De oorlog tnsschon Engeland en Transvaal. Er is weer slocht nieuws voor de Boeren. Een der meest onverschrokken Boeren leiders, de man, die door zyn meesterlijken terugtocht van Colesberg naar Smaldeel zich naam maakte en later in tal van vermetele aanvallen een hoofdrol speelde, generaal Olivier, Is in den Oranje-Vrijstaat met drie zijner zoons in handen der Engelschen gevallen. Men weet, dat hij na het verraad van Prinsloo, zich met een 1500 man en een vijftal kanonnen, uit 't Brandwaterbassin een weg baande naar Harrismith en na spoorloos verdwenen te zijn, plotseling by Winburg opdook, waar hy zyn tegenwoordigheid voelen deed door de gevangenneming van ongeveer 30 Engelschen. Vermetel tot onvoorzichtigheid toe, heeft hy zich met zyn kleine macht geworpen op het versterkte Winburg, waar een der beste en beleidvolste Engelsche generaals, Bruce Hamil ton, het bevel voerde. Het is een droeve tyding, want het eenigo commado, in den Vrystaat opereerende, is thans zonder den man, onder wiens leiding het tot groote dingen in staat was. Een reden te meer voor De Wet, om zich te haasten, na de Vaal opnieuw te zyn overgetrokken, de zaken in het rechte spoor te houden in den omtrek van Kroonstad. Volgens de laatste berichten is hy reeds met een klein commando in de buurt van Heilbron verschenen. Indien hy slechts tydig de lijn van Bloemfontein naar Pretoria bereikt, om in combinatie met de Boeren in Natal, Roberts en zyn front voor eenigen tyd te isoleerenl Deze nederlaag is dan ook des te meer te betreuren, omdat, wanneer Winburg in handen der Boeren gevallen ware, zy de spoorweg communicatie met Pretoria weer hadden kunnen afsnyden. Elke vyandelyke troepenmacht in den rug minder doet de Engelschen hun operaties zoo ver van hun operatiebasis met des te meer gerustheid voortzetten en ook uit dat oogpunt spyt het ons zoo erg, dat Olivier den Engelschen nu geen nadeel meer kan berokkenen. Intusschen spreekt Roberts alleen maar van het gevangennemen van Olivier en zyn drie zonen; de vyand, die Winburg van drie kanten aanviel, werd teruggeslagen natuur- lyk met een „aanzienlyk verlies" en is dus nog volstrekt niet vernietigd. Bovendien wordt uit Maseru bericht, dat drie kleine commando's verschenen zyn in de buurt van Senekal en Bethlehem. Het verzet in den Vrystaat is dus nog by lange na niet gebroken. Wellicht duikt een ander bekwaam Boeren-aanvoerder op, om Olivier's plaats in te nemen. Het groote gevecht in het Oosten van Transvaal rondom Belfast en Dalmanutha duurt nog voort, en al schynen enkele voor- loopige berichten voor de Boeren niet zoo heel gunstig, den moed daarom nog niet verloren 1 De Boeren vechten er op voor hen uitstekend terrein, terwyi de Engelschen met groote ■moeilykheden te kampen hebben. De krygs- kans is soms zoo grillig. Het telegram, waarin lord Roberts melding maakt van het „ongeluk", dat het regiment uit Liverpool getroffen heeft by Loeuwkloof, luidt als volgt: „Generaal Buller meldt, dat hy gisteren voel verzet ontmoette by den vyand, die 'smorgen8 een valstrik legde voor zyn cava lerie en het vuur op deze opende, van vry dichtby, met een vèrdragenden 15-ponder en „pompoms". Deze kanonnen werden echter tot zwygen gebracht door een sectie van de 21ste battery onder luitenant Harmay, zoodat de toeleg mislukte. „Het vuren was gestaakt en er waren reeds wachten uitgezet voor den nacht, toen door de een of andere vergissing de eersto gelederen van twee compagnieën van het Liverpool- jegiment 1500 el vooruitrukten in een plooi van het terrein, uit het gezicht van