Woensdag 2£> Juli A' 1900 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Het openbaar slachthuis te Leiden. N'. f2397 IDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 3 maanden. 2 l f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommors 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van l 0 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving* Burgemeester en WofchouderB van Leiden; Gezien art. 8, late aliDca, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemoene kennis, dat door Ben vergoDnin; is verleend aan Dia.enen der Nederdmtsch-Hervormde Gemeente ©n rechtver- fcrijjenden tot het plaatsen en in-werziDg-atollen ▼an een stoomketel van 6 atmo-feren in het Gereformeerd Mionehnie aan de Kaareeninakercstraat No. 7, kad. Seotie O No. 1601, ter vervanging van den bestaanden etoomlet.1 van 5 atmosferen. Bnrgemeeater en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, Wetb., 1 J0.-Burgeme03ter. 31 Juli 1900. VAN HEY6T, Secretarie. Burgemeester en Wethoadera de: gemeente Leiden brengen bij deze ter aigemaene k n-de, dat, ingo- volgu R adsbe U it van 12 Juli jl., it jaar ter Gemeen te-Secretarie, wedorem perxisaiên kunnen wordon vtr»rege: om gedar.ndo het seizoen 19CO/1901 te jagen op waterwild op do Vroonw^teren der gemeente tegen b taling van ƒ12 per stek. D'.ze psrmiasiën zullen na ultimo Februari 1901 piet m:er geldig z\jn. Burgeajeester en Wethouders voornoemd. Leidon, H. O. JUTA, Wetb., lo .-Burgemeester, 31 Juli 1900. VAN HEYST, Seoretarie. HL In dat gedeelte van het sectie-verslag, waarin de nadeelen worden besproken, wellte aan de tegenwoordige slachtplaats verbonden eyjn, trof B. en Ws. de verklaring van een der leden, dat hij voldoende vertrouwen stelt in onze slagers, om er van verzekerd te zyn, dat zij zeiven wel voor een goede behandeling en bewaring van hun vleesck zullen zorg dragen. Ten einde het ongemotiveerde van dit ver trouwen in het licht te stellen, wyzen B. en Ws. slechts op den toestand, welke"te Leiden heerschte vóór 1 October 1893, het tijdstip waarop de vee- en vleeschkeuring to Leiden werd ingevoerd. De door den Inspecteur der Vee- en Vleeschkeuring uitgebrachte verslagen tooney voldoends aan, dat de toestand vóór dien tyd in éón woord schandelijk kon worden genoemd. Do verzorging van oen zoo gewich tig hygiftnisch belang aan de slagers zeiven ©ver te laten, zou dan ook nimmer met in stemming van B. en Ws. kunnen geschieden. Ook met de bewering in het verslag, dat men vóór alles met de oprichting van een openbaar slachthuis beoogde de zekerheid om goed vleesch te eten, niet het ecarteóren van het betrekkelijk gering gevaar, dat de nabij heid van een slachtplaats zou kunnen mede brengen, zouden B. en Ws. niet gaarne onver deeld medegaan. Zeker, dat de oprichting van een openbaar slachthuis eon conditio sine qua non mag worden genoemd om oen werkelijk goede keuring te erlangen, het is in de ver schillende stukken en ook nog in hot sectie- verslag zelf afdoende aangetoond; dat echter ook het gevaar, aan de nabijheid van een slachtplaats verbonden, niet gering, maar veeleer groot mag worden geacht, dit wordt van gezaghebbende zijde vrij algemeen erkend. Het is dan ook een geenszins gering te schatten voordeel van een openbaar slacht huis, dat daardoor de in do gemeente ver spreid liggende particuliere slachtplaatsen zullen verdwijnen* In hot soctieverslag, by de bespreking van het bezwaar, dat de gemeente met voorbijgang van noodiger zaJcen, lot de oprichting van een 'openbaar slachthuis zou overgaan, troffen B. en Ws. het volgende aan; „En wat de urgentie der zaak zelve betrof, de besmetting, door tuberculeus vleesch veroorzaakt, was miniem. Op het internationaal congres voor