ingezonden. het stadhuis bereiken, waar H.H. M.M. door den gemeenteraad in de vestibule de voor- maligo Schepenbank, die zich daartoe bijzonder leent zullen worden opgewacht Daarna zal de bibliotheek worden bezich tigd, waarna H.H. M.M. eenigen ttfd in de Raadszaal zullen vertoeven. Gedurende het verblijf ten Stadhuize, dat ongeveer één uur zal duren, zal de stafmuzlek van het 8ste reg. infanterie, kapelmeester Hantzsch, voor het gebouw op het Groote Kerkhof zich doen hooren. Om half v\jf begeven FT FT. MM. zich naar do Worp, waar het bestuur der afdeeling „Deventer en Omstreken van de Geldersch- Overyselsche Maatschappij van Landbouw" do Koninklijke bezoeksters zal ontvangen. HH. MM. zullon ongeveer twee uren op de tentoonstelling vertoeven en vervolgens langs de vastgesteldo routo naar het station ver trokken. Het nog aanwezige personeel in Afrika van het Nederlmdsche Roode Kruis bestaat uit 4 artsen, 1 hoofd der verpleegsters, 9 verpleegsters, 3 verplegers en 1 administra teur. Uitzending van meerder, hoofdzakelijk manlijk personeel, wordt niet raadzaam geacht. Het verzenden van brieven blijft doorgaan per Fransche of Duitsche mail naar Loren$o- Marquez en verder door bemiddeling van den Nederlandschen consul aldaar, den heer G. Pott. Zaterdag 1 Sept. a. s. worden weder van uit Amsterdam goederen verscheept voor de ambulances. Kisten en collis, bestemd voor die zending, moeten uiterlijk 28 dezer aan wezig zijn aan Loods C, Handelskade, Araster dam. Opgave van den inhoud en de waarde gelieve men te adresseeren aan don heer E. 'Brüchner, Heerengracht 270, Amsterdam. Haar de „National-Zeitung" meldt, is sedert eenige maanden de heer G. J. Yan Swaay, leeraar aan de Polytechnische School te Delft, ingevolge een opdracht van de Neder- landsche Regeering, werkzaam aan de Phy- sikalische Reichsanstalt te Charlottenburg, om als specialiteit in de electrotechniek in het bijzonder de toestellen tot het meten van .stroomverbruik te bestudeeren. Deze nauw- keurige meettoestellen dienen om uit te maken, 'of do controleerende instrumenten, zoow9l de spanning, Volts, als de stroomsterkto, Ampères, juist aanwijzen en of het verbruik van energie, Kilowatt-uren, gelijk blijft. Tal van dergelijke meetwerktuigen worden in de inrichting onderzocht, waar de heer Yan Swaay onder dr. Hagen, den directeur van de tweede afdeeling van het Instituut, zich wils vrijwillig medewerker op de hoogte stelt .van allo toestellen. De Nederlandsche Regee ring is voornemens, in Delft een nieuw labora torium op te richten als centrale voor electro- t^chnische studie in Nederland, dat ongeveer ton millioen zal kosten en een modelinrichting met de fijoste werktuigen zal zyo. j Liebknecht's begrafenis zal door Yan Kol, dus meldt „Het Volk", namens de Hol- landsche socialistische party, Zondag worden bijgewoond. j In het „N. v. d. D." leest men: „Bij het gemeentebestuur van Utrecht zijn plannen in overweging, om, naast do bestaande waterleiding der Utrechtsche Waterleiding maatschappij, een oigen waterleiding aan te leggen, vooral met hot oog op do gemeente- gebouwen." j Hot „Utr. Dbl." merkt hierbij op, dat die overweging reeds verscheidene jaren duurt. Zy is een uitvloeisel van hot besluit van den Raad van 11 Juni 1896, op het rapport van [een commissie ad hoe genomen, waarin werd uitgesproken, dat hot rechte tydstip nog niet is aangebroken voor het overnemen van de Utrechtsche waterleiding en dat hot wensche- lyk is, dat van gemeentewege een onderzoek worde ingesteld naar de mogelijkheid om voor gemeentelijke doeleinden een eigen water leiding