de hoofd macht, waar zy door de Boeren omsingeld werden en zware verliezen leden." Roberts geeft dan de verliezen van dien dag openkele dooden en gewonden van andere regimenten en 10 dooden en 46 gewon den (waaronder kapitein Plomer, die gevangen genomen werd) van het Liverpool-regiment vermist 32 man. De Beriynsche „National-Zeitung", spre- Kende over do audiëntie van dr. Leyds by den Tsaar, meent, dat het bericht daarvan reeds naar het uiterlyk alleen veel van zyn beteekenis verliest door de omstandigheid, dat het te geiyk openbaar is gemaakt met dat van een uit politiek oogpunt zoo weinig beteekenende gebeurtenis als de ontvangst van de speciale Servische gezanten Misjkewits en Kristitsj. Men kan, denkt het blad, moeiiyk meer vermoeden dan dat de audiëntie van dr. Leyds misschien in verband staat met een meer of minder platonische ondersteuning van de Transvaalache regeering by de defini tieve vredesonderhandelingen. Ook de „Yo8sische Zeitung" trekt sterk in twyfel, dat, by het karakter van den Tsaar en de richting van de Russische politiek, aan de audiëntie van dr. Leyds eenigerlei onvriende lijkheid togen Engeland verbonden zou zyn. Misschien heeft de Tsaar, als degeen, van wien het plan voor de Vredesconferentie te 's-Graven- hage is uitgegaan, zich verplicht gevoeld de om hulp aandringende Boeren vriendelyker te bejegenen dan de overige souvereinen ver- eenigbaar achtten met de eischen hunner neutraliteit. Het „Kleines Journal", dat dikwyls de praat buis is voor wat er aan het Hof alzoo verteld wordt, vermoedt, dat de Tsaar misschien uit gekozen is voor de rol van middelaar tusschen de Boeren en Engeland, omdat aan den eenen kant de oorlog de Engelschen heel erg drukt, en aan den anderen kant de Boeren hun eigen laatste lot en dat van president Kruger ten filotte zullen willen verzachten. De deputatie is van St.-Petersburg naar Nederland vertrokken. Dr. Leyds blyft nog een paar dagen te St.-Petersburg. Charles Warren is, zooals men weet, in Engeland teruggekeerd, en hy is van plan de scherpe kritiek, op hem uitgeoefend wegens den slag op den Spionkop, te weerleggen. De correspondent van de „Central News", die dezen slag bywoonde, heeft al een heel mooie conduite-staat van den generaal-in- ongenade opgemaakt en hy verzekert, dat Warren aan dit ongeluk part noch deel heeft. Omtrent de gevonden brieven van M. De Villiors vraagt de „Daily Chronicle", met welk recht Chamberlain deze particuliere geschriften, die zelfs volgens de meening van de meeste imperialisten niets met verraad te maken hebben, publiceert De Villiera heeft recht zich ernstig te beklagen en zelfs de rechtbank te baat te nemen, vooral omdat hy een hoofd-magistraat van een groote kolonie i& Het hooggerechtshof te Johannesburg heeft van Juni tot 26 Augustus 272 gevallen in behandeling gehad, waaronder 14 gevallen van moord, acht van geweldpleging, en 49, die het verborgen houden van wapenen betreffen. Slechts in één geval, tegen een Kaffer, die een Boerenvrouw geweld had aangedaan, is de doodstraf uitgesproken, en door lord Roberts bekrachtigd. Deze vermelding moet waarschynlyk dienen als een tegenhanger voor het op Cordua vol trokken doodvonnis. Uit Pretoria werd den 26sten gemeld, dat een commando van 250 mannen, onder De Wet, naar men geloofde, ten zuidwesten van Krugersdorp den spoorweg opgebroken had. De „Times" zeido gisteren in een hoofd artikel over den militairen toestand, dat lord Roberts op het oogenblik schynt te beschikken over een leger van byua 30,000 man, de strydmacht van Buller daaronder