Burgerlijke Stand. geheel 176,000 stuks verschillende goederen tor waardo van 1,138,172 florin beleend, benevens 108,035 kostbaarheden ter waarde van 5,312,643 fl. Destijds werden de meeste beleende voorwerpen nog teruggehaald. Slechts 8374 stuks zyn „verstaan". In het afgeloopen jaar werden 604,319 stuks ter waarde van 8,044,870 fl. en 495,056 sieraden ter waarde van 5,912,786 florfln naar den lommerd gebracht. Daarvan zyn 20,000 stuks niet teruggehaald. Kenschetsend is bovendien, dat van jaar tot jaar voorwerpen van minder waarde worden beleend. Bedroeg de gemiddelde waarde der panden In 1875 nog 17,2 kronen, in 1899 was ze gedaald tot 8,2 kronen, beneden de helft dus. BpaxOe, Een telegram van Bilbao moldt, dat do politie twee Italiaansche anarchisten heeft gearresteerd, die naar Gljon gingen, waar de Spaansche koninklijke familie verwacht werd. BnBload. In Polen is een wijdvertakte samenzwering ontdekt, die niet meer of minder ten dool had dan den togenwoordigen staatsvorm in Rusland ondersteboven te gooien en iedereen to dooden, die een hinderpaal was tegen de verwezenlijking van het doel. Do samen- zworing is aan het licht door een paar moorden, één op een werkman, dio in dienst van de geheime politie heette te zijn» gepleegd op een plein te Czenstochówa, en éón op oen mijnwerker, die gespionneerd had, naar zijn medewerklui meonden. De moordenaars zijn naar een krijgsraad verwezen. Tal van socialisten en anarchisten zijn nog in voorloopige hechtenis. Sopvlö. De Russische gezant te Belgrado, de heer Mansoerof, heeft aan koningin Draga een prachtig briljanten halssnoer overhandigd, dat de keizer van Rusland aan Servië's koningin ten geschenke biedt. Turkfle. Het lid van het Turksche hof van Cassatie, Mychalaki Georgiddi, is door den Sultaa tot vorst van Samos benoemd. Met het oog op de aanstaande feesten ter gelegenheid van den 2östen jaardag van de troonsbestijging van sultan Abdoel Hamid II doet de politie te Konstantinopel op grooto schaal inhechtenisnemingen onder de Ar meniërs. Itaapltolonic. Bij. de overlegging van de begrooting deelde de 'minister van financiën medo, dat de waarde Van den uitvoer uit de Kaap in het afgeloopen jaar 1,176,000 pond sterling minder dan het vorig jaar bedroeg. De uitvoer van diamanten verminderde met 1,579,000 pond, de overige uitvoerartikelen stegen met 834,000 pond sterling. Door middel van besparingen kan het verwacht© tekort van 333,000 pd. st. worden teruggebracht tot 09,000 pd. st. De raming voor het loopende jaar sluit met een overschot van 27,000 pd. st. De oorlog tusschon Engeland cii Transvaal. Het ministerie van oorlog te Londen maakt öekend, dat het telegram van generaal Clery, inhoudende, dat kapitein Reynolds met 22 man by Doornkop door de Boeren verrast was, ook kan gelezen worden: „Kapitein Reynolds heeft 80 Boeren verrast." Er was reeds een telegram uit Durban geseind, dat met deze laatste lezing overeenkomt, maar er schjjnt toch nog twijfel mogolyk te zyn. De „Daily News"-correspondent te Durban seint dat de overval plaats had bij Kotze's drift aan de Buffalo-rivier. Woensdag rukten kapitein Reynolds met kapitein Travers en 22 man uit op het be richt, dat de vijand was in een hoeve, welks eigenaar don onzijdigheidseed had afgelegd. Toen zjj de hoeve naderden stegen de mannon af en slopen te voet verder. Zij vonden een 100-tal Boeren in lager, zonder schildwachten. Toen zy tot 70 