SUNLIGHT, aan schilfers 1 PUIKE KOFFIE. bij C. HEYNIS Jzii, Doezastraat 6. STOOMTRAM A. LEWENSTEIN, NIEUW BOOD, H.H. Kippenhouders. H. C. HEERBURG ffl.Pz. GelteH tot iiiDiii aa. - Backhaus' Kindermelk. GEOPEND, Fotografie „Studio", Aimrtrattn a 1.-. G. W. SCHRETLEN, Hooigracht 49. Openbare Verkooping. JJiiarsmanssteeg No. 9: 2CÉM1 a/l-. Openbare Verkooping, 42Va Cents de 5 Ons, 8981 24 LEIDSCH DAGBLAD, WOENSDAG 25 JULI. - TWEEDE BLAD. Anno 190 PERSOVERZICHT- OPENBARE VERGADERING Christ. Jongelings-Vereenigiiig „Pred. 12: la", gesneden en dit met warm water in een overdekten pot tot een pap Ij opgelost is een ONEINDIG BETEREM ZACHTE ZEEP, dan de groene zeep j|j en kost dan nog geen 5 ets. per pond. if Probeert en doet Uw voordeel. Leiden, De Vink, Voorschoten, Veur (Leid- schendam), Wijkerbrug, Voorburg, 's-Gravenhage. Vertrek Tan Leiden naar do Vink en Voorschoten: Baar Veur (Leidschendam), Wijkerbrug, Voorborg en 's-Gravenhage Bij mooi weder open Tramrijtnigen. Haarlemmerstraat 147 levert do beste en goedkoopste MAIM10BISES op afbetaling en ii Contant, met flinke korting. 6i83 31 ONDERRICHT GRATIS. Vertegenwoordiger A. DE JONG. Filiaal: Korcnbrogstecg 3. De 2de-Hands-Boekhandel van 6E6R. ELTE&Co. Eost en Inwoning Doogewoenl 165.593710 De Firma LEZWIJN en EIGEMAN, to Leiden, prima qualiteit, f 0.80 en f 0.90 per Liter. No. 12397. Een technische herziening fler 'kieswet op breeder s c h a a 1 bopleit ide Provinciale Groninger Courant, ten einde by de stembus van 1901 van de nachtmerrie [van het kiesrecht te worden bevryd. Voorde eenheid der liberalen is dit noodig, betoogt het blad. Want zyn de liberalen het op veler lei punten eens, op het stuk van het kiesrecht 'is er wezenlyk verschil van gevoelen. En alle liberale elementen zullen by den komenden kiesstryd hand aan hand moeten gaan, willen zy de richtingen, die zy strydig rekenen met 'hot algemeen belang, van invloed berooven. Om nu een technische herziening der kieswet op breeder schaal uit te voeren is gemakke- lyk te doen, meent de Prov. Gr. Ct. „Do amendementen-Borgesius van 1894, op de tabel by de kieswet behoorende, wyzen den weg. Het verband tusschen de cijfers der huurprijzen, die aanspraak geven op kiesrecht, en de minimum-cyfers voor de aanslagen in het personeel kan by amendement worden verbroken en zal voor de uitbreiding van do kiezers massa en vooral voor de regelmatige verdoeling van do kiezers over de verschil lende districten van groote betoekenis zyn. En de minister? De minister zal dergeiyke amendementen dulden, indien hy ze zelfs niet dankbaar aanvaardt, gegeven zyn, tusschen de regels der Memorie van Toelichting te lezen, bekentenis, dat hy wat gaarne zelf dezen weg (zoude zyn gegaan, als niet in den ministerraad 'hem de vleugels waren gekortwiekt." In De Standaard schryft De W.: De eenige der in de Troonrede van 21 Sep tember 1897 aangekondigde wets voordrachten op den arbeid, onder het ministerie-Pierson by de Tweede Kamer ingediend, is de Rustwet.... Voor een ministerie, dat zich, naar hot gevoelen- van den afgevaardigde van Venloo, dr. Nolens, in hoofdzaak met sociale wet geving moest bezighouden, was dit al heel weinig. En toch indien dit onderwerp deug- doiyk ware geregeld, er zou reden zyn ook voor dit weinige zeer dankbaar te wezen. Het kan toch niet ontkend, dat