aan te leggen, waarvan de prise d'eau by voorkeur binnen den verdedigingskring der stad Utrecht is gelegen. B. en Ws. worden by dit besluit tevens uitgenoodigd een krediet aan te vragen voor het instellen van een onderzoek naar een geschikte priso d'eau en voor het eventueel doen opmaken van een ontwerp een er supple toir© waterleiding met een begrooting van 'kosten. Als gevolg hiervan is sinds dien oen idergeiyke kredietpost in de begrooting opge nomen. Het stoomschip „Cyclops", van Java naar Amsterdam, passeerde 8 Aug. Gibraltar de „Spaarndam", van Rotterdam naarNieuw- York, vertrok 10 Aug. van Boulogne-sur-Mer de „Koning Willem LL" arriveerde 11 Aug. van Batavia te IJmuiden. Anrlanderveen. In de alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der „Tele- phoonmaatschappy aan Ryn en Gouwe" is do balans en winst- en verliesrekening goed gekeurd. Op voorstel van commissarissen werd besloten de gemaakte winst op den post oprichtingskosten af te schryven. In October 1899 zyn' de eerste abonnó's verbonden en thans z\jn er reeds 66 aangesloten, waarvan de meesto intercommunaal. Hillegom. Toen Donderdagmiddag de ran geerder G. Put, alhier, bezig was met het aanhaken van een goederenwagen, had hy het ongeluk tusschen do buffers bekneld te raken. Zyn borstkas word hem ingedrukt. In hopeloozen toestand is de man huiswaarts gebrachte Voorhout* Yoor de volksspelen op a. s. Donderdag heeft zich het voor deze gemeente zq^or kolossale getal van 250 deelnemers aangemeld. Als lid der voorloopige commissie is spoe- dig na de samenstelling, wegens het bedanken 'van den heer A. J. Dysselbloem, opgetreden de heer B. Th. Schulte. Verder zyn do laatste dagen als leden der feestcommissie toegetreden de heeren P. Ber- béeFz., Jacs. Yan den Berg, H. Van der Plas en A. A. Swolfs, zoodat de commissie thans bestaat uit 10 leden. By hot ringryden met paren zal nog een prijs worden uitgeloofd voor de fraaist aan gespannen tilbury. Op Donderdag is de regeling in het kort aldus: Des voormiddags om 7 uren begint de lucht op te helderen en worden de vlaggen uit- gestoken; om 9 uren beginnen onder de vrooiyke tonen van een uitstekend muziek gezelschap en prachtig weder de kinderfeesten; 1 wc TolgsiA da IÜlg> ryderg en verdere volksspelen, om des avonds met een opgewekt concert en bal te eindigen. Tegen 20 Augustus a. zyn in werke lijk en dienst opgeroepen de verlofgangers dezer gemeente W. Floor en C. Yan Dam. Zogwa&rcL De vrachtryder W. S. alhier zou gistermorgen als naar gewoonte naar Rotterdam ryden, toen hy onder Bleiswyk een paar visschers tegenkwam met een krui wagen by zich. Waarschyniyk door de witte kielen, die zy droegen, schrikte de hit, liep achteruit en kwam met het heele vrachtje in een sloot terecht. De koetsier, de hit en de wagen kwamen er vry goed af; van de vrachtgoederen was nogal een aanzieniyk deel beschadigd. De bewering, dat een ezel nooit zyn natuuriyken dood sterft (men zal hiermee wel bedoelen een gewoon sterven op zyn bedje) is hier weer bewaarheid geworden. De eige naar van „De Gouden Leeuw" te Zoetermeer had voor zyn kinderen een paar ezels aan gekocht, die te zamen waarschyniyk een eeuw oud waren en die, wanneer zo buiten dienst waren, hier in het land liepen. Acht dagen geleden vond men .No. 1 's morgens in een sloot verdronken en gistermorgen was No. 2 denzelfden (on-)natuuriyken dood gestorven. Yoor de kinderen zal deze dood wel meer te bejammeren zyn dan voor de grauwtjes. Uit de „Staatscourant", Kon. besluiten. Te rekenen van 1 Jnni jl. aan den oervol ontslagen brievengaarder te Loos- duinen