leger, dat tegen de Boeren strydt, telegrammen, 'afkomstig van dien anderen verklaarden vyand van de Boeren, sir A, Milner. En om de maat vol te maken trachten de Engelschen 'den Boeren de leeiykejrolte doen spelen, door hen te beschuldigen (ie onzedige vlag van de Ver. Staten te hebben aangerand. „Als men goed zoekt, zou men in do ge schiedenis van den oorlog honderd andere feiten vinden, die wyzen op een reeks van schandelijke daden, door de burgerlijke en militaire overheden in Engeland bedreven. Maar dit feit, geheel afzonderlijk genomen, |is uit zichzelf welsprekend genoeg. Het be hoorde in het geheugen van alle menschen gegrift te worden tot eens de dag komt, waarop het bijzonder belangrijk zal zijn om zich het voorval te herinneren.'' De heer Reitz, staatssecretaris der Z.-A. Republiek, zou te Lorenjo-Marquez aange komen zijn. Het achterstaande telegram van lord Roberts over de operaties tegen De Wet bevestigt ten volle het vermoeden, dat do Boeron- Igeneraal aan de beide lords is ontsnapt. Zijn ■troepen vluchten voor de legers van Methuon ien Kitchener, seint de opperbevelhebber, d. w. z., dat het lord Methuen wederom mislukt is ;Do Wet to ondorscheppon, gelijk zyn op dracht was. De correspondent van de „Daily Mail" te Pretoria seinde Vrijdag: „Men zegt, dat De iWet omsingeld is: lord Methuen staat vóór •hem en lord Kitchener dringt op zijn achter hoede aan." Maar het is anders uitgekomen. 'Lord Roberts spreekt in hot telegram niet van omsingeling, het is integendeel duidelyk, ;dat De Wet op bewonderenswaardige wyzo •aan zyn vervolgers ontkomen is. Het oenige •gevaar, dat hy nog loopt, zou hierin bestaan, 'dat Smith Dorrien, die met hem slaags is, hem zoolang bezighoudt, dat Kitchener en Methuen het kleine troepje Boeren toch nog overvleugelen, maar die kans is wel zeer gering, nu Methuen biykbaar niet in staat geweest is De Wet vóór te komen. Men zegt, dat Methuen verdwaald is geraakt. Hy kan zich dan toch troosten met dit heldenfeit, dat hy don 9den „zes wagens op de Boeren heeft buitgemaakt en twee ambulances." Zoo staat het er werkeiyk. Wy meenden, dat een dergelyke handeling in stryd is met de Conventie van Genève, die toch door Engeland geteokend is. Het telegram van Roberts bevat nog de belangryke byzonderheid, dat De Wet den spoorweg by Welverdiend „trachtte" over te trekken. Dat station ligt byna halverwege tusschen Potchefstroom en Krugersdorp, van eerstgenoemde plaats gerekend. Dat wil dus 'zeggen, dat De Wet zich reeds bevindt in een terrein, dat lord Roberts, in weerwil van 'al zyn moeite, nog niet van Boeren heeft kunnen „zuiveren". En men bedenke, dat in 'het noorden vermoedeiyk geen groote Engel- •sche troepenmacht meer staat, want na het succes van De la Rey by Elandsrivier is Rustenburg door de Engelschen ontruimd, en heeft Baden-Powell zyn troepen saamgetrok- ken op Commandonek. En do Boeren hebben den spoorweg tus schen Johannesburg en Bloemfontein weer opgebroken! Nu ten zuiden van Vereeniging, dus dicht by de Vaal. Mag men, vraagt de ,„N. R. Cdit feit in verband brengen met een bericht uit Lorengo-Marquoz, dat de Vry- staters (onder Olivier vermoedolyk), na de bo- zetting van Harrismith door de Engelschen, 'Frankfort, Viljoensdrift en Heilbron heroverd 'hebben? Heilbron ligt niet zoo Yer van de plaats, waar lord Roberts' eenige verbindings- ïyn per spoor nu weer gestoord is. Het Reuter-telegram uit Pretoria, dat lord Methuon den tocht van De Wet heeft gestuit, moet, eveneens blykens Roberts' telegram, dus onjuist zyn. Daardoor wordt ook het medegedeelde van een tweede gevecht van ^Methuen tegen den ontsnappendon vyand, 'waarby deze