PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 3 maanden. 2* 1.10. i! Franco por post 22222 2ZZ2ZW 1.40. Afzonderiyko Nommors 2 2 2 1' '2 S '2 0.05. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER -ADVERTENTTEN: Van 1—6 regelB f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. U\ 12409 4 Woensdag Augustus. A". 1900 Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. v€:: Eerste Blad. Beiden, 8 Augustus. De by het 4de regiment infanterie tot 2don luitenant benoemde cadets J. Kamphuis Suer- mondt en O. W. Ten Brink zullon den 18den Augustus a. b. door den kolonel W. Duycker alhier worden beëedigd en in functie gesteld. Door den inspecteur der infanterie is aan de verschillende korpscommandanten van het wapen het gevoelen gevraagd of zy hot wenscheiyk achten de instelling van sergeant- titulair by het wapen af te schaffen. Met deze afschaffing toch zou het aantal korporaals vergrooten, terwijl aan de billijkheid betor werd voldaan. Immers nu k3n het gobeuren, dat een korporaal niet tot sergeant-titulair wil bevor derd worden, omdat hy aan eon duurdere onder officiersmenage moet deelnemen en zich nog andere uitgaven moet getroosten, terwyl een ander korporaal, mede aan het sergeants- examen hebbende voldaan, doch In betere financieels omstandigheden verkeerende, wèl tot sergeant-titulair wordt bevorderd. De „Sts.-Ct," van heden bevat do statu ten der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in de gemeente Katwyk, te Katwyk-aan-Zee. De heer A. Schumann heeft in eon adres aan den Gemeenteraad van's-Gravenhage zyn 'voornemen te kennen gegeven, om ter plaatse, waar thans het door hem geëxploiteerde circus gebouw aan het Gevers-Deynoot-plein te Scheveningen zich bevindt, te doen bouwen een vast gebouw van steen en yzer volgens later in te dienen plannen. Hy wenscht een oppervlakte gemeentegrond aan te koopen, waarop een dorgelyk gebouw met stal, enz. kan worden geplaatst. De groothertog van Saksen en de hertogin van Mecklenburg met gevolg worden heden hit Soestdyk in de residentie verwacht, van waar zy onmiddellyk naar Scheveningon zullen doorreizen. Biykons do statistiek der geboorten en der sterlten en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Mei j.I., bedroeg het aantal overledenen met levenloos aange- gevenen: te Breda 20.51, 's-Hortogenbosch 20.34, Tilburg 16.79, Apeldoorn 16.60, Arnhem 17.48, Nymegen 29.12, Delft 22.42, Dordrecht 11.94, Gouda 20.16, 's-Gravenhage 17.53, Leiden 17.56, Rotterdam 17.89, Schiedam 16.96, Amsterdam 16.22, Haarlem 17.07, Helder 16.66, Utrecht 16.96, Leeuwarden 31.08, Deventer 18.36, Enschedee 17.89, Zwolle 15.27, Groningen 16.76 en Maastricht 27.55, alles op 1000 inwoners per jaar. Voor de provincies waren do cyfers als volgt: Noord-Brabant 19.39, Gelderland 18.11, f Said-Holland 17.84, Noord-Holland 16.48, Zee and 17.72, Utrecht 17.17, Friesland 18.75, Overysel 18.93, Groningen 16.38, Drente 19.60 en Limburg 20.07, op 1000 inwoners per jaar. Yoor het ryk: 17.96 op 1000 inwoners per jaar. „Boaz" bericht, dat de jaarvergadering van de Ned. patroons-vereeniging „Boaz" JIO October a.s. te Amsterdam gohouden wordt. JJezo vergadering zal naar alle waarschyniyk- heid voor hot loven dier vereeniging gewich tige beteekenis hebben, verzekert het blad. 