N*. 12424 Zaterdag S5 Augusfns A0. 1900 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Ned. Zuid-AI'rikaanscbe Verecniging. Een quaestie in het verre Oosten. Leiden, 25 Augustus. FRUS D V]'/* i*i it- OOuJtA wn Toot Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per post1 2 1 IA0. Afzonderlek» Nommen 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Afdeeling Leiden en Omstreken* Ontvangen by den Penningmeester: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd op Opa's verjaardag door Catof 0.45 Gecollecteerd door een aardig pepermuntvrouwtje0.995 Voor de Transvaalsche Boeren. Leve Generaal Do Wet I B 0.50 Gecollecteerd te Achthoven (Lei derdorp) op het gouden huwelijks feest door de buren, omdat de dappe ren De Wet zich zoo kranig door de rooineks heeft geslagen. w 2.875 Omdat kleine Dirk zoo zoet in het rijtuig heeft gezeten 1.62s Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. L Wat de Chineesche quaestie is, zagen wij onlangs zeer juist geschetst als: de vraag hoe men China dwingen zal aan het algemeen wereldverkeer deel te nemen en in de rjj der moderne s'taton te worden opgenomen. Wy achten die schets juist, omdat het historisch geworden streven van China naar het tegenovergestelde heenwijst on het toch van lieverlede tot het overige deel der wereld in een betrekking gekomen is, die af te breken slechts tot schade van groote belangen zou kunnen geschieden. De hardhandige en nog ten deele in het duister liggende poging der Chinoozon, om zich met éón slag van vreemdelingen en Christenen te ontslaan, heeft plotseling de 'algemeono en zeer verklaarbare aandacht op China doen vallen, des te verklaarbaarder, ■wijl de onbekendheid met dit weinig bekende 'land, zyn volk en zyn gesteldheid over het algemeen niet gering is. China is evenmin als eenig ander land steeds van alle verkeer met de buitenwereld ver stoken geweest en dit is ook gemakkelijk te verklaren, daar de Chineesche industrie zich reeds vroeg op dien hoogen trap van ont wikkeling heeft geplaatst, waarop z\j later is blijven staan, en omdat de Chineozen een zeer handeldrijvend volk uitmaken en boven dien voor verschillende binnenlandsche be hoeften verkeer met de buitenwerold noodig hebben. Maar men houde in het oog, dat China een land is, grooter dan al de landen van Europa samen, dat het steeds nagenoeg uitsluitend te bereiken was over zee en dat de aanraking met wostersche volken dikwijls niet zeer geschikt was, om het vertrouwen te winnen van een natie, die behoort tot een ander menschenras en van de meeste andere natiën in alles onderscheiden is. Vóór den aanvang der zestiende eeuw kwamen de fraaie en fijne Chineesche produc ten, die in Europa hoogelijk werden gewaar deerd, door verschillende handen in het bezit der Europeanen. Van dien tyd af echter werden pogingen godaan, om rechtstreeks op China handel te drijven, door Portugeezen en Span jaarden, door Nederlanders en door Engelschen. De Hollanders waren daarbjj nogal gelukkig, waarschijnlijk omdat zij niet het ongelukkig voorbeeld van SpaDje en Portugal volgden, om de Mongolen maar dadelijk tot het Christen dom te willon bekeeren. Toch bleef onze handel bepaald tot de haven van Cantonwant verder i werden vreemdelingen niet toegolaten; men wilde er in het algemeen niet verder mede in aanraking komen dan noodig was en men vorwondero zich daarover niet; want het niet of althans slechts voorwaardelijk toelaten van vreemdelingen kwam eertijds niet zeldzaam voor. China onderscheidt zich in deze alleen door de hardnekkigheid, waarmede het zijn stelsel van uitsluiting volhield; maar het was dan ook oen groot en betrekkelijk machtig r\jk. Alleen met Engeland bleef de Chineesche buitenlandsche handel voortduren, maar juist dit gaf aanleiding, dat eindelijk een vrede breuk ontstond. De Britten trachtten namelijk opium in China in te voeren en dat niet zonder succes; maar de Chineesche regeering zag spoedig in, dat het vermeerderd gebruik van dit genotmiddel hot volk te gronde zou richten, en wilde met alle geweld aan dezen tak van handel