teruggeslagen zou zyn, inhoogo ^mate onwaarschyniyk. Krygt De Wet nu een beetje do handen 'vry, dan kan hy, zegt het „Hbl.", het Roberts lastig genoeg maken door aanvallen op den spoorweg of door aanzienlyke troepenafdee- ilingen van de gemeenschapslyn af te trekken en zoodoende denkleinen Boeren-troepen, die om den spoorweg zwerven, gelegenheid te geven de verbinding telkens weer af te snyden. Reeds nu ondervinden de Engelschen van de aan vallen op de lyn veel last. Des nachts, zegt de „Standard"-correspondent, loopen er in het geheel geen treinen en de levensmid delen zyn te Pretoria zeer schaarsch ten gevolge van het onafgebroken afsnyden van de gemeenschap door troepjes burgers. Op de treinen uit Krugersdorp wordt eiken dag gevuurd. Dank zy het passenstelsel en een goeden spionnendienst, blyven de Bóeren- bevelhebbers zeer goed op de hoogte van de sterkte en de plaatsing der Bntsche troepen. Zy weten dus, waar ze hun slag moeten slaan. De berichtgever van de „Daily Express" te Loron$o-Marquez meldt: „Een hier uitgegeven Boerenbulletin maakt melding van een grooten slag tusschen Lyden- burg en Middelburg. De Engelschen moesten met een verlies van 500 dooden en gewonden naar Middelburg terugtrekken. Een tweede bulletin geeft verslag van een reeks voor- deelen, die de Boeren in den Oranje-Vry staat behaald hebben. Terwyl de Engelschen te Harrismith waren, hebben de Boeren Heilbron, De Villiersdorp en Frankfort hernomen. President Kruger heeft Woensdag in een onderhoud verklaard, dat het gerucht als zou hy zich over willen geven, ongegrond was. De oorlog zou nog lang duren, zei hy. Een groot aantal Engelsche verkenners is op de grens van Swaziland. Volgens berichten uit Transvaal, heeft lord Roberts een boodschap gezonden aan com mandant-generaal Botha, waarin hy zeide ver nomen te hebben, dat de Engelsche gevange nen te Nooitgedacht groote ontberingen leden by gebrek aan voedsel, kleereü en genees kundige hulp. Roberts vroeg daarom Botha of hy proviand, kleederen, dokters en genees middelen aan de gevangenen mocht zenden. Botha antwoordde, dat de gevangenen in alle opzichten goed behandeld werden, g heel als <le burgers; maar onder do nieuwe uitlegging, the de Engelsche consul-generaal te Delagoa- baai van het begrip contrabande had gegeven, waren voorraden vleesch in blik en kleeren voor Transvaal opgehouden. Dien tengevolge kondon do gevangenen niet in over daad leven. Botha besloot met te zoggen, dat er geen dokters of gonoesmiddelen noouig waren." Uit do officieel© verliezenlyst ln de Engel sche bladen blykt, dat den 7den Augustus by Venterskroon, dus in een gevecht met De Wet, twee majoors, een kapitein en twee luitenants gewond zyn; de verliezen onder de manschappen worden nog niet opgegeven. De gezondheid van de Britsche krygsge- vangenen te Nooitgedacht is goed. Sedert 27 Juni is één van hen overleden. Er zyn op het oogenblik ongeveer 2000 man daar. De vluchtelingen van den Rand, die het beter hebben geoordeeld, toen de oorlog uit brak, hun leven te bergen, worden ongeduldig, nu ze nog niet terugkeeren mogen. Een deputatie uit hun midden hoeft zich by Sir Alfred Milner beklaagd over de benarde omstandigheden, waaronder ze moeten leven, zoolang ze niet naar Johannesburg terug mogen. Het leek hun onbillyk toe, dat „loyale" Britsche burgers, die Transvaal ontvluchtten, toen de oorlog begon, zelfs ondersteuning moeten vragen, terwyl anderen, die waren gebleven en wier loyauteit twyfelachtig was, door de Britsche Regeering in dienst waren genomen tegen hooge salarissen. Sir Redvers Bulier heeft zyn tocht noord waarts naar Ermeloo voortgezet, is by Begm- der-lyn de Vaal