'Op deze vergadering toch zal in do eerste plaats hot ontwerp van gewyzigdo statuten jBan de orde worden gesteld. Vervolgens zullon drie belaogryke referaten worden gehouden. Door den heor Do Waal Malefijt, lid der Tweede Kamer, over O verheidsbemoeiing en 'particulier initiatief"; door den heer mr. C. De Vries Czn., advocaat-procureur te Amster dam, over „De positie der vrouw in ons maatschappeiyk leven"; en door den heer A. S. Talma, predikant te Arnhem, over p Werkstakingen." Te Delft is in den ouderdom van 88 jaren overleden de oud-stryder H. llenson, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Hot kiescollege der Ned.-Herv. Gemeento te Rotterdam heeft gisteravond het navolgende 'drietal samengesteld, tor voorziening in do (vacaturo-Astro (voortdurende door het be danken van ds. J. Lammerts vanBueren): ds. J. H. Gerritsen, te 's-Gravenhago, ds. A. De Haan, te Zwolle, en dr. Posthumus Meyjes, te Middelburg. Den löden dezer hoopt de zeereerw. hoer Mgr. H. L. Spoorman, deken van Delft en pastoor dor St.-Hypolituakerk aldaar, den dag te herdenken, waarop hy vóór 40 jaar tot priester werd gewyd. Naar wy vernemen, zullen de torpedo booten „Hydra" en „Scylla" van uit Nieuwe- 'diep via Suez naar Indiö vertrekken on van Perim af tot Colombo geconvoyeerd worden door eon der booten van de Maatschappy '„Nederland". Vad.) Luitenant-kolonel S. O. Van dor Straaten, ,van het 4do regiment vesting rtillerie, zal 1 (November den dienstmet pensioen verlaten. (D.) De heer G. Padberg, uit Heerenveen, die met de Boeren medegevochten heeft en te Houtnek gevangengenomen is, schryft uit Simonsstad, dd. 29 Juni: „Onder de gevangenen zyn hier nog een paar Friezen, waaronder ook S. Wink, die (voor 6 jaar uit Heerenveen vertrok en met Cronjó gevangengenomen werd. Langen tyd hadden we hier gebrek aan tabak, maar hiervoor heeft nu de Hollandsche consul ge zorgd, die aan ons tabak en sigaren uitdeelt, hem uit Nederland toegezonden. Ook zorgt hy voor kleeren en andere dingen, die we noodig hebben, waardoor we het veol aange namer en beter gekregen hebben." De by het 2do regiment vest.-art. be noemde 2de luitenants J. A. Ten Klooster, J. B. Haitsma Muiier, U. J. W. Roldanus en G. Doorman komen te Naarden in garnizoen. Katwyk. De 7-jarige P. De V., van Valken burg, by familie te Katwflk zynde, viel gisteren al spelendo in den Ryn aldaar. Door spoedig toegeschoten hulp was hy weldra op het droge gehaald en kwam hy er mot een nat pak en den Bchrik af. Zondag jl. behaalde de heer C. W. Moerel de zilveren medaille der schietvereenrging „Hollandla", met 87 punten; de vorige week verwierf het lid dier vereeniging P. J. Toemans byna de gouden kroon op de reeds vroeger door hem verworven gouden medaille; hy maakte in vyf schoten niet minder dan 98 punten, 8-keer 20 en 2-keer 19 punton. Op zulke leden mag „Hollandia" voorzeker trotsch zyn. Itynsburg. Do bevolking dozer gemeente bestaat naar de onderscheidene godsdienstige gezindten uit: Nederd.-Herv. 654 m. 572 vr., totaal 1226 Gereformeerden 558 m. 616 vr., 1074 Roomsch-Kath. 76 m. 78 vr., 164 Chr.-Geref. 2 m. 4 vr., 6 1290 m. 1170 vr., totaal 2460 Roolof-Axenüsvcon. Ingaande 16 Augustus a. s. wordt alhier, kantoor Alkemade c. a., gestationneerd als kommies 8de klasse by 'sRyks directo belastingen, invoerrechten en accynzen, de heer H. Van Dyk, van Goederoede, die hier gedetacheerd was. Wassenaar, Hoewol do agenda der Ver eeniging voor Bloembollencultuur weinig zaak- ryks bevatte, is deze vergadering toch belangryk geweest, daar er wederom besloten werd een veiling van droge bollen te houden. In do vraagbus had een der loden een papiertje laten glydon, waarop hy zyn gemoed inrym- looze verzen lucht gegeven had. Do leidende gedachte van deze ontboezeming