meter j waren gekomen reden twee Boeren hen tegemoet, vragende wat zij wilden. Kapitein Reynolds schoot ze met zijn revolver neer. Daarop ont-stond oen grooto verwarring, waarvan de dragonders gebruik maakten om geducht huis te houden onder de Boeren. Volgens een ander bericht herstelden de Boeren zich na een poosje en beantwoordden het vuur, waarop de dragonders aftrokken. Een der hunnen word vermist. Bi) de bezetting van Olifantsnek door Ian Hamilton werden door de Engelschen twee Kruppkanonnen en lemoenen buitgemaakt. Do correspondent der „Daily Express", te Lorenqo-Marquoz, die verleden week het z. g. uit Boerenbron afkomstige bericht omtrent de gevangenneming van 4000 Engelschen in de wereld zond, seint nu weer, dat eveneens volgens een Boerenbericht tusschen Klerks dorp en Potchefstroorn twee voorraadtreinen en 29 wagens op de Engelschen zjjn buitge maakt en dat tusschen Pretoria en Rustenburg 540 Engelschen zijn gevangengenomen. Verder weet die berichtgever te vertellen, dat Bloemhof door de Boeren bezet is en dat generaal De Wet een vliegende kolonne naar den Vrystaat heeft gezonden, die den spoor weg ten noorden van Kroonstad heeft opge broken. Of van al die verhalen een woord waar is, zal eerst later kunnen blijken. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Middel burg geseind, dat de Boeren by hun aftocht naar Belfast alles vernield hebben en dat presi dent Kruger naar Nelspruit verhuisd is. Kleine korpsen Boeren tergen Buller's troepen tusschen Carolina en Wonderfontein. Do „Standard" verneemt uit Pretoria, van den 20sten, dat De Wet Zondagavond 25 kilometer ten noorden van Pretoria gekampeerd heeft. Britsche troepen rukten tegen hem uit. De „Standard" hoopt, dat Roberts De Wet zal vergunnen zich met Botha te ver eenigen, dat zou het gemakkelijk maken, hun naderhand-samen een nederlaag toe te brengen maar de correspondent van de „Daily Mali" to Pretoria vernoemt, dat hot De Wet's be doeling is naar den Vrijstaat terug te keeren als 14) den noodigen mond- on schietvoorraad kan opdoen en een onderhoud kan hebben met Botha. Toen de Wot de Vaal overtrok, heeft hy, naai- men vertelt, uitgeroepen: *Ifc sal naar don Vrijstaat terugkoeren 1" In een gisteren bekend gemaakte Ijjst van Britscho verliezen wordt, melding gemaakt, dat by Klorksdorp op 25 Juli van het boreilen korps van Kimbeiiey zfln gevangengenomen 4 oflicioren en 47 man. Wat daar gebeurd ia heeft lord Roberts niet verteld. Verder bevat de lijst de namen van 13 gesneuvelden, 26 gekwetsten, waarvan slechts 4 licht, 20 vermisten of krijgsgevangonen, 18 overleden aan ziekte, waarvan 13 aan ingewandskoorts. Bovendien liggen nog 65 man govaarlyk ziek. Lord Roberts is reeds bezig Kruger in te sluiten, bericht een „Central-New8"-telegram uit Kaapstad, dat tevens meldt, dat het werk goed vorderh Volgens de Kaapsche „Argus" is men te Lorenqo-Marquez bevreesd voor eon aanval der Boeren op de stad. De Kaapsche „Argus" meldt, dat de Britsche troopen het De Wet erg lastig maken. In een Laffan-telegram uit Pretoria wordt gemeld, dat De Wet Zondagavond vijftien mijion ton noordoosten van Pretoria kampeerde en Maandagmorgen door een Britsch leger werd aangevallen; maar dat De Wet voor de uitgerukte Eogelsche troopen terug is getrok ken, weigerende slag te leveren. Een soldaat van de Kaapsche vrijwilligers, die uit Machadodorp, waar hy gevangen zat, naar het kamp bij Twijfelaar