N#. 12401 Maandag 30 Juli. A*. 1900 (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Adellijk en burgerlijk bloei DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. f 1.1 A Franco per post 1.40. Afzondorlyko Noramert 2 2 Z 1*1 n 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieelo Kennisgeying> InkuuileDbelasdog* Burgemeester on Wethouders van Leidon brengen b herinnering, dat met 31 Jali a. e. do eerste termijn vervalt van de Inkomstenbelasting, disnst 1900, on dat tlzoo op den leten Ausustna a. e. ïnioateoa één zesde gedeelte van den aanslag Woot zijn voldaan. Zij Doodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervoigingekoeten, tot de betaling van het versohuldigde ten kantore van den Gemeente ontvanger over te gaan. Lurgomeeater en Wethouders voornoemd, LeideD, H. O. JUTA, Weth., loc.-Burgemeester. S7 Juli 1900. VAN HEYST, Seoretarie. Leiden, 30 Juli. Door de directie der Leidscke Duinwater- Maatschappy is B. en "Ws. medegedeeld, dat die Maatschappij ten gevolge van het steeds toenemend duinwaterverbruik in doze gemeente behoefte heeft aan do beschikking over nieuwo duingronden. Aangezien de terreinen, thans reeds by de Maatschappij in gebruik, destijds op verlangen der Regeermg niet aan de Maatschappij, maar aan de gemeente Leiden in erfpacht zijn uit gegeven, zullen ook weder de nieuwe gronden door do gemeente moeten worden aangevraagd. Do deswege door de gemeente verschuldigde canon zal haar dan weder jaarlijks door de Maatschappij worden gorestitueerd. Mitsdien geven B. en Ws. den gemeenteraad in ovorweging hun College te machtigen aan do Regeering de uitgifte in erfpacht aan de gemeente Leiden, ten behoeve der Leidsche Duinwater-Maatschappij, aan te vragen van do perceelen duingrond, kadastraal bekend onder Sectie A Nos. 4197, 4242, 4244 tot en met 4247, 4255, 4256, 4258, 4474, 4472, 4473, 4717, 4718, 0977 tot en mot 6981, 4269 tot en met 4275, 4277 tot en met 4281, 4283, 4285 tot en met 4287, 4727 tot en met 4729, ,6987 tot en mot 0991, allo geheel en Nos. 4719, 4720, 6974, 7167, alle gedeeltelijk, 'gemeente Katwijk, ter gezamenlijke grootte van 24 H.A. 66 A. en 75 c.M. Don gemeenteraad bieden B. en Ws. aan de hun door den Gemeente-Ontvanger, ingevolge art. 215 der Gemeentewet, overge legd o rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente over het jaar 1899, met bybehoorende bescheiden. Blijkens die rekening hebben de ontvangsten bedragen 1,099,831.45* en de uitgaven 1,103,202.785, zoodat het jaar 1899 een nadeelig slot heeft opgeleverd van ƒ3371.33. Aangezien by B. en Ws. evenmin als bi) hot hoofd der school, bezwaar bestaat tegen het door den heer J. M. Mazurel gevraagd ontslag als 3de onderwijzer, geven B. en Ws. in overweging aan adressant op zijn verzoek, met ingang van 1 September a. s., eervol ontslag to verleenen als 3den onderwijzer aan de openbare school dor 3de klasse No. 3, wegens vertrek naar Den Haag. Geduronde de ziekte en na het over lijden van den controleur dor Bank van Leening P. J. C. Deo, tot aan het optreden |van den nieuwbenoemden controleur A. J. Witmans Abz., dat is dus gedurende ruim een half jaar, zijn de aan die betrekking ver bonden werkzaamheden verricht en de daar mede gepaard gaande verantwoordelijkheid gedragen door den onderkassier S. A. Schoevers. Ook de werkzaamheden van den boekhouder J. G. Den Tonkelaai z\jn ten gevolge van de bovenvermelde omstandigheden gedurende dat 'zelfde tijdvak vermeerderd. De wijze, waarop zy beiden zich van hun verplichtingen gekweten hebben, gaf alleszins reden tot tevredenheid. Het komt commissarissen der Bank billijk voor, dat hun voor dien buitengewoneu arbeid een tegemoetkoming worde toegekend. Zy nemen derhalve de vryheid aan den gemeenteraad machtiging te vragen om als buitengewone toelage uit te keeren: Aan den hoer Schoevers ƒ150 en aan den heer Den Tonkelaar 50, bedragen die zeker zeer matig zyn te achten, doch by welker bepaling commissarissen vermeenden rekening te moeten houden met de omstandigheid, dat de