouda. Doop8bediening. 's Avonds te 6 uren, dezelfde. Gerof. Kerk. Zondagmorgen te halftien en 's avonds to zes uren, ds. J. L. Schouten, 's Avonds bidstond voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika. W oubrugge. Goref. Kerk. Zondag- voorm. halftien en 's nam. te twee uren, ds. Breukelaar, van Bodegraven. Gemeogd Nieuws. By gelegenheid der verlichting van de Korenbeurs bevond zich natuuriyk in den omtrek woer een groote menigte, die zich door een byzondere beweeglykheid onder» scheidde, welke oorzaak was, dat er in verband met hot vele loven, dat or gemaakt werd van liet concert der schuttery-kapel niet altyd veol te hooren was. Het gedrang in de nabijheid, vooral op de brug, was soms allerverschrikkelykst. De illuminatie van de Beurs was thans slechts gedoeltelyk: alleen aan de waterzijden, zoodat het effect aldaar in den Ryn hetzelfde was als vroeger. De vetglaasjes brandden, dank zy het zeer stille weder, uitstekend. De verlichting van „'t Posthof", aan den Rynsburgschen weg, maakte eveneens een verrassenden indruk. De honderden roodo ballons guirlandesgewyze en in de boomen, en de vetglaas langs de grasranden, den waterkant on aan de gevellynen vormden een fraai, in de verte zelfs ook een phantastisch ge heel, waarover de talrijke bezoekers dan ook hun ingenomenheid te kennen gaven. Aan de telephoon alhier zyn nog aangesloten No. 408: Mr. P. J. M. Aalberse, Witte Singel. No. 409: Wubbels Maarsmanssteeg. No. 410: Centrale Bank voor Landbouw en Nijverheid, Breestraat 114. Door depolitie alhier wordt proces-verbaal opgemaakt tegen eenige kna pen, die een yzeren hek aan den Hoogen Ryndyk ^gedoeltelyk hebben vernield. Tegen eenige brooddronken jongelui, die in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen alhier balddadigheden pleegden, wordt deswege proces-vei baal opge maakt. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 451 zwembaden door heeren en 123 door dames. De temperatuur van het water was 18° Celsius. Ten gevolge van eene overeen komst met de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappy heeft thans de Maatschappy „Urbaine" te 's-Gravenhage voor hare rytuigen standplaats bekomen onder de overkapping van 't station, en dus afgezonderd van en in voordeeliger con ditie dan de rytuigen der z. g. „snorders." De Schah van Perziö deed by de firma W. J. Van Hoogenstraaten te 's-Graven hage aanzienlyke inkoopen. De luchtballon, waarmede de heer Léon Gheule gistermiddag van het Museum-terrein te Amsterdam opsteeg, is neer gekomen in het IJ by de OraDje-sluizen. De luchtschipper, die 's avonds met zyn echt- genooto op de Ceres" kwam, werd daar mot de „Braban$onne" begroet. Hy vertelde, dat hy de keuze had gehad zich te laten vallen in het IJ of in de Zuider zee. Daar hy de laatste toch niet kon over steken, gaf hy er de voorkeur aan zich kalm in het IJ te laten vallen, waaraan geen ge vaar was verbonden, daar reeds van ver schillende vaartuigen gezien was wat ge beuren zou. By de daling verleendo een aantal vlettermannen, doch vooral de heer E. H. Van Vughte, die met zyn stoomjacht „Wilhelmina" in de nabyheid was, alle mogelijke hulp. De luchtschipper werd daar aan boord ge nomen en de ballon daarna door het water naar don wal gesleept, waar hy werd opge vouwen en naar de stad vervoerd. De heer Gheule verklaarde zich hoogst voldaan over de wyze, waarop hy geholpen was. Hy was over het Hollandsche publiek zeer tevreden; zy behandelden hem by de daling beter dan in den regel het geval was by zyn eigen land- genooten, de Belgen. De 80 Nederlandscho paarden voor den wedstryd zyn Woensdagochtend in uitstekende conditie te Vincennes aangekomen per extra-trein uit Bergen-op-Zoom. De douane visitatie liep vlug af, de „visite sanitaire" had by de ontlading zonder bezwaar plaats. De commissieleden zyn zeer voldaan over de overal ondervonden faciliteiten, dank zy ook de medewerking van onzen Minister van Buiten- landsche Zaken. De Dinsdag te houden keuring zal door baron Van Asbeck, gedelegeerde