ontsnapt is, erkent, dat de Engelsche gevangenen door de Boeren goed behandeld worden, maar zjj moeten zich, evenals de Boeren zeiven, ver genoegen met weinig kost. Tevens meldt hjj, dat to Machadodorp een Boerencommando van 3000 man staat en ten zuiden eenige kleine lagers liggen. De „Petit Bleu", van Brussel, meldt, dat luitenant Galopaux, een Fransch offleier, die onder De Villebois-Mareuil gevochten heeften bij Johannesburg gevangengenomen werd, te Ostende is aangekomen. Of hy ontsnapt dan wel vrijgelaten is, weet de „P. B." niet. Uit Pretoria wordt gemold, dat vier dassen, door koningin Victoria gemaakt, aan vier manschappen van de koloniale troepen ten geschenke zjjn gegeven, als belooning voor buitengewonen moed. Het buitengowoon gezantschap uit de Zuid- Afrikaansche republieken en dr. Leyds waren gisteren te Moskou. Hedenavond keeren zy naar St.-Petersburg terug. De „Times" heeft van een correspondent te Vaal Station een-brief ontvangen, 10 Juli gedagteokend, waarin een allesbehalve roos- kleunge beschrijving wordt gegeven van don toestand tusschen Heidelberg en Volksrust. In het bogin van Juli hielden de twee Engel sche legcrafdeelmgen, te Vlakfontom en te Greylingstad, een afdeeling Boeren in het oog, maar ondertusschen had een andere (volgens den correspondent zeer storko) Boerenraaeht vrfl spel tusschen Greylingstad en Standerton. Daar werd de spoorweg voor hot eerst opge broken den 7den Juli, en don volgenden dag gebeurde dat nog eens, terwijl ook een brug op 25 K.M. van Greylingstad vernield werd. Door eon zonderlinge speling van het noodlot, zegt de correspondent, moest generaal Bulier, die een paar dagen to voren geseind had, dat de gemeenschap tusschon Johannesburg on Ratal nu hersteld was, op zjjn terugreis van Pretoria 24 uren to Greylingstad wachten tot do lyn weer in orde was gebracht. Een hor- stellingstrein werd beschoten en moest naar Standerton terug. Den 12den vormde generaal Clory een vliegende colonne, die hier en daar de Boeren verdreef, om hen den volgenden dag weer voor zich te zien. Eens zagen de Engelschen een konvooi van de Boeren weg trekken zonder dat zjj een poging konden doen om het op te houden, want de bereden iDfanterio was te zwak en moest wachten op do infanterie; toen deze eindelek kwam, was er geen konvooi en geon Boor meer to zien. Niets is zoo geschikt, klaagt deze corres pondent, om de Boeren tot verder verzet aan te moedigen, als deze manier van oorlog voeren; zjj worden dan ook iederen dag ver meteler. En hy vertelt, hoe drie of vier Booren een kopje beklommen, waarop 4- of 500 Engelschen waren met een groepjo officieren, de Boeren vuurden verscheiden malen naar het groepje en gingen pas weg, toen de offi cieren uit het gezicht waren en drie Colt's en twee Maxims het vuur op de aanvallers hadden geopend. Een gewonde, die in handen van de Booren was gevallen, maar later door onze ambulance binnengebracht was" (d. w. z. door de Boeren teruggezonden), vertelde, hoe een Boer hem de boodschap had meegegeven, dat het vechten van de laatste dagen hun uitstekend beviel. Financieele acJUeruitgang van Engeland, Men schrjjft uit Londen aan do „Frankf. Zeitung" Wat de nieuwe leening van 10 millioen pond betreft, heeft de kanselier van de schat kist wel degelijk rekening gehouden met den stand van de geldmarkt; hy heeft zulke ver leidelijke voorwaarden aan de nieuwe leening verbonden (schatkist-bons