Zaterdag 38 Juli. A*. 1900 N\ 12400 fezo (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ned. Zuid-Afïikaansclie Verecnigiug. Leiden, 28 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. Z Z Z Z f 1.18. I Franco per postZ Z Z 1.40. Afzonderlijke Nommer» Z 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hot incassceren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Afdeeling Leiden en Omstreken* Ontvangen by don waarnemenden Penning- ■jiccster: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Uit Rynsburg, gecollecteerd door Jan op het zilveren feest van Piet en Ka f 1.44 Boeteiyst 3de klasse B., H. B.-S.1.44 V. N. 1.— Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of nan het Bureel van dit Blad. Officieele Kennisgeving» Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen In her.nnoring, dat mot 31 J ali e. de eerste terrnyn vorvalt van do Inkomstenbelasting, dienst 1900, en dat alzoo op den liten An:ustus a. e. minstous één zesde gedeelte van den aanslag moot zijn voldaan. Zg noodigen mitsdien bolsngbobbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskoston, tot de bttaling vau htt verschuldigde ten kantore van den Gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wothoudors voornoemd, Leidon, B. C. JUTA., W'etb., Ijc. Burgemeester. 27 Juli 1900. VAN HEYdT, Secretaris. In liet gebouw van den R.-K. Volksbond te Leiden. „Goeden morgen I Mag ik nu den nieuwen bouw eens zien?" „Ga uw gang on kom binnen; ik zal u eens begeleiden." Onder dit praatje had ondergeteekende het genoegen, om het kolossale percoel, hoek Rapenburg Langebrug No. 10, binnen to gaan. Reeds vroeger had by dit heerenhuis van boven tot onderen, in gezelschap van don lioogst-boleefden custos doorwandeld; thans wees de opzichter van don nieuwen bouw hem een oogenblik de belangrijke verando- fingen. Inderdaad, het is alles de moeite waard. Zoodra mon de breede witmarmeren gang is binnengegaan, ontmoet gy aan uw linker zijde de conversatiezaak Deze ruimte mag reeds koninklijk heeten, want wij zijn hier trouwens in hot voormalige salon van een degelijke, ouderwetsche patriciërswoning, waar èn plafond èn de schoorsteen met zyn be schildering, van oud-Hollandsche welvaart spreken. Maar nu sluit zich aan deze con versatiezaal nog de nieuwgebouwde feesthal san met tooneel en gaanderij. Die feesthal meet circa negen meter breedte on komt mot haar tooneel, tot zeven en twintig meter lengte. Opdat de lezer van deze vèrreikendo ruimte eenige voorstelling hebbe, wete by, dat, wanneer feestzaal en conversatiezaal vereenigd zyn, hier het grootste volkslokaal van geheol Leiden wordt gevonden, dat reikt van Rapen burg tot Papengracht. Niet alleen zoude menige 'dorpskerk, maar zelfs menige stadskerk de •lengte van deze zaal niet halen. Natuurlijk hebben wi) nu hiermede de hoofdzaak dor inrichting reeds besproken. Van de verschillende lokalen en vertrekken op de bovenverdiepingen, welke tot vergade ringen van besturen en huisvesting des be waarders van het gebouw dienen, behoeven wij geen bijzondere vermelding te maken. Alleen moet het lokaal der teekeninrichting nog vol dankbaarheid vormeld. Want aan die openbare, voor allon toegankelijke teeken- school heeft zoowel de stads- als landsregee- ring eenige financieele tegemoetkoming willen 'schenken. Zulke blijken nu van vertrouwen en van waardeering doen de honderdon en nogmaals honderden mannen van den R.