was, dat hier alles op touw wordt gezet en dat er by slot van rekening toch niets van komt. De schrijver had het gemunt op do veiling van droge bollen, waartoe besloton was en die niet gehouden is, omdatzooals de voor zitter mededeelde, van het groot aantal per sonen, die te kennen haddon gegeven deel te willen nemen aan de veiling, slechts 8 zegge drie personen een lystjo hadden ingezonden. Nogmaals werd besloten tot het houden van een veiling hoofdzakoiyk van plantgoed, terwyl leverbare bollen niet zyn uitgesloten. De verkoopers meenden, dat er eon minimum van 300 nummers moest zyn. Aan gifte van het aantal nummers dient voor 20 Aug. te geschieden by den secretaris dor afdoellng. In de eerste week van Soptomber zal de veiling worden gehouden. Ook niet- leden kunnen or aan deelnemon. TJit do „Staatseouraut". Kon. besluiten. Met ingang van 15Augustus is aan J. B. De Klyn op ziju verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester vau Uudenbosch en van Standdaardbuiten; aan G. Oorlliuys is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van hoofddirecteur dor directo belas tingen, invoerrechten en accijnzen by hot departe ment van ÜDancien, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem aan den lando bewezen; met ingang van 1 October n. 8. is aan den adjunct- opzichtor van don Rijkswaterstaat J. 11. De Vries wegens liohaainsgebreken eervol ontslag dIb zoo danig verleend. Pensioen verleend nan B. Westerman, kommies lsto klasso bij 's ltijk3 belastingen, 518; J. D. Houtman, essaieur van den wauiborg en de be lasting dor gouden en zilveren werken, ƒ2000; C. M. Visser, ontvanger der directe bolastingen, 2969; E. Koersen, kommies late kL bij 's Rijks belastingen, ƒ677. Min. beschikkingen. Bonoemd voor het tijdvak van 1 September 1900 tot en met 81 Augustus 1901, tot assistent aan het ltijkslandbouw-proef- station te Hoorn mej. A. J. 11. Heidema, aldaar. De ministers vau binnen- cn buitenlandsche zaken, justitie, marine, liuaneiön en oorlog ver- leenen deze week goeu audiëntie. De minister van binnonlandsche zaken brengt in de „Sts.-Ct." ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang zal zijn te vervullen de betrekking van scheikundig assistent aan bet lljjkslandbouw- proefstation te Hoorn. Jaarwedde ƒ1000. Zij, die voor deze betrekking wonschen in aan merking te komon, gelieven zich vóór 12 Ang. e. k. aau te melden bij den directeur van voormeld Kijkslandbouw-proofstation. Gemeente-belangen. Wat reeds lang in dt pen was, ls er nu toch uit. Het voorstel tot oprichting van een gemeenteiyk slachthuis is onlangs door B. en Ws. aan onzen gemeenteraad ingediend, en het sectie-verslag en de memorie van antwoord zyn bereids openbaar gemaakt. Vorschillende vragen en bezwaren biyken by het sectie-onderzoek te zyn besproken, doch twee hoofdvragen hebben myn byzon- dere aandacht getrokken, en wel deze: lo. Is de gemeente wel rechtens bevoegd de slagers te verplichten in éón algemeen openbaar slachthuis te slachten? 