i blad was gesignaleerd, omdat haar verblyf- plaats ook aan do familie onbekend was, is to'Arnhem door de politie aangehouden Door den sterkon wind van heden in nu ook aan de Groenhazengracht een boom <wf gewaaid en in het water terechtgekomen. Aan het personeel der coöperatieve broodbakker^ en vorbruiksvoreeniging „De Hoop" te 's-Gravenhage, werd Vrijdag jl. medegedeeld, dat Zondagavond, 5 Augustus, de nachtarbeid weder werd ingevoerd, en alzoo de werkzaamheden om 8 en 10 uren moesten aanvaDgen. Do dienst van 11 uren per etmaal, met tweemaal een half uur rust, blijft, behoudens 's Zaterdags, gelijk het nu is. Ook het beginsel Zondagsrust wordt losgelaten. „Ons rest niets anders", zoo zegt het per soneel, „dan den leden van „De Hoop" onzen diep gevoeldon dank te betuigen voor do drie jaren, waarin zy het dagbrood hebben gegeten." In een buitengowono strafzitting van het Haagsche kantongerecht, gisteren gehouden, werd de behandeling voortgezet van de vervolging, ingesteld tegen een drogist te Scheveningen, wegens het desonbovoegd verkoopen van antipyrine, een geneesmiddel. Als deskundige werd gehoord de apothe- ker-scheikundige de heer Vechtmann, die verklaarde, dat antipyrine is een geneesmid del, voorkomende in de Nederlandsche Phar- macopaea, en voorts in een deskundige uit legging trad van de wijze, waarop hy tot de wetenschap kwam, dat het hc.ni ter onder zoek aangeboden geneosmiddel antipyrine was. De kantonrechter deed nog in dezelfde zit ting uitspraak en veroordeelde den drogist tot f 2 of 1 dag hechtenis. De Portugeesche stoker J. M. D., die aan boord van het Engelsche stoomschip „Pendonnis", liggende aan boei 17, teRotter- dam, een neger door een revolverschot ernstig verwondde, is naar boord teruggebracht, waar hy als gevangene is opgesloten. De gezag voerder, die vertrekken moet, neemt hem mede en hij zal nu in een Engelsche haven plaats terechtgesteld worden. Zooals men zich zal herinnoren, werd ten vorigen jare door dr. Post, inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Gel derland en Utrecht, de vergunning gewoigord cm een te Oosterbeek begraven Amerikaan, lid van do sekte der Mormonen, wiens stoffo- jyk overschot men van daar naai-Utah (Ame rika) wenschte over te brengen, op te graven. Ook de hulp van den Anierikaanschen gezant Werd daartoe nog ingeroepen. Daar echter van de beslissing van den geneeskundigen inspecteur alleen beroep op H. M. do KoniDgin mogelyk is, werd een zoodanig adres tot H. M. ge richt, waarop thans gunstig is beschikt. Gistermorgen tusschen 6 en 7 uren word hot Jyk, zich bevindende in een looden kist, omgeven van een houten kist, opgegraven en door een ambtenaar van hot Amerikaansch consulaat te Amsterdam, die daartoo daags te voren was overgekomen, mot hot zegel van genoemd consulaat verzogeld, om Donder dag a. s. naar Amerika te worden vervoord. Met het oog opdemogolykheid van een bezoek van Puccini, den componist van „La Tosca", een werk (door de Neder- landsche Opera zal hot worden opgevoerd) waarin gemoord wordt en doodgeslagen met zoo duidelyke muzikale illustratie, dat men van den componist, naar do laatste onder zoekingen op dit gebied, wel het ergste vreezen moet zyn, naar hot heet, reeds by voor baat maatregelen voor de algemeene veiligheid genomen. De componist zal onmiddellijk, na binnen onze grenzen gekomen te zyn, onder het strengste politie-toezicht worden gesteld. De stoomboot „S all and", dienst doende tusschen Deventer en Rotterdam, heeft het op zee hard te verantwoorden gehad. Zatordagmiddag te ruim 2 uren van Kampen vertrokken, werd de „Salland", na ongeveer een uur stoomens, buiten don Ketel door hevig stormweder overvallen. Zware golfslagen gingen over de vry diop geladen boot. Hot .water drong in de machinekamer, waardoor de vuren werden uitgedoofd. Eenigo der .goederen sloegen over boord, terwyl do ge zagvoerder, om zinken der boot te voorkomen, genoodzaakt was den bovenlast, als vaten met drank, ham, spek, eieren, hout, enz. oyer boord te werpen. De opvarondon beleefden angstvolle oogenblikken. Men ging nu, na do ankers te hebben uitgeworpen, aanhoudend aan hot pompen, en tegen hot aanbreken van den dag, toen de storm inmiddels wat bedaard was, slaagde men or in het water uit de machinekamer te krygen, en zoo stoomde men langzamerhand, al door pompende, weer naar Kampen, waar de „Salland" Zondag morgen omstreeks 8 uren mot eenige averij aankwam. Een groot deel der goederen van den boven gast ovorboord geworpen, zyn bozuidon den Ketel, langs het Kampereiland komen aan spoelen; ook gisteren nog. Yan do goederen in het ruim, die van Kampen waren ver- 1 zonden, is Zondagavond een deel gelost, alle •met waterschade. Maandagochtend is de „Saïïand" van Kam pen, over zee, naar Rotterdam gestoomd. De rechtbank te Leeuwarden jjheeft J. B., geschorst commies 3de klasse jder posteryen aldaar, wegens verduistering >van gelden en valschhoid in rogisters, beide jdoor een ambtenaar in z(jn betrokking ge pleegd, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Zooals reeds vroeger gemeld, heeft hy van ,'een postwissel, groot f 206.50, f 200 ver duisterd en daartoe het register van inschrij ving vervalschtw Door do rocütOwte^ o Maastricht is verlenging van gevangenhouding gelast tegen P. V., arbeider te Vaals, gedetineerd, verdacht van poging tot doodslag op Muren, aldaar, door met een goladen revolver op dozen te schieten en hem aan het hoofd te verwonden. De spoorwegarbeider v. K., te Beesd, werd door zyn vrouw verrast mot drie meisjes, als eerstelingen van hun echt. Mon meldt uit Elburg: Zaterdag middag werd van hier in zoo een vischschuit ontdekt, waarop een sjouw werd geheschen, ten blyke dat hulp noodig was. Een vyftal personen begaf zich daarop onmiddoliyk In een boot., en, hoewel hot veel inspanning kostte, mocht hot gelukken do 6chuit, ge merkt UK 152, te bereiken, on de beide daarop zynde personen, genaamd Hakvoort, van Urk, en Ten Hoope, van hier, behouden .aan wal to brengon. Een woord van dank mag aan de wakkere redders niet onthouden worden. Eenzeldzam# redding. Een zoontje van dea kapitein der Harlinger Sueeker 6toomboot viel zeer onverwacht by Oosterlittens over boord. Terstond sprong de vader, die echter niet kon zwemmen, hem achterna, maar kon hem helaas I niet redden, zoodat beide drenkelingen in doodsangst verkeerden. Zonder beraad begaf zich toen F. Postma, uit het Friesche dorp Baard, die zich op de stoomboot bovond, te water on het gelukte hem eerst het knaapje, dat reeds zinkende was, en daarna den vader van een gewissen dood te redden. Den 19den of 20sten desOr kan het stoomschip „Hawarden Castle" te Ylis- singon aankomen met 800 passagiers, onder welke 250 spoorwegambtenaren uit Transvaal. De rest bestaat uit personen van alio natiën. By don krygsraad to Leeuwarden is in onderzoek een klacht tegen den 2den luit. S. A. R., van het 1ste reg. inf. te Assen, beschuldigd van te Yeenhuizon gepleegde mis handeling. Te Achterbrook (TT.