N". 12406 Saterdag 4 Augnjgtns. A0. 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nouimer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 4 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per port J 1.40. Afzonderlijke Nommers J y 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTto; Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17{. Grcotar* lettors naar plaatsruimte. Voor het intxissceron buiten do a Lad wordt ƒ0.05 berekend. Ollloieele Kennisjjovlngen. Eurgemeeetar on Wetbonders van Loidon; Gezien het adroe ran EDUARD IJDO, hondonde Terzo.k om TerganniDg tot uitbreiding van de Boek en Steendru*k.ru aan do Hoogland oho K&rkgraoht :Loek Eo^penhinketeeg No. 4, kadastraal be end Sectio I No. 2278, door vervanging van den be- •Btaandou gaamotor van 2l/a PK., door ien van 8 paardokraoht; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven by deze kenma aan het publiek, dat ge noemd verzoek met èe bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ie; alsmede, dat op Zaterdag 18 Aug. a. e., 's voormindaca te elf uren, op bet Raadhuio, gelegenheid zal worden gegeven 'om bezwaren tegen dat verzoek in te brongen. Burgemeester ou Wethouders voornoemd, Leidon, H. O. JUTA, Wetb., loc.-Bargemeester. 4 Aug. 1900. VAN HEYST, Secretaris. Art 4 der Hinderwet Oprichting «en gemeentelijke slachthuizen. Onder dit opschrift bevat het „Weekblad voor de Burgerlijke Administratie", onder redactie van mr. H. Vos, advocaat te Leiden, 'het volgende artikel, dat, met het oog op de !hier tor stede bestaande plannen, wel van 'belang genoeg kan geacht worden er in 'ruimeren kring kennis van te nemen; „Aangaando de beantwoording van de vraag, of, zoo van gemeentewege een slachthuis van vee, hetzü algemeen, hetzij van zekere Boorten van vee in het bijzonder, beschikbaar wordt gesteld voor algemeen gebruik, de gemeenteraad bevoegd is, bij verordening het gebruik van dat abattoir in dien zin ver plichtend to maken, dat het, op straffe als bij art. 22a der Hinderwet is bepaald, aan een ieder, dus ook aan hen, door wie vroeger krachtens vergunning een particuliere slachterij is opgericht en die deze nog in gebruik hebben, !vorboden is elders dan in het gemeentelijk slachthuis vee te slachten van de soort als i voor het slachten waarvan dat abattoir bëstemd ;is, blijft immer verschil van gevoelen heer- ;schen. Die vraag is door ons steeds toestem mend beantwoord. Indirectelijk bevatten ook 'de minist. beschikking van 23 Oct. 1882, ,No. 4692, en het K. B. van 20 April 1883, No. 11, een bevestigend antwoord. Yan een ander gevoelen is daarentegen de heer L. F. G. P. Schreuder, die in „Themis" jg. 1895 blz. 466 492 en jg. 1896 blz. 1 38, eenige beschouwingen aan de toepassing van enkele ^bepalingen der Hinderwet wijdt en lietvraag- ipunt, waarvan hierboven de rede is, op blz. 27 ;volg. van laatstvermelden jg. van „Themis" 'bespreekt. Hetgeen S. tot ondersteuning van •zijn gevoelen aanvoert en waarvan het gewicht .door ons geenszins wordt ontkend, heeft ons niet gebracht tot een andere meening dau wjj vroeger ter zake hebben voorgestaan. Sedert heeft de quaestie der oprichting ,van gemeentelijke abattoirs, gepaard met een verbod als bovenbedoeld, by de Raden van 'verschillende gemeenten een punt van over weging uitgemaakt. Bevreemden kan dit niet, 'nu schier allerziJds in wetenschappelijke ver- eenigingen, welke bevordering van den alge- meenen volksgezondheidstoestand ten doel ihebben, het in het leven roepen van gemeen telijke slachthuizen en de opheffing van de ter