-K. Volksbond eerst jubelen en danken. O, .had don zy eens de verhoudingen tusschen de volkskinderen en de hoogere standen te regelen, waarlijk, dan zouden er nimmer dwaasheden gebeuren als de jongste werk staking te Rotterdam, maar men zoude aan stad en rijk breed en blyde doen zien wat adeldom en liefde het Christengeloof en de [Christendeugd nog altoos, ook in de eenvou digste harten, gaande maken. In omnibus charitasin alles de liefdezoo luidt de wapen spreuk van den Haarlemmer bisschop, dio •voor zijn bisdom Holland en Zeeland, den R.-K. Volksbond oprichtte. Aan dat principe blyven alle ware Volksbonders getrouw, ook dan, wanneer zich, in het sociale leven, onvermij delijke quaestiën komen voordoen. Maar juist hij, die bemint, hy ontmoet zoo gaarne weder- jliefdo. Eere daarom aan Leidens gemeenteraad en edelachtbaren Voorzitterl Eere aau de stads- en landsregeering 1 In do feestzaal van het gebouw op het 'Rapenburg ziet men ook het schoone portret van den geestelijke, die hier ter stede als geestelyk adviseur van de afdeeling optreedt, aan wien de reglementen der afdeeling het 'recht van veto toekennen, en aan wiens invloed op de Katholieken buiten den bond, de bond zoo groote verplichtingen heeft. Zeer opval lend is het portret van dezen achtbaren geeste- jyke in het habyt zyner orde, dus in het ;Franciscaner-Jcloosterkleed, gegeven. Het kon füat totari Alles spreekt hier eu behoort ook te spreken van gehoorzaamheid en van een nederigen geest, lynrecht in stryd met den geest der hoovaardy on oproerigheid der volks verleiders. Op den 6den Augustus 8. zoude, naar menm ons mededeelde, de plechtige wyding van het nieuwe gebouw geschieden. Nu be denke men eens, dat het nog vyf jaren worden moet, sinds de zeereerwaarde pater Van Kessel met een handjevol lieden hier ter stede een afdeeling van den Roomsch-Katholieken Volks bond stichtte, en naast de reeds bestaande roemrijke volksinrichtingen een plaatsje vroeg. Waarlyk, hier past wel een openbaar woord van dank aan zoo menig edelmoedig inge zetene van Leiden, die met raad maar ook met daad, den wasdom van het eenmaal zoo kleine work steunen wilde, wel begrypend, dat er voor deze inrichting plaats, ja, overvloedig plaats zoude wezen naast de congregatiën dor Heilige Familie, naast de Sint-Josephs- gezellenvereoniging, naast Patrimonium, kort om naast al het goede, wat meD, van velerlei zyde, reeds onder de grootste inspanning, voor de grooto broederschap aller standen had ondernomen. Wy zoggen hier voorbe- dachteiyk aller standenwant al wie in onze dagen de sociale vraag, metterdaad en in het loven, goed behartigt, hy mag gerusteiyk gelooven, dat hy omhoog en omlaag, heel de maatschappy schoort en byeenhoudt. Eere daarom ook aan al die burgers, speciaal aan die geestelijken te Leiden, welke reeds lang voor het ontstaan van don Volksbond, een kleiner of grooter deel zyner roeping begrepen en zochten te vervullen. Moge hunner aller eendracht nu de toekomst beheerschon! Moge vooral de Volksbond daar, waar zyn eigenlyko werkman in het maat schappelijk leven optreedt, altoos leeron to geven en te nemen, en zoo, op den duur, by zacht geweld het leven voor zich zeiven en zyn vakgenooton gaan verbeteren. Het ongeloof roept tot den patroon en tot don arbeider: komt op voor uw rechtI Doet dat alleen, want hy, dio op de wereld eenmaal zyn recht geniet, hy is in do boste levcns- conditlo. Het Christengeloof nu spreekt hier eonigs- zins anders. Zoowel voor don patroon als voor don ondergeschikte geldt hier de wet Gods, en hoe is nu de volheid der wet? Ligt