r. 12415 Woensdag IS Augustus. A0. 190c feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. De Ongevallenwet. Leiden. 15 Augustus. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. OfULcië-ele Kemiis^ovliigca. N KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. - Oproeping lot den werkelykcn dienst. De Burgemeester van Leiden brengt J er kennis van don in deze gomeento gevestig milicien- vorlofganger CORNELIS OTTO RACKÉ, loteling van de lichting van 1897 uit deze gemeente, behoorendo tot de 1ste compagnie» Hospitaalsol daten, dat hjj in dit jaar, krachtens art. 125 der Militiewct, in werkelijken dienst moet komen, ten einde gedurende het tijdvak van 24 Augustus tot en roet 22 September oanst. aan herhalingsoefe ningen deel te nemen, en roept hem mitsdien op om zich op eeretgemeldon datum, des namiddags vóór vier uren, by het 4de regiment Infanterie, in garnizoen te Leiden, aan te melden, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, hem bjj het vertrek roet groot verlof medegegeven, alsmede van zijn zak boekje en vorlofpas. De bedooldo verlofganger wordt voorts verwittigd, dat hjj zioh den dag vóór dien voor zyn opkomst bepaald, des voormiddags tusschen 10 en 12 uren. Voorzien van zjjn zakboekje terGemeente-secretano {Afd. Nat. Militie en Sehuttery, kamer no. 9) alhier behoort te vervoegen, tot het doen afteekenen van zyn verlofpas, on dat hjj, byaldien ziekte hem mocht verhinderen aan deze oproeping te volde r verplicht ia daarvan tijdig ter Secretarie voor 1 kennis te geven, onder overlegging van een gezegeld papier geschreven verklaring vau tc geneeskundige, zullende hij zich echter na zijn herstel onverwijld naar zijn plaats van bestem ming behooren te begeven. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Aug. 1900. H. C. JUTA* Weth. loco Burgem. in. Dat door de indiening van het ontwerp indirect het recht van amendement aan de Eerste Kamer Zou zyn toegekend, achtte men geheel onjuist. Die Kamer heeft, Yan haar recht gebruik makende, het wetsontwerp ver worpen, maar een besluit om wijziging van dat ontwerp in den geest van het thans Ingediende voorstel to verlangen, heeft zy niet genomen. Sommigen meenden, dat van zyde- lingsche toekenning van het recht van amen dement nog goen sprake had kunnen zyn, indien by het thans ingediende wetsontwerp het beginsel van publiekrechtelijke regeling .ware losgelaten, maar niet nu het nieuwe ontwerp in beginsel niet van het vorige afwijkt. Zeker zou er meer reden geweest zyn voor het beweren, dat zijdelings het recht van amendement aan de Eerste Kamer wordt toegekend, indien gevolg ware gegeven aan den in de Eerste Kamer geoefenden aandrang tot toezegging eener novelle. Die toezegging is echter niet gedaan. Daarentegen is een nieuw ontwerp ingediend, waarover zoowel de Tweede als de Eerste Kamer vrijelijk heeft te beslissen. Het is waar, dat in dit nieuwe voorstel bepalingen zijn opgenomen, welke door sommige leden der Eerste Kamer werden verlangd, maar het zal dan toch wel niet in strijd met de constitutioneele instellingen zijn, dat gestreefd wordt naar gemeen overleg mot de Staten-GeneraaL Zou, indien het Ministerie ware afgetreden, het opvolgend Ministerie niet evenzeer by het indienen van een nieuwe voordracht met de in de Eerste Kamer geuite bezwaren rekening moeten houden, waar onveranderd vasthouden aan het vorige ont werp naar alle waarschijniykheid tot een her haalde verwerping zou hebben geleid? Door aanneming van het thans ingediende ontwerp zal de invloed der Eerste Kamer op de wet geving met versterkt worden, maar