zaamheden tot het verkregen van een groote schietbaan worden intusscken door het bestuur mot kracht voortgezet. De vereemging Trouw Schoolbezoek" heeft in haar commissievergadering besloten, den 14don dezer mot ruim 70 leerlingen der openbare school op het dorp, die gedurende het afgeloopen vereenigingsjaar de school minder dan 6 keer verzuimd hebben, een boottocht te maken naar Rotterdam. De „Harmonie" wordt uitgenoodigd, dien tocht mede te maken en door haar muziek op te luisteren. Staande de vergadering werd door een der leden de vraag ter sprake gebracht, of het billijk is, dat de commissieleden en onder wijzers, die zich op zulk een uitgaansdag toch al zooveel moeite en opofferingen moeten getroosten, ook nog voor hun persoon alles uit eigen middelen moeten bekostigen. Algemeen was men van oordeel, dat het wel meer conform het algemeen gebruik zou wezen, als die kosten uit de kas worden vergoed; doch ter wille van do goede zaak, meende men, ia het beter voort te gaan op den weg, dien men sedert de oprichting van „Trouw .Schoolbezoek" bewandeld heefc, opdat de com missie vrf] blfjve tegenover de Jeden en de vereeniging door niets worde belemmerd om in kracht en bloei toe te nemen. Zogwaard-Zoetemieer. Aan het Ryks- telephoonkantoor alhier zijn gedurende de afgeloopen maand behandeld 161 telegrammen, als verzonden 64, ontvangon 97 stuks. Aau het hulppostkantoor werd gedurende de maand Juli in de Rijkspostspaarbank in gelegd een bedrag van f 467 6.795 in 48 inlagen en terugbetaald f 1545.96 in 10 be talingen. Er werden S nieuwe boekjes uit gereikt. Uit do „staatscourant." Koninkl. Besluiten. Benoemd tot ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen to Zaandam de heer C. A. H. J. Van Ebbenhorst Teugbergen, ontvanger derzelfdo mid delen te Roermond. Benoemd tot subst.-ofT. van justitie bij de recht bank te Dordrecht uir. F. W. Van Riemsdijk, thans subst.-ott van justitie by de arr.-rechtbank te iieereuveen. De heer L. Ch. Kolfl'. burgemeester der ge meente Wieringen, benoemd tot ridder in de orde van Uranje-^ass3u. Verleend de eere-medaille van do erde van Oranje-Enssau in zilver aan de heeren: T. Wouda, visscher to Lemmer; K. Kos, vissoher te lluizen; J. Metzelaar, visscher te W i erin gen, en C. i'eereboom, visscher to Marken. Yero.r is benoemd tot ridder in de orde van C ranje JSassau, de luitenant ter zeo der Isto kl. E. De Baan; en toegekend de zilveren eere medaille der orde van Üranje-Naseau, aan den gezagvoerder van 's Rijks opnemingsvaartuig „buyskes," H. Holinan. Aau den heer F. G. Rutten is, op zijn daartoe geuaaa verzoek, met ingang van 1 October e. k., ontslag verleend als notaris to Heythuizen; aan mr. K, Van Latter velt, op ztjn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 Augustus e. k., eervol ontslag verleend als griflier bij het kantongerecht te Htl/ersum. De duur der driejarige detacbeering bij de land macht in West-lndië, van den i:tien lnit. der inf. J. V/. Van Oorschot, met 6 maanoen verlengd en alzoo nader bepaald op 3 jaren en t> maanden. Met ingang van 1 dezer benoemd tot opzichter- teekenaar by den raad van toezicht op de spoorweg diensten J. J. Do Keede Jr., ambtenaar bij den aigemeenen dienst van den F.ijkswaterstaat, onder vcrieeDing van eervol ontslag uit iaatstgemeldo betrekking. Vergunuing verleend aan deD luitenant ter zee der 2de klasse F. Landweer, met ingang van 2 Augustus 1900, tot het waarnemen van eon particuliere betrekking buiten bet zeewezen, voor den tijd van één jaar, onder stilstand van non- acuviteitstrakteinent on zonder opklimming in de ranglijst. Do luitenant-generaal, commandant van bet leger en cbef van bet departement van oorlog in Neder- Iand3ch-Indiii, L. Swart, op zijn verzoek, met