plaatse bestaande particuliere slachterijen jis en wordt aanbevolen als een maatregel, door de zorg voor den openbaren volksge- zondheidstoostand vereischt. In het Congres voor openbare gezondhoidsregeling, in Sep tember 1897 te Amsterdam gehouden, werd jde wenschelijkheid uitgosproken, dat een ;wet tot stand kome, die de gemeente ver- plicht tot het instellen eener vleeschkeuring, en de stichting van een abattoir althans voor gemeenten met meer dan 10,000 zielen ver- i plichtend stelt. Dit laatste onderwerp werd onlangs breedvoerig besproken o. a. door Dr. ,D. A. De Jong, rijks-veearts te Leiden, in :een bijeenkomst van de Haagsche afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. iDe quaestie der oprichting van een abattoir, 'met verbod tot verder gebruik van de aan wezige particuliere slachtplaatsen, is thans ook in de gemeente Leiden aan de orde, ten 'gevolge van het onlangs aan don Raad inge- idiend, in Septomber e. k. te behandelen, ont werp eener verordering op dit punt. Naar aanleiding van een en ander is by ons de vraag gerezen, of het, by het op 'wetteiyk. gebied bestaand verschil van gevoelen jomtrent de grenzen der bevoegdheid van de •gemeenteraden in deze belangryke aangelegen heid, niet nuttig zou zyn, in onze kolommen de geschiedenis der wording van art. 4 der Hinderwet mede te deelen, om leden van gemeentebesturen en anderen, die belang by de zaak hebben en niet beschikken over het By blad van de „Staatscourant" van de vyf hier in aanmerking komende jaargangen, en om deze reden niet in de gelegenheid zyn volledig kennis te nemen van hetgeen dien aangaande tusschen Regeering en Volksver tegenwoordiging verhandeld is, daartoe de gelegenheid te verschaffen. Bekendheid hier mede kan noodig, althans nuttig zyn ook voor lezers van ons blad, gevestigd in ge meenten, waar de oprichting van een slachthuis voor algemeen gebruik en, in verband daar mede, de vaststelling van een verordening in bovenbedoelden zin, haar beslag nog niet hebben verkregen of nader in overweging genomen mochten worden. De by oris gerezen vraag hebben wij ge meend toestemmend te moeten beantwoorden, doch de beperkte ruimte van ons blad noopt ons, ons te bepalen tot de zg. parlementaire stukken. Voor de betrekkolyke beraadslagingen in de Tweede Kamer moeten wy verwyzen naar het By blad van de „Staatscourant" 187475, II, blz. 12031286, aangezien mededeeling ook hiervan te veel ruimte zou eischen en overigens de inhoud in hoofdzaak dezelfde punten betreft, welke by de schrifte- lyke behandeling ter sprake zyn gekomen." In een volgend nummer nu zal mr. Yos die parlementaire stukken zoo volledig moge- ïyk trachten weer te geven. Ingevolge de artt. 3 en 4 der wet van 5 April 1870 moet vóór den laten September a. s. door den Gemeenteraad aan den Com missaris der Koningin een opgave worden ingezonden voor de benoeming van drie leden van het college van zetters voor 's Ryks directe belastingen, bestaande uit tweemaal zoovoel personen als er leden te benoemen zyn. Op den laatsten December van dit jaar moeten volgens den rooster aftreden de heeren J. Wilhelmy Damstó, W. Kok en P. J. Groen, die evenwel dadeiyk herbenoembaar zyn. B. en Ws. geven den gemeenteraad daarom in overweging tot de vaststelling van de dubbeltallen over te gaan, waarvoor de vol gende aanbeveling wordt aangeboden; I. lo. Jan Wilhelmy Damsté, wonende te Leiden, sigarenfabrikant, geboren den 4den Maart 1869. 2o. Gerard Willem Zandvoort, wonende te Leiden, vleeachhouwer, geboren den 19den Juli 1849. IL lo. Willem Kok, wonende te Leiden, architect en timmerman, geboren den 18den Januari 1833. 