eenvoudig worden rekening gehouden met haar bevoegd heid tot verwerping van door den anderen tak der Volksvertegenwoordiging aangenomen vooratellen. Of de Eerste Kamer zich met de thans yoorgestelde regeling zal vereenigen, is niet met zekerheid te zeggen, maar wèl staat vast, dat daarop meer uitzicht bestaat dan indien het vorige ontwerp onveranderd ware inge diend. In dit laatste geval zou kans van slagen alleen bestaan hebben, indien de Regeering dor Tweede Kamer had verzocht wyzigingen in hot ontwerp te brengen, welke het voor de Eerste Kamer meer aannemelijk zou heb ben gemaakt, maar deze wyze van handelen zou voor de waardigheid der Regeering zeker bedenkelijker zyn geweest dan de thans ge volgde. Verder is het in heb oog te houden, dat ook by de Eerste Kamer in beginsel tegen wetteiyke regeling der ongevallenverzekering geen bezwaar bestond, al is toe to geven, dat daar van een ernstig verlangen naar het tot stand komen eener zoodanige regeling niet zoo duideiyk bleek als in de Tweede Kamer. In elk geval mag verwacht worden, dat de Eerste Kamer rekening zal houden met de nadere beslissing, welke de andere Kamer by aanneming van het nieuwe ontwerp zal nemen en met het feit, dat herhaalde verwerping, na hot aanbrengen van wyzigingen in den geest van de meergemelde amendementen, een conflict zou in het leven roepen, hetwelk thans, nu er reden is om aan te nemen, dat in de Tweede Kamer de meerderheid in be ginsel voor het verleenen van meer vryheid fa de wyze vaa verzekering gestemd was, niet geacht kan worden aanwezig te zyn. Mocht de Eerste Kamer het ontwerp opnieuw verwerpen, dan zullen de Regeering en de Tweede Kamer in elk geval het mogeiyko gedaan hebben om, zoo spoedig als doeniyk ls, aan de werklieden de voordeelen eener wettelyke regeling van de ongevallenverzeke ring te doen genieten. Indien het te betreuren is, dat niet reeds by de behandeling van het vorige ontwerp in de Tweede Kamer van de zyde der Regeering wyzigingen in den geest van de thans voorgestelde zyn aangebracht, zoo is toch in aanmerking te nemen, dat het gevoelen van de meerderheid der Eerste Kamer over het ontwerp destyds nog niet bekend was. De houding van die leden der Tweede Kamer, die tegen het thans ingediende ontwerp be zwaren hebben en dit was ook het geval by sommigen van hen, die de door het Ministerie gevolgdo gedragsiyn goedkeurden dient, naar men meende, bepaald te worden naar het antwoord op de vraag, of de con cessies, welke ter wille van het tot stand komen der wetteiyke regeling gevraagd wor den, zóó bedenkeiyk zyn, dat het wetsontwerp op dien grond geamendeerd of verworpen zou moeten worden. Voor voorstanders van sociale hervormingen mag niet beslissend zyn, of verwerping een politiek 'wapen zou leveren voor de aanstaande verkiezingen, maaralleen, of dooi verwerping de belangen der arbeiders zouden zyn gebaat. Eenige leden verklaarden aan het thans ingediende wetsontwerp boven het vorigo de voorkeur te geven, omdat daarin te gemoet gekomen is aan de bezwaren, die by hen bestonden tegen do op de spits gedreven centralisatie, welke laatstgenoemd ontwerp kenmerkte. Enkele leden waron van oordeel, dat het ingediende ontwerp behoort behandeld te worden als een nieuw voorstel, en behoort getoetst te worden aan de beschouwingen, omtrent het vorige ontwerp in beide Kamers te berde gebracht. Inzonderheid behoort thans rekening gehouden te worden met de bezwaren, by de schrlfteiyke en mondelinge gedachten- wisseling in de Eerste Kamer geopperd, die in sommige opzichten een nieuw licht op het voorstel hebben