2o. Zyn niet andere zaken noodigerf Betreffende eerstgenoemde vraag zy hier opgemerkt, dat deze reeds ontkennend is be antwoord door B. en Ws. zolven (zie „L. Dag blad" No, 12395), en die bevoegdheid schynt verder te worden betwist door juristen van naam en door „De Gemeentestem". Ook ver nam lk, dat de oppositie oen uitspraak ln deze zal uitlokken van den Hoogen Raad. De vraag, of met dit al de oprichting van een abattoir een gewaagde onderneming zou kunnen zyn, laat lk gaarne aan meer bevoegden over. Jammer biyft het echter, dat by een even- tueele oprichting do benoodigde gelden niet voorhanden zijn; het geheele bedrag, 4 of 5 ton gouds, zal geleend moeten worden en alweer een wissel mooten worden getrokken op het nageslacht. Betreffende de tweede vraag, „of niet andere zaken noodiger zyn", moet lk al dadeiyk doen opmerken, dat men, na lezing der verschillende stukken, den Indruk krijgt, dat de oprichting meer toenschelyk is dan noodig-, ook do beweeg redenen tor oprichting maken geen krachtigen indruk. En waar nu het noodige vóór het wenscheiyko behoort te gaan, zy het my vergund hlerby to w(jzen op een zaak, welke niet alleen wenscheiyk en nuttig, doch bepaald noodzakelijk moot worden geacht; deze zeer noodige zaak is: ,de reorganisatie onzer ge meentelijke armverzorging'. Tor kenschetsing van den huldigen too- stand op dit terrein dleno het volgende. Sinds jaar en dag wordt do verzorging der armen overgelaten aan de kerkoiyko besturen en alleen by gebleken onvermydelykheid wordt van gemeentewege ondersteuning ver strekt. Dezo gomeenteiyke ondersteuning wordt alleen verstrekt aan gezinnen, wier hoofd zich bevindt in de gevangenis of in het Ziekenhuis. Is dus oen oppassend gezinshoofd te huis ln zieken toestand of zonder werk, dan wordt daaraan van gemeentewege niets gedaan, ook niet als do vader van het gozin komt te overiyden en do woduwe veelal ln kommervolle omstandig heden achterbiyft. Zooals gezegd, de gemeente verwyst de armen eenvoudig naar de verschillende kerko iyko besturen, en dezo handeling zou misschion nog te biliyken zyn, indion alle armen als lidmaat eener korkeiyke gemeente waren in geschreven en als zoodanig in aanmerking konden komen, doch zulks ls ln lange na niet het geval. Niot-lidmaton, ongedoopten, onver schilligen enz., zyn er in toenemende mate en deze klassen van armen komon door do ge meente-onthouding in steeds ongunstiger con ditie. De Kerk heeft waariyk genoeg te doen met de verzorging dor lidmaten en al wat de Kerk geeft aan niet-Jidmaten, doet zy tekort aan do lidmaten. Nog onlangs heeft do diaconie der Ned.-Herv. Gemeente te Zutfen aan don Raad dier gemeento bericht, dat zy niet- lidmaten niet meer zal helpen, een en ander met het oog op de inkomsten der diaconie, welko geregeld mot/400 per jaar verminderen. En Wat de Loidscbo Herv. Diaconie betreft meen ik te kunnen volstaan met de volgende korte mededeelingen lo. het jaar 1899 sloot met een tekort van f 4000; 2o. in 1900 heeft zo een noodzakelijke buitengewone uitgavo van 3- a 4000 gulden, ln verband met een nieuwon stoomketel eu bykomendo werken in het Minnehuis; 3o. de wokelyksche uitgaven in geld zyn steeds stijgenden zyn byv. viermaal grooier dan 30 a 40 jaar terug; 4o. de meergegooden in de gemeente meenen do kerkgebouwen niet te moeten bezoeken, hotgoen de collecte voor do armen ook geen goed doet; 6o. de conversio der Slaatsschuld deed do gewone inkomsten der diaconie dalen. In vele gemeenten is men dan ook over gegaan tot do Instelling van eon „Burgerfijk Armbestuur". Te Apeldoorn byv. heeft men voor gemeente-armenzorg f 8200 op de be grooting van 1900 gebracht, on te Delft 22,000. Te 's-Gravenhage ondersteunde het B. A. op I Jan. 865 gezinnon met een wekelyksclie ondersteuning, in geld alleen, van 713.45. Tevons hadden aldaar, als gewooniyk in het winterseizoen, verstrekkingen plaats van hemden, dekens, stroozakken, stroo, mans broeken, vrouwenrokken, kousen en klompen, benovens brandstoffen. Het B. A. te Zaan dam ondersteundo in 1899, alleen in geld, f 14,940.60. Hot maximum van onderstand per „bedeelde party" bleef bepaald op f 8 en 5 brooden per week en 52 pCt. van de geheele geldbedeeling werd gegeven aan behoeftige ledon van kerkgenootschappen. Als lk goed ingelicht ben, geeft de gemeente Loiden jaar- ïyxs slechts f 8000 aan armenzorg uit, en in dit bedrag zyn dan nog begrepen do kosten inzake het vérstrekken van nachtverblyf, voeding van arrostanten, transportkosten van doortrekkende personen enz. Het zeer in hot oog loopend verschil van Leiden met andere gemeenten spreekt overigens voor zichzelf. Zal men nu hier op den ouden voet bfij ven voortgaan en de „onvermydelykheid" biyven ontkennen? Die klassen van armen, die ik reeds aan duidde, ik ondervind het gedurig, lijden zeer onder de vigeerende bepalingen en een niel- behandeling van deze aangelegenheid moet bepaald als onverantwoordelijk worden aange merkt. In 1866 werd door onzen Gemeenteraad de instelling van een Burgeriyk Armbestuur besproken, doch toen nog niet noodig geacht. Zal iemand willen beweren, dat zulks thans nog onnoodig lukt? Integendeel I De huidige toestand is treurig en schreeuwt om verbetering. De oprichting dus van een gemeentelyk slachthuis moge wenschelyk zyn, een spoedige reorganisatie der gemeenteiyke armverzorging moet als beslist noodzakelijk worden beschouwd. Leiden, Aug. 1900. O. Los. Gemengd N lenws. Men verneemt, dat onze stadgo- noot, do hoer W. P. Mulió, Zondag a. s. met zyn reddingsvaartuig uit Parys over zee zal teruggekeerd zyn. Vermoedelijk zal hy te Scheveningon landen voor 't Kurhaus tusschen den Pier en Dolfland's hoofd aldaar. Hetlyk van den Zondag door de stoomtram der S.-S. to 's-Gravenhage overreden man is herkend als dat van een Haagschen letterzetter. De juffrouw, die de vorige week to Haarlem door de electrlsche tram werd overreden, ls aan de gevolgen overleden. Scliandelyk. Een straatmuzikant ontmoette te Voorburg een scharensiypor en men besloot er oen le gaan pakken. De vrouw van don muzikant weigerde te drinken en daarop gaf de vader het reeds besteldo glaasje aan zyn 4-jarig kind, dat kort daarop stom dronken was. De muzikant werd opgepakt en het kind onder geneeskundigo behandeling gesteld. Op do kermis te Haarlem heeft een vreeseiyk ongeluk plaats gehad. Daar stond de 17-jarige S. in een lucht- schominel en hoe hot is gebeurd valt niette zeggen, doch opeens liet hy de handen los, sloeg achterover en bleef met den voet aan een koperen staaf hangen en werd toen met het hoofd tegen den vloer der tont geslagen, en wol zóó, dat hy dadoiyk dood was. Diamantbeworkers. Men seint uit Amsterdam aan de „N. R. O.": In het Paleis voor Volksviyt heeft gisteravond de openbare vergadering van den A. N. D.-B. plaats gehad, belegd om te beslissen over het voorstel der juweliers, slrekkendo tot verhooging der loontarieven- met 10 pGt. Dflk groote concertzaal waakstampvol. Door den -overweldigenden toeridod - aan de voor deur gelukte het niet, ieder van een stom biljet te voorzien. Er werd daarom besloten in don tuin to stemmen, nadat de bonds voorzitter Polak hot advies van hot bonds- bostuur zou hebben medogedeold. Terwyl hy sprak gingen roeds eenige aanwezigen stem men vóór of tegen, zonder te weten wat dit ten slotte zou beteokenon. Dit had ten gevolge, dat men later eenigo moeiiykhodeu had to ruimen om tot een zuivere stemming te geraken. Het advies van het bondsbestuur luidde ongunstig voor hot voorstel der juweliers. Polak rekendo voor, dat 10 pCt. verhooging slechtB een vermeerdering