aan hun zorgen toevertrouwde instelling tegenwoordig In niet-bloeiendon toestand ver keert. Met de strekking van dit schrijven kunnen B. en Ws. zich geheel vereenigen, zoodat zy gunstig adviseeren. Echter geven zy in overweging afwyzend te beschikken op hot verzoek van den heer T. H. Ritman, om terugbetaling van school geld voor zyn dochtertje Marie, dat wegens aanhoudende ongesteldheid de meisjesschool lsto klasse sedert begin Maart niet meer heeft kunnen bezoeken, aangezien de verorde ning op de heffing van schoolgelden aan de scholen voor Lager Onderwys alleen by tusschentydsch vertrok dor leerlingen uit de gemeente teruggave van betaald schoolgeld toelaat. Naar aanleiding van het verzoek van den heer P. E. Schotel geven zy verder in over weging aan adressant biliykheidshalvo restitu tie te verleenen van het over het laatste kwartaal voor zyn dochter Marie, eertyds leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, betaalde schoolgeld ten bedrage van 15, aangezien deze de school op 80 April 11. wegens ziekte heeft moeten verlaten. De commissie van financiën heeft tegen de in haar handen gestelde rekening van de Stedelyke Werkinrichting over het jaar 1899 geen bedenkingen en adviseert die rekening goed te keuren: in ontvangst op 14,771.00s, in uitgaaf op 14,229.055, sluitende met een batig saldo van ƒ641.95. Onder overlegging van het desbetreffend verzoek van den heer J. Romanesko, deelen B. en Ws. mede, dat tegen den bouw van het door adressant gewenschte schuurtje by hen geenerlei bezwaar bestaat, zoodat zy in over weging geven aan adressant de by art. 35 der bouwverordening vereischte vergunning te verleenen tot het bouwen van een houten schuurtje, overeenkomstig de overgelegde teekening, achter zyn pand aan de Ryn- kade No. 6. By de heden alhier gehouden openbare verkoop ing van cokes by party en van 10 en 5 H.L. waren de pryzen 7.70 en 3.85. Yoor de akte Engelsche taal (L. O.) is geslaagd de heer J. F. Luycx, te Leiden. Yoor de hoofdakte is geslaagd de heer A. 0. Zyderveld, te Alfen a. d. Ryn. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 's-Gravenhage, werd heden aan besteed het uitvoeren van vernieuwingen en verstratingen op het gedeelte van den Ryks- dag van 'a-Gravenhage naar Haarlem. Minste inschry ver was de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor 12,246. Op de Geschiedkundige tentoonstelling van het Nederlandsche zeewezen te 's-Graven* hage is ter bezichtiging gesteld de gedenk penning, welke op last van H. M. de Koningin geslagen is naar het ontworp van den heer J. C. Wienecke. Van dezen penning zyn ver vaardigd 50 exemplaren in zilver, welke door Hare Majesteit ter beschikking der commissie zyn gesteld tot uitreiking aan de meest ver dienstelijke Inzenders. In do volgende wook zal bökend worden gemaakt aan welke inzenders deze penning wordt toegekend. De penning is vervaardigd door do firma Begeer te Utrecht. De eene zyde vertoont Neptunus met randschrift „Nederland's geschie denis ter zee herdacht", en op de keerzyde staat boven een oud Nedorlandsch oorlogs schip „'s-Gravenhage 1900". Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 26 tot 28 dezer deel 8 candidaten voor de faculteit der god geleerdheid, enz. Toegelaten zyn 6 candidaten, de heeren J. W. Goessens, H. J. M. H. Keiler, H. P. F. M. Manders, A. A. Van Rynbach, B. Vietor en G. J. Zalm. Yoor de faculteiten der geneeskunde enz. werden 7 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zyn 4 candidaten, de heeren: H. J. C. Gadet, J. Lely, L. E. M. Van Oppen, A. M. Kasteleyn. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. Na voort zetting van het examen is van do vorige groep alsnog geslaagd de heer P. J. Reymer voor het diploma A. De officier van administratie der 2de kl. J. P. Zur Mühlen, uit Oost-Indiö in Neder land teruggekeerd, Is op non-activ. gesteld. De kolonel De Bock, adjudant in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin, com mandant van het regiment grenadiers en jagers, zal den dienst met pensioen verlaten. Fad.) Mgr. A. J. F. Mutsaers, president van het Groot-Seminarie te Haaren en proost van kathedraal kapittel te 's-Hertogenbosch, eerst kamerheer van Z. H. den Paus, is, naar de „Tyd" meldt, thans benoemd tot pauselijk huisprelaat. „Het Centrum" meldt nader, dat het ook in do plannen der Regeering zou liggen, om tegelykertyd mot de exploitatie der Staats spoorwegen ook die der overige Spoorweg- maatschappyen door den Staat te doen over nemen. Do heer G. B. Van Krieken, organist van de Ned.-Eerv. Gemeente té Rotterdam, heeft do zeer vereerende uitnoodiging ont vangen, om nog tydena do wereldtentoon stelling té Parys op een of meer der grootste orgels aldaar eonige zyner compositiön per soonlijk te komen voordragen. Deze uitnoodi ging een eer, welke aan niet veel buiten- landsclie organisten zal ten deel vallen is een onderscheiding van te meer waarde, daar zy geschied is op initiatief van den beroemden Alox. Guilmant. Door de classis Dokkum is peremtolr geëxamineerd de eerw. heer M. B. Parlevliet, beroepen predikant te Nes en Wierum, en met algemeene stemmen tot de bediening de3 Woords in de Geref. Kerken toegelaten. 170 manschappen met 10 officieren van de veldartillerie zyn heden van Den Haag naar Den Helder vertrokken. Zy begeven zich aldaar in garnizoen. De gezant van Oostenryk-Hongarye by ons Hof keerde uit het buitenland in Den Haag terug. Mejuffrouw Thérèse Schwartze heeft van onzen consul-generaal te Kaapstad, den heer B. H. De Waal, een brief van dankbetuiging ontvangen namens de krygsgevangenen voor haar milde gaven, waarvoor de burgers zeer dankbaar zyn. Het stoomschip „German" van Kaapstad naar Ylissingen en Londen mot een groot aantal ambtenaren der Nederlandsch-Zuid- Afrikaansche Spoorweg-My. aan boord, is Zatordag-middag te 2 uren- van Teneriffe ver trokken. Do boot wordt ongeveer tegen 2 Aug. te Vlissingen verwacht, terwyl de „Arundel Castle", eveneens N. Z.-A. S.- ambtenaren aan boord hebbende, 26 Juli de Canarische eilanden passeerde en dus tegen 1 Augustus te Ylissingen kan worden ver wacht. Het stoomschip „Prins Willem IY" arriveerde 28 Juli van W.-Indië te Nieuw-York; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Juli Gibraltar; de „Malang", van Java naar Rotterdam, arriv. 28 Juli te Marseille; de „Rotterdam" vertrok 28 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 29 Juli te Suez; de „König" arriveerde 28 Juli van Mozambique te Durban; do „Lombok", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Juli van Suoz; de „Sirius" (Duitsch-Oost-Afrika-iyn) vertrok 27 Juli van Port-Said (thuisreis). Abbcnes (gom. Haarlemmermeer). In het cafó J. Smits, alhier, bad een bestuursver gadering der feestviering plaats. Aan de orde wa3: het vaststellen van den datum van hot a. s. Koninginnefeest plus de feestregeling. Eenparig word besloten, dat het feest aldaar zou vallen op Woensdag 5 Sep tember a. s. en wat het tweede punt betreft, werd de feestregeling als volgt vastgestold: 'b Morgens circa negen uur schoolfeest en na afloop daarvan voor do jongelui: tobbetje steken, blaastrappen, zakloopen en daarna het ringryden, terwyl de commissie alles in het werk zal 6tellen om een goed muziek korps te krygen. Niets meer aan de orde zynde, sloot de Voorzitter de vergadering. liazerswoudo. Naar wy vernemen, zal de beroepen predikant ds. J. J. Van Ingen, van Hedel, behoudens goedkeuring van den consu lent ds. W. Klercq, vaa Koudekerk, by de Ned.