geworpen. Deze leden ver klaarden, ten gevolge van de huns inziens overyide behandeling van het ontwerp in de afdeelingen, niet den noodigen tyd gehad te hebben om na te gaan, welko wyzigingen, in het licht der over het vorige ontwerp ge leverde beschouwingen, in het thans ingediende ontwerp behooren te worden gebracht, maar zy behielden zich het recht voor, alsnog by de openbare behandeling van het ontwerp wyzigingen betreffende bepalingen, welke on veranderd uit het vorige ontwerp zyn over genomen of daarin worden gemist, ter sprake te brengen. Andere leden gaven gereedeiyk toe, dat het recht om op die wyze te handelen, niet kan ontkond worden, maar zy wenschten toch op te merken, dat het in het belang van het spoedig tot stand komen eener wetteiyke regeling zou zyn, indien punten, die by de vorige behandeling na uitvoerige besproking beslist werden, thans niet opnieuw in debat werden gebracht. Ernstig werd geklaagd over de gebrekkige toelichting van de nieuwe in de artt. 58 tot 60 van het ontwerp vervatte bepalingen. Hot komt hier aan op zeer ingewikkelde technischo quaesties, en men had dus mogen verwachten, dat daaromtrent in de Memorie van Toelichting uitvoerige inlichtingen tot opheldering van de in het ontwerp voorkomende bepalingen zouden zyn verstrekt. Dat is geenszins geschied. Uit oen technisch oogpunt werden de in de Memorie van Toelichting gedane mededeelingen geheel onvoldoendo geacht. Verder had naar sommiger meening gezorgd behooren te worden voor de overlegging eener byiage, waarop de tekst van het nieuwe en van het vorige ontwerp nevens elkander voor komen, althans voor zooveel tusschen beide ontwerpen verschil bestaat. Er is alleen over gelegd een stuk, waarop de afwykende be palingen van het nieuwe ontwerp zyn vermeld. Om te weten, hoe die bepalingen vroeger luidden, moet men de stukken van het vorige ontwerp nagaan. Die omslag had den leden der Kamer op de aangegeven wyze kunnen zyn bespaard. Mr. P. J. M. Aalber8e, lid van den ge meenteraad, van wien eenige maanden geleden werd medegedeeld, dat hy door een ernstige longaandoening was aangetast, is geheel her steld alhier teruggekeerd en zal in het begin van de volgende maand zynpraktyk hervatten, Voor do hoofdakte ls geslaagd de heer J. Griffioen, alsmede voor do akte Fransch lager onderwys mej. 0. E. Dorenbos en de heer J. Holtrop, allen van Leiden. Te Hazerswoude (Ryndyk) zal I Sep tember een nieuwe R.-K. school worden geopend. Tot hoofd is benoemd mej. C. Nypela. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Harlingen ds. G. Hulsman, te Zandvoort. Heden herdenkt de zeereerw. heer J. M. Van Erven Dorens, pastoor te 's-Gravenhage, zyn zilveren priesterfeest. Pastoor Van Erven Dorens werd te Amsterdam den 8sten Sep tember 1849 geboren, volbracht zyn lagere studies te Sti-Michiels-Gestel, de tweejarige studie der philosophic te Haren, de theolo gische studies in het Seminarie te Warmond, en werd in het jaar 1875 priester gewyd. Deze pastoor van de Kerk van het H. Hart aan de Hobbemastraat werd gisteravond nadat hy eenlgo dagen buiten de gemeente had vertoefd by zyn terugkomst aan het station van de Holl. Spoor, onder buitengewoon veel belangstelling, feestelyk ingehaald door de leden van de Haagsche afdeeling van den Nederlandschen R.