Stoomkoekfabriek „HOLLAND", Leiden. NIEUW BOOD, a /I.-. a/1.-. Holland's Roem a Eö Els., Ontkijtkruidkcek a EO Ets., Prima Sucadehoek a EO Ets., Prima Eemberkoeb a 30 Cts., kleine Gemberkoekjes a 12 Cts. fl. G. Doet Uw voordeel In de KotMaal TRICHOSANTHE. Fotografie „Studio", JA tr 6. W. SCHRETIEN, Hooigracht 49. LEIDSGH DAGBLAD, WOENSDAC 15 AUCUSTUS. - TWEEDE BLAD. Anno 1900. PERSOVERZICHT. Alle Wlnlieliers verkoopen: en de bekende DUBBELTJES-ONTBIJTKOEK van de zuivere Preanger-Koffie, fj flonma prima qualiteit, 0.80 en f 0.90 per Liter. No. 12115. De Hollander zegt: „Naar wy vernemen", zoo luidt het heel plechtig en deftig „naar wy vernemen, is aan het departement van binnenlandache zaken een ontwerp tot w y z 1 g i n g der w e t op het lager onderwas In behandeling." Of dit nu groot nieuws is? Natuuriyk niet. Immers, reeds by het politiek debat in Deo. 1897 deelde minister Borgesius mede, dat hy een wyziging van de schoolwet zou indienen. Heel vroeg is men dus niet begonnen op het departement van binnenlandscho zaken met Ce behandeling van het wyzigings-wetsontwerp. Wat die wyziging zal inhouden? Naar de toezegging van den Minister in de eerste plaats verhooging van het subsidie aan het byzonder onderwys; in de tweede plaats regeling van de traktementen der onderwyzers, openbare en byzondere; in de derde plaats.... Maar de voornaamste punten hebben we ge noemd, en de rest dient te worden afgewacht. Nog eens: De Minister is wel wat laat met de wyziging begonnen, geiyk trouwens dit ministerie met alle ingrijpende wetsvoorstellen te laat is gekomen, zoodat straks by de af treding van deze Tweede Kamer er o zoo weinig zal zyn tot stand gebracht. En zegt men nu De Minister moest eerst den afloop van zyn •leerplichtwet afwachten alvorens met do schoolwet te beginnen, dan moeten wy ant woorden, dat we die reden niet verstaan. In ieder geval had men op liet departement vroeger met de voorbereiding der meeste wyzigingen kuDnon beginnen. Nu zal de nieuwe schoolwet natuuriyk niet tot stand komen. Zo zal slechts dienst doen als parade-paardjo. Misschien wel om de kracht van de oppositie der Christeiyke partyen by de stembus te breken. Immers, zal het dan heeten Waarom tegen de liberalen op te trekken? Dit ministerie is immers zoo „gematigd", zoo welwillend jegens het byzonder onderwys. Wat wilt ge toch meerl Vergete men niet: de heer Borgesius Is altyd geweest een.... politiek man, zullen we maar zeggen. De Economist bevat een beschouwing, met Interessante statistische gegevens, omtrent het Analphabeti8me (volslagenonkunde) by echtparen, van mr. De Voogt. Tot nu toe, zegt de schryver, zyn de meeste statistische opgaven over de kennis van lezen en schryven ontleend aan do militie. Het mocht daarom de moeite loonen, ook langs anderen weg gegevens te verzamelen nopens de vraag, hoe het met het analphabetisme by ons volk is gesteld. Mr. De Voogt geeft dan de cyfers van hen, die van 1890 -1900 to Rotterdam oen liuwelyk hebben gesloten. Wel is z. i. liet materiaal niet groot, maar zuiver is het zoker. Ten overstaan van familieleden en belangstellenden in hot openbaar te moeten verklaren, de schrijf kunst niet te verstaan, hoe gebrekkig ook, 'is een daad, die niet geveinsd wordt. De slotsom, waartoe mr. De Voogt is ge- komen, is, dat van een algemeen standpunt uit dezo cyfers biykt van een voortdurende en nog te sterke aanvulling van do rangen der analphabeteneen weerlegging dus van de meening van lien, die uitsterven van deze in een beschaafde maatscbappy niet meer passende soort lieden weldra verwachten. „Lettende," meent mr. De Voogt, „op het wonen en leven van het