ingang op 2 October 1900, eervol nit 's lands dienst ont slagen, met bebond van aanspraak op pensioen en ouder dankbetuiging voor de vele eu gewichtige diensten, door heul aan den lando bewezon. De VisscheravIoot-ReYue* Het weder liet zich 's ochtends niet gunstig aanzien voor de revue, doch kennor6 waren vol goeden moed, dat de tamelijk harde wind de lucht wel zou doen opklaren. Kwartier over elven verliet de Persboot, gepavoiseerd en met groen en bloemen ver sierd, met tal van genoodigden en fanfare korpsen uit Edam en Broek-m-Waterland aan boord, de Oranjesluizen. Op zoo voor Muiden lagen honderden vaar tuigen voor anker, waarop duizenden toe schouwers. Tal van botters en boeiers had den schoolkinderen aan boord, die door hun gozaDg de feestvreugde niet weinig ver hoogden. De Koningin on de Koningin-Moeder kwamen met groot gevolg om twaalf uren van Soestdjjk te Weesp aan. Op uitdrukkelijk verlangen van H. M. de Koningin waren zoowel in "Weesp als in Muiden zoo weinig mogelijk kosten gemaakt voor hot korte bezoek. Aan do Amsterdamsche poort te Muiden waren eenvoudige bloem versieringen aan hooge masten waaraan drieklour en oranjewimpel wapperden aangebracht. Te Weesp werden H.H. M.M. door den burgemeester, den heer P. De Haan, ont vangen en by den verderen tocht naar Muiden kwain do burgemeester, den heer H. A. Kien Buys, die by de grens dor gemeente de Koning innen welkom heette. Onmiddoliyk hierop begaven de Koninginnen mot gevolg zich naar de achter het station gereed staande vier hofry tuigen en met den burgeraeestor voorop en geöscorteerd door marechaussees reden de Vorstinnen langs den hoofdwog van Woesp, waar huis aan huis gevlagd werd, allerwegen door een dichte volksmenigte met luide toejuichingen begroet Zoodra HH. MM. hot Muider grondgebied hadden bereikt, werden van de West-battery de gewone saluutschoten gelost. Door de feestelijk met vlaggen en groen versierde hoofdstraat van Muiden trok. de koninklijke stoet stapvoets tot by de sluizen, waar de Vecht door in zee loopt By don steigor lag de koninklyke sloop. Aan dezen steigor was een zeer smaakvolle bloem- en plantversiering aangebracht. Officieel eerbetoon had ook hier niet plaats. De vor- schy'ning van Hare Majesteiten, de Koningin in cróme mantel, de Koningin-Moeder in zwart satynen mantel, het gevolg meest in politiek, was overal het sein tot juichen en jubelen. Do bekende, wit met goud uitgemonsterde koninklyke sloep, gecommandeerd door den luitenant ter zee Van Erp Taalman Kip, roeide Hare Majesteiten naar de zee, alwaar zy over gingen in een andere, meer zeewaardige sloep, die het hooge gezelschap naar de „Buyskens" overbracht. Precies om halféén stak de koninklyke sloep van wal. Om halféén ook was de Persboot op zflde van de „Buyskes." De muziek speelde de volksliederen en het zwaar geschut van de Westbattery kondigde de komst der Koningin nen aan. Aan den achtersteven van de „Buys kes" waren twee trapjes neergelaten, waar langs de Koninklyke stoet aan boord kon stygen, en oen fonkelnieuw gehoel afgesloten zeil was op de campagne aangebracht, waar de ontvangst door de burgemeesters van Edam en van Wieringen zou plaats heb bon. Te 12 u. 46 m. was de koninklyke sloep, door 18 matrozen geroeid, de „Buyskes" ge naderd. Do Koningin was achterin gezeten, door een groot wit zeil tegen den wind be schermd. Het weder hield zich goed, de zon brak nu en dan door. In een tweede sloep volgden leden der hof houding; in een derde de lakeien; daarna de kanonneerboot „Ever", waarop de ministers van kolonièn en van marine zich bevonden. De vyf botters, welke de beide Koninginnen bezochten, droegen naast de gewone vlag de oranjevaan m top. De Koningin bracht een bezoek in een gewone sloep aan dezo