-K. Volksbond, waarvan hy de adviseyr is. De pastoor kwam met den trein van -0^ uit de richting van Rotterdam en werd fthet perron van het spoorweg station verwelkomd door de belde kapelaans van zyn kerk en het bestuur van de afdee ling van den Volksbond met de vertegen woordigers van verschillende onderafdeelingen daarvan als leden der commissie voor een huldebiyk. Boneden in de vestibule van het stations gebouw wachtten de overige leden van den Bond den jubilaris op, die daarna in een stoet met banieren en onder muziek naar het kerkgebouw werd geloid, toegejuicht door een talryke menigte langs den geheelonweg. Van vele woningen was de vlag ontplooid. By het binnenkomen van het kerkgebouw klonken den pastoor de tonen van een nieuw orgel tegen, hem by deze gelegenheid door de parochianen geschonken en nu voor het eerst bespeeld. Voorts werd den jubilaris door de talryke schare een welkomstlied toege zongen, en na een plechtig lof ook nog het Bondslied van den Volksbond. Het huldebiyk, door de leden vSn den Bond aangeboden, bestaat uit verschillende altaar- ameublementen. Hedenvoormiddag te 10 uren werd een plechtige mis opgedragen. By den gemeenteraad van Rotterdam zyn een paar voorstellen ingekomen, die van veel beteekenis zyn voor de uitbreiding der stad. Zy betreffen de beide oevers van de Rotte, hot riviertje, waaraan de naam van Rotterdam ontleend word. Tusschen de Rotte en het gehucht Zwaans hals ls men sinds lang met straten-aanleg begonnen. Thans is tusschen oen paar bouw ondernemers, die zich daar den eigendom van grond verzekerd hebben, en het gemeentebe stuur een overeenkomst tot stand gekomen voor het maken van nog een vyftal straten, alle van 10 meter breedte, waaraan B. enW. wenschen te verbinden het maken eener kade, ter breedte van 15 meter. Ook hier weder zorgt het gemeentebestuur, dat er niet stelselloos wordt gebouwd. De nu ontworpen straten sluiten zich aan een plan van een anderen grondeigenaar aan met wien nog goen volkomen overeenstemming is ver kregen. Komt ook dat plan tot stand, dan zal hier oen nieuw uitgestrekt stadskwartier verryzen, dat zeker niet tot de leeiykste ge deelten van Rotterdam zal behooren, al zal het dan geen rykelui's buurt zyn. Hoe het gemeentebestuur steeds ook de behoeften der toekomst in aanmerking neemt, kan hieruit blyken, dat er by het genoemde bouwplan gedacht is aan een latere overbrugging van de Rotte te dezer plaatse. Een ander voorstel betreft den aanleg van straten aan de andere zyde van de Rotte, en wel in Crooswyk. Hier zyn wy op classieken bodem; immers Orooswyk wordt geacht de plaats te zyn, waar de Romeinen het Duifhuis bouwden, dat 6ommige geschiedschrijvers als den oorsprong van Rotterdam beschouwen. Daar, in Crooswyk, heeft tegenwoordig de schuttery haar exercitietenein, en aan de noordzyde van dat terrein zal een 10 meter breede straat worden gemaakt, die, om in den vorm te biyven, de Schutters weg zal heeten. In verband daarmede hebben B. en Ws. oen overeenkomst gesloten met een particuliere firma, die een straat wil aanleggen, welke een verbinding zou geven tusschen de Rotte en den Crooswykschen weg. Hecht de gemeente raad daaraan zyn goedkeuring, dan krygt men te dier plaatse een stadsuitbreiding in de richting van de roomsch katholieko begraaf plaats. De zeereerw. heer N. F. Taverne, deken en pastoor van de R.