N*. 12408 Dinsdag 7 Augustus. A0. 1900 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Hcd. Zuid-Afrikaanscbe ïerecnigiag. Leiden, 1 Augustus. ^''euilleton. Adellijk cn burgerlijk bloed. PRIJS DEZER COURANT t "Voor Leiden per 3 maanden. 2 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera «n 2 i 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimto. Voor het incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Afdeeling Leiden en Omstreken Ontvangen bi) den ioaarnemenden Penning meester: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd op het 25-jarig huwelijksfeest ran den heer B. H. Sf 4. Gecollecteerd op het zilveren feest Si door de dubbele deur1.21 Uit Hazerswoude 0.80 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan Óen Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Officie oio Kenuisgeving-, Vergadering:Tan den Gemeenteraad vaa Lolden, op Donderdag den 9den Aug*, 1900, dos namiddags te twee uren. Punten van behandeling: 1°. Benooming van een Curator van het Gym nasium. (171) 2°. Vaststelling van drie aanbevelingen van twee personen voor de benoeming vau drie leden van net college van zelters voor 's Rijks directe belastingen, (181) 3°. Verzoek van J. M. Mazurel, om eervol ont- elag als derde onderwijzer aau de openbare school der 3de klasse No. 8. (170) 4°. Verzoek van T. II. ltitraan, om terugbetaling van schoolgeld, Lager Onderwys. (173) 5°. Verzoek van P. E. Schotel, om terugbotaling van schoolgeld, Middelbaar Onderwijs. (174) 6°. Verzoek van R, Koekkoek, om terugbetaling van schoolgeld, Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzei essen. (18Z) 7°. Rekening, dienst 1S99, van de Stedelijke "Werkinrichting. (176) 8°. Staat van af- en overschrijving, dienst 1899, van het lioomsch-Kutholiek Armbestuur. (183) 9°. Staat van af- en overschrijving, dienst 1899, van het Roomsch-Kathohek Wees- en Oudelieden- buis. (183) 10°. Verzoek van J. Romano3ko, omvergunning tot het bouwen van een houten schuurtje op Bteenen vootiug op het terrein achter het perceel Rijnkade No. 6. (177) 11°. Verzoek van het Bestuur der Alhletiek- vereeniging „Do Sportman" om het gebruik van een ^edeelto van het Schuttersveld, voor de be oefening van hot voetbalspol. (180) 12°. Voorstel lot toekenning van gratificatiën aan de beambten bij do Stedelijke Bank-van- Leening S. A. Schoevers en J. Den Tonkó- laar. (172) 13°. Voorstol omtrent de uitgifto in erfpacht aau de gemeente Leiden vau duiogrond to Katwijk, ten behoeve van de Leidsche Duinwatermaat- Bohappij. (178) Eenigon tyd geloden werd gemeld, dat zich hier ter stede had gevormd een afdeeling van den „Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland". Wanneer van een vakvereeniging gezegd kan worden, dat zy zich snel hooft ont wikkeld, dan is het zeker wel van deze. Werd voor eon drietal jaren pas tot de 'oprichting besloten, thans telt z(j reeds meer dan 1800 leden over het geheele land verspreid. In byna elke plaats is zy vertegenwoordigd of heeft er haar afdeeling. Voor den handels- en kantoorbediende is 2y van onborokenbaar nut. Het is oen verblijdend feit, dat ook te Leiden met zyn vele fabrieken en handels kantoren een afdeeling is opgericht, welko afdeeling reeds 45 leden telt. Biykens de in dit nummer voorkomende advertentie heeft het bestuur van de afdeeling de hand al reeds dadelyk aan den ploeg ge slagen en voor het a. s. seizoen cursussen in de handelswetenschappen opgericht, tot welker, deelneming wy kantoorbedienden met warmte opwekken. Het onderwijs in de verschillende vakken zal zooveel mogelijk gegeven wordon door leeraren M. O. wat voorzeker een waarborg voor het gehalte daarvan zal zijn. Een opwekking aan alle handels- en kantoor bedienden te Leiden om de afdeeling door toetreding tot het lidmaatschap te steunen, is dan ook niet misplaatst. Ad spirantleden zijn zij, die den leoftyd van 18 jaar nog niet bereikt hebben. Die firma's hier ter stedo welke den Bond nog niet met haar donaties