N®. 12418 Zaterdag IS Augustus. A®. 1900 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 18 Augustus. IDSCH DA&BL PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. 2 2 2 2 I 2 2 2 2 f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers .22. 2 22222. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÜN: Van 1 8 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incassooron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Ofïicioel© Kennisgeviug. Burgemeester en Wethouders Tan Leiden brengen ter kennis vau belanghebbenden, dat de gelegenheil voor het doen insokrjjYen van leerlingen voor do Hoogore Burgortchool voor Meisjes zal worden opengesteld op Woensdag 22 Augustus a. e„ des namiddags van drie tot vier uren, en dat bet tffoedo toelatingsexamen, benevens de herexamens zullen aanvangon op Zaterdag 1 September, des morgeus te negen uren, allo in het ichoolgtbouw aan de GarsDmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 17 Aug. 19C0. VAN HEY3T, Seoretaris. Volgens medodeeling van de „Centrale Commissie voor de Wereldtentoonstelling te Parijs In 1900" is de inzending van de Kweek school voor Bewaarschoolhouderessen alhier bekroond met een gouden medaille. Naar aanleiding van het verzoek van piej. 0. M. Friderichs om, wegens haar be noeming tot onderwijzeres te 's-Gravenhago, eervol ontslag uit haar betrekking van onder- wyzeres aan de school in de Heerenstraat en het daaromtrent uitgebrachte advies van het hoofd der school, delen B. en Ws. mede, dat ook by hun College geen bezwaar bostaat het gevraagde ontslag op 1 September te doen Ingaan. Ten aanzien van het desbetreffende verzoek van dr. G. M. Kruimel geven B. en Ws., ©nder overlegging van het daaromtrent uitge brachte advios van hot College van Stads- Genees- en Heelkundigen, in overweging aan adressant op zyn verzoek met ingang van 1 November a. s. eervol ontslag te verleonen als Stads-Geneeskundige, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem in die betrekking aan do gemeente bewözen. Dr. Kruimel vraagt het ontslag, omdat hy door toenemende praktyk de aan zyn zorgen toevertrouwde Stadsarmen in drukke tydon niet meer naar behooren zal kunnen behandelon. De commissie van financiën beeft de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over hot dienstjaar 1899 met do daarby overgelegde bescheiden vergeleken, onderzocht en in goede orde bevonden. Zy adviseert de rekening goed te keuren ©n voorloopig vast te stellen: in ontvangst op ƒ1,099,831.455, in uitgaaf op 1,103,202.78s, sluitende alzoo met een nadeelig slot van f 3371.83, en Burgemeester en Wethouders dank te betuigen voor het in 1899 gevoerde beheer. Dezelfde commissie deelt mede, dat het onder zoek der rekening van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, over 1899, haar evenmin tot bedenkingen aanleiding heeft gegeven. Zy stelt mitsdion voor die rekening goed te keuren: in ontvangst ad f 31,624.15s, in uitgaaf ad 31,085.126, alzoo sluitende met een batig saldo van 539.03. In de gemeenteraadsvergadering van 17 Mei 11. werd de beslissing op het vorzook van bewoners en eigenaren van huizen, gelegen aan den Zoetervvoudschen Singel tusschen do voormalige Koepoort en de Philosofensloot, om in don toestand der vóór hun huizen gelegen singelsloot verbetering to brengen, verdaagd, in verband met een naar aanleiding van B, en Ws. op dat verzoek uitgebracht prao- advies nader ingekomen adres van eigenaren der huizen aan den Zoeterwoudschen Singel Nos. 1319. De Raad besloot op voorstel van den Voorzitter