-B.) is do land bouwer J. Staveren uit een kerseboom gevallen. De ongelukkige viol met het hoofd op een zeis en was terstond dood. Naar „Het Volk" meldt, is tydens de vlootschouw eon zestigjarige visscher, uit Friesland, door een aanvaring overboord ge slagen en verdronken. Uit Brussel wordt aan „Le Matin" go- schreven, dat de revue van de visschersvloot op de Zuiderzee, bygewoond door de Koning innen, een allerzonderlingst en allertreurigst gevolg heeft gehad voor de bevolking van Amsterdam. De visschers hebben zich namoiyk gedurende do laatste week uitsluitend bezig gehouden met de versiering hunner booton, zoodat er aan visschen niet kon wordon ge dacht. Ook Vrydag J.L, een vastendag voor do Katholieken, was er geen visch aan de markt aan gevoerd, en do ontstemde huismoeders hebben de visschers on de revue naar de haaien kunnen wenschen. Men moet het toch maar wetonl 'Een treurig ongeluk, waarbij een dappere levensredder als offer van zyn daad viel, heeft Zaterdag in de haven van Kiel plaats gehad. Vyf matrozen van de artillerie-boot „Carola" hadden 's avonds in een dinghy aan boord van het opleidingsschip „Gneisenau" een bezoek gebracht. Op de terugvaart sloeg de kleine dinghy door den boeg van een havenstoomboot om. De boots mansmaat Hahnke hield een kameraad, dio niet zwommen kon, zóó lang boven water, totdat doze door een te hulp schietende byboot van het opleidingsschip „Stoscli" kon worden gered. H&hnke zelf echter zonk uitgeput in de diepte en verdronk. De overige bemanning van de boot werd gorod. Uit broodnijd ontstond er tus schen Kroatische en Hongaarscho arbeiders by Agram eon stryd by werken in de ge meente Szimovecz. Twaalf Kroatische eu drie Hongaarscho arbeiders bleven op do kamp plaats. Eindelyk werd door huzaren en gendar merie de orde weer hersteld. Veel personen werden gevangengenomen. Prims Lodowyk Napoleon, broeder van den Fransehon troonpretendent, moet door grove verliezen by het spel genoodzaakt wozen zyn kasteol te Prangino, in Waadland, te verkoopen. Van de 1 3,000 huurkoetsiers to Parijs hebben 4500 Zondagmorgen het werk gestaakt. De staking heersclit vooral onder de koetsiers van de „Compagnie Générale". Van do 3500 rytuigen van dezo maatschappij is slechts een honderdtal uitgereden. Do koetsiers vragen een verlaging van het huurtarief tot gemiddeld 10 fr. 50 ets. por dag. De niot- stakers worden door de bereden politie (do republikeinsche garde) beschermd. In de ruo Beaurepaire werd een rijtuig door de stakers overvallen. Een der aanvallers word in hechte nis genomen. Cyfer- nasporingen. Cyfor- liofhebbors bobben ontdekt, dat in hot leven van don vermoorden koning Humbert de voor naamste gebeurtenissen voorvielen in jaren, waarin hetzolfdo cyfer tweemaal voorkomt, en dat dit even getallen zyn. Koning Humbert werd geboren in 1814 (twee 4), hy nam deel aan den slag van Custozza in 1866 (twee 6), hy trouwde in 1868 (twee 8), hy werd koning in 1878 (twee 8) en hy stierf in 1900 (twee 0), na con regeering van 22 jaar (twee 2). Do storm heeft Vrijdagnacht in Belgiö vorscheidenen menschen het leven gekost en veel schade aangericht. In Brussel werd oon kellnerin door den wind zoo hard tegon een huis gesmakt, dat haar hersonpan werd ingedrukthaar toestand was hopeloos. Andore menschen werden in het geraas overreden of kregen dakpannen op het hoofd en werden eveneens doodelyk gewond. In het lago godeelto van Brussel stroomden do goten over, zoodat de kelders onderliepen. Op de velden in den omtrek en in het geheele land ziet men grooto verwoestingen. Do mailboot uit Dover naar Ostende was vyf uren te laat; de boot had noch reizigers noch do mail kunnen meenemen. De sneltrein naar Weenen ging twaalf uur to laat weg. De cholera breidt zich uit in Engelsch-Indie. Peshawar, Somana, Forozepore, Poona en Secunderabad zyn besmet. Te Simla heeft de ziekte zich vertoond onder de Engel sche soldaten. Hoogstwaarschyniyk zullen de bekroningen ter Parysche wereldtentoonstel ling don 18den Augustus plechtig worden uitgereikt in de groote Salie des Fêtes. De jury supérieur is thans bezig met de daartoe noodjgo voorbereidende werkzaamheden, die 13 Aug. moeten gereed zyn. By Sollin, op Rügen, is een zeil boot omgeslagen, die een