A. ZiEWENSTEIN, ÜNSTËTALMSE Fotografie „Studio", VERPACHTING LEIDSGH DAGBLAD, WOENSDAG 22 AUGUSTUS. - TWEEDE BLAD. Anno 1900. PERSOVERZICHT. Vervolg der Advertentiën. WIEHUA's Boek-, KunSt- Muziekhandel, Breestraat 52, Leiden. WILLEM 0PPEN00RTH De Vecht bij Weesper- Carspel. LEVENSPILLEN, Levenspillen Levenspillen Levenspillen JLeveiispillen Levenspillen Levenspillen raait nooit. esse 62 Hoogewoerd 165.593710 1 AHnipartriltsi a A-. 2Cal8l a L-. BLOEMBOLLENLAND De Firma LEZWIJN en EIGEMAN, te uam, Haarlemmerstraat 147, lenrt de beste cd goedkoopste KMfilACiilJiES op afbetaling en a Contant, met flinke korting. ms3 34 ONDERRICHT CTIRA.TIS. Vertegenwoordiger A. DE Xo. 12 ±21. Prof. Jan Ten Brink, die op het Taai en gros te Gent door den heer Kooien werd [gekapitteld over zijn veelvuldig gebruik van bastaardwoorden, schrijft in De Telegraaf 0. a.: „Kunst- en wetenschappelijke termen" ■blijven „stellig geoorloofd in den Nederland- ;schen stijl." Zy, die het gebruik dezer termen 'afkeuren, zijn öf domooren, óf nijdige vitters, ;óf beiden te zaam." En dan gaat hy voort: „In het kunstwerk zelf eische men den zuiversten Nederlandschen styi. In roman of drama vermjjde men de mode-woorden van hedendaagsche mode-schrijvers. „Aspiratie", „intuïtie", „suggestie" kunnen volmaakt goed gemist worden, evenals „intens", „enorm", „troublant". Ik weet wel, dat er in sommige uitheemsche woorden meer fijnheid van scha- keering verborgen schijnt te zijn dan in onze j geijkte termen maar men strove dan naar meer uitgezochte woorden, om het begrip (volkomen juist te vertolken. Onze Nederland- èche taal is zoo ryk, dat zy den degeiyken kenner nooit teleurstelt." De Nederlander is, inzake de Ongeval lenwet, van oordeel, dat er in de critiek op de houding der Regeering na het votum der Eerste Kamer eenige waarheid ligt. Even wel acht het blad die houding in 's lands belang. „Boter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. En de hartstochtelijkheid, waarmee de radicalen jammeren, dat het Eerste-Kamer- votum geen politieke gevolgen heeft gehad en niet tot Kamerontbinding of Kabinets crisis heeft geleid, schijnt ons moer ingegeven door de zucht om de Eerste Kamer te kastij den en haar te doen gevoelen, dat zy niet zoo maar straffeloos een woord kan meespre ken, dan door een juiste schatting der belan gen, die hier op het spel staan. Zoowel het belang der arbeiders by een ongevallenverzekering als andere internatio nale belangen zouden grootelyks geschaad ^yn door van de verwerping een politieko quaestie te maken, en worden het best gediend den inhoud van het nieuwe ontwerp, dat zeker nog voor verbetering vatbaar is, nu daargelaten langs den door de Regeering ingeslagen weg. 5 Wy verheugen ons dan ook, dat, blykens liet Voorloopig Verslag, ook zy, die een anderen weg hadden willen zien govolgd, nu het gewyzigd ontwerp er eenmaal is, meeren- deels hun medewerking niet willen onthouden. Dit zal hun te gemakkeiyker vallen, als «y bedenken, dat de voornaamste grieven dor Eerste Kamer ook door de meerderheid der Tweede Kamer werden gedeeld en daar slechts door bykomende omstandigheden zonder effect bleven. Reden, waarom dan ook in het Voor loopig Verslag door hen, die de houding der Regeering toejuichten, met recht kon worden aangevoerd, dat het nieuwe ontwerp evengoed kan beschouwd worden als een concessie aan de Tweede Kamer als een aan de Eerste." Onder het hoofd „Een ongewenscht tydstip voor promotie" zegt „Mars" in het Han delsblad: Tegen 1 November dezes jaars is in het leger een belangryke promotie te verwachten, waardoor de gemoederen niet weinig in beroering zyn gebracht. Uit den aard der zaak moeten in een lang durig vredestydperk