a 8 pCt., aflosbaar in drie jaar), dat het buitenland, en ln het bijzonder Amerika, er levendig belang in moet stellen. Het is waarschijnlijk, dat men hot wol anders had kunnen inrichten, had men de financieele draagkracht van Engeland niet voor te gering gehouden. De Khaki-leening 6taat, niettegenstaande den grooton by val, dien zy by haar uitgifte had, op het oogenblik niet hoog genoteerd en men ls gerechtigd zich af te vragen of het oogenblik niet zal komen, dat Engeland aan andoren zyn plaats als bankier van de wereld moet afstaan. Terwyi de Engelsche markt levendig ge voelt, dat er geen goud meer uit Zuid-Afiika wordt gezonden en de oorlog met de Repu blieken groote schatten verslindt, is de Amerikaanscho markt verlicht door de nieuwe wet op de banken^ die dan omloop van papier nog bevordert In do City is met niet zeer ingenomen met do tactiek, die de regeoring volgt by dozo leening. Maar toch is men het er over eens, dat de plaatsing van deze leening in Amerika het zenden van goud naar Engeland zal vergemakkelijken. Dit alles verhindert echter niet, dat het mes aan twee kanten snijdt, want zoo Amerika (en dit is volstrekt niet onmogeiyk) op een goeden dag oen geldcrisis beleeft, zullen de nieuwe Engelsche bons het eerst op do markt worden gebracht en wel op een oogenblik, dat niet anders dan ongunstig voor Engeland kan zyn. President Paul Kruger te Waterval-Onder. Aan een particulieren brief van Waterval- Onder dd. 8 Juli aan de „Zw. Ct." afgestaan, is het volgende ontleend: De president houdt hier 's Zondags van 10— 11 uien kerk. Hy logeert by Mathos. 'tls een apart gebouwtje, waar de president met andere heeren vorbiyf houdt. 'tZyn twee rijen kamers, ieder vier, die samen een vier kant vormen met een veranda rondom, zoodat Oom Paul altyd uit den wind kan zitten. Hy zit ook nog altyd achter eon kamerschut en dr. Heymau, zjjn lyfarts, is steeds vol -zorg voor hem. 't Is toch al zoo'n oude man. Yan morgen zyn H. en ik naar de kerk geweest en ik heb hom zoodoende van aan gezicht tot aangezicht gezien, na driemaal er op uit to zjjn geweest en maar enkel z'n rug en hoed te hebben aanschouwd. Dio kerk wordt buiten gehouden, op do voranda Etaan stoolon en de president zit er met een tafeltje voor zich, waarop kerkboek, bril en glas water. Dr. Hoyman kwam hem met een zakdoek zyn oogon uitvegen, want hy heeft een oog ziekte en heeft meesttyds z'n oogen dicht. Toch ziet hy iederon bekende en wenkt dien, o. a. de z.g. voorzanger moest wat dichter by komen. Hy zat maar rustig aan zyn pyp to trekken. Rondom tusschen de boomen kwamen Boeren met kistjes aangedragen die hun tot rustplaats moesten dienen. Het eorst moesten we vers 1 van Psalm 95 zingen, on hy zoi daarna „hy zou nu maar heel plat spreek, dat niet oen kan zeg nio, ik het nio verstaan nie, want menige mensch wil wel Gods woord hoor maar niet verstaan nio, on dan biyf je diezelfde." Hy bad dat toch die generaals en dio onderofficieren steeds God voor oogen zouden houden en dat allen bezield mochten worden met Christolyke moed. Hy vergeleek den geloovige en don ongeloo- vige by een schapie en een zwyn. „Een schapie, dat wil drink uit die zeer stille wateren, stapte ook wel oens in die modder, maar dan ging bet er gauw uit en zyn pootjes werden afge schud, want het houdt nie van die modder nie. En 't kwynt weg van berouw dat het niot verstandiger is geweest. Maar die zwyn wil