van onzen commissaris-generaal, en onzen zaak gelastigde jhr. Van Swinderen, vertegenwoor diger van onzen gezant, bezocht worden. Door den opperman Johannes Tibbe te Deventer, werd gisteren by 't afbreken van een oude woning in de Noorderbergstraat aldaar in een muur gemetseld gevonden een aarden potje met 82 oude zilveren munten uit de 16de en 17de eeuw. Een vyftal munten zyn nog zeer gaaf, doch de andere alle zoo gesnoeid, dat ze alleen als oud zilver nog waarde hebben. T£e Baarn brak gistermiddag tydens de feesten brand uit in de Nieuw Baarnstraat by een sigarenhandelaar. Het vuur, door een onbekende oorzaak ontstaan, greep zoo snel om zich, dat aan blusschen niet te denken viel. Alles was verzekerd. Uit Wezep wordt aan de „Zw. Ct.' gemeld: Toen Donderdag-namiddag de vrouw van D. De Groot, met haar zoon en dochter, van Zwolle, waar ze zich voor de rechtbank had te verantwoorden, huiswaarts keerde, kwam by het afryden van den Gelderschen dyk de hondenkar tusschen de achterpooten van twee paarden van v. D. uit Elburg. De paarden sloegen heftig achteruit en troffen vrouw d. G. zoodanig tegen de borat, dat een hevige bloedspuwing volgde. Dadelyk werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar de vrouw is gistermorgen aan de gevolgen overleden. Haar zoon on dochter bleven onge deerd. Ook v. D. werd van het paard gewor pen, doch bekwam geen noemenswaardig letsel. Volgens opgave van „Bureau Veritas" zyn in de maand Juli verongelukt 34 zeilschepen (waaronder 4 als vermist) als 3 Duitsche, 6 Amerikaansche, 9 Engelsche, 2 Deensche, 1 Spaansch, 2 Fransche, 1 Grieksch, 2 Italiaansche, 1 Japansch. 4 Noorsche, 1 Portugeesch, 2 Russische en 1 Zweedsch. In dezelfde maand verongelukten 14 stoom schepen (waaronder 1 als vermist) als: 9 Engelsche, 1 Spaansch, 1 Fransch, 2 Japansche en 1 Zweedsch. Tegen het laatst van het vorige jaar was het gerucht verspreid dat de streek by Kaap Nome op Alaska, aan het smalste gedeelte der Behringstraat gelegen, nog ryker goudvelden bevatte dan Klondike, en deze berichten daarover hadden een heele verhuizing van goudzoekers ten gevolge, vooral uit Klondike. Reeds in Maart vertrokken tal van goudgravers uit het zuiden van Alaska met sleden, om het eerst Kaap Nome te beroiken, waar zy schatten meenden te kunnen op rapen, en toen er open water gekomen was in de Bebringzee, volgden een monigte anderen, die uit allo landen der wereld naar Seattle stroomden om van daar verder te reizen. Thans moeten reeds ongeveer 40,000 menschen, waaronder veel vrouwen en kinderen, te Kaap Nome aangekomen zyn, maar de geruchten over den goudrykdom van die streek biyken, gelijk te verwachten was, sterk overdreven, en de toestand in dat barre gebied wordt hachelyk. Er moet daar volslagen anarchie heerschen; moord en doodslag komen byna dagelyks voor, en de bevolking van de niouwe Goudstad", die niets te doen heeft, behoort voor een goed deel tot het uitschot der maat schappy. Soldaten met geladen geweer patrouilleeron nu over straat. By dat alles komt nog, dat ziekten er veel slachtoffers maken. De Schotsche „Local Government Board" heeft aan de schoepsoverheden aan de Clyde on te Glasgow medegedeeld, dat in deze stad de pest is uitgebroken. Dientengevolge zal er waarechynlyk een quarantaine worden ingesteld. Het instituut-Pasteur zal een hoeveelheid an U-pest-serum naar Glasgow zenden. Een Duitsche kapitein-luitenant- ter-zee, Bauendahl genaamd, heeft een onder zoekingstocht ondernomen naar de Noordpool. Op 16 Augustus is hy van Hamburg uit gevaren op een schip, dat volgens „Peter- mann's Mittheilungen" veel te klein is, met een stuurman en vyf matrozen, wat veöl te weinig is. Hy wil als hy niet verder kan varen het schip verlaten en over het ys v oort- trekken. Dit plan wordt scherp gecritiseerd, en don zoeofficier verweten, dat hy niet alleen zyn leven, maar ook dat van anderen in de waag schaal stelt. „Pet. Mitth." hoopt, dat Bauen dahl niet verder zal komen dan Spitsbergen. In Buda-Pesth is de Italiaan- sche