meerendeel der in dit opstel behandelde echtparen, is het niet gewaagd, te beweren, dat deze zelvon weder analphabéten kweeken." Gebrek aan gevoel van eigenwaarde en aan de meest eenvoudige kennis om by wisselvallige verdiensten de inkomsten en uitgaven met eigen krachten in evenwicht te houden, alsook gebrek aan zin voor ver edeling om de woning tot een aantrekkeiyk vorbiyf te maken, doen het anders daarvoor beschikbare geld verbruiken op een wyze, die zedeiyk en stoffeiyk verlaagt, en doen roekeloos een geslacht voortbrengen, dat aan den invloed dier omgeving niet kan ont komen. Want de meening, dat zy, die het slechtst gehuisvest zyn, ook het minste inkomen hebben, gaat in haar algemeenheid niet op. Waar nog woningtoestanden worden ge doogd, die naar beneden trekken in plaats van op te heffen, on waar nog geslachten kunnen gevormd worden, wien de eerste vereischten kunnen worden onthouden om voor beschaving en veredoling ontvankeiyk to worden, daar zal steeds een laag biyven voortwoekeren, die uit hot oogpunt van open bare orde en gezondheid de samenleving steeds zal biyven bedroigon. Ingrijpen van overheidswege zal, ook zonder daarvoor gevoelsargumenten aan te voeren, noodig zyn om dien gistenden neerslag der samenleving tot zuiverheid te brengen. De heer P. N. Muller sprak In het week blad De Amsterdammer den wensch uit, dat onze overheid zich voortaan gelegen zou laten liggen aan den volksarbeid. „Laat nu" schreef hy „de nationale arbeid eens de harten en hoofden warm maken, niet als element van liefdadigheid, maar om de levenskracht en levenslust van het geheele volk te sterken. Niemand, helaas l zal by ons de spoedige invoering eener Ryks-Ongevallen- en Pensioen wet voor den arbeidsman anders dan onmis baar noemen. Maar evenmin zal iemand in den lande ontkennen, dat onze Regeering verplicht is, weldra maatregelen tot een ruimer vloeien van de bronnen van ons volksbestaan niet te beramen of te beloven, maar in te voeren. Een regeering, die zich haast blind tuurt op alle mogeiyke middelen, om zelfs de meest onhandig en onduideiyk geformuleerde belas tingen ruimer te doen vloeien, wekt welver- zet en misdadige ontduiking, maar geen voor deel voor een land. Alleen flink beloonde arbeid maakt het land welvarend. De arbeider, niet de ambtenaar, met hoe ryk een staf ook van Inspecteurs en oontroleurs en deurwaar ders, brengt het land geluk aan." De heer Muller meent, dat onze Minister van Financien het in zyn macht heoft, door middel van het nu al eenige jaren geleden beloofd tarief van invoerrechten, tal van reeds kwynende bedry ven uit hun verval op te heffen en tot bloei te brengen, ja nieuwe bronnen van bestaan te openen. En als een eerste middel om zulke nieuwe bronnen van bestaan te openen, wystdeheer Muller op het verzoek van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen aan onzen Minister van Financiön, waarin gevraagd wordt om zoodanige wyziging In de wet op den suikeraccyn8, dat de verwerking van suiker tot de fabriekmatige vorming van vruchtengelei gemakkolyker, of liever: werke lijk mogeiyk werd gemaakt. Daarvan zegt het Handelsblad: Wat de heer P. N. Muller tot aanbeveling van dat verzoekschrift zegt, is ons uit het hart gegrepen. Een volstrekt onzinniger wetgeving dan die op de suiker is niet denkbaar. lo. omdat, terwyi het hoofdprodupt van Java rietsuiker is, wy tegeiykertyd haar concurrent, do boetwortelsuiker, alsof het ons Yolkbestaan gold, beschermen 2o. omdat w(| aan een 30 tal fabrikanten uitkeeren jaariyks 3 millioen guldon, die wy door de contribuabelen laten opbrengen; 8o. omdat do belasting op suiker byna het dubbole is