N*. 12423 Vrijdag 24 Augustus, A\ 1900 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Augustus. F"eiiilleton. Adellijk sn burgerlijk bloed. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COTJRANTi Voor Leiden per 3 maanden. If 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderiyko Nommers 0.05. PHIJS DEB ADVERTENTIËNt Van 1-6 reg6la ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Oflloiool© Kennisgeving. Burgemeester on Wethouders van Leiden; Gezien bet adres van to Biresiie der Leidsohe Katoenmautechappy, houdende verzoek om 'vergunning tot uitbreiding van do Katoen- fabriek aan de Heerongracht Kos. 70/81 alLier, door plaatfcing cn in-wtrking-fatellinj vaneen atoomketei van 70 paardekraobt; Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het pubbok, dat ge noemd verzook met de bylagen op de Beorotario dezer gemeente ter \iaie gelegd ie; alsmede, dat op Docderdtg 6 Sopt» a. e., 'e voormicidags to elf uren, op hot r.aadhuie, gelegenheid zal worden gegeven •m bezwaren to^eu dat verzoek in te brongen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WaB, Burgemeester. B3 Aug, 1900. VAN HEÏST, Secretaris. Do 2do luitenant A. E. Van der Heide, aail wie op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst ia verloond, wordt voor den tijd van vijf jaren benoemd tot reserve 2den luitenant b\j het 4de regiment infanterie. Bedoelde reserve-officier zal morgen den eed, voor den roserve-luitonant gevorderd, af leggen. Eü wordt ingedeeld bij de 4de com pagnie 3de bataljon. De officier van gezondheid der lste klasse J. Posman van het 3de bataljon Cdo regiment infanterie te Breda, wordt gedurende de najaarsoefeningen gedetacheerd by het j?4de regiment infanterie. Door den minister van oorlog is bepaald, dat van het personeel voor het reserve-kader, dat orider do wapenen is, de vaandrigs buiten de kazerne zullen wonen, do reserve-sergeanten, voor zoover zulks door den commandeerenden officier wordt toegestaan, buiten de kazerne mogen logeeren, on dat hot mindere personeel de reserve-korporaals on adspirant-vaandrigs voortaan niet meor buiten do kazerne mogen logeeren. Heden waren by don minister van marine op audiëntie: do kapiteins tor zee Gregory, laatstelijk commandant van hot wachtschip, on Bollaan, laatstelijk commandant van-het oorlogsschip Koningin Emma", alsmede do onlangs benoemde adjunct-administrateur by de zeemacht. Do minister van waterstaat heeft zich voor eeflfgó dagen naar Zeeland begeven. De Engeische gezar.t by ons Hof geeft Woensdag a. s. een diner ter eere van de te Scheveningen vertoevende zuster van den Duitschon Koizer, de vorstin van Öchaumburg- Lippe. De schouwburg-voorstellen aan den ge meenteraad te 's-Gravonhago zullen vermoede lijk in de volgende maand aan de orde worden gesteld; echter eerst n& do wettelijke zitting op den eersten Dinsdag in September. Ds. J. Hartwigsen, pred. der Geref. Kerk to Harmeien, hoopt Zondag 26 Aug. a. s. afscheid te nomen. Zijn nieuwe standplaats is Broek-op-Langendyk, alwaar zyneerw. Zon dag 1 Sept. intrede hoopt to doen. Aangenomen ia het beroep naar do Ned.