de behandeling dezer zaak aan te houden, ten einde den inhoud van liet adres nader te kunnen overwegen en de Commissie van Fabricage in de gelegenheid te stellen alsnog een nader onderzoek in te stellen. Alvorens nu evenwel den uitslag van dit onderzoek mede te deelen, wijzen B. en Ws. er op, dat de tegenspraak, welke de onder teekenaars van het laatste adres ontdekt hebben tusschen de houding van Burgemeester en Wethouders dezor gemeente in 1893 en liet door B. en Ws. in hun praeadvies van 5 Mei ingenomen standpunt, slechts schyn- baar is. Dat B. on Ws. in 1893 bezwaar hadden tegen de demping van het bewusto stukje sloot en alleen tot overwelving liun mede werking wilden verleenen, is duideiyk en 'geheel in overeenstemming met do toenmalige tydsomstandigheden. Immers, demping van dat gedeelte sloot is alleen dhn uitvoerbaar, jwanneer tevens een uitloozing wordt gemaakt 'naar de singelgracht, waardoor de afvalstoffen der langs den singel staande huizen een 'uitwog kunnen vinden. Dit nu wilde men destyds niet; men wilde geen verontreiniging der Leidsche singelgrachten ten behoóve van de bewoners dor langs den singel gebouwde huizen, allen ingezetenen der naburige ge- meenten. Daarom werd vóór de grensuit- jbreiding slechts vergunning tot demping ver leend voor die gedeelten sloot, welke tusschen itwee dwarsslooten gelegen waren, zoodat geen uitloozing in de singelgracht noodig was; In alle andere gevallen, waar by demping zonder tzoodanige uitloozing de doorstrooming gevaar 'liep, werd alleen overwulving toegestaan. Geheel anders werd evenwel de toestand na de grensuitbreiding. Den overlast, dien wtf niet op ons wilden nemen voor ingezetenen van naburige gemeenten, behooren wy, indien dit niet ander8 kan, te dragen ten behoeve van onze eigen medeburgers. Vandaar dan ook, dat thans vergunningen tot Blootdempingen worden verleend aan hen, die dit op eigen kosten verlangen te doen, ook al is daarvoor een uitloozing in de Singelgracht noodig. Indien dus adressanten de sloot voor eigen rekening wenschen te doen dempen, kan er d. o. geen bezwaar bestaan om daartoe onder de gebruikeiyke voorwaarden vergunning te verleenen. Intusschen, uit den inhoud zoowel van het eerste als van het laatste adres blykt, dat adressanten van gemeentewege verbetering in den toestand wenschen te zien gebracht. Biykens haar in de Leeskamer ter inzage liggend rapport blyft echter de Oommissie van Fabricago ook na het nader door haar Ingosteld onderzoek van meening, dat aan dit verlangen vooralsnog niet kan worden voldaan. Immers, zooals reeds vroeger door B. en Ws. in het praeadvies werd uiteengezet, gaat het niet aan de sloot van gemeentewege te doen dempen en rioleeren en aldus een partieelo verbetering aan te brengen, waar wy aan den vooravond staan van een beslissing om trent een algemeen rioleeringsplan dezer ge meente, by welks aanneming het partieele werk weder ongedaan zou moeten worden gemaakt. En dit argument klemt te meer, wanneor men bedenkt, dat dit stukje singel- sloot niet het eenige in de gemeente is, dat in zeer ongunstlgen toestand verkeert. Op tal van andere plaatsen, ja, by na rondom de go- heele kom dor gemeente, zou demping der slooten en rioleermg van het verkregen terrein gewenscht zyn. Mocht dus op dit verzoek een gunstige beschikking worden genomen, zoo spreekt liet vanzelf, dat aanstonds tal van andere verzoeken van geiyko strekking don gemeenteraad zouden bereiken en biliykheids- halve een even gunstig onthaal zouden moeten vinden. En al die werken zouden voor niets