N°. 12416 A0. 1900 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Adellijk en burgerlijk bloed. Donderdag 10 Augnstns, LBIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden por 8 maanden. 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 16 AngngUis. Heden is het 50 jaar geloden, dat de zaak ln piano's on orgels door nu wijlen den heer C. C. Bender werd opgericht. Wat wilskracht en energie vermogen, is geer zeker hier merkbaar. De op bescheiden schaal opgerichte zaak doet den stichter alle eer aan, nu ook de werkzame opvolgers zich niots ontzien om de zaken uit te breiden tot ver over onze grenzen. De relaties der tegenwoordige firma bestaan in Oost en West, in Europa en daarbuiten. Met een vertegenwoordiging als de firma Bender maakt Leiden, ook op dit gebied van handel en industrie, een goed figuur. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbij ging, bleek dezen morgen, toen er zich een deputatie, gevormd uit de werklieden aan het kantoor der firma vervoegde om, by monde van den oudsten bediende, den heer J. J. Knotter, namens het personeel, den patroons een prachtig geschilderd portret van den stichter der firma aan te bieden. De beeltenis, geplaatst tusschen bloemen en onder harteiyke bewoordingen aangeboden, maakte een diepen indruk op de tegenwoordige patroons, daarby mot eerbied denkende aan de kracht, welke hon is voorgegaan en nog inspireert. Een vooruitgang in zaken en voortdurende bloei der firma zy den wakkeren heeren J. J. en J. C. Bender van harte toegewenscht. Yoor het examen Fransch lager onder- w s is geslaagd de heer J. Lens, van Leiden. - De heer R. Riphaagen heeft onder veel blyken van belangstelling, achting en vriend schap den dag herdacht, waarop hy 25 jaren geleden de betrekking aanvaardde van gods- dienstonderwyzer van het Ned.-Herv. Kerk genootschap by de gemeente alhier. Des namiddags vervoegden zich ten huize van den jubilaris commissiën uit den kerkeraad, meer bepaald zooveel het godsdienstonderwys betreft; van het collego van diakenen, als mede uit de gemeenteleden om hem te cómplimonteeren. Daarby werden hem stoffe- ljjke bewyzen van sympathie aangeboden. Als woordvoerders traden daarby op ds. K. W. Vethake en do heeren J. P. Fontein en P. J. i CJöuvée. Ook van leerlingen en oud-leerlingen ontving de jubilaris talryke blyken van sym pathie en erkenteiykheid. Voorts werden hem in den vorm van bloemstukken en in schrif- teiyke felicitatiën talryke gelukwenschen ge boden. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren worden ge durende de eerste helft der maand Aug. de volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteld konden worden. Brieven: Mej. C. v. Ruiten, niet vermeld mej. J. De Groot, De Knecht, Zeepfab Orion", Amsterdammej. H. Boer, Beilenmej. Kalk man, mej. A. Mar, mej. S. Joustra, 's-Graven- hage; mej. Volkers Smit. F. Groenewoud, F. Vermeulen, P. Hagerwaard, P. v. Heffen, Goudswaard twee stuks, RotterdamA. A. Foudralne, W. Robert, Scheveningen; W. v. OostenMounee, Utrecht; mej. Spierenburg, Valkenburg; mej. B. Meyer, Velp. Briefkaarten: M. Burgers, N. Burgers, Dr. J. Van Brauw, Mej. v. d. Luiden, Am sterdam Mej. B. J. v. Trotsenburg, Mej. Van Hulst, 's-Gravenhage; A. Dikker, Rotterdam; Dames Van Diggel, VoorschotenMev. Jansen, Zaandam. Van het 5de bataljon van het 4de regi ment Infanterie te Gouda zullen gedurende de afwezigheid van de infanterie zoowel te Leiden als te Haarlem van 17 29 September a. a., detachementen worden gezonden, ten einde in den garnizoensdienst in die plaatsen te voorzien. De voorzitter van de Tweede Kamer wordt in het begin der volgende week uit het buitenland in Den Haag terugverwacht. De grootherrog van Saksen, die gister avond met zyn dochter en met den Erfgroot- hertog en do erfgroothertogin van Baden in de Kurzaal te Scheveningen het concert by woonde, waarop de 12-jarige pianist Felix Hirsch speelde, liet zich na afloop daarvan dien jeugdigen