- Herv. Gem. te Broek-op-Langendyk door den heer A. Van dor Hoyden, cand. te Waddingsveon. De „Zwolsche Crt." van heden schrijft: „Naar wJJ vernemen, Is dr. Cartier van Dissel, die, zooals mon weet, gevankelijk van Kaapstad naar Coylon werd overgebracht, in vrijheid gesteld. De familie to Zwolle ontving dozo heuglijke tijding." De uitslag van het aan den hoofdcursus te Kampen gohouden officiersexamen is aldus Geslaagd zijn de volgende leerlingen: Inf. h. t. 1.: L. J. Baerends, J. D. C. Berkhout, W. J. Briol, N. A. A. Bruyn, J. W. Egberts, H. A. Fischer, W. J. Harms, J. A. Van Helden Tucker, H. De Jongh, H. Lamster, H. 0. Van der Leiy, J. R. Riesz, J. E. Schneiders, F. A. Van Soters, L. J. J. M. Tabbers, W. H. Vink en G. A. De Vos. Inf. O.-Indiö: S. Alberda, A. W. Bartels, G. J. Bode, J. Van Braam Morris, A. P. Erzejj, J. Th. Evers, N. J. Feenstra, D. H. Hardenberg, Ch. Hillebron, J. J. De Kroes, J. F. Van Mansvelt, A. F. Mönnich, J. P. v. d. Ploeg, K. L. Roozendaal, P. Schaafsma, E. P. C. Sclieffer, P. J. M. Smith, W. A. L. Soetbrood Piecardt, G. K. W. F. Vaynes van Brakeïl Buijs en S. J. Verschuur. Adm. h. t. 1.: H. Eggink, P. J. H. Rehé, E. J. J. De Roy van ZuijdowijnenG. J. K. Sweep. Adm. in O.-Indiö: J. L. Elshout, F. W. Haus, G. R. H. Kits van Heiningen, J. A. Luijmes, E. W. Scliultz on A. De Wit In de zitting der Algemeone Synode van gisteren werd mededeeling gedaan door do Synodus contracta van haar uitspraak in zake het hooger beroep, door eenige kerkeraads- leden ingesteld tegen de uitspraak van het Provinciaal Kerkbestuur. Aan de orde was de voortzetting der be handeling van het rapport der commissie voor eindredactie omtrent het reglement op de wijkverdeeling. Op voorstel van prof. Gooszen werd een toevoeging van het reglement op de benoeming, enz. voorloopig vastgesteld, alsmede een yorandering in art. 88 van het reglement op hot godsdienstonderwijs en in formulier A van de beroeping achter het reglement op de vacaturen. Het reglement zal aan de consideratiën van de prov. kerkbestu ren en de claseicale vergaderingen worden onderworpen. Omtrent het verzoek van ©en kerkoraad, om maatregelen te nemen, dat de kerkvoog den zijner gemeente uitvoering geven aan art. 41 reglement op de vacaturen, werd be sloten, de stukken hierop betrekkelijk te ver zenden aan het algomeon college van toe zicht met verzoek daaraan zijn aandacht te wijden, terwijl aan don afgovaardigde van de Synode voor de aanstaande vergadering van quaestie aldaar toe te lichten. Benoemd werden tot leden der commissie in zake de oud-kerkeljjke archieven, de heeren L C. Van Slee, pred. te Deventer, mr. J. Acquoi, archivaris aldaar, on De Krujjtor, con servator van de kerkelijke archieven op Zuld- Beveland. Tot loden der commissie in zake de Stichtingwet werden benoemd de heeren dr. Bronsveld en dr. Brondgeest. Tot leden van het comité in zake de behartiging der geesleiyko belangen van Nederlanders in het buitenland werden benoemd de voorzitters der classis in do prov. Friesland. Tot secundus van den quaestor-generaal werd benoemd de heer H. M. J. Van Lennep, te Haarlem. De luitenant ter zoe dor 2de klasse bij de Koninklijke Nederlandscho Marine-reserve J. Juttp wordt met 1 September a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. monitor „Cerberus." To Nijmegen is op 40-jarigen leoftyd overleden de kapitein-kwartiermeester van het N.