2o. Barend Egbert Spyker PHz., wonende te Leiden, kruidenier, geboren den 4don December 1859. HI. lo. Pieter Jacob Groen, wonende te Leiden, zonder beroep, geboren den 24sten September 1828. 2o. Govert Yan Driel, wonende te Leiden, architect, geboren deu llden Sep tember 1853. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoekschrift van den heer R. Koekkoek deelen B. en Ws. mede, dat hun by onder zoek gebleken is, dat de dochter van adressant den lsten Juni de lessen der Kweekschool voor Onderwyzeressen nog heeft gevolgd en de directeur der Kweekschool eerst in de 2de helft der maand Juni bericht heeft ontvangen, dat zy de Kweekschool zou verlaten. Aangezien dus het laatste kwartaal reeds was ingegaan vóórdat mej. Koekkoek de school verliet, kan geen teruggave van school geld worden verleend, daar ingevolge de ver ordening het schoolgeld over volle kwartalen verschuldigd is. Zy geven daarom in overweging af wy zond op het verzoek te boschikken om opheffing van hot belastingpapier van een kwartaal schoolgeld, loopende van 1 Juni ulto. Augus tus 1900. De commissie van flnanciön deelt mede, dat zy tegen de in haar handen gestelde staten van af- en overschryving, dienst 1899, van het R.-K. Armbestuur en het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis geen bedenkingen heeft. Zy adviseert dus die staten goed te keuren. De Leidsche Athletiekvereeniging „De Sportman", alhier, geeft den gemeenteraad per adres kennis: „dat zy tot het beoefenen van het „voet balspel" (welke sport ten,hoogste ten goede komt aan allen, wien het bevorderen van 's Lands Weerbaarheid tor harte gaat) een terrein, geschikt om dat spel te beoefenen, dringend noodig heeft; „dat zy tot nog toe niet hoeft mogen slagen in het vinden van zulk een terrein, doch „dat, indien het den Raad mocht behagen adressanten daartoe een stuk van het achterste gedraineerde gedeelte van het z.g. Schutters veld ten gebruike af te staan, zy die moeilyk- heid zou overwonnen hebben. „Redenen, waarom zy den Raad eerbiedig verzoekt haar gemeld terrein voor 3- a 4-maal per week voor dat doel te willen afstaan." Onder overlegging van dit verzoek stollen B. en Ws. den gemeenteraad voor daarop af wijzend te beschikken, daar blykens het in de Leeskamer ter inzage liggend schryven van den kolonel, garnizoens-commandant, tegen inwilli ging daarvan, uithoofde van do daarby be trokken dienstbelangen, overwegend bezwaar bestaat. Voor het examen Fransch lager onder- wys is geslaagd de heer A. Meerburg, van Leiden. —Mej. A. J. Yan Loghem, directrice der parti culiere meisjesschool te Soerabaia, is tot herstel harer gezondheid met eenige maanden verlof alhier teruggekeerd. Onze vroegere stadgenoot de heer J. T. Hessels, ingenieur-verificateur van het kadas ter te Groningen, werd by ministerieel besluit van 18 Augustus 1860 benoemd tot adspirant- landmeter van het kadaster, en zal dus over enkele dagen het heugiyke feit zyner veertig jarige ambtsbediening herdenken. Te '8-Gravenhage is op 48-jarigen leeftijd overleden dr. P. Broekhoff Ja., gep. off. van gez. lste kl. der Kon. Nederl. Marine. De heer Broekhoff was o. a. in zyn ruim 15-jarigen diensttyd gedetacheerd in 1891 te Leiden, waar hy belast was met den geneeskundigen dienst by het personeel van de Kweekschool voor Zeevaart. Het volgende jaar was hy ge detacheerd te Rotterdam en aldaar belast met den geneeskundigen dienst aan boord van den daar gestationneerden oorlogsbodem en by het 3de bataljon