-K. kerk aan den Houttuin, te Rotterdam, vierde gisteren in intiemen kring zyn gouden priesterfeest. Gistermiddag begaf zich de feestcommissie, bestaande uit 20 leden: kerkmeesters en presidenten en secretarissen van verschillende corporaties als van collectanten, zang, enz. naar de pastorie aan de Nieuwehaven en bood daar den jubilaris als geschenk een prachtigen monstrans aan van verguld-zilver en in gothischen styi, ver vaardigd door den heer J. Terstroefc, aldaar. Heden, Woensdag, werd het feest officieel gevierd. Het kerkgebouw was daartoe prachtig versierd met bloemen en levend groen. Voor de altaren, langs de galeryen, op het koor, overal zag men prachtige sierplanten en frissche bloemen, terwyi tusschen de kolommen, waar op de galeryen rusten, hangplanten zyn aan gebracht en boven het schip der kerk twee groote kronen van groen hangen. Het geheel maakt een verrassenden indruk. Hedenvoormiddag om kwart voor elven werd in deze versierde kerk door den jubilaris de plechtige hoogmis opgedragen, waarby by geassisteerd werd door mgr. Schweitzer, deken van Amsterdam, en den zeereerw. heer J. De Bruin, oud-professor van het seminarie te Warmond, terwyi de feestrede werd uitge sproken door prof, J, Yan Rooyfl van het seminarie te Hageveld. Van 1 tot 3 uren was er daarna receptie in do pastorie. Zondag morgen terzelfder tyd zal door den zeereerw. heer Taverne weder de plechtige hoogmis worden opgedragen ter herinnering aan het 100-jarig bestaan van de kerk. Zynzeereerw. is by gelegenheid van zyn gouden priesterfeest benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Den 8sten Sept. vertrekt uit Rotterdam per „Soembing" naar Batavia een afdeeling aanvullingstroepen, sterk 2 onderofficieren en 40 minderen, onder bevel van den kapt. der inf. A. F. J. B. Walpot en onder het mede- geleide van den lsten lult. der inf. F. P. A. Van Gheel Gildemeester en van don 2den lult. der inf. J. G. F. Van Son. Van de by het 1ste reg. inf. benoemde 2de luits. C. E. Stok, J. A. Ten Cate en J. M. Van der Made zyn de beide eersten ingedeeld te Assen en laatstgenoemde te Leeuwarden. Ter vervanging van kolonel Van Dam van teselt, gouverneur dor Kon. Militaire Academie, die eerlang in een andere betrek king overgaat, zal, naar wy vernemen, de luitenant-kolonel Staal, van den Generalen Staf, directeur van do Hoogere Krygsschool, tegen 1 Nov. aangewezen worden om als gouverneur van genoemde inrichting op tft treden. D.) Hot op 4 Augustus 11. van Amsterdam naar Batavia vertrokken stoomschip „Amalia", van do Stoomvaartmaatschappy „Nederland", heeft op de reis naar Southampton avery be komen, waardoor het stoomschip 17 in plaats van 16 Augustus o.k. van Genua zal vertrekken. In verband daarmede zal de door genoemd stoomschip te Genua aan boord te nemen brievenmail uit Noderland voor Nederlandsch- Indiö 16 in plaats van 15 Augustus e.k. met den trein van 6.20 m. van Amsterdam naar Emmerik worden verzonden. By den heer S. Hyman Jz., te Arnhem, is verschenen: „Verloochen uw Afnkaander Broeders nietl" zynde oen open brief van W. G. Borrias aan dr. De Witt Talmage, predikant te Nieuw-York. De bekende kansel redenaar De Witt Talmage, moet men weten, is in dezen oorlog voor de Engeischen en werd dienvolgons op een tocht door Engeland dezer dagen luidruchtig gevierd. De heer Borrias, die een bewonderaar van 's mans preeken is, werd daar pyniyk door getroffen, en vandaar doze open brief, waarin hy den Xmerikaanschen predikant ongemakkeiyk de waarheid zegt. Te Nieuw-York overleed Zaterdag do heer W. M. Bennobroek Gravenhorst, Neder- landsch consul aldaar. De overledene bereikte den ouderdom van 64 jaren. Ten onrechte is gemeld, dat mevrouw Guusje Poolman en de heer Jan C. De Vos verbonden zyn aan het gezelschap-De la Mar te Rotterdam. Zy verleenden by de voorstelling van „Dokter Rameau" hun welwillende mede werking. Mevrouw Poolman zal in het a. e. seizoen verbonden zyn aan het gezelschap in den Fra8cati-schouwburg der heoren Prot en de heer De Vos zal gedurende dezen winter lezingen, les geven, enz. (Hbl.) Volgens de „Asser