schoenmaker in hechtenis genomen, die vlak voor den moord op keizerin Elizabeth in gezelschap van Luccheni is gezien. Tomasio (zoo heet hy) woonde in Buda-Pesth onder een valschen naam; hy erkent dat, en ook dat hy een vriend van Luccheni was. De staking der Parpche huur koetsiers is tbans definitief geöindigd. De stakers hebben het werk hervat, zonder dat hun eischen zyn ingewilligd. Te Magyar Czeke, dus moldtmen uit Buda-Pesth, waren dezer dagen in een hotel de officieren van een infanterie- en van een cavalerie-regiment in twee zalen ver gaderd. Ondor het diner verscheen prins Frans Jozef van Braganza, die luitenant by het huzaren- regiment is, in de zaal, waar de infanterie- officieren waren, met zyn pet op het hoofd en zonder sabeL Toen hy zag, dat de huzaren officieren zich niet in deze zaal bevonden, wilde hy zich terstond verwyderen. Kolonel Von Anlich, die zich ook onder de officieren bevond, riep hem echter na: „Koninkiyke Hoogheid, gy zyt officier en weet, dat gy, wanneer gy zonder sabel by uw superieuren verschynt, de pet niet op het hoofd moogt houden." De prins verbleekte en zeide stram salueerend„Ik neem daarvan akte, kolonell" Na een paar minuten kreeg kolonel Von Anlich bezoek van twee officieren, die hem een uitdaging van den prins over brachten. De kolonel weigerde die uitdaging aan te nemen, omdat hy als kolonel in een dionst- aangelegenheid den prins op zyn plicht had gewezen, en gaf aan den korps-commandant van den prins verslag van het gebeurde. Het spoorwegongeluk naby Constanz (zie elders in dit nommer) gebeurde met een sneltrein, bestaande uit 2 locomotieven, 9 persoons- en 2 goederenwagens. Een der locomotieven stortte van de helling af, een der wagons weid totaal verbrijzeld. De dooden en gewonden zyn allen van Duitsche en Zwitsersche nationaliteit, op een Iersche jonge dame na. I>e onlusten In Cliina» „Reuters Office" te Londen verneemt, dat de mogendheden van gedachten hebben ge wisseld over de houding, aan te nemen tegen over den huidigen toestand in China. De Russi sche Begeering beveelt het terugtrekken der verbonden troepen uit Peking aan, ten eind® de vredesonderhandelingen te vergemakkely keq De Europeesche kanselaryen zyn zeer gunstig gestemd tegenover deze zienswyze, die waaiw schijnlyk aangenomen zal worden. Intusschen wordt de quaestie van het ge bruik maken van de tusschenkomst van Li-f Hung-Chang overwogen. De diensten van Li zullen ongetwyfeld worden aangenomen, zoo- dra hy volmacht zal hebben gekregen om te handelen. Het gerucht, dat Li-Hung-Chang door de admiraals te Takoe wordt gevangengehouden, is ongegrond; Li is nog altyd te Shanghai en tracht zich in verbinding te stellen met zyn vrienden by de Chineesche regeering tot het boven aangegeven doel. In bevoegde kringen beschouwt men den terugtocht van Peking als het eenige, wat onder de tegenwoordige omstandigheden kan geschie den. Bovendien gelooft men, dat het voort duren van de bezetting van Peking door de vreemdelingen slechts tot niouwe gevaarlijke complicaties zou kunnen leiden en de Chi neesche bevolking onnoodig zou prikkelen. Het zal intusschen noodzakelyk bly ven, dat de mogendheden de forten te Takoe en enkele andere strategische punten blyven bezetten, totdat een bevredigende toestand is ingetreden en van de Chineesche Regeering voor de toe komst voldoende waarborgen zyn verkregen. Wegens de nieuwe mooilykheden op diplo matiek gebied gaat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Bülow, geen vacantiereis maken naar den Semmering. Cver Ruslands voorstel om thans Peking te laten ontruimen door de gezanten en de troepen, zonder verdere waarborgen voor de toekomst, schudt men in politieke kringen te Beriyn het hoofd, <en men vraagt welken invloed die ontruiming zou hebben op het gezag van do mogendheden en op de veiligheid van de vreemdelingen in heel China. Alleen volstrekte noodzakelijkheid, uit een militair oogpunt, zou zulk een terugtocht, voordat voldoende waarborgen verschaft zyn, kunnen recht