het vraagstuk van de rust- en arbeidstydenal meer de aandacht vraagt.De ernstige werk stakingen, welke dezer dagen te Rotterdam onder de bootwerkers en speciaal onder de bakkersgezellen uitbraken, en die ook, zoo niet in hoofdzaak, liepen over het verkregen van meer rust, bewyzen afdoende hoe onge regeld deze materie is gebleven. Eerst don 16den November 1898, alzoo 16 jmaanden na het optreden van dit kabinet, 'werd het hier bedoelde wetsontwerp ingediend. [De inhoud bleek boneden de meestbeschei- |den verwachtingen te zyn; en wat den vorm j aan gaat, daarvan lezen we in het Voorloopig •Verslag: „Algemeen let wel: algemeen 'werden vorm on redactie van het wetsontwerp j onvoldoende geacht. Do bepalingen zyn zoo t'ingewikkeld gesteld, dat zy voor industrieelen !en werklieden zeer moeilyk te verstaan zyn." ''Het wetsontwerp is dan ook, blykens dat ▼erslag, door de Tweede Kamer allesbehalve .gunstig ontvangen. Zoo ongunstig zelfs, dat de betrokken minister, do heer Lely, biykhaar geen kans zag er een draagiyk antwoord op te geven. Het Voorloopig Verslag verscheen een half jaar nét de indiening, nl. 2 Mei 1899 en nu, na ruim 14 maanden, is or nog geen Memorie van beantwoording verschenen. Er is dan ook geen byzondere scherpte van inzicht noodig om te voorspellen, dat er van de Rustwet niets zal komen, dat zy, zelfs gewyzigd, niet vóór de Kamerverkiezingen in het volgend jaar zal tot stand wordon gebracht. Met de eenige wotsvoordracht op den arbeid, tot heden als eigen werk ingediend, is het ministerie van sociale hervormingen derhalve niet byster gelukkig geweest. En op de vraag, wat daarvan de oorzaak is, zou zeker kunnen verwezen worden naar de valsche en onoprechte stembus-leuzen van 1897, die een meerderheid te zamon brachten, waarmede op sociaal gebied niet heel voel is uit te richten, en waardoor het ministerie al te zeer gebonden werd, Mr. 3. Van Houten komt in No. 14 van de reeks Nieuwe Staatkundige Brieven er tegen op, dat de Regeering zich laat wel gevallen, dat door de Tweede Kamer by amendement zeer Ingrijpende w y z i- gingen in wetsontwerpen worden aangebracht. Schr. heeft hier het oog op het amendement- De Savornin Lohman, op het wetje, om aan Afrikaanders den toegang tot onze hooge- scholen gemakkeiyk te maken, en meer nog op de amendementen-Kuyper en Rink, op het wetsontwerp betreffende art. 240 en 243 der Gemeentewet. Voor ieder, die wil, dat de leiding der zaken werkelyk by de Regeering beruste en niet by het plenum eener vergadering van honderd, is het duidelyk, zoo betoogt schr., dat de betrokken ministers by aanneming van zoo ingrypende amendementen het door hen inge diende ontwerp hadden behooron in te trekken, natuuriyk na de Kamer bytyds te hebben gewaarschuwd. Dat had dictatoriaal geschenen, maar ware eenvoudig constitutioneel geweest. De Grondwet en het Reglement van Orde van de Tweede Kamer zyn ten aanzien van het initiatief van de Tweede Kamer waarlykvry- gevig genoeg; men behoeft niet nog boven dien aan die Kamer de bevoegdheid te geven de Regeering by de behandeling van haar ontwerpen op zyde te schuiven en deze met of in plaats van de grondwettig voorbereide ontwerpen haar eigen voorstellen, waaronder tamelyk onbedachte invallen, in handen te duwen. Ik bestryd natuuriyk volstrekt niet de bo- voegdheid der