gedaan zyn en de groote kosten, daaraan ver bondon, zouden verkwist zyn, indien het groote noleèrplan tot uitvoering mocht komen, waarby dan natuurlyk zou worden begonnen in die stadsgedeelten, waar daaraan de meosto be hoefte zou bestaan. Waar nu een beslissing omtrent dat plan vry spoedig mag worden verwacht, kunnen B. en Ws. evenmin als de Commissie van Fabricago vryheid vindon thans tot een gunstige beslissing op do onderhavige verzoeken to adviseeren. Hot eenige, wat naar het oordeel der commissie van fabricage thans van gemeente wege zou kunnen worden gedaan, indien de eigenaren der aangrenzende perceelen ook na bovenstaande uiteenzetting by hun voor nemen volharden om niot voor eigen rekening tot demping der sloot over te gaan, is dit, dat alsnog oen tweetal duikers in den singel kunnen worden gelegd ter verbinding van de sloot mot de gracht, ten einde op die wyze de uitloozing van de sloot in de singelgracht eenigszins te bevorderen. Ook by B. en Ws. zou daartegen geen bezwaar bestaan. BI ykens het in de leeskamer voor de gemeenteraadsleden tor inzage nedergolegd advies van do commissie, bedoeld by art. 1 der Verordening op de Onbewoonbaarverkla- ring, door wie op verzoek van B. en Ws. een onderzoek word ingesteld naar den toestand der percoolen in de Platte Poort Nos 1 tot en mot 12, verkeeron al deze woningen in zoodanigon toestand, dat zy niet ter bewoning geschikt te maken zyn. Zich met hot oordeel dier commissie vor- eenigende, geven B. en Ws. alzoo in over weging over te gaan tot de benoeming van een commissie uit uw midden, ten einde de zaak te onderzoeken, omtrent haar bevindingen een met redenen omkleed verslag uit te brengen en haar conclusie in een concept raadsbesluit te formuleeren. De door een tweetal eigenaren, naar aan leiding van het hun toegezonden afschrift van hot proces-verbaal der commissie, by het College van B. en Ws. ingediende bezwaren worden tevens aan den gemeenteraad over gelegd. Mej. S. B. Ketel, alhier, Is benoemd tot onderwyzeros aan de Chr. school aan de Middelstegracht alhier. Zy hoopt met 1 Sep tember in functie te treden. Naar wy vernomen, zal de reeds go- ruimen tyd vacante betrekking van organist der Hooglandsche kerk alhier eerst met December worden vervuld. Den sollicitanten daarnaar is hiervan door de Commissie van het Ned.-Herv. Kerkgenootschap alhier kennis gegeven. In de laatste dagen ontving Z. K. H. do groothertog van Saksen te Scheveningen als gasten aan zyn tafel mevrouw Boreel d'Yvoy, den oud-Commissaris dor Koningin mr. C. Fock en den gep. generaal-majoor H. Beyerman. Gisteren dineerden do groothertog en zyn dochter by H. K, H. de Prinses van Schaum- burg, aan het Oranje-Hotel. In de Synode der NecL-Herv. Kerk kwam aan de orde de bespreking van den Modus Vivondi. De Synodale Commissie, daar toe aangezocht door de Synode des vorigen jaars, had aan de heeren C. T. Gronemeyer, B. D. Eerdraan8, C. H. Van Rhyn, R. H. Dryber en J. Van den Bergh verzocht: „de Synode te dienen van advies over een Modus Vivendi voor het samenblyven van de verschillende partyen of richtingen In de N.