-I. leger P. L. Van de Kasteele. Het stoomschip „Chemnitz", van Batavia naar Amsterdam, passoerde 22 Aug. Suez; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveorde 23 Aug. te Padang; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 23 Aug. Dungeness; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 23 Aug. van Marseille. Oegstgeest» Do navolgende verlofgangers, behoorende tot do lichting 1890, zijn in werkeiykon dienst opgeroepen togen 3 Sep tember 1900: Th. Slootjes, J. Van Noord, J. Verhaar, J. Schimmel, 0. Van der Ham, J, Verbeek, H, W, Van der Huizen, L. Van Voort, J. Tuithof, J. W. De Keizer, J. J. Van Werkhoven en L. W. Nauwens. Uudshoorn. Onder het vee van den heer M. K., alhier, is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Tor-Aar. In deze gemeente is, vermoedelijk door het inslaan van het hemelvuur, afgebrand de woning, bewoond door H. Heemskerk, te Korteraar. Door het snelle verloop is niets kunnen worden gered. Naar men verneemt, wordt de schade, zoowel van het pand als van den Inboedel, door assurantie gedokt. Daar geen belendingen in de nabijheid waren, is de brand tot het betrokken perceel beperkt gebleven. Zootorwoude. Gisteren geraakte een drie jarig kind van J. Straathof door een ongeluk te water. Hoewel het er spoedig uitgehaald was, is het toch eenige oogenblikken later overleden. Zegwaard. Gistermorgen was een vierjarig zoontje van den molenaarsknecht 0. v. d. L. al spelende te water geraakt bij de Pllatus- brug. De timmorman J. B., die het ongeval bemerkte, had het genoegen den kleine uit het natte element te halen en aan de vor- schrikte moedor ter hand to stellen. Gistermiddag zou de vrachtrijder S. alhier een jongen hit leoron en koos daarvoor uit den Schinkel weg. Dadelijk buiten het dorp week onze viervoeter op zij uit en sprong met de kar in de Schinkelvaart, waar het hem echter toch ook niet beviel en hij zijn best deed om weer spoedig op den kant te komen. De kar was oen weinig beschadigd en de hit had zich een beedje bezeerd. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Zoetormeer-Zegwaard. Naar men ver neemt, zullen op Koninginnedag de kinderen van alle scholen hier worden onthaald. De schooljeugd zal dus aan dion gewichtigen dag herinnerd worden. Van eenige feestviering door de volwassenen hoort men nog totaal niets: Het vorig jaar hkd men nog een uit stekend geslaagden fietsoptocht en werd door den voorzitter der commissie, bij do uitreiking der prijzen, de wensch uitgesproken allen hot volgende jaar weer bijeen te zien, uit welk gezegde wij de stille hoop koesterden ook dit jaar weer een gezelligen feestdag te zullen hebben. Als we hier feest vieren, ge schiedt het steeds op do meest ordelijke wijze. Geld daarvoor is er steeds to krijgen; wat kan nu de reden zijn, dat die dag hier nagenoeg geheel onopgemerkt moet voorbijgaan? Uit do „Staatscouraut". Koninkl. besluiten. Op zijn verzoek eer vol ontslagen als commissaris van politie te Vlis- aingen, N. De Graaff. benoemd tot surnumerair der posterijen ©n telegraphic, M. C. J. Mioras, te Beesd, J. H. A. Israel, to Purmerend, A. J. Van Woerkom, fe Nieuw-Beierland, inej. A. A. 0. Van Pienbrook, le 's-Gravenhage, J. M. A. Schwgn, to Middel burg, J. W. F. Van Huls, to 's-öravenhage, Fliek, te Eindhoven, J. J. Lavell, te Arnhem, moj. VV. M. Dro9t, te Odoorn, W. B. A. Stolen, to Z-wollo, J. L. Fijnvandraat, te 's-Gravenhage, T. Panman, te Leeuwarden, C. Brug, te Sneek, J. Knapo, te 's-Gravenhage, mej. S. A. A. Do Graaff, te Terborg, A. Kuiler, te Zutfen, C. Parree, te Utrecht, J. Spaan, te Dordrecht, H. Bakker, te Leeuwarden. J. W. Bosch, te Zutfen, L. Mulders, te Rottevalle, A. J. Klerk, te Helder, R. Dekker, te 's-Gravenhage. H. "NV. Boomgaart. te