aantal badgasten van het eiland naar boord van de stoomboot naar Stottiu moost brengen. Hot ongeluk gebeurde volgens den een doordat de boot in een windhoos kwam, volgens den ander omdat zy te vol geladen was. Een paar roeibootjes en visschersschuiten in de buurt reddon veel drenkolingen, maar er moeten toch verscheidene menschen ver dronken zyn. O. a. worden vermist prof. Hoeffer en zyn vrouw, uit Breslau, en twee andere families. Een gezondheidsraad, die gered was, kreeg een hartverlamming en stierf aan boord van de stoomboot Een Boottocht met een gedeelte van de Leidsclie VlooL Reisindrukken geen verslag,) Een vaalgrauwe lucht welfde zich over de stad. Wild deden de loodblauwe wolken met enkele wit-grijze daartusschen haar ronde tocht daar boven, de oen duwend en stuwend do ander, voort, voort, maar altyd voort.... De zon, 't was zoo byna haar tyd om haar wandeling daar in de ruimte te beginnen, zy vertoonde zich niet, de coquette. Zy hield zich schuil en scheen geen lust te gevoelen om haar milde stralen daar neer te doen komen op de velen, dio zich by het aan breken van don dag opmaakten om getuigen te kunnen zyn van een schouwspel, eenig in de geschiedenis van ons land, en een warme hulde te gaan brengon aan de bevallige jonkvrouw, die reeds byna twee jaar den schepter zwaait, aan onze zoo hoog vereerde Koningin. Opl Op!.... Naar zee!.... naar de blauwe golven van de Zuiderzee, waar honderden, ja duizenden vaartuigen zich wiegelen op do dansende golfjes, meer of minder opgezweept, naar gelang het de niet al te malsche zuider- wind beliefde harder of zachter te blazen. En het was een geheele vloot, die daar uit Leiden stoomde. Vier grooto booton, nog wel van één Maatschappy. Twee er van met Leidscho families aan boord, een voor eigen rekening en de vierde afgehuurd door do Amsterdamscho Koninklyke Yachtclub. Vlug en forsch stoomden de vaartuigen langs Kager- en Brasemermeer, om zich ton minste drie er van, by de Overtoomsche sluis weer byeen te voegen om zooveel mogeiyk den tocht gozamenlyk vorder te maken. Het was daar een alleraardigst gezicht, de aankomst van die versierde booten aan de sluis. Vroolyk wapperden de vlaggen en vaantjes in den veel te gryzen Augustus morgen en de enkele regendroppels, die be gonnen te vallen, konden de reeds recht prettige stemming van de opvarenden niet verdrijven. Een lustig mopje van de muziek op de verschillende booton maakte do stem ming nog beter en met een „Hup Catol Hup Catol" werd do tocht vervolgd, de sluizen uit, langs Baarsjes, Houtmankade, het IJ in. Eerst de „Kagermeor", op de hielen gevolgd door „Haarlemmermeer 2", iets verder er achter do ryk versierde „Leiden." De „Amsterdam" zou iets later in hun kielzog varen. Wat wonderschoon schouwspel, daar aan het IJ. Honderden toeschouwers, die aan de Do-Ruyter-kade de tallooze gepavoiseerde vaar tuigen nastaarden, die alle den weg naar de Oranjesluizen opstoomden of vol belangstelling naar het bedrijf der visschers keken, die zich verlaat hadden, maar toch nog do zeilen heschen en zich opmaakten öm nog doel uit te kunnen maken van de revue. Hot was of die ontelbare vlaggen nog vroolyker wapperden naarmate het einddoel van den tocht nader kwam, maar daar boven in het luchtruim was nog geen vroolykheid te bespeuren; grauw was de Juchfc en grauw scheen do lucht te willen biyvon. De zon had haar morgentoilet nog niet voltooid en hield zich nog steeds schuil achter dat dikke wolkengordyn. Daar ginds duiken de Oranje-sluizen op. Het kluwen booten, dat daar reeds ligt, wordt steeds grooter en grooter en 't is byna onbo- grypelyk hoe er orde in dion chaos kau komon. Toch komt alles, in figuurlyken zin gezegd, „op zijn pootjos terecht," de schuiten en schepen worden geschut, 't duurt een korte spanne tyds en woldra doorklieven do vaar tuigen do korte, groene golfjes van onze Zuidorzoe. Hot gryzo hemelgewelf weerkaatst zich in het water, dat daardoor allerlei tinten aan neemt. Hier zyn do witgekopte golven blauw grijs, daar weer vaalgroen, iets verder schyBt hot water eon grauw-bruine tint aan to nemen, maar overal domineert het schuimende wit, dat bruisende en tintelend elke golf al3 't ware tot hoofddeksel dient en het kielzog van do stoombooten trekt er enorme groote reuzen slangen in, die zich draaien en kronkelen om zich ettelyko minuten verder in het niet op te lossen. Hot is een onbeschryfiyk groot mastbosch, dat zich daar verder vertoont, als het licht van Durgordam voorbygevaren is; al die visschersvaartuigen, in dichte rflen geschaard, van af het fort Pampus tot aan het Muider- strand. En daarachter als reusachtig achterdek het strand met bosschen en het zoo schilder achtig gelogen Muiderslot. Elke boot kiest zich een plaatsje vóór of achter de vloot, het aükor wordt uitgeworpen, lustig danst de boot met don kop in don wind op haar steeds beweeglyk vlak en ieder wacht op de dingen, die komen zullen. Boem] daar dreunt het eerste schot over de onmetelyke ruimte. Het is het sein, dat de Koningin in Muiden is en zich in de sloep begeeft, die haar te midden van haar trouwe visschers zal voeren, en ziehot schynt of daarboven een andere Majesteit nayverig ge worden is: de wolken scheuren, en in volle gouden pracht werpt de zon haar milde stralen over dat onbeschryfiyk schoone schouwspel. En groote vakken daar in de hoogte weer kaatsen nu ook haar blauw en kleuren het watervak daaronder, en al gaven de gryze wolken het niet op on wierpen zij zware slag schaduwen daartusschen, toch zegevierde het licht. Het was zonneschijn overal, ook zonne- schyn in de harton, want 't was het nooit faalbare oranje-zonnetje, dat alles in vuur en gloed zotte, dat warmte aan kleur en om- geviDg bracht. Hoozoei Hoezee! voor do Koningin! Van botter en stoomboot, van het grootste tot het kleinste vaartuig, als een bruisende donderende waterval rolde do kreet daarheen en steeg op naar het Heelal. „Grooten, kleinen, Grysheld, Jeugd, allen gloeit de borst van vreugd, juichend strekken zy de handen, Heil ui ruischt op Zuiderzee, Heil uJ jub'len boord en ree, Koningin der Nederlanden 1 En ziet! als daar straks, na enkele uren, na afloop van do vlootschouw, de lieftallige verschyning de zee verlaten heeft, als aile booten on schuiten den terugtocht ondernomen. trekt zich haar Majesteit de Zon ook terug en hult zich in wolken, die al zwaarder en donkerder worden, en beginnen de druppels te vallen als tranen van weedom van daarboven, van weedom, dat dat prachtige schoone feest weer tot het verledene behoorde, "Was het des morgens een kluwen 8an de sluis, nu geleken de vaartuigen er voor als ingemaakte haring in een ton. Honderden by honderden schuiten lagen voor de sluisdeuren en wachtten op doorschutting. En steeds groeit het aantal aan; steeds komen er nog meer. Overal muziek, overal vroolykheid. Het Transvaalsche volkslied en het „Hup Catoi", „Wilhelmus" en „Het Byenhuis", het klinkt in bonte tonen dooreen. Vrooiyke dansjes en ommegangen werden op de stoombooten ge maakt en lustig bewogen zich do paren in wals of galop op het dek. Het vrooiykst van alles ging het wel toe op de „Leiden"; het was daar zuivere, onver- valschte, oud-Hollandsche pret. Ze genoten met volle teugen, die jonge maagden in haar keu rige zomertoilotjes, de moesten met een zee- manspet op de blonde of de bruine lokken, die ferme jongelui en ook de ouderen, zy allen men kon het hun zoo aanzien, dat zy genoten. Daar hoorde mon, dat op den Volendammer botter No. 329, die in de sluis voor den boeg van „deLoiden" lag, een bruids paar aan boord was. Fluks de muziek naar voren, een „lang zullen zy leven" klonk con amore door de lucht en eon patertje langs den kant was spoedig in elkaar gezet. Met een vurig glas wyn werd aan het jeugdige paar een heilwensch gobracht en een bydrage was spoedig byeen om een stuk in het huishouden te koopen. Zullen die Volendammers wel ooit dien 3den Augustus en dan voornamoiyk die vrooiyke gasten van de „Leiden" vergeten? De sluisdeuren gaan open. De een trekt hier de andere daarheen. Toch duurt het nog uren voor de laatste boot haar bestemming bereikt heeft. Ook onze Leidon aars trekken heen. Van alles wat gezien is biyft nog slechts de herinnering over, eon herinnering, die nog menigeen na jaren eon vroolyken glimlach om de lippen zal brengen. De Leidsche vloot van de Carsjens-maat- schappy heeft haar vlaggen fier laten wapperen op de Zuiderzee. Zij heeft getoond, wat oen Maatschappy vermag, waar een man aan het hoofd van 6taat als haar tegenwoordige directeur. Zy doet do stad Leiden allo eor aan. En dit woord van ware hulde wordt haar dan ook op de meest onbekrompen wyze gebracht Amsterdam, door 5 Augustus 1900. A. A. ICilsdonk. 364ste STAATSLOTERIJ. Trekking Tan Dinsdag 7 Augusfus. Tweede Klasse. Tweede Lijst. Nos. 5275, 9097 f 1500. No. 8702 1000. Nos. 6520, 16356, 15460 SOO. Nos. 5808, 15004, 18082 f 100. Prijzen ran f 30. 38 2415 4717 7103 9305 11705 14260 16480 1S36G 62 42 43 60 31 61 14303 R-.44 18803 94 76 65 7231 69 53 8 83 14 136 2515 60 42 9457 72 14411 93 22 60 34 66 43 75 92 93 16662 27 233 97 93 7353 9S 11810 1452.) 73 40 87 2627 4803 69 9581 9J 14064 167öo 76 318 1$ 40 47 7465 93 IJ 909 73 16303 18925 52 66 87 9605 84 14712 27 43 433 63 64 7631 42 12006 14923 69 Sti 639 70 52 972? 14 52 65 19002 53 2763 69 68 20 81 92 19166 77 77 6081 7646 85 71 16023 16915 13242 83 2873 95 7746 9607 12232 60 25 87 632 2919 5209 47 41 42 68 45 19383 735 23 45 65 9924 68 88 93 19443 810 29 89 68 78 12397 15130 17045 1S549 13 3093 6311 84 10057 12456 61 62 63 72 3242 6402 7803 10118 12500 83 17108 19719 985 72 58 88 33 16 87 17 31 1045 3303 551B 7900 91 90 94 17212 38 61 21 91 11 10212 12695 97 63 68 1101 3447 6709 8100 89 12759 15270 17480 83 41 3511 22 2 10300 12804 82 15324 17609 19946 70 34 65 72 66 14 6 22 20033 77 6862 79 18 29 68 17623 69 97 92 92 8201 22 66 15510 65 91 1262 3702 6908 68 63 12923 15703 17731 92 53 22 12 8318 82 32 30 49 20146 81 56 6000 24 10405 42 95 67 58 1318 3817 50 77 62 69 15840 68. 92 25 18 90 8461 71 13168 42 81 20222 61 63 6166 8531 10576 94 64 17816 75 1618 3947 69 70 45 77 13219 66 35 20334 27 6231 64 10767 68 15905 38 73 41 62 6336 73 10841 13322 27 60 73 1719 4008 6410 74 65 63 46 62 17925 74 60 88 4103 47 78 10962 73 81 20418 19 28 80 8683 11058 13417 16006 65 32 1841 85 8725 69 91 9 69 78 63 65 6521 47 83 13531 22 18004 20522 1915 69 4245 69 39 66 11174 39 16128 14 28 63 92 11259 13623 35 24 29 78 80 6618 8813 11311 13733 49 18132 34 93 4383 6730 44 31 13837 16217 59 20600 2033 4411 33 67 69 47 45 18307 5 62 87 68 8903 83 69 71 23 32 2184 4516 72 9038 86 69 81 25 43 2220 29 92 9143 92 13940 88 18425 20836 41 49 6865 68 11402 14076* 16309 18524 42 67 62 6925 73 41 14124 30 95 2319 65 61 87 82 74 16433 99 27 67 81 9276 11556 76 61 72 20908 65 4606 95 83 11620 97 65 18658 53 9o 4712 7000 97 26 koloistieint. BATAVIA, 6—10 Juli. Biykens oen onder dagteekening van 3 Juli ontvangen telegraphisch bericht van den resident derPreanger Regentschappen ontstond op verschillende plaatsen in do districten Panjeredan, Taradjoe, Soekaradja, Karang en Paroeng van de afdeeling Sookapoerakolot door aanhoudende regen3 overstrooming en aardschuiving; voor zoover thans bekend is, waren daarby omgekomen drie personen, verder buffels en paaiden, veel klein vee en pluimgedierte. Voorts werdon tal van bruggen en huizen met huisraad vernield en zyn de wegen door aardschuiving onbegaanbaar. In aansluing met hetgeen de Regeering reeds in de „Javasche Courant" publiceerde omtrent de groote schade, door overstroomin gen in Loemadjang toegebracht aan de inland- sche bevolking en aan de tabakscultuur, lezen wy nog in de „Soerab. Courant", dat van de onderneming Soemberredjo het geheele établis sement is weggebandjird. De beroemde Duitsche hoogleeraar dr. Ernst Höekel is voornemens, ofschoon hy al 66 jaren telt, in September naar Neder- landsch-lndiö te vertrekken en oen reis door Java on Celebes te ondernemon. (B. IV.) Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn do volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de gewezen klerk op het residentie kantoor te Semarang, C. E. Jacobs. Benoemd: Tot tijd. lid der Algemeene Reken kamer, de waarnemende resident van Tegal, F. .-.Fokken» - - Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'slands dienst de klerlc bij don fd. ontvanger dor in- go uitvoerrechten en accijnzen te Tjilatjap F. Werd. muller von Elgg, met bepaling, dat dit ontslag wordt gerekend to zijn ingegaan op 4 Juni 1900.' T ij d e 1 ij k belast: Met de waarneming der'i betrekking van adjunct-chef der 4de afdeeling; bij de exploitatie vau Staatsspoorwegen op Java,* gedurende de afwezigheid van den titularis J. H. Van der Vossen, ten gevolge van het aan dien ambtenaar verleend éénjarig buitenlandsch verlof* de stationschef der 1ste klasse W. De Zwaan. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig ver lof naar Europa, aan den onderwijzer der 2de kL bjj hot openbaar lager onderwijs voor Europeanen, J. B. Wouda. Benoemd: Mot ingang van 6 Juli 1900, tot onderwijzer der 2de klasse bij het op. lager ond voor Europeanen, de onderwijzer 8de kl. J. Baas. Bij den burg. geneesk. dienst. Ontheven: Op verzoek, eervol van do waar neming van don civielen geneeskundigen dienst, in do afdeelingen Koedoes on Japara der residentie Japara en het opzicht over de vaccine do civiele geneesheer J. F. Vis. Bij don dienst aan het Mijnwezen: i Overgeplaatst: Naar Banka en ter be schikking gesteld yan den resident van dat ge west, de opziener der 2de klasso E. F. Pohler, en zulks met intrekking zijner detacheering by de ontginning van het Ombihéa-kolenveld. Bij deu waterstaat en 's Lands B. O. \V. Benoemd; Tot opzichter 1ste kl. de wdo opz. 2de kl. G. Rapp. Overgeplaatst: Van de residontio Tegal naar do res. Pekalongan de opz. 3de kl. N. A. Emor. 'l'oogevoegd: Aan den chef dor 2de Water- staatsafdeeling voor de opnemingen ter verbetering van de bevloeiiug in do res. Tegal en Pekalongan de opz. 3de kl. J. A. Kleian; aan den chef der irrigatie afdeeling Brantas met Kasri als standplaats do - opz. iste kl. J. G Westenberg. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Geplaatst; Te Padang ais kwartiermeester van het subsisten- tonkader de lsto luitenant-kwartiermeester J. Cb Brandenburg van der Gronden, van het intec- dancebureau aldaar; op het bureau van den gewestelijkon intendant te ïsoerabaia, de 1ste luit.-kwartiermeester J. W. Maronier; te Soerabaia, als kwartiermeester van het subsis tenten-kader, de Iste Initonnnt-kwartiei meester M. W. Schcltema van het intendance-bureau aldaar. O vorgeplaatst: Vau de genie werken ie Padaug naar die to Soerabaia de militaire opzichter der genie 1ste klasse J. L. De Boog; van de geniewerken to Soerabaia naar die te Kotta-Radja de militaire opzichter genie 2de kL W. Corné. DEPARTEMENT VAN MARINE. O verge- laat et: Van de „Sa ma (ra" op de ,Siboga", d?* uitenant ter zee 2de klasse J. E. Do Bruyne; van do .Tiet Hein" op de .Mataram" op folio van luitenant ter zee 2do klasse de adelborst lsfe klasse tl. J. Hartkamp; van do „Tromp"' op de „Êdi" op folio van luite nant ter zee 2de klasse do adelborst lsto klaeae F. J. Houwert Bij de Gouvernemcnts-Marine. Overgeplaatst: Van het stoomschip „Glatik" te Batavia op het stoomschip „Zeeduif" te Atjeh^ de 1ste machinist W. J. Steinbueh; van het stoomschip „Zeeduif" op het stoomschip „Hazouwind", beide te Atjeh, de lsto machinirt W. K. Pattiwael. van liet stoomschip „Hazenwind" te Atjeh ojj. het stoomschip „Glatik" te Batavia, de 1ste machi nist G. J. Du chateau; van bet stoomschip „Albatros" te Atjeh op het' stoomschip „Snip", verwacht te Soerabaia, de2do machinist A. Snuer; van het stoomschip „Snip" op hot stoomschip „Albatros", do 2de machiuist F. G. J. Steendam. De oorlog tusschen Engeland on Transvaal* Het is nog altyd niet bevestigd, dat Rusten burg is ontzet. Uit Boerenbron wordt daaren tegen gemeld, dat generaal-majocr Baden- Powell by Rustenburg is gewond, waaruit men allicht zou tóleiden, dat daar ernstig is gevochten. De Engelsche censoren laten echter niets door; er is dus zekor niet Yeel goeds to melden voor de Engolschen. Onze lezers zullen zich zeker wel herinneren^ dat de divisie van Ian Hamilton heel uit de buurt van Middelburg terug is mooten komoa om Baden-Powell in Rustenburg te ontzetten, niet alleen, maai*, zooals ons bericht is, om" hem en zyn garnizoen af te halen, cl. w. z» naar Pretoria in veiligheid te brengen. Do „Daily Express" verneemt uit Lorengo-' Marquez, dat de Boeren volgens berichten van hun zyae, by Rustenburg 324 wagens met proviand vermeesterd en eenige Engelsche gevangenen gemaakt hebben. Een telegram van „Central News" uit Lorengo Marquez meldt, dat het Portugeesche bewind het embargo op Transvaalsche goe- doren opgeheven heeft, zoodat een massa goederen nu naar Transvaal gaan. Naar het heet, vechten er nu nog twee duizend Ieren aan don kant dor Boeren. De „Central News" meldde Zaterdag tevens uit Pretoria: Generaal Do Wet en zyn burgers zyn by Reitzburg geheel en al omsingeld. Zy kunnen onmogelyk door ons sterko kordon heenbreken. Generaal Ian Hamilton blyft door zyn snelle bewegingen boletten, dat commandant-generaal Botha versterkingen ontvangt. Daarentegen meldt een telegram uit Lorengo- Marquez aan de „Daily Mail", dat De Wet zich met Botha heeft vereemgd te Machadodorp. Het bericht van den dood van Chris tiaan De Wet wordt door den „Standard"-corres pondent te Pretoria beslist tegengesproken. De correspondent van „Central News" zegt, dat alle bevryde gevangenen de behandeling roemen, die zij van Christiaan De Wet hebben ondervonden, Zy pry zen hem als „den dap persten en knapsten van de aanvoerders van de Boeren". Maar nu moet men niet denken/. d,to de Boeren in het algemeen zoo zt)n|> integendeel, „de oorlog ontaardt in het stelsel matig yennoorden van onze (Engelsche) pa trouilles in hoeven, waarvan de witte vlag wappert". Dergelyke beschuldigingen hei> inneren aan den tyd, toen het den Engelschea aanhoudend slecht ging. Christiaan Botha ligt mot 3000 man tns- schen Amersfoort en Ermeloo. Velen zyner mannen wilden deserteeren en zich overgeven, zegt de „Standard", maar de generaal laat hen scherp bewaken door de Swaziland-politie, zoodat zy aan hun voornemens geen gevolg kunnen geven. Do patrouilles van generaal French to Oostpan, 18 K. M. ten oosten van Middelburg, berichten, dat de Boeren de bewegingen van de Engolschen in het oog houden. Zy moeten klaar staan, om noordwaarts te gaan, zoodn de Engelsciien oprukken. Er zyn nog ve^ Boeren, to Bosch veld, dat de,eigenlijke baaift

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2