begrepen, en dat zyn aanwezigheid in het front op een aanstaanden aanval op Machadodorp wyst. De cavalerie van French schynt een om trekkende beweging naar het oosten begonnen te zyn, terwyi Buller gemakkelyk het 16 kilo meters van Machadodorp gelegen Dalmanutha kan bereiken. Blyft alleen te weten over of generaal Botha en president Kruger voornemens zyn, te Machadodorp weerstand te bieden of opnieuw zullen terugtrekken naar het moeilyker toe- gankeiyke gebied in het westen. Ongetwyfeld zou het voor de Engelschen een groot voor deel zyn, als zy de eenige groote strydmacht, die de Boeren op het oogenbiik byeen hebben, konden vernietigen, maar na de tallooze teleurstellingen acht de „Times" het gewaagd, thans op een groote overwinning te hopen. Integendeel acht zy het zeker, dat do Boeren alle voorzorgsmaatregelen hebben genomen voor een tydigen terugtocht als die noodig mocht blyken. Ook wyst het blad er op, dat, waar Roberts in een zyner laatste berichten gewaagt van een weldadig groen, dat de velden bedekt en aan zyn beesten, die veel hebben geleden, een welkom voedsel belooft, die weiden een veel grooter voordeel zullen opleveren voor de Boeren, wier poneys het jonge gras veel beter kunnen verdragen dan de Engelsche paarden. Te Pretoria is men weinig gesticht over het ongeduld, dat sommige Engelsche bladen toonen over den langen duur van den oorlog. De militaire overheid antwoordt daarop, met te wyzen op de buitengewone inspanning, die van de menschen en de dieren gevergd wordt in een vyandelyk land, ver van de spoorwegen verwyderd, en op de tegenwoordige wyze van oorlogvoeren der Boeren, die de Engelsche troepen op een veel zwaarder proef stelt dan de door hen in het begin van den oorlog aangenomen vechtwyze. Volgens den correspondent der „Standard" te Pretoria is daar een Rus, Klee genaamd, gearresteerd, terwyl hy op weg was naar Grobler's kamp. Volgens Lallan's bericht gever is Klee apotheker te Johannesburg en werd hy als spion door de Engelschen opge pakt uit een der Britsche ambulances, toen deze op weg was naar Moselikatze's nek. Er werden 13 telegrammen by hem verborgen gevonden. Hy zeido, dat hy de uniform, waarin de telegrammen genaaid waren, gekocht had. De „Express" verneemt uit Wonderfontein, dat de Boerenpatrouilles zeer bedryvig zyn, dagelyks hebben schermutselingen plaats; waarschynlyk zullen de Boeren slag leveren by Machadodorp, waar zy zeer sterk ver schanst zyn. Uit Belfast wordt aan de „Standard" gemeld, dat de stellingen der Boeren zich 40 KM. ver uitstrekken over een halfcirkelvormige reeks kopjes, waarvan veel hellingen slechts langs drassigen grond bereik baar zyn. Volgens den correspondent van de „Express" te Wonderfontein zullen de Boeren waarschynlyk naar Nelshoop terugtrekken. Kruger spoort zyn burgers tot volhouden aan, hun voorspiegelende, dat de aanstaande alge- meene verkiezingen in Engeland den val van het ministerie ten gevolge zullen hebben. De „Daily Mail" verneemt uit Pretoria, dat De Wet in de laatste dagen telkens kleine afdeelingen heeft uitgezonden, die onverwachts hier en daar voor den dag komen. Zy laten hun voorraadwagens achter en maken gebruik van de bergpaden, waarover zy hun met voorraad bepakte paarden meevoeren. De meesten trekken aldus naar den Vrystaat. Uit Loren$o-Marquez wordt aan do „Daily Mail" gemeld, dat volgens Boeren-berichten de Engelschen Vrydag een nederlaag geleden hebben by Machadodorp, ofschoon, naar zy erkennen, de Britsche overmacht hen later tot den terugtocht dwong. Uit een hoeve by Geluk ontvangt de „Daily