C. Weststeijn voor den t(jd van vrjf jaren een wachtgeld van ƒ388 'sjaara verleend. De met verlof hior te lande aanwezige officier van gezondheid der 1ste klasse van bet leger in Neder!andseh Indiö H. Van Royen, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 September eervol mt don militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen. De kapitein L. C. Dijxhoorn, van het 3de reg. vesting-artillerie, met ingang van 1 Septomber, op pensioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op ƒ1872 'sjaars; de majoor-maga zijnmeester D. J. Holsheimer, hoofd van het Centraal Magazijn van Militaire Kleeding en Uit rusting te Amsterdam, op ziju aanvrage, met iDgang van 1 October op pensioen gesteld en het bedrag van bet pensioen bepaald op 1725'sjaars. Aan den fuselier bij het leger in Ned.-Indië H. F. Dummer vergunning verleend tot het dra gen van de medailio ter herinnering aan wijlen Z. Af. den Dnitscben Keizer Wilhelm L Min. beschikking. Mot ingang van 1 Oct. 1900, benoemd tot tweeden klerk brj het Departement van binnenl. zaken P. J. Schut, te 's-Gravonhage. De minister van jnstitie verleent a. s. Woens dag, en de minister van waterstaat, handel en nijverheid gedurende de maand Augustus geen audiëntie. Artsexamens. De minister van binnenl. zaken brengt in de „Sts.-Ct." Ier algemeene kennis, dat op 15 Oct. 1900 en volgende dagen te Leiden, to Utrecht, to Groningen en to Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot bet afleggen van do practische examens van arts, alsmede te Utrecht tot het afleggen van de practisobe examens van tand meester, bodoeld in art. 8 dor gemelde wet Zij, die tot de examens wenschen to worden toegelaten, moeten zich daartoe vóór 1 October 19U0, schriftelijk aanmelden bij den voorzitter der examen-commissie, en wel te Leiden by den hoog leeraar dr. J. E. Vau iterson J.Azn.; te Utiecht brj den hoogleeraar dr. B. J. Kouwer; te Groningen bjj don hoogleeraar dr. D. HuiziDga en te Amster dam by den hoogleeraar dr. C. Winkler; met over legging van een uittreksel uit het geboorte-register of eenig ander ambtelijk stnk, waaruit, ten genoe gen van de examen-commissie, bun Daraen en voornamen alsmede de datum van hun geboorte duidelijk blijken. Mot iDgang van 1 September a. s. zijn bevorderd tot opzichter van den Rijkswaterstaat der 1ste kl. J. K. Messer, thans opzichter der 2de kl.; tot opzichter van den Rijkswaterstaat der 2de kl. A. Maas, thans opzichter der 3de kl., en tot opzichter van den Rijkswaterstaat der 3de kl. M. F. Oort- gysen, thans opzichter 4do kl. Kerkelyko 13 ©rich ten. Hazerswoude. Ned.-Herv. Gem.Zondag morgen te halftien, ds. La Grand, van Wou- brugge, Doopsbediening. 's Avonds te halfzeven, ds. Hartwigsen, van Leiden, Geref. Gem. Voormiddag te halftien en 's avonds te halfzeven, de heer G. Bax, theol. student van Kampen, te Zutfen. Ou de-We tering. Romonst. Gem. Zondag- voorm. te tien uren, ds. J. C. Tersteeg, emeritus-pred. te Haarlem. Rynsburg. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te halftien, ds, H. v. Druten, Bedie ning van het H. Avondmaal, 's Namiddags te vyf uren, ds. G. J. De Hoest, van Leiden. Woubrugge. Geref. Gem. Zondag-voorm. te tien uren en 's avonds te halfzeven, de heer Joh. Kroeskamp, van Utrecht. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 12 Aug., te balf- acht, door bet Stafmuziokkorps der dd. Schutterij. Directeur: de heer Joh. C. Geyp. Eerste afdeeling: No. 1. .All Right", Marsch, Feenders; 2. Spanische Lustspiel-Onyertnro, Kéler-Béla; 3. o. „KJapper- maulcben", R. Eilenberg, b. „Arlequin", Polka badinage, Joh. C. Geyp; 4. Fantaisie uit „La Grande Duchesse do Géroldstein", J. Offenbach. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverture .Cavalerie légèro", F. v. Suppó; 6. Fantaisie uit „Le Postillon de Longjumeau", A. Adam; 7. Colletta-Wals, F. v. Suppó8. o-Frauongunst", S. Translateur, b. „Rudge- Wnitworth-Cyclo", Galop, Joh. C. Geyp; 9. Pot pourri populaire No. 6. No9. 3o, Sa en 9 eerste uitvoering op „Musis Sacrum". Park-Concert. Dinsdag 14 Augustus, tc halfacht No. 1. Maskerade-Marsch.Mann. 2. Spanisohe Lustspiel-OuvertureKéler-Béla. 3. KlappermüulcheiiEilenberg. 4. „La Grande Duchesse de Gérold stein", FantaisieOffonbacb. 5.ErinnerunganR.Wagners,Tann- h&usev".Hamm. 6. Arlequin-polka -Geyp. 7. Potpourri populaire No. 6Renand. POLITIE. Gevonden voorworpen. Een ryzweep. Een glacé dameshand schoen. Een gouden oorknop met steentje. Een dames-portemonnaie met enkele centen. Een paar zwarte kousen. Een nikkelen horlogeketting. Een stuk van een koperen gaspyp. Een fietsbel. Inlichtingen zyn elkon werkdag tus6chen 12 en 1 uur te bekomen oen hêL Bureel van Peiiüe alhl^* Gemengd Nieuwa Voor de morgen alhier te houden polo-wedstryden op Den Burcht, uitgeschre ven door de L. W.-Y. „All Right", bestaat zeer veel belangstelling. Vooral de kamp tusschen de Rotterdamsche en Amsterdamache tennis belooft belangwekkend to worden. Het polo-spel is tegenwoordig zeer „en vogue" en begint veel beoefenaars te tellen. Morgen wordt op Fransche methode ge speeld, nl. de bal wordt met het voorwiel der flets naar het doel (goal) gewerkt. Zooals voetbal met den voet wordt gespeeld, wordt dit op ongeveer dezelfde wyze met het voor wiel gedaan. Wegens het groot aantal deelnemers be ginnen de wedstryden te één uur. Voor de verdere feesten verwyzen wy naar het programma. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 220 zwembaden door heeren en 71 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius. Van de jongste alhier gehouden maskerade is al heel wat gebruik gemaakt tot het uitgeven van geïllustreerde brief kaarten, met aUerlei voorstellingen, daarop betrekking hebbende. Thans z(jn er by de firma C. Kooyker ook verschenen met een afbeelding van den Ridderslag op Den Burcht-. Een goede gelegenheid dus voor hen, die de Lustrumfeesten meemaakten maar ook anderen vrienden en kennissen, er nog eens aan te herinneren. Na den auditeur-militair ter zake te hebben gehoord, is de milicien J. J. P., van het 4de regiment infanterie alhier, die in den nacht, volgende op den 29sten Juli jl., den burger B. S. in de St.-Michielstraat met zyn model knipmes verwondde, door den commandeerenden officier gestraft met veertien dagen provoost. Een brutale moordaanslag is gisternaraiddag te Amsterdam gepleegd op een hoofdinspecteur van politie. Het geval is zeldzaam. Wel werd eenige jaren geleden in het aloude „Volkspark", aan de Bilderdyk- straat, vóór den aanvaDg van een socialisten vergadering, die toen nogal rumoerig was en streng politietoezicht vorderde, een schot ge lost op den toenmaligen commissaris van politie der 1ste sectie, D. Stork, maar deze beambte werd niet gewondhet pistool in de hand van den aanvaUer, zekeren Geel, bleek zeer onbeteekenend en een kogel uit dit wapen werd niet gevonden. Thans is het geval echter veel ernstiger. Omtrent het gebeurde deelt de „Tel." het volgende mede: Sedert eenigen tyd was de brigadier van politie EL Haaikes, oud 62 jaar, gestraft wegens overtredingen van niet veel beteekenis, maar toen de gestrafte voortging met dienst- verzuim, enz., werd hy door zyn onmiddel- lfiken chef, den