van inkomen met ƒ2.25 a f 0 por week bo- teokent. Het bondsbestuur beval dus oen algemeene werkstaking aan, ondaDks het vooruitzicht, dat doze allicht twee maanden zou kunnen duren. Nadat nog door enkele bondsleden een enkel woord gesproken was, begaven de dulzendon aanwozigon zich in den tuin om daar schriflelyk te stemmen vóór of tegen de staking. By hot opnemen der stemming bleek, dat er 3559 stemmen waren uitgebracht vóór Btakiug, 1612 tegen en 40 blanco, zoodat algemeeno staking werd goproclameerd. Do kermis to Ylissingon, dlo Zaterdag was geëindigd, word Zondagavond van 8 tot 10 uren weder geopend. De burge- meoster had daartoe vergunning gegeven, daar belanghebbenden ten gevolgo van den storm van Yrydagnacht Zaterdagmorgen veel schade haddon geleden. Men schryft van Tessel aan het „Utr. Dbl."Zeer ongeregeld komen de vaar tuigen, die de revue hebben bygewoond, ln onze haven aan. Een 20-tal arriveerden met het ruwe weder van Zaterdag jl. Do moeste bleven echter den Zondag over in een der havens langs do Noord-Hollandscho Zuider zeekust, de zeelieden wildon hun aan boord zynde betrekkingen niet aan de onaangenaam heden der woelige zee blootstellen. Nu do zoo bedaard is komen zo aanzeilen. Yreesolyk hebben Bommige vrouwen en jongedochler8 van do zeeziekto geleden. Onder de stortbuien zaten sommige met dekens om aan dek, andere konden hun bed niot verlaten en hebben van do geheele revue zoo goed als niets gezien. Naar het „Volksdagblad" mede deelt, is aan C. Van der Pol, korporaal recon valescent by de Koloniale Reserve te Zutfen, 14 dagen provoost, om den anderen dag water en brood, opgelegd. Reden van het opleggen dier straf ls naar het blad meldt het schryvon van een artikel in „Do Controleur", getiteld: „Konink- lyke goedgunstigheid l" waarin op zeer groote fouten gewezen wordt, o. m. gepleegd door de geneeskundige commissie, ingesteld ter keuring van het voor den dienst in de koloniën bestemd personeel. Naby Winsum is gistermorgen door een trein een kind overreden en gedood. In het dorp Boertange, naby V/inschoten, woont de 56-jarige arbeider R. Ruiter, die van af zyn 27ste levensjaar vol slagen blind is. Toch redt hy zich geheel alleen van de opbrengst zynor kleine keutexy. Zelf graaft en bebouwt bjj zyn akkers, «elf houdt hy do vruchten zuiver van onkruid, maar vreemde hulp bergt deu oogst iu do schuur. Hoo dit gaat Bogaan niet liet lot van den blindo, gaan eenige ingezetenen op een avond al zyn koren maaien. Zoo trokken ook dezer dagen weer eenigo maaiers, zichters, binders en bindstors derwaarts, om het gerijpte graan voor hun ongelukkigen medemensch te vellen. Te Tilburg zyn op het Lintsheike vier woningen mot achterstaande stallen door brand vernield. Van de inboedels werd byni niets gered. Drie varkens, oen hond, eon paar geiten en een twintigtal kippen kwamen in de vlammen om. Concurrentie voor Friesland.— Uit Friesland wordt geschreven: Do vorige week vertrok uit Melbourne (Australië) een stoomboot mot pl. m. 100,000 kilo boter, om die met het einde van September aan de Londensche markt te brengen. In do Beemster (N.