maar in dio modder kruip en wil niet eens dat je hom terug trek, maar wil mot die heelo snuit in die modder, want dat is z'n schat." Hy heeft nog meer gesproken, doch ik woet 't niet moer zoo precies. Ook moesten we nog van psalm 105 vers 1 en 2 zingen. De president is een verbazend dikke man, met een hoofd vol grys haar. Aan z'n linker hand ontbreekt de duim. Beveu doet hy heelomaal nog niet, hetgeen ik opmerkte toen hy wat water dronk. Ook kan hy nog lang aebtor elkaar staan. Het ls jammer dat II. er goeu photo van kon nemen, het zou eigenaardig wezen. De onlusten iu Cliiua. Do Cbineesche gezant te Londen heeft aan hot ministerie van buitenlandsche zaken een tolegiain van Li-HuDg-Chang van 19 dezer overhandigd, waarin wordt gezegd: Nu het doel der mogendheden, het ontzet der gezanten, is bereikt, zou thans onder handeld kunnen worden over do staking der vyandelykheden en do regeling van de moei- lykheden. Li verzoekt do Britsche rogeering daartoe een gevolmachtigde te benoemen. Hy zal naar Peking gaan zoodra Engeland zyn besluit zal hebben doen kennen. Aan do andere mogondhoden is een geiyk- luidende nota gezonden. Een Roomsch zendeling, pator De Hets, is to Tientsin aangekomen na door de Chi- noezen uit zyn standplaats verdreven te zyn. Hy was gevestigd in een dorp veertig myien ten noordwesten van Tientsin, waar hy leefde met 6000 Chineesche Christenen. Tegen dit dorp waren 20,000 Boxers opgerukt om de Christenen uit te moorden. De aanvoerders gelastten pater De Hets China te verlaten, maar met een paar geweren, zwaarden en een klein kanon, hield hy de aanvallers zes weken lang van zich af. Eerst toen generaal Sung de belofte aflegde, dat de Christenen gespaard zouden worden, maar hun wapens moesten uitleveren, gaf pater De Hets don tegenstand op, waarschyniyk wol omdat hy geen kans zag den ODgelyken stryd langer vol te houden. Hy werd naar generaal Ma te Peitsang gebracht en bleef daar drie dagen. Toon werd de stad door de verbondenen genomen en vertrok de zendeling naar Tientsin. De Christenen, die hy achterliet, krogen op bevel uit Peking van generaal Sung voor oen week voedsel. Tydon8 het oprukken der Internationale troepen naar Peking moet met alleen generaal Li-ping-heng, pas tot opperbevelhebber der troepen in Tsji-li benoemd, doodelyk gewond zyn, maar ook werden de generaals Tsjen- tse-lin en Tsjang-tsjen-fa gedood. Zy voerden de voorhoede van Joeng-loe's leger aan. De Beriynsche correspondent van „La Patrle" brengt in herinnering, dat keizer "Wilhelm een belooning van duizend taels heeft uitgeloofd voor eiken Europeaan van de gezantschappen te Peking, die werd ont zet. Daar er 800 Europeanen zyn bevryd, zou de uitgeloofde som oploopen tot een totaal van 800,000 taels. „La Patrie" vraagt of de keizer dit bedrag nu zal uitkeeren aan het ontzettingsleger Li-Hung-Cliang heeft geen succes op zyn pogingen. Wel heeft hy, door bemiddeling van den gezant te Londen, ook aan Salisbury een tolegram laten overhandigen, inhoudende dat nu het doel van de mogendheden, nl. de gezanten te bevrijden, bereikt is, de vyande lykheden zouden kunnen worden gestaakt en de onderhandelingen over de regeling van de moeiiykheden beginnen; en aan de andere regeeringen schynen dorgelyko voorstellen gedaan te zyn, maar thans is uit Washington reeds het bericht gekomen dat de Ameri- kaansche regeering van nog geen onderhan delen weten wil, en de andere