hoofdinspecteur afdeelings- chef C. Poldermans, gedurig gewaarschuwd en eindeiyk door den burgemeester gestraft met terugstelling tot politieagent tweede klasse en later wegens dienstweigering ontslagen. Sedert schynt H. wraak te hebben gekoesterd, want toen nu gisternamiddag omstreeks half- vyf de heer Poldermans met zyn dochtertje Annie enoon iogótje van het politiebureel Spaarndammerstraat op weg was naar zyn woning aan den Haarlemmerweg, trad een persooD uit hot urinoir by do viaduct aan de Houtmankade en liep den hoer Poldermans achterna. Dions dochtertje herkende onmiddel iyk Haaikes, die wel eens voor dienstzaken by haar vader aan huis was geweest, en 's mans dreigende blikken ziende, trok ze onwillekeurig haar vader naar zich toe. Gelukkig voor hem, want een revolverschot klonk. Toen was de heer P. nog ongedeerd, maar toen nog eenige schoten weerklonken, voelde hy zich op de hoogte van het linkersleutel- been getroffen, en toen hy zich omkeerde en nog steeds Haaikes achter zich zag met de revolver op hem gericht, week hy ter zyde uit en vluchtte in het café hoek Haarlemmerweg en Nassauplein. Zyn dochtertje en het andere meisje volgden hem, vol schrik over hetgeen haar begeleider van zooeven overkomen was. Natuuriyk verwekten de schoten veel toe loop van nieuwsgierigen, maar toch werd de aanvallor niet dadelyk aangehouden. De rechercheur H. C. Langenhorst echter, die aan de overzyde van de Houtmankade surveilleerde en zyn chef hard zag loopen, dacht, zonder te weton wat er was geschied, dat zyn hulp noodig kon zyn. Over de brug komende naar het Nassau plein, zag hy Haaikes met het wapen in de hand. Toen hy dezen vroeg, wat dit beduidde, vertelde H. hem, wat er was gebeurd, en was hy spoedig in arrest gebracht aan het politie bureel Spaarndammerstraat. Op de in beslag genomen revolver waren nog vier patronen. Toen spoedde Langenhorst zich naar zyn chef terug, die per rytuig naar het Binnen gasthuis werd vervoerd. Hier werd dö wonde onderzocht, maar een kogel kon nog niet gevonden worden. Daar de patiènt echter een stekende pyn in de wonde heeft, bestaat vermoeden, dat het pro jectiel nog in de wonde zit. By de arrestatie was Haaikes zeer kalm en deed niet de minste poging om te ontvluch ten. De heer Daman, commissaris van politie in de sectie, werd onmiddeliyk gewaarschuwd en Haaikes door hom ondervraagd. Doze bekende bepaald het opzet te hebben gehad om zyn gewezen chef te dooden. Hy werd dadelyk in voorloopig arrest gesteld. Aan de woning van den heer Poldermans vervoegden zich spoedig na het bekend worden van den aanslag velen, om naar zyn toestand te vernemen. Spoedig was dr. A. Aletrino, de Brandweer korpsdokter, aanwezig en onmiddeliyk na hem de waarnemende hoofdcommissaris, mr. C. W. v. Raalte, om zich op de hoogte te steHen van den toestand, die vry bevredigend was in den vooravond. Later in den avond werd vernomen, dat, behoudens ietwat zenuwachtige aandoening, de toestand van den gewonde rustig was gebleven. Wat den gearresteerde H. betreft, vernam men nog, dat hy dikwyis zyn voornemen had te kennen gegeven, een daad te verrichten, waardoor een onderzoek omtrent zyn dienst nifrfr zou kunnen uitbly you, De stakende diamantbewerkers te Amsterdam vergaderden gisteren weder in het Paleis voor Volks vlyt. De by eenkomst was niet zoo druk bezocht als Donderdag, doch er was beter orde. Medegedeeld werd, dat een aantal kleine eigenwerkmakers de eischen hebben ingewilligd, zoo ook de groote juweliersfirma Gebrs. S. J. Speyer, jlid der juweliersvereeniging, waarvan groote moreele steun voor de zaak