botters. Er waren mede kleine trappen uitgehangen, waarlangs de botters werden beklommen. Op den botter van H. Tuyp, uitVolendam, werden HH. MM. twee bloemruikers aan geboden door Aaltje Buys en Antje Mol, twee frissche schoonen van 23 lentes, op een en denzelfden datum als de Koningin geboren. De meiskens hadden het Volendammer pak aan, naar behoor en. De Koningin bleek de kunst te verstaan, het visscheravolk op zyn gemak te stellen. Zy, en ook H. M. de Koningin-Moeder, die zich meer rechtstreeks tot de ouderen van dagen richtte, informeerde met belangstelling naar de opbrengst van het gevaarlyk, maar zóó aantrekkelijk en mannelijk visschersbedryf in open zee. Zy vroeg naar het huiseiyk leven der visschersgezinnen, en kroop zelfs in het vóóronder, de kombof, om een indruk te erlangen van het dagelyksch leven aan boord. Zóó werden achtereenvolgens deze vyf botters, die in de eerste ry lagen, door HH. MM. bezocht De visschers waren opgetogen over de minzaamheid der Vorstinnen. Nadat de Koninginnen op de „Buyskes" waren teruggekeerd, begon terstond de rond vaart langs de onafzienbare ryen bevlagde schepen, m. a. w. ving de inspectie der gan- sche vloot aan. De zon en de wolken speelden als *t ware op het schitterende watervlak en brachten schilders en photografen in ver rukking. Achter het Koninkiyk vaartuig kwam de „Van Dedem", gevolgd door de kanonneer boot „Ever", die eenmaal een kleine botsing met de „Van Dedem" had en daar by een lichte avery bekwam. Enkele schepen waren los en zeilden door de limes heen. Het geheele tafereel was vol afwisseling, levendigheid en klour. Overal van de breede plechten der honderden scheepkens klonken luide hoezees by het voorbystoomen. Kwam de ^Buyskes" binnen de invloedsfeer van een muziekkorps aan boord van een der talrijke pleizierbooten, zoo klonken aanstonds het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlandsch bloed" over de wateren. Koningin en Koningin-Moeder bleven voort durend op de tot haar verblijf ingerichte rader- kast van het sierlyk stoomvaartuig. Na de ganscke vloot omgestoomd te zijn, lag de „Buyskes" een oogenblik stil om het kanon schot af te wachten, dat voor de visschers het sein zou zyn om de zeilen te hyschen. Van dit oogenblik maakten ©enige koene visscherlui gebruik om het koninkiyk jacht te naderen en rakelings langs boord te zeilen en de vorstelyke gasten der Zuiderzee ter doge van naby te zien. De witte en bruine zeilen strak gehaald en door den stevigen wind bol geblazen, zwierven zy als meeuwen rondom do „Buyskes," echter spoedig voor het genietend oog verjaagd door torpedo- booten, die met den politiedienst waren belast. En ook eoDige stoombooten volgden het voor beeld der drieste visschers en dansten voorby het witte schip, dat de jonge Koningin droeg. Omstreeks vier uren viel het schot. Als met één hand werden fok- en grootzeil op alle schepen geheschen. Men lichtte het anker. En In een ommezien stoven de byna twee duizend botters door het schuimende sop. Wat was het nu goed, dat er zooveel wind stond 1 De schuiten hepen waariyk vlugger dan menige groote stoomboot en zetten koers naar huis in verschillende richtingen. Dit tafereel van bedrijvigheid en zeemanschap, het laveeron tus- schen elkander heen tot het groote vierkant zich had opgelost in een losse menigte van zeilend vaartuig, dat de zee bevolkte tot aan den gezichteinder aan allo zyden, was het schitterend einde, dat het werk kroonde. Om streeks halfvyf daalden de Vorstinnen met haar gevolg weder langs den valreep af in de staatsiesloep, die haar terugbracht naar de haven van Muiden. De pleizierbooten zorgden in het vaarwater voor anker te liggen om H.H. M.M. voor het laatst nog oen hulde te bewyzen. Na het verlaten der haven