Leeuwarden, C. Brug Jz., to Enkhuizen, J. J. Noteman, te's-Gra venhage, S. Van der Wijk, to Leeuwarden, D. De Vries, te Leeuwarden, M. Spoon, te Nieuw Helvoet, A. G. Schram de Jong, te 's-Gravenhage, J. C. Duuring, idem, B. D. Pronk, idem, S. Tiemersma, idem, en M. Uhl, te Apeldoorn. Aan A. Th. Van der Meersch, gewezen bewaarder lsten rang (brigadier) in de strafgevangenis te Rotterdam, verleend een pensioen ton laste van den Staat van ƒ539 'sjaars. Min. beschikkingen. Voor het tjjdvak van 1 Sept. 1900 tot en mpt 31 Aug. 1901 benoemd tot assistent aan het Rijkslandbouwproofstation te Hoorn, J. Rodenburg, te Delft. Gemeenteraad vun Leiderdorp. Worden gelezen: lo. Een sohrijven van den heer J. Pohlmann te Delft, daarbij inzendende de geteekende concessie-voorwaarden voor de stichting en exploitatie van een watergasfabriek binnen de gemeente, onder mededeeling dat met den bouw eerst na den aanstaanden winter een aanvang kan worden gemaakt. 2o. Een brief van Gedeputeerde Staten ten geleide van het goedgekeurd kohier van het schoolgeld over het 2de kwartaal 1900; beide stukken worden voor kennisgeving aangeno men, alsmede de mededeeling, dat L. Los, schilder alhier, weder voor de straatverlichting zal zorg dragen. 3o. Een verzoek van J. Van Ommering en Ph. Qualm om het Raadsbesluit van 23 Juli 11., wat do breedte van de aan te leggen „Voor straat" betreft, te wijzigen. Wordt besloten deze breedte nader te bepalen op 9Ti meter van gevel tot gevel gemeten, terwijl nog een bepaling omtrent het planten van boomen aan het Raadsbesluit wordt toe gevoegd. Daarna is aan de orde de voorloopige vast stelling van de gemeentorekening, dienst 1899. Bij monde van den heer Moraal, stelt de commissie van onderzoek voor do rekening voorloopig vast te stellen in ontvang op ƒ14,478.99, in uitgaaf op ƒ12,994.58, batig saldo ƒ1479.41. Met Inachtneming van het bepaalde by artikel 220 der gemeentewet, wordt hiertoe met algemeene Btemmen besloten. Der vergaderiDg wordt aangeboden de be grooting der ontvangsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1901. Op de voordracht ter benoeming door den Commissaris der Koningin van 2 leden van hot college van zetters, In stede van de heeren M. H. Moraal en EL Van der Wal, die 1 Januari a. s. als zoodanig moeten aftreden, worden geplaatst de aftredenden en de heeren S. J, Van der Stoel en J. J. Koning. Tot nachtwacht wordt benoemd met 4 stemmen Jan Do Lango, hulpnachtwacht; H. Couzyn verkreeg 2 stemmen; J. Lubbers 1 stem. Daarop wordt voorlezing gedaan van een verzoek van den heer T. F. Thyssen alhier om eervol ontslag als geneesheer belast mot de vaccinatie voor het dienstjaar 1900 en zulks met het oog op het neerleggen zyner praktyk om gezondheidsredenen. Het ontslag wordt, met ingang van heden, eervol verleend. Overgaande tot de benoeming van een ge neesheer belast mot de vaccinatie voor Let jaar 1900, blykt, dat als zoodanig is benoomd met 6 stemmen de heer G. A. De Bruyne, arts alhier. Do heer Van Deventer, dio geen sollicitatiestuk had ingezonden, verkreeg 1 stem. De heeren Rynsburger en Van der Stoel maakten by de voordracht en de benoemingen het bureau van stemopneming uit. Met algemeene stemmen wordt besloten van het vermoedelijk batig saldo dor rekening over 1899 af te schryven een bedrag van ƒ779.41, met welke som de begrooting voor 1900 zal worden verhoogd door toevoeging van ƒ100 aan den