(Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. ;VN\ 12399 A\ 1900 I PRIJS DEZER COURANT: yoor Leiden per 3 maanden, f 1.10. t" ''"Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommora 0.05. PRIJS DER. AD VERTEN TIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moor f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. - Yoor liot incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© Kennisgeying;. Inkomstenbelasflog; Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen Ia her.nneriDg, dat met 31 Joli a. e. do eerste tormijn vervalt van de I nkomstonbelasting, dienst 1906, en dat alzoo op don laten Augustus a. s. minstens één zeBde gedeelte van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingekoeten, tot de betaling I van het verecbuldigde ten kantore van don Gemeente- lOntvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Beiden, H. O. JUTA, WethM loc.-Burgemeester. 37 Juli 1900. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 27 Juli. By de door Burgemeester en Wethouders alhier gehouden openbare aanbesteding van „het verbouwen van de Bewaarschool aan de Scheistraat" is ingeschreven door de heeren: J. J. Lolkes de Beer f 4250, Nicol. Kloos f 4020, Joh. Christiaanse f 3996, P. J. Harte- veld f 3990, W. v. d. Hoogt f 3980, J. W. Heeswyk f 3914, G. Th. v. d. Spek f 3897, M. Couvóe f 3870, J. Visser f 3790, H. v. Leeuwen f 3700, T. Spruytenburg firma v. Erkel f 3629.50, Joh. Boom 3502, Jac. Bink f 3473, C. v. Brakel f 3449, D. Kooreman f 3420, A. Smittenaar f 3380, allen wonende te Leiden. Het werk is aan don laagsten in schrijver gegund. Het verslag der commissie, van 1 Aug. 1899 tot 1 Aug. 1900 te Leiden belast ge weest met het afnemen der practische examens van apotheker (tweede zitting), is opgenomen In de Staatscourant van heden. In het verslag wordt o. m. gezegd: Van de twee candidaten, die tot het einde toe aan het examen deelnamon (drie trokken zich in den loop van het examen terug), werd één afgewezen en één na toelating bevorderd tot apotheker. De uitkomst van het examen in de receptoorkunst bevestigde de commissie opnieuw ia haar overtuiging, dat de tegen woordige wfize van opleiding der,aanstaande apothekers in dit vak onvoldoondo^ is. Voor het examen. Hoogduitsphe"taal lager onderwijs is geslaagd de heer J. Th. Rinkema. In ons vorig nommer werd gemeld, dat ds. J. Nierstrasz, te Leiderdorp, 24 Aug. a. s. den dag hoopt to herdonken, waarop hy 25 jaren geleden het predikambt in de Ned.-Herv. Kerk aanvaardde. Dit moet zyn 29 Augustus. ZEw. aanvaardde de Evangelie-bediening to Krabbendyko, vervolgens stond hy te Burum (Fr.), Hykorsmilde, Goénga c. a. en sedert 6 Juli 1890 te Leiderdorp. Op 2 Sept a. s. des namiddags te halfdrio hoopt hy een ge dachtenisrede te houden, In een vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van vogels, go- houden te 's-Gravenhage, is besloten tot etatutenwyziging, in verband met het voor nemen tot oprichting van onder-afdeolingen over het geheele land. Het jaarverslag over 1899 1900 werd goedgekeurd. Tot nieuwo bestuursleden werden gekozen do freules Van Citters en Van Heemstra, benevens de heeren dr. J. Büttikofer en mr. Den Beer Portugael. Tot eoreleden werden benoemd der Vereeniging •de heeren Ch. Ohlsen to Rome, dr. Fatio te Genève en Graaf du Perier de Larsan to Bor deaux on van het bestuur jhr. mr. W. F. Rochussen, Staatsraad te 's-Gravonhage. Vervolgens werden o. a. nog eenigo mede- deelingen gedaan betreffende de vooruitzichten j eoner internationale wetgeving tot bescherming van vogels. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Blauwkapel door den heer T.Lekkerkerker, predikant te Kockengen (Utr.). In een gisteravond te Amsterdam ge houden vergadering van Amsterdamsche jour nalisten is besloten een afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Journalistenkring te stichten. Aan een commissie, bestaande uit tnej. H. Hendrie en de heeren mr. G. Keller Jr. en H. Tersteeg, is het ontwerpen van statu ten voor do afdeeling opgedragen. Heden zullen HH. DD. HH. prins en prinses Heinrich van Waldeck by Hare Majesteit op Soestdyk dejeuneeren. Men meldt, dat het hospitaal-kerkschip #De Hoop" naar zee is vertrokken. De heer J. M. Vermeys, hoofd-commissaris van politie te Utrecht, herdacht gisteren den dag, dat by 50 jaren dient als commissaris van politie. Na een paar jaren als klerk by de politie te Rotterdam werkzaam te zyn geweest, werd hy, toon hy den vereischten loeftyd had be- reikt, op 1 April 1846 tot inspecteur van politie aldaar benoemd, en daarna by Konink- lyk besluit van 26 Juli 1850 aangesteld tot commissaris van politie en waterschout te Vlissingen, welke betrekking hy neerlegde toen hy by koninklyk besluit van 10 October 1866 werd benoemd tot hoofdcommissaris van ■politie te Utrecht in de plaats van den toen overleden mr. W. Van Goudoever. Thans is de jubilaris nestor der commissarissen van ■politie in Nederland en heeft allor hoogachting en toegenegenheid weten te verwerven. (U. D.) De minister van waterstaat, handel en nyverheid brengt ter kennis van belangheb- benden, dat in den loop der maand September 'a. s. voor de vervulling der betrekking van adspirant-ingenieur van den Ryks waterstaat «en vergoiykend onderzoek zal plaatshebben. got dit onderzoek worden toegelaten Neder landers, die een voldoend examen als civiel- ingenieur hebben afgelegd aan de Polytech nische School te Delft, mits zy' op 1 Januari e. k. niet ouder zyn dan 28 jaar. Nadere byzonderheden vindt men in de BSts.-Ct." van heden. Dr. H. M. Van Nes, predikant te Rot terdam, heeft het beroep als predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te 's-Gravenhage aan genomen. De heer G. Blauw, die zes jaren by de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij als ambtenaar werkzaam was, is onverwachts by zyn ouders te Irnsum (Fr.) teruggekeerd. Het vertrek uit Pretoria had hem veel moeite gekost. De heer J. Wieling, uit het Friosche dorp Knype, die ook als ambtenaar by genoemde Maatschappy werkzaam was, heeft aan zyn zuster in Engeland medegedeeld, dat hy ge vangengenomen is, doch spoedig by zyn ouders te Knype hoopt terug te keeren. Op grond van toeneming der dagelyksche werkzaamheden op de gemeentolyke slacht plaats te Amsterdam stollen B. en Ws. voor de jaarwedden van enkele ambtenaren en beambten van het abattoir te verhoogen en het personeel uit te breiden. De maximale jaarwedde van den hoofdkeurmeester wordt dan f 3000 met genot van vrye woning, die van den boekhouder en den keurmeester 1ste klasse f 2000, van den marktmeester f 1600 enz. Benoemd is tot leeraar in de scheikunde aan de H. B.-S. to Veendam, dr. W. Reynders. Do minister van binnenlandsche zaken brengt in de „Sts.-Ct." tor kennis van belang hebbenden, dat met 1 September a. s. te ver vullen is de betrekking van leeraar in de Staatswetenschappen aan do Ryks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Gouda. Jaarwedde f 650. Zy, die voor dezo betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 9 Augustus a. s. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwys, dr. J. Campert, te 's-Gravenhage. In de gisternamiddag gehouden zitting van don gemeenteraad te Rotterdam, deelde de burgemeester mede, dat het door hom uitge vaardigde verbod van samenscholingen, Woens dag door hem was ingetrokken. Een tweede verblijdende mededeeling was, dat do rekening over het dienstjaar 1899 sluit mot oen batig saldo van ƒ660,740.89, of, na aftrek van enkele posten met een zuiver saldo van f 512,862.16. Overigens is de geheele zitting ingenomen door oon debat over een reeds vroeger aan gestipte quaestie. De commissie van toezicht op het lager onderwys heeft in haar verslag een zinsnede geplaatst, die er op aangelegd scheon, de voorstanders van het byzonder onderwys te ontstemmen. Men kon er nml. zonder verdere toelichting in lezen, dat hot onderwys op ver scheidene byzondere, voornamelyk R.-K. scholen, te wenschen liet. Do vereeniging voor R.-K. onderwys wendde zich dadelyk tot don Raad met het verzoek by de commissie aan te dringen op nadere motiveoring dezer zinsnede en dat B. enWs. die meening eenigermate deelden, kon wol daaruit blyken, dat zy zonder een opdracht van den Raad af te wachten, uit zichzelf praeadvies uitbrachten, al bepaalden zy er zich ook toe den adressanten hun bemiddeling by de commissie aan te biedon. Do heer Kraemer hoeft gisteren aanleiding gevonden, om in een uitvoerige rede te wyzen op do wenscheiykheid, dat de commissie wat meer precies in haar critiek zou zyn, wyi thans alle 59 byzondere scholen, op een paar uitzonderingen na, zich de beschuldiging zouden kunnen aantrekken. De heer Kraemer liet geheel rusten de vraag of het standpunt, dat de Raad aan de Commissie van Toezicht niets kon opdragen, juist is, maar wel degelyk meende hy, dat do Raad er belang by heeft om den toestand, waarin het onderwys in de gemeente verkeert, nauwkeurig te kennen, om met to meer klem over noodige ver beteringen te kunnen oordeelen, waarom hy een motie voorstelde, waarin de Raad de wenschelykheid uitsprak van het ontvangen van nadere inlichtingen van de commissie en daarom B. en Wa. uitnoodigde, daarop by haar aan te dringen. Èn door den wethouder van onderwys ön door den voorzitter werd die motie met eenig vuur bestreden. Do heer Samson wees er op, dat de voor standers van het byzonder onderwys, die op nadere inlichtingen aandrongen, daarmede geheel het risico van eventueel minder gron dige rapporten droegen. Evenmin was ver- wyzing naar de commissie byzonder troostrijk voor de adressanten, omdat zy dan de in het publiek gedane beschuldiging niet konden ontzenuwen, vooral nu Liet een officieel stuk betrof. Eindelyk verklaarde ook de voorzitter der commissie, dat het moeilyk voor de commissie was om namen te gaan noemen en dat zy zich liever op haar oude standpunt hield, om met hoofden van byzondere scholen te corres- pondeeren. De motie van den heer Kraemer werd ten slotte met 17 tegen 13 stommen verworpen. In een te Utrecht in het Militair Tehuis -gehouden vergadering van leden en begunsti gers van hot Gymnasium te Zotten is besloton deze onderwysinrichting met 1 Sept. a. s. over te dragen aan den rector dr. W. H. Kramer, die haar onder toezicht van curatoren met de leeraars zal voortzetten. In plaats van den heer R. Mulder, die tydely'k benoemd is tot docent in do classieke letteren aan het Instituut „Noorthoy", te Voorschoten, Is tot leeraar aan het Gereform. Gymnasium te Amsterdam benoemd de heer Van Bleek, te Rotterdam. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin WiLhelmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein-ter-zoe L. A. H. Lamio, 26 dezer van Hongkong vertrokken, en Hr. Ms. torpedoboot „Scylla", na dezer dagen te Poplar (Londen) te zyn in dienst gesteld onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste kl. W. C. J. Smit, 25 dezer van Gravesend vertrokken en 26 dezer te IJmuiden binnengekomen. De luitenant ter zee der 2de klasse M. Wyt, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Gier", wordt met 28 dezer op non-activiteit gesteld en alsdan vervangen door don luitenant ter zee der 2de klasse R. Van Leent. De kolonel J. T. T. C. Van Dam van Isselt, gouverneur dor Kon. Mil. Academie te Breda, is bestemd om 1 November a. s. op te treden als inspecteur van het mil. onderwys te 's-Gravenhage. (N. R. Ct.) Boskoop. Een werkman, alhier, die een kruiwagen voortduwde, werd plotseling onwel, waarsckyniyk door de warmte, en viel bewus teloos neer. Hoewel de man naar huis werd gedragen en geneeskundige hulp zoo spoedig mogelijk verleend werd, was de ongelukkige binnen enkele uren overleden. Haarlemmermeer. De verwachtingen van den te velde 6taanden oogst binnon deze gemeente in 1900, zyn als volgtRogge, goed gerst, tamelyk goed; tarwe, middelmatig; haver, goed; erwten, vry goed; boonen, vlas en kanariezaad, goed; karwei, slecht; mosterd en blauwmaanzaad, good; beetwortelen, middel matig; wortelen, goed; vruchtboomen, minder dan middelmatig; houtgewas, goed; vee, ge zond, goed; weiland, goed; hooiland, tamelyk goed; klaverland, goed. llazorswoudo. Een paard van den land bouwer H. P. S.f dat met een zyner natuur- genooten voor den mestwagen stond, scheen van tyd tot tyd last van duizelingen te hebben. Den heelen dag was het beest al niet lekker geweest; maar tegen den middag raakte het geheel de kluts kwyt, tuimelde om en viel in de sloot. De kar en het andere paard volgden onwillekeurig en vielen boven op hot zieke dier. De voerman J. F., die onmid- dellyk van zyn zitplaats was opgesprongen, trok zyn mes, om los te snyden wat aan de beesten hinderlyk kon zyn by het ademen, haalde den kop van het onderste paard boven water en meende op die wyzo de dieren voor hun meester te behouden. Er was echter voor den eersten drenkeling geen raad meer het paard was dood. Hoe vraatzuchtig do ratten zyn, bleek gistermorgen opniouw. De heer J. Van D., landbouwer in de Hoogevoen, verblydde zich in het bezit van 27 kuikens, die door oen kalkoen waren uitgebroed. Toen de boor 's morgens naar den welstand der diertjes onderzook ging doen, vond hy ze alle wreed aardig vermoord en door de ratten opgevreten. Do timmerlieden en metselaars, werk zaam aan de in aanbouw zynde boerenwoning van den heer A. Van G., hebben gistermorgen om nogen uron het werk gestaakt, daar de baas weigerachtig gebloven was om hun eisch, lil. hoogor loon, in te willigen. We hebben das voor de eerste maal ook onze strike en al geloovon we niet, dat de militaire macht voorloopig noodig zal zyn, daar de stakers onmiddellijk naar andere gemeenten zyn ver trokken om hun diensten aan te bieden, toch mogen we deze gebeurtenis, hoe gering ook in schyn, als een wenk beschouwen. Als or nog billyke grieven zyn weg te nemen, doe men het liever vry willig dan later gedwongen to worden. Voorschoten. Dinsdag 81 Juli,'s avonds te halfacht, wordt alhier een vergadering gehouden van den Raad, waarin de volgende punten aan de orde zyn: lo. Ingekomen stukken. 2o. Vaststelling van den staat van oninbare posten en restanten. 3o. Aanbieding der gemeente-rekening. 4o. Voordracht College van Zetters. 5o. Crediet- aanvrage brandspuit-beproeving. 