-Herv. Gem. alhier in zyn ambt bevestigd worden door zyn broeder, ds. A. J. W. Van Ingen, pred. te Bergschenhoek. Noordwyk. Tegen morgen (Dinsdag)avond acht uren is een openbare vergadering van den raad dezer gemeente uitgeschreven. Op de agenda zyn geplaatst: lo. Ingekomen stukken, 2o. aanbieding gomeonterokening over 1899, 3o. adres van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, om subsidie voor een muziekuitvoering op 2 Augustus o. k., 4o. voordracht college van zetters, 5o. Wyziglng gomeentebegrooting over 1900. Yoor hot voorbereidend militair onder wys hebben zich 21 jongeüeden aangemeld. Oudslioorn. Door het bestuur van den Vrouwgeestpolder onder deze gemeente is de snyschouw over de molenwetering, ringsloot en hoefslag bepaald op Woensdag 8 Aug. a. s. Voorschoten. Het aantal paarden, dat Zaterdag ter markt werd gebracht, bedroeg 747, dat der veulens 21. Dit jaar was voor het eerst het nieuwe verlaagde tarief in wer king, waardoor voor een paard ƒ0.17, voor een veulen 0.10 wordt betaald. XIit <lo „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd de heeren W. H. baron Van Heeckeren van Walien tot burge meester der gemeente Vrijhoeve Capelle en C. G. H. EL Meijer tot burgemeester der gemeente Sprang. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau de heer L. Th. M. hakker, chef der centrale contröle bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, te Utrecht. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, tot officier van go- zondhoid der 2de klasse, do burgergeneeskundigen (artsen) J. A. M. J. Van Leent, C. J. 1L T. Plat, H. W. J. Geünck en G. W. Boland; voor den tijd van vijf jaren, by bot personeel van den go neeskundigen dienst der landmacht, tot reserve- officier van gezondheid der 2de klasse de heeren T. G. Van Niekerk en D. J. Griffijn, artsen. Aan mejuffrouw E. Lambertz, geboren te Hagen (Duitschland), vergunning verleend tot het gevoQ van lager onderwijs, mits zij overigeas aan de daartoe by de wet gevorderde veroisenton voldoet. Min. beschikkingen. Op verzoek, eervol ont slag verleend aan J. P. Van Zon, als oppasser bij 's ltijks Museum van Schilderyen en Prenten kabinet te Amsterdam, en met ingang van 1 Augustus 1900 benoemd tot opzichter bij het Rijks- Museum te Amsterdam, C. A. Buenders, gegageerd sergeant stafhoornblazer van het Oost-Indisch leger. De ministers van justitie en van oorlog ver leenen deze week goen audiëntie. E>eceiUraIisatie van liet bestuur in Nedcrlandscli-Iudië. Een wetsontwerp is by de Tweede Kamer ingediend, door don minister van koloniën, tot decentralisatie van het bestuur in Neder- landsch-Indië, de behoefte waarvan de Minister in de eerste plaats in de memorie van toe lichting uiteenzet. Hy wflst er op, dat allengs de overtuiging veld won, dat met het bestaande stelsel van centralisatie de gewestelijke t plaatse]yke behoeften niet in voldoende mate kunnen worden bevredigd, en het dan ook thans vry algemeen erkend wordt, dat, om verbetering te verkrygen, de Regeering een deel van haar taak moet overdragen op ge westelijke on plaatseiyke overheden, beschik kende over eigen financiën. De Minister stelt het nadeel in het licht van den bestaanden toestand voor do locaio belangen, want zooals het thans is stuiten de voorstellen, die door de gewesteiyke be stuurders tot verbetering van locale toestanden worden ingediend, niet zelden af op finan- cieele bezwaren, omdat de centrale Regeering, die slechts over beperkte geldeiyke middelen beschikt en daaruit in de eerste plaats do algemeene koloniale behoeften moet bevredigen, dikwyis belet wordt om aan voorstellen Van dien aard gevolg te geven. Uit het voorafgaande voigt, dat het aanbe veling verdient Ue behartiging der geweste- ïyko en plaatseiyko belangen gaandeweg op to dragen aan hen, die geacht kunnen worden er het best mede bekend te zfin, dat is aanr locale besturen en op zoodanige wyze, dat degenen, die over de daarvoor vereischte fondsen beschikken, er belang by hebben dio fondsen op de zuinigste en oordeelkundigsta wyze te bestoden, m. a. w. de plaatsolyko behoeften moeten zooveel mogelyk worden bestreden met de Olgen middelen van het gebied, dat van de uitgaven nut trekt. Deze financieele decentralisatie zal echter eerst dan volledig aan haar doel kunnen' beantwoorden, wanneer zy gepaard gaat met* een oordeelkundige administratieve decen tralisatie, dat is het verleenen van de be voegdheid aan de gewesteiyke overheid om zelfstandig, doch onder do noodige contröla van het centraal gezag, regelingen temaken, die van uitsluitond gewesteiyk of plaatseiyk