Telegraph" bericht, dat de Boeren het gras in brand hebben gestoken na het gevecht op den Leeuwkop. De correspondent van de „Morning Post" seint uit Belfast, dat de Boerenstelhng de sterkste is, die na den stryd in Natal ooit door de Engelschen is aangetroffen. De beoefenaars van statistiek zullen zeker met belangstelling kennis nemen van de vol gende door de Engelsche admiraliteit verstrekte cyfers betrekkelyk het troepenvervoer van 1 Juli 1899 tot 31 Maart 1900, welks opgaven de Army and Navy Gazette" openbaar maakt. In dat tydperk werden in het geheel uit verschillende punten der wereld naar de Kaap kolonie en Natal verzonden 7566 officieren, 192,089 minderen, 59,073 paarden en 32,678 muildieren, benevens een ontzagiyk groote hoeveelheid oorlogsmateriëeL Hiertoe waren noodig 851 reizen, waarvan slechts 2 niet goed afliepen. By al deze overtochten ging geen enkel menschenlevon verloren, terwyl 2500 dieren stierven, dus ruim 2.7 pCt. Van Engeland naar Zuid-Afrika werden vervoerd in 216 reizen, 6663 officieren, 170,185 min deren en 80,101 paarden; van Indië naar Zuid-Afrika in 49 reizen, 417 officieren, 10,392 minderen, 2882 inlandsche bedienden, 7344 paarden en 1566 muildieren. Marktberichten, Bodegraven, 28 Aog. Kaas. Aangav. 220 wagens, te zamen 12098 Btuks, wegende 57658 KG, Prjj8 1ste soort Goudsche 29.— a zwaardere 51.a 2de soort 24.a f 26.50; Derbykaas-, prjjs lete soort 27.50 a 2de soort ƒ2.5.60 a Edammer Kaas, prys lste soort f 32.— a 2de soort 26.— a 27.60. wagens Leidsche Kaas, a het schippond. Handel zeer vlag. Alkmaar, 27 Aag. Vee. Koeien per KG. 0.61 a 0.63. Vette Kalveren 30 a 97.60; id. per K.G. 0.70 a 0.90nuchtere idem 8.— a 16Schapen 20.a 28.—: Lammeren a vette Varkens per KG. 0.38 a ƒ0.46, magere idem 14 a 16. Rotterdam, 28 Aag. Vee. Aanvoer 29 Paarden, Vealen, Ezel, 1139 magere Runderen, 670 vette Runderen, 304 vette- en graakalveren, 63 nuohtere Kalveren, 1 Schaap Lammeren, Varken, 162 Biggen, Bok of Goit. Men noteert: Vette Runderen lste qnal. 64 a 2de qual. 60 a 3de qual. 66 a cents, Ossen lste qual. 66 a 2de qual. 62 a 3de qual. 68 a cents. Stieren lste quaL 65 a 2de quaL 45 a 3de qual. a cents. Kalveren lste qual. 90 a2de qual- 80 a 70 cents, alles per KG. Handel flink. Melkkoeieu 210 a ƒ170, Kalfkoeien 230 a 160, Stieren 210 a 70, Pinken 95 a 66, Graskalveren 45 a 30, Vaarzen ƒ120 a 75, Paarden 200 a 20. Handel vlug en zeer goed. Boter. Aanvoer: 100/8 eu 65/16 ton en 636 stukken van '/s kilo. De pryzen waren als volgt: lste qual. ƒ64, 2de quaL ƒ60 en 3de quaL 46. Voor stukken van l/j kilo werd 70 a 65 ets. betaald Rotterdam, 27 Aug. Meel werd vorige week goed op prijs gehouden met toenamen der omzet, lieden was de markt goed bozocht en ging er tot Va a 7« gulden hoogere prijzen nogal wat om. NO PEERINGEN. ƒ11.— a ƒ11.75 i „10.— 10.76 „10.60 „11.— Prima qaal. inlandsch lste qu&hteit Prima Fransch late lste Duitsch 2de Prima Belgisch lste 9.50 10 )ll!&0 12* 10.75 „11.25 s Extra puike qual. Hongaarsch B 14.25 15.25 lste 12.— 13.75 2de 9 Prima Amerikaansch Patent 11.11.76 lste quaL la Bakers 8.76 9.50 2de 2a 7.50 8.50 Zeeuwscho Tarwebloem. Zeeuwsch Tarwemeol Fransche Roggebloem Duitsche 9.76 10.76 Inlandsche 10.50 11.50 Granen. Bjj vry ruimen aanvoer is Jarige Witte Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche Tarwe slepende als voren verkocht. Jarige en Nieuwe inlandsche Rogge alleen in goede soorten prijshoudend te verkoopen. Nieuwe Wintergerst als voren. Zomergerst iets vaster. Haver onver anderd. Paardenboonen, Witte- en Bruineboonen