Donderdag S3 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§fln- en feestdagen, uitgegeven. Be nieuwe Protestbeweging. Adellijk en burgerlijk iiioed. PRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden per 3 maanden. T 1.10. Franco por postl-*°* Afzonderlijke Nommers i 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 rogols f 1.05. Iedere regel meor f 0.17}. Groo'ero lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Nog steeds woedt de strijd in Zuid-Afrika voort. Is het de laatste wanhopige stuip trekking van een door overmacht verstikt volk of zullen op deze droevige dagen blyde -volgen en zuliun vastberadenheid en volharding, begunstigd door terrein en klimaat, de oorlogs kans opnieuw doen keeren? De vijand zou -zoo gaarne het eerste geloofd zien on in de buitenlandsche pers is Transvaal niet meer hei brandpunt van belangstelling; zij acht blijkbaar het oorlogsvuur wel niet uitgetrapt, maar toch nog slechts smeulende. In onze bladen staat bjj het Buitenlandsch Overzicht vel is waar nog de oorlog in Zuid-Afrika bovenaan en is de eerste vraag van den lezer hoe het daarmede staat. Maar ook hier hebben velen alle hoop verloren, al gaat het hun als hij het sterfbed van een geliefden zieke, waar men hoopt tegen de overtuiging in. Op andoren trouwens rnaakt de loop der gebeurtenissen den indruk, dat de toestand allengs gunstiger wordt. Meer en meer wordt de tydelyke neerslachtigheid afgeschud, en weer met spanning het ontzettende drama daarginds gevolgd. En nu komt tot ons allen een verzoek, £6ii bede. Mannen, die reeds vele maanden lang zich hebben ingespannen in het belang der Boeren, hebben frisschon moed geput uit «eno krachtige boweging, onlangs in Frankrijk ontstaan. Yan den aanvang af beeft de zaak der Boeren by het hun ook zoo naverwante Fransche volk geestdrift gewekt en heeft dit hun vrijwilligers en ambulance tor hulp go- «ondom Thans organiseert zich de beweging aldaar op breeder schaal en wenscht men er een stoot te geven tot eon protest, meer alge meen dan tot dusver, van de volkeren tegen over het stilzwijgend goedkeuren dor ïegeeringen. Van Duitschland en Belgie, maar allereerst van ons land verwacht mon aansluiting. Dr. Kieviet de Jonge en anderen hebben zich te dezer zako met een oproeping tot het Neder landsche volk gewond. Het is te vreezen, dat deze nieuwe adres beweging hier en daar een sceptisch schouder- - ophalen zal teweegbrengen. Maar een ieder vrago zich af, of hy verantwoord is zyn naam to weigeren. Het adres zal zeker op zichzelf generaal Robert: niet dwingon Pretoria te ont ruimen. Maar do publieke opinie werkt op den langon duur en men bedenke, dat noch het verslaan van Botha en Do Wot, noch zelfs do gevangenneming van Steyn en Kruger den fctryd in Zuid-Afrika tot een einde zal brengen. Hot verzet tegen de overheersching zal er voortduren en in de al of nlot verre toe komst kan by andere politieke omstandig heden de openbare meening meer gewicht in de schaal loggen dan zy thans deed. Daarom biyvo do oppositie wakker en worde hot be pleiten van het goed recht der Boeion niet van do pebtieko agenda van het Nederland sche volk geschrapt, al mochten zy thans Onder den voet komen. Eerbied voor hot recht en ons eigen bolang eisehen hot beiden. Adhaosie aan deze protestbeweging betuige men door teekening op oen der lysten daar toe neergelegd aan het Bureel van hot Leidsch Dagblad, op de 60ciöteiten Amicitia on Concordia en by de heeren boekhandelaren Yan Doesburght JZooyter on Blankenberg. liet bestuur van de afdeoling Leiden en omstreken der Nederl. Zuidafrik. Vereeniging, J. H. Donker, waarn. voorz. J. W. Muller, secret. Ch. M. Dozy, penningm. LEIDEN, 23 An gil sin s. De kapt A. L. Boonacker, van hot 4de reg. inf. te Lelden, is bestemd voor kapitein van speciale diensten en zal 1 October a. 8. optreden als directeur van den cursus. Het Ryks Ethnographisch Museum te Leiden hcoft van den hoer P. K. A. Meerkamp van Emden, consul der Nederlanden te Manilla, wederom eenige voorwerpen (nader omschreven in de „Sts.