een einde maken. Jammer, dat men daarbij, het was in 1839 wat hardhandig te werk ging, door den aanwezigen voorraad, ter waarde van bijna vijftig miilioen gulden, eenvoudig te verbranden. Dit was als het sein tot den eersten Engelschen oorlog, waarvan de uitslag naar den togenwoordigen toestand heeft ge leid, want bij den vrede moest het eiland Hongkong aan de Engelschen worden afge staan; de opiumhandel bleef voortduren en verschillende havens, waaronder het belang rijke Shanghai, moesten worden opgesteld. Maar de wog der Europeanen in China ging zelden over rozem De veiligheid was er niet groot en de vreemdelingen waren van toen af gehaat. Er ontstond een zeker nationaal ideaal: weder bevrijd te worden van vreemde lingen, met hun Christendom en hun opium, en de godsdienstig-staatkundige genootschap pen, volstrekt geen nieuwigheid, trachtten ijverig het ideaal te verwezenlijken. Maar de Chineezen en dit is ook zeer verklaarbaar geraakten hoe langer hoe verder van den weg. Een binnenlandsche oorlog, tegen het regeerende vorstenhuis gericht, deed Frankrijk, dat toen ook al een handels- tractaat met China had, benevens Engeland, besluiten bijzondere middelen aan te wenden tot beveiliging van de onderdanen en hun bezittingen. Dit gaf alweer aanleiding tot vijandelijkheden, die wel spoedig, in 1860, een einde namen, maar den Chineezen op nieuwe opofferingen te staan kwamen; want nu werd het bekende Tientsin opengesteld en werden vaste gezantschappen te Peking ge vestigd, eerst slechts van Frankrijk en Enge land, doch daarna ook van andere natiön. Handelstractaten met onderscheidene regee ringen volgden nu vanzelf. Steeds kwamen er meer verdraghavens, waar de directe in- en uitvoer den vreemdelingen is toegestaan; steeds nam de prediking van het Christendom in China een grooter omvang, totdat, in 1895, de oorlog met Japan het begin van het einde was, in zooverre dan als men den tegen- woordigen toestand het einde kan noemen. Yoor het examen Fransch (L. O.) is ge slaagd mej. L. A. E. Van Nouhuys, van Leiden. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. te Waddingsveen door ds. B. Roorda, te Burum. Naar men verneemt, zal Z. M. de Schah van Perziö Dinsdag a. s. uit Brussel naar Den Haag vertrekken en aldaar des namiddags tusschen 4 en 5 uren aankomen. Te 's-Gravenhage is op 62-jarigen leeftijd overleden de heer P. J. A. Spaan, oud-resident van Cheribon. De heer Spaan was ook lid van het Curatorium der voormalige Indische Instelling en van het Bestuur van het Indisch Genootschap. Bfi het Notarieel Staatsexamen zijn van 1824 Augustus geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren A. W. Lasance te Nijmegen, O. D. A. Deibert te 's-Gravenhage, G. A. Demeester te Arnhem, D. Yan der Woude Rotterdam, jhr. A. M. C. Yan Asch van WiJck te Utrecht; voor het tweede gedeelte de heeren W. H. Hoogenstraaten te 's-Gravenhage, jhr. M. B. W. Des Tombe te Nijmegen en P. G. A. Blok van Laar te Haarlem. Den lsten September, ter gelegenheid van de 25-jarige regeering van Zijn Keizerlijke Majesteit den Sultan, zal door den Turkschen gezant by ons Hof, Missak Effendi, een groot gala-diner worden gegeven, waartoe genoodigd zijn de minister van buitenlandsche zaken, de secretaris-generaal en andere hoofdambtenaren van het departement, benevens de in de residentie aanwezige leden van het corps diplomatique. Naar men verneemt, ligt het niet in het reisplan van den Schah een bezoek te brengen aan Amsterdam. Z. M. is voornemens Donder dag 30 dezer van Den Haag naar Keulen te vertrekken en vervolgens do reis naar Karls bad voort te zetten tot het ondergaan van een nakuur. De „Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten", onder beheer van be stuur deren der maatschappij „Arti et Amici- tiae", te Amsterdam, heeft voor het jaar 1900, evenals zij dit reeds tal van jaren ge daan heeft, een premie-uitgave voor haar leden samengesteld, ditmaal bestaande uit het plaatwerk over de verzameling J. H. Van Eeghen, waarvan zich een belangrijk gedeelte in het Stedelijk Museum te Amster dam