buiten tyd. Nieuwe Blauwe Kookerwten ruim prijshoudend. Nieuw Koolzaad ruim als voren. Kanariezaad onveranderd. Buitenlandsche Granen met weinig omzet. Jarige Witte Zeeuwsche, Vlaamsche en Over maassche Tarwe 6.30 a 7.26, Nieuwe Witto dito ƒ6.76 a ƒ6.60, Jarige Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche Rogge ƒ6.50 a 6.25, Nieuwe dito 6.25 a ƒ6.75, Nieuwe Zeeuwscho en Vlaam sche Wintergerst ƒ4.60 a ƒ5.Nieuwe dito Zomergerst 4.50 a 6.Nieuwe Haver 6. a ƒ8.60, Nieuwe Blauwe Kookorwton ƒ6.a 8.60, Nieuw Koolzaad 10.50 a 11.80, Kanarie zaad 6.60 a 7.50. Als volgt is verkocht: Amerik. Mixed Mais nit lichter ƒ114 a ƒ115, dito dito uit zeeboot ƒ110 a 112, dito dito stoomend 107 a 109, alles por 2000 kilo vry aan boord. BUITENLANIX Fraukryk* De „Agence Havas" meldt: In regeerings- kringon verklaart men voor ongegrond het gerucht, dat de keizer van Rusland weldra naar Frankryk zou reizen. Het was blykbaar mogelyk, dat de keizer voor het sluiten van de tentoonstelling naar Parys zou komen, maar op dit oogenblik was nog niets besüst. De man, die den aanslag op den Schah pleegde, Salson, handhaaft tegenover zyn ver dediger zyn eerste verklaringen en beweert met voorbedachten rade gehandeld te hebben. Hy verzocht niet om verzachtende omstandig heden en wil alleen verantwoordeiyk gesteld worden. Priesterbezoek neemt hy niet aan. De expeditie Bonnel de Mózières, die sedert den zomer 1898 aan de Boven-Oebangi en in Bahr el Ghazal voor handelspolitieke en wetenschappelyke studiën vertoefde, is met een ryko hoeveelheid wetenschappelyke ervaringen naar Parys teruggekeerd. Officieel wordt gemeld, dat in de plaats van den generalissimus Brugère, aan wien de opperste leiding van de groote herfstmanoeuvrqs opgedragen werd, generaal De Nógrier, by deze manoeuvres het noorderleger zal aanvoeren. Telegrammen* LONDEN, 27 Augustus. (R. 0.) Lord Roberts deelt het verloop der operatiën mede, die leidden tot het ontzet van kolonel Ridley te Winburg met 250 bereden manschappen en 20 man infanterie. Het bleek dat kolonel Ridley aangevallen en omringd werd door ongeveer 1000 Boeren met twee kanonnen. Hy had ongeveer 80 dooden en gewonden. Generaal Rundie meldt dat nog 169 Boeren zich te Harrismith overgaven. LONDEN, 27 Aug. (R. O.) Lord Roberts seint uit Belfast van gisteren om elf uren 's avonds: Wy zyn het grootste gedeelte van den dag in gevecht geweest. De gevechtslinie strekte zich uit over een lengte van 30 mylen. De divisie van generaal Lyttelton met twee brigades cavalerie onder commando van ge neraal Buller opereerde ten zuidoosten van Dalmanutha. Generaal French bewoog zich met twee brigades cavalerie noordwaards, Belfast wes- teiyk passeerende. Hy dreef den vyand naar Lakenvlei opjden weg van Belfast naar Lyden'ourg. Zoodra generaal French Lakenvlei bereikte, trok generaal Pole-Carew met de garde-brigade van Belfast op ter ondersteuning. De vyand, die klaarblykelyk aanzienlyke versterkingen had ontvangen ten oosten en ten noorden, weerstond hardnekkig het op rukken van Buller en Pole-Carew en ge bruikte daar by drie Long Toms en vele andere kanonnen. Het vuren waa zeer hevig en hield aan totdat het geheel donker was. Generaal Buller hoopt, dat zfln verliezen beneden de veertig man zullen zyn. [Zie de nadere telegrammen.] Van de overige troepenmachten ontving ik nog geen rapport. De Boeren hielden vastberaden stand en hadden een groot getal kanonnen, terwyl bovendien het terrein voor ons zeer moeiiyk, maar zeer geschikt is voor de tactiek der Boeren doch daarentegen minder gunstig voor onze