overgetrokken en kwam gisteren te Ermeloo aan, waarop de Boeren terugtrokken. Volgens de „Express" heeft ook lord Roberts alle toebereidselen gemaakt tot den opinarsch. De Britsche verkenners zyn dicht bij Belfast, vyf myien ten westen van Macha- dodorp. Tegenover de Boerenberlchten omtrent een onstige ongesteldheid van lord Roberts seint Reuteruit Pretoria, dat de bejaarde opper bevelhebber vol jeugdige kracht is. Hij staat by het aanbreken van den dag op en be antwoordt dan de telegrammen, die des nachts zyn gekomen. Na het ontbijt beraadslaagt hy met de hoofden der verschillende departementen en dos middags zit hy te paard en rydt dan dikwyis groote afstanden. Onder de troepen wordt de vo'gende kenschetsende anekdote van hem verhaald: Op zekeren middag reed lord Roberts met Sir Redvers Buller naar het westelyk deel der stad, waar oen steeple-cbase werd gehouden. Zich tot generaal Buller wondende, zeide de veldmaarschalk: „Kom, Buller, laat ons de hekken eens nemen 1" „Daar ben ik te oud voor, mynheer," ant woordde sir Redvers. Lord Roberts rende toon voorwaarts en „nam" alle hekken. Be onïe&tea ln Chiiia. By de overhandiging te Marseille van de vaandels aan de troepen, die naar China vertrekken, heeft de President der Fransche Republiek, do heer Loubet, een toespraak gohouden, waarin hy o. a. zeide: „Deze vaandels zullen u de hooge taak voor oogen brengen, die Frankryk aan uw moed heeft toevertrouwd: in een land, waar de voornaamste wetten van beschaafde Staten •schandolyk z(jn geschonden, de straf van de schuldigen, oen schitterend herstel en waar borgen voor de toekomst te eischen. „Deze vaandels zullen u zeggen, dat de erfenis van eer, die uw vaderen aan uw zorgen hebben toevertrouwd, niet verminderd mag worden en dat in het internationale leger de Fransche soldaten de eer aan geen andere troepen mogen laten". Deze woorden werden levendig toegejuicht. Uit St.-Petersburg wordt bericht, dat uit de provincies Hunan en Hupó tien duizend man naar het Noorden zyn getrokken om den marsch der verbonden troepen naar Peking te beletten. Zy laten barkon met steenen in do Pei-ho zinken en verschansen zich sterk aan weerszyden van de rivier. Uit Nieuw-York wordt gemeld, dat de regeering der Ver. Staten niet zal ingaan op het protest tegen het landen van Britsche' troepen te Shanghai. Aan den Amerikaanschen consul zou bevel gezonden zyn zich strikt onzydig te houden. Men gelooft te Washington, dat president Mac Kinley en staatssecretaris Hay niets hebben tegen een tydolyke bezetting van Shanghai door Britsche troepen, maar tot dusver geen reden zien om zulk een stap openiyk goed te keuren. Inderdaad moet de positie der vreemde nederzettingen verre van vehig zyn en zouden, naar het oordeel van deskundigen, 10,000 man troepen noodig wezen om haar veiligheid te ver zekeren. De „Petit Bleu" deelt mede, dat de dienst aanbiedingen van Belgen voor hot Belgische vrywilligerscorps voor China blyven toestroo- men. Er gaan slechts 40 officieren mede en or zyn al meer dan 100 liefhebbers. Drie duizend onderofficieren en soldaten hebben zich aangeboden. De Fransche consul te Tsjoeng-king in Se-tsjoean heeft den öden geseind, dat, hoewel verscheiden zendingsposten en huizen van inlandsche christenen verbrand, en eenige christenen in verschillende deelen der provincie vermoord zyn, de zendelingen ongedeerd zyn gebleven, en dat te Tsjoeng-king alles rustig is. De ambtenaren doen al het mogelyke om de orde te handhaven, en ik geloof (zegt de consul), dat zy zullen slagen. De consul deelt verder mede, dat hy met den onderkoning van Tsji-li onderhandelt over de bescherming der zendelingen, die, in plaats van zich te Tsjeng-toe, Tsjoeng-king en andere groote plaatsen te verzamelen, eenvoudig be scherming zouden kunnen zoeken in de om muurde steden van hun districten De Chineesche legatie te St.