mariniers. Na een paar reizen werd de heer Broekhoff in 1895 geplaatst in de directie der marine te Willemsoord en belast met den geneeskundigen dienst by het Kon. Instituut, 'sRyks werf en de kazerne der afdeeling mariniers aldaar. Eerst weinige weken geleden, den 16den Juni jl., verliet hy om gezondheidsredenen den dienst. Zooals bekend is, zullen HH. MM. de Koninginnen op 22 Aug. een bezoek brengen aan de gemeente Deventer. Zy zullen des middags te één uur aan het station van den Staatsspoorweg anïveeren en van hier naar het Stadhois ryden, alwaar de stoet tegen drie uren zal aankomen. Onderweg zullen bezichtigd worden het SL-Geertruiden-gasthois, het Groote en Voorster-gasthuis en het Burgerweeshuis. Gedurende een uur zullen zy zich op het Stadhuis ophouden en begeven zich dan naar het tentoonstellingsterrein, waar twee uren zal worden vertoefd, terwyl zy tegen halfzes naar het spoorwegstation terug- ryden, om weder naar Soestdyk to vertrekken. Op verzoek van den staatssecretaris der Zuid-Afrlkaan8che Republiek wordt voor oen daartoe aan te wyzen Nederlandsche Roode- Krui8-ambulance verlof verleend om nog tot Januari 1901 in Zuid-Afrika te blyven. De inspecteur der genie gen.-majoor Panthaleon baron Van Eek vertrok heden naar Haarlem. By koninkiyk besluit ia benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accynzen te Ny kerk c. a. de heer M. E. Yan Lidth de Jeude, thans ontvanger derzelfde middelen te Bode graven c. a. Do Koningin-Moeder zal 8 of 9 Aug. voor eenige dagen naar Seegenhaus by Neuwied gaan om da Vors tinmoeder van Wied te bezoeken. De gemeenterekening van 's-Gravenhage over 1899 is vastgesteld in ontvang op 5,783,607.63V, en in uitg. op f 6,490,273.76, zoodat het batig slot bedraagt 293,333.87 l/v In dat saldo hebben dq gewone middelen een aandeel van f 276,927.59en de buiten gewone van f 16,406.28. De gewone ontvang, hebben 164,754.69 meer opgebracht dan de raming en de buiten gewone ontvangsten zyn f 901,322.46 beneden het ramingsbedrag gebleven. De gewone uitgaven zyn f 122,172.90 be neden de raming gebleven en de buitengewone uitgaven hebben 917,728.73 minder bedragen dan begroot werd. De dienst der waterleiding sluit met een goed saldo van f 92,967.83 op een ontvangst- cyfor van 678,473.47V,. Voor het gemeente-ziekenhuis werd uit gegeven 167,799.49, waartegenover een ontvangst van 9310. De erfprins en erf prinses van Baden hebben reeds eenige concerten ln de Kurzaal te Scheveningen bygewoond. Uit het 34-tal sollicitanten voor Hoofd der Christelijke school to Nieuwveen zyn door het bestuur dier inrichting op het 6-tal ge plaatst de heeren: E. J. De Bruin, te Am sterdam; J. De Jonge, te Nieuw-VennepA. Veefkind Jr., te Leiderdorp; K. J. G. v. d. Wal, te Ierseko; 3. Lanting, te Amsterdam, en A. Yan dor Haar, te Broek-op-Langendyk. Uit dit 6-tal ia ten slotte een 3-tal gefor meerd, bestaande uit de heeren: S. Lanting, E. J. De Bruin en J. De Jonge. Yan de benoeming zal later kennis worden gegeven. De rekening der gemeente Haarlem over 1899 sluit met een totaalontvangst van 1,486,536.23'/,, uitgaaf ƒ1,610,614.761/,, nadeelig saldo ƒ24,078.52. Het nadeelig saldo wordt veroorzaakt door de buitengewone uitgaven, die 100,192.42 meer bedroegen dan de buitengewone middelen, zoodat ten slotte de gewone dienst een batig saldo van ƒ76,113.90 heeft opgeleverd. Z. K. H. de Groothertog van Saksen en H. EL H. de Hertogin van Mecklenburg worden van Maandag tot Woensdag a. s. te Soestdyk verwacht, tot het brengen van een bezoek aan Hare Majesteiten. Yan