van de waarde van het artikel. Thans is do waarde f 16.50 per 100 kilo en de accyns f 27 per 100 kilo. In Engeland eet men goedkoop suiker, dank zy den suiker wetten van het vasteland. Daarom worden „jams" en „marmelades" daar voor een waarde van millioenen gemaakt. Nederland kan wegens zyn dure suiker niet met goed gevolg mededingen en voert daarom zyn vruchten uit naar Engeland. Maar niets is zoo vergankelyk als fijne fruit. Gekneusd komt ze aan, en, gelyk de heer P. N. Muller zoo terecht opmerkt, die verzending dreigt dra onmogeiyk te worden, daar telkens ladingen vruchten voor de reusachtige fabrie ken van geleien in Engeland aldaar worden afgekeurd. Het behoud onzer zoo aanzieniyke en voor de algemeene welvaart haast onmisbare teelt van ooft is alleen te redden als wyzelf de vrucht tot gelei kunnen omzetten. „Een dub bel voordeel zou die teelt ons dan opleveren. Want onze ny verheid zou een nieuwen, althans nog weinig ontwikkelden tak winnen, en het gevaar der weigering van ons ruw product verwisseld worden tegen het voordeel van verkoop in den vreemde van bet verwerkt product, dat grootendeels zyn waarde ontleent aan natlonalen arbeid." Tot myn vreugde ben Ik geen Minister van Financiön. Ik mag critiseeron, in plaats van practisch op te treden. En Ik behoef dus niet aan te duiden op welke wyze een aequlvalent gevonden kan worden voor wat de accyns van dö kunstmatig doorgemaakto suiker opbrengt. Maar goed is hot, ook al weet men geen aequivalent, om telkens weer er op te wyzen, dat onze suikerwetgeving de krankzinnigste is, die men bedenken kan, en dat het een voortreffeiyk streven is van een regeering, om ny verbeid te steunen, nieuwe bronnen van arbeid te openen. Zeker, de beetwortelfabrieken verschaffen ook arbeid. Ik zie dit in het Gooi, waar de voortreffelyke fabriek te Naarden gedurende een maand of vyf werk verschaft aan tal van Huizers. Maar toch zou op veel grooter schaal werk verschaft en een nieuwe arbeidsbron geopend worden, als do zware suikerrechten niet een der voornaamste voedingsmiddelen zoo zwaar drukten. Omtrent de afwyzing van ds. Gangol (zie ons vorig Overzicht) moeten we thans vermelden wat we lezen in twee ingezonden stukken in Het Nederlandsche Dagblad. Het eerste luidt: In Het Nederlandsche Dagblad van 10 Aug. 1900 6taat, onder het Kerknieuws, een uit treksel uit een ingezonden stuk, voorkomend in De Nederlander. De geachte schry ver begint met de woorden, dezer dagen door iémand gesproken„De Synode is om, maar toch doet zy nog dom." De domme daad der Synode zou dan hierin bestaan, dat zy gewoigerd heeft ds. Gangel ontslaan van het tuchtmiddel, in 1887 op hem toegepast. De inzender vroeg of het Christeiyk was? Het zou beter geweest zyn to vragen: „Is het rechtvaardig?" De schry ver schynt de lans voor ds. G. te breken en hem zelfs nu nog een stralonkrans toe tewerpon. Is zulks door ds. G. verdiend? Is ds. G. ooit Christeiyk in llefdo geweest tegenover zyn ambtsbroeders in Aalten en elders, zoowel van de Ned.-Herv. Gemeente als van de Chr.-Geref, Kerk Men heoft slechts De Graaf schapper uit den tyd der doleantie of de verschillende brochures, door ds. G. geschreven, na te lezen. Ds. G. zou in dio jaren „gebiologeerd" zyn? Wel aardig I Doch ds. G. was in dio jaren zoo onnoozel niet om zich zoo ineens maar te laten biologeeren, want waartoe dan in 1886 en '87 al dio voorbereidende maatregelon om zyn doel te bereiken? Of is ds. G. toon zonder het te willen het werktuig van anderen geweest? Ook zou ds. G. ingezien hebben, dat hy do Ned.