Kamer, om zulke amendementen in overweging te nemen en goed te keuren, maar zy zyn en behooren te biyven sub versieve amendementen, d. i. een zachte vorm om de Regeering6voorstellen ter zyde te stellen. Ook zulke amendementen kunnen wel in hun gevolgen een opbouwend karakter erlangen, maar slechts als uitgangspunt van nadero, grondwettig overwogen ontwerpen, doorgaans van een volgend ministerie. De beginselloosheid, waaraan de nu gevolgde handeiwyze voet geeft, leidt zichtbaar tot vermindering van de waardigheid der Regee ring en tot ontwrichting van onze staats instellingen. Welke houding zullen de betrokken minis ters by de behandeling van dit voorstel by de Eerste Kamer aannemen Zal de Regeering, na hetgeen door haar in tegenovergestelden zin in de memorie van toelichting is gezegd, nu kunnen verdedigen, dat het wenscheiyk is de wet van 1897 principieel te veranderen en aan de gemeenteraden een bevoegdheid te geven, welke zy by monde van den heer Fierson aan de Tweedo Kamer sterk heeft ontraden hun toe te kennen? Een regelmatig grondwettig overleg tusschen de drie takken der wetgevende macht eischt, dat do Eerste Kamer slechts worde gesai- sis8eerd van twee categorieën van voorstellen door de Tweede Kamer goedgekeurde Regee- ringsvoorstellen en initiatief-voorstellen van de Tweede Kamer, waaromtrent de Kroon nog vry is en waaraan zy, na ingewonnen advies van den Raad van State, haar sanctie verleent of onthoudt. Het amendement-Kuyper omtrent de onge- lyke belasting van de verschillende soorten van inkomsten was nimmer een Regeermgs- voorstel en kan ook niet geiyk met het door mr. Rink geamendeerde onderdeel het geval kan geacht worden te zyn, als men de toelichting van de Regeering op haar voorstel buiten aanmerking laat met den naam van geamendeerd Regeeringsvoorstel bestempeld worden. Het is een aan een Regeeringsvoorstel aangehaakt initiatief-voor stel; zyn natuuriyke en by de Grondwets herziening van 1887 formeel als zoodanig erkende verdediger in de Eerste Kamer zou de voorsteller zelf zyn. In landen, waar de Eorsto Kamer of Senaat het recht van amendement heeft, zou do Regeering dit college kunnen verzoeken den tekst van het Regeeringsvoorstel weder te herstollen, en de zaak als conflict tusschen de Kamers kunnen behandelen. Hier te lande, waar de Eerste Kamer, blykens de onthouding van het recht van amendement, een andere stelling inneemt, eischt een goede werking der Grondwet, dat de Regeoring haar beware voor zulke con flicten. Door dit niet te doen zal die Kamer thans genoodzaakt zyn óf door aanneming van het haar door de Tweede Kamer gezonden ontwerp mede te werken do Regeering als zelfstandigen factor der wetgevende macht te schrappen óf de Kroon te verzoeken een voorstel in nadere overweging te nemen, hetwelk, zooals het ligt, nooit door deze is overwogen, veel minder by de Staten-Generaal aanhangig is gemaakt. Ministers, wier advies geen kracht genoeg heeft om de Tweede Kamorvaq een handeling als de gepleegde terug te houden, moeten óf hun voorstel óf hun portefeuilles opofferen. Ook tegen den aard van de amendementen Kuyper en Rink heeft mr. S. Yan Houten ernstig bezwaar: Zooals bet ontwerp nu luidt, krygt de middenstand, schryft hy, in stryd ook met de bedoeling van het ontwerp, zooals de Regeering het inzond, in ruime