Zandvoort zyn gisteren vertrokken H..D, H. prins en prinses Heinrich van Wal deck en Pyrmont mot gevolg. Do heer J. Helenua Ferguson, oud-gezant van Nedorland in China, is gisteren in de resi dentie aangekomen en heeft zyn intrek ge nomen in het hotel „Den Ouden Doelen." By het notarieel staatsexamen van 28 Juli—3 Augustus te 's-Gravenhage gehouden, zyn geslaagd: voor het eerste gedeelte de heeren S. Vegter, te Veendam; P. H. Th. E. Van Keeteren, te Sittard; H. A. Broers, te 's-Gravenhage; H. G. Yan Ommeren, te Arnhem; F. W. A. J. Van Peski, te Katen- drechfc, en S. M. S. Yan ötolk, te Bommel; voor het tweede gedeelte de heeren J. H. A. Alpherts, te Arnhejp; J. Wildschut, te Jisp; A H. Lydsman, te Breda; J. G. Koolhaas, te 's-Gravenhage; Th. J. L. Corp oraal, te 's-Gravenhage, en 0. J. M. Heufke, te 's-Gra- venhaga. In de Donderdag gehouden zitting der Synode van de> Ned.-Herv. Kerk was ook ingekomen een verzoek van den heer Gangel, laatst predikant by de Gereformeerde Kerk te Voorat, om rehabilitatie in het ambt van predikant in de Herv. Kerk, uit welk ambt hy in 1887 om zyn overgang tot de doleantie was ontzet. De vraag: Acht men de reha bilitatie van den heer Gangel als leeraar in het belang der Hervormde Kerk? werd door 12 der 17 aanwezige leden ontkennend beantwoord. De Geschiedkundige tentoonstelling van het Nederlandsche Zeewezen werd sedert de opening den 16den Juli 11. bezocht door 4 a 5 duizend personen. Ten bewyze van de groote waarde van velo der inzendingen zy medegedeeld, dat o. a. een schildery van Van der Helst, voorstel lende de buste van den luitenant-admiraal Kortenaer een inzending van het Ryks- museum verzekerd is voor 30,000. Ook onderscheidene andere schilderyen en voorwerpen zyn verzekerd, tot een totaal bedrag van circa 7 ton gouds. Nog steeds komen nieuwe inzendingen de fraaie collectie voorwerpen verryken. Zoo werd onder meer uit Amsterdam ter bezich tiging beschikbaar gesteld een admiraalsstaf van admiraal Van Meppel; een lepel, vork en mes met verguld-zilveren heften in étui, toebehoord hebbende aan De Ruyter, en 6 Loosdrechtsch porseleinen borden met beel tenissen van verschillende zeehelden. HH. MM. de Koninginnen hebben dank doen betuigen voor de, door do „Yereeniging van Nederlandsche Werkgevers" gisteren gezonden telegrammen van gelukwensching. De kapitein-luitenant ter zee J. M. Noorduyn, uit Oost-Indiö in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2de klasse M. K. Medenhach wordt, met 8 dezer, geplaatst aan boord van het wachtschip te Hollevoetsluis. Do op-non-activiteitsteliing van den luitenant ter zee 2de klasse A F. Folkersma met 8 Augustus a. s. wordt ingetrokken en deze officier alsdan geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetaluis. Met gelyken datum wordt de luitenant ter zee 2do kl. A. M. Kan, dienende aan boord van gemeld wachtschip, op non-activiteit gesteld. De adelborst lste kl. by do Koninklijke NederL Marine-reserve J. H. Boersma wordt, met 3 dezer, geplaatst aan boord van het pantserschip „Kortenaer". (Ste.-Ct.) De „German" kwam gisterochtend om halfzeven voor de ponton van de „Zeeland" te Vlissingen, juist op het oogenblik, dat de Arundel Castle" de haven zou verlaten. De „German" had aan boord 252 mannen, 121 vrouwen en 216 kinderen, waarvan er 2 op de reis zyn gestorven. Onder dezen waren behalve ambtenaren dor N. Z.-A. S.