bevindt, waaraan het in bruikleen is afgestaan. Het plaatwerk omvat twaalf reproduction naar do werken van Bakker Korff, Blommers, Bosboom, Breitner, Co- rot, Daubigny, Decamps, Jozef Israèls, Mauve, Neuhuys en Weissenbruch, een belang rijke verzameling aizoo, die zeker niet na laten zal, wat het bestuur natuurlijk hoopt, aan het doel der vereeniging: de bevordering van den bloei en het aankweeken van liefde voor beeldende kunsten, te beantwoorden en ten goede te komen. In haar 55-jarig bestaan heeft de vereeniging reeds pl.m. 2500 kunst werken verspreid, en heeft zy 46 gravures, waaronder verschillende etsen, doen vervaar digen, die telken jare als premie zjjn uitge reikt. Een belangrijk bedrag is bovendien be steed voor het aankoopen van kunstwerken als prjjzen der verloting, die al jaren achter een plaats had. Door regenton van het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft is met ingang van 1 October a. 8. benoemd tot hoofd van den huiselyken dienst mej. Annie Hildriks, te Amsterdam. Er wareD 117 sollicitanten. De heer Smeenge hoeft naar de „Ass. Ct." meldt verklaard, dat by voorloopig bereid is het Kamerlidmaatschap opnieuw te aanvaarden. Bljjkt het hem, dat zijn nieuwe ambt van griffier hem het goed vervullen van zijn Kamerlidmaatschap onmogelijk maakt, dan zal hij voor zijn zetel bedanken. Op de voordracht voor een leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B.-S. met 3-j. c. te Rotterdam staan de. heeren H. J. Yan Lummel en G. K. Nugteren te Utrecht en voor een leeraar voor de natuurlijke historie aan de H. B.-S. met 6-j. c. en gymnasium voor den tijd van een jaar, dr. J. O. O. W. Yan Nooten, van Rotterdam. Yoor de betrekking van leeraar in do natuur- en scheikunde aan H. B.-S. en Gym nasium te Winschoten worden aanbevolen de heeren P. K. Lulofs, doctorandus in de chemie te Amsterdam, en 0. F. Loke, techno loog te Delft. In de zitting der Algemeene Synode van gisteren werd vastgesteld het concept- schrijven aan de leden der commissie inzake de behartiging der geestelijke belangen van Nederlanders in het buitenland. Eveneens werd vastgesteld de concept-circulaire aan de predikanten. Ter tafel kwam een verzoek van mevrouw Van Dedem en zeven anderen uit Dalfsen, om aan de vrouwen-lidmaten het stemrecht in de Hervormde kerk toe te kennen. Dit stuk werd voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde kwam het driemaandelijksche verslag van de Quaestorale Commissie over het onderzoek van de kas van den quaestor- generaal. Het verslag werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van kerkvoogden te Marum, om een bijdrage uit do generale kas, werd verwezen naar de synodale commissie. Een groot aantal stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Daarna werd door den vice-president rapport uitgebracht over de registers van den secre taris. Hieruit bleek, dat gedurende de ver gadering der Synode zijn verzonden 326 en ingekomen 98 stukken. De president sloot daarop de vergadering mot dankbetuigingen aan verschillende per sonen en gebed. De „Sts.-Crt." bevat het verslag der commissie, van 1 Aug. 1899 tot 1 Aug. 1900 te Utrecht belast met het afnemen der prao- tische examens van arts en tandmeester. (Eerste en tweede zitting.) Er zjjn in het geheel 137 candidaten ge ëxamineerd. Daarvan hadden zich 64 voor het eerste gedeelte arts-examen, 59 voor het tweedo gedeelte arts-examen en 14 voor het tandmeesters-examen aangemeld. In de eerste zitting werden 44 candidaten geëxamineerd: 19 voor het eerste, 20 voor het tweede gedeelte arts-, en 6 voor het tand meesters-examen. In de tweede zitting werden 93 candidaten geëxamineerd: 45 voor het eerste, 39 voor het tweede gedeelte arts-, en 9 voor het tand meesters-examen. De uitslag was, dat van de 64 voor het eerste gedeelte arts-examen 38 slaagden en 26 werden afgewezen; /van do 59 voor het tweede gedeelte arts- amen 31 slaagden en 28 werden afgewezen van de 15 candidaten voor het tandmeesters examen 7 slaagden en 7 werden afgewezen. Een tweede druk is reeds by den heer S. L. Van