wachtte Haren Majesteiten een aardige hulde. Op twee vaar tuigen der Zuiderzeepolitie waren tachtig kin deren opgesteld, die, zoodra de koninklyke sloep in 't zicht W3S, den Koninginnen een voor deze gelegenheid vervaardigd hod toe zongen. Ook een kinderkoor uit Volendam zong uit zee de Koninginnen toa By hot debarkeeren te Muiden werden H.H. M.M. tevens bouquetten aangeboden door het tweejarig zoontje van den burge- meostor van Muiden, den kleinen Max Nien- huis Ruys, en een jongejuffrouw Berkemeyor, dochter vaa ecu der leden van Muiden's vroedschap. Op den tocht naar het Muiderslot werden de Koninginnen toegezongen door de school kinderen en de kinderen dor afdeeling van do Dorkas-vereeniging, waarvan mevr. de wed. Lasson, geb. de Bourbon, de stichtster Is. In het slot werden HH. MM. ontvangen, rondgeleid en Ingelicht door de heeren Victor De Stuers, Berden, directeur dar Rukascliooi voor kunstnyverheid to Amsterdam, en den ouden heer Taunay, slotvoogd. Daarna reden H.H. M.M., uitgeleid door den burgemeester van Muiden, naar het station te Weesp, maar deden, alvorens naar Soest- dyk te vertrekken, een rytoer door de inder haast versierde straten, hartelyk toegejuicht. Twee minuten over zevenen verlieten ELH. M.M. Weesp, om zich huiswaarts te begeven. *8 Avonds was hot in Muiden vrooiyk. Op de straten was het vol en de menschen zon gen, dansten en sprongen. Vooral de visschers uit do buurt, in hun typische kleederdrachten, verhoogden het effect. Nog tot zeer laat in den nacht duurde de feestvreugden Gemengd Nleawii Aan de telephoon alhier zjjn aangesloten: onder No. 405: P. L. Huppertz, Heeron- straat 54; onder No. 406P. L. Huppertz Co., stoomschoenfabriek, Zoeterwoudscheweg. Doze week werden op „Rhynzigt" genomen 635 zwembaden door heeren en 104 door dames. Temperatuur van het water 20° Celsius. Het personeel der Kon. NederL Goud- en Zilverfabriek der heeren Van Kempen, te Voorschoten, vertrok hedenmorgen te zeven uren per spoortrein naar Baarn. Tevens zou het oen bezoek brengen aan Soestdyk, alwaar zyn muziekkorps eenige nummers zou uit voeren, waartoe vooraf vergunning is ge vraagd en gekregen. Vooraleer zy Baarn be reikten, zouden de gezellen aan een der tus- schenstations uitstappen en een rytoer maken van een paar uren. Te Amsterdam zou ge dineerd worden. Te elf uren hedenavond arri- veeren zy wederom te Leiden. De directie der Haagschepor- 8eloin- en kunstaardewerk-fabriek Rozenburg heeft besloten op haar kosten en onder haar leiding aan een negental harer schilders gele genheid te geven een ö-daagsch bezoek te brengen aan do wereldtentoonstelling te Parys. Het vertrek is bepaald op Vrydag 17 Augustus a. 8. By de op 16 en 18 Aug. e. k. te Clingendaal te houden rennen en draveryen zullen in het geheel resp. 83 en 75 paarden medeloopen. Gistermiddag is tusschon Zand- voort en IJ muiden aan het strand gevonden het lyk van een persoon uit Scheveningen, die sedert ©enigen tyd werd vermist en voor het vinden van wiens lyk f 60 was uitgeloofd. Te Gouda is een 87-jarige levens lustige man nog oen half uurtje gaan zwem men. Het bekwam hem goed. Te Rotterdam is gisternamiddag de 40-jarige tuiniersknecht H. J. M., wonende in de Fabriekstraat, met een gebroken been en inwendig gekneusd door het omvallen van een heistelling in hot Ziekenhuis gebracht. Deze man houdt zich met zyn 17-jarigen zoon, wanneer hy geen tuinierswerk te verrichten heeft, bezig met grondwerk. Zoo waren beiden gistornamiddag bezig op den hoek van de Ochterveldstraat en van don 's-Gravendykwal, waar een nieuw huis gezet wordt en waar men daarvoor aan het heien is. Terwyi de 7 personen, by de heistelling behoorende, hun werk verrichtten en H. J. M. met zyn zoon aan het grond graven waren, brak