mate de middelen in handen, om zich aan de gemeen- teiyke inkomstenbelasting te onttrekken en tevens groot nadeel aan het Ryk te berokkenen. Stel byv., dat de Haagsche gemeenteraad besluit haar belastingstelsel naar de beginselen van de heeren Kuyper en Rink in te richten, dan 600 als aftrek voor levensonderhoud aanneemt en van hot amendement-Kuyper ten volle gebruik maakt door den aftrek van 25 pCt. van de inkomsten uit arbeid en ver mogen beneden 13,000. Dan behoeft, by oen normaal belastingcyfer van x voor de inkomens boven ƒ6900, by 2000 inkomen, vallende onder het amendement van dr. Kuyper, slechts x van 900 geheven te worden. Immers ƒ2000 min of 500 1500 min 600= 900 i. e. I1/, maal den aftrek van 600. Hoe weinig men by een lager belastbaar inkomen wil heffen, staat absoluut ter discretie van den gemeenteraad; eveneens hoe de opklimming van x totx belasting by belastbare inkomens tusschen 900 en 6300 zal geregeld worden. Het ligt dus voortaan volkomen in handen van de meerderheid van den Haagschen ge meenteraad den last der gemeente-uitgaven voor een groot deel op de groote fortuinen te leggen. Al zyn zy er talryk, omdat Den Haag behoort tot do oasen, waar zy een wyk- plaats hebben gezocht tegen de eigenaardige biliykheidsbegrippen der radicale en socialisti sche gemeenteraden, als de talrykste klassen haar aanslag tot het minimum van het ont werp terugbrengen, moet het percentage voor den hoogsten toch aanzienlyk worden. De gemeenteraden dezer wykplaatsen krygen voortaan de macht hen door middel van het belastingbiljet ook uit deze gemeenten, en daarmede ook vermoedelyk voor een deel uit het land, te verjagen. Voor een zomerbezoek zal men hen dan nog eens zien, maar de over- bly venden zullen den last dragen en het Ryk zal zyn beste posten voor inkomsten-, bedryfs- en successiebelasting gaan missen. Ik vertrouw, dat de Eerste Kamer niet zal aarzelen beter voor het Staatsbelang by do regeling der gemeentelyke financiën te zorgen dan de Regeering, die zich by deze zaak de teugels uit de handen heeft laten glippen. Het zou wel een beetje onaangenaam zyn voor de Eerste Kamer weder de fiolen van den toorn der democraten over zich te zien uitstorten. De Regeoring had haar daarvoor moeten bewaren, op gevaar af zelf met slik te worden geworpen. Maar ten slotte is de Eerste Kamer er nu eenmaal voor. Juist als zy bleek regelmatig even buigzaam te zyn als de Tweede voor een waan van den dag, zou zy op weg zyn te bewyzen, dat zy zonder schade gemist kon worden. De minister van waterstaat schynt, zegt Het Vaderland, niet byzonder veel lust te hebbon het ontwerp mpwet voor behan deling gereed te maken, en de Tweede Kamer schynt er geen spoed achter to zotten. In zooverre is het waarschuwend woord, dat de myningenieur Reinier Verbeek in Dc Economist tegen het ontwerp laat hooren, misschie» overbodig. Maar juist daarom ".ou het blad wel een waarschuwend woord in tegenover gestelden zin willen spreken, een aanmaning aan Minister en Kamer om dit ontwerp toch niet te laten liggen. Een Nedorlandsche mynwet beteekent prao- tisch een wet op de ontginning der Lim- burgsche steenkolenbeddingen. En nu staat de zaak zoo, dat meer en meer het over wegend publiek belang van een behooriyke exploitatie der steenkolenlagen wordt erkend. De Staat moet zelf, waar