cavalerie dan wy tot nu toe ondervonden. LONDEN, 27 Augustus. (R. O.) Lord Roberts seint heden uit Belfast: De Boeren hebben gisteren van drie kanten Winburg aangevallen. Zy werden met aanzien lyke verliezen teruggeslagen door generaalBruce Hamüton, die generaal Olivier en diens drie zonen gevangennam. LONDEN, 27 Aug. (A. H.) Een „Exchange"- telegram meldt, dat kleine troepen Boeren Natal binnenvallen over de Buffelrivier om den spoorweg af te snyden. Na een reeks van gevechten trokken zy van een post aan Kotzee'8-drift terug. LONDEN, 28 Aug. (R. O.) Lord Roberts meldt: De verliezen van Zondag waren 5 dooden en 58 gewonden. Buffer's troepen bivakkoerden met het invallen der scheme ring, waar zy waren. LONDEN, 28 Augustus. (R. O.) Aan de Daily Mail" wordt uit Pietermaritzburg van gisteren gemeld: Gisteren vervoerde een afdeeling Boeren honderd pond dynamiet uit een myn by Lugagane, in het noorden van Natal. LONDEN, 28 Augustus. (R. O.) De „Daily Telegraph" ontvangt uit Kaapstad bericht, dat den Engelschen autoriteiten te Pretoria in handen gekomen zyn: ten eerste een brief van den heer Reitz, waarin aan de Nederlandsch- Zuid-Afrikaanscho Spoorwegmaatschappy ge vraagd wordt om geldelyken steun te ver- leenen aan zekeren Hargrove; ten tweede een boek, bevattende een post ten bedrage van duizend pond, betaald aan Hargrove voor politieke doeleinden; ten derde Hargrove's ontvangbewys. Hargrove bezocht daarna de Kaapkolonie onder bescherming van Sauer en andere leden van den Zuid-Afrikaander Bond en deed al het mogelyke om de ontevredenheid tegen Engeland gaande te maken. PRETORIA, 27 Aug. (R. O.) Generaal De Wet verscheen met een klein commando in de bnurt van Heilbron. Men meldt, dat de ex-pres;dont Steyn presi dent Kruger bereikte. Vyf en twintig mannon van De Wet zyn Zaterdag gevangengenomen ten noordwesten van Pretoria. LONDEN, 28 Aug. (R. O.) Uit Kaapstad wordt van gisteren aan de „Times" gemeld, dato 27 Aug.: Volgens bericht uit Delagoabaai, gedateerd 24 dezer, zetten de Boeren Engelsche gezinnen, thuisbehoorende te Barberton en omliggende plaatsen, over de grens. Hun huizen zyn in beslag genomen ten dienste van de Boerenfamilies, die buiten de Engelsche linies gezet zyn door de militaire autoriteiten. Do bladen bevatten een interview met mevrouw Richard Chamberlain, onlange uit de Kaap teruggekeerd, die bevestigt, dat de hospitalen te Kaapstad aan grof wanbeheer ten prooi zyn, en welker toestand zy als ergeriyk beschryft. LONDEN, 28 Aug. (R. O.) Aan de „Daily Mail" wordt uit Loren$o-Marquez van gisteren bericht: Gedurende generaal Buffer's aanval van Donderdag op de Boerenstelffng midden op den weg tnsschen Ermeloo en Machadodorp, leden de Boeren ernstige verliezen. De helft hunner kanonniers werd gedood en de bevel voerende officier Von Dalwig, een neef van Krupp, werd doodeiyk gewond. In den krygsraad, Donderdag te Machado dorp gehouden, besloten de Boeren, tegen generaal Botha's raad in, met oen en twintig tegen negen stemmen, tot het oude plan terug te keeren en zich op Lydenburg terug te trekken. De voorraden, in den laatsten tyd van daar vervoerd, zullen er weer heen gebracht worden. MASERU, 27 Aug. (R. Oj Drie kleine Boeren-commando'8 verschenen in den omtrek van Senekal en Bethlehem. LONDEN, 28 Aug. (R. O.) Do avondbladen ontvangen uit Pretoria, van gisteren, het bericht, dat gemeld wordt, dat des morgens het gevecht tegen generaal Botha werd hervat, met het gevolg, dat do Engelschen door de liniön der Boeren zyn heen gebroken, en de Boeren nu teruggeweken zyn. Onzo (de Engelsche) verliezen, zoo luidt het bericht verder, op heden worden aan zienlyk genoemd. KAAPSTAD, 28 Augustus. (R. O.) Het ge vecht rondom Belfast en Dalmanutha duurt voort. Generaal Buffer nam Berg-en-dal, een zeer sterke stelling ten noordwesten van Dalmanutha, met betrekkelyk geringe verhezen. LONDEN, 28 Aug. (R. 0.) Lord Roberts seint uit Belfast van 27 dezer des avonds: Onzo bewegingen zyn noodzakelykerwyze langzaam, wegens de groote uitgestrektheid en do moeiiyko gesteldheid van het land, waai* wy thans opereeren, doch heden rukten wy op bevredigende wyze vooruit en hadden een beslist succes. Buffer's troepen namen Berg-en-dal, een zeer sterke stelling, ongeveer twee myi ten noordwesten van Dalmanutha. Ik verliet Buller te Berg-en-daL Ik hoop, dat onze verhezen 50 a 60 man niet te boven gaan; het verlies ia in allen gevalle kleiner dan gevreesd werd, daar de stelling genaderd word door een open glacis over 2000 a 8000 yards en de vyand vast beraden stand hield. Vele Boeren werden gedood; eenige van hen waren op een rotsachtig heuveltje, doch worden gedood door lyddietbommen. Een convooi werd buit gemaakt. Het was een mooi wapenfeit. Buffers leiding van de troepen was zeer knap en de combinatie van artillerie- en infanterievunr had zeer veel uitwerking. Op de linkerflank van onze stelling rukte French vooruit naar Zwartkopje op den weg naar Lydenburg. Hy maakte den weg vry voor de be wegingen van de division van Pole-Carew op morgei Rundie bericht dat hy gisteren een vei^) kenning maakte naar Brandwater, waarby ééaf officier werd gedood, één gewond en één Boef gedood, 17 krygsgevangenen en 700 stuks' vee werd buitgemaakt. Baden-Powell bericht, dat hy voortrukt ten Noorden van Warmbad en Nylstroom bezetta zonder tegenstand te ondervinden. 'f Het land, waarin hy en generaal Paget) thans opereeren, is een dicht boschveld en daar het niet wenscheiyk is thans nog verder) noordeiyk op te rukken, keeren de troepen in de richting van Pretoria terug." Gemeenteraad van Voorschoten. Tegenwoordig de Voorzitter en alle leden*^ Aan de orde is de voorloopige vaststelling der gemeente-rekening dienst 1899. De com-^ missie, belast met het nazien dier rekening, heeft 8Chrifteiyk gerapporteerd de rekening goed te keuren. Deze wordt daarop, niemand, het woord verlangende, voorloopig vastgesteld met een batig saldo van 3164.026. Vervolgons wordt voorloopig vastgestefc/ do begrooting van het 2de bataljon rustend^ schuttery in ontvangst en uitgaaf op f 241. Eindelyk bieden B. en Ws. aan de gemeente- begrooting dienst 1901, die by de leden z circulecron en nad6r in behandeling zai worden' genomen. Niets meer aan de orde zynde, sluit de Voorzitter de vergadering. Otücieele iiomii-sgoving. Bar^tmc-eetcr en Ytitboaiers der f ooieeuto Leiden breiigou t.-r -Ij m. I. dit de p&esogs door ds Donker; fe.-w l.-ggeo van een gas leiding, O? li o u fl fc r u S .ui ast os van j vgf io: vjcü uic i ij u ocrj.i.«.&^ ^oot fcjj. en TOCrlUlgrU £ljU h! UiUlO:. lior0eji!.«s.V".: ciioa-cro voornoemd, Loiden, i-'. WAS, Uur emeester. 23 Aag. 1/60. VA utWi' iAcrciaria. IHrceic ilcliufingcn. De Burgc-i.tcs ~r m i icu brengt ler algemeens kennis, dat aan d u U-»i r U;r Directe Belnatingon is ter ba. d j-teitiu ue. j-ouicr der Bi a-'..ng op bedrijfs- on anaert m-o-us No. 7 tij u lds! 1900/1301, ix-.tuco.r ur a.ra ubj Jl.