-Petersburg maakt bekend, dat Li-Hung-Chang ernstig ziek is en een maand verlof heeft gekregen. Volgens de „Daily Mail" zou Li bevel hebben gokiegea tot eiken prjjs vrede te sluiten BUITENLAND. Fraukry lr. De Schah is Zaterdagmorgen naar Brussel vertrokken en te Ostende aangekomen. Het technische rapport over de revolver, waarvan Salson zich by zyn aanslag tegen den Schah bediende, constateert, dat het wapen den Schah wel had kunnen dooden, ofschoon de haan niet geheel en al in orde was. De onderzoeksschyf, waaruit dat blykt, zal aan de jury voorgelegd worden. Al was dus het wapen defect, zoo is bet volgens den expert toch aan een buitengewoon toeval te danken, dat de Schah niet getroffen is. Salson zal dienvolgens wegens moord met voorbedachten rade terecht moeten staan en hy i8 strafbaar met de doodstraf. Italië. By het afleggen van den eed las koning Victor Emanuel in antwoord op de formule, door de voorzitters van Kamer en Senaat voorgelezen, een toespraak voor, waarin ge constateerd werd, dat de rouwbetoogingen, welke in Italië en in den vreemde hadden plaats gehad, de vriendschap deden uitkomen, welke Italië aan alle mogendheden verbond. Italië zal voortgaan het krachtige werktuig te zyn van de binnenlandsche eensgezindheid. De monarchie en hot parlement moeten eendrachtelijk samengaan. De koning, die zich zyn plichten en rechten bewust is, zal altyd het volle vertrouwen hebben in de liberale instellingen van Italië, dat sterk zal zyn door zyn initiatief en zyn gocstkracht, om met kracht die instellingen te verdedigen. Do koning roept God aan als getuige van zyn belofte, dat by van ganscher harte zal arbeiden aan do grootheid en den bloei van 't vaderland. Bij de ontvangst van de generaals en regiments-deputaties verdeelde de Koning ver schillende herinneringen uit de nalatenschap van zyn vader. De sjerp, die Humbert als kroonprins had gedragen, werd aan den kolonel van het 49ste regiment, die om den kroon prins het beschermende carré Yan Custozza vormde, overhandigd, om aan de regimentsvlag bevestigd to worden. Alle korpscommandanten kregen een aan denken. De helm van Humbert zal aan het pantserdokschip „Umberto I", de vlag, die de lykkist bedekte en van het oude pantser- schip Roma afkomstig was, aan het stedelyke museum op het kapitool worden toegewezen. Tolegrammcn, LONDEN, 12 Augustus. (R. O.) Lord Roberts seinde gisteren uit Pretoria: Lord Kitchener is te Gatsrand en in ver binding met generaal Methuen. De Boeren vluchten voor Kitchener's en Methuen's troepen uit, en trachtten in den vroegen ochtend don spoorweg over te steken by het station Wel verdiend. Sinith-Domen was daar met hen in gevecht. Den 9den is generaal Methuen slaags geweest met hun achterhoede, by Buffelshoek; hy veroverde zes wagens en twee ambulances. ERMELOO, 12 Augustus. (R. O.) Generaal Ballor kwam heden te Ermeloo aan. De Boeren trokken terug. LONDEN, 13 Augustus. (R. O.) De „Timos" ontvangt bericht uit Zeerust, dato 7 Augustus, dat generaal Carrington, na zyn niet-slagen in hot ontzet van Elandsrivier en na 15 man aan dooden en vermisten en 6 aangewonden verloren te hebben, teruggetrokken is in de richting van Mafeking, met het doel zyn strydmacht daar samen te trekken. Be ojilngtcu in China. WASHINGTON, 11 Aug. (R. O.) Omtrent de inneming van Yang-tsoen 6oint admiraal Romey uit Taku van 6 Augustus: De Britsche bevelhebber aan het front seint, dat hy van Peitsang negen myien in de richting