die in het recht alleen? Neen, want Sint Paulus zegt onbewimpeld: plenitudo legis est dileclio, de volheid der wet is de liefde. Het recht is dus wel het leven der maatschappy, maar do liefde dat is het bedaard aandoen, het over leggen en schikken met elkaar, omhoog en omlaag, dat is eerst het volle en ryke leven, zooals het Evangelie van Christus het leven geven wil aan al zyn loorlingen. Eon oerosaluut aan ieder, die overal, maar bepaald ook in den Roomsch-Katholieken Volksbond, zóó do roeping onzer dagen biyft begrypenl Hior staan wy weer voor oen dier zaken, waarin juist ook oen klein volk op de woreld zoo groot kan wezen. P. M. Bots, Letden. Oud-rector. Aan Burgemeestor en Weths. dor ge meente Leiden is heden het volgende adres verzonden Ondergeteekenden, allon leden van het Muziekkorps der d.d. Schuttery alhier, geven met vorschuldigden eerbied te kennen, dat zy, naar aanleiding van UEd. Achtb. besluit om de repetities van bovengenoemd korps, van af Maandag te doen houden in het lokaal aan do Sionsteeg zich bezwaard gevoelen; daarzy vreezon, dat het druk verkeer in dergeiyke buurt, voor jongelui uit hun midden, allicht gevaar kan opleveren. Ook voor zichzelven vinden zy hetdikwyls doorloopen by avond dezer, door elk fatsoen- lyk monsch gemeden buurt, zoer ongewenscht. Redenen waarom zy vertrouwen, dat UEd. Achtb. alsnog een ander lokaal zult willen aanwyzen. 't Welk doende. (Volgen dehandteekeningon.) Voor het examen Engelsch lager onder- wys is geslaagd mej. H. W. M. Spiecker, te Leiden. Aan den commissaris van politie dezer gemeente is een verlof toegestaan van den 30sten Juli tot en met 20 Augustus, gedurende welken tyd met diens functiên is belast de hoofdinspecteur van politie de heer R. Pronk. De uitslag der door den architect D. Veil- brief gehouden aanbesteding van het bouwen van een winkelhuis in de Janvossensteeg No. 52, alhier, is &ls volgt: L J. Lolkes de Beor f 6598,, C. C. Van Egmond f 6490, D. Kooreman f 6100, B. M. H. Keiler f 5950, C. Van Brakel f 5900, J. Van Riet f 6900, G. De Jong f 5899, H. Den Ouden ƒ5833, J. Th. Breedevelt f 5820, N. Kloots f 5760, J. Christiaanse 5690, J. W. Vreeswyk f 5682, J. De Cler f 6673 en Jac. Bink f 5363. Met ingang van 1 October a. s. is aan den 2den luitenant H. Zeeman, van de 1ste compagnie, 5de bataljon, 4de regiment infan terie een jaar nonactiviteit verleend. De attaché by het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage, de heer M. Jarousse de Sillac, is benoomd tot secretaris 3de klasse by die legatie. Benoemd is tot Officier d'Académie de heer W. Van Bleyenburgh, oud-leeraar bjj het Militair Onderwas toKampeit In de vergadering van den gemeenteraad van Delft werd naar aanleiding der beslissing door den minister van koloniën, goedkeurende hot in de vorige vergadering genomen besluit tot opheffing der Indische instelling, thans met 18 stemmen tot do sluiting op 1 Sep tember a. s. besloten. Het voorstel van den heer L. Den Hoed tot opheffing der stodelyke rijschool, voor welker behoud door do commissie van toezicht zoer is gepleit, doch waarover door B. on Ws. geen prae-advios is ingediend, word aange nomen met 9 tegen 3 stemmen. Op het adres van prof. Gonggryp, om een surplus op zyn pensioen, werd door den heer Sons voorgostold oon toelage te verleonen van f 300 gedurende 3 jaar; in stemming gebracht, staakten hierover de stemmen. Vóór het sluiten der vergadering nam do voorzitter nog het woord, om zyn leedwezen te betuigen, dat by het voorstel