eensklaps een der palen van de stelling, die den heier S. toebehoort, middendoor. Het gevolg was dat de geheele 6telling plotseling omsloeg. De 7 by de stelling behoorende mannen kon den zich intyds bergen, doch minder gelukkig waren vader en zoon M. Eerstgenoemde word, zooals gezegd is, naar het Ziekenhuis gebracht en de zoon kreeg vermoedelijk een der uit einden van een paal op het achterhoofd, met het gevolg dat hy op de plaats dood bleef. Het lyk is voor de gerechtelijke schouwmg naar het Ziekenhuis overgebracht. By onder zoek bloek alras, dat het breken van eender palen toegeschreven moet worden aan do mindere deugdelijkheid daarvan; de buiten kant van den paal is nl. min of meer verteerd. De politie heeft dit een en ander by proces verbaal geconstateerd. (N. E. C.) De heer Boers, apotheker te Gouda, publiceert de volgende waarschuwing: „Heden ontving Ik uit Scheveningen een rood gazen zakje met schelpen. Daarin be vonden zich tal van mooie zaadjes, die echter zeer gevaarlyk zynl Zo staan bekend onder verschillende namen als: Jequirityzaad, Am sterdamsche weeskinderen, Abrizaad. Het zyn 8charlakenroode, eironde zaden, met een zwarte vlek en mooi glad on glanzend, afkomstig van de Abrus precatorius, een plant uit onze overzeesche bezittingen. Deze zaden schijnen thans aan het strand te Scheveningen met de schelpjes door kin deren te worden opgezocht on zouden zoo tot onaangename gevolgen aanleiding kunnen geven". (Dagbl. vGouda.) By de te "Wateringen gehouden harddravery door paarden van inlandscli ras, die nooit oen prys gewonnen hebben, om een prya van f 75 en twee premiön van f 25 en f 10, werd de prys gewonnen door het paard van J. Georeen te Woerden, beryder S. Wys- man, en de premién door de paarden van J. P. Mooyman te Stompwyk, beryder A. Do Yreede, en van wed. L. Duinisveld te Wate ringen, beryder N. Duinisveld. Tegen den 23-jarigen bootwerker W. De J. en den 39-jarigen lossen werkman A. v. D. te Rotterdam werd gisteren door het O. M. by de rechtbank te Rotterdam 8 maanden gevangenisstraf geöischt, omdat zy niet-stakers zouden hebben mishandeld. Ook een jubileum! Do Ned.- Herv. Gemeente te Meliskerke is thans 25 jaar vacant. (Utr. Dbl.) De haan als redder. Een eigen- aardig geval van vrouweiyke onvoorzichtigheid on van dieriyk medeiyden speelde zich dezer dagen af in het dorpje R. (gom. Dantumadeol in Fr.). Een vrouw had nL 14 kipeieren in oen eendennost gelegd om te laten uitbroeden. Dit slaagde heel goed. Toon de kuikens be gonnen te loopen, werden zy door de pleeg moeder uitgenoodigd om mee te gaan en het zwemmen te loeren. Ze waren gewillig, doch, helaas 1 de beoefening dor zwemkunst was een sport, die boven hun vermogen was, en dan ook ongelukkig af, Toen de vrouw bemerkte, dat de eend met de kuikens vertrokken was, werd zy ongerust en begon te vermoedeD, dat zy onvoorzichtig gehandeld had om een eendvogel als pleeg moeder aan te stellon over jonge kippen. Zy ging het veld in om de vermisten te zoeken. Met kloppend hart ging zy den slootkant langs. Het duurde niet lang of zy zag de eend op het water dryven on verbeeldde zich ook dat er kuikens ronddreven. In de grootste haast kwam til den kleinen te hulp, doch reeds te laat. Er waren reeds een viertal verdronken. Zy vischte nog enkele verkleumde stumpords uit het water op en nam die met de andere, die nog op het droge waren, in haar wollen boezelaar. Haar hart bloedde by het zien van die natte, byeengepakte diertjes. Thuis gekomen bracht zy de kloinon in de nabyheid van den haard om droog on warm te worden en strooide wat boekweite- goxt voor hen uit. Wat zou er van die arme diertjes worden? Toen zo wat opgekoesterd waren, bracht zy zo In het achterhuis en overlegde hoe ze het best den