( i en herinnert voorti du i tin-j^Lclbendea i.ua verpliclati g om den aa tiaotj den bij de iVefc' bepaa'.ieu voet te ol .oer. Lu. t>nf Du i/Qrgtuneater too i 23 Aag- 1 Jd. 1'. WA5>. JLEfiS>ïiX, 28 Anguslas. Ther...id: gisteravond om 8 uren 13.5° C. 5G.3-' Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 13.5C C. 56.3° F., 's middags om 12 uren 17° C. 62.6° F., 's namiddags om 4 uren 20' C. 68° F. Op Vrydag 31 Augustus a. s. zal tor gelegenheid van den 20sten verjaardag van Hare Majesteit Koningin Wilhelmin?., des middags te 12 uren, een groote parade op het Schuttersveld worden gehouden, woarioe de troepen zoo sterk mogelyk zullen uitrukken. De luitenant-kolonel Sabron van het 4de regiment Infanterie zal de parade comman- deeren en de troepen opstellen by den west en noordrand van het voorveld van het Schuttersveld en met den rechtervleugel naar den Singel. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat de .Manhattan" den 24sten dezer te St.-Yincent is aangekomen en den 4den of den 5den September te Vlissingen verwacht kan worden. Het totaal der thans by de Ned. Zuid< Afrikaansche Voreeniging ingeschreven of ingekomen giften bedroeg op Zaterdag 25 Augustus jL 1,210,383.54s. Het stoomschip „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Aug. van Marseille; de „Bundesrath" (uitreis) vertrok 27 Aug. van Zanzibar; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Aug. Ouessant; de „Herzog" (uitreis) arri veerde 27 Aug. te Aden; de „Kanzier" (uitreis) passeerde 26 Aug. Gibraltar; de „König" (thuisreis) arriveerde 26 Aug. te Suezde „Reichstag" (thuisreis) vertrok 25 Aug. van Mozambiquede „Statendam," van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 28 Aug. van Boulogne-sur-Mer; do „Teucer," van Amster dam naar Java, vertrok 25 Aug. van Liverpool. Katwijk. Gisteravond ls te Katwyk-aan- Zoe een ernstig ongeluk geschied. By hot uitryden van haring van het erf van den heer L. Parlevliet naar het kanaal, wat steeds met spoed moet plaats hebben en daardoor ook 's avonds of 's nachts gebeurt, geraakte de 14-jarige J. v. d. W. onder den wagen, beladen met gevulde tonnen, met het noodlottig ge volg, dat hy ernstig aan hoofd on bovenlichaam werd verwond. Hy werd onmiddellyk huis waarts gebracht, waar hy door de beide doc toren Van Elk en Do Ruiter Zyiker werd verbonden. Ook hedenmorgen waa zyn toe^ j stand nog ernstig. Nog zy vermeld, dat een en ander niet aan den voerman moet worden geweten, daar deze herhaaldolyk heeft gewaarschuwd, en liet alleen aan de onvoorzichtigheid van den jongen is te danken. Zatornamiddag zyn de eerste bommen alhier van do haringvisschery teruggekeerd; het waren de nummers K.W. 21 en 23, beide 1 van don reeder W. Taat, ieder met 250 kantjes; Zondag KW. 91 van den roeder L. Parlevliet met 260 kantjes, en Maandag K.W. 7 van de reedery T. E. Meerburg met 840 kantjes. Alle drie dagen heerschte op het strand groote bodryvlgheid, vooral Zaterdag, toon de bommon van den reeder Taat aan kwamen, die het laatst ter visschery waren uitgevaren. „Het Volk" zegt, dat het zeer scherpe toezicht, dat thans op last der regee ring op de anarchisten wordt uitgeoefend, een gevolg is van het feit, dat door de Koningin een brief is ontvangen, waarin zy aangeduid wordt als een der aanstaande slachtoffers van de anarchisten. Het zouden in het byzondor twee Italianen zyn, op wie verdenking ru6t. Dit tweetal is, indien het blad goed is ingelicht, reeds in den omtrek van het koninkiyk paleis te Soestdyk gezien, maar sedert spoorloos verdwenen. Gistermiddag omstreeks dria uren is van een in aanbouw zynd pand in de Benthemstraat te Rotterdam do opperman J. Van Z. op straat gevallen; hy bleef op da plaats dood.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3