Looy, te Amsterdam, verschenen van „Stenographie voor iedereen." Eenalpha- betisch kortschrift door A. W. Groote. Het is een leerboek met loesoefeningen, dat be oefenaars der kunst van snelschryven goede diensten kan bewezen. Elchanon Verveer, de 74-jarige begaafde schilder, is gisteravond te 's-Gravenhage over leden. De overledene, de tweede van het drietal broeders, dat ln de kunstwereld zoo bekend was, heeft als schilder naam gemaakt door z^jn tafereelen van het Schoveningsche vis- schersleven. Zjjn „Invaliden der zee" werden beroemd. Hjj was ook een uitstekend illustrator en in zyn jeugd ontwikkelde hy zich op dit gebied te Parijs. In den omgang was hy zeer prettig en op z\jn 70sten verjaardag bleek hem hoe vele en goede vrienden hy had en hoe zyn kunst werd gewaardeerd. Z(jn verhes zal dan ook door velen worden betreurd. Maandag zal de begrafenis op het Ned. Israölietisch Kerkhof aan den Ouden Scheve- ningschon weg plaats hebben. De directeur-generaal, chef der afdeeling Landbouw, zal van af Maandag 27 Augustus a. 8. weder aan zyn bureau teJs-Gravenhage aanwezig zjjn. Het hoofdbestuur van de HolL Maat schappij van Landbouw heeft toegestaan het verzoek van de afdeeling 's-Gravenhage om subsidie ten behoeve van den door haar op te richten provincialen cursus in hoefbeslag, nu rijk en provincie gelde!Ijken steun gewei gerd hebben. Het heoft tevens ondersteund een vernieuwde aanvrage der afdeeling om een geldelijke bjjdrage aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Het hoofdbestuur is van meening, dat een cursu3 als de afdeeling zich voorstelt, nl. een, die ge ur nde een half jaar onder leiding van den kapitein-paardenarts Laméris in de cavalerie-kazerne te 's-Gravenhage zou worden gegeven, alle reden van bestaan heeft en alle waarborgen geeft, dat de leerlingen, die dezen cursus met vrucht volgen, tot bekwame hoef smeden zullen worden govormd. De ligging van 's-Gravenhage in verband met het bezoek van leerlingen uit alle doelen der Provincie, acht het hoofdbestuur zeer geschikt. Het "JH. Dagblad" zegt, met zekerheid te kunnen mededeelen, dat zich, behalve de reeds genoemden, nog een Nederlander in Peking bevindt: de heer W. J. M. Yan Tol, in djenst bh de Belgische legatie. Naar wy vernemen, bevinden zich aan boord van de „Manhattan," die den lsten September uit Zuid-Afrika te Ylissingen wordt verwacht: dr. Mansvelt, superintendent van onderwfi8, met zfin gezinde heer H. Moora, inspecteur van onderwils, en mejuff. Adriani, direct, der meisjesschool te Pretoria. NR. C.) De bh het regiment grenadiers en jagers overgeplaatste luit.-kolonel jhr. W. G. Van der Wjjck heeft zijn verzoek om non-activiteit ingetrokken; aan hem is tot herstel van ge zondheid 8 maanden verlof verleend. De kapt. J. Yan Buuren, van het 5de reg. Inf. te Utrecht, zal met November den dienst met pensioen verlatende by het korps genietroepen benoemde 2de luit. C. E. Blauw is overgeplaatst by den staf der genie te Amsterdam; de idem 2de luit. H. Heetjans by den staf der genie te 's-Hertogenbosch. Het stoomschip „Maasdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 24 Aug. Prawlepoint; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Aug. van Padang; de „Soembawa" vertrok 24 Aug. van Padang naar Amsterdam. Bodograven. Donderdagavond hield het departement Bodegraven van de Maatschappy „Tot Nut van 't Algemeen" een huishoudelyke vergadering, waarin de heeren J. L. F. De Meyere, voorzitter, C. Dekker, secretaris, en G. De Niet, penningmeester, als bestuursleden werden herkozen. Tevens werden do spreek beurten voor de vier openbare winterver gaderingen vastgesteld. Door den penning meester werd rekening en verantwoording gedaan over 1899/1900 en de begrooting over 1900/1901 vastgesteld. Van de volksbibliotheek werd ook rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar en een nieuw reglement voor deze instelling aangenomen. De eerste prys ad f 40 voor het invullen der melkstaten, rubriek 1 A, uitgeschreven door de afdeeling „Bodegraven en Omstreken" der „Hollandsche Maatschappy van