belang zyn, tot welke taak die ovorhoid eerst in staat zal zyn wanneer ze wordt ter zydo gestaan door raden, bestaande uit de ge schiktste en onafhankelykste elementen uit de ingezotenen van de verschillende landaarden, zoowol in als buiton 's lands dienst, die met de plaatselyke toestanden, behoeften en hulp middelen volkomen bekend zyn. Do eerste stap in de aangegeven richting zal hierin moeten bestaan, dat aan de geweste- iyke besturen, die daarvoor io aanmerking komen, de beschikking wordt gegeven over -6) De pastoor zweeg by deze woorden; hy sprak slechts: „Ja, een droomer is Michaël. Hy komt mij in zijn onverschilligheid en bedaardheid dikwijls als een slaapwandelaar voor." „Nu, dat is toch het ergste niet," meende Wehlau. „Slaapwandelaars kan men wekken, als men ze bij den juisten naam noemt, en als die daar eens ontwaakt, komt er mis schien iets goeds te voorschyn. Zyn werk is lang niet slecht." „En toch is het leeren hom moeilyk genoeg gemaakt! Hoe dikwyis is hy door storm en onweder hierheen mooten komen, om het onderwys niet te verzuimen, en hy heeft het altyd onverdroten gedaan." „Dat zou iets voor myn Hans geweest zyn," merkte "Wehlau droogjes aan. „Die teekent in de lesuren karikaturen van zyn leermeesters, ik heb reeds een paar maai ernstig tusschenbeide moeten komen. De jongen wordt te overmoedig, omdat hy een soort van geluksvogel is. Wat hij begint gelukt hom, waar hy aanklopt vindt hy geopende deuren en harten, en daarom beeldt hy zich in, dat m6n eigenlyk niets met ernst aan behoeft te vatten en hy gelooft, dat het leven van het begin tot het eind éón en al pleizier is. Nu, ik zal hem wel van meening doen veranderen, als hy eerst maar eens aan de studie der natuurweten schappen komt." tHeeft hy dan neiging voor dezo studie?" „O neen, hy heeft alleen zin om wat te krabbelen en te penseelen, en wanneer hy oen beschilderd doek ziet, is hy niet te houden, maar ik zal er die zotte streken wel uit krygen." „Wanneer hy echter talent heeft" bracht de pastoor hier tegen in, maar zyn broeder viel hem driftig in de rede: „Dat is juist het ongelukkige van de zaak, dat hy talent heeft I Nu praten zyn teekenmeesters hem allerlei domheden voor, en onlangs kwam een vriend van ons huis, een schilder, my zelf op het dak. Of ik het dan verantwoorden kon, zulk een talent aan de wereld te onttrekken? Ik kan het niet helpen, maar toen ben ik met recht boos geworden." Valentyn schudde half misnoegd het hoofd. „Maar waarom laat gy uw zoon zyn neiging niet volgen?" „Vraagt gy dat nog? Omdat ik myn geeste- lyke erfenis niemand anders gun dan hem. Myn naam heeft een klank in de wetenschap, en die zal Hans deuren en poorten openen in zyn leven. Treedt hy in mjjn voetstappen, dan is by er zeker van succes te hebben. Hy is immers een zoon zyns vaders l Maar God bowaro hem, als het soms in hem op komt een zoogenaamd genie te worden 1" Michaël had intusschen zyn boeken weg gelegd en kwam nu naar den pastoor toe, om afscheid te nemen. Daar de les heden niet gegeven kon worden, bestond er geen reden, langer in de pastorie te biyven. Zyn gelaat droeg nu weer dezelfde ziellooze, droomerige uitdrukking, die er gewooniyk op lag, en toen hy weg ging, zeide Wehlau fluisterend tegen zyn broeder: „Gy hebt gelyk, hy is al te onbeholpen, de arme duivel 1", HL De graven van Steinrück waren nit een oud, eenmaal zeer machtig adellyk geslacht, welks 6tamboom eeuwen terug reeds begon. Do beide takken van het huis konden zich op een zelfde afstamming beroemen. Nu waren zy slechts nog verre bloedverwanten van elkander. Er waren zelfs tyden geweest, dat zy volstrekt niet met elkander verkeerden. De oudere Unie, die in Noord-Duitschland verblyf hield, bezat slechts een majoraat, dat een matig inkomen opleverde. De Zuid- Duitsche neven daarentegen waren groote grondbezitters, bijna uitsluitend van alle goederen, en behoorden tot de ryksten van het land. Deze rykdom lag op dit oogenblik in de hand van een acht-jarig kind, het dochtortje van den gestorven