vaardigen, maar het is zeer de vraag of die noodzakelijkheid aanwezig is. Intusschen zal Duitschland alleen er vei* moedelyk niet op aandringen, Peking nog langer bezet te houden, indien de overige mogendheden zich met Rusland's voorstel vereonigen. Voorshands zou het echter van belang zyn, te weten, welke houding byvoor- beeld Japan en Frankryk in deze quaestie aannemen, en of het in de bedoeling ligt, Peking voorgoed of slechts tydelyk te ont ruimen. Want indien de Chineezen in die ontruiming een toekon van zwakte zien, en Peking ten tweeden male ingenomen moest worden, zouden vermoedelijk grootere offers gebracht moeten worden dan thans noodig zullen wezen om de stad bezet te houden totdat de reeds op weg zynde versterkingen aangekomen zyn. Natuuriyk zou men in de hoogere kringen te Beriyn gaarne zien, dat de quaestie dor ontruiming van Peking ton minste opgeschort werd tot Waldersee's aankomst, want na den ophef, die van zyn benoeming tot internationaal opperbevelhebber gemaakt is, zou het te Beriyn een eenigszms pynlyken indruk maken, indien Peking ontruimd was, voordat hy dé Chineesche wateren bereikte, vooral indien op deze wyze, onder leiding van Rusland en Amerika, de onderhandelingen met China eenzydig werden aangevat. Overigens is het niet juist, dat Duitschland Li-Hung-Chang niet als onderhandelaar wil erkennen; het verlangt slechts een behoorlijke volmacht voor Li, als zoodanig. De waarnemende staatssecretaris van buiten landsche zaken in de Vereenigde Staten, da heer Adee, beeft aan de gezanten der Repu bliek te Beriyn, Weenen, Parys, Londen, Rome, Tokio en St.-Petersburg de volgende nota gezonden „De Regeering der Vereenigde Staten heeft van den Russischen zaakgelastigde te Washing ton de volgende nota ontvangen: „Ik heb zeoeven van de Keizeriyke Regee ring de mededeeling ontvangen, dat de admi raals der vereenigde vloten zyn overeenge komen om Li-Hung-Chang, den gevolmach tigde der Chinoesche Regeering, alle gemeen schap met do Chineesche overheden te ver bieden ingeval hy te Takoe aankomt. Daar dit besluit onverklaarbaar is wegens het feit, dat alle mogendheden het nut van Li-Hung- Chang's diensten by mogelyke vredesonder handelingen hebben erkend en vooral daar de vervulling van zyn taak als Chineesch gevol machtigde onmogelijk kan worden gemaaki^ als dit verbod van kracht bleef, zou hot ge- wenscht zyn, dat de betrokken regeeringea tegenbevel tegen bovengenoemd besluit konden geven. „In antwoord op oen eerste navraag naar dezo zaak, heeft admiraal Remey, die hot bevel voert over de Amerikaansche vloot voor Takoe, medegedeeld, dat zulk een besluit niet is ge nomen. De admiraal seint nu, dat de admiraals zyn overeengekomen aan den oudsten van het corps diplomatique le Peking te vragen om instructies in geval Li-Hung-Chang mocht, aankomen en hein inmiddels niet te veroor-: loven zich in gemeenschap te stellen met de Chineesche autoriteiten aan de kust. Admiraal Remey verklaarde zich tegen dit laatste voor stel en wy zyn het geheel eens met het denkbeeld, neergelegd in de Russische nota. „In het belang van den vrede en om der wille van eon effectieve overbrenging van de rechtmatige eischen van alle mogendheden tegenover China, is het van belang, dat de Chineesche gevolmachtigde in 6taat is be richten te wisselen met zyn eigen regeering en met China's militairen bevelhebber, wiens actie noodzakelyk is voor de schorsing der vyandelykbeden. „Gelyk ik reeds in myn telegram van 22 Augustus meldde, is de Chineesche gezant hier zonder volmacht of berichten. Li-Hung- Chang is prima facie by keizerlyk decreet gemachtigd om vredesonderhandelingen te voeren eQ is de eenige vertegenwoordiger, voor zoover wy weten, van het thans in China ver- antwoordelyk bestuur. „Wy hebben onzen vertegenwoordigers in China er op gowezen, in den geest van do Russische nota, dat eenig misverstand of sfr wykend handelen door de vertegenwoordigen' der mogendheden in China onheilzaam zon

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2