der stakers zal blyken. Mr. Troelstra is kort na zyn Invryheidstelling naar het buitenland ver trókken. Juffrouw Bout's kikkerkuur. Ten hnize van de beroemde juffrouw Bout, in de Marnixstraat, te Amsterdam, vervoegde zich een paar weken geleden een werkman met een pynlyk gezicht. Hy klaagde over chronische maagpyn, die hem by tyden zelfs belette voedsel binnen te houden. Nadat de juffrouw hem allerlei levensby- zonderheden had laten vertellen, hoeveel kin deren de arme man had, verklaarde zy levendig te begrypen, dat de dokters er niets aan konden doen. Zy zou hem radicaal genezen. En onmiddeliyk volgde hot recept. Hy moost vier groote kikkers vangen, die levend in een yzeren potje doen, in hun eigen vet laten braden en daarby steeds roereD, vooral roeren. Wanneer ze dan murw waren geworden, moest hy zo in een mortier „tot gruis" stam pen, de aldus verkregen hachée in eennetel- doeksch zakje naaien en dat zonder verzuim blyven dragen op het bloote lyf, precies op do pynlyke plek van de maag. Dat moest hy volhouden, totdat het poeder vergaan was; dat kon wel een half jaartje duren, maar dan was hy zeker genezen. De kosten voor dit prachtig medisch advies waren 2. Toen nu de patiënt echter vroeg om het een beetje met hem te schikken, omdat 't veel geld was voor een arm werk man, verklaarde de juffrouw zich met een enkelen guldon tevreden. Dit bezoek had echter eigenaardige gevol gen, want 't bleek, dat de arme werkman de rol had vervuld van de wolf in de schapen vacht. Hy was een rechercheur van politie. Donderdag verscheen de juffrouw voor het kantongerecht. Zy verklaarde volstrekt niet te begrypen, dat zy hiervoor moest worden vervolgd, want zy was nog nooit met de justitie in aanraking geweest, en wat het advies met de kikkers betreft, dat was haar dikwyis proefhoudend gebleken. Wat meer zegt, zy had zichzelve op die wyze genezen. In weerwil hiervan eischte het Openbaar Ministerie een boete van f 200 of 30 dagen gevangenisstraf. (N. v. d. D.). De arbeider Kievit, te Nieuwe- Tonge, die reeds vroeger van H. M. de Koningin 25 ontviDg om voor zyn ongelukkig kind, dat gaan noch staan kan, een wagentje aan te schaffen, heeft thans, nu dit onbruikbaar geworden is, van H. M. een som van f 40 gekregen, om daarvoor weder een nieuw aan te schaffen. Men schryft uit Harlingen: Toen in het laatst van het vorige jaar de schuit van den visschorman Kramer in de Noordzee verloren ging, werden hem door onze inge zetenen voor een groot gedeelte de middelen verschaft om een ander geschikt vaartuig te koopen. Zulk een schip deed zich dan ook voor, doch het was 150 te duur. Maar daar wordt Kramer by den burgemeester ontboden, die hem mededeolt, dat het ontbrekende door de welwiUendheid van een onbekende is aan gevuld. Deze onbekende (dit kwam later uit) was H. M. de Koningin. In een dorpje by Duisburg is een laaghartige moord gepleegd. Zekere Louis Reemers, vroeger koetsier by den stalhouder W. De Roy, te Helmond, had zich naar Duitschland begeven om werk te zooken. Daarin geslaagd zynde, bezocht hy des avonds een paar kameraden in hun kost huis. Eenige oogenblikken nadat hy deze woning had verlaten, kwam hy weder wag gelende binnen met de woorden: „Ze hebben me gestoken." Binnen enkele minuten gaf hy den geest. De moordenaar, een ongunstig bekend 6taand persoon, die reeds vyf jaar in de ge vangenis doorbracht, schynt om tot nog toe onbekende redenen „den Hollander" opge wacht en hom een tweetal steken te hebben toegebracht. Hy is dadelyk in hechtenis ge nomen. Uit Christiaansund (Noorwegen) wordt van den nacht van 5 op 6 