-M. een aantal nieuwe burgers van de Zuid-AfrRepu bliek, vroegere Nederlanders, Franschen, Duitschers en Italianen. De meesten hadden veel van hun bezittingen in Transvaal moeten achterlaten of voor een appel en een ei van de hand moeten doen. De begroeting had op dezelfde wyze plaats als met de passagiers der Arundel Castle." Gisterochtend om halftwaalf vertrok het grootste deel der passagiers van de „German" met een extra-trein. Om tien minuten over zessen, dus tameiyk goed op tyd, kwam de trein het station Weesperpoort te Amsterdam binnenryden. Uit een der portierraampjes werd met de vierkleur gewuifd. Toen do trein stilstond, ging er een zwak hoezee op en eenige pas sagiers hieven het Transvaalsche Volkslied aan. Het tooneel, dat daarop volgde, zal wei niemand, die er by tegenwoordig was, spoedig vergeten. By en op het. nauwe perron, waar de trein aankwam, was het voor een oogenblik een onbeschryfiyke chaos. Mannen, vrouwen en kinderen liepen dooreen, zoekende naar hun bagage. Hier stonden vogelkooien, daar lagen hoopen pisangs, verderop valiezen en jassen. Een familie, moe van het staan, zat geduldig op oen hoop bagage te wachten tot vader alle stukken by elkaar had geschommeld. Buiben de contrdle deden zich aandoenlyke tooneelen voor. Een oude vader omhelsde hartstochteiyk zyn zoon, een kerel van zes voet, en beiden rolden daarby de tranen over vloedig laDgs de wangen. Een moeder kon maar niet genoeg haar jongen aanschouwen, en toen by over het slechte eten klaagde, was het: „Wacht maar tot we thuis bennen, dan zal het leed wol spoedig vergeten zyn." Zoo ging het hier, zoo ging het daar. Overal zag men lachende en te geiyk schreiende menschen. Maar er waren ook lange gezichten, die de langverwachten niet zagen komen en nu teleurgesteld naar huis moesten. Yan een dor passagiers vernam de »Tel.", dat do mees to hoofdambtenaren niet met den extra-trein waren meegekomen, doch den sneltrein genomen hadden, die in Amsterdam om circa twee uren aankomt. Ook op de „German" was het eten al niet veel beter geweest dan op de Arundel Castle" en te verwonderen is het dus, dat de meesten en vooral de kinderen er betrekkelijk nog zoo frisch uitzagen. De .p&ssagiors van de ^German" hebben, voor zoover men te weten kon komen, vrijwel dezelfde wederwaardigheden gonad ais <J1~ van de „Arundel Castle". Ook van cfe b-ur-aiming van dit stoomschip werd niets dan lof ge sproken. Aan de „N. R, CL" ontleeuon we nog het volgende: In de eetzaal van hotel Zeeland spraken we iemand, die het aan zyn alimheid to danken had, dat hy niet op Ceyion, maar thans veilig in Ylissingen zat Hij had don geheelon oorlog met de Boeren meegevochten en was ten slotte by Johannesburg krijgs gevangen gemaakt. Yan hot eene station naar het andere gevoerd, kwam hy ten slotte te —fontein aan, waar de Engelschon hot stationspersoneel byeenriepen om het te repatrieeren. Ongemerkt wist hy zich hiorby aan te sluiten en zoo was hy ten slotte te Simonsstad en aan boord van de „German" gekomen. Het vervoer door den Yrystaat en de ELaapkolonie was weer meest door middel van open trucks gegaan. De meeste reizigers hadden echter door de reis niet geleden, want zy zagen er gezond en opgewekt uit. In den trein, die om 9.35 van hot station Ylissingen vertrok en waarmede reeds eco aantal verdrevenen vertrokken, spraken wö iemand, die na den oorlog burger was ge worden en door de Engelschec «ie. PreUMia was gezet, waar hy een goede betrekking had. Wy vroegen hem, hoe het in Pretoria '«ras toegegaan, nadat de EngobvJaen er wvou binnengetrokken. Over het aigemoec vieiovor de houding van de Engelscbe oïflcwr»ji, niet te klagen, zei hy; vooral tegencve? vroowen waren zy beleefd. De maarschalk-provoost