van Yang-tsoen marcheerde en toon de gevechtsformatie aannam met de Amerikaanscho troepen op den rechter- en de Russische op den linkervleugel. Na een snel oprukken, drie myien ver onder een hevig granaatvuur, namen onze troepen de eerste verdedigingslinie in. De verliezen be dragen ongeveer 50 man, die gesneuveld of ten gevolge van een zonnesteek bezweken zyn. WASHINGTON, 11 Aug. (R. O.) De Chi- neeöoho gezant Woe Ting Fang overhan digde aan den waarnemenden staatssecretaris Adee een verzoekschrift, dat hy gisteravond had ontvangen van de onderkoningen, onder wie Li-Hung-Ghang, en waarin gevraagd wordt, dat do Vereenigde Staten by de mogendheden stappen zullen doen om een einde te mal'en aan het landen van vreemde troepen te Shanghai. YOKOHAMA, 11 Augustus. (R. O.) Volgens geruchten uit Seoul zou de Koreaansche Regeering hebben toegestemd in het zenden van Japansche troepen, om tegen mogelyke gebeurtenissen in verband met de onlusten in China te waken. LONDEN, 12 Augustus. (R. 0.) Drie trans portschepen met Indische troepen zyn gister morgen uit Hongkong naar Shanghai ver trokken. PARIJS, 12 Augustus. (R. O.) Het Tsung-ll- Yamen heeft door tusschenkomst van den Chineeschen gezant te Parys aan de Fran sche regeering een telegram gericht, waarin het zich beklaagt, dat de vreemde gezanten nog niet geantwoord hebben op het aanbod der Chineesche regeering om hen onder escorte naar Tientsin to geleiden. HetTsung- li-Yamen schuift de verantwoordelykheid voor ongelukkon, die het gevolg kunnen zyn van dit uitstel, van zich af; het dringt er op aan, dat de regeeringen aan haar vertegen* woordigers zullen gelasten, Peking te ver laten. De minister van buitenlandsche zaken heeft daarop geantwoord, dat het bevel om Peking te verlaten niet kan gegeven worden, en dat de verantwoordelykheid voor eventueele ongelukken geheel op de Chineesche regeering zou neerkomen. Indien het waar is, dat zy groote moeite heeft om de gezanten te be schermen tegen de rebellen, dan moet zy haar troepen maar bevelen, terug te wyken voor de internationale strydkrachten. PARUS, 12 Augustus. (R. O.) De minister van buitenlandsche zaken heeft hedenochtend het volgende telegram in cijferschrift ont vangen van den Franschen gezant Pichon, ge dag teekend Tsi-nau Yam 7 Aug.: „Do Chineesche troepen bobben ons bestookt mot geschut en goweervuur, van 20 Juni tot 17 Juli. Vier legaties zijn afgebrand; de Fransche legatie is voor drie-vierde vernield. Ons verlies is 16 man, in hot geheel zyn 60 vreemdelingen gedood en 110 gewond. „Alle zendingsposten te Peking zyn verbrand, behalve die van Pei-tang. Onze krachten zoowel als onze schiet- en mondvoorraad zyn byna uitgeput. Ik heb den 19den Juli een telegram ontvangen, waarop ik niet in cyferschrift heb mogen antwoorden." WASHINGTON, 13 Augustus. (R. O.) De waarnemende staatssecretaris Adee stelde gisteravond aan Wutingfang, ter verzending aan de Chineesche regeering, ter hand het antwoord van de Vereenigde Staten op het besluit, waarby Li-Hung-Chang werd benoemd tot leider der onderhandelingen over den vrede. In dit antwoord worden Amerika's eischen nog eens herhaald en er wordt met nadruk in te verstaan gegeven, dat geen onderhande lingen mogeiyk zyn zoolang China niet aan die eischen voldoet. Het departement van oorlog ontving een mededeeling van den heer Conger, Ameri- kaansch gezant, uit Peking, dato 4 dezer, overgezonden door Chaffee Yangtsum, van dezen inhoud: „Wy zuilen hot uithouden tot uw komst." PARIJS, 12 Augustus. (R. O.) Hedennacht heeft het ministerie van marine bericht ont vangen, dat de torpedojager „Framó", eerst onlangs in dienst gesteld, gisteren ter hoogte van Kaap St.