enkele hooge dignitarissen den gelederen vaarwel zeggen, ook al zyn ky nog physisch geschikt voor den dienst, Jmi te voorkomen, dat, door stilstand in de promotie, de ambitie van velen gefnuikt WordU Het is nu o.. naai in het militaire leven anders dan in het civiele; men moet veelal in de kracht des levens de taak uit handen geven, waarby dan toch niet over het hoofd gezien moet worden, dat geschiktheid voor de vredestaak vooral in hooge rangen nog iets anders is dan geschiktheid voor do taak te velde. Zyn de loopende geruchten omtrent de a. s. promotie juist, dan gelooven wy, dat het streven naar billykheid niet uit het oog -i-ai worden verloren. Tevens mag een woord van waarde6nng niet worden teruggehouden, nu de minister 1. van oorlog gebroken heeft met het stelsel zyner voorgangers, om hoogen autoriteiten, als het ware op stel en sprong, den dienst op te zeggen. Zy hebben gelegenheid om hun plannen togen het verlaten van den dienst tydigvoor te bereiden. Met het oog op het tydstip der persoonsverwisseling kan evenwel geen onver deelde instemming met 's Ministers stelsel betoond worden. Men is nu als het ware in het heetst van den oefenlngsstrydbyna het geheele jaar berust de oefening oen elementair karakter dragendo in handen der sulbalterno officieren; uitsluitend in de zomermaanden vindon de hoofd-offleieren gelegenheid in hun tactischen werkkring op te treden; is datnuhetgewonschtooogenblik, om aan velen het commando: „Bajonet-af" in de ooren te doen klinken? Wy gelooven het niet. Is het redeiykerwyze te verwachten, dat do demissionnaire autoriteiten nog steeds met yver de oefeningen zullen leiden? Zullen zy niet een gegronde vrees koesteren, dat hoogere autoriteiten hun doen en laten zullen afkeuren, om te bewyzen, dat hun heengaan als gemotiveerd is te beschouwen? Zullen de troepen, vooral subalterne offi cieren en kader, nog voldoende vertrouwen hebben in leiders, die gewogen en te licht bevonden zyn? Ik wil hiermede niet beweren, dat al de tot pensioen aangewezenen wegens onbe kwaamheid hun taak uit handen zullen geven. Wie heden bekwaam is, wordt niet na zoo'n besluit morgen plotseling onbe kwaam; dat zy verre. Maar in de oogen der ondergeschikten is toch de aureool ver dwenen. Ga maar eens luisteren by de ver- trouwoiyke gesprekken in officiers-sociëteit of kazerneI Aan wien de schuld zal men wellicht zeggen de betrokken personen hebben een vertrouwelijke waarschuwing het zoogenaamde „briefje" ontvangen. Maar de ervaring leert, dat het geheimen van niet langer dan een paar dagen zyn. Het nieuws wordt medegedeeld aan enkele vrienden, er worden huizen te huur gezet, paarden te koop aangeboden, en de dagbladen weten het ook dra. De combinatiën van de vervulling der te verwachten vacatures zyn al in vollen gang. Er worden by de manoeuvres schatten gelds uitgegeven, om generaals, kolonels on luit.-kolonels tot hun oorlogstaak voor te be reiden, en nu voor velen met de zekerheid, dat z(j die wetenschappeiyke en practi6che ervaring ovor een paar maanden by het kool- planten herdonken kunnen. Terwyi diezelfde manoeuvres van onschat bare waarde zouden zyn, voor de aan staande divisie-, regiments- en bataljons commandanten, om hun officieren te leeren kennen, die zy in Januari by de invulling der condulte-staten mooten beoordeelen. Is het niet om een gemeenzame uitdruk king te bezigen te gek, om alleen te loopen? De fout is niet alleen, dat enkele autori teiten nu reeds weten, dat zy heen gaan; neen, de persoonsverwisseling op 1 November is op zichzelf een failure. Het geschikte tydstip is: ongeveer April of Mei, met waarschuwing vóór I Januari. lo. Omdat dan een oefeningstydperk aan vangt, en dus