had moeton doen tot sluiting dor Indische instelling; hy bracht hierby nog een warm woord van dank aan den hoogleeraar-directeur, de hoogleeraron en docenten, voor al wat zy in het belang der instelling hadden gedaan. Deze woorden werden met applaus begroet. Men verwacht tegon 1 November een groote promotie in do hoogoro rangen by het leger, vooral by infantorio en artillerie. De heer Wolmarans is voomameiyk naar Holland gekomen ter begroeting van mevr. Reitz, echtgenooto van den staatssecretaris der Zuid-Afrikaansche Republiek, die hier te lande binnenkort verwacht wordt. Hy zal hoogst waarschynlyk niet meer naar Parys terugkeeren, maar zyn mede-gedelegeerden weder ontmoeten in een andere Europeosclio hoofdstad. Aan den gemeenteraad to 's-Gravenhage is voorgesteld den naam van Elandstraat te goven aan het geheele verlengde van do onder dien naam reeds bekende straat van do Hemsterhuisstraat af zuid westwaarts op, en dien van Waldeck-Pyrmontkade aan de nieuwe straat langs do oostzijde van do afzandery vaart tusschen de Waldeck-Pyrmont- en de Yoenkado. Aan het gymnasium to Gouda zyn bo- noemd tot leeraar in het Duitsch de heer J. H. Scholte; tot leeraar in de natuurkunde en de wis- en natuurkundige aardrykskunde de heer dr. N. Quint Gz., thans tydelijke leeraren, en tot tydelyk leeraar in het Hobreeuwsch do heer A. Ketellapper. Voor de visschersvloot-revue melden steeds moer visschers zich aan; nu weer do loden van den „Bond" to Wosterland op Wieringon, die eerst niet zouden meewerken. Er is verbazond veel geestdrift onder do visschers. De stoomboot der firma Horjus Co., uit Hoorn „mr. W. K. baron Van Dedem" zal met de Pers, de photografen, een schilder en eenige autoriteiten Hr. Ms. „Buyskes" volgen. Ingevolge bokomon bevelen zal dit hot eenige vaartuig zyn, dat achter don bodem, waarop H. M. zich bevindt, mag aan6toomen. Voor het notarieel Staatsexamen zyn geslaagd voor het eerste gedeelte de heoren J. W. Schippers to Amsterdam, K. Bakker te Murmerwoudo, J. Zwart te Oosterhout, B. J. J. N. Troost te Leiden, J. M. H. J. Quaedvlieg te Wyk-Maastricht, D, M. G. H. Putman Cramer to Gulpen, C. Onnon te Utrecht; voor het tweedo gedeelte de heeron F. M. H. Quaedvlieg te Wyk-Maastricht, A. J. Da Costa to Amsterdam, N. M. Schild te 's-Gravenhage en J. C. A. Hu vers te Vlis- singon. De kapitein-luitenant ter zee J. B. Sneth- lage, dienende als eerste officier aan boord van Hr. Ms. pantserdokschip „Zeeland", wordt, met 16 Augustus a. s., op non-activiteit ge steld en vervangen door den luitenant ter zee der 1ste klasse G. A. De Cocq. De officier van gezondheid der 1ste klasse dr. J. W. Blanken, dienende aan boord van Hr. Ms. instruclieschip „Admiraal van Wasse- naer", wordt met 1 Augustus a. s. tydelyk belast met de waarnoming der betrekking van dirigeorond officier van gezondheid in de directie dor marine te Amsterdam, biyvende hy geplaatst aan boord van genoemdon bodom. In velband mot do voor het tegen woordige mindere behoefte aan suppletie- troepen voor het Indische leger, kan de werving van vreemdelingen voor dat leger worden beperkt. De minister van oorlog heeft, nagehouden overleg mot zyn ambtgenoot van koloniën, bepaald, dat, na 1 September a. s., Belgische onderdanen tot nader order alleen dan tot eon koloniale militaire verbintenis zullen wor den toegelaten, wanneer zy reeds by de Nederlandsche koloniale troepen hebben gediend en overigens tegen hun wederaanneming geen bezwaar bestaat. In een legerplaats by Laren