-Ct." No. 196) ten geschenke ont vangen. De voortgezette jaariyksche algemeene vefgadoring van den „Nationalen Bond van Handels- on Kantoorbediendon in Nederland" zal plaats hebben op Zondag 26 Augustus a. 8., des morgens te 10 uren, in het Agneta- park te Delft, daartoe welwillend afgestaan door den heer J. C. Van Marken. Tot afgevaardigden van de afdeeling Leiden zyn gokozen de heeren H. Haaksma en A. M. J. Van Carapen. De leden hebben toegang tot deze ver gadering. De heer W. Kelder, beroepen predikant te Heinenoord (Z.-H.), zal a. s. Zondag 26 Aug. aldaar bevestigd worden door ds. HOte, predi kant te Castricum. Voor het examen Fransch (L. O.) ia geslaagd J. Kniphorst, van Leidschendam. Aan het Staatsexamen tot toelating aan do Universiteit namen van 20 tot 22 Augus tus deel 7 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid enz. Toegelaten zyn 3 can didaten, de heeren J. Van Heusde Jr., P. F. Swagerman en O. Jans. Voor de faculteiten der geneeskunde enz. werden 6 candidaten geöxamineerd. Toege laten zyn 3 candidaten, de hoeren P. L. BauYet, C. L. Tondu en J. G. B. Schrödor. Gedurende don loop van het examen trok zich een candidaat torug. Na voortzetting van hot examen zyn van do vorige groep alsnog goslaagd mej. E. A. J. Potter en de hoor M. C. Valk, beiden voor het diploma B. Do hoor Von Weckherlin, onze gezant te Konstantinopel, keert do volgende week derwaarts torug, ten einde op 1 Sopt. tegon- .woordig to zyn by do viering van don ge denkdag der troonsbestijging, nu 25 jaar ge leden, van den Sultan van Turkye. De leden van hot gevolg van den Schab van Perziö zullen, voor zoover zy niot in het Koninklyk Paleis logeoren, intrek nemen in Hotel „Den Ouden Doelen" en „Hotol dos Indos", te 's-Gravenhago. Aan den klerk van politie te 's-Graven- hage F. II. M. Nittel is byzondoro tevreden heid betuigd voor zyn kloek optreden by de aanhouding onlangs van den verdachten v. B. Ter oere van den verjaardag van de Koningin geeft onze minister van buitenland sche zaken op 31 dezor een gastmaal, waaraan oen aantal gezanten by ons Hof, enkele hooge Staatsambtenaren en autoriteiten zyn ge- noodigd. De voorzitter van do Twoede Kamer is gisteravond uit het buitenland in Den Haag teruggekeerd. Hr. Ms. gezant te Konstantinopel, mr. W. von Weckhorlin, is te Soestdyk door H. M. do Koningin en vervolgens door H. M. de Koningin-Moeder ten gehoore ontvangen en heeft des avonds aan hot diner ten Hove deelgenomen. Onze Koningin, die by gerucht reeds herhaalde malen verloofd was, is het eindelyk officieel, sodert Maandag, Bchryft de „Petit- Bleu." Zy huwt met prins Adolf Fredorik van Mecklemburg. Haar verloofde is don lOden Augustus 1873 geboren. Hy is de oom van prinses Chri6tiaan van Denemarken (Alexan dria van Mecklemburg-Schwerin, schoon dochter van den kroonprins van Denemarken). Het blad veraam dit bericht uit Kopenhagen. Ook te Frankfort a. M. is een telegram uit Kopenhagen van golykluidenden inhoud inge komen en opgenomen in de dagbladen. In verband met deze berichten vestigen wy er nogmaals de aandacht op, dat de hertogin van Mecklemburg-Schwerin, dochter van den groothertog van Saksen, les indeNederlandsche taal neemt. {Res.-b.) Zooala bekend ls, werden door H. M. de Koningin voor de tentoonstelling van het Noderlandsche Zeewezen een 50-tal zilveren medailles beschikbaar gesteld die uitge reikt zyn aan de voornaamste inzenders. Het getal dezer zilveren medailles is beperkt tot 53 exemplaren; 50 voor de inzenders, een tweetal voor do particuliere collectiön van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder, één voor het Koninklyk Penning kabinet. In geen geval zullen er ooit meer zilveren exemplaren mogen worden geslagen. H. M. de Koningin heeft echter de wel willendheid gehad te vergunnen, dat ook bronzen medailles zullen worden geslagen, die te koop zullen gesteld worden in de tentoonstellingslokalen. Zooals men weet, is het ontworp gemodelleerd door den heer Wienecke, hot stuk is geslagen door de firma Begeer, te Utrecht. De voorzyde vertoont Tromp's admiraal schip, Acmiliz, in volle zee varende (naar een der op de tentoonstelling geëxposeerde platen), de keerzyde Neptunus, den zeegod, den drietand in de hand, te ajidden der baren. De kapt. P. X. Olivier, van het 2de reg. inf. te Nymegen, zal met November den dienst met pensioen verlaten. Baron C. Von Braun, raad van legatie van Oo8tenryk-Hongarye, is in de residentie aangekomen. Er is reeds gemeld, dat de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat6chappy haar ambtenaren, die uit Transvaal zyn gezet, in dienst houdt, al wil zy bun, zoo zy dat ver langen, behulpzaam zyn om een andere be trekking te vinden. Er zyn echter aldus lezen we in do „N. R. C." ambtenaren nu hier te lande en, voor zoover de Engelsche militaire overheid in Transvaal ze als burger beschouwt, nog in Transvaal, die niet meer in dienst der Maatschappy zyn en voor wie het vinden van een nieuwen werkkring dus in de eerste plaats een zaak van belang is. Dat zyn bijv. die ambtenaren, die geen vaste aanstelling by do Maatschappij hadden. Wie byv. na 1 Januari 1896 op meer dan veertigjarigen leeftyd by haar in dienst zyn gekomen of nog geen achttien jaar zyn, be boeren niet tot het vaste personeel. In Juni laatstleden nu hebben de ambtenaren, die geen vaste aanstelling by de Maatschappy hadden, hun ontslag gekregen, ingaande 1 Juli 11., hoewel mot behoud van salaris tot hot einde van deze maand Augustus. Deze ambtenaren zyn dus verstoken van de onder steuning, die de Maatschappy op zoo royale wyze aan haar uitgebannen vast personeel verleent. De heer A. J. E. Rövekamp, tot voor korten tyd inspecteur van het mouvement by de Z.-A. S.-M. en behoorende tot de uit Trans vaal verwijderden, is benoemd tot inspecteur van het mouvement by de Maatschappy tot Exploitatie van Tramwegen te Voorburg. De directie der Nederlandsche Zuid-Afrt- kaansche Spoorwegmaatschappy heeft de volgende circulaire uitgegoven: „De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Ver eeniging heeft zich welwillend in verbinding gesteld met de directiön van spoor- en tram wegen en ook met andere industrieelen, met de vra3g om by voorkomondo vacaturen ge legenheid tot plaatsing te geven aan ons uit Zuid-Afrika verdreven personeel. Hoewel ons onthoudendo van iederen aandrang of raad om den dienst onzer Maatschappy te verlaten, geven wy van het bovenstaande kennis, opdat een ieder, die plaatsing zoekt, daarvan schrifteiyk mededeeling zou kunnen doen aan den heer D. R. Van Urk, secretaris van het informatiebureau der Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging, Kalverstraat 61 te Amsterdam." Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 22 Aug. van Boulogne-sur-Mor; de „Chemnitz", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 22 Aug. te Suez; de „Koning Wiiloni I", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Aug. van Perim; do „Lawoe" arriveerde 22 Aug. van Batavia te Rotterdam; de „Prinses Sophie" vertrok 22 Aug. van Batavia naar Amsterdam; de „Koningin Wilhelmina", van Amstordam naar Batavia, passeerde 22 Aug. Ouessant. Abbenes (gem. Haarlemmermeer). Eergiste ren werd in de Nieuwe-Wetering het ïyk ge vonden van den 61-jarigen alleenwonenden schoenmaker J. v. d. Brug, vermoedeiyk ver dronken. toen hy Vrydagavond huiswaarts keerde. De heer C. Brands, hoofd der school te Haarlemmermeer, komt als zoodanig voor op de voordracht voor een der o. L scholen te Vlaardingen. llazerswoude. Het vyfjarig knaapje, dat 11. Zondagmiddag een trap van een paard kroeg, verkeert in een deernis waar digen toe stand. Behalve een lichte wond aan het voorhoofd is de onderlip geheel vaneenge- scheurd en do bovenkaak totaal vorbryzeld, zoodat hot hoofd in verschillende verbanden zit en het kind slechts met moeite eenlg vloeibaar voedsel kan gebruiken. B(J een nauwgezette naleving der geneeskundige voorschriften en een zorgvuldige behandeling kan, volgens verklaring van den arts, den heer L, Mulder, nog voel terecht komon. We hopen het voor de brave oudera en het onschuldige kind. Van tyd tot tyd komen berichten in omtrent diefstallen van vruchten uit de tuinen en boomgaarden der ingezetenen. Sommige jongens schynen in de schemering met een bootje achter de tuinen langs te varen en als zy hun kans schoon zien, voet aan wal te zetten, om zich aan het eigendom van anderen te vergasten. Men zy op zyn hoede l Hillogora. De Flapschouw van den Ven- nipperpolder zal Ingevolge art. 17 der keur worden gehouden op Dinsdag 28 Aug. a. s. Door de rederykerskamer „Voorwaarts" zal Dinsdag 28 dezer, des avonds te acht uren, in hot lokaal café „Flora", alhier, een uitvoering worden gegeven. Wederom gaf do Hillegomsche Harmo- niekapel in de muziektent op de voormalige buitenplaats „Meor en Dorp" Dinsdagavond ten aanhoore van een talryk publiek een uitvoering, waarby verschillende nummers ten gehoore werden gebracht, die biykbaar zeer in den smaak vielen. Dinsdagmiddag by aankomst van den trein van 3.56 uit Rotterdam, aan het station Hillegom, bevond zich in een dor eerste-klasse- ry tuigen een persoon, als werkman gekleed, die geen plaatsbewys kon vertoonen en uit wiens doen en laten kon worden vermoed, dat hy niet wel by het hoofd was. Door de politie in bewaring genomen, werd hy ver volgens naar Rotterdam, waar hy thuis be hoorde, overgebracht. Oude-Wetering. De leerlingen dor openbare scholen te Oude- en te Nieuwe-Wetering, benevens onderwyzend personeel, maakten Woensdag gezamonlyk per stoomboot „Cars- jens" een uitstapje naar Katwyk. Hoewel het weder slechts tameiyk was, was de geest onder de kleinen uitstekend, ze waren allen vroolyk en opgewekt en wisten zich goed te vermaken. Ook ouders der schoolgaande kindoren maakten het reisje mode. Itypwetering. By de brandweer alhier ia benoomd tot brandmeester de heer J. J. Van Benten, en tot assistent de heer H. Straathof Az. Ter-Aar. Mejuffrouw A. H. M. Pielage, onderwyzoros aan de Roomsch-Kath. byzondere school te Langeraar, komt voor op do voor dracht voor onderwyzeres aan de openbare schooi te Heemstede, by Haarlem. De volgende verlofgangers zyn opgeroepen om op Maandag 3 September a. s. by hun korps onder de wapenen te komenJ. Stuiver, W. A. Van Heusden, G. Hassol, 0. Vis, 0. Rietveld, J. J. Otto, G. Broer, A. Hoogeboom en W. Van Eyk, allen behoorende tot het 4de regiment infanterie, in garnizoen te Leiden, Gemeenteraad Tan Aarlauderreen, Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heer S. Kop. Na voorlezing der ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen, wordt in behandeling genomen het rapport vau de ftnancioele commissie, naar aanleiding van het onderzoek dor gemeenterekouing 1899. Overeenkomstig de conclusie van dat rap port wordt die rekening voorloopig vast gesteld. B. en Ws. bieden aan de begrooting der gemeente voor den dienst 1901 ln ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 20,461.22'/^. Op het adres der afdeeling Aarlanderveen (dorp) van de Christelijke werkliedenvereni ging „Patrimonium" om verhooging van de jaarwedde van den gemeento-ve ld wachter De Bruin, wordt op voorstel van B. en Wa. afwyzend beschikt. Do heer Van Muiswinkel merkt naar aan leiding hiervan op, dat het z\Jn bevreemding wekte, dat op het convocatioblljet daaromtrent stond aangegeven: adres enz. om vt-rheoging jaarwedde veldwachter De Bruin, teiw^l in het adrea toch hoofdzakeiyk werd gevraagd om verbod van melkverkoop dooi den veld wachter alsmede om meerder politietoezicht; on oerst daarna op ietwat ondeugende manier het verzoek volgde, zoo noodlg de jaarwedde te verhoogen. Do Voorzitter zegt, dat hy van de verzoe ken om meerder politietoezicht en verbod melkverkoop geen notitie heeft genomen, om dat het oordeel daarovor niet behoorde tot de bevoegdheid van den Raad. Adressanten haddon zich hieromtrent moeten wenden tot hoogere autoriteiten. Do Raad heeft alloen te beslissen over het bedrag dor jaarwedden van do politie. Do Voorzitter kan evenwel medodeelon, dat het verzoek om meerder politietoezicht Inderdaad succes hooft gehad, want de tweede onderteekenaar van het adro6 heoft na de indiening daarvan reeds meermalen met de politie kennis gemaakt 84) Als men hom maar over kon halon Gerlinde voor eenigen tyd weg te zenden, ik zou kaar gaarne mede naar Berkheim of de stad nemen, daar wy dezen winter or voor eenige weken heengaan, maar dat zal wel nauwolyks te ver- krygen zyn." „Zoo'n oude egoïst," sprak de generaal geërgerd, „wat moot er van het arme kind vvorden, als hy de oogon sluit? Maar onzo jongedames laten werkelyk op zich wachten; li9t wordt tyd, dat zy ver- schynen." Do jongedames hadden zich werkelyk wat verlaat, maar het kwam niet daardoor, dat haar toilet neg met in orde was. Hertka bevond zich reeds geheel gekleed in haar kamer; zy had haar kamenier weggezonden en stond voor don grooten spiegel, waar zy het oog niet afhield. Men zou hebben kunnen denken, dat Bij in de bewondering barer eigon schoonheid verzonken was, maar do oogen hadden oen zeldzaam droomerige uitdrukking en zagen blijkbaar niets van het beeld, dat het heldere glas weerkaatste. Zy schenon in onbekende verte te staien. Daar werd zacht de deur dor aangrenzende kamer geopend en Gerlinde verscheen. Do heide jonge meisjes hadden steeds met elkander omgegaan als de grafelyke familie op „Stein- tück" kwam; toch keersckte er niot do minste Vertrouwelykheid tusscken beiden. Gerlinde zag mot schuine bewondoring tot dé schitterende Hertka ojfo torwyi deze haar hoogstens uit medolyden ontving en haar dikwyls zelfs met al den overmoed van oen gelukskind bespotte. Ook hedon rustten de oogen van „de kleine burchtvrouw" met on verholen bewondering op de jonge gravin, die er inderdaad als een bruid uitzag in haar wit zyden kleed, dat in dichte plooien neerhing. Een enkele witte roos was in het haar ge- i stoken en een ruiker van heerlyk geurende, half geopende rozeknoppon lag op een tafeltje naast den spiegel. „"Wat zyt gy 8choonI" sprak Gerlinde onwillekeurig. De jonge gravin keerde zich om en lachte, maar het was geen iachje van bevredigde ydelheid. „Ik kan u het compliment teruggeven," antwoordde zy. „Gy ziet er heden aller liefst uit." Het jonge meisje droeg niet langer de bekonde gryze kamerjapon, de gravin had er voor gezorgd, dat haar petekind op het feest van lieden in een passend toilet ver scheen, maar Gerlinde gevoelde zich blyk- baar niet op haar gomak in deze ongewone pracht en verstond het niot, er zich in te bewegen. Zy voelde misschien wel hoe weinig zy in dezen glanzendon kring paste en dat maakte haar nog meer verlegen. Bedeesd stond zy daar en waagde het nau wolyks de oogen op te slaan. „Maar deze belacheiyk styvo houding moet gy afleggen," sprak Hertka op critiseerenden toon. „Op den eenzamen „Ebersburg" verleert gy nog geheel, u onder de menschcn te bowegen. Gy ziet daar niemand als uw vader en de boeren uit het naaste dorp, waar gy ter kerk gaat." Gerlinde zwoeg on liet het kopje hangen. Niemand Zy dacht aan den jongen gast, die in storm en onwedor gekomen en by helderen zonne- schyn weggegaan was, maar zy had er tot nu toe nog geon woord van gesproken, hoewel het een groote gebeurtenis in haar eenzaam leven was. Een onbewuste bedeesdheid sloot haar de lippen en heden had zy er in geen geval over kunnen spreken. De herinnering aan den zonnigen morgendroom op de oude puinhoopen was niet geschikt voor het oor der jongedame, die de vriendin barer jeugd zoo koel behandelde. Hertha had zich weder omgewend, haar oog viel daarby op het tafeltje, waarop de rozenstruik lag. Deze viel op den grond, zonder dat zy er acht op gaf. Gerlinde raapte hem op. „Dank u," sprak Hertha onverschillig, ter- wyl zy de bloemen aannam. Zy schenen los by elkander gelegd te zyn, want oen der rozen was uit den ruiker losgeraakt en lag nu Juist voor do voeten dor jonge gravin, die er met een eigenaardig scherpe uitdruk king in haar oogen naar keek. Misschien kwam haar de herinnering in de gedachten aan dien avond, toen ook zulk een welriekende half geopende knop aan haar hand ontvallen wq3, om weinigo minuten daarna door een yzeren voet vertreden te worden. „Laat maar liggen 1" weerde zy driftig af, toen Gerlinde zich opnieuw wilde bukken; „wat geef ik om zoo'n enkelo roos, ik heb er immers genoeg?" „Maar het is een geschenk van uw bruide gom," merkte het jonge meisje op. „Nu ja, ik zal zo ook van avond dragen; meer kan Raoul toch niet verlangen. Als maar eerst die plechtigheid van gelukwenschen voorby is 1 Het is zoo doodeiyk vervelend vaa iedereen hetzelfde te hooren en naar al deze banale toespraken te moeten luisteren. Ik ben er heden volstrekt niet toe in de rechte stemming." De woorden klonken zeer ongeduldig en er lag ook iets zenuwachtigs in de wyze, waarop zy nu in de kamer op en neer begon te loopen. Gerlindes oogen volgden verbaasd de trotsche, koninklyke vorschyning, met haar zwaren zyden sleep; zy begreep nlot, dat een bruid op haar verlovingsdag niet in een go- schikto stemming kon zyn om gelukwenschen te ontvangen, en op verwonderden toon vroeg zy: „Hebt gy graaf Raoul niet lief?" Hertha bleef plotseling staan. „Een zeldzame vraaghoe komt gy daarby Zeker heb ik hem hef, wy zyn immers voor elkander opgevoed, ik wist reeds in myn kinderjaren, dat hy myn man zou worden. Hy ia schoon, ridderiyk, beminneiyk, myn gelyke in naam en geslacht; waarom zou ik hem dan niet liefhebben? G(J polooft toch niet, dat het heden by een vc? loving nog even romantisch toegaat als ln uw oude kroniekboeken, waar altyd eerst om do bruid gestreden moest worden? Gisteren nog hobt gy ons een dorgeiyke geschiedenis verteld van een zekere Geertruida." „Geertruida Van Eborstein en Diederik Fernbacher," viol Gerlinuo haar in de rode, alsof zu mot den naam een prikkel ontvangen had. „Maar zy mocht hom niet huwen, omdat by niet Yan adellyke afkomst was, maar de zoon van een koopman." „Zy mocht niet?" vroeg Hertha, het hoofd trotsch opheffend. „Zy wilde misschien ook niet, het stuitte haar waarschyniyk tegen de borst den ouden, adeliyken naam van baar geslacht tegen dien van oen ryko koopmansfamilie om te ruilen. Begrypt gy dat niot, Gerlinde? Wat zoudt gU doeui, als gy byv. iemand van burgeriyke afkomst bemindet?" „Dat zou verschrik kolyk zyn 1" sprak Gorlinde met al de ontzetting van een kind, dat haar voorouders tot in do achteto eeuw kon tollen, en dan voegde zfi er met volle overtuiging by „Vader zegt, dat dit niet voorkomen mag.* „Maar hot is toch voorgekomen, zelfs hl uw eigen geslscht. Iioe waa bet einde dier geschiedenis eigeniyk? Heeft het bewuste meisje /au haar D'ederlk afgezien?" De arme Gerlinde bemerkte hot Inderdaad niot, dat zy al don tyd barer aanwezigheid het mikpunt voor do spotterayen van Raoul on Hertha geweest was, die haar by elke gelegenheid noodzaakten zich belacheiyk to maken. Zy wUde zich zoo gaarne dankbaar toonen voor de vriendschap, die roer. haar bewees, en geloofde lr. haar eenvoud, dat mon verkeiyk belang stoldo ln de geschiedenissen, die haar zoo belangryk toeschenen. Zy vouwde dan ook nu ernstig de handen en begon woder op haar gewone wyze eeu stuk van de kroniek haara huizes op te dreunen, die dezen koor echter niet met een vroohjko bruiloft eindigde zooals by Koonraad Van Ebersteln on Hildegondo Van Ortenau, maar mot een scheiding. Do geschiedonls was zeer lang en do riddemamon en jaartallen, die Raoul zoo verschrikkeiyk vond, kwamen weder ln ontelbare menigto voor, maar do jonge gravin scheen heden haar spotlust verloren te hebben. (Wordl vervolgij

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1