het demissionnaire tydperk valt in de wintermaanden, waarin er weinig contact is tusschen de chefs en de troepen, om de eenvoudige reden, dat er dan nagenoeg geen troepen onder do wapenen zyn. 2o. Omdat het voorjaar een verhuis-tydperk is. Dus zoowel in het belang van den dienst als van de personen, is het voorjaar te ver kiezen. Wanneer men nu achter de schermen kon zien, zou denkeiyk niet biyken, dat de Minister deze bezwaren ontkent; maar wel, dat or persoons-quaesties by betrokken zyn, of mogeiyk, dat een minder geschikt oogenblik tot het inzenden van beoordeelings- staten Invloed doet gelden. Maar byna zeker zou men inzien, dat in stryd met het bekende spreekwoord: wat het lichtste is, het zwaarste hoeft gewogen. Gedane zaken nemen geen keer; hoewel, als men ernstig mocht willen, nog wel enkele der genoemde bezwaren opgeheven zouden kunnen worden. Maar het is toch, afgescheiden hiervan, niet overbodig op dezen ongewenschten gang van zaken te wyzen; omdat ook in de toe komst hetzelfde te vreezen is. Niet zelden blyven hooge autoriteiten, met het oog op de pensioenwet, 2 jaar in functie. Goschiedt dit, dan hebben wy over 2 jaar weer een November-promotie to wachten. Daartegen mag dan toch wel tydig gewaar schuwd worden. Do Nieuwe Rolterdamsche Courant zegt: „Met de strekking van het betoog van Eet Vaderland" (waarvan in ons vorig Ovorzicht mededoeling werd gedaan) „vereenigen wy ons. Geen verhooging van ons tarief van invoerrechten, tenzy de noodzakelijk heid om thans deze verhoogde belasting op te leggen duideiyk wordt aangetoondI En dat is in do Memorie van Toelichting niet geschied. Met het geven van hun toestomming tot het opleggen van nieuwe lasten zyn de Staten- Generaal nooit toeschietelyk geweest. De voor gestelde verhooging van den wfinaccijns moest nog niet lang geleden worden teruggenomen, toen de bohoefte aan deze nieuwo bron van inkomsten niet onvermydeiyk bleek. De ver hooging van het effectenzegel moest achter wege blyven, tot in compensatie daarvoor de rykstollen konden worden afgeschaft. En zoo zal men nu ook het bewys mogen vragen, dat deze belastingverhooging onvermydeiyk is. Natuuriyk is er voor de voorstanders van het vrye ruilverkeer nog meer reden om dien eisch te stollen, waar het ingediende wetsont werp, ofschoon geen protectie beoogend, toch het verschil tusschen ons Ü8caal en een zuiver protectionistisch tarief kleiner maakt. Dat oen minister van financiën gaarne voor een wat ruime kas zorgt, verstaan wy. Maar van den minister Pierson mag, met het oog op de beginselen, die hy steeds heeft voor gestaan en waarvan hy de eminente verdediger is, met grond verwacht worden, dat hy aan een voorstel tot tariefaverhooging slechts vast- houde, wanneer duideiyk vaststaat, dat men er niet buiten kan". Het Handelsblad verklaart het wetsontwerp tot herziening van het tarief voor invoer rechten, wat de voorgestelde verhooging be treft, niet verwerpeiyk te achten, maar hot wil toch nader aangetoond hebben, dat die verhoogingen te rechtvaardigen z(jn. Het geeft een lystje van de artikelen,waar van de Regeering verhooging van inkomsten verwacht, en voegt daaraan toe: Men ziet uit dit lystje, dat de verzwaring van rechten byna uitsluitend zal drukken op woeldo-artikelon, die ten deele hier te lande niet voorkomen of niet vervaardigd worden. Daar do heffing geschiedt naar de waarde, bedraagt de verhooging voor do goedkoopste soorten zeer weinig. Maar een verhooging, dus eon duurder maken van die artikelen, bewerkt de voor dracht toch zeker, en 20 pCt. meer is geen kleinigheid. Daarom zal do Minister nog in meer byzonderheden, dan hy in zyn toelich ting heeft gedaan, moeten aantoonon, dat zulk een