voedings- hygiêne te Borlyn, hadden noch Frankel, noch Virchow do abattoirs als geneesmiddelen genoemd. Zelfs word de besmetting door vleesch daar byna in het geheel niet aan geroerd." Naar aanleiding dier mededeeling werden B. en Ws. op verzoek van deskundige zijde de volgendo inlichtingen verstrekt. Op het bovenbedoeld congres te Berlijn behoefden Yirchow en Frankel de openbare Blachthuizen niet te bespreken, omdat tusschen tuberculeus vleesch en openbare slachthuizen geen rechtstreeksch verband bestaat. Het ge vaar van tuberculeus vleesch wordt bezworen door een goede vleeschkeuring, en een goede vleeschkeuring, hierover is men het in Duitsch- land algemeen eens, is zonder openbaar slacht huis onmogelijk. Er bestond dus voor Vifchow ©n Frankel geen reden om de openbare slacht huizen speciaal te bespreken. Dit blijkt te meer, wanneer men bedenkt, dat Bollinger, die op hetzelfde congres een voordracht hield, de quaestie der abattoirs evenmin aanroerde (de daaromtrent in het sectieverslag vermelde mededeeling van den Inspecteur der Vee- en Vleeschkeuring moet op een misverstand be rusten), hoewel deze, getuige het in het Rap port van den Inspecteur der Vee- en Vleesch keuring vermelde citaatals een groot voor stander vafr abattoirs mag worden aangemerkt, t Overigens is ook het in de Secties omtrent Virchow beweerde in zooverre onjuist, als men in de aLeitsAtze", boven de voordracht van Virchow afgedrukt, leest: „Die bestohenden Gesotze, Verordnungen und Einricbtungen genügen, wen 6ie verallgemeinert werden, für das Fleisch der unter controle stekenden Schlachlhüuser." Met deze mededeelingen, afkomstig van deskundige zgde, meenen B. en Ws. hier in antwoord op het sectie-verslag te mogen volstaan. Trouwens, in deskundige kringon bestaat omtrent deze quaestie geen verschil van meening meer. Dit blijkt o.a. uit het feit, dat de Afdeeling Leiden en Omstreken van de Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst een buitengewone vergadering heeft gehouden, bepaaldelijk om haar instem ming te betuigen met het voorstel van B. en Ws. tot oprichting van een openbaar slacht huis en om daarvan in een adres aan den Gerfieenteraad te doen blijken. Waar nu eon lichaam, in de eerste plaata tot oordeelen be voegd, en samengesteld niet slechts uit prak- tiseerende geneeskundigen, maar tevens uit do hósten in den lande ook op wetenschappelijk medisch gebied, met op één na algemeen© stommen heeft besloten zijn volle adhaesie te schenken aan het door B. en Wa. ingediend voorstel en krachtig aan te dringen op de oprichting van een abattoir in dezo gemeente, daar mag het volmaakt overbodig worden ge acht van de zjjde van B. en Ws. te trachten het groote nut van een openbaar slachthuis uit hygiënisch oogpunt nog nader aan te toonon. Man darf wohl, ohne UDgerecht zu sein, den Satz aufstellen, dass jede btadtverwaltung, die ein Schlachthaus nach den örtlichen Verhïiltnissen errichtoa könnte, sich heutzutage einos schweren hygiënischen Versiiumnissis schuldig macht, wenn die dies unterlasst. Leiden, 25 Juli. De directeur dor Leidsche Duinwater maatschappij, mr. W. Van der Vliet, te Am sterdam, herdenkt heden z(jn tachtigsten ge boortedag. Voor de hoofdakte is te 's-Gravenhage geslaagd do heer K. Visser, van Leiden, en te Arnhem de heeren C. Van Dijl, te Leiden, 6n J. Fook, te Aalsmeer. Voor het examen Hoogduitsche taal, lager onderwijs, is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. F. Luycx, van Leiden. Do aanbeveling voor leeraar in de schei kunde aan de H. B.-S. en het Gymnasium te Nijmegen bestaat uit dr. E. A, Klobbie en dr. G. M. Rutten, beiden alhier. Het Rijks Ethnographisch Museum heeft van den heer J. Mulder, lid der firma Mulder, Redