N°. 12414 Dinsdag 14 Augustus. A0. 1900 feze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. (Bed. Zuid-Afiikaanscüo ïerecniging. f v De Ongevallenwet. u. Leiden. 14 Augustus. feuilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. PRIJS DEZER COURANT» ^JVoor Lelden per 3 maanden, 1.10. Franco por post 1.40. I Afzonderlijke Nommers 1 I I 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 1 6 regels f 1.05. Iedore rogel meer f 0.174. Grootore letters naar plaatsruimte. - Voor bot incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. BoatsovQ -• rj>rs: Afdeeling Leiden en Omstreken - /Ontvangen by don Penningmeester: /Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: ..^Gecollecteerd by Dorus, op de bruiloftsparty ran C. H. en E. K., in de geruite pet f 1.G25 j.jQp W.'s dertigjarig feost1.16 v Voor den Z.-A. Boerenbond 0.135 vBydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. r Ten aanzien van de 'houding, welke de Kamer tegenover het nieuwe ontwerp heeft aan te nemen, werd door een der leden, die öe houding der Regeering afkeurden, verklaard, dat ly daaraan zyn stem niet zou geven, 'omdat hy in geen geval wenschte mede te werken tot versterking van den invloed der Eorste Kamer, en het beter achtte, dat na de verkiezingen van 1901 het vroegere ont- !werp onveranderd werd ingodiend. Anderen gingen zoo ver niet. Wól werd betoogd, dat de Kamer door do indiening van het ontwerp in groote moeiiykheid is gebracht, aangezien zi), na aangenomen te hebben, Svat zy op dit gebied het beste achtte, nu geroepen wordt mede te werken tot het tot-stand-brengen eener minder goede regeling. Bovendien zal zjj óf het ontwerp als een geheel nieuwe zaak mooten beschouwen, In welk geval do behandeling langen tyd kan vorderen, óf zich 'moeten bepalen tot de punten, waarin dat ontwerp van het vorige afwykt, in welk geval lzy voet geeft aan het zgdelings toekennen '.van het recht van amendement aan de Eerste Kamer. Intussehen waren deze loden van 'gevoelen, dat het met het belang der werk lieden niet is overeen te brengen dit ontwerp alleen wegens deze bezwaren af te stemmen. Huns inziens dient, nu dat ontwerp eenmaal is ingediend, rekening gehouden te worden met het feit, dat by verwerping van het ont- .werp er nog een lange tyd kan verloopen, voordat een ongevallenwet l*t stand komt. Deze leden waren daarom bereid het ontwerp te beoordeelon naar zyn inhoud, maar zy verklaarden zich daarby niet te zullen laten lolden door hetgeen in de Eerste Kamer ge beurd is. Zy behielden zich dan ook het recht voor, amendementen voor te dragen, en zouden het ontwerp in geon geval kunnen aannemen, indien pogingen om de positie der werklieden nog slechter te maken dan z'fl reeds worden zou door de overneming van de aan do amendementen-De Beaufort c.s. en De Savornin Lohman c. 8. ten grondslag liggende beginsolon mochten Blagen. Yeel andere leden konden zich daarentegon met de houding van het Ministerie vereenigen en juichten de indiening van het nadere ont werp toe. Dezerzyds word betoogd, dat de voorstelling, welke anderen van de door de Regeering en do beide Kamers aangenomen houding gaven, niet volkomen juist is. Reeds in de nota van inlichtingen, welke naar aanleiding van over het vorige wetsontworp ingekomen adressen aan de Kamer werd gezonden, werd erkend, dat aan het toelaten van eigen verzekering door werkgevers voordeelen zgn verbonden. Het amendement-Do Beaufort c. s. werd in de ministorieele bureaux geredigeerd on de minister van waterstaat, handel en ny verheid nam by de beraadslagingen een zeer welwil lende houding tegenover dat amendement aan. Ten aanzien van het amendement-De Savornin Lohman c. s. liet hg zich in vry krasse be woordingen uit, maar do daartegen geopperde bezwaren waren toch in hoofdzaak van tech- nischen aard en onaannemelijk heeft de Minister het amendement ook niet verklaard. Aan die technische bezwaren is by de redactie van het nieuwe ontwerp te gemoet gekomen. Yan beginsel verzaking kan het Ministerie dus niet beschuldigd worden, to minder nu ten aanzien van den publiekrechteiyken grondslag en van andere belangryke in de Eerste Kamer geopperde bezwaren in de bepalingen van het vorige ontwerp geen verandering is gebracht. In de Eerste Kamer verklaarde de minister van waterstaat, handel en ny verheid, dat een nieuwe wet steunende op privaatrechtciyken grondslag niet spoedig tot stand zou komen, indien het aanhangige wetsontwerp verworpen werd, maar het beginsel der publiekrechtoiyke regeling is in het nieuwe ontwerp gehand haafd. De minister van financiën zeide, spre kende over de politieke gevolgen, welke een verwerping zou kunnen hebben, dat hy en zyn ambtgenooten nimmer een regeling op privaatrochtelyken grondslag zoudon indienen, maar hy liet zich geenszins uit over de vraag, of, in geval van verwerping, andermaal een ontwerp, op publiekrechteljjken grondslag rustend, zou worden ingediend. Dat het wets ontwerp, ondanks de warme verdediging van de zyde der by het ontwerp betrokken Ministers, door do Eerste Kamer werd ver worpen, heeft hen zonder twgfel teleurgesteld. Het ministerie werd daardoor in een zeer moeiiyke positie gebracht, maar had, naar mon meende, don boston weg gekozen om uit de moeilykhoden te geraken. Ontbinding dor Eersto Kamer ware onge raden go woest; hot is vry zeker, dat daar door in haar samenstelling geen verandering van oenigo boteekenis zou zyn gekomen. Voor aftreding van het Ministerie bestond geen voldoende reden. Dat het dus besloot geen voorstel to doen tot ontbinding dor Eerste Kamer en niet af te treden,—kon, meende men, in geen geval afgekeurd worden. Som migen waren intussehen van oordeel, dat voor iaanbiyven meer moed noodig was dan voor aftreden, aangezien het Ministerie wel beseft zal hebben, aan welke beschuldigingen het zich blootsteldo door aan te big ven. Dè af treding van het Ministerie zou overigens be- denkelgke gevolgen hebben gehad. Niet alleen zou dan alle uitzicht op het spoedig tot-stand- komen eener ongevallenwet zyn vervallen, maar bovendien zou daardoor het lot van verschillende belangryke wetsontwerpen men wees mot name op de voorstellen be treffende de ouderiyke macht, de strafrechte- lyke behandeling van jeugdige personen en don leerplicht in gevaar zyn gebracht. Men juichte het verder toe, dat het Ministerie, eenmaal aanblgvendo, met bekwamen spoed eon nieuw ontwerp heeft ingediend, waarin getracht is door bepalingen in den geest van de meergenoemde amendementen de meer derheid in beide Kamers te verkrygen. Het Kabinet toonde daarby hot belang der zaak te stellen boven het vasthouden aan eigen meening. Voor hot volgen van deze gedragsiyn be stond te meer reden, omdat zeer veel leden der Tweede Kamer, waartoe ook behoorden personen, die overigens het vorige wetsontwerp met warm to verdedigden, de centralisatie dor verzekering bg do Rijksverzekeringsbank had den afgekeurd. Zelfs mag men uit de gehouden stemmingen over meergenoemde amendemen ten opmaken, dat een meerderheid in de Tweede Kamer ware te vinden geweest voor toeken ning van meerdere vryheid aan de werkgevers in de wgze van verzekering. Dat wyziging van het wetsontwerp in dien zin niet plaats had, is aan bykomendo oorzaken, bepaaldelgk aan den invloed van technische bezwaren te wgten. Het nieuwe ontwerp kan dan ook evengoed beschouwd worden als een concessie aan de Tweede Kamer. Hot by den gemeenteraad ingekomen adres van A. 0. Yan den Akker, veehandelaar te Hazerswoude, en 1% andere veehandelaren, in zake de uitbreiding yan de Beestenmarkt, luidt aldus: Geven mot verschuldigdeneerbied te konnon: De ondergeteekonden, allen veehandelaars en landbouwers, wonendo in Leiden on Om streken dat zy Uwen Raad met nadruk wijzen op den toestand der Loidscho Yoomarkt, die een voudig onhoudbaar is; dat het terrein, hetwelk voor die markt beschikbaar is, bg don zich steeds moer on meer uitbroiüonden veestapel ten eenenmale onvoldoende is en het ondergeteekenden onmogelgk maakt om behporiyk zaken te doen dat zy voor een groot gedeelte met het vee in de handen moeten big ven staan, geen vaste standplaatsen voor de verschillende soorten van vee kunnen bekomen, dat alles dicht op elkander gepropt staat, en er nage noeg elke week onaangenaamheden voorkomen over het krygon en behouden van een stand plaats dat met de nu weldra volgendo kermis en de najaarsraarkten de toestand van dien aard zal zgn, dat het allo peschrijving to boven gaat; dat adressanten, die in hun handel ernstig belemmerd en benadeeld worden, zich gaarne eonige meerdero opoffering zouden getroosten, als zjj een beteren toestand konden verkrygen, .doch in elk geval van oordeel zyn, dat zy Voor hetgeen zg nu betalen met grond aan spraak mogen maken op eon fatsoenlgke plaats op de markt, dio Yelen hunner thans niet kunnen verkrygen; dat een hestondiging van dezen toestand niet mogelgk is en adressanten zich daarom tot Uwen Raad wenden met eerbiedig verzoek, door een onteigening van hot blok huizen, gelegen tusschen de veemarkt en de St.-Aagten- straat, de markt te vorgrooten; dat, waar voor de gemeente Leiden een uiterst gewichtig belang, het behoud der Loidscho Veemarkt, op het spel straat, adres santen vertrouwen, dat die gemeente niet zal opzien tegen een maatregel, waarvan de kosten op den duur door meerdere betaling van do zgdo van adiessanton zouden worden gedekt on dio ton slotto aan Leiden's bloei zal ten goede komen. De benoemde 2de luitenants J. Kamphuis Suermondt en C. W. Ten Brink van hot 4de regiment infanterie worden ingedeeld resp. by do 1ste compagnie 8de bataljon to Haarlem en by do 3de compagnie 2de bataljon te Leiden. Godurende de laatste week hadden oenige leeraren van openbare en bgzondere gymnasia hot voorrecht, een vacantie-cursus te mogen volgen van prof. dr. A. E. J. Holwerda, hoog- loeraar in de archaeologio aan de Ryksuniver- siteit te Leiden. Do geloerde oudheidkundige doorliep in zyn oven belangwekkende als boeiende voordrach ten oorsprong, ontwikkeling, bloei en verval der Grieksche beeldhouwkunst. Hy wees op de kenmerkende eigenschappen dor verschil lende tgdperken en meesters en wist aller liefde en geestdrift op to wekken voor de verheven voortbrengselen van den Griekschen genius. De archaeologie, een vak van zoo groote beteokenis voor de clas3ieke wetenschap, was tot voor weinige jaren aan onze universiteiten al te zeer verwaarloosd. Het was daarom een gelukkige gedachto van professor Holwerda ook aan degenen, dio vroeger de gelegenheid misten zich in dit alleszins belangrijk onderdeel der classieke studiën te bekwamen, een wel is waar beknopt, maar toch degelgk overzicht in dit vak te geven. Met hoeveel ernst en yver hy zgn taak opvatte, bleek uit het aanzieniyk aantal uren, dageiyk6 door ZHG. aan den cursus gewyd, en uit den nadruk en klem, waarmede de voordrachten werden gehouden De toehoorders, waaronder eonige leeraren dor gymnasia van Katwyk,Ngmegen, Zenderen, Tiel en Alkmaar, bezochten daarby, onder de kundige leiding der hoeren dr. J. H. Hol werda en dr. P. A. A. Boesor, de ryke ver zamelingen van Grieksche, Etrurische en Aegyptischo oudheden, te Leiden bewaard, en vonden daar de toelichting der bggewoonde voorlezingen. De cursus, door allen met bgzondere belang stelling gevólgd, is thans met een harteiyk afscheid besloten. De herinnering aan. do belangelooze en offorvaardigo welwillendheid van den hoogleeiaar zal nog langen tyd'bg zyn toehoorders blUven voortleven. By de Geref. Kerk te Kampen is be roepen ds. J. Overduin, to Lisse; bgi die te Halfweg ds. L. Kuiper, to Hoogeveen. Do Schab van Perziö, die slechts twee dagen in de residentio denkt te vertoeven, zal by zyn verbiyf hier t6 lande mot een go- volg van 28 personen vergezeld zijn. H. M. de Koningin ontving lieden het hoofd der Japansche missie hier te lande, don heer Chinda, in een bgzondor gehoor ten paleize te Soestdyk, ter overhandiging van zyn geloofsbrieven als gezant van Japan by ons Hof. De „Staata.rCrt." van heden-bevat het verslag der commissie, die voor het jaar 1900 hier te lande belast is geweest met het af nemen van het groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst. By het vorslag is o. a. gevoegd een opgave van de stukken ter ver taling uit do Maleische en Javaanscho talen, voorgelegd aan de candidaton by het examen eerste gedeelte, en een opgave van het schrifteiyk werk, aan de candidaten bg het examen tweede gedeelte voorgelegd. Van do ontworpen groote Maashaven te Rotterdam aan de ovorzyde der rivier is tot dusver alleen do havenmond gegraven, in. afwachting van den afloop der onteigeningen, die tot heelwat moeiiykheden, en daardoor tot vertraging, aanleiding gegeven hebben/ Thans is dat alles aohter den rug, en nu hebben B. en Ws. by, den gemeenteraad oen voorstel ingediend om over to gaan tot de uitvoering' van oenige werken ten behoeve van die haven ton westen van den Dordtschen Straatweg,, zooals het graven van hot haven bassin, het maken van straatbanen, enz. Daarvoor is een krediet aangevraagd van óón en een kwart millioen gulden. Jan 0. Do Vos en mevrouw Guusje Poolman maken tegenwoordig deel uit van hot tooneelgezelschap van Charles De la Mar, dat in den schouwburg van het Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam voorstellingen geeft. Hoogstwaarschijnlyk zal een interm.tio- naai wotenschappeiyk onderzoek der noc:- delgke zeeën plaats hebben, en ook om.j Regeering is, naar men verneemt, van op de Staatsbegrooting voor 1901 o n s^_n daarvoor uit te trekken. "Wordt het bedrag toegestaan, dan zal Nederland, evenals o. a. Zweden en Noorwegen, aan het wetonschappelgk onderzoek deelnemen. Noorwegen laat voor dit nuttige doel ee-* kruiser bouwon; ook Zweden doet een nieuw vaartuig gereed maken. Nederland zal wel op dezelfde wgze handelen; ook zullen weten 6chappoiyko toestellen moeten worden aange kocht voor het l/ologisch on hydrographisch onderzoek. Het verzamelde materiaal zal chemisch, physisch en zoölogisch moeten worden onder4 zocht door een wetenschappeiyke commissia De heer J. Th. Averkamp, hoofd der St,-Vincentiu8-school letter B in de Warmoes straat te Amsterdam, en ook in muzikale kringen zeer gezien is gisternacht plotseling overleden. Zondagavond heeft hy zich als gewooniyk ter ruste begeven en gisterochtend vond hem de huishoudster de heer Aver kamp was sedert eenige jaren weduwnaar -»• dood op zyn legerstede. De overledene heeft den leeftyd van 67 jaa» bereikt en scheen van een vrij krachtig gestel Ten vorigen jare, toen hg in Juli zyn gouden ambtsfeest vierde, weiden hem van alle zyden de ondubbelzinnigste bewyzen van hoogachting en sympathie gebracht en nog altyd had h«t katholiek byzonder onderwys, en de St.-Vin- centius-Vereeniging in het byzonder, in hem een wakker en y verlg dienaar, daar hy 37 jaar lang aan hot hoofd van een harer scholen tvstond. Te voren was hy als zoodanig werk» zaam geweest te Cabauw. Het vereenigingsleven der onderwyzers had in hem een warm voorstander en yverig I medewerkertal van jaren droeg hy den last van het secretariaat der „Vereeniging van R.-K. hoofden van byzondere scholen in het bisdom Haarlem". Van hem getuigde op zyn feest „De Katholieke School",'dat hy ln een halve eeuw onnoemlyk veel goed heeft gedaan, en die hem in Amsterdam aan het werk hebben gezien, zuilen dit ten volle beamen. Een braaf,, ernstig en degelgk onderwy'zer heeft do katholieke school in hem verloren, daar hy met de beperkte hulpmiddelen, waar over hy vaak moest beschikken, wondcron wist te doen. De schooljeugd, die hy ondei zyn leiding had en die moerendeols behoorde tot de arme gezinnen, had hg oprecht lief, en voor honderden knapen is hg ook na hun vertrek uit de school een warm vriend on goed raadgever gebleven. (Ifya) Dr. A. Kuyper wordt in de eerste week van September van zyn bultenlandsche reis te Amsterdam terugverwacht, waarna hü zgn nieuwe woning, aan de Keizersgracht by de Leliegracht, betrekken zal. In tegenstelling, mot oen bericht, dat dezer dagen de! ronde deed, als zou mr. F. D. graaf Schimmelponnlck, lid der Tweede Kamer voor Amersfoort, besloten hobben om gezondheidsredenen zyn mandaat reder te loggen, verneemt men uit zekere bron, dat de Leer S. zich veel beter gevoelt en na de opening der Kamer weder zooveel mogeiyk aan de werkzaamheden hoopt deel te nemen. Te 's-Gravonhage is in oen o iderdom van 79 jaar' overleden de heer O. W. F ray makers, gepens. kapitein der infanterie. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip 22) De mooder scheen door deze verzekering weinig gerustgesteld; zg was juist op het punt, nog verdere vragen te doen, toen de deur onhoorbaar geopend word en de kame nier der gravin op gedempten toon sprak: #Zyn Excellentie de generaal U" Zg had nauwelyks tgd weg te gaan; do generaal volgde haar op don voet. Hg bleef ©en oogenblik op den drempel staan en liet ©en uitvorschendon blik over moeder en zoon gaan. „Sedert wanneer is deze strenge etiquette in onzo familie ingevoerd?" vroeg hy. „Ik werd by u aangediend, Hortensel" „Ik begryp Marion niet. Zy weet toch, dat ©en aandiening onnoodig is." „Als het haar niet bevolen was, zeker, het klonk byna als een waarschuwing!" Mot deze woorden nam Steinrück naast zyn schoondochter plaats, terwgl hy den groet van zyn kleinzoon slechts met een vluchtigen hoofdknik beantwoordde. Beiden hadden tot nu toe uitsluitend Fransch gesprokenzoodra de generaal binnenkwam bedienden zy zich echter van de Duitsche taal. Deze ging voort: „Ik wilde u om een opheldering verzoeken, Hortense. Ik hoorde zooeven, dat er een kamer ,voor twee gasten in gereedheid gebracht werd, (op uw bevel. Ik dacht, dat wy onze bloed verwanten reeds hier hadden, en dozen keer wilde ik binnen den familiekring biy ven. Wien hebt gy uitgenoodigd?" .Het betreft slechts een. vluchtig bezoek,. papa," verklaarde de gravin. „Bekenden, die in Wildbad zgn en op de terugreis hier twee of drie dagen willen vertoeven. Ik heb eerst hedenmorgen het bericht van hun komst ontvangon en zou het u in elk geval mede gedeeld hebben." „Goed, maar ik wilde weten, wio gy ver wacht." „Hendrik Yan Clermont en zyn zuster." Het antwoord werd met zekere aarzeling gegeven, en hot gelaat van den generaal werd terstond somber. „Dan spyt het my, dat gy my niet van te voren van deze uitnoodiging verwittigd hebt; Ik zou ze u afgeraden hebben." „Het geschiedde op vorzook van Raoul, op zyn byzonder verlangen." „Om het evon; ik wensch die Olermonts in onze kringen niet te zien." Raoul sprong op by deze zoo met alle beslistheid gegeven verklaring, en een don kere blos bedekte plotseling zyn gezicht. „Verschooning, grootvader, maar Henri en zlj.i zuster zijn dezen winter reeds verscheidene malen in ons huis geweest." „By uw moeder 1 Ik maak haar geen voor schriften over de bezoeken, die zy persooniyk ontvangt; dit bozoek op „Steinrück" echter, waar wy in den familiekring zyn, zou een intiemheid beduiden, die ik meet weigeren, en die daarom ook achterwege moet biyven." „Dat is onmogeiyk," antwoordde Hortense, terwgl zy zenuwachtig haar zakdoek ineen frommelde. „Ik heb de uitnoodiging nu eenmaal ver zonden en ik kan ze niet herroepen." „Waarom niet? Gy schryft eenvoudig, dat gy ziek geworden zyt en u niet in staat ge voelt, de plichten eener gastvrouw te ver vullen.'! „Dat zou ons belacheiyk maken 1" barstte Raoul uit. „Dit voorwendsel zou niet geloofd worden, het zou voor Henri on zgn zuster een beleediging zyn." „Dat is myn moening ook," voogdo Hor tense er by. „Maar ik ben van een andere meening als gy beiden," sprak de generaal met nadruk, en op my komt het hier toch wel alleen aan. Het is uw zaak hoe gy de uitnoodiging opzeggen wilt, maar gebeuren moet het in elk geval, want ik ontvang do Clermonts niot in myn slot." Dat was weder de gebiedende toon, dien de harts toch teiyke vrouw niet verdragen kon. Zy stond driftig op. „Moet ik my laten dwingen, d© vrienden van myn zoon te beleedigen? Zy behooren myn land en myn volk toe, daarom worden zy van uw deur verbannen. Myn liefde tot myn geboortegrond ie my altyd tot een ver- wyt gemaakt en by Raoul geldt de neiging daarvoor als een misdaad. Hy heeft na den dood van zyn vader geen voet meer in Frankryk mogen zetten, zyn omgang met anderen wordt hem voorgeschreven als aan een schoolknaap, hy mag nog nauwelyks mot myn bloedver wanten omgaan. Maar ik ben dezo slaverny moede, ik wil eindeiyk. „Raoul laat ons alleen l" viel Steinrück haar in de rede. Hg was bedaard biy ven zitten en zgn gelaat was als gewooniyk, maar op zyn voorhoofd kwam weder die dreigende plooi. „Biyf hier, Raoul 1" riep Hortense heftig. „Biyf bg uw moeder!" De jonge graaf scheen wel geneigd, de party zyner moeder op te nemen; hy was naast haar gaan staan, alsof hy haar wilde beschermen, en scheep _yast besloten zyn grootvader te weerstreven. Nu stond doze echter ook op en zyn oogen schoten vuur. „Hebt gy myn bevel' gehoord?" donderde hy zyn kleinzoon toe. „Ga, zog ik ui" Er lag zooveel dwang in zyn gebod, dat Raouls weerstand er door gebroken was. Hy kon inderdaad deze oogen en deze stem niet trotseoren; een oogenblik aarzelde hy nog, maar op een nog gebiedender wenk gehoorzaamde hy en verliet do kamer. „Ik wil niet, dat Raoul getuige zy van tooneelen, zooals zy, helaas, niet zelden tusschen ons voorvallen," sprak de generaal koel, terwyi hy zich tot zgn schoondochter wendde. „Nu zyn wy alleen, wat hebt gy nu te zeggen?" Als iets ter wereld deze opgewonden vrouw nog meer tergen kon, dan wa^ het deze koude, berekenende rust, die haar een hoon toescheen. Zy geraakte er geheel door 7an streek. „Myn rechten wil ik verdedigonl" riop zy uit. „Ik wil my verzotten tegen een ongehoorde dwingelandy, die my en myn zoon vernedert. Het is een beleediging voor my, als ik de uitnoodiging aan do Clermonts herroepen moor, on dat gebeurt niet, ik laat het liever tot het uiterste komen." „Ik raad u, Hortense, dit uiterste niot te laten komen. Het zou u kunnon berouwen," viel de graaf haar in de rede, die nu ook zyn bedaardheid begon te verliezen. Zyn stem klonk somber en dreigend. „Als gy dan de volle waarheid wilt weten, luister dan. Ja, het geldt in de eerste plaats Raoul aan een omgeving en invloed te ont trekken, die ik by myn kleinzoon niet dulden kan en zal. Ik verliet my op Albrechts hor- haalde verzekering, dat de knaap een Duitsche opvoeding kroeg; maar by eenige korte, vlucli- tigo bezoeken kon ik en my niet van over tuigen, en de Jongen was, helaas, op dezo bezoeken afgericht. Eerst na den dood van mgn zoon is hot my duidelyk goworden, dat hy zich ook in dit opzicht aan uw wil onder worpen on my misleid}'heeft." „Wilt gy myn man nog in het graf eon verwyt maken?" stoof Hortenso op. „Ik kan, hom zelfs hot verwyt niot sparen^ dat ik don lovende in hot aangezicht go- slingerd zou hobben. Hy heeft toegelaten, wat hy nooit had mogen toelaten. Raoul was oen vreemdeling in zgn vadorland, onbekend met do geschiedenis or van, en met alles, wat hem heilig en dierbaar zyn moest. Hg stond gohool en al op vroomdon bodem. Toen gy met hem by my in huis kwaamt, zag Ik terstond, dat oen krachtig ingrgpon onvermydeiyk was. Het was do hoogste tyd, als het niet reeds to laat was „Ik ben zoker niet vrywillig in uw hui» gekomen," sprak do gravin op bitteren toon. „Ik zou gaarne naar myn brooder gegaan zijn, maar gy wildot Raoul by u hobben. Gy naamt hem my af, krachtens uw voogdij schap, en ik kon on wildo my niot van myn kind scheiden. Als ik hot maar mot my medo had durven nemen." j „Om op-en-top een Montigny van hom, te maken l" wierp Steinrück haar toe. „Dat zou u niot moeiiyk gevallen zyn; hy hoeft maar al te veel van u en de uwen. Ik zoek tevergeefs myn bloed in hem, maar verloo chenen mag en zal hy dat bloed nooit. GMj kent my op dat punt, en ook Raoul zal mij; leoren kennen. Wee hom, als hy ooit vergeetJ dat hy den naam Steinrück draagt, dat hj| tot een Duitsch geslacht behoort l" OJ'wcii *crv*lg<Li

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1