virtuoos voorstellen on noodigde hem uit, zich to Weimar te doen hooren. Baron Sirtema van Grovestins chef der teruggekomen buitengewone zending van Nederland by de begrafenisplechtigheid van Koning Humbert, vertrok gisteren naar Soest- dyk om aan H. M. verslag te doen van de deputatie gegeven opdracht. Koning Victor Emanuel heeft de leden van deze Nederlandsche missie, de heeren J. E. N. Baron Sirtema van Grovestins, grootmeester; E. Baron Van Tuyl van Serooskerken, adju dant; en jhr. 0. L. Van Suchtelen van de Haare, ordonnans-officier van H. M., benoemd reap, tot Grootkruis der Orde van St-Mauritius en Lazarus van Italië; tot commandeur der Orde van de Italiaanscho Kroon en tot ridder der laatstgenoemde orde. De Gereformeerde Kerk te Waddings veen hoeft een beroep uitgebracht op ds. B. Roorda, te Burum. De heer E. Wostenhof, te Woudsend, ia benoemd tot onderwyzer aan de school met den By bel te Alfen aan den Ryn. By de aanbesteding van tarwe voor de militaire bakkery te 's-Gravenhage is het laagst ingeschreven voor 60,000 kilo zachte tarwe, door de firma Muntinga en Co., te Rotterdam, voor den prys van f 7.98, en voor 60,000 kilo harde tarwe voor den prys van f 8.98 door den heer H. Van Waveren te Hillegom. In de zitting der Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk van gisteren kwam aan de Cjrde de stemming over het concept-reglement o$ 't beheer der kerkeiyke goederen en fondsen. Dit werd met 13 tegen 6 stemmen aange nomen. Het reglement werd in handen gesteld van do commissie voor eindredactie, om daarna onderworpen te worden aan de consideratiën der Prov. Kerkbesturen en der Claasicale Ver gaderingen. Ter tafel kwam het rapport over het voor stel der heeren Bronsveld c. s. tot wyziging van art. 75 Reglement op het examen, strek kende om voor een gunstigen uitslag van het kerkeiyk examen de toestemming van beide hoogleeraren te vorderen. Overeen komstig de conclusie der rapporteerende com missie werd dit voorstel voorloopig aange nomen, om onderworpen te worden aan het oordeol der kerk. Behandeld werd het rapport over een voorstel van de classicale vergadering van Arnhem, om aan art, 45 regl. voor kerkeiyk opzicht en tucht toe te voegen een bepaling omtrent de bevoegdheid van den kerkeraad tot ontzegging van het gebruik des H. Avond- maals, zonder voorafgaande uitspraak. De conclusie van het rapport, die gunstig was voor het voorstel, werd afgewezen. Daarna werd aangenomen een voorstal van prof. Gooszen, om een nieuw art. 82 in be doeld reglement vast te stellen, aldus luidende de Kerkeraad is bevoegd de ontzegging van het gebruik des H. Avondmaals provisioneel toe te passen. Door den heer Bronsveld werd een voorstel ter tafel gebracht, om een commissie te be noemen, ten einde te dienen van advies om trent enkele bepalingen In do ingediende Gestichten wet, welke de Kerk betreffen. Dit voorstel zal later behandeld worden. De Synode heeft besloten, alle kerkeraden uit te noodigen, in een byzondere godsdienst oefening op 31 Augustus de verjaring onzer Koningin te gedenken. In de zaal van het Schilderkundig Ge nootschap „Pulchri Studio", te 's-Gravenhage is gisteren zonder oenig officieel vertoon de 25ste tentoonstelling van Teekeningen der Hollandsche Teekenmaatschappy geopend. De inzendingen zyn dit jaar by zonder talryk: er zyn niet minder dan 125 stukken, waar onder verscheidene van leden uit het bui tenland. De werken van wyien mevrouw Bilders van Bdsse, zyn als laatste hulde aan de over ledene van rouwcröpe omgeven. Het was gisteren de dag, waarop Mgr. H. L. Spoorman, Deken van Delft en pastoor dor St.