6o. Voorstel tot het verleenen van gratificaties aan onder- wyzond personeel. 7o. Reclames hoofd, omslag. Naar vernomen wordt, zal de Kon. Ned. Goud- en Zilverfabriek van de heeren J. M. Van Kempen en Zoon door by bouw aan- zieniyk worden uitgebreid. Zocterwoude. Door den burgemeester ie een openbare vergadering van den Raad belegd tegen Dinsdag den 31sten Juli a. s., des voormiddags te halfelf, waarvan do agenda luidt: lo. Ingekomen stukken. 2o. Vaststelling der begrooting voor de rustende Schuttery voor 1900. 3o. Voordracht voor 2 leden van het College van Zetters. 4o. Verordening tot heffing van een hoofdeiyken omslag. 5o. Aan bieding en vaststelling der gemeenterekening over 1899. 6o. Reclames tegen den aanslag in den hoofdelyken omslag. Zekere v. d. P., landbouwer^knecht aan den Vliet alhier^is vermoedolyk by het over zwemmen van dat water verdronken. Zyn lyk is gisteravond gevonden. De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1S99 is aan Burg. en Weths. overgelegd en levert een batig saldo op van ongeveer f 3400. KIESWET. Verschenen is het afdeelingsverslag der Tweede Kamer, omtrent het ontwerp houdende nadere wyziging van eenigo bepalingen der Kieswet. Enkele leden keurden af, dat de minister van binnenlandsche zaken herhaaldeiyk be proeft op vóór korton tyd ten gevolge van voorstellen zyns ambtsvoorgangers tot stand gekomen regelingen terug te komen. Hiertegen werd o. a. herinnerd, dat velen reeds vóór het tot stand komen der bestaande Kieswet hebben betoogd, dat de daarin vervatte rege ling niet mocht worden beschouwd als van duurzamen aard. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het ontwerp de grenzen eener technische her ziening oYerschrydt. Het ontwerp gaat in wer kelijkheid veel verder dan betere verwezen lijking van do bedoeling der bestaande wet. Het strekt tot het govon van een andere uit voering van art. 80 der Grondwet, dan in de wet van 1896 is nedergelegd. Veeleer schynt het voorstel een poging om het aantal kiezers zoover uit te breiden als in de bostaande om standigheden mogelyk is. Anderen hadden bezwaar togen hot wets ontwerp, omdat zy de strekking daarvan te beperkt achten. Men zou prysstellen op motiveering van de verklaring der Regeering, dat zy zich niet geroepen acht het kiesrecht als politiek vraagstuk aan de orde to stellen, daar naar hot inzien dier leden voor een principieele kiesrechthervorming alle reden zou hebben bestaan. Hot Ministerie heeft, meenden zy, ondervonden, dat met een zoo ondeugdelyk kiesrecht als het bestaande afdoende hervorming op sociaal gebied niet is te verkrygen. Een voorstel tot herziening der Grondwet was daarom beter geweest. Wyziging van do bepalingen der Grondwet omtrent de wyze van verkiezing van de leden der beide Kamers, werd door deze leden dringend noodig geacht. De regeling van het kiesrecht voor do leden der Tweede Kamer behoorde aan den gewonen wetgever over gelaten te worden, terwyl de keuzo der leden van de Eerste Kamer in elk geval moest ontnomen worden aan de Provinciale Staten. Althans had van den Minister mogen verwacht worden een voorstel in den geest van het ontworp-Tak van Poortvliet, waarvan hy een warm voorstander is, opdat het kiesrecht worde losgemaakt van den aanslag in de belastingen. Zy betoogden verder, dat de uit breiding van het kiezerskorps te onbeduidend was, dat het lot van hot wetsontwerp voor hen, die een ruime uitbreiding verlangen, vry wel onverschillig moet zyn. Men behield zich het recht voor, amende menten aanhangig to maken tot opneming van andere dan reeds in de wet voorkomende