Landbouw", is toegekend aan don heer A. W. Yeelenturf, alhier. De Christeiyke jongelings- en zang verenigingen, alhier, zullen ter gelegenheid van de kermis, op a. s. Dinsdag- en Woens dagavond in het lokaal „Oud-Bodegraven" openbare samenkomsten houden, waarop, tegen zeer laag entrée, muziek, zang en voordrachten ten beste zullen gegeven worden. UillegOHL Onder het vee van den veehouder F. J. Lommerse, aan de Haarlemmerstraat alhier, ia het mond- en klauwzeer uitgebroken. In de concertzaal van den heer D. Sister mans, alhier, zal op beide avonden van den SOsten en Sisten Aug. a. 8. door het gunstig bekende Yariétó- en Operetten-gezelschap van den heer Henri Ter Hall, uit Amsterdam, een buitengewone voorstelling worden gegeven. Hazerswoude. Donderdagavond was de groote en fraaie tuin van onzen geneesheer, den arts L. Mulder, phantastisch verlicht. Hier en daar brandde tusschen het geboomte een heldere petroleumvlam, terwyi uit de tuinkamer zachte lichtstralen over paden en perken een tooverachtig schynsel uitgoten. Daartusschen bewogen zich de leden der „Harmonie" met hun blinkende instrumenten en namen omstreeks acht uren plaats aan de groene tafel, die als een breedo cirkelrand om den dikken stam van een bladryken boom is aangebracht. Do heer en mevrouw Mulder wilden dien avond feestvieren met de „Harmonie" wegens de ovatie, hun gebracht by hun aankomst in de gemeente na hun huweiyksreisje. Weldra klonken de tonen uit hout en koper door de stille droven, terwyi de gaven van Dionysoa en Demeter, beter bekend als Bacchus en Ceres, by herhaling werden rondgediend en het geurig product der Vorstenlanden in damp opging. Tot afwisseling van het stilzitten werd door de leden der „Harmonie" den gastheer en zyn echtgenoote een klein vuurwerk aan geboden, dat ücht en gloed en leven bracht in het duistere en eenzame gedeelte van den tuin tusschen het dichte loof der hooge boomen. Omstreeks middernacht scheidden de dilet tanten, na een korte dankbetuiging by monde van den directeur, die door den vriendeiyken en gullen gastheer beantwoord werd, met een erkontelyk gemoed uit deze liefelyke om geving. De talryke menigte, die zich den heelen avond op dé maat der muziek in de straat had bewogen, was reeds een uur vroe ger huiswaarts gekeerd. De schietvereeniging „Eendracht maakt Macht" zal in de maand September haar oefeningen houden op Woensdag- en Zaterdag middag van halfdrie tot zonsondergang, in October, November en December van haJféén tot zonsondergang. De oefeningen op Woens dag hebben plaats op het erf van den heer J. Dekker, die daartoe geheel belangloos zyn ruimte beschikbaar heeft gesteld. Den 22sten December a. s. zal op het plein dor openbare school een schietwedstryd worden gehouden, waaraan alleen die leden kunnen deelnemen, die acht schietoefeningen hebben meegemaakt. Een echtpaar uit 's-Gravenhage, dat met do kinderen een paar dagen by de familie Y. alhier zou doorbrengen, werd een uur na aan komst hevig verschrikt door de mededeeling, dat hun driejarig zoontje in 't water lag. Het kind wilde een kruisbes plukken, gleed uit en was spoedig uit het gezicht verdwenen. De vader, die op de aanwijzing der andere kinderen, geheel gekleed te water sprong, had het geluk, zyn lieveling behouden op het droge te brengen. Het bestuur der „HazerswoudscheDroog- makery" zal op 4 Sept. a. s. schouw dry ven over de tochten, lamieten, molenboezems, de barmsloot aan den Voorweg en de barmsloot langs de Zyde naast Jb. Bos. Katwyk nan den K\jn. Alhier is een commissie benoemd, bestaande uit elf leden, met het doel om plannen te beramen den Sisten Augustus voortaan jaariyks feestelijk te hordenken. We hebben alzoo voor de Koninginnefeesten een permanente commissie, die jaariyks een programma zal hobben vast te stellen en gelden moet inzamelen. Wellicht brengt nu het volgende Jaar ons een stap verder tot de oprichting van een vereeniging voor dit doel, waarvan dan leder tegen een vaste, niet te hoogo contributie lid zal kunnen worden; daardoor toch krygt de commissie een kas en zal het niet