zal door het regiment grenadiers en jagers, onder de leiding van den commandeerenden officier van dat regiment, van 2 September af tot 16 Sep tember, worden gekampeerd. Aan deze oefeningen zullen deelnemen: de staf, het 1ste, het 2de, het 4de en het 5de bataljon van het regiment grenadiers en jagers; een detachement huzaren, voor het verstrekken van paarden aan onbereden offi cieren; een detachement van het eskadron ordonnancen; een detachement trein, een detachement genietroepen; een detachement hospitaalsoldaten _ea een detachement mare; chaussee; voorts van en met 10 September tot en met 15 September een eskadron huzaren en een battery veldartil erie. In dezelfde legerplaats by Laren zal door het 4de regiment infanterie, onder leiding van den commandeerenden officier van dat regi ment, van en met 17 September tot en mot 29 September gekampeerd worden. Aan deze oefeningen zullen deelnemen: do staf en de vier veldbataljons van het 4de regiment infanterie; een detachement huzaren, voor hot verstrekken van paarden aan onbereden officiereneen detachement van het eskadron ordonnancon; een detachement trein; een detachement genietroepen; een detachement hospitaalsoldatenen een detache ment marechaussee; voorts van en met 24 September tot en met 29 September een eskadron huzaren en een battery veld-artillerie. In de legerplaats by Millingen zal door het 7de regiment infanterie onder do leiding van den commandeerenden officier van dat regiment van en met 10 September tot en met 22 Sep tember worden gekampeerd. Aan deze oefeningen zullen deelnemen: de staf en do vior veldbataljons van het 7de regiment infanterie; een detachement huzaren voor het verstrekken van paarden aan onbereden officieren; een detachement van het eskadron ordonnance; een detachement trein; een detachement genietroepen; een detachement hospitaalsoldaten en een detacho- mont marechaussee; voorts van en met 17 September tot en met 22 September een eskadron hujaren en een battery veld-artillerie. By den uitgever K. Le Cointre, te Middelburg, zal verschynen een schets uit hot volksleven, getiteld: „Een Werkstaking", van de hand van ds. C. Van Koetsveld Ez., te Goes, voorafgegaan door oen „Korte be- schryving van do ramp te Heldor." De netto-opbrengst de:er uitgave zal bestemd worden voor de ongolukkigen, die getroffen zyn by de vreeselyke ramp, op 13 Juli jl. te Helder voorgevallen, waarby 5 personen ge dood en 9 zwaar of minder ernstig verwond werden. In het „Maandblad voor Ziekenverpleging" komt een waarschuwing voor van dr. Couvéo, geneesheer-directeur by het Ned.-Israelietisch Ziekenhuis te Amsterdam, tegen een govaar, dat de ziekenverpleging aankleeft. Zy is van den volgenden inhoud: Het gevaar komt van den kant van wat ik wil noemen de pseudo-verpleegsters. Ik doel niet op de ongediplomeerde zusters, die soms jaren in gasthuizen doorbrachten en om do eon of andere reden goen diploma konden verwerven onder die zusters zyn soms voor treffelijke krachten evenmin dool ik op die gediplomeerde zusters, die later niet ge heel boantwoorden aan do verwachtingen, welke men van haar koesterde gedurende haar leertyd, maar ik heb het oog op het kwaad, gesticht door die individuen, die na zeer geringe, ja dikwyls zonder eenigo oplei ding zich voor verpleegster uitgeven, door list en bedrog zich een zekero positie weten to verschaffen, en het zoo bont maken, dat kraamvrouwen en patiënten schrikken by de gedachte, weer eens een zuster noodig te zul len hebben, en