kentoekenen. Betoogd word, dat alleen door herziening der tabel eon regeling van het kiesrecht ver kregen kan worden, welke dat recht in zoo ruime mate doet deelachtig worden aan hen, die thans dat kiesrecht nog niet bezitten, als noodig is om te voorkomen, dat niet weder binnen zeer korten tyd een nieuwe herziening der kieswet vereischt wordt. Ook in andere opzichten word het ontwerp te beperkt geacht, o. a. dat vastgehouden wordt aan den eisch van eenmaal verhuizen in het jaar en aan don eisch, dat het inkomen, dat op kiesrecht aanspraak geeft, achtereen volgens moet verdiend zyn by een of tweo personen of ondernemingen en niet goiyktydig by tweo of meer. Eindelyk had kunnen zhu voorgesteld, dat het inkomen van de vrouw en van inwonende kinderen beschouwd wordt als oen deel van het inkomen van het hoofd van het gezin. Een aantal leden kon zich daarentegen met het standpunt, door de Regeering ingenomen, vereenigen. Beperking van het ontwerp tot technische wyzigingen was in overeenstem ming met de herhaaldelyk door het Ministerie afgelegdo verklaringen. Van het tegenwoordige Kabinet, dat in zekeren zin als een ministerie vaQ fusie kan beschouwd worden en dat het kiesrecht als politiek vraagstuk steeds bulten zyn programma hield, mochten geen verder strekkende voorstellen verwacht worden. Met dit oordeel stemden ook in de leden, die tegen do bestaande regeling van het kies recht principieele bedenkingen hadden en dit stelsel als vicieus beschouwden. Verder werd betoogd, dat alleen door invoe ring van algemeen stemrecht een einde kan worden gemaakt aan de klassebevoorrechting, welke ten gevolge van de bestaande kieswet, de politiek beheerscht. Overheersching van de andere klassen der maatschappy door do werk lieden is niet te vreezen wegens het groote verschil van meeningon, dat de werklieden verdeeld houdt. Hiertegenover werd aangevoerd, dat het kiesrecht alleen behoort te worden toegekend aan hen, die, onverschillig of zy werklieden zyn of niet, oeconomische zelfstandigheid bezitten. Maar hot kiesrecht moet niot dienen a's middel om utiu. de werklieden door middel der wetgeving materioelc voordeelen te verschaften zooals naar het schynt door de aanhangers, der sociaal-democratische party wordt ge- wenscht. In de tweede plaats werd door sommige leden het huismanskiesrecht aanbevolen. Door, leden, die betoogden, dat velen op het verkrygen van kiesbevoegdheid volstrekt geen prys stellen, werd do invoering van kiesplicht besproken. In een der afdoelingen werd door den heer Van Gilse een nota betreffende de evenredige' vertegenwoordiging voorgelezen en ingediend, welke by het verslag is gevoegd. Tegen dat stelsel werd in die afdeelingen' aangevoerd, dat het gericht is op vertegen woordiging van donkboelden, maar dienten gevolge tot vermeerdering van den invloed van staatkundige partyen moet leidon. Door anderen werd hot stelsel verdedigd. Vele ,leden konden zich mot de voorgestelde •wyziging van het' kiesrecht voor de gemeente- raden niet vereenigen. Uitvoerig werd dienaan- gaande o. a. betoogd, dat het voorstel ruime gelegenheid voor willekeurige toekenning of onthouding van kiesrecht; voorts dat het zeer bedenkeiyk geacht werd om voor personen, dio het minimum bedrag in de gemeentolyke belastingen betalen, de mogelykhoid te opencii over den uitslag der gemeenteiyke verkie- zingen te beslissen. Enkelen wenschten ook ton aanzien van het gemeentolyke kiesrecht j geen censuscyfer In do wet opgenomen te zien. Men vroeg de meening des Ministers om trent de invoering van stemmachines. By het