-Hippolytus-parochie, zyn 40-jarig jubiló als priester vierde. Natuurlyk ging deze feest dag niet ongemerkt voorby; wie de groote toewyding en onvermoeide liefde kent, waar mede de heer Spoorman steeds zyn prlesteriyk ambt waarnam, en wie op het vele goede ziet, door hem gedurende zyn lang en vrucht? baar arbeiden tot stand gebracht, begrypt tevens, dat zyn parochianen alles deden om hun beminden priester dezen dag tot een onvergeteiyken te maken. In het stemmig, doch indrukwekkend fraai versierde kerkgebouw aan de Voorstraat werd te halfelf 's morgens door den Deken een plechtige Hoogmis opgedragen, daarin byge- staan door de eerw. heeren Tlemans, Clarys en Dankelman. Des middags van 1 tot 3 uren hield Mgr. Spoorman te zynen huize receptie, alwaar tal van corporaties en particulieren hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Des avonds te 7 uren was er lof, processie en toespraak. Door de commissie uit zyn parochianen werd den waardigen man Maandagavond de belangryke som van f 4000 overhandigd, met do teekéning van het altaar, dat, ter herinne ring aan den voor den Deken en zyn parochie zoo gewichtigen dag, in de Kapel van het Heilige Hart der Voorstraatskerk zal worden opgericht. De R.-K. Volksbond bood haar beschermheer een kostbaar getamboureerd Benedictie Velum aan, van wit damast met zyden franje en galons. Mgr. Spoorman, geboren te Leiden, ontving do priesterwyding in de Kathedrale Kerk te Haarlem. De eerste twee jaren van zyn liefdeambt bracht hy door als kapelaan te Voorburg. Na die twee jaren werd hy door de kerkeiyke overheid geroepen om in de parochie van de H. Anna te Amsterdam te werken. Met stalen yver wist daar zyn krachtige geest het niet sterke lichaam te overwinnen; a) zyn talenten wydde hy aan den dienst zyner kerk. In 1870 werd de heov S. tot pastoor teVlis- singen benoemd, waar hy 9 moeilyke jaren doorbracht, steeds strydende voor zyn over tuiging, in kleine zaken toegevend om den wille van zyn groote beginselen. Daarna werd Z. H. E. naar Delft geroepen, waar hy vanaf 1879 al zyn krachten wydde aan het Katho lieke leven in Delft. Armen en behoeftigen in geesteiyken of lichamelyken nood, nooit hebben ze te vergeefsch een beroep gedaan op zyn medoiydon en hulp. Do R.-K. parochiale scholen voor jongens en meisjes, do parochiale bewaarscholen, de Diocesaan-vereeniging van R.-K. onderwyzers (by welke laatste Mgr. Spoorman voor eenige jaren als adviseur werd benoemd) al deze instellingen hebben veel aan den yverigen priester te danken. Vier jaar geleden, by gelegenheid van het 100-jarig jubiié der parochie, erkende Faus Leo XIII de verdiensten van Mgr. Spoorman door hem te benoemen tot eerekamerheer. (D. G.) Pastoor en deken N. F. Taverne, te Rotterdam, die gisteren zyn gouden priester feest kerkeiyk herdacht in de St-Laurentius- kerk in den Houttuin aldaar, is door Z. H. den Paus tot eere kamerheer benoemd. Onder zeer talryke blyken van sympathie vierde gisteren ook de zeereerw. heer Heyli- gers, kanunnik en pastoor van de kerk van den H. Jacobus te 's-Gravenhage, den dag waarop hy vóór 40 jaren de priesterwyding ontving. Z. H. de Paus benoemde ook dezen jubilaris tot huisprelaat. Gistermiddag hield de commissie van rapporteurs uit de Eorste Kamer der Staten- Generaal voor het nog aanhangige wetsont werp betreffende d&progressio in de gemeente belasting, haar byeenkomst tot het vaststellen van het Voorloopig Verslag. Aan het staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 13 tot 15 dezer deel 8 candidaten voor de faculteit der god geleerdheid enz. Geslaagd zyn 3 candidaten, de heeren: H. J. Haspers, J. H. H. Sassen en B. M. Taverne. Voor do faculteit der geneeskunde enz. zyn 7 candidaten geëxamineerd. Geslaagd de heerenA. J. Broekman, W. A. M. Kalkman en A. Vega. Gedurende den loop van het examen trokken zich twee candidaten terug. Het examen wordt voortgezet met 1 candidaat. Na voortgezet examen is van de vorige groep alsnog geslaagd de heer H. J. Elferink. By Kon. besluit is aan huismeester en regenten van het krankzinnigengesticht te Utrecht vergunning verleend, aan de Bran denburgerlaan, gemeente De Bildt, een ge sticht voor krankzinnigen op te richten, dat geacht zal worden één geheel uit te maken met het krankzinnigengesticht te Utrecht, en dat bestaan