-H.) geraakten bezoekers, ln een koffiehuis aldaar, handgb meen, en het ging er ruw toe. Do juist Gaar aanwozige schoonmoeder van den kastelein schrok daarvan zóó hevig, dat zy een oogen blik later stierf. Schaken. In de lsto klasse van den bondswedstrijd te GroniDgen was gister- namiddag de stand als volgt: Meinera heefc gewonnen van Speet en Strick van Linsclioten dr. A. Van Rhyn van Meiners, H. D. B. Meyer on Strick van Linschotèri; Speet ^an H. B.l Van Rhyn; Loman van Oskam, H. B. Van' Rhyn on Meyer, Deelman van Colpa; Oskam van Deelman; H. B. Van Rhyn van Deelman Meyer van Speet en Strick van Linschoton van Colpa. Cricket. De voorgestelde cricket- wedstrüd op II en 12 Aug. a.s. tusschen Franscho en Hollandsche elftallen zal niet doorgaan, daar geen elftal der beste Hollandsche spelers byeen te krygen ls. De „Zutf. Ort." 6chryft: In allo hotels en pensions in den omtrek is hot iu den laatsten tyd onbeschry'fiyk vol. Te Lochem is geen pension moer te krygen. Een heer, die iu dezo week logics zocht, kon, volgons de „Loch. Crt.", nergens onder dak komen; on eon pensionhouder, dio dezer dagen per advertentie kamers aanbood, kreeg niet minder dan 16 aanvragen. Niet minder druk is het ln den omtrek van Zutfen en ln Dieren, EUecom, de Steeg on Velp. Aan do Steeg is het zóó overvol, dat veel bewoners genoodzaakt zyn in de achter het huis gelegen schuur te slapen. Uit "Winsum meldt men: Gister morgen is hier door den trein van 7.30 bij een overweg een lief' meisje van ongeveer 'J jaar, dat op weg naar Bchool was, overreden. Het kind was zoo goed als door midden gesneden en dus onmiddellyk dood. Gistermiddag is de 18-jarige P., te Jouro, ondor don tram geraakt. Yreeselyk verminkt opgenomen, overleed hy na korten tyd De vrees voor Italiaansche an ar chlsten hoeft te Konstantinopel zoo'n omvang gonomen, dat verscheidenen geen Italiaanschj werklieden langer in dienst willen houden. Ook de aan het paleis werkende Italianen hebben gedaan gekregen. Zondag (5 Aug.) kwamen te Konstantinopel een 50-tal Italiaan- sche werklieden aan, mot bestemming voor Odessa. De Turkscho politie belette hun even wel de stad te betreden. De Parysche koetsiers hielden gistoren in don namiddag een vergadering, ten eindo hun belangen te bespreken. Het resultaat der beraadslagingen was, dat men' besloot de Btakrng te blyven doorzetton. Iietlcrleekens eu nuuuuers vau vinnclier.H vaartuigen. De ministor van waterstaat, handel en nyverheid. Golet op de artt. 2, 3, 4 en 5 dor wet van 21 Juni 1881 (Sts.bl. No. 76), houdende be palingen omtrent db zeevisschoryen, heeft met introkking van het bepaalde sub 2 der beschikking van 4 Maart 1899, No. 182,- afdeeling handel en nyverheid, lste ondoi afdoeling, bepaald: Het lotterteeken en nommer van hot schip worden gesteld ter wederzyde van den boeg, 8 A 10 centimeter onder het potdeksel, ol', laat de inhoud van het schip geen genoeg zame ruimte onder liet potdeksel over, zooveel hooger als zal blyken noodig te zyu. Do letterteekens en nommers, geschilderd in wille olieverf op een zwarten grond, hebben voor schepen van vyftien ton en daarboven oen hoogte van 45 en oen dikte van 6 centi meter; voor schepen benedon vyftien ton een hoogte van 25 en oen dikte van 4 centimetor. Dezelfde letterteekens en nommers moeten evenzeor in olieverf geschilderd worden aan weerszyden van hot grootzeil van het vaai- tuig, onmiddellyk boven den hoogsten rifban'1, en op zoodanige wijze, dat zy zeer zichtbaar zyn; zy worden op witte zeilen en op zeilen, dcc de oorspronkelijke kleur ven het zeilden k hebben, in zwarte verf geschilderd, op zeilen van andere dan cvengenoemde kleuren in wille verf. De afmetingen van de lettors en nonime: i op de zeilen moeten, zoowel in hoogte a.< in dikte, één derde grooter zyn dan die, welko op den boeg geplaatst zyn. Deze beschikking treedt in werking op 1 Januari 190L (&«.-«.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1