steunen, worden inzonderheid gewezen op den werkkring van den Bond, waarvan een groot deel aan hoeren patroons ten goede komt. Allo donation worden gestort in hetonder- steunings-, pensioon-, weduwen- en weezen- fonds. Zy die dus als donateur van den Bond toetreden, steunen hem in zijn streven om den ouden dag van den handels- en kantoor bediende te verzekeren en zijn weduwen en weezen voor armoede te vrijwaren. Heeft de Bond op de meeste plaatsen zich de achting en het vertrouwen van do handels wereld verworven, te Leiden hebben een paar groote firma's reeds een goed voorbeeld go- geven en bewezen dat do belangen van haar bedienden hun lang niet onverschillig zijn. Dat dit goedo voorbeeld tot navolging opwekke 1 Naar aanleiding dor plechtige opening van het gebouw van den Ned. R.-K. Yolks- bond, alhier, kan nog worden meegedeeld, dat b\j het zingen in do Hartebrugskerk 'smorgons de zangafdeeling „SL-Caecilia" tegenwoordig was met haar eereleden, ditmaal krachtig bijgestaan door eonigo heeren koristen, waarvan de meesten donateurs zijn, alsmede, dat van die onderafdeeling van de Leidsche afdeeling do heer Corn. A. Bonten president en directeur is. Genoemde zangafdeeling, die reeds vijfjaar bestaat, was ook in den optocht door eenigo leden vertegenwoordigd, doch zonder vaandel, omdat zij dit nog niet bezit. Do „Sts.-Crt." van heden bevat het ver slag der commissiën, die van Aug. 1899 tot Aug. 1900 te Leiden cn te Groningen belast zijn geweest met hot afnemen van het prac- tisch examen voor arts, alsmede het verslag der commissie, met ingang van 1 Augustus 1899 gedurende één jaar te Amsterdam belast met het afnemen der practische examens van apotheker. (Tweede zitting). Te 's-Gravenhago is in het Hotel den Ouden Dooien" aangekomen do heer G. D. Advocaat, consul-generaal der Nederlanden te Calcutta. Het vertrek van H. M. de Koningin- Moeder naar Siegonhaus is bepaald op Donder dag a. s. Da heeren "Wolmarans en De Bruyn, van do Zuid-Afrikaansche deputatie, vertrokken hedenavond van Don Haag naar Berlyn. Per Hollandscho Spoor vortrokken heden van 's-Gravenhago ruiin vierhonderd bede vaartgangers met oen extra-trein naar Brielle. De minister van financiën, do heer Pierson, begaf zich hedenochtend voor eenige weken naar Zwitserland. Goneraal-majoor baron Panthaleon van Eek, inspecteur van hot wapon der genie en luitenant-generaal Moorrees, inspecteur van het wapen dor artillerie, vertrokken heden ochtend met hun adjudanten naar de leger plaats by Oidenbroek. Do Yereeniging van Handelaren te Gronin gen heeft zich met een adres tot do Tweede Kamer gewend, verzoekende, op de daarby aangevoerde gronden, het daarheen to willen leiden, dat het voorstel tot wijziging der Drankwet onder .dankbetuiging aan Hare Majesteit de Koningin worde teruggezonden," en dat aan Hare Majestoit in overwoging wordo gegeven met welwillonden spoed een nieuw voorstel tot wijziging te willen indienen, waarbtf rekening worde gehouden met de be zwaren tegen het ontwerp, en om de noode- looze boperking der beroeps vrijheid en de grove onbillijkheden, waartoe de Drankwet aanleiding geeft, weg to nemen of althans te verzachten. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, zal, met ingang van 8 dezer, het douane-kantoor Esschen (dorp) den lsten en löden van elke maand, des voormiddags van 8 tot 9 uren, geopend zyn voor den invoer van Nederlandsch melkvee, en voor dien van schapen, paarden, geiten on slachtvleesch lederen Woensdag van 8 tot 9 uren dos voormiddags. To Haarlem is telegraphisch bericht ontvangen, dat de lsto luit. der inf. van het O.