zal uit een administratiege bouw, drie paviljoenen voor mannen, drie paviljoenen voor vrouwen en de noodige dienstgebouwen. In het gesticht mogen niet meer dan 180 krankzinnigen, 83 mannen en 97 vrouwen, verpleegd worden. In het hotel „de Twee Steden", te 's-Gravenhage, zyn aangekomen de heer J. Vieweg, Nederl. consul in Liberia, benevens de minister van justitie in die Republiek. Benoemd is tot leeraar in de moderne talen aan de Zeevaartschool te Schiermonnikoog de heer Jacob Knol te Purmerend, Tot definitief leeraar in de natuur- en werktuigkunde aan de inrichtingen van hoogor en middelbaar onderwys te Amersfoort, is benoemd dr. D. P. Moll, sedert 15 Oct. 1897 tydeiyk leeraar aldaar. Do luitenant ter zee der 1ste klasse J. W. Van Aalst, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Genoemde officier en de luitenant ter zee der lste kl. A. J. Gooszen worden met 1 Sep tember a. 8. gedetacheerd by het Koninkiyk Instituut voor de Marine te Willemsoord. De correspondent te St.-Petersburg van de „N. R. O." seinde gisteren: De deputatie der Boerenrepublieken is met den gezant en den secretaris hier om kwart voor drieën aangekomen. Er was veel publiek en groote geestdrift. De dames Van der Pais en Croi8et boden bloemruikers aan. Namens het comité heette ds. Gillot de gezanten welkom. Ook een vertegenwoordiger van de Russische pers voerde het woord. Fischer antwoordde in het Hollandsch. Een hier te lande ontvangen telegram van den heer De Bruyn, den secretaris der dep- tatie luidt: In het „Hótel de France" aangekomen. Veel sympathie. Een prachtige, grootsche ontvangst. Verschenen is de begrooting van inkom sten en uitgaven der gemeente Amsterdam voor het jaar 1901, bedragende in ontvangot en uitgaaf de som van f 24,491,866, tegen f 23,449,227 als totaalcyfer der begrooting voor 1900. Trekt men van do hierboven vermelde eindcijfers der begrootingen voor 1900 en 1901 af de buitengewone ontvangsten en uit gaven op die begrootingen voorkomende, zynde f 8,447,077 en f 8,394,706, dan ziet men, dat voor den dienst 1901 voor de gewone uitgaven een som van f 1,095,010 meer wordt geraamd dan daarvoor voor den dienst 1900 werd toegestaan. Het groot batig saldo van den afgeloopen dienst, dat ruim f 1,000,000 bedraagt, niet tegenstaande een uitgave voor Armwezen van f 152,000 boven de raming, en dat voor een groot deel zyn ontstaan te danken heeft aan een hoogere opbrengst der verschillende directe belastingen, bewyst, dat in 1899 de algemeene welvaart der gemeente niet is verminderd. Intusschen hebben zich omstan digheden voorgedaan van politieken en econo-, mischen aard, die zeer zeker m staat zyn haar invloed op de geldmiddelen der gemeente te doen gevoelen, weshalve B. on Ws. liet meer dan ooit raadzaam hebben geoordeeld, teneinde voor teleurstellingen gevrywaard te' worden, de ramingon der verschillende ont vangsten in deze bogrooting met voorzichtig heid te doen geschieden. De staat van schulden dor gemeente Am sterdam op 1 Jan. 1900 bedroeg f 96,321,500. Voorgesteld wordt, het percentage op de inkomstenbelasting voor het jaar 1901/1902 te bepalen op 41/, pCt. B. en Ws. vleien zich, dat dit cyfer voldoende zal zyn, om het by de begrooting geraamde bedrag van 4,050,000 te verkrygen. Volgens het „Vad." is met ingang van 1 Oct. tot directeur van de Haagsche Tramweg Maatsch. benoemd de heer G. J. Van Stipriaan Luïscius, die gedurende elf jaron als hoofd ambtenaar werkzaam was by do Zuid-A.fiik.ian- sche Spoorweg-Maatschappy in Transvaal. Zoo heeft weder een der Nederlanders, die door de Engelschen werden verjaagd, eon hom passende betrekking gevonden. In de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders in de Gcudscho Waterleiding-Maatschappy is tot commissaris benoemd de heer H. Stravor, te Gouda. De met verlof hier te lande aanwezige off. van gez. lste kl. van hot O.-I. leger H. G. Dumont keert 1 September per stoomschip „Willem II" naar Indié teiug. Het verlof naar Nederland van den mili tairen apotheker lste ki. van liet O.