-H. Kerk", ter- wyi zy „als element harer overwegingen" zouden moeten onderzoeken of splitsing der gemeenten in den eenen of anderen zin moge- lyk of gewenscht was. De „Nederl." geeft het volgende verslag: De Commissie moest tot haar leedwezen do Synode melden, dat zy ge voelde aan het eerste gedeelte van haar man daat niet te kunnen voldoen, maar bood, In plaats van een „Modus Vivendi", aan een „Concept-Reglement op de Wykgemoenten." Volgens dit Concept zal elke gemeente met meer dan één predikant verdeeld worden in zooveel wyken als er predikautsplaatsen zyn, en iedere wyk nevens haar predikant leden van den Kerkeraad hebben, die de byzondere belangen behartigen zal, terwyi voor de alge- meene de Vereenigde Kerkeraad heeft zorg te dragen, nl. do vereonigihg van al die wyk- Kerkeraden. Eerst worden natuurlyk over dit onderwerp de algemeene beraadslagingen ge opend. Had Prof. Gooszen zyn droefheid uitgesproken over het feit, dat het niet mogeiyk soheen mannen van verschillende partyen of richtingen in onze Kerk in vrede te doen samenleven, de heer Gunning nam daaruit aanleiding er op te wyzen, dat het hier gold de Kerkoiyko samenwoning en dat deze niet mogeiyk is voor hen, die ten opzichte van de hoofdwaarheid van het Evan gelie „do menschwording Gods in Christus" zoo diametraal tegenover elkander staan. Hy herinnerde aan wat wo ln Matth. 16 vinden opgoteekend. Ddar heeft de Heer het uit gesproken, op welke beiydenis, de beiydenis van een feit, de Kerk des Heeren wordt gebouwd. Modern en orthodox kunnen, wat men ook beproeve, niet in één kerkverband samen leven, zy sluiten elkander noodzakelijk uit. Laat men in plaats van telkens en vruchte loos natuurlyk naar een Modus Vivendi te zooken, liever trachten in vrede uit elkaar te gaan, wat ook in de vergadering der Modernen te Zwolle in het voorjaar als de beste weg was uitgesproken. Alles lokte, zooals zich denken laat, tegenspraak uit. In den loop der discussie, waarby nu de Modus Vivendi uit het debat verwyderd werd, verklaarden sommige loden, dat zy, ofschoon voor zichzolven twyfelonde aan het doeltref fende van dit reglement, het toch wol aan het oordeel der Kerk wilden onderworpen zien, en zoo werd dan ook met 10 tegen 8 stom men daartoe besloten. De Classis Harderwyk der Gereformeerde Kerken, vergaderd te Ermeloo, heeft het vol gende besluit genomen: „De vergadering, kennis genomen hebbende van het feit: a. dat de Kork van Elburg ds. G. J. D. Aalders voor den dienst des Woords en der Sacramen ten onder de krygsgevangen broederen op St.-Helena heeft afgestaan; b. dat door tusschenkomende omstandig heden ds. Aalders niet naar St.-Helena is uit gezonden c. dat de kerkeraad van Elburg aanvanke- ïyk bezwaar maakte ds. Aalders weer als dienaar des Woords te ontvangen, zonder hierin de gemeente gekend te hebben; d. dat, hoewel Ds. Aalders nog formeel aan do Kerk van Elburg verbonden was, hy sinds verklaard hoeft, liever niot langer ln Elburg te willen arbeiden, besluit, dat van af heden, in het belang van beide partyen, elke kerkeiyke band tusschen Ds. Aalders en de Kerk van Elburg wordt opge heven verklaart, dat geen bezwaren tegen de leer en het leven van Ds. Aalders haar bekend zyn; en beveelt Z.Eerw. mitsdien dringend ter be roeping aan de vacante Kerken aan". Het adres van Ds. Aalders is: Bas Backer laan 622 A1 to Apeldoorn. De surnumerair J. Spaan wordt met 1 Sept. geplaatst ten post- en telegraafkantore te Schoveningen. Uit het woonhuis van den Oostenrykschen gezant te 's-Gravenhage wapperen heden, ter eere van den verjaardag van zyn Souverein, de Oostenryksche en Hongaarsche vlaggen. Beroepen is behalve naar de Geref. Gem. te Waddingsveon, te Wanswerd en te Heteren, ds. B. Roorda, te Burum. Ds. G. J. Antink, sedert 11 Juli 1897 predikant by de Ned.