-I. leger Van der Weyden is geslaagd by het examen voor de hoogero krijgsschool te 's-Gravenhage. De hoer H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, heeft onder vele blijken van be langstelling den dag herdacht, dat hy 25 jaar geleden benoemd werd tot burgemeester van Ilpendam. Het bericht omtrent den plechtigen dienst in de kerk van don H. Jacobus te 's-Graven hago op den dag der begrafenis van koning Humbert moet aldus verstaan worden, dat tot bijwoning van dien dienst verschillende autoriteiten en loden van het corps diploma tique zyn uitgenoodigd door don Italiaanschen gezant by ons Hof, baron Galvagua. De afdeeling Zuid-Holland van den Neder- landschen Bond van Gemeente-ambtenaren heeft besloten: lo. by adres aan de Tweede Kamer to verzoeken om alsnog in het ont werp tot technischo herziening der Kieswet eonigo wyzigingen aan te brengen* leidende voor de gemeenten tot besparing van arbeids krachten en van geld; 2o. aan het Hoofd bestuur mede to deolen dat naar do meening dor afdeeling een weekblad gewenscht is als orgaan van den Bond en dat zulks op den voet van het rapport der betrekkelyke com missie mogeiyk schijnt. Do volgende alge meen© vergadering van de afdeeling zal te 's-Gravenhage gehouden worden. Gisteravond is het spontaan ingerichte „Tehuis" voor Zuid-Afrikaansche bannelingen m perceel 143 N. Heerengracht te Amsterdam geopend. Te ongeveer halfnogen opende de heer H. Byleveld, voorzitter van het C. N. Boerencomité, de byeenkomst, die zeer druk was bezocht. Hy bracht den aanwezigen dank voor hun belangstelling en sprak donwonsch uit, dat vooral door middel van de Pers, voor de inrichting, waar zy, die door ruw gowold van familie, havo en goed waren verdreven, zouden worden gehuisvest, steun zal wordon verkregen, die zeer noodig is. Hy riep 's Hemels zegen in voor de Z.-A. bannelingen, naar aanleiding van oen der Psalmen, in naam van den Heer dor Heeren, wicn het „goud is en het zilver, en het vee op duizend bergen". Daarna werd Psalm 134 gezon gen. Vooral het laatste vers, waarin den aan wezigen bannelingen werd toegezongen: „Dat '8 Heeren zogon op u daal, enz." maakte veel indruk op de aanwezigen. Ook de directrice van het „Tehuis", mejuf frouw Mitse, werd de zegen des Ailerhoogsten toegebedon op haar moeilyke taak. Ds. Wyninga sprak daarna een gebed uit, waarin hy zegen afsmeekte voor allon, dioin hot nieuwe gesticht zullen worden opgenomen, en voor hen, die deze inrichting mogelyk maakten en in stand zullen houden. Toen volgde een pauze, waarin eenige ver- verschingen werden gebruikt. Transvaalsche en andere liedoren weer klonken en ten slotte was het woord aan de reeds gehuisveste bannelingen. Er was maar één roep over de ontvangst hier, die zij „nie heelemaal nie hadden ver wacht en ook nio heelemaal nie vergelden konden." Zy waren vol hoop ovor hetgeen daar in Z.-Afrika zou gebeuren of over hen, die zy daar hadden moeten achterlaten. Te ongeveer elf uren was deze plechtigheid geëindigd. Steeds zal in het „Tehuis" iemand aanwezig z(jn, om giften, in welken vorm ook, in ont vangst to nemen. {Tel.) Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee W. Römer, is 6 dezer van Durban vertrokken met be stemming naar Lorengo-Marquez. Do by het 5de regimont infanterie nieuw benoemde 2de luitenants L. J. De Wolf en D. J. Gorter zyn bestemd voor de bataljons in garnizoen te Amersfoort. Do by het 4de regiment vesting-artillerie benoemde 2de luite nants J. L. v. Riemsdyk, L. L. E. Ornstein, N. P. A. Du Quesne van Bruchem en J. S. C. Rink komen te Helder in garnizoen. De dit jaar uit O -I. teruggekeerde ge- ponsionneorde kapt. H. Th. Yan IJsscldyk is opnieuw benoemd tot loeraar aan den hoofd cursus te Kampen in plaats van den kapt, van het O.-I. leger, J. C. M. Haak Bastiaanse, die binnenkort naar Indiö torugkcort. De sterkte van het vrywilligerskorps te Nymegen is 300. Het korps, dat staat onder bevel van don oud-kapitein van hot O.-I. leger J. P. Schoemaker, beschikt over oen wielrydersafdeelmg voor den verkennings- dienst, een dokter, eon apotheker en een muziekkorps van 20 a 30 man. Do oefeningon zyn aangevangen, terwyi by H. M. de Koningin aanvraag is gedaan om goedkeuring voor de ontworpen uniform, die bestaat uit oen flam bard, donkergrijze jas on korte broek, afgezet met lichtblauw laken, en gryzo slobkousen. Het stoomschip „Cyclops", van Padang naar Amsterdam, vertrok 5 Aug. naar Mar seille; de „Gedé" arriveerde 6 Aug. van Rotterdam te Batavia; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Aug. van Port-Said; de „Rotterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, is 6 Aug.Prawlepoint gepasseerd; de „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Aug. Gibraltar. Heemstede. Yoor de betrekking van ondor- wyzor aan de o. 1. school, jaarwedde f 600, hebben zich 85 sollicitanten aangemeld. Noordwyk. Gedurende de afgeloopen maand Juli worden aan het rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 1169 tologrammen, en wol verzonden 451, ontvangen 532, opgenomen en verder geseind 180. In den loop derzolfde maand werd in de postspaarbank ingelegd f 5888.35, tegen een bedrag van f 3120.96, dat werd terugbetaald. Het laatst uitgegeven boekje droeg het num mer 849. Uutlshoorn. De bogrooting van den Gnep- hoekschen polder voor don dienst 1900 be draagt in ontvangst en uitgaaf f 1217.7S5. De omslag per hectare bedraagt f 4.50. TJit do „S taatsco urant' Kon. besluiten. Benoemd voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Oct. 1ÜÜ0, tot leeraar in do Uoogduitsclie taal- en letterkunde aan do Cadetten school, de heer C. Altona, leeraar aau de gemeente lijke H. J8.-S._met vijfjarigen cursus to Nijmegen. Benoemd bij het wapon der inf., tot majoor, de kapt. J. S. Wernas, van het wapen, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indiu; bij hot lsto regiment, tot majoor, de kapitein L). L. Hoogkamer, van hot 8ste regiment, tot kapitein, de oersto luitenant T. L. Van Wagtondonk, van het 3do regt.; bj hot 3do regt., tot majoor, do kapt. E. Van Ryssen, van het regiment grenadiers en jagers; bij hot 8sto regt., tot kapiteiD, do lsto luit.-adjudant J. W. Van Alphen, van het 4de regt.; Dij het instructie-bataljon, tot commandant van hel korps, de majoor H. C. Brandt, van hot lste regiment. Pensioen verleend aan: A. T. Staal, 466; C. F. Janusch, f292; D. Klinkhamer, f70; C. F. Litzroth, 1 356D. A. Preuyt, f 141U. Rochus, fiOS. Aan don voor den dienst in Indiö bestemden solJaat J. P. F. R. Rose, van het koloniaal werf depot, vergunning verleend tot het dragen van do Duitscho medaillo ter herinnering aan den hondeidsten geboortedag van Keizer Wilhelm 1. De ministers van buitcnlandsche zaken, justitie, marine financiën en oorlog verleenen dezo week geen audiëntie. Do minister van buitenlandscho zaken brengt ier kennis van belanghebbenden, dat het in do maand October a. s. to houden examen ter ver krijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul, zal plaats hebben op Maandag 29 Oct. e. k. en volgondo dagen. Plaats en uur vau het examen zullen nader worden bekend gemaakt. Om tot hot examen te worden toegelaten, moet men den ouderdom van 18 jaren hebben bereikt. Gemengd Nieuws. Aan het telephoonnet alhier zyn nog aangeslotenonder No. 403 de Leidsche t Spaarbank, Oude Ryn, en onder No. 404 de heer J. A. Yan Hamel, Steenschuur. Do Leidsche w i e 1 r y d e r s-ver eeni- ging „All Right", die vroegere jaren ter viering harer zomerfeesten steeds wedstrijden in het sneiryden gaf, heeft dit jaar er van afgeweken en zal nu. Zondag 12 Augustus een groolen nationalen polo-wedstrijd geven op „Den Burcht",, waarvoor aldaar oen groot plankier zal go timmerd worden. Zoor bekende polo-teams hebben zich reeds doen inschryven, waaronder de kampioen polo- speler van Nederland, terwyi de winnaars van den grooten polo-wedstryd, onlangs te Heeren veen gekouien, eveneons mededingen. Eenige clubs zenden hun beste ryders af. Het belooft du8 een zeer interessante wedstryd to worden. Fraaie medailles zyn er voor uitgeloofd. Boven dien zyn er voor de loden van „AU Right" eveneens polo-kampen en gymhacana-races. Men verwacht by eenigszins gunstig weder veel belangstelling uit de omliggende steden, terwyi de grootste clubs clubtochten naar Leiden organiseoren. Dos avonds heeft de prysuitdeeling in den giorno verlichten tuin der sociëteit Musis Sacrum" plaats, waar zich do populaire kapel der Leidsche d. d. Schutterij, onder directie van den heer Joh. C. Geyp, zal doen hooren, terwyi men na afloop in feestelyken optocht naar „Don Burcht" zal trekken, om daar tot slot der feestviering een bal champötre te houden. Wy wenscken doze flinke vereeniging mooi wedor en veel succes toe. Zekero juffrouw J., die zich alhier aan oplichting ten nadeele van winkeliers had schuldig gemaakt en in het Algemeen Politie. 14) „Micbaöl is gedwongen zyn weg en zyn toekomst zelf te vormen, en zooals hy nu eenmaal is, deugt hij het moest voor soldaat. Dat rechtstreeks op zyn doel afgaan, zonder rechts of links te zien, die nauwgezette plichtsbetrachting, dat dikwyls met geweld dwingen van weerspannige elementen, onder een ijzeren discipline, komt geheel met zyn karakter overeen; daarom zal hy zich ook een weg banen. Gy daarentegen zult myn zaad oogsten en daarom moot gy op myn veld blyven. U wordt het gemakkelyk genoeg gemaakt in het leven." Het gelaat van den jongon man verried, dat h(j zich weinig om deze gemakkelykbeid bekommerde; eensklaps echtor sprong hy op ©n riep vroolyk uit: „Daar komt Michaël aanl" Tien jaren zyn een lango tijd in het loven des menscken, cn z(j wegen dubbel zwaar, (als zy in de ontwikkelingsjaren vallen; hier echter grensde de verandering, die zy toweeg gebracht hadden, aan het wonderbaarlijke. De voormalige pleegzoon van den hout- jvester "Wolfram en do jonge officier, die 'zooeven binnentrad, waren tweo geheel ver- schillende personen, die geen enkelen trok met elkander gemeen gadden. Hupsch was Michaël Rodenberg niet ge worden. In dat opzicht stond hy by Hans "Wehlau achtor, maar hy was een van die verschijningon, die men nergens over hot hoofd zie4. De krachtige, Xorsche geslalto scheen als geschapen voor do uniform en de degen aan zyn zijde gaf hem do militaire houding van een krygsman. Het blonde krulhaar was tot orde gebracht, zonder dat het daarom iets aan dikheid en weelderigheid verloren had. Een dichte baard omringde een gezicht, dat volstrekt geen aanspraak op schoonheid maken kon, maar die ook niet noodig had. Het was niet meer het gelaat van een jongeling; dit krachtige, sprekende hoofd scheon een man toe to bekooren, dio vroeg ontwikkeld scheen, mis schien wel te vroeg, want or lag een trok van ernst, men zou haast gezegd hebben van hardheid, over dit wezen, dien men anders by do jeugd niet ziet. Ook de oogen verrieden niets meer van haai' vroegere droomery, do blik was vast en doordringend geworden, maar een glans van geluk had men in deze oogen nog nooit gezien. Er lag iets ijzigs in, zooals in het geheele wezen van den jongen man, dat slechts nu en dan onder een druk gesprek scheen to herleven, maar zooals hy daar 6tond, krachtig, rechtop en in onberispelyke houding, was hy van het hoofd tot de voeten het onvorgelykelyko beeld van een soldaat. „In uniform?" vroeg de professor ver wonderd, toen Michaël met een korten morgen groet nader trad. „Hebt gy hier een officieel bezoek af te leggen „Gedeoltelyk wel, ik moet naar Elmsdorf. Myn voormalige regimentschef, de overste Yan Reval, brengt, sedert hy den dienst vaarwel gezegd heefc, geregeld do zomer- en herfstmaanden op zyn buitengoed daar door. Hij meent waarschynlyk, dat ik reeds langer hier ben, want ik vond gisteren by myn aankomst eon briefj dio voor boden een uit- noodiging naar Elmsdorf bevatto. Tante zal my, hoop ik, vorontschuldigende overste is altyd zeer goed voor my geweest." „Gy waart immers altyd zyn byzondere gunsteling?" mengde zich Hans in het gesprok. „Toen hy na het einde van den Deenschen oorlog terugkwam, hoeft hy vader porsoonlyk opgezocht, om hem met hot bezit van zulk een zoon geluk te wenschen. Ik was toen woedend, want weken achtereen hoorde ik niets anders dan lofliederen op u, met zeer bedonkolyke blikken op myn persoontje; uw heldendaden waren my in de hoogste mate onaangenaam." „Met uw bezit heeft my in elk geval nog niemand gefeliciteerd, ten minste zoo lang gy op do hoogeschool waart," sprak Wehlau op eonigszins scherpen toon. Overigens hadden wy u reeds do vorige week verwacht. Waarom zyt gy zoo laat gekomen?" „Om Michaël, wiens verlof niet spoedig afkwam, omdat hy eerst zyn soldaten nog van de oefeningen moest terugbrengen. Toen ik hom in zyn garnizoen afhaalde, of bever afhalen wilde, want ik was daarby gelukkig." „Als gewooniykl" kwam do professor hier tusschen. „Nu, ja, ik had er my op voorbereid volle acht dagen in eon vervelende provinciestad te blijven, en daar hoor ik by myn aankomst, dat Michaël drie mylen van daar in een aangename badplaats is, in wier omtrek ge manoeuvreerd wordt. Natuuriyk reisde ik hem zoo spoedig mogelyk achterna en zegende dezo wyze, militaire beschikking. Mynheer do luitenant zat wel is waar tot over do ooren in den dienst en was doof en blind voor al het andere, zelfs voor een kennismaking, waarom het geheele officierscorps hem be- nydde, en waarmede hy niets aan wist te vangen. Hot was byna niet mogelyk by gravin Steinrlick toegelaten to wordon, daar zy nogal ïydende was." Do professor werd opmerkzaam by dezen naam en keek Michaël uitvorschend aan. „Gravin Steinrück?" „Op „Borkheim"l Gy kent ze toch, vader, want zooals de gravin ray mededeelde, zyt gy als jonge arts dikwyls in het huis harer schoonouders geweest, en op baar verzoek zelfs naar het sterfbed van haar gemaal gesneld; zy is u daar nog heden dankbaar voor." „Zeker ken ik haar, maar hoe kwaamt gy aan deze kennismaking, Michaël?" „Door toeval," antwoordde da gevraagde kort. „Zyn schuld was hot ten minste niet," spotte Hans, met een onbevangenheid, die duideiyk verried, dat hy de rol niet kende, dio de naam Steinrück in het leven van Michaël speelde. „Ik moet u de geschiedenis uitvoerig vertellen, vader; zy begint zeer romantisch. Hoor maar: Michaël zit in het woud, d. w. z. eigenlyk is hy daar bezig om zjjn soldaten te comman- deeren en laat er lustig op los schieten. Daar komt een wagen den weg langs, die op eenigen afstand voorby rydt. De paarden worden schichtig door het geraas van het schieten; zy gaan er van door, do koetsier laat do teugels glippen en het gevaar is niet te vermyden. Daar vliegt de ridder en redder uit het donkere woud te voorschyn, grypt de hollende paarden, houdt den wagen tegen en draagt de bewustelooze dames er uit." „Biyf by de waarheid, Hansl" viel de jonge officier hem onwillig in de redo. „Noch het gevaar, noch de heldendaad was zoo groot, als gy ze belieft af te schilderen. Ik zag wol, dat do paarden schuw werden, en sprong vooruit, om een ongeluk te ver hoeden, maar de dieren bleven terstond staan, toon ik ze by de teugels greep, en do dames bloven rustig in den wagon zitten. Gy wilt altyd alles tot het poëtische opdryven." „En gy brengt alles tot do nuchtere werkelykheid terug," gaf Hans geërgerd ton antwoord. „Ik heb do geschiedenis uit don mond der gravin gehoord, die stokstijf blyft beweren, dat gy haar het loven gered hebt, wat gy even hardnekkig ontkent." Michaël haalde de schouders op en wendde zich tot den professor. „De gravin beweerde dat inderdaad, en daar het huis, dat ik bewoonde, dicht naast haar villa lag, was het niet mogelyk zoo nu on> dan eon ontmoeting te vermyden. Ik werd echter zóó door don dienst in beslag genomen, dat ik weinig tyd over had." „Ja, hy had altyd en eeuwig dienst 1" riep Hans uit. i „Men kreeg hem nauwelyks meer te zieiu* Ik kon het slechts met voel moeite zoo ver, brengon, dat hij my eens voorstelde, on dan ging hy weder weg en liet het aan my over, zyn onverantwoordelijk gedrag weder good to maken. Do dames kwamen hem met do moesto voorkomendheid to gemoet, maar hy bleef koud als een ijskegel „Michaël zal zyn reden or wol voor gehad hebben," sprak Wehlau kool. „En als hy terughoudendheid voor noodzakeiyk hield, hadt gij zyn voorbeeld moeten volgen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1