-I. leger' J. Petersen is nogmaals mot 6 maanden verlengd. De by het regiment grenadiers en jagers ovorgeplaatste luit.-kolonel jhr. W. G. Van der Wyck wordt wegens ziekte op non-activiteit gesteld. De minister van waterstaat heeft bepaald^ dat, te rekenen van 1 September 1900, zal bevoegd zyn in de 2de arbeidsinspectie de opzichter van den arbeid B. Quispel, wlen als F'euilleton. 84) Natuurlyk moet er heelwat by gedacht worden, Michaël, want schoon zyt gy niet, maar wat men voor zulk een gestalte noodig heeft, dat bezit gy, vooral, als gy in ver voering zyt. In elk geval zou er van u een voel betere aartsengel te maken zyn dan die daar boven I" „Dwaasheid I" sprak Michaël, terwyi hy zich gereed maakte om weg te gaan. „Boven dien wordt het nu ty'd, datgy vertrekt, Hans, als gy nog te voot naar Tannberg wilt terug- keeren. Het is i. >g vier uren ver." „Den langen straatweg over, zeker, maar daar kom ik niet. Ik loop dwars het boscli door, dat is veel dichter by." „En dan verdwaalt gy onyermydeiyk! Gy kent de streek niet zoo nauwkeurig als ik." „Ik zal myn weg wel vinden," zeideHans, ^rwyi zy de kerk uitgingen en in het vryo veld kwamen. gIn Tannberg word ik nu ten minste niet meer met een grimmig gezicht ontvangen. Ik ben biy, dat vader weg is, en ik geloof, dat het heele huis met my herademt. Hy stond ten laatste als een donderwolk boveu pns allen. Men moest voortdurend op een donderslag voorbereid zyn." I „Het was waarschyniyk hot beste, dat hy zyn verbiyf bekortte en naar huis terug keerde," antwoordde Michaël ernstig* „By zyn voortdurende boosheid en verbittering zou het nog tot een openiyke breuk gekomen zyn. Ik wilde dat tot eiken prys verhoeden en haaide hem daarom «elf over te vertrekken." „Ja, gy hebt my naar krachten geholpen. Gy en tanto stonden als twee bescherm engelen aan myn zyde en beschutten my met uw vleugelen, maar veel heeft het niet ge holpen; vader was al te boos. Gy waart nog de eenige, die met hem overweg kondet." „En daarom zendt gy my altyd het eerst in het vuur, als er wat te stryden valt." „Natuurlyk, want gy waagt er niets by. Vader behandelt u altyd met veel eerbied, zelfs als gy beiden van meening verschilt. Merkwaardig voor my heeft hy nooit eer bied gehad." „Hans, wees verstandig, en spot er niet mee," sprak Michaël terechtwyzend. „Ik dacht, dat gy alle reden hadt om ernstig te zyn." „Lieve hemel, wat moet ik dan doen? Ik heb nu eenmaal geen talent om de rol van den verloren zoon te spelen. Gy hebt ten minste zooveel van hem gedaan ge kregen, dat ik in Tannberg mag blyven zoolang uw verlof duurt, en als wy naar huis terugkeeren, zal de storm wel wat be daard zyn. Maar kyk, daar is de weg. Breng oom Valentyn nog wel myn groeten over. Ik heb het hem als zoon van myn vader met myn bezoek weer eens lastig gemaakt, maar hy wilde het zelf. Tot ziens, Michaël 1" Hy wenkte zyn vriend nog eens toe en sloeg toen een zyweg in, die bergafwaarts liep. Michaël zag hem na, tot hy tusschen de denneboomen verdwenen was. Toen sloeg hy den terugweg naar het dorp in. Hy was reeds sedert eenige dagen te St.-Michaël en gisteren had ook Hans daar een kort bezoek gebracht. Het was een zeldzaam, lang verbeid bezoek voor den pastoor die er veel verdriet van had, dat zyn naaste bloedverwanten gewoonlyk ver weg bloven. Zy zagen elkander slechts met tusschenruimten van jaren, als de professor by zyn bloedverwanten in Tannberg logeerde. Dat het ook dan nog slechts een enkele maal was, verklaart ons, hoewel zy steeds brief wisseling met elkander onderhielden, hoe Valentyn Wehlau in zyn eenzaam bergdorp vergeten kon worden. Michaël daarentegen was de laatste jaren dikwyis by zyn ouden, eerwaarden vriend en leermeester geweest, maar de luitenant Rodenberg was een geheel nieuwe verschyning voor de bewoners van Michaël, die zich nog nauwelyks den blooden, schuwen knaap uit de houtvestery