Ct." hebben de heer en mevr. Hanedoes bedankt als directeur-ge neesheer en directrice van Hooghullen. Ze zullen die betrekkingen nog biyvon vervullen tot October of zooveel eerder do nieuw te benoemen titularissen in functie kunnen treden. Het stoomschip „Burgemeester Den Tox", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 14 Aug. te Suez; de „Itzelioe", van Java naar Amsterdam en Hamburg, ls 14 Aug. Gibraltar gepasseerd; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 14 Aug. Wight gepasseerd. half vier stapten ze weer op de boot. Zonder de minste stoornis werd het tochtje ten einde gebracht. De drukte by de aankomst te Boskoop was verbazend groot. Het was halfacht, toen de rytuigen kwamen aanryden, die de voldane kinderschaar huiswaarts zouden brengen Aan den ingang van het dorp vormde de „Harmonie" zich met behulp van lantarens aan stokken tot een kleinen lichtstoet en door een dichte menschenmassa vergezeld reden de wagens tot voor de openbare school. Vóór de geopende huisdeur van het hoofd der school werden nog een paar nummorsi uitgevoerd, waarna ieder met de zynen, recht in zyn schik over den goeden afloop, naar huis ging. Op Zaterdag 1 Sept. a. s. zal er op de gewone plaats gelegenheid zyn tot koete^' inenting en herinenting met koepokstof Noordwjjkerhout. Morgen, Donderdag, dqj| avonds acht uren, is er Raadsvergadering, zrt» punten van behandeling zynlo. Vaststelling der geraeenterekening over 1899. 2o. Aai^ bieding der begrooting voor 1901. 8o. Voor dracht tot benoeming van zetters. 4o. Mede deelingen. Oudshoorn* Door tusschenkomst van den heer Burgemeester is door de districts-com- missie van het Fonds tot aanmoodiging en ondersteuning van den gewapenden dienst aan don oudstryder C. Plomp een gratificatie van 15 uitgereikt. Voorhout. Ook de kermisreizigers schynen te weten, dat we Donderdag hier feestvieren. Het1 vorige jaar telden we met kermis behalve een oud caroussel nog slechts 3 kramen, nu Dinsdag is dit getal reeds verdubbeld, waaronder een wafelenkraam, iets wat sinds menschenheugenis nog slechts eenmaal alhier is gebeurd. De werkzaamheden op het feestterrein waren gisteren in vollen gang en reeds was voor een behooriyke muziektent gezorgd. Een prachtig caroussel naby het cafó „Do Bonte Koe" noodigde reeds heden tot eon zitje en ritje uit. Vogelenzang. Tot assistent-chef van het station der H. IJ.-S. M. alhier is benoemd de heer H. A. Bouwman, chef-conducteur te Den Helder. Alkemadc. Hedeu, Woensdag, herdenkt de zeereerw. heer pastoor B. Van Geldorp, te Oude-Ade, zyn 25-jarig priesterschap. Het dun doek en het Zondagsgowaad der parochianen zyn blyken genoeg, dat men deelt in het feest van den herder. Kerkgebouw en pastorie zyn ter eere van den jubilaris versierd, die Dinsdagavond te voren, van een reisje huis waarts keerende, met een eerewackt te paard was ingehaald. liazorswoudo. Gistermorgen om kwart over zesson zag men vóór het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. 9 open wagens staan, waarop 71 frissche en levenslustige knapen en meisjes hadden plaats genomen. De com missio der vereenlging „Trouw Schoolbezoek", die met de jongelui een uitstapje zou maken naar Rotterdam, de leden der „Harmonie' de belangstellende ouders en familiebetrekkin gen, het vaandel, kortom alles was present en onder de vroolyke tonen van trompetten en fluiten stelde de stoet zich in beweging Te Boskoop lag de feestelyk versierde salon boot der „Carsjens-maatschappy" te wachten, die het gezelschap, uit honderd grooten en kleinen bestaande, door den IJsel en de Maas naar de