soms verklaren nimmer weer een zuster te willen hebben. Ik weet wel, dat het publiek in dezen zelf veel schuld heeft door niet eerst bohoorlyk naar een zuster te informeeren, en dat ook wel geneesheeren zich door die individuen door bedrog en leu gen 6oms om den tuin laten leiden. Een krach tige waarschuwing, van den „Ned. Bond voor Ziekenverpleging" uitgaande, zal, dunkt my, vermoedeiyk goed doen en velen de oogen openen voor de gevaren, zoowel voor de zieken en kraamvrouwen zelf, als voor de werkoiyke verpleegsters. Naar hetgeen ik zoo nu on dan bemerkt heb, kan men deze pseudo-verpleegsters in 4 rubrieken onderbrengen. Ik onderscheid: lo. Personen, die voor korten tyd uit ons land verdwenen zyn en dan met een min of meor excentriek verpleegsterskostuum terug koeren, hun entróe in een stad maken en aan ieder, die het hooren wil, afgeven op Hol- landsche toestanden en hemelhoog verheffen buitonlandscho leerscholen, ten rechte of ten onrechte beweren, een diploma behaald te hebben, maar in de practyk biyk geven niet de minste notie te hebben zelfs van die handgrepen, welke een leerling-verpleegster het allereerst leert. My is er zulk een bekend, die onzindelyk is, ontzagiyk veel pretensie heeft, zich niet aan geldelyke afspraken houdt, eüz. 2o. Personen, die een paar proefmaandon in een gasthuis doorbrachten en daaruit ver- wyderd zyn, omdat ze totaal ongeschikt waren of zulke karakterfouten ofmoroele af wijkingen vertoonden, dat langer verbiyf in het gasthuis gevaar opleverde. Netjes als verpleegster aangekleed, introduceeren ze zich by doctoren en verhalen gewoonweg opgeleid en gediplomeerd te zyn. Nog brutaler treedt een derde rubriek op. Dienstboden of beambten, niet met den ver plegingsdienst belast, kleeden zich na het verlaten van het gasthuis als verpleegster, laten zich zuster noemen en oefenon aldus zonder opleiding praktyk uit. De 4de rubriek omvat personen, wien het aan de meest gronzenlooze brutaliteit niet ontbreekt. Een er van is my persoonlijk be leend. Dat zyn nl. oud-patiënten van het gast- huis4 die na ontslag zich gewoon als ver pleegster kleeden en vestigen. Het ny bekende individu, dat in rayn ziekenhuis verploegd werd voor afwykingen, die hot voor haar gelukkig doen zyn, dat er een „secret módical"^ bestaat, heeft my eons een berisping van een vriond verloskundige op don bals gehaa'd, die my kortweg vroeg, wat voor monster ik nu op het publiek had losgelaten? Toen ik haar naam vernam, bleek het, dat zy by my patiënt was geweest, zich als zuster gevestigd had, overal vertelde in myn inrich' ling opgeleid, door het W. K. gediplomeerd te zyn en zich in talryke verplegingen ver heugde. Ze had in de verpleging, die my die aanmerking bezorgde, manipulaties verricht, die geon verpleegster zou durven wagen en die men gerust onder de rubriek mishandeling x kan brengen. Al die individuen verheugen zich in een drukke, lucratieve praktyk, want voor gori g salaris laten ze zich ook niet vinden Dreigt van dien kant voor do ziekenver pleging geen groot gevaar? Dr. Couvée eindigt met als zyn overtuiging uit te spreken, dat tot beteugeling der mis- bruiken in dezen krachtig handelen dringend noodig is. Men verwacht to Londen, dat de Arundel Castle" don lsten of 2den Augustus te Vlis- singen zal aankomen. Het stoomschip „Bundesrath" (uitreis) arriveerde 26 Juli to Lissabon; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 27 Juli Kaap Roca. Alibones (Haarl.meer.) Een ongeluk komt zelden alleen. Dit ondervond