-Herv. Gem. „ter kwader ure verlaten heeft." Volkomen heeft do schryver goiyk. Ds. G. heeft moeten zien en voelen, dat de doleantie hem geen groote vreugde heeft aan gebracht, want, noch in Aalton, noch in een der andere gemeenten mocht da. G. een broederiyk «aamwonen en liefde ondervindon. Doch er kan geon sprake zyn, dat ds. G. door y vorig onderzoek hoeft geloerd, dat de scheuring van 18S6 menschenwerk was, want dan zou ds. G., dio eenmaal stad en land doortrok om een Jodengenoot, liever: doleantie- genoot to maken, dit ook ridderiyk hebben verklaard. Ds. G. zou nog Geref. predikant zyn, was hy niet door hooger bestuur ten deele in het ongeiyk gesteld aangaande ge schillen in zyn laatste gemeente. Dat ds. G. niets liever wenscht dan do Ned.-Herv. Kerk te dienen is mogeiyk, doch of hy het doet, omdat hy die Kerk liefheeft of lief heeft gehad of lief heeft gekregen, biyft een vraag. Een mooi middel zou het zyn om zyn ver bitterd gemoed lucht te geven, te meer, daar hy weet, dat men in do Geref. Kerk zyn heengaan niet betreurt. Laten wy ons daarom niet beklagen nu onzo Synode deze domme daad heeft gedaan. Het best zal zyn, dat ds. G. zich nu terug trekt uit het ambteiyk leven, om te rusten van zyn arbeid zoo vol moeite, leed, twist, haat en nyd. Het tweede luidt: Indien uw ovornamo van het ingezonden stuk uit De Nederlander de bedoeling heeft een weörwoord uit to lokken, zult g'y onder staande niet weigeren. Het kreupelrympje van zeker „iemand", dat door „een lidmaat der Ned.-Herv. Kerk" niet wil overgenomen worden, maar tevens wereldkundig wordt gemaakt, is ongerecht vaardigd. Ik acht het wys van de Synode, dat zy niet haar overwegingen heeft gepubliceerd en alleen haar conclusie. Dat ds. Gangel, eervol ontzet uit zyn be diening te Voorst, over zulk een behandeling zyner Kerk uit z(jn humeur is, begry'p ik. Hy heeft ondervonden, dat hy na do ver breking van het houten juk onzer Kerk onder oen yzeren gekomen is. Dat hy na deze bejegening zyn scheidbrief zendt aan de Gereformeerde Kerk, is aannemelyk. Maar moet daarom onze Synode hem maar weer aannemen? My dunkt, de omstandigheden, waaronder ds. Vethako weer opname verzocht, verschil len toch van die van ds. Gangel. Neen, onze Synode heeft hem niet verdacht gemaakt en ik zie niet in, dat zy een droevig figuur maakt en zlchzelve in deze zaak onteert. Al weet ik haar motieven niet, zy zal zich wel kunnen verantwoorden. Eenige dagen geleden heeft Het Volk er de aandacht op gevestigd, dat er In sommige plaatsen van ons land een begin van beweging is onder het personeel van winkels en magazynen, om Zondagsrust en ver vroegde winkelsluiting te ver- krygen. In Utrecht heeft oen groot aantal vereenigingen zich to dien einde tot een organisatie verbonden en in Amsterdam is ook een comité tot stand gekomen. In nog andere steden zyn ongeveer goiyke be wegingen in gangzoo bestaan te Rotterdam en te 's-Gravenhage coraitö's voor Zondagsrust. Er is, naar deze courant aanmerkt, Zeker geen groote categorie, die zoozeer onder overmatigen arbeidsduur te ïyden heeft als het winkelpersoneel. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zyn zy in de weor en in veel winkels nog een doel van den Zondag er by. Het zal goed zyn, meent zy, dat de Comitó's, die zich in verschlllendo steden beginnen te vormen, ook tot elkaar komen, om door gezameniyk optreden krachtiger op te treden. Uit Utrecht is al beproefd met Amsterdam voeling te krygen, maar voor» loopig is daar nog niets van gekomen. Toch zal men zich h. i. in Amsterdam niet tot do óóne propaganda-vergadering moeten bepalen, die nu wordt voorbereid, doch zal het noodt zakeiyk zyn, dat een gemeenschappeiyk program van actie voor het geheele land wordt