noodig, tot ontgin ning kunnen overgaan, en moet beschikken over de bevoegdheid om concessionarissen, die ontginningen tegenhouden, uit hun recht te ontzetten. Vandaar de instelling der Staats commissie voor de mynontginningen en van daar het wetsontwerp tot wyziging der mynwet. Maar nu wil het ongeluk, dat, zoolang die wyzigingswet hangende blyft, en zoolang die Staatscommissie werkzaam blyft, men niets opschiet, integendeel do toestand steeds onbe vredigender wordt, daar op concessie-aanvragen niet wordt beschikt en tot onteigening niet wordt overgegaan. Hoe zeer er „periclum in mora" is, bewees onlangs het adres van liet Twentsche steenkolensyndicaat. En daarom zou ons waarschuwend woord dit zyn: Minister en Kamer, maakt met de behandeling der mynwet, zoo het kan, eenige haast, en gy, Minister, neem den tegen woor» digen toestand niet als voorwendsel om feiteiyk alle ontginningen tegen te houden. Het be lang van alle Nederlandsche huismoeders en van de gansche Nederlandsche industrie is met een oplossing der quaestie gemoeid. Denemarken steekt onzen boterhandel de loef af, schryft de Prov. Friesche Ct.: Niet maar eventjes. Neen, zoo glad als het maar kan. Ziehier eenige cyfers. Waarde der uitgevoerde boter (in mil- lioenen). In het jaar. Uit Denemarken. Uit Nederland. 1896 75,000,000 13,000,000 1897 81,000,000 15,000,000 1898 88,000,000 14,000,000 KAn het erger? Onze uitvoer nam in drie jaren met óón millioen toe. De Deensche uitvoer met 13 millioen gulden. Met een bedrag, geiyk aan onzen geheolen boteruitvoer I Maar, het moet gezegd, do Deensche regeering spreidt op dit punt een activiteit ten toon, waarvan onze Regeering geen kaas gegeten heeft l Want het ligt 'm niet zoozeer aan de boter. De Hollandsche behoeft voor de Deensche niet onder te doen in geurigheid en smaak. Gelukkig, dat wy onze fouten beginnen in te zien. Dat is de eersto schrede op den beteren weg. Nederland moet niet alleen wat Denemarken voordeed navolgen (in zooverre het gunstig werkt), maar in vin- dingrykheid op zyn beurt Denemarken de loof zien af te steken. Dan pas komt onze boterhandel flink er bovenop. Het OCH TEND VOEDER, door 1># T4 DRINK, Harderwyk, in den handel gebracht, is onovertref baar en wordt door verschillende Kippenhouders als het best bestaande aanbevolen. Grootste Eieren-productie. Eiwitgehalte 780. Vetgehalte 20.70 Proefbaaltjes inh. 10 KG. k ƒ1.40 vorkrygbaar by den Agent voor Leiden en Omstreken H. KEIJ, in Kol. Waren, OS, Haarlemmer straat OS. Vraagt prys by 50 en 100 K.G. Neemt proef. 6233 20 De Notaris FRIJLINCK, «j te Warmond, zal op Vrijdag 3 Augustus 1900 by inzet en op Vrydag 10 Augustus daaraanvolgende by afslag, telkens des voormiddags 11 uren, in het Stationskoffiehuis „Zomerzorg", te Leiden, veilen en verkoopen: De voor weinige jaren geheel nieuw gebouwde en naar de eischen des tyds ingerichte BOUWMANSWONING, be vattende: Voorhuis, Keuken,Opkamer, Zomerhuis, Kelder en Achterhuis, waarin Regen- en Weiwaterpomp, Boenhok, benevens Stalling voor 24 stuks vee met TUIN, HOOIBERG en SCHUREN, bonevens diverse partyen uitstekend WEILAND, in den Ouden Hof polder, aan den weg de Lage Voort en de Hofdyk, te Oegstgeest, kadaster Sectie C, Nos. 146,147,148, 172, 1263, 160, 161 en 1356, to zamen groot 10 Hectaren, 90 Aren, 60 Contiaren. Te veilen in 4 porceelen; breeder by biljetten omschrevencombinaties en massa. De perceelen zyn verhuurd, de Woning en verdere getimmerten tot 1 Mei 1901, de Landeryen tot Kerst mis 1900. Aanvaarding onder gestanddoening der huur by de betaling der koop penningen 24 September 1900. Grondlasten over 1900 77.96. Rynlandsch Bundergeld 1.10 per Hectare. 