afdoelingsondorzoek werd veraor aangedrongen op wyziging van verschillende bepalingen der kieswet, welke volgens het wetsontwerp onveranderd zouden biyven. Sommige leden wenschten den voor het erlangen van kiesrecht gestelden minimum leeftijd op 23 jaren te brengen. Daartoe be staat te meer aanleiding, wanneer de leeftyd voor het verkrygen van meerderjarigheid in het Burgeriyk Wetboek op 21 jaren ge steld werd. Een aantal wenschen werden geuit o. a. betreffende verzekering van het kiesrecht, ge durende de twee daarop volgende jaren, aan personen die gedurendo 5 achtereenvolgende jaren op de kiezerslyst zyn geplaatst; toe- kenning van het kiesrecht aan bestuurders eener Kamer van Arbeid of kiesgerechtigden van de leden van het bestuur dier kamer en aan voogden of curatoren over minderjarigen zonder dat zy zullen behoeven te bewijzen in het bezit te zyn van eenig ander kenteeken van welstand of geschiktheid, toekenning van kiesrecht op grond van het bezit van eoa i zeker inkomen, niet afhankelyk van de vaag j of dit inkomen verdiend wordt in dienstbe trekking of als inwonende zoon; verlaging van de cyfers der by art. 1 behoorende tabel, vooral ten einde daardoor zooveel mogelyk weg to nemen de ongeiykheid van het aantal kiezers in de verschillende districten. Vervallen van den eisch met betrekking tot de be taling van grondbelasting dat do aanslag minstens f 1 moet bedragen; geiykstolling mot pensioenen, verleend door openbare instel lingen, met pensioenen en ïyfrenten verleend door particuliere instellingen, ondernemingen of personen. Tegen de voorgestelde onttrekking van het bepaalde by art. lb 3° haddon verscheideno leden bezwaar, op grond dat die uitbreiding tot kiezersteelt op groote schaal aanleiding kon geven. Verscheiden leden kwam bedenkeiyk voor het kiesrecht verkrygbaar te stellen door het afleggen van een by bestuursmaatregel aan gewezen examon. Zeer veel leden hadden overwegend bezwaar tegen de artikelen betreffende strafbedreiging togen hen, dio verzuimen de voor plaatsing op do kiezorsiysten vereischte opgavo te doen of dat niet bohooriyk doen. De vrees werd geuit, dat toepassing dezer bopalingen tot allerlei misbruiken aanleiding zal geven. Van verschillende zyden werd opnieuw aan bevolen aan de woningen van allo mannelyke personen boven de 21 jaar, die niet wegens belastingbetaling aanspraak op kiesrecht heb ben, aangiftebiljetten te doen bezorgen. Openbaarmaking van de namen der onder teekenaars der opgaven van candidaten werd niot vereenigbaar geacht met het beginsel van geheime stemming. Veel leden konden zich niet vereonigen met de voorgestelde afwyking van den regel, dat oproepingskaarten alleen door of vanwege den burgemeester, dat is ter gemeente-secretarie, verkrygbaar zyn. Naar de moeningen van verscheideno leden is verandering van den voor de stemmingen bepaalden tyd wenscheiyk. De bestaande rege ling heeft ten gevolge, dat veel fabrieks arbeiders, landbouwers en handelsreizigers vaak niet aan de stemmingen deelnemen. Op openstelling van do stembus in do avonduren werd van verschillendo zijden aan-1 gedrongen. Ook werd het denkbeeld geopperd de stemmingen to doen plaats hebben op den Zatordagavond en den daarop volgenden Zon dag. Voor de periodieke verkiezingen van de leden der Kamer wenschten eenigon den tweeden Pinksterdag of den Hemelvaartsdag aangewezen te zien. De aandacht der Rogeering word gevestigd op do uiteenloopondo toepassing der beteekenia van het woord .bjjvoeging" (op do stem biljetten).

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1