-Herv. Kerk teReitsum, hoopt 29 Augustus e. k. den dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaren te Zegveld de Evangeliebediening aanvaardde. Vervolgens stond hy nog te Wagenborgen, Oostermeer, Wadding6veen en Parrega. Door iemand, die onbekend wenscht te blyven, is aan de Chr. School te Bleiswyk de som van f 500 geschonken. Het gymnasium der eerw. paters Car- melieten te Zenderen zond voor het eerst twee studenten naar het staatsexamen. Beide can- didaten legden hun examen af met gunstig gevolg. Het zyn de heeren P. Streng, uit Aarlanderveen, (faculteit geneeskunde) en H. J. Elferink, uit Dedems vaart, (faculteit klassieke letteren). De bekende zendeling te Calioub, in Egypte, de heer J. H. Spillenaar, is met zyn echtgenoote in ons land teruggekeerd en zal te Utrecht gaan wonen. Hy hoopt, voor zoo verre zyn geschokte gezondheid dit zal toelaten, ln het vaderland in het belang van de Ver- eeniging tot uitbreiding van het Evangelie in Egypte werkzaam te zyn. De Koninginnen kwamen over Laren gisteren te Bussum en werden aan de grens van do gemeente opgewacht door den burge meester jhr. Van Suchtelen v. d. Haere, die, na don Vorstinnen een woord van welkom te hebben toegesproken, H. H. M. M. bege leidde naar d9 kom van de gemeente by het monument, opgericht ln 1898, ter gelegenheid van de Inhuldigingsfeesten. Hier werden door de jongedames Bensdorp en Platte ruikers aangeboden. Verschillende autoriteiten werden door den burgemeester aan de Vorstinnen voorgesteld. Dr. Helmey v. d. Vecht, president van de feestcommissie in 1898, verklaarde aan H. M. de beteekenis van dit monument., en de schoolkinderen zongen hot Wihelmus. Toen ging de stoet naar de Wilhelminaschool, waai de schoolkinderen onder directie van het hoofd der school een feestlied zongen 011 do jonge dames Ram en Schröter bouquetten aanboden. Na een grooten rytoer gemaakt te hebben door de geheele gemeente, vertrokken de Koninginnen weder. Op den Huizerweg en op de Brinklaan waren eerebogen opgericht en van allo huizen en gebouwen wapperde de vlag. Ter benoeming tot leeraar in do Hoog- duitsche taal en letterkunde aan do H. B.-S. voor jongens met 5-jarigen cursus te 's-Gra venhage (ter voorziening in de vaoature, ontstaan door het vertrek van den leeraar Wansink) bevelen B. en Ws. aan den hoer K. Muntlnga, thans leeraar in do Hoogd. taal aan de H. B.-S. voor jongens met 8-jangen cursus aldaar. Tevens wordt den Raad voorgesteld te benoemen tot leerares in wiskunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes, voor het tydvak van een maand, aangaande 1 Sept. 1900, mej. M, A. Ten Kate, te Deventer. Biykens de „Vox" heeft het bestuur van de „Utrechtsche Studenten-vereeniging tot vry willige oefening in den wapenhandel" zich geconstitueerd als volgt: W. Waller, praoses; W. J. Van Lynden, abactis; O. E. W. Six, fiscus; P. A. Godin de Beaufort, vice praeses S. G. Van Weideren Rengors, Yice-abactis. B. en Ws. van Amsterdam vragen den gemeenteraad machtiging tot het doen bouwen van een Hulpbank der Stads Bank van Leening op een terrein aan de Borgerstraat, waarvan do kosten geraamd worden op 88,500. In het gedeelte der Gemeente, bekend als het Van Lennepkwartier, is tot nu toe geen Hulpbank der Stadsbank van Leening geves tigd. Naar het oordeel van commissarissen dezer inrichting mag zulk een hulpbank daar niot langer ontbreken. In genoemd kwartier en daaraan grenzende stadsgedeelten zyn toch, voor zooverre bekend, reeds een zestal „huizen van verkoop met recht van weder- inkoop" gevestigd, welke samen jaariyks 90,000 panden ln beleening nemen. Ook biykt de noodzakelykheid eener Hulpbank in deze buurt uit de uitgebreidheid vau hot bedryf der bank in de Marnixstraat, waar de toeloop