mogendheden zullen wel dezelfde gedragsiyn volgen. Daarmede vervalt ook het gerucht dat de regcering te Washington geneigd zou zyn, bemiddelend op te treden. Telegram m o xi. PRETORIA, 21 Aug. (R. O.) Gisteren had generaal Paget een achterhoedegevecht met de vereenlgde strydmachten van de Boeren generaals De Wet en De la Rey. KAAPSTAD, 22 Aug. RO.) De Engelsche generaals Paget en Baden-Powell rukken op naar het noorden langs de spooriyn naar Pietersburg. Kolonel Sitwell had 81 man aan gewonden na een verkenning by Yentersburg. PRETORIA, 21 Aug. CR. O.) Het ligt oogen- schyniyk in generaal De Wet's plan naar Bushveldt te gaan. Er zyn redenen om aan te nemen, dat alle Boerencommando's, met inbegrip van het commando van Botha, voor nemens zyn zich samen te trokken te Bush veldt en Machadodorp en Lydenburg zondor voel tegenstand zullen ontruimen. KAAPSTAD, 22 Aug. (R. O.) Generaal Carrington ontvangt nieuwe voorradon. Lord Methuen had eon ontmoeting met het Lichten- burg-commando by Ottoshoop. PRETORIA, 21 Aug. (R. Het onderzoek in zake Hans Cordua (komplot tot oplichting van lord Roberts en eenige Engelsche officieren te Pretoria) leiddo tot de conclusie, dat hy schuldig bevonden is op alle punten der aan klacht De uitspraak is uitgesteld totdat het bewys van schuld door lord Roberts is bekrachtigd. TWIJFELAAR, 20 Aug. (R. 0.) De Boeren generaals Louis Botha, Meyer, Schalk Burger, Fourie en Tobias Smuts worden gesignaleerd zich thans te bevinden te Machadodorp met ongeveer 8000 Boeren en de geheele Boeren- artillerie, met inbegrip van de zware kanonnen. De onlusten in China. WASHINGTON, 21 Augustus. (R. O.) De Amerikaansche regeering heeft besloten het beroep, dat Li-Hung-Chang op haar gedaan heeft, af te wyzen, omdat China niet getreden is in de voorwaarden, welke in haar vorige verklaring vervat waren. SHANGHAI, 21 Augustus. (R. O.) Jocan- tsji-kai, gouverneur van Shantoeng, is over leden. MARSEILLE, 21 Augustus. (R. O.) De werk staking van stokers, tremmers en matrozen is geëindigd. Morgen wordt by allo maat- schappyen het werk hervat. LEIDEN, 22 Augustus. Tbermometorstandgisteravond om 8 uren 18d C. 64.4° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 17.5° C. 63.5° F., 's middags om 12 uren 21° C. 69.8° F., 's namiddags om 4 uron 19' 0. 66.2° F. Het stoomschip „Amsterdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 22 Aug. Bevozier; de „Kaiser" (thuisreis) arri veerde 20 Aug. te Marseille; de „Koningin Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2L Aug. van Southamptonde „Prins Willem V," van Suriname naar Amsterdam, vertrok 22 Aug. van Havre. Alfoii. In de gisteravond gehouden ver gadering van de afdeeling Alfen der Hollandsche Maatschappy van Landbouw werd tot bestuurs lid benoemd de heer M. 0. Piek Czn. Tot afgevaardigden ter algemeeno verga dering werden aangewezen de heeren J. W. Clant en W. O. Van Giessen en tot hun plaatsvervanger de heer M. C. Piek. Besloten werd in September a. s. weder te houden een kalveren- en pinkenkeuring. Hazorswoudo. Gisteravond heeft de aan gifte plaats gehad voor de deelneming aan de verschillende volksspelen op 31 Aug. a. s. De uitslag was als volgt: 13 voor ringryden met paard onder den man; 14 voor ringryden op rywielen; 18 paren voor ringryden met paard en tilbury; 14 jongens voorhardloopen mot hindernissen; 18 jongens voor stroop happen en 36 meisjes voor blokjesrapon. De loting