post onderhoud van liet raadhuis; ƒ400 aan don post onderhoud straten (speciaal ter verbetering van de straat van de Bruggestraat tot Koningsbrug); ƒ250 aan den post aflossing der byzondere geld- leeningen en 29.41 aan den post voor on voorziene uitgaven. Na nog eenige besprekingen wordt de ver gadering gesloten. Gemeenteraad vau Alkemade. Tegenwoordig 9 leden, de heeren: H. Van der Poel, C. Van Ryzen, T. Nigten, A. J. Van der Zon, J. J. Van der Meer, A. Los, 0. Straathof Jz., Jac. Van der Voort en T. Elstgeest Cz. Afwezig met kennisgeving de heerH. Bakker, 1 vacature. Voorzitter: de Burgemeester, de heer F. H, Van Wichen. Wordt voorgenomen: de in de vorige ver gadering overgelegde in handen eener com missie van onderzoek gestelde gemeente rekening over 1899 met de bylagen. De heer Van der Meer adviseert namens de commissie tot goedkeuring; in omvraag gebracht, wordt ze met algemeene stemmen (de wethouder Yan der Poel onthoudt zich van medestemmen volgens art. 220 der Ge meentewet) voorloopig vastgesteld aan in komsten op 55,692.456, uitg. op 68,340.11', nadeelig slot 2647.66. Vastgesteld een besluit tot af- en ovor-^ 8cliryvingen ad 878, dienst 1900, krank-v zinnigenverpleging en renten geldloening. In verband mot do door de Prov. Staten van Zuid-Holland aangehouden subsidie-aan vrage van de Holl. Electr, Spoorwegmaatsch. te Amsterdam, voor den aanleg van tram- wegen o. a. Amsterdam Leiden, ook door deze gemeente, stellen B. en W s. voor, bet betrekkeiyk Raadsbesluit van 13 Juni 11., waarby o. a. aan genoemde Maatschappij voor den aanleg on do exploitatie van geraelden tramweg oen jaariyksche bydrage van f 1000, gedurende 10 jaren, is toegekend, zoodanig tq wijzigen, dat deze bydrage wordt toegekend gedurende 20 jaren. Uit de discussiön hierover biykt, dat sommige leden don voorgestelden duur dier bydrage te lang achten, terwyi andero leden met hot oog op hot zooveel mogeiyk bevorderen der tot-stand-koming van bedoelden tramweg, het wöl in het belang uer gemeonte achten, den' duur der bepaalde bydrage van 1000'e jaara te verlengen, drch do bydrage dan te ver- leenen als rente-garantie. Hierna wyzigen B. en Ws. hun voorstel zoodanig, dat wordo verleend eon Jaariyksche ventegarantie van 4 pOt. van een kapitaal ad 26,000, bodragende in maximum alzoo 1000 'sjaars gedurendo 15 achtereenvolgende jaren, zoomode het kosteloos gebruik van, voor zooveel noodig en mogeiyk, ten behoeve van den aanleg en do exploitatie ln te nomen gemeentegronden, en voorts onder dezelfde voorwaarden als by het vorige Raadsbesluit' bepaald, welk voorstel na uitvoerige bespreking en toelichting, ten slotte in stemming ge bracht, met algemeene stommen wordt aan genomen. Wordt nog aangoboden de ontworpen ge- meente-bogrooting voor 1901, welke 14 dagen' zal worden tor visie gelegd, om daarna behandeld te worden. Hierop sluit do Voorzitter de vergaderiiig# 85) Zy was aan het venster gaan staan en koek onafgewend naar buiten, tot Gerlinde besloot „Geertruida huwde met don edelen heer Van Ringstetten on Diederik Fernbacher trok ten stryde tegen de ongeloovigen en kwam nooit weer terug." „En kwam nooit weer terug, nooit 1" Hertha's lippen spraken zacht, als in een droom de woorden na, en daarby namen haar oogen weer die zeldzame uitdrukking aan van voorheen, alsof zy iets in de verte ^agen, ver achter den nevel, die langzaam over het landschap begon op te komen. Weer