op sommige dagen zóó groot is, dat het niet mogoiyk is alle belanghebbenden geregeld te helpen. Commissarissen wenschen op grond van het bovenstaande, in bedoeld kwartier een hulpbank te vestigen. Daarvoor is een ge schikt gemeenteterrein beschikbaar aan de Borgerstraat. B. en Ws. hebben tevens een voordracht ingediend, om over te gaan tot do demping van de Overtoomsche Vaart en daartoe beschikbaar te stellen een bedrag van f 425,000. De gemeentetram, -telephoon en -gasfabriek zullen buitendien nog f 30,130 moeten uit geven. Burg. en Weths. doen het voorstel tot demping, omdat do Overtoomscho vaart zoo goed als niet doelende in do waterverversching en niot langer dienend voor de scheepvaart, ln staat van vervuiling is geraakt De demping zal de Overtoom een lange straat doen worden, van de Stadhouderskade loopend tot aan den Schinkel. De heer D. H. Brondgeest, oud-officier der huzaren, thans tooneelspeler, wonende te Rotterdam en verbonden aan het Rotterdamsch Tooneelgezelschap van den Grooten Schouw burg, heeft aan den Haagschen Gemeenteraad oen adres ingediond, waarin hy verzoekt geen beslissing te willen laten vallen in zake schouwburgplannen, alvorens van hem is ont vangen een concreet voorstel om te voorzien in het gemis van eon nieuwen schouwburg, der residentie in alle opzichten waardig, voor den bouw waarvan een ander terrein gevon den is dan vermeld werd In zyn adres van 25 April 1.1., welk voorstel gebaseerd is op minimale subsidie, terwyl bovendien een consortium van Haagsche ingezetenen zich bereid heeft verklaard, de voor don bouw benoodigde gelden byoon te brengen requestrant in de verwezeniyking van zyn plannen ter zydo te staan. Adressant zal binnen veertien dagen zyn gedetailleerd en gemotiveerd voorstel inzenden. Het bestuur der „Vereeniging van R.-K. byzondere onderwijzers (hoofden van scholen)' in hot bisdom Yan Haarlem heeft de function van wylen den heer J. Th. A verkamp voor loopig opgedragen aan den heer B. G. Brom, te Hoorn. In de a. s. jaarvergadering van liet Neder- landsch Werklieden-Verbond „Patrimonium' zal een nieuwe voorzitter moeten benoemd worden. De heer Kater gaat heen, de man, die „Patrimonium" tot ontwikkelmg en bloeA bracht en wiens werkzaam aandeel aan de arbeidersbeweging in ons vaderland niet kan worden miskend. (De Necl) By het examen Iloogduitscho taal (Mid delbaar) is hoden goslaagd voor aklo A mej. I. A. Thomése, van Amsterdam. Afgewezen werd eon vrouwelijke candidaat. Naar wy vernamen, zal Dr. Lingbeek, voormalig leider Jer eerste Noderlandsche Roode-Kruis-ambulance ln Zuid-Afrika, Maan dag-middag a. s. op Soestdyk door II. M. de Koningin-Moeder ten gehooro worden ont vangen. Do Brandersbond te Schiedam heeft by den hoor H. A. M. Roelants aldaar in druk uitgegeven een brochure, getiteld: „Suiker- bescherming en graanstokeryen, door lierman Jansen." Deze brochure bevat do voordracht, dio do heer Jansen op 19 Juni jl. in een openbare -vergadering van den Brandersbond gehouden heeft. Naar men ons mededeolt, wordt, ter vervanging van den commandant van het 2de regiment vesting-artillerie, met ingang van 1 November a. s. als commandant van genoemd regiment aangewezen, de dan tot kolonel benoemde luit.