zal plaats hebben op don morgen van den feestdag te halfnegen by J. Rodenburg. Kalwyk. De Yeroeniging tot bevordering van Bloembollencultuur voor Katwyk en Omstreken hield gisteravond een vergadering in het logement „do Roskam". Onder meer werd besloten tot het houden van een veiling van droge bloembollen op 4 September a. s., onder directie van de hoeren Jb. v, d. Gugten, te Katwyk, on A. Do Mooy Jr., te Rynsburg. Staande de vergadering werden ruim 400 nummers opgegeven, terwyi daartoe eveneens nog gelegenheid bestaat by don secretaris der vereeniging. Commissarissen der Gemeente-Spaarbank maakten jl. Maandag met hot dagelyksch bestuur der gemeente en eenige Raadsleden een uitstapje naar Zandvoort ter viering van het 26-jarig bestaan dier instelling. Per rytuig ging het naar Haarlem en van daar verder per tram. Na een wandeltocht door Zandvoort werd aldaar gedineerd en vervolgens de terug tocht ondernomen. Zeker zal deze dag voor allen een zeer genoeglyke zyn gewoest, getuige de vreugdevolle geest, die er onder hen heerschte. Lit Transvaal terug. Do „Hawardon Castle" is gistermorgen om» 6 uren te Viissingen aangekomen en te ruim 8 uren meerde de boot aan do zuideiyke pon- ton, waarop enkele familiolodon waren toe gelaten. Onder de 800 passagiers heerschte oen gedrukte stemming. Later by het ont schepen, dat te 9.40 aanving toen oen dor passagiers het Nederlandsche on het Trans- vaalsche volkslied blies, dapper door de andcron medegezongen, kwam er wat leven onder hen. De menigte aan den wal riep een luid hoezee toe. De passagiers zyn den löden Juli van Pretoria in treinen naar East London ver voerd, alwaar zy don 19den Juli aankwamen. De zeereis duurde 33 dagen. Gedurende die reis zyn op de „Hawarden Castle" eon hofmeester en een kind overleden. Ook hebben veel kinderen do mazelen gehad doch de uitstekende behandeling van deu dokter een Amerikaan heeft er veel toe bygedragon, dat alle patiënten bctrckkolyk spoedig heistolden. Over hot geheel worde met veel lof over dozen medicus gesproken; door zyn toedoen kreeg menig kind iiu en dan een ei en werd aan moeders stout verstrekt, wat1 by de meer dan slechte voeding een ware uitkomst was. Ongeschilde aardappelen en dan zeer weinige, brood mot bedorven boter, vleescli waaraan do wormen zich vergastten, was hot dagelyksch moau, terwyl pudding, wanneer die verstrekt word, ongenietbaar was wegens de walgelijke vetheid. Doch niet alleen was dit het geval aan bdord, roods te voren was de ellende begonnen in den trein van Pretoria naar East London. Yyf Jango dagen vertoefdo men daar in wagens, waarin de passagiers als haringen in een ton waren gepakt. Zoo vertelde o. a. een dame, dat zy met haar twee kinderen vertoefdo in een slaapwagen van 4 personen, waarin thans gedurende de vyf dagen met minder dan 14 personen waren opgeslotonvoeg daarby, dat in den trein het eten zeer slecht was, en het laat zich voldoende verklaren, dat do lange reis van 38 dagen voor de passagiers eer-, aaneenschakeling van kommer en ontberingis was. 7 De Engelsche regeering zou voor hun voeding zorgen, doch aan de stations, waar zy aan kwamen, was niets te koop. Zy, die eetwaren hadden medegenomen, deelden die broederlyk met de anderen. Er waren onder de passagiers 270 Nederlanders. Op de ponton stonden eenige Belgische vrienden, om de heeren Van Heek, Rolsaerb en Soly, leden der Belgische ambulance, te begroeten. In do douaneloods veroenigden zich de amb tenaren der Z.