plaats der bestemming zou voeren, De reis, die door het heeriykste weder, dat men zich denken kan, begunstigd word, zal ongetwyfeld onuitwischbare indrukken in de jeugdige hoofden en harten achterlaten. Wat wordt er op zoo'n dag veel genoten en ge leerd I Wat een zegen gaat er uit van een vereeniging als „Trouw Schoolbezoek 1" Wat een machtig opvoedingsmiddel is het reizen I Nadat allen zich te Rotterdam aan het zien en aan de poffertjes hadden vergast, werd een toertje in den draaimolen gedaan en tegen Uit do „^ttiatjüeou raat". Kon. besluiten. Benoemd tot (weeden stem pelsnijder aan 'e Rijks munt te Utrecht, J, C. Wienecke; tot administrateur van financiën in de kolonie Suriname de heer A. G. Van Wieringen, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accynzen te KoermouJ. Do heer U. .1. Van Oppen, vice-consul der Nederlanden te Kosariu de Santa Fe, bevorderd tot consul aldaar; de hoer M. Schols van Beet- kovon erkend en toegelaten als consul van België te Maastricht, voor de piuviucie Limburg. Aan den heer J. D. Viruly, a<J;unct-oornmies aan het depurtoment van buitenlandsche zaken, vergunning verleeud tot het aanuemen der ver- 8iereeloü van olficier der orde vaa de Kroon van Siam, hem door den Koning vau Sianx geschouken. Do „Sts.-Ct." bevat de, statuten der Centraio Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer, te Haarlemmermeer. De pSts.-Ct." bevat een staat van nalaten schappen, beruslendo by de weeskamera te Batavia, Semarang, Soerabaia en Padang, die door de daarop rechthebbenden kunnen worden opgevraagd en ontvangen by het departement van koloniën. De namen der erflaters en het bedrag der nalatenschappen zijn: P. M. Noyelle, geg. soldaat schrijver 0,14; M. Pieker, ƒ103.03; Th. G. King, boekhouder op de suikeronderneming; benda Kerep 719.0-1 Vs; J- Herlager, geg. hospitaalbedionde, ƒ47.31; P. Loechel, geg. mil. opzichter der geuie, 97.39; E. H. Seltmann, geëmployeerde by de Solovalleiwerken, ƒ21.18; k. R. P. Kok, ƒ5.51 l/s O. P. Pischer, geëmployeerde op de suikeronder neming Phaiton, ƒ07.29'/:; wed. A. J. Berest geb. Guidamein, ƒ755.72; N. Theisen, geg. korporaal, 9.667,; E. P. Chatelet, ƒ95.581/:. Gemengd nieuw»* Aan de telephoon alhier zfin aangesloten onder No. 407 do heeren Lezwyn Eigoman, kassiers, Rapenburg. Een vrouw hier ter stede wilde zich van eenig huisraad ontdoen en ontbood daartoe een opkoopster. Na eenig dingen werd de koop gesloten en het geld betaald, doch de verkoopster zou de voorwerpen eenigen tyd by zich* houden, daar de opkoopster op dat oogenblik geen ruimte tot bergen had. Dezer dagen werden de goederen opgevor derd, maar zonder succes; de vrouw nl. had deze voor de tweede maal verkocht by oen ander en nu direct geleverd. Deswege heeft die vrouw zich thans te verantwoorden. Hedenmorgen kwamindePaardon- steeg een wagen met brandstoffen in aanraking met de tram. Door den schok draaide de wa gen en kwam in de ruiten terecht van het cafó „Franciskanerbrau". De bestuurder van den wagen met brandstoffen bezeerdo daardoor zyn handen. De Bloemen- en Planten-com- missle der Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in haar Aug.- vergadering, gehouden in „Artis", te Amster dam, o. a. toegekend, een dankbetuiging voor „Campanula pyramidalis compacta alba", als nieuwe plant, ingezonden door den heer W. Van Veen, te Loiden. Een begin van brand ontstond gisteren by zekeren C. K. in de Nonnensteeg. Met eenige emmers water wist de vrouw des huizes het brandje te stuiten, zoodat erger voorkomen werd*

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1