5831 46 De Bouwmanswoning is te bezich tigen eiken Donderdagnamiddag van twee tot vyf uren. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar tusschen veiling en afslag tot Donderdag 9 Augustus 1900, des namiddags 4 uren hoogingen kunnen worden gesteld tegen genot van één vijfde dor verhoogsommen. DER met medewerking der Geref. Zangverecntging „De Harpe Davids", OP ZATERDAG 28 Juli a. s, in de ZAAL NOORDEINDE, des avonds te DALFACHT. Programma'8 aan den ingang verkrijgbaar d 5 Cents. 6280 24 7.55, 9.-, 10.-, 11.—, 12.-, 1.-, 1.56, 3.-, 4.10, 5.-, 6.- 7.-, 8.—, 9.- en 9.55. 4567 38 7.55, 10.—, 12.-, 1.56, 4.10, 5.—, 7.—, 9.- en 9.55. AMSTERDAMSCHE TIJD. 3 jaren schriftelijli garantie. MACHINES WORDEN OOK VERHUURD PER DAG, PER WEEK EN PER MAAND, lïaarleiiinierstraat 147. koopt en verkoopt Effecten; wis selt Coupons, vreemd Bankpapier vreemd Geld. Geeft voorschot op Effecten; neemt geld k deposito. Incasseert Wissels op Binnen- en Buitenland. Geeft af Wissels op Buiten- landsGhe Hoofdplaatsen (direct ver- krygbaar). Opent Rekening-Cou rant met rente-vergoeding. Sluit Kr and- en Eevens verzekerin gen en geeft gelden op Hypotheek. KANTOOR: 2482 16 Breestraat I50A, Leiden. 9495 28 van nette Burgerlieden, die een vrye Kamer en een net en degeiyk Kosthuis verlangen. 6173 6 Adres: Papenstraat 4. Roomboter, 1ste qualiteit, rood étiquet 70 ets. 2de blauw 65 Keukenboter 50 Bacleriêevrije Zoetemelk 800 gr. tl. 10 idem Halvetten-Melk 1000 gr. fl. 8 6635 14 Inkoop van Oude Boeken tegen hooge prijzen. Dagelijks aan huis te ont bieden. 6267 14 Voor een jonge Dame wordt in een beschaafde Familie gezocht. Brieven met opgave der conditiën onder letter Z aan de Boekhandelaars H. A. KRAMERS ZOON, Rotterdam. 6261 8 Inkoop van Goud, Zilver, enz. tegen de Hoogste Waarde BIJ 5878 12 F. WESSEI, Haarlemmerstraat 118, recht over de Don- kersteeg. op Dinsdaig don Sisten Juli 1900, te beginnen des voormiddags to 10 uren, ten Sterfhuize van den Heer D. L. IMMINK, onder Katwyk a/d. Ryn, aan den straatweg van Valkenburg naar Katwyk a/d. Ryn. Wyk 1, No. 104, ten overstaan van den te Leiden gevestigden Notaris W. F. KAISER, van een gedeelte van een goed onderhouden INBOEDEL, bestaande in Meubelen, alsTafels, Stoelen, Canapé, Speeltafel, Chiffon nière, Linnen- en Commodekast; voorts: Pendule, Spiegels, Prenten in lyst, Haard, Mangel, Ledikanten met Beddegoed, eenig Zilverwerk, Glas- en Aardewerk, Koper- en Blikwerk, eenig Tuingereedschap, 1 Haan en 9 Kippen, 1 Bijenkorf en hetgeen meer ten verkoop zal worden aan geboden. To bezichtigen op Maandag 30 Juli 1900 van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren. 6194 26 heeft in haar brand vrye Kluis ecu aantal Brandkastjes geplaatst (zoogenaamde Safe-Deposit-Inrichting) en geeft gelegenheid tot hot huren van deze Kastjes, ter bewaring van Effecten en andere waarden, op by haar verkrygbare conditiën. 90 10 5766 20 Aanbevelend,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5