heersckte er een zwygen, dat Gerlinde niet durfde verbreken. Eindeiyk sprak zy toch zacht „Hertka, ik geloof, dat het tyd is." Hertha keek op alsof zy uit een droom ontwaakte. „Tyd, waarvoor?" „Voor het feest; men wacht op ons." „Ja, dat had ik vergeten! Ga maar vast, Gerlinde, ik kom aanstonds, lk wil eerst nog een kleinigheid aan myn toilet veranderen. Ik bid u, gal" Het verzook klonk zoo gebiedend, dat het Jonge meisje zonder dralen gehoorzaamde; zy was echter nog nauwelyks aan de trap ge komen, die naar de benedenverdieping leidde, toen haar een dienaar tegenkwam, dien de generaal gestuurd had. „Zyn Excellentie laat de jonge gravin verzoeken beneden te komen bet eerste rytuig is reeds aangekomen." Gerlinde keerde zich om, ten einde zelve de boodschap over to brengen; onhoorbaar gleed haar voet over het tapyt In do voor- kamor en even zacht oponde zy de deur, maar bleef getroffen op den drempel staan. Hertha zat, of liover lag in een armstoel by hot raam; zy had de handen kramp achtig inéén gevouwen, haar hoofd leunde achterover, en tusschen do gesloten wimpers liep traan op traan neer. Haar borst ging hevig op en neer onder een hartstochteiyk gesnik. De jonge bruid weende, weende zoo hevig en droevig, als het kind geweend had, toen de witte sneeuwrozon, die men aan het vernielende handje ontrukt had, in bet vuur verbrandden. „Hertha, lieve Hortba, wat scheelt u?" riep Gerlinde, verschrikt op haar toesnellend. De toegesprokene sprong op met een toor- nigen glood in haar oogon. „Wat wilt gy? Waarom komt gy terug? Kan ik dan geon minuut alleen zyn?" „Ik wilde, ik kwam u afhalen," zeide het jonge meisje, schuw terugwykend. „Graaf Steinrück laat u verzoeken te komefide gasten ryden reeds voor." Hertha stond op en streek zich met den zakdoek over het gelaat. In een oogonblik waren de tranensporen verdwenen, en de jonge gravin trad oogenschyniyk geheel be daard voor den spiegel, om nog een onder zoekenden blik op haar toilet te werpen. Toen greep zy den rozenstruik. „Laat ons nu gaan!" Zy gingen, haar zyden japon ruischte over de treden der trap on eenige minuten later traden zy de ontvangkamer binnen, waar de bruid reeds met ongeduld gewacht werd. Het eene rytuig na het andere reed thans de slotpoort binnen en in de feestzaal begon het levendig te worden. Het aantal gasten werd steeds talryker en eer nog een uur verloopon was, waren allen aanwezig. Nu kondigde de generaal naar vorm en gebruik de verloving van zyn kleinzoon met do gravin Hertha aan. Op Raouls voorhoofd was geon wolkje meer zichtbaar, hy scheen heden slechts oogen voor zyn bruid te hebben, die zoo schoon, zoo trotsch en zegevierend aan zyn zyde stond en voor iederen gelukwensch on voor ieder compliment oen lachje over had. Men vond dat zeer natuuriyk en begreep ook de uitdrukking van geluk op het gezicht van den ouden graaf, die deze verbintenis bewerkt had. Hy had met krachtige hand samenge voegd, wat door geboorte en naam, door glans en rykdom byeen behoorde, en het was zoo'n schoon en gelukkig paar. XIIL Een sombere Octoberhemel lag over do elndeloozo huizenmassa's der hoofdstad, aie van jaar tot jaar verder uitgebouwd werd. In do hoofdstraten was het oven druk als gewooniyk; het geloop der menschen en het geratel dor voortulgon had iets overweldigends voor leder, die uit de stille eenzaamheid der borgen kwam en nu midden in dezen levenden stroom geplaatst was. De