opgemaakt. Waarschijniyk acht zy het zelfs, dat met vergaderingen onder dezo vele duizenden, waarvan er pas oen klein getal tot oenig besef van hun toestand gekomen is, voorloopig weinig wordt uitgericht. Zy hoopt, dat er ditmaal weer geen dog matisch verzet zal komen togen het werken ook in de richting van wettelijke verbetering. Behalve do landarbeiders is er h. i. geen grooter categorie van proletariërs, die zoozoer door de wet verwaarloosd wordt, als het winkelperso neel. De arbeidswet, die vrouwen en kinderen in de industrie beschermt, laat ze in den handel geheel zonder beschutting tegenover de patroons. Het wolsontwerp op de arboids- en rusttijden sluit mannoiyk en vrouweiyk peisonoel van winkel en kantoor geheel buiten zyn zorgen. Toch hebben, naar Hel Volk releveert, pok in het buitenland de handels- en winkelbe dienden begrepen, dat zy zonder wettelyke hulp zoo goed ais machteloos waren. In Duit8chland by v. wordt gey verd voor wettelyke winkelsluiting des avonds om 8 uren. In Engeland is na veel moeite verkregen, dat voor de winkeljuffrouwen stoelen in den winkel aanwezig moeten zyn. De agitatie van het winkelpersoneel richt zich daar byna geheel op de wet. Het kan h. i. ook moeiiyk anders. Nergens bestaat zooveel felle con currentie tusschen kleine patroontjes. Veel vakopleiding ls er voor winkelpersoneel niet noodig en by eventueels staking ls het dus vry makkelyk te vervangen. Vakbeweging is wegons de groote vorspreidheid van het personeel moeiiyk. Dit zyn h. i. zooveel argumenten om te streven naar oen wettelyke regeling van den arbeidsduur, die alle patroons en dus alle concurrentie tegelykertyd zou treffen en die de beste gelegenheid geeft voor het publiek om zich te uiten door middel van het stem biljet. Berichten over JRijniand's Boezem, gedurende de week van 511 Aug. 1900. St&ni tad den boezem te Lelden. Idem te Oade-Weterlng Werking der stoomgemalen Waterloozlng laogs uatuarlijkeo wog. Waterlnlating Rogonral ia mM. 6 Aug. 0 Aug. 7 Aug. Aug. 9 Aug. 10 Ang. II Aug. 61 49 55 52 63 62 60 om.—A.P. 60 60 '49 61 63 63 60 om.—A.P. Bpaarndam o„ Halfweg 66 Gouda tu, Katvrpk 23 o. Spa&rndam 18 u., Halfweg 6 u„ Gouda a„ Katwrjk lil/, Door de sluis to Gouda u. 49.0. Ofüieiooio iiennisgovlug. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adre3 van: Z. G. VEERMAN en S. KLOK, kooplieden, wouoDde to Amsterdam, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van lompen, beóndereb, enz. in de perceelen Baatstraat Nos. 4,6 en 8, kadastraal bekend Sectie B, No. 1894. Gelet op de daartegen in hun zitting van 26 Juli 1900 zoowel schril tel ijk als mondeling ingebrachte bezwaren en op het rapport van den lnspeoteur der Bouwpolitie van den östen Augustus jl. No. 88; Overwegende, dat het pand, waarin de aanvra gers de bewaarplaats van lompen, beendoron, enz. willen vo9tigen, onmiddellyk begrensd wordt door de dokent'abiiok van de firma Jan Zuurdeeg en Zn., teiwijl zich aan de overzijde daarvan op een afstand van 5'/j inoler de Uistiileerdery bevindt van de firma F. Jti. Rit man en Co.; dat het gevaar gioot is, cenerzjids, dat het ongedierte en de onroiuheden, door de lompen en beenderon meegebracht, de dekens van do firma Jan Zuurdeeg en Zn. zullen aantasten; anderzyds, dat de gist der firma Hitman en Co., welke in kuipen voor open ramen gemaakt wordt, door den stank en de slof, welke door de lompen en beenderen by het inbrengen, eorteeren en weg halen daarvan onvermydolyk verspreid worden, zal bederven; Overwegende voorts, dat bij de geringe breedte van de BaatBtraat, zynde 5'/j meter, waarin de bewaarplaats zal worden gevestigd, het gevaar groot is, dat de