versterking van de schatkist, ook uit artikelen, die slechts zeer betrekkeiyk als weeldezaken zyn te beschouwen (met name goedkoope manufacturen, krameryen, metalen- waren, enz.), onvermydelyk is. Het meest gewensclit zou wellicht zyn ge heele vrydom van invoerrechten, het maken van ons land tot een porto franco, geiyk anderhalve eeuw geloden reods de stadhouder "Willem IV voorhad. De mogeiykheid echter, om ons land aldus tot oen stapelplaats van oen aantal handelsartikelen in West-Europa to doen zyn, is zeer gedaald wegens de wyzigingen, die in don handel zyn gekomen door het toenemende betrekken van waren rechtstreeks uit de plaats van oorsprong. Bovendien zouden de artikelen, die hier te lande accynsplichtig zyn, by invoer toch moeten worden belast, wat het behoud van een groot aantal ambtenaren en van formaliteiten van contróle noodig zou maken. Eindeiyk zou het hoogst bezwaarlyk vallen de 11 millloen, die do Regeoring uit de invoerrechten hoopt te erlangen, op andere wyze binnen te krijgen. Daarom achten wy het ontworp, dat de grondslagen van ons tarief stipt handhaaft - een fiscaal, niet-beschermd tarief en slechts een zeor matige verhooging van enkelo ge heele fabrikaten voorstelt, zonder de thans vrye artikelen te belasten, niet verwerpeiyk, mits nador wordt aangetoond, dat de ver hooging van 5 tot 6 pCt. te rechtvaardigen is. Een verlaging of afschaffing van het recht op thee, die al meer volksdrank wordt, en als belangryk handelsartikel met koffie en tabak op óón lyn mag gesteld worden, ware mede zeer gewenscht. De Minister zegt in zyn toelichting nadtuk- keiyk, „dat elke poging om aan het taiief een andor karakter te geven dan het bezit, by hem principieelo bestryding zal vinden." Aan pogingen daartoe zal het niet ontbreken, maar dezo zullen, zoowel by de meerderheid der Kamer, als by de Regeering, op besliston tegenstand 'stuiten. In het Haagsche Dagblad schryft „Een lid van het Nationale Arbeidscomitó" Er is geld noodig in do schatkist en de vryhandelaar-minister ziet wel, dat er alleen nog wat te halon is uit een belasting op den invoer \an artikelen, welke in ons land worden gefabriceerd. Maar, denkt mr. Pierson, kom ik met zulk een voorstel, dan knyp ik myn mooie theo rieën dood. En nu neemt hy zyn draai. Gold moet er zyn. Een protectionistisch tarief wil hy niot. Daarom reduceort hy de opbrengst van een protectionistisch tarief tot een minimum, en noemt dat dan fiscaal tarief. Noemt men dat muggenziftery Er is ovenwei erger. De teleurstelling zöt zich om in groot nadeel. De Grondwet decreteert, dat alle burgers gelyk zyn, geiyke rechten hebben. 't Mocht watl Minister Pierson onderscheidt twee soorten burgers: handelaars en industrieelen. Rechten hebben alleen de eerstenplichten alleen de laatsten. Aan den handel moet toch maar geen enkel strootje in den weg gelegd worden. De handel gaat vry in en uit. De schatryke tabaksondernemingen moeten nog ryker, do onbeschermde industrieelen nog armer worden. Op de industrieelen drukken alle lasten. Straks zal een nieuwe Ongevallenwet hen nog moer komen treffen. Met een euphemisme noemt mr. Pierson die wet in het belang van den arbeider, en tracht zich op die wyze te dringen in de gunst van dio nieuwe armóe van aanstaande kiezers. Doch het belang van don arbeider behar tigen, veronderstelt in de eerste plaats het belang van den patroon behartigen, want buiten den werkgever kan geen arbeider. Als geno geen werk geven kan, is deze in de onmogeiykheid werk te verrichten, on zoo te voldoen aan zyn eerste levensbehoeften. Welnu 1 Laat den workgevor onbeschermd. Belast hem met drukkende wetten in het voorgewende belang van den arbeider. Dan hindort gy de ontwikkeling