graaf; zy was als eenige erfgename achtergebleven. De zieke, die geen hoop op herstel meer had, had zyn neef by zich laten roepen, en hem bolast met de uitvoering van zyn laatsten wil en de voogdy over zyn eenlg kind. Daarmede werd nu tevens een verwydering opgeheven, die reeds jaren tusschen de beide familieleden bestond, en die haar grondslag had in een eerst gelegden en toen plotseling verscheurden band. Graaf Steinrück had behalve zyn zoon ook nog een dochter bezeten, een schoon, ryk begaafd meisje, de hevel ing van haar vader, op wien zy in haar karakter sprekend geleek. Zy zou met haar verren bloedverwant, den nu gestorven graaf, huwen. Dat was reeds lang in de familie vastgesteld en de jonge gravin was ten gevolge daarvan dikwyis weken lang in het huis van haar toekomstige schoonouders. Toen kwam, nog yóër do verloving plaats gehad had, in het loven van het achttien jarig meisje een van die hartstochten, die ten verderve voeren, moeten voeren, niet wegens het onderscheid in stand, ook niet, omdat er familie-twisten uit geboren worden, maar omdat or datgene aan ontbreekt, wat aan zulk een verbintenis zegen en duur zaamheid schenken kon, en wel ware genegen heid. Het was een roes, waarop berouw en ontnuchtering volgden, maar zy kwamen eerst, toen het te laat was. Louise leerde een man konnen, die, hoewol van burgeriyke afkomst, zich toch dikwyis toegang wist te verschaffen tot den kring der aristocratie. Het was een verblindende verschyning, vol schitterende hoedanigheden en een beminnenswaardigheid, waardoor hy iedereen aantrok, maar een van die onstand vastige, avontuurlyke geesten, die het by geen enkele verbintenis en op geen enkele plaats uithouden. Vol hartstochtolyk verlangen naar den glans on het genot van het loven, bezat hy toch niot genoeg geestkracht om zich- zelven op te werken, en was hy een geluk zoeker in den volsten zin van het woord. Misschien beminde hy de jonge gravin workelyk, misschien ook wilde hy door haar eeu vasto plaats in de hoogere rangen der maatschappy veroveren. Genoeg, hy wist haar zoo vast aan zich te verbinden, dat zy besloten was, trots den te voorzienen hardnekkigen tegenstand van haar vader en der geheele familie, zyn vrouw te worden. Het kon natuurlyk niet anders, of graaf Steinrück hoorde wat van de zaak, en hy tastte terstond met zulk een kracht door, dat hy in dit geval zyn dool miste. Hij meende met een machtwoord, een bevel en bedreigingen een einde aan de zaak te maken, en riep daarom slechts dien trots wakker, dien zyn dochter van hom geërfd had. Zy weigerde onherroepelyk te gehoor zamen, verzette zich met kracht tegen elke poging, om zich terstond met haar neof te verloven, en wist ondanks de strengste bewaking in verstandhouding mot den uit verkorene te blyven. Plotseling was zy verdwenen, en reeds na weinigo dagen kwam er bericht, dat het huwolyk voltrokken on zy do vrouw van Rodenberg geworden was. Hot huwolyk was volkomen in orde, niet tegenstaande de haast en de geheimzinnig- heid, waarmede hot gesloten was. Rodenberg 1 had daarvoor gezorgd en alles reeds lang4 voorbereid. Hij rekende er op, dat graaf Steinrück den man zyner dochtor niet ver- loochenen zou, rekende ook op do genegen- j hoid van den vador voor zyn aangebeden kind, maar hy kende diens yzoren natuur niot. Steinrück beantwoordde de aankondiging van hun huwolyk mot do onterving zyner dochtor on verbood haar, hem ooit weder onder do oogen te komen. Yoortaan zou z(j voor hem niet meer bestaan. Hy hield zich met onverbiddelijke gestreng heid aan dezo uitspraak tot. aan haar dood toe en zelfs nog daarna. Rodenberg deod in het begin nog moeit®f een toenadering tusschen vader en dochterf tot stand te brengen, maar hij zag oiudeiyk) wel in, dat er van den kant van den graaf niets te bereiken was, en daar hy geen enkele bron van inkomsten bezat, begon hy met vrouw en kind een avontuurlyk leven, waardoor de banden van zyn breidellooz® natuur geheel verbroken werden. (Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1