nacht zouden doorbrengen. Maar nu kwam er onverwacht uitkomst. Zy had een haan en deze zag dadelyk wat er aan de hand was en wat er haperde. Met verandering van stom, zoo goed mogelykeen hen, die de kuikens byeenvergadert, naboot sende, zei hy klok, klok, klok, en spreidde zyn vleugels uit, zooals hy dat wel de kip pen, waarmode hy dageiyks had omgegaan, had zien doen. En als by instinct kroop het hulpbehoevende tiental qnder zyn vlerken. En lederen dag was hy' hun geleider en iederon nacht dekte hy hen toe tegen gevaar en koude. De kuikens groeiden voorspoedig op. En moeder de vrouw beloofde zichzelf, dat zy nooit weer byeen zou voegen wat niet by elkaar behoort. Maandag heeft, aldus schryft men uit Dinksperloo aan de „Arnh. Ct.", onze burgemeester, die 's avonds te voren van een reisje huiswaarts was gekoerd, op weinig burgemeesterlijke wyze den ingezetenen doen hooren en zien, dat hy den gemeenteveld wachter diens getuigenis voor de Arnhemsche rechtbank in zake het voorgevallene op Pinkster zondag zeer euvel neemt. Te 9 uren des ochtends ongeveer, toen Raadhuis en secretarie reeds geopend waren, werd in de straat, grenzende aan het kerkplein, waar het Raad huis staat, een geschreeuw en lawaai ver nomen, dat blykbaar uit het Raadhuis kwam. Op het gerucht afkomende, konden nieuws gierige ingezetenen duidelyk hooren, hoe de burgemeester den veldwachter toesnauwde, terwyi anderen getuigen waren, hoe de burge meester dien ambtenaar uit het Raadhuis trachtte te dringen, waardoor tuBschen hen een worsteling ontstond. Welk een indruk dit stichteiyk schouwspel op de toeschouwers maakte, kan men zich voorstellen; tot ver hooging der waardigheid van onzen blykbaar heetgebakerden burgemeester zal hot moeilyk kunnen strekken. Uit Goedereedo meldt mendd. 2 Aug. aan de „N. R. C.": Hedennamiddag is alhier een plaatsvervanger van den zieken directeur van het post- en telegraafkantoor aangekomen, zoodat de dienst weer zyn gewonen loop heeft hei-vat. Heden zyn er weer drie dysenteriolyders aangegeven, zoodat hun getal thans 28 be draagt, verdeeld over 14 gezinnen. Met uit zondering van één gezin aan 't Havenhoofd wonen al de besmette gezinnen in de kom der gemeente. Men meidt uit Zype: De voor enkele jaren nieuw gebouwde boerenplaats van J. C. De Wit, staande aan den Zyperdyk, naby Callantsoog, is geheel afgebrand. Yan den inboedel is niets gered kunnen worden. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. De officier van justitie te Middel burg verzoekt opsporing, aanhouding en be richt van A. L. Roest, geboren te Zwolle 26 Maart 1874, secretaris der „Socióté Anonyme des Forces et Aciéries neerlandaises" te Ter- neuzen, voortvluchtig. Hy wordt verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan ver duistering in die betrekking van ongeveer/' 600. Gisternacht ia onder Goirle zokero uit Tilburg, die mot een drietal personen aan het stroopen was, by zyn verzet tegen zyn arrestatie door den rijksveldwachter Peters, door dezen met een geweerschot ernstig in den rug verwond, waardoor hy in hot gasthuis moest worden opgenomen. Een ge weer, een haas en een lichtbak werden in beslag genomen. De mailboot van de Harwichlyn kwam hedenmorgen wegens den storm met 40 minuten vertraging te Hoek-van-Holland aan. Volgons de „H erald" zal do dochter van oen zeer bekend effectenmakelaar, Maurits Traubman, to Nieuw-York, in het huwelyk treden met graaf Jan Samuel Yan Limburg-Stirum, afstammeling van het lid van het beroemde driemanschap in de dagon van 1813. Een zuster der bruid, Sophia Traub- i man, is op era-zangeres. Voor de toekomstig e bezoekers der wereld-tentoonstelling te Parys zal het zeker aangonaam zyn to vernemen, dat de toegangskaarten, de z.g.n. tickets, reeds van 