-Vincent gezonken is, ten gevolge van een botsing met de „Brennus". Slechts een gedeelte der bemanning is gered. ROME, 13 Augustus. (R. O.) Twee treinen zyn by Rome, op de Salario-brug, met elkander in botsing gekomen. Tot op het oogenblik zyn zes ïyken gevonden. De grootvorst en de grootvorstin Peter, die zich in don trein bevonden, zyn er zonder letsel afgekomen. [Salario ligt aan de spoorweglyn naar Ancona, ten noordoosten van Rome.] BRUSSEL, 13 Augustus. (R. O.) De aard- werkers, die arbeiden aan de werken voorde zeehaven van Brussel, hebben het werk ge staakt. Zy eischen verhooging van loon en ontslag van de Nederlandsche werklieden, die zy er van beschuldigen onder hot loon.te werken. Officieel© Keunwgeving. Eorgemoostc-r en Wetboado e van Leiden breDgen ter aigemeem konn.e, cat de JBiiurt-Commiaearh J. Aalbersberg, ^oor de wrjLcn III, VII, VIII, X en XI verhuisd ie near den Eee eraiogel No. 38 en aldaar vosrtian op den vaBtecsto.den tijd des roor- midd&ga tceechen 8 en 10 uren) te spnkon ie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA., Yfota., lo .-Burgemeester. 13 Aug. 19C0. VAN HLY5T, BtoreUiie. LEIBEX, 13 Angusius. Twee naast elkander gelegen perceel©n in de Hofstraat te 's-Gravenliage met een groote oppervlakte grond daarachter, moeten zyn aangekocht door een bekende Amster- damscho bierbrouwory met het dool daar ter plaatse een gebouw te stichten voor spectacle-concert-voorstellingen. Reeds zouden by het gemeentebestuur stappen zyn gedaan om de vereischto vergunning te bekomen. Het stoomschip Laertes", van Amster dam en Liverpool naar Java, arriveerde 10 Aug. te Port-Said; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, pass6ordo 10 Aug. Kaap del Armi. Buzc Kaas in Praulirijk. De voorzitter van do afd. Bodegraven der Hollandsche Maatschappy van Landbouw ont ving Zaterdag bericht uit Parys, dat de kaas inzending dier afdeeling by den in Juli jl. gehouden wedstryd te Vincennes is bekroond met de gouden modaille. Alfen, 13 Aag. AaDgovoerd 19 wagens kaas partijen: te zamen 899 stuks. Prijs: Goudsche kaas 1ste qual. ƒ25.a 27.2de qual. 21. a 24.—, Derbykaas Handel vlug. KOLONIËN. BATAVIA, 11—13 Juli. Van Soerabaia deelt men aan het „Bat. Nbl." mede, dat de directeur van den artillerie constructie-winkel, de overste H. W. A. S. Loke, van plan zou zyn, om, zoodra hy twee jaren in zyn tegenwoordigen rang zal hebben gediend, met verlof naar Europa te gaan. Verder zegt men, dat hy, mocht dat voor nemen om de een of andere reden niet door gaan, zal vragen om in zyn tegenwoordige betrekking vervangen en by de bereden artillerie overgeplaatst te worden. Uit Pasoeroean vernam het „Soer. Hand.", dat resident Valette vry ernstig ongesteld naar Tosari is overgebracht In Juni 1901 zal, volgens de „Loc." de, overste C. A. De Jongh, plaatselyk commandant te Soerabaia, den dienst verlaten. Van Magelang deelde men genoemd blad nog mede, dat de kapitein der infanterie S. Klontje onhorroepeiyk besloten heeft, om met pensioen te gaan. Mr. Pb. S. De Laat de Kanter, redacteur van het „Bat. Nieuwsblad", heeft om parti culiere redenen een request aan de regeering gericht met het verzoek hem weder op te nemen in 's lands dienst Het „Bat. Nbld." meldt: Aan don heer A. Lott, aendeling-leeraar van het Rhynsche zendelinggenootschap te Barmen, is te kennen gegeven, dat zyn verzoek, om hem toe te staan het landschap Dolok Sanggoe/. in do onafhankeiyke Bataklanden, in het belay van het inlandsch onderwys, van tyd tot tyd te bezoeken, niet voor inwilliging vat/; «ar is, aangezien aldaar voor zyn veiligheid niet kan worden ingestaan. ATJEIL Aan een van den gouverneur van Atjeh ontvangen telegram in de Jav.