der nyverheid, jaagt de fabrikanten het land uit en laat den arbeider in ellende achter. Dat is „le rever6 de la médaille." Als wy Wat verder zien dan onze neus lang i3 en een kykje nemen in het buitenland, staan wy verbaasd over do toenemende nyverheid en over den Wolstand van de arbeidende klasse. Daar begrypen de wetgevers de wezeniyke belangen van hot volk en beschermen don nationalen arbeid. Ons hoogwffs Ministerie heofc do wfishoid in pacht, lacht met de voorbeelden van buiten en maakt aparte receptjes klaar. Met oen schaterlach over onze domheid en een onverholen genoegen zal de buitenlandsche fabrikant en de inlandsche handelaar dit armzalig wetje ontvangen. Het dient hun be langen meesterlyk en laat onzon nationalon arbeid op krukken rondspringen. Wanneer zal er toch eens eon einde komen aan al die sociale proefnemingen en aan al dat eigenzinnig gelief hebber? Niet zoolang een Pierson aan hot laatje zit. Laten do kalme, verstandige en bezadigde menschen in den lande zich toch vereenigen, in Zyn Excellentie een beentje te lichten. De Nederlander verwacht, dat de voorge stelde verhooging van invoerrechten den ouden stryd over vryhandel of protectie zal her openen. Wel slooft do minister van financiën zich in de Memorie van Toelichting uit, om to betoogen, dat hier heusch geen protectie bodoc-lJ wordt, dat hot tarief fiscaal is on fiscaal blyft, maar ontkonnon kan hy niet, dat do herziening eenigszins „boschcrracnd" zal werken. „Maar ondanks al zyn onderscheidingen en ondanks do zorgvuldigheid, waarmee 1:J zich nu reeds pantsert, zelfs logon don schyn van protectionismo, kan do M'nis'or onmogolyk beletten, dat dit ontwerp de oude strijdvraag weer op het tapyt zal brengen. Immers den protectioniston kan liet bittor weinig schelen, of de Minister zyn tarief Ö6oaal noemt, wanneer hot maar in bescher mende richting werkt. Zy achten dan in olk geval iets gewonnenen de vraag, of de belas tingverhooging noodzakelijk is, zal bij hen niet zwaar wegen. Komt er geid te veel, dan kunnen later andere belastingen verminderd wordon. De doctrinaire vryhandelaars daarentegen zullen angstvallig vragen: „Hebt gy waarlyk die 18 ton noodig? En zoo ja, kunt gy die waarlyk niet uit het aandraaien van andere belastlngschroeven vinden? Bedenk het wol, dóze belasting is de slechtste van alle". Hier komt by, dat de Memorio van Toe lichting zich slechts zeer vaag uitlaat over do behoeften, waarin de 18 ton zullen moeten voorzien, en over de onmogeiykheid om zo voorshands langs andere wegen te verkrygen. Ware de Memorio op deze punten uit voeriger, dan ware bovenbedoeld debat wel licht grootendeel8 afgesneden. Maar nu ze hieromtrent weinig zegt, zal het te natuuriyker zyn, dat de quaestie van 'vryhandel of protectie de ontvangst, welke aan dit ontwerp wordt beroid, voor een niet gering deel beheerscht." Eet Huisgezin zegt aan het slot van een hoofdartikel: „Al zyn wy den heer Pierson dankbaar voor de vry algemeene verhooging van het recht van 5 tot 6 percent, toch mogo ons in verband mot zyu verhandeling over een fiscaal en een protectionistisch tarief nog een opmerking veroorloofd zyn. Het beginsel der wet is, zegt de Minister, „dat ln hoofdzaak alleen fabrikaten voor be lasting in aanmerking komen, volledige voor het hoogere, halffabrikaten voor het lagere recht." Is een tarief, waaraan dit beginsel tot grondslag ligt, een fiscaal of een protectio nistisch tarief? Natuuriyk protectionistisch. Ieder recht, op een fabrikaat geheven, d^t ook hier te lande vervaardigd wordt, is u.c den aard der zaak beschermend. Wy betrappen Z.Exc. dus op een tegen spraak. Eenerzyds zegt de Minister: „In een fiscaal tarief wordt bescherming niet