1 frank tot 30 centimes gedaald zyn, zoodat zelfs op de dure feest-avonden by vier entreo- tickets de prys slechts 1.20 frank bedraagt. Hiermede is echter do daling nog niet klaar; immer8, er zyn meer dan 60 millioen too- gangsbewyzon in de wereld gebracht en ook geplaatsthet aantal bezoekers, dat van af den lsten November van 40 tot 60 millioen ge schat wordt, reikt voor deze 60 millioen kaar ten te minder uit, daar zich onder dezo een massa niet-botalenden, als ambtenaren, be dienden, journalisten on dergelyke houders van vrykaarten bevinden. Daar nu niot aan te nemen is, dat do bankiers, kooplui en tus- 8chenhandelaars, die het debiet dor tickets overgenomen hebben, ze als aandenken zullen willen bewaren, zo kunnen niot ingewisseld worden zoo zullen zo wel binnen een kort tydsverloop als scheurpapier op een markt komen. Der tentoonstellingsadministratie kan deze daling uit een financieel oogpunt onvor- 8chillig zyn, want ze heeft de 60 millioen franken, daarvan afgetrokken de bankiors- onkosten, in haar zak. Het verlies zal dus door de tegenwoordige bezitters der tickets, die met hun tickets zyn blyveu zitten, ge dragen moeten worden. Ten slotte zal hun wol niets anders overblyven dan ze aan de Parysch© arbeiders-bevolking te schenken, Tot^ aan het begin dezer maand bedroog hot aantal bezoekers 13 millioen, waaronder naluurlyfc* het niot onbelangryk aantal der boven vermelde niot-botalenden; ruim genomen zou dus het getal dor gebruikte tickets 12 millioen be- dragen. Twee meisjes (zusters) van twaalf en een van twee en twintig jaren, die op het strand by Dainkerken gingen badon, zyn door den stroom modegosleept en verdronken. Hotzoifdo overkwam tweo soldaten in ds Bovon-Loire. Dortig kinderon door don b 1 i k- som getroffen. In de nabyheid van Dremmen, aan hot Christianiafjord, sloeg, naar de Noor- weegsche correspondent der „Allg. Wiss. Bor." modedeelt, voor eenigo dagen de bliksem in oon schoolklasse, waar <io onderwyzer en ongeveer 30 schoolkinderen aanwezig wzron. De byzonderheden van deze gebourtenis zyn zoo eigenaardig, dat zy hot hoofdstuk van do luimen van den bliksem weer met oen niouw vermeerderen. Terwyi buiten het onweder losbrak, hadden de kinderen juist hun vry kwartiertje en waren, in de verschillende klassen verstrooid, bezig mot 6pelon en het nuttigen hunner boter hammen. Plotseling werd een hevige knal gehoord on tegelykertyd vulde de kamer zich met roet, asch en een sterk blauwachtigen rook mot een eigenaardig scherpen geur. Door den rook kon do onderwyzer duidelyk zien, hoe alle kinderen als by een hypnose vor- 8tyfdon en de vingers uitspreidden. Daarna vielen zy allen met óón slag tegen den grond, gedeeltelik als dood schynenclo, gedooltely'k ook in stuiptrekkingen. De onderwijzer, die zelf door den enormen luchtdruk half verdoofd was, zag het voorgevallene in de klasse ala op een grooten afstand. Daarop volgde een oogenblik een doodelyke stilte als van een kerkhof. Deze seconden brachten hem tot het bewustzijn van zyn toestand en tot hot gevoel zyner verant woordelijkheid. Met moeite sleepte hy zich naar de deur en deed die open. In dit zelfde oogenblik stieten eenige der kinderen een vreeselyken gil uit. Toen hulp opdaagde, bevonden alle kinderen zich in een merkwaar- digen toestand. Aan allen waren duidelyk sporen achtergebleven van de werking van den bhksem. De meesten konden niet hooren, anderen waren den verstikkingsdood naby, daar zy in het moment der catastrophe juist een mondvol brood genomen hadden. Kleedereiy en schoenen waren vaneengescheurd, velen hunner hadden donkere vlekken en strepen op armen en beenen, het gelaat, vooral in da omgeving van den mond, was blauw. Niet tegenstaande dus na al deze ken teekenen als vaststaand