Augustus gemeld, dat drie op de Himlemoen gelegen gebouwen afbrandden, die tot bewaring van wapenen en uniformen voor het leger dienden. Er worden o. a. 1000 geweren, 100 revolvers en 600 uniformen vernield. De schade bedraagt ongeveer 200,000 kronen. Het stoomschip „Ha ar ik", van Porsgrund naar Londen, is 5 dezer in de Noordzee gezonken. Yier der opvarenden zyn verdronken; de overige bemanning is te Kopenhagen geland. In Amerika wordt hard geklaagd over de hitte. Te Chicago zyn Donderdag negen menschen dood gebleven, terwyi dertig op straat flauw vielen. To Toronto zyn de smel tery en en fabrieken gesloten wegens de hitte. Eer© wlen eer© toekomt 1 Mjjnheer de Redacteur1 Het bericht, voorkomende in Uw veel ge lezen blad van 10 Augustus uit Katwyk, dat eon Duitscher, die badende byna verdronken zou zyn, zoo niet de badknecht, politie en de aangestelde bootsman met een paar burgers, met vereende krachten er in mochten slagen den bader te redden, maakt het volgens my wenscheiyk om den naam van den redder van den badenden Duitscher en den badknecht, want deze zat ook in de mui, vermeld te zien. Het eerste werk van dezen man, P. De Haas, was om byna ongekleed te water te gaan, maar de badknecht, dit bemerkende, liep direct naar den zwemgordel en in zee gevolgd door P. De Haas. De badknecht, die den zwemgordel toestak, kwam zoodoende in de mui, en was P. De Haas er niet by geweest, zoo had de zeo twee offers genomen. Ook heeft bovengenoemde persoon eenige jaren geleden dominee Yan Lennep, die aan 't baden was in zee, met levensgevaar gered. Dankzeggende voor de plaatsing, zoo noem ik my Few ooggetuige. Do oorlog tusschen Engeland en Trans vaalt Het is bekend, dat te Pretoria do mondkost voor de troepen maar schaarscli is. In Engeland had men gehoopt, dat lord Roberts van Natal uit van voorraden zou kunnen worden voor zien, en het bericht van het spoedig herstel van de spoorlyn van Durban naar Ladysmith gaf aan dit vertrouwen voedsel. Nu mag het zeker merkwaardig heeten, dat we na de, berichten van het herstel van de tunnel by Langsnek niet hebben gehoord van treinen, die langs dezen weg naar Johannesburg of Pretoria zyn gekomen, of althans, getracht hebben daarheen te komen en daarom treft te meer de pertinente verklaring van overste- O. De Witt in de „N. R. Crt." van gister-f avond, waarin deze zegt met zekerheid te kunnen vorklaren, dat niet alleen de tunnel' van Langsnek nog niet hersteld is, maar dat er geen kans bestaat, dat de herstellingen aan de tunnel in den oorsten tyd afgeloopen zullen zyn. Is dit bericht juist, dan kan lord Roberts vooralsnog niet op den Natalspoorweg rekenen en hooft de spoorweg van Bloem fontein voor hem dus nog do volle waarde. Een „Laffan"-telegram uit Pretoria meldt, dat De "Wet nog ingesloten zou zyn aan de noordzyde van de Vaal. Dat zal wel onjuist wezen. In hun besprekingen naar aanleiding van lord Roberts' telegram durven zelfs de Engelsche critici niet zoo ver gaan. Over het algemeen nemen zy aan, dat generaal Methuen^ slechts een achterhoedegevecht heeft geleverd, waarin De Wet oen paar van zyn mannen heeft opgeofferd, om zelf naar het noorden to kunnen ontsnappen. De oorlogscorrespondent van de „Daily Mail" seinde den 8sten uit Wolvehock: Lord Kitchener kwam hier Yrydag aan en nam de leiding op zich van de krjjgsverrich tingen tegen De Wet. De Canadoesche en koloniale divisies, Hart's brigade, Little's cavalerie-brigade en twee marine-kanonnen kwamen in den loop van de week aan. De troepen begonnen Zondag met do omsingeling de Canadeezen dreven enkele Boeren van den