generaal, graaf Steinrück, had zyn woning in een der militaire dienstgobouwen, waar hy over de kamers op do eerste ver dieping beschikken kon. Do inrichting was ryk, zelfs weelderig voor zoo ver hot de kamers van gravin Hortonso betrof; Steinrück hield ifi dit opzicht met don smaak zyner schoondochter rekening en liet haar verder* vry ia alles, wat haar levenswijzo betrof, maar aan don anderen kant hield hy mot vaste hand do teugels van zffn huis. Zyn betrokking veroorloofde hom ln alle opzichten op grooten voet te leven, al waren ook de inkomsten van het familiegoed niet aanzloniyk. De kamers van den generaal waren in tegenstelling met dlo zyner schoondochter zeer eenvoudig ingericht en zyn studeerkamer ln de eerste plaats toonde een Spartaanschen eenvoud. Hier heerschte geon keurig half donker, zooals ln de salons; hier lagen geen zachte tapyten en waron geen Oostorscho behangsels; zelfs de eenvoudige versiering van schilderyen en standbeelden ontbrak. Door do hoogo ramen viel hot daglicht vol en helder naar binnen; op do schryftafel lagen papieren en boeken zorgvuldig in orde; de meubelen van gewoon eikenhout, zondor oenig snywerk of ander sieraad, mot donkor leder bekleed, konden nauwelyks smakoloozer zyn, en de platen aan do muren hadden biykbaar slechts persooniyke waarde voor den bezitter, als familiostukkon of herinneringsteokons. Het was inderdaad oen werkkamer, niet een om eens gomakkeiyk ln uit te ruston, en uit den strengen eenvoud kon men het karakter van zyn bewoner leoron kennen. Steinrück zat voor do schryftafel en 6prak met zyn kleinzoon, die juist van Berkheim teruggekeerd was, waarheen hy zyn bruid en haar moeder begeleid had. Raoul scheen workeiyk een gelukkige bruidegom to zyn; zyn gezicht straaldo van genoegen, toon hy van do reis vertelde, en ook om do strongo trekken van den graaf speelde een lachje; de vervulling van zyn lievelingswonsch maakte hem voel voorko mender dan hy gewooniyk was. ZiJ hadden van hot op handen zyndo be zoek van Hertha en haai4 moedor gesproken en van het huweiyk, dat ln den aanstaat idea zomer plaats zou hebben. Eind olijk zeide Raoul: „Gy zult my nu wol weg moeten zendon, grootvader; het is uw spreekuur voor den dienst." „Nog niet," antwoordde do generaal met een blik op de klok. „Wy bobben nog een kwartier tyd en bovendien i6 er lieden niets byzonders, een paar voorstellingen van jonge officieren." Hy nam een brief van do schrijftafel en las hem vluchtig door. Opeens verdiiistorde zyn gelaat en by sprak op halfluide» toen: „Dus heden l" Raoul, die naast zyn grootvader stond, had evoneen8 oen blik op het papier geworpen en daar een bekenden naam gelezen. „Luitenant Rodenberg? Is die by den generaien staf ingedeeld?" „Kont gy hem?" vroeg Steinrück, zich haastig omwendend. „Een weinig. Ik was het vorige jaar by de Rodenbergs op een Jachtpart y uitgenoodigd. Hot is toch eon van de zonen van den 07orsto„ die ln W. het bovol voert?" „Neon," sprak do generaal koel. „Niet? Ik dacht, dat niemand anders in het legor dozen naam droeg." rIk dacht het ook on verkeerde ln dezelfde dwaling als gy. Ik zal u wol moeten ophel deren, Raoul, wat er van dezen Rodenberg is. Gy zyt door uw moeder reeds lang in de' geheimen onzer familie ingewijd." Do jonge graaf keek getroffen op en vestigde een vragenden blik op zyn grootvader. (WordX "Mrvolpdh

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1