verdere in die 6traat gelegen percoelen ten gevolge vaa den slank en ae stof, die de inrichting zal vorspreiden, dermate in waarde zullen verminderen, dat den eigonaren groot financieel nadeel zal worden toegebracht; dat m ieder geval do bewoners dier straat en van do achter aan de bewaarplaats grenzende perccelon van den Ouden Singol voel hinder yan die inrichting zouden hebben, daar de stank en de stof hen veelal zouden nopen hun vensters ge sloten te houden, hetgeen tevens nadeolig zou kunnen werken op hun gezondheid; Overwegende eindelijk, dat het meerendeel der bewoners van de Baatstraat zeer klein behuisd en aoliter hun woningen weinig of geon open ruimte aanwezig is; dat dientengevolge hun kinderen genoopt zijn do straat vóór hun woning als speelplaats te gebruiken; dat zij bij de opriohting van de lompenbergplaaU óf wol liet spelen op de straat zouden moeten staken, óf «el zouden zijn blootgesteld aan den stank en de slof van de lompen en beenderen; dat hun gezondheid in ieder dezer gevallen zouden worden benadeeld, welk gevaar te grooter is bij de mogelijkheid, dat zioh besmette voor werpen onder de lompen en het afval bevinden; Overwegende, dat al deze omstandigheden te zamen bet onraadzaam maken de gevraagde ver gunning te vorloenen; dat toch noch gehoel nooh ten deele door het opleggen van voorwaarden aan de geopperde be zwaren kan worden tegemoet gokomen Gelet op de artikelen 8,11 en 12 der Hinderwet; Hebben besloten: het vorzoek van Z. G. VEERMAN en S. KLOK voornoemd af to wyzen. Lbidbn, den 13 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Woth. loc.-Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Wassenaar. Op Woensdag 29 Augustus zal in doze gemeente schouw gedreveu wor den over wegen en voetpaden. De collecte voor de worklooze diamant bewerkers heeft alhier opgebracht de soir van f 22.50. Door den Raad der gemeente werd be sloten de remise voor de automobielen niet aan te koopen. De rekening over het afgeloopen jaar werd voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 30,736.66s, in uitgaaf op f 26,192.62*, zoodat er een batig saldo ls van f 4544.14. 6772 66 koopt en verkoopt Effecten; wis selt Coupons, vreemd Bankpapier vreerad Geld. Geeft voorschot op Effecten; neemt geld deposito. Incasseert Wissels op Binnen- cn Buitenland. Geeft af Wissels op Buiton- landsche Hoofdplaatsen (direct ver- krygbaaij. Opent Rekening-Cou rant met rente-vergoeding. Sluit Brand- en levensverzekerin gen en geeft gelden op Hypotheek. KANTOOR: 2482 16 Breestraat 150A, Eeiden. en laat BK. S. v. GELDEIÏEB, Haarlemmerstraat 75 by de Vrouwesteeg en Korte ltaam- atecg 67 by de Garenmarkt, ont bieden voor al Uw Opruimingen, als: Meubelen, Kleeien, Tapyten, Ledikanten, enz., enz., die daarvoor kolossaal veel geld geeft. 3873 10 brandt men dagelijks op Duitsche wyze 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons 57«[ Cent. VEUKOUW&STOKllUyZGN, NIEUWE KI.IN 47. Indisch, plantaardig Haarmiddel. Doet de roos geheel verdwynen, bevordert den haargroei, voorkomt het uitvallen. By zorgvuldig, doch hoogst eenvoudig gebruik verrassende resultaten. Scheikundig onderzocht en vry bevonden van ieder schadelyk bestand deel, door M. L. Q. VAN LEDDEN HULSEBOSCH, Apotheker-Scheikundige, Nieuwendyk 17, Amsterdam. 6774 30 M. VASSEUR, Rue de la Gaité 38. Le Perreux Seine, Paris. Importeurs voor Nederland en Koloniën A. POLAK en Co. Kantoor: Spuistraat 320, Amsterdam. Te verkrygen by de Heeien CHR. HAGEMANS, Noordeindo 32, G. F. MEYER, Hoogewoerd 40. Probeer1 he1' lloomvoenl 165.5937 10 57G6 20 Aanbevelend,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5