Grootelandkop en bezetten dien met een vyftienponder. Toen de Boeren zagen, dat hun weg naai- het oosten was afgesneden, wachtten zy niet langer, maar trokken Dinsdagochtend ae Vaal over by Schoeman's drift en raakten slaags met lord Methuen's troepen. Gedurende het grootste gedeelte van den dag hoorde men zwaar vuren. De uitslag is nog niet bekend, maar een sterke macht van den vyand is goed en wel ontkomen on is tegen den avond te Buffelshoek gezien. Ridley's bereden voet volk rukt vandaag op. Het eergisteren by het ministerie van oor log ontvangen telegram van lord Roberts uit Pretoria meldt, dat generaal Kitchener den vorigen ochtend van een Engelschen gevangene, die uit het Boerenkamp ontvlucht was, bericht ontving, dat de wagens van De Wet do Vaal waren overgetrokken, onmiddeiyk nadat kanon vuur was gehoord, vermoedelyk van Methuen, die in opdracht had stelling to nemen tusschen Potchefstroorn en Lindequee, waar hy het overtrekken der Vaal bij Dewetsdrift door de Boeren kon afwachten. Kitchener trok zelf do Vaal over met cava lerie en bereden infanterie. Enkele te Londen ontvangen telegrammen uit Zuid-Afrika deden in militaire kringen de algemeene opinie ontstaan, dat De Wet er in slaagde de strydmacht van Methuen te verslaan en zich te vereenigen met De la Rey in de omstreken van Rustenburg en Elandsrivier, waardoor de linkervleugel yan Roberts' leger ernstig bedreigd kan worden. Uit Pretoria wordt aan de „Daily Chronicle* geseind, dat krachtige maatregelen noodig zyn om die stad van levensmiddelen te voorzien, daar alle treinen voortdurend worden aange vallen. Woensdag zyn de treinen van Pretoria naar Middelburg by Bronkhorstspruit beschoten, waarby twee man gewond werdén. De bereden infanterie verdreef de Boeren en stak de boerderyen op 10 mylen in het rond in brand. Aan „Central News" wordt van 8 dozer uit Pretoria gemeld, dat 500 Boeren met twee kanonnen 12 kilometers benoorden die stad zyn komen opduiken en met de Engelsche voorposten in botsing zyn gekomen. Uit Wedspruit wordt van eergisteren ge seind, dat de troepen van generaal Bulier, wier front zich tydens den marsch over een breedte van byna 20 mylen uitstrekt, te Klippart8drift zyn aangekomen. Op de uiterste rechterflank hadden lichte schermutselingen plaats, maar het gres der vyandelyke macht met 6 kanonnen trok voortdurend terug. Zeker tot zy Bulier in een gunstiger terrein hebben gelokt De Boeren hielden een stelling bezet op 5 mylen beoosten Wonderfontein, het ooste- ïykst station van den Delagoa-spoorweg, dat door generaal French verdedigd wordt Alle stations tusschen deze plaats en Pretoria zyn sterk bezet Volgens een bericht uit Pretoria staat generaal French op het oogenblik reeds t« Wonderfontein, 60 K.M. ten oosten van Middel burg en ongeveer 30 K.M. ten westen van Machadodorp. De Boeren houden oen stelling; bezet op 8 K.M. ten oosten van Wondorfonr tein. Alle tusschenliggende stations van daar; tot Pretoria worden stork bezet gehouden door de Engelschen. Het verslag is verschenen van de commissie, die in het begin van den oorlog te Pretoria werd gevormd, om hulp te verleenen aan d® Engelsche krygsgevangenen te Waterval Er biykt uit, dat in het geheel voor dat doel ongeveer 6000 pd. st. by een ia gebracht; zonder dat geld zou de gezondheidstoestand van het kamp, volgens de commissie, veoi' ongunstiger en dientengevolge de sterfte groo- ter zyn geweest. In het geheel zyn om en/ by de 1000 man in gasthuis te Waterval- behandeld, d. i. 21 percent van het geheela aantal gevangenen.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2