aangenomen moest worden, dat alle kinderen door den bliksem waxen getroffen, en velen eerst na urenlange bemoeiingen weder tot hun volle bewustzyn konden worden teruggebracht, herstelden merkwaardigerwijze allen naar verhouding in betrekkelyk korten tyd en zonder eenig blyvend nadeelig gevolg voor de gezondheid. Een nieuwe Italiaansche mis- dadigers-vereeniging. Uit Napels wordt geschreven: Voor het gerecht te Palmo, Calabriö, is sedert 14 dagen een reuzen-proces hangende tegen een groote misdadigers-vor- eeniging; 248 personen zyn aangeklaagd, waaronder slechts 2 vrouwen. Ongeveer 200 personen zyn reeds veroordeeld, en als men de getuigen, de politie en de openbare mee-' ning mag gelooven, vormen de 460, die reeds in handen der justitie zyn gevallen, slechts een klein deel van de misdadigersbonde, die daar de streek onveilig maakt. Het geheime gezelschap is, volgens de volledige statuten, in drie afdeelingen verdeeld: de eerste „la Maggiore" is die der Camorristen, die het uitvoerend bestuur vormen en de winst ver doelen; de tweede „la Piccola" is die der „picciotti", die by de in-dienst-treding als gift een spel kaarten en een mes ontvangen; zy voeren do bevelen der Maggiore uit en wor den Camorristen, wanneer ze zich door byzonder roemryke daden onderscheidende 1 derde afdeeling vormen de „eere-jongelingen", de nieuw geworven leden. Yan de tdeine afdeeling („Piccola") komt men in de grootere („Maggiore") door de „bloedproef", d.i. wan- 1 neer men den een of anderen mensch met het mes aanvalt en het bloed van den ver- wonde opzuigt. De vereeniging veroordeelt de l ongehoorzamon of verraders tot geldstraffen 1 of tot do doodstraf, en de namen van de vol- trekkers van het vonnis worden door het lot bestemd. "Wie iets op zyn geweten heeft, wordt voorloopig van zyn post ontheven en in beschuldiging gesteld; wanneer zyn uit stooting uit den bond besloten is, wordt hy „eerloos" en is gedurende zyn gansche leven! 3an vervolgingen van iedere soort blootgesteld.1 Als het vonnis niet aan dengene kan worden voltrokken, die het verdiend heeft, moeten zyn bloedverwanten tot het zevende geslacht daar voor boeten. Dat is do hoofd-inhoud van do statuten dor „picciotteria". Yeol misdaden, die door de vereeniging begaan worden, werden in het goheel met openbaar, doordat zy, die door diefstal, roof, enz. schade gelodon hadden, do wraak van den bond vroesdon. (17. D.) Een Deensch grondbozittor Bache te Aarhus had dezer dagen eenigo vrieuden tot een diner uitgenoodigd, on het foest verliep op de vrooiyk8te wyze. Nauwelijks echter waren do gasten van tafel opgestaan, toon zy allon hovigo pyn voelden en ernstig ziok werdon. Medische hulp was snol ter plaatsen niettegenstaande alle in hot werk gestolde, pogingen, golukto het toch niet depynonvanj de zieken te vorzachton. Integendeel word' hun toestand erger en don volgendon dag; 8tiorvon do grondbozittor, zyn stiefmoeder, zyn vrouw, de dochter an de zuster. Yan de andero gasten zyn nog vorscboidone zóó zwaar ziek, dat aan hun behoud gotwyfeld wordt,1? Dat een vergiftiging het treurige ongeluk voroorzaakt hoeft, was buitea twijfel; echter, kon men niot constatocrcn welke spijs do ziekte voroorzaakt had. Do aa't3on mosnden, eerst, dat bedorven vleosch do oorzaak was,( maar eon nauwkeurig onderzoek had niets verdachts opgeleverd. Eerst later kwam voor den dag, dat de koukenmoid, om oen pudding klaar to maken, arsenicum in plaats van suiker gebruikt had. In do provisiekamer, bevond zich arsenicum, dat mon als raltengift; gebruikte, en do keukenmeid had do stoffen verwisseld. Door doze noodlottige dwaling zyn tot nu toe zeven personen, oen geheelo familie om het leven gebrast.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2