nood'.g zyn telkens huis af huis aan te loopen om giften in te zamelen. Doch dit is alleen nog in de toekomst, en thans hebben we voor loopig een bestuur, dat dan voor een en ander zal hebben te zorgen, opdat 31 Augustus ook hier niet onopgemerkt voorbijga. Gaarne wenschen we haar ruime by dragen toe, opdat haar plan, om in de eerste plaats de school jeugd feest te bereiden, glansrijk vervuld worde. Koudekerk» Dat by het vervoeren van koeien de dry ver beleven kan verschillende, voor hem zeker weinig interessante avontu ren, kan door menig staaltje worden bewezen. Eén voorbeeld uit vele. Een onzer ingeze tenen gebeurde het, dat gisteren, by het dry ven van een aantal herkauwers van de Leid- sche markt, een tweetal, by het passeeren van de spoorlyn op den Oegstgee3terweg, hun tochtgenooten verlieten en, zich naar rechts keerend, hollend langs den spoorweg voort- draafden. Eerst by Warmond werden ze tot staan gebracht; van hier moosten ze de terug reis naar Leiden aanvaarden, waar de ovenge koeien gedurende dit drama op stal waren gebracht. Noordwykerhout. Het was voor Chr. War- merhoven en echtgenoote een gedenkwaardige week. Niet alleen toch vierden zy hun zilveren huweiyk6foost, maar tevens namen ban beide dochters plaats in hot huweiyks bootje. Zy hebben het driedubbele feest dan ook luist6rryk gevierd. Petrus, het 5-jarig zoontje van N. Van Kampen, alhier, bevond zich op weg naar do school van het gesticht „De Voorzienigheid" en mocht met zyn peetoom, een vrecbtrydtr op Lisso, een eind meeryden. Juist was het ventje by de school van do brik geklommen, toen het paard, geschrokken van het dicht slaan der poort, een wending maakte, waar door do wagon omsloeg en juist vtel op hot knaapjo, dat daardoor zoo verschrikkeiyk eau hoofd en hals gewond raakte, dat het binnen weinige oogenblikkon den geost gaf. De smart der ouders is groot. Rynsburg. Ln doze gemeonto bobben zich slechts twoe jongelieden aangegevc^ neet den wensch aan het voorberoidend militair onder richt doel te D6men. Dezen is gedegenheid gobodon dit onderricht in Leklen te volgen, maar daar de reiskosten voor bun rekening bLyven, Is door hen van dit aanbod geen ge bruik gemaakt. Door een commissie, die zich govormd heeft met het oog op de a. e. viering van Hr. Ms. geboortedag, is besloten dien dag een ringrydery te doen houden. Ook voor de fraaiste en sieriyksle kostumes zuüen pryxen worden uitgeloofd. Yóór en na de rfngryoery zal een optocht van de deelnemers, opge luisterd door muziek, zich door het dorp begeven. Voorhout, Gisteravond is in het klein- seminarium Hagevalu te Voorhout de (tweede) jaarlyksche retraite begonnen voor R.-K, b(Jz. onderwijzers ln het bisdom Haarlem. Ruim» 80 deelnemers arriveerden omstreek* vyf uron aan het station Voorhout, onder wie een twintigtal hoofden van scholen. De eerwaardo paters Poolman en Vorgnes, van Re iter dom, zullen de oefeningen dezer geesteiyke afxon- deriug leiden, die tot a. s. Dinsdag 's ochtends duurt De Commissie voor de Volksfeesten,, die zeker met geooogen op den dag van 16 Augustus mag terugzien, biaJd Donderdag avond haar laatste vergadering, waarin de heer P. Berbóo Fz. In nette woorden do leden daukte voor de veie moeiten, die zy zich voor het welslagen der feesten hadden getroost, on vervolgens door den heer C. Pa&rdokaoper rekening en verantwoording werd gedaAn van het geldeiyk beheer. Do verschillonde stukken werden nagezien en volkomen in orde bevonden. Het bleek, dat een saldo van /"öoïorwas, hotwelk voor een volgends gelegenheid, naar gehoopt wordt binnen een niet te var var wy-1. derd tydstip, zal worden belogd in do Rijks postspaarbank. De rekening ligt tot 1 September aan staande voor ieder in het StalionskoOlehuia tor Inzage. De heer G. Langovold deed gisteren aangifte van de geboorte van zyn 15de kind, waarvan 13 ln leven, en noemde het by deze gelegenheid Simon Petrus. Op Donderdag 30 Augustus a. s., dos voormiddags om halftion, zal een openbare raadsvergadering wordon gehouden, waarin

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1