bedoeld of gezocht; ons tarief is fiscaal; ergo, mag het bescherming noch bedoelen, noch zoe ken," en anderzyd8*. „Het beginsel myner herziening is, dat in hoofdzaak alleen fabri katen voor belasting in aanmerking komen," wat met de bedoeling van een zuiver fiscaal tarief in lynrechten stryd is. Immers, dit laatste zal juist niet in hoofdzaak fabrikaten voor belasting in aanmerking doen komen, omdat uit zulk een belasting de meeste be scherming voortvloeit, terwyi de bescherming naar 's Ministers eigen woorden zoo gering mogeiyk moet zyn. „Hoe hot zy en wat de heer Pierson ook zegge, hetgeen hy geeft is althans iets. Dit worde alvast aanvaard. Meer is van dezen Minister en van deze Kamer niet te ver wachten." De Nieuwe Amhemsche Couran'. is ontevre den. „Het ontwerp wemelt van inconsequen ties" meent dit blad, en het besluit: „Het komt ons voor, dat de Minister van deze Tariefwet even weinig vreugde zal bele ven als van de vroeger voorgestelde accyns- verhooging op wyn en gedistilleerd. Komt zy tot stand, dan geschiedt het alleen door de hulp van de heele en halve protectionisten. Maardan behoort de heer Pierson af te treden als bestuurslid der voreeniging „Hot Vrye Ruilverkeer"." J3ericliten over Rijnlnnd's boezem, gedurende de week van 1218 Aug. 1900. St&nl van den boezem te Lolden. Idem te Onde-Wetering Werking der stoomgemalen Waterlooziag laDga natuurlijken weg. Waterinlating Regenval in mM. 12 Aag. 13 Aug. 14 Auj. 1> Ang. 16 Aug. 17 Ang. 18 Aug. 60 49 6) 64 64 66 66 cm.—A.P. 60 61 62 55 66 67 57 om.—A.P. Spaarndam 24 u., Halfweg n., Gouda u., Katwijk u. Spaarndam u„ Halfweg u., Gouda 12!/s u„ Katw.jk 58 n. Door de sluie te Gouda 46i/a u. 0.3. EN 6876 19 (CORNs. VAN DER VEN), Expositie van de Schilderij krediet. Meubelen, Bedden, Matrassen, Ledikanten, enz., worden op zéér gemakkelijke voor waarden geleverd, onder de stfiptstc gc- lieimkouding. Brieven Bureel van dit I Blad onder No. 8530. Tegen lagen prys le lmur, aan nette familie: onlangs nieuw gebouwde HEERENHüiZEN, in het geannexeerde gedeelte, op mooien stand. Brieven aan het Bureel van dit Blad No. 6900. 6 IProbeer' he" van nette Burgerlieden, die een vrye Kamer en een net en degeiyk Kosthuis verlangen. 6173 5 Adres: Papenstraat 4. vasten slaap en gezonde kleur. door Dr. HUENTA ver vaardigd naar het recept I van Abt AMBROSIUS DE LA VALLA, te Cartagena, geven gezondheid, levenskracht, geestkracht, sterke zenuwen, genezen zonuwpyn, vrouweiyko ziekten van maag, lever, nieren en ingewanden, algemeene ver zwakking en houden de tering tegen. genezen bloedbederf, hetzy door erfeiykheid ontstaan of uit slechte j gewoonten voortgesproten. immer krachtdadig. zijn genezend en herstellend voor mannen en wouwen, en werken zjjn een bloedversterkend middel, die op ongelooflijke wijze den mensch zeer spoedig versterken. De wonderdadige geneeskracht der Prijs per doos f 1-50, per 6 doozen f 7.50. Ccntrnnl-Depot I/. J. AKKER, te Rotterdam. Verkrijgbaar bij: J. H. DIJKHUIS, Leiden, „De Oude Post". Goud- schesingel 81, Botterdam, P. HAPPEL, Deu Haag, en 0. VAN DEB MEEB Nz., Eoelofarendsveen, franco toezending tegen postwissel. van 7 D.fl. (Zandgrond), in den ücrtcnkainp van Oroot-IIaoKelirocB, te Wassenaar. 6838 14 Aanwijzing op Vrijdag 24 Aug. a. s., des voormiddags elf uren, heeft bi baar brandvrije Kluis een nautnl Brandknsljesgeplaatst (zoogenaamde Safe-Deposit-Inrichting) en geeft gelegenheid tot het liureu van deze Kastjes, tor bewaring van Effecten en andore waardenop b(j haar verkrijgbare conditiën. 90 10 3 jaren scliriftelij U garantie. KORDEN OOK VERHUURD PER ORG, PER WEEK EN PER Haarlemmerstraat 147a

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5