voor eenige dagen een eigenaar van een woonwagen, die te Nieuw-Vennep was gestationneerd. Den eonen dag verloor hy zyn paard, door-/, dat het doodviel voor oen wagen, en den anderen dag werd zyn dochter plotseling ziek, met het gevolg, dat zy na eenige uren overleed. Dit ongeval bracht groote opschudding te weeg. De droefheid van deze menschen laat zich begrypen. Heinde en ver zyn gehuwde en onge huwde lui aan het grasmaaion. Gretig wordt door de landbouwers f 6 tot f 6.50 per bunder betaald. Ook voor andore werkzaamheden hooft de arbeider thans goen reden tot klagen, zoo dat h\j heden goed geld verdient. llazerswoude. Met welke gewaarwordingen de eerste v\jf heldere slagen van onze goede dorpsklok eergisteren weer vernomen werden, ik zou het niet durven ondernemen, dit te schetsen. Bekwamer pen en grooter beschik bare ruimte zouden voor dat doel noodig zyn. De goheelo week zagen we dag aan dag onzen welbekenden klokkenmaker den toren op- en afgaan en als we belangstellend naar de zieke informeerden, -schudde de man be- denkeiyk het hoofd en mompelde binnens monds zoo iets van „een oude kwaal", „te lang gewacht", „een erge vuile boe." enz. Nu, dat de kwaal oud was, wisten we reeds lang; ,dat er te lang gewacht was, begrepen wo, toen we het getal 1874 op de klok zagen staan en vernamen, dat er sedert dien tyd niet naar omgekeken wac; dat het daarboven oen vuile boel moest wozen, konden we wel aan 's mans pikzwarte handen en zyn getatoueerde witte jas zien. En nu als verjongd heeft ze haar werk zaamheden hervat; mot krachtige stem doet zo haar „hora est" en „hora ruit" weer klinken en met regelmatigen tred gaan dt wyzors over haar vier wyzerborden rond. Slechts een enkele zenuwachtige natrilling vertoont zy nog by do herinnering aan hc' doorgestane leed, maar die, hopen we, zal spoedig tot het verledene behooren. We danken er hem voor, die het initiatief nam, om deze gewichtige restauratie, met zoo bekwamen spoed, door onzen kundigen mechanicus te doen verrichten. Het getal dergenen, dio zich hobbon opgegeven, om deel te nemen aan het kosteloos voorbereidend militair onderricht, is geklom men tot 50, nl. 26 op het dorp, 24 aan den Ryndyk en 2 van Koudekerk. Men kan de yverige bemoeiingen van onzen burgemeester in dit opzicht dan ook alleszins goslaagd rekenen. Do oude pastorie der Ned.-Herv. Gera.# die sommigen reeds voor afbraak wilden vor- koopen, heeft thans een geheel ander aanzien gekregen. Dank zij den kraciitigen maat regelen van heeren kerkvoogden, is het gebouw thans weder een sieraad van de gomoento geworden. Van binnen en van buiten is er de laatste weken met kracht aan gearbeid door timmerlieden, metselaars, schilders enz., en wel met zulke goede resultaten, dat de nieuwe bewoners, die binnen korten tyd daar hun intrek zullen nemen, met volle gdrust> heid kunnen worden afgewacht. Katwyk. In de afgeloopen week zyn alle vaartuigen op één na ter haringvisschory afgevaren, de eerste zyn ongeveer reeds zes weken geleden vertrokken en worden dan ook spoedig torugverwacht. Van den roeder N. Haasnoot kwamen twee loggers binnen met eon vangst van 15 en 77 last. De werkzaamhedon in vorband met hot omleggen van de trambaan te Katwyk aan den Ryn, onlangs ton gevolge van hot faillissement van den aannemer gestaakt, zyn thans weder door de borgen voortgezet, zoodat het werk weldra voltooid zal kunnen opgolevord wordon. j Reikhalzend wqrdt .naar do oplevering uit-j

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1