was eens te kort geschoten in beiec/dNüd tegenover een Boeren-vrouw, dop zyn kan toor kwam, maar zy leerde hem spoedig betore manieren. „Toen Erasmus en andore Boeren-generaals hier zaten," merkte zy vry- moedig op, „waren zy ten minste zoo beleefd om, als er een vrouw binnenkwam, haar een stoel aan te geven". De officier stond op en bood haar een zetel aan. Zy verlangde een pas, om naar haar hoeve terug te koeren, maar de provoost maakte allerlei bezwaren. „Toe nu", drong zy aan, „al3 Botha hier tGmg ls en jelui bent gevangen, zal ik een goed woordje voor u doen".Toen kreeg zy haar pas. We hebben ook van onzen medereiziger zulk een pas gezien; zy luidt: „Pass (naam) unhindered after seven o'clock". Die passen waren tegenwoordig in Pretoria to koop voor 5 shillings. De Tom mies waren, zoo vertelde onze zegs man verder, nauweiyks een paar dagen ln Pretoria, of er lagen er een 2000 ln het hos pitaal. Hy had geen soldaten langs den weg zien liggen; die pikten de ambulances trou wens spoedig op. Men kon hun overigens veel wyemaken, dien Tommies. Zoo vroegen zy overal naar Transvaalsche pennies van 1892. Zij hadden gohoord, en geloofden het, dat er in dat jaar aan de Transvaalsche munt ge brek was geweest aan koper en er toen een alliage gemaakt was van koper en goud. In Simonsstad had iemand zoo'n penny voor een pond van de hand gedaan. Leiderdorp. Gedurende de maand Juli van dit jaar werden alhier geboren 3 jongens en 7 meisjes, overleden één persoon van het mannelyk en 2 personen van het vrouweiyk geslacht, terwyl één huweiyk werd voltrokken. De gewone audiënties van den minister van justitie op Woensdag 8 Aug. en van den minister van buitenlandsche zaken op Yrydag 10 Aug. zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Koning Willem n," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 3 Aug. te Genua; de „Oranjo-Nassau", arriveerde 2 Aug. van Amsterdam to Paramaribo; de „Prins Willem V," vertrok 3 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Lawoe." van Batavia naar Rotterdam, vertrok 8 Aug. van Porim. Alfen. Door den burger/xaerter ie een open bare vergadering van den Raad dezer gemeente belegd tegen Woesdag 8 Aug. a. a,, des voor- middags te halfelf. Hazers wo mie. Do commissie voor de fwat- vieriDg op 31 Augustus a. a. heeft ln haar gisteravond gehouden vergadering besloton, geen subsidie toe te kennen aan drH*WK- woudsche Wielerclub", maar voor dien dag zelf een ringrydery op ry wielen te organise ren en daarvoor uil het Ingekomen bedrag pr|jzen beschikbaar te stellen. Het voorbereidend militair onderricht zal a. e. winter gegeven worden aan den Ryndyk on op het dorp, en wel ln tweV lokalen van ledore gemeenteschooL De leseeo worden zoowel theoretisch als praotisch gegevoD. De sergoantbuksen sjjn gereed gekomen en prachtig uitgevoerd. De inrichting stemt zoo ?6el mogelyk overeeD inet het geweer model '95, by onvo infanterie in gebruik. De trekker veer werkt niet pioteeiing en onyer-^ wacht, maar met geleidelijken overgang, ter-^ wyi het verwyderen van de ledig* huizen door een lichten vingerdruk ln een minimum», van tyd plaats vinUL De schietvereenigb-g heeft twee van dezo schietwapenen ontvan gen. De oefeningen zullen voortaan geregeld gehouden worden op Woensdagmiddag van halfvyf tot zonsondergang. Yoor de eerste maal zullen alle leden en buitengewone leden worden opgeroepen tegen Zaterdagmiddag 11 Aug. a. 8., om te verschynen op het plein der openbare school op het dorp. De werk-

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1