-A. Sp.-My. De heer Van den "Wall Bake, de directeur, heette hen daar: welkom. Hy verzokorde hun, dat de band, die tusschen de ambtenaren en de directie bestaat, niet is verbroken, integendeel, nog bestaat. Verder gaf hy hun de verzekering, datzy, diQi, een anderen werkkring wenschen te zoeken, altyd op don steun en de medewerking der Maatschappy konden rekenen. De toespraak van den heer Van den Wall Bake werd met een driewerf hoezee begroet. Daarna werd met de ambtenaren afgerekend,'! Krnger's verjaardag. 10 October. Do heer EL H. Timmer schryft aan hot A. H." 1 „Zooeven lees ik een mededeeling van de directie der Deutsche Ost-Afrika Linie, dat niet de „General", zooals ik berichtte, maar de „Admiral" op 1 September van Amsterdam naar Loren^o-Marquez zal vertrekken, zoodat dus allen, die president Kruger brieven van gelukwensching willen zenden, daarmedé rekening dienen te houden. Verder is het wenscheiyk op het adres te zetten „Aan Z.H.Ed. S. J. P. Kruger, Staats president der Zuid-Afr. Republiek, per adres den Weled. heer G. Pott, consul-generaal te LorenQO-Marquez. OEticioelo Honulsgoving. Directe Belastingen. Do Burgemeester vaD Leidon brengt tor algomeone konnis, d:.t aau den Ontvanger der Directe Belastingen is ter ba'-d gesteld het kohier der Bc'.aating op bedrijft- Gn andore inkomsten No. 6 van don diorst 190U/1901, executoir verLlaard «Iod 21atcn Aug. JL, en herinnert voorts do belanghebbenden aan bun verplichting, om den aanslag op den bi) de Wet bepaaldon voet te voldoen. LeidoD, De Burgemeester vooruoemd„ 28 Aug. 1900. V. WAS. HAARLEMMERMEER. Bo vallen: M. A. Van der Pool gob. Van der Wilt Z. E. Duwel gob. Schreura Z. L. Klootwyk geb. Bakker Z. G. O. Laan geb. Van Saaze D. S. Van der Moy geb. Bakker Z. N. Van Maasdam geb. Van Wieringen D. P. Griekspoor gob. Meulblok D. F. L. W. Iiothwoilor geb. Van Noord (leveul. Z.) A. Do Vries geb. Boer D. H. Treur geb. Do Roojj Z. fi. AL Uithoven geb. Do Ruiter Z. Gohowd: J. Kauifmun en H. Frankoo. 0. Beon en J. Do Bruijn. T. Van Rijawyk en E. Eilander. Overleden: G. Van dor Wal geb. Zuiver 56 j. M. C. Jansen 57 i. J. J. Yan Nieuwen- huuzen lj. K C. Visser 2 m. C. Nieuw-, koop 22 j. 31 arktberiohton. Amsterdam, 22 Augustus. Ter veemarkt waren heden aaDgevoerd: 128 vette Kalveren, late qual. 0.76, 2de qual. 0.70, 3do qual. 0.65 per K.G.; 28 nuchtere Kalveren 7 a f 11; 1 Schaap, 456 vette Varkens, ƒ0.39 a ƒ0.43 por JLG. Sneek, 21 Augustus. Ter veemarkt waren do aanvoeren en pryzen als volgt: 158 koeien /9f> a ƒ200, 117 kalveren 20 a 65, 120 schapen /18 a ƒ23, 68 lammeren fH a 14, 401 varkens 30 a f 70, 36 biggen 6 a ƒ12. Meppol, 21 Augustus. Aan do botermijn was heden do aanvoer 3500 E.G. Hoogste prjjs f 1.22, laagste prijs 1.05, middouprys ƒ1.18 por K.G, CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk- kon of mededeelingen, waarvan do inzenders hun naam niet aan do Redactie bokend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. ADVERTENTIEN. Getrouwd: HENDRIK GIJSMAN en ELIZABETH HOGENDOORN, dio, ook namens wederzijdsche familie, hun harteHJken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, b(J gelegenheid van hun huwelijk onder vonden^C'Jbl 9 Geboren JiM'JE joiiaxw, Dochter van6949 7 G. KNOL. A. KNOL Stibnstba. Laronn, 22 Augustus 1900. Algemeen, kennisfxing.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3