herinnerden, dien zy ook slechts zelden gezien hadden. Hy was by hen altyd voor een bloedver want van "Wolfram doorgegaan, die ook diens naam droeg, en de houtvestery was reeds lang in andere handen overgegaan. Graaf Steinrück had zyn voormaligen jager oen betere plaats met meer inkomen op de goederen van de jonge gravin Hertha aangewezen, misschien als belooning voor de bewezen diensten, misschien ook, omdat hy door niets meer aan hot verleden wilde herinnerd worden, wanneer hy in den jachttyd naar zyn slot kwam. Hoe dit ook zy, reeds tien jaren geleden had Wolfram deze streken ver laten en was naar zyn nieuwe woonplaats verhuisd. Toen Michaël in de pastorie terugkeerde, die hy een half uur geleden in de gewone stilte en eenzaamheid verlaten had, vond hy er een ongekende bedryvigheid. In de keuken hanteerde de oude meid vol yver en bedryvigheid potten en pannen, alsof er een gastmaal aangericht moest worden. Zy had huif uit de naastbysynde woningen gehaald, want twee jonge boerenmeisjes liepen trap op, trap af. De bovenkamers werden schoongemaakt en gelucht, het heele, anders zeer kalmo huishouden scheen op den kop te staan en de koster nam zoo even met een heel gewichtig gelaat afscheid, toen Rodenberg de studeerkamer van den pastoor binnentrad. In do kleine ruimte was niets veranderd, het was nog do vroegere inrichting met haar kioosterachtigen eenvoud: de witte muren, de groote kachel, hot gesneden kruisbeeld in den hoek, en ook nog de oude meubelen van eenvoudig dennenhout; de tyd had hier nergens zyn sporen achtergelaten, als men den bewoner uitzondorde. Do pastoor was voel verouderd. Terwyi zyn broeder, die wel is waar verscheidene jaron jonger was, nog do kracht en frisch- heid van den maniyken leeftyd bewaard had, maakte hy reeds den indruk van een grysaard. Zyn gestalte was gebogen, het gelaat vol rimpels, het haar vergrysd. Alleen de oogen straalden nog in hun ouden, vriendeiyken glans en deden bywylen het moede en ge- brokeno in de geheelb verschyning vergeten. „Wat is er toch to doen, eerwaarde?" vroeg Michaël wel wat verwonderd. „Het ge- heele huis is ineens vol drukte en beweging en de oude Kalrien heeft geheel en al het hoofd verloren, zoodat zy wegliep zonder my te woord te staan." „Er is ons geheol onverwacht een bezoek aangekondigd," antwoordde Valentyn, „een voornaam bezoek, dat wel eenige drukte met zich brengt. Nauwelyks waart gy met Hans weg, of er kwam een bode met een brief van de gravin Steinrücfc Zy zal over tweo uur hier zyn." De jonge man, die juist op het punt was te gaan zitten, bleef getroffen staan. „Gravin Steinrück? Wat moet die hier in St.-Michaël doen?" „De bedevaartsplaats bezoeken. De gravin is een zeer vroxe vrouw en verzuimt dat nooit, als sy lu !-»et slot is. Bovendion is onze kerk oen stichting van haar familie en heeft raen:go gave aan haar te dankon. Zy bezoekt by na sik jaar de rustplaats van haaf gemaal en kemt dan ook goregeld hier eens aan." „En komt zy alleen?" De vraag kwam eenigszins beklemd over zyn lippen. De pastoor antwoordde zooveel te kalmer: „Neen, met haar dochter en de noodig® bedienden. Gy zult voor hodon de kamer moeten ruimen, Michaël, de tocht heen en terug over het gobergto op één dag is tal inspannend voor de dames, zy blyven altyd een nacht over en nemen het dan mot do eenvoudige gastvryheid der pastorie voor lief, Ik heb over u reeds met den koster gesproken, die u tot morgen wel zal huisvesten." Michaël antwoorddo niet, hy ging naar het raam en keek met over olkander geslagen armen naar buiten. Eindelyk, na een goruimf poos gezwegen te hebben, zeido hy op half lulden toon: „Ik wilde wel, dat ik met Hans mee gegaan wasl" „Waarom? Misschien omdat de dames deif naam Steinrück dragen, en gy nu eenmaa alles in den ban gedaan hebt, wat dezer naam voort? Hoe dikwyis reeds heb ik l vermaand cu gebeden, dezen onchristeiykof haat to laten varen!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1