-Ct." wordt het volgende ontleend: B(j een drietal ontmoetingen van patrouilles in Pedié met den vyand werden niet levens- ge vaariyk gewond twee inlandsche fuseliers en de Europeesche fuselier Hagenaar (alg. 8t.-no. 83113) en Rankema (alg. st.-no. 29438). De vyand liet 12 dooden achter. Van de colonne in Pentoë rukten twee compagnieën door Boven-Gendong over Era- bong Blang Mangat, en Samakoero naar Lho Semawe. De vyand liet zes dooden in onze han den. Een compagnie bleef te Lho Semawe, daar bericht was ontvangen, dat de pretendent- Sultan uit Peusangan te Lambajoong in Boven* Sawang was teruggekeerd. Uit Kotta-Radja werd 13 Juli aan het „Bat. Nwbl." geseind: By Mangrou aan de Olemrivior werd een groote bende uit Binpeukan door de onzen aangevallen en na het gevecht vervolgd, waarby deze tien dooden mot wapens in onze' handen achterliet. Onze verliezen bedroegengesneuveld 2 inlanders, zwaar gewond een Europeesch' fuselier, torwyi twee inlandsche fuseliers licht werden gewond. Een bende uit Samalangan kwam iii groo ten getale opzetten, doch werd door ons vuur op eerbiedigen afstand gehouden. Door den Gouverneur-tieneraal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verlengd: Tot ultimo December 1900 of zooveel korter als zal bljjken voldoende te zijn, de termijn, waarvoor de ambtenaar J. Nijman ter beschikking is gestold van don voorzitter der landraden te l'oerwakarta (Krawang) en Bekasi (Batavia), ton einde met griffiersworkzaarnheden by eerstgemelde rechtbank te worden belast. Ontheven: Op verzoek eervol van zijn tijde lijke toevoeging aan den hoofdinspecteur voor de opiurnaangelegenheden als technisch adviseur, met den titel van superintendant over <ic stoomschepea en andere vaartuigen van den dienst ter be tlij ding van den opiumsluikbandel ter zee, de gepen- sionneerdo gezaghebber der 1ste klasse by de gouvernements-marine M. Berends, met bepaling, dat deze ontheffing wordt geacht te zijn ingegaan op uit. Mei 1900. Bij den waterstaat en 'a lands B. O. W. Aangewezen: Als chef der 5de waterslaats- afdeeling de ingeniear late klasse AL Holland. Overgeplaatst: Van de diroctie naar do residentie Preanger-regentschappen, ten einde als eerstaanwezend ingenieur op te treden, de ing. late kl. J. K. E. Triebart; van den gewestelijken dienst in do residentie Batavia naar de directie de ingenieur 1ste klasse L. J. O. Van Es; van do directie naar den gewestelijken dieust in de residentie Batavia de ingenieur 2de klasse F. H. Van Kooten; van de res. Preanger-regentschappen naar bet gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden de op zichter 2de klasse L. M. J. Koremans; van de res. Benkoeien naar de res. Preanger* regentschappen do opz. 2de kl. A. Meyboom; van de ros. Bantam naar de res. Beakoelou da opz. 2de kl. J. Halbisch; van de res. Madoera naar de res. Soerabaia da opz. 2de kl. J. Brouwer. Geplaatst: In de res. Bantam de opz. 3d» kl. F. M. llgen. Toegevoegd: Aan den chef der irrigatie- afdeeling Serang met Godong als standplaats da opz. 3de kl. H. C. Van der Veen. Bij de Staatsspoorwegen op Java. Gedetacheerd: By den aanleg der lijn Kalisat-Baujoewangi de opzichter-machinist 2do kl K. Patrick. Belast: Met de waarneming der betrekking van opzicliter-in.ichinist 2de kL de ambtenaar op non-activiteit ti. Leetlang en geplaatst op de Ooster-' lijnen. Ontslagen: Uit 'slands dienst, de gewezen klerk op liet residentiekantoor to Kediri, Ch. E. L. W. Hendrik en de klerk ter griffie van den' landraad te Buitenzorg, W. J. De Graaff, eerst genoemde eervol; wegens ziekto eervol uit zyn betrekking, de verificateur der 4de kl. bij de in-en uitvoerrechten en accyuzeu te Bandoong (Preanger Regent schappen; J. J. Jansen. Benoemd: Tot lid van den residentieraad te Soorakurta S. A. Drijbor, kapitein instructeur van het Mangkoenagaransche Megioen aldaar. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Ingetrokken: De verplaatsing van den verificateur dor 4de kl. J. J. Jansen van Bandoong naar Belawan (Oostkust vao Sumatra). Overgeplaatst: Vou Batavia naar Belawan den verificateur der 4de kl. L. M. Eman. Bij het openbaar lager onderwys voor Europeanen. T ij del ij k werkzaam gesteld: Als hulp- onder wyzeres en geplaatst aan de meisjesschool- te BandoeQg (Preaoger-Regentschappen) mej. A M. Van der Patten. Overgeplaatst: Van de 2de school te Ambarawa (Semarang) naar de 2de school te Probolinggo, als hoofd der school, de benoemde onderwijzer der 1ste kl. M. De Haas, en zulks' met intrekking zijner overplaatsing naar de 2de. school te Malang (PasoeroeaD van de school te Salak (Padangsche Boven landen) naar de 2de school te Padang (Sumatra's Westkust) de onderwijzer der 3de kl. 1. Kramer,-{ van de 2de school te Probolinggo naar dc 2de school te Malang (Pasoeroean) als hoofd der schooV de onderwijzer der 1ste kl. J. W. te Koistó. Bij het Kadaster in N.-L Verplaatst: Van de kadastrale metiogeD to DjokdjaKarta naar do opmetingsectio to Tjiamis (tiheribon) de tijdelijke ambtenaar D. F. Van Biaam Morris; van de opmetingsectie te Tjiamis naar de kadastr. bewaring te Batuvia de adjunct-landmeter der 2de kl. J. H. E. Cobet; van het kadastraal bureau te Bandoeng naar het kadastraal bureau te tiheribon de tijdelijke ambte naar F. Moet; van het kadastraal bureau te tiheribon naar de opmetingsectie te Madjalongka (tiheribon), de adjunct-landmeter der V. kl. H. Tli. Küge; van de opmetingsectie te Madjalengka naar hot kadastraal bureau te Bandoeng de adjunct-land meter der 2de kl. J. A. Elenbaas; van do kadastrale bewaring te Soerabaia naar de opmetingsectie te Probolinggo de tijdelylco ambtenaar H. W. Stap; van het kadastraal barean to Pasoeroeau naar de kadastrale bewaring te Soerabaia de tijdelijke ambtenaar W. C. Van der Meuleu. DEPARTEMENT VAN OÜRLOti. Verleend: Wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den laten luik der art. M. HooJboom. Ontslagen: Op verzoek, wegens ongeschikt heid voor alle militaire diensten, eervol en mot behoad van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de kapiteiu der inf. K. M. Loendertz. Overgeplaatst: Bij den goneralen staf, de kapitein der inf. C. H. Van Rietschoten. Geplaatst: Als commandant van het korps, genietroepen te Magemng, de majoor der genie T. W. Van Bloemen WaaDders. Eervol ontheven: Uit zijn adjudantsbotrek- king on teruggevoerd van a la suite en overge plaatst bij bel 18de bataljon, do kapitein plaatselijk adjudant te Kotta-Radja, J. J. J. AI. OostermaD. Benoemd: Tot plaatselyk adjudant te Kotta- Radja en gevoerd 'a la saite van zijn wapen, de lste luit. by het 14de bat., Jhr. K. L. A. P. Van der Maesen de Sombrefi; tot instructeur der barisans van Madoera te Soemenep en gevoerd voor memorie bij het leger, de kapitein bij het subsistenten kader te Soerabaia, A. P. Van de Siepkamp. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst (bij de Gouyernements-AIarine)Van het stoomschip „Flamingo" te Kiouw op het stoomschip .Albatros" to Atjeh, de 2de stuurman B. Holthuis; van het als bebakeningsvaartuig dienstdoende Gouvernements-stoomschip „Sperwer" op het stoomschip „Flamingo" de 3de stuurman G. M. A ^bers- i Benoemd: Tot 3den machinist, de leerling- machinist J. A Lastdrager.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3