-kolonel Van Rappard, hoofd van de 4de afd. aan het Departement van Oorlog. (D.) Door een der regimentscommandanten is voorgesteld de onderofficiers-menages op te heffen en de ofideroffleieren te doen deel nemen aan de soldaten-menage. Dit voorstel vindt echter by vele autoriteiten geen steun. Naar men ons mededeelt, zullen dó raden van administratie by de landmacht worden afgeschaft en do kwartiermeesters tegenover de controleurs en regiments-com- mandanten de eenige verantwoordeiyke per sonen worden. Nadat ln 1898 eenige aanmerkelyke ver eenvoudigingen waren ingevoerd, hoofdzakelyk bestaande in de verantwoordelykheid van den raad, bestaande uit 1 kolonel en 2 kapiteins, voor het in kas zynde geld, en dus niet meer voor de administratie zelve, welke geregeld wordt geverifieerd door controleurs, zal thans ook de raad in dezen laatsten vorm verdwy- nen en zullen de kapiteins, die zonder eenige vergoeding voor betrekkoiyk aanzieniyke som men nog Üteeds borg bleven, van die ver plichting worden ontslagen en deze overgaan op de kwartiermeesters zeiven, onder even redigen borgtocht. Het is duidelijk, dat aldus de toestand wordt, zooals hy behoort te zyn. (N. v. d. D.) By het notarieel staatsexamen zyn go slaagd voor het eerste gedeelte de heeren: D. Erdman, te 's-Gravenhage; G. J. Yan Gendt, te Arnhem; EL Van Kranenburg, te Gouda: tweode gedeelte de heeren: A. Schmid, te Gil8e; R. T. Mees, te Barneveld; jhr. P. O. Yan Nispen, te IJsselstein; A. J. Tasse- meyer, te Rotterdam; J. J. Kok, te Arnhem. In de „Sts.*Ct." is opgenomen het bericht, dat Hr. Ms. pantserdekschip „Holland", onder bevel van kapitein tor zee S. K. Sybrandi, den 17den te Takoe is aangekomen. Naar de „O. H. O." verneemt, is ter Parysche tentoonstelling de oer eener bekro ning met een Grand Prix (de hoogste onder scheiding) te beurt gevallen aan de inzendingen van de heeren Joh. Enschedé Zonen, en aan die van de „Werf Conrad" te Haarlem. Ook aan de inzending der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur is een Grand Prix toegekend. De correspondent te Parys van de „N. R. C." seint nader, dat do inzendingen der topo- graphische inrichtingen, der Ryksnormaal- school te Haarlem, der Vereeniging tot be vordering van den Boekhandel, en de collectieve inzending der Visschery niot een gouden medaille verwierven, doch dat zy hooger werden geplaatst en eerste pryzen (Grand Prix) hebben ontvangen. Daarenboven ver wierf do heer H. Kikkert, die een der mede werkers is, een gouden medaille. De gezant van Oostenryk-Hongarye begaf zich heden naar Dordrecht, ter by woning aldaar van de begrafenis van den hoer Fr. v. Overzee, consul van Oostenryk-Hongarye to Rotterdam. De gezant legde namens zyn llogeering eoa krans op het graf neder. Bodegraven. De heer P. Van Balen, onder- wijzer aau de school voor m. u. 1. o., alhier, zal binnenkort ontslag uit zyn betrekking vragen, wegens verandering van werkkring. Aan den heer B. Eikelenboom, alhier, is het diploma voor eindexamen aan de hoogoro burgerschool toegekend. In de vergadering van de afdeeling Bodegraven en Omstreken der Hollandscho Maatschappy van Landbouw is besloten om aan de op 6 September te Purmerend to houden algemeone vergadering voor te stollen in 1901 de vergadering met tentoonstelling te houden, te Bodegraven. Benthuizen, Op 14 Aug. jl. is invorderbaari verklaard door den heer directeur dor direct^ belastingen te Rotterdam het kohier der bedrijfs belasting voor hot Joopende dienstjaar en thans aan den heer rijksontvanger ter invor-' dering opgezonden. Haarlemmermeer. De zeoreerw. lieer J. L. Th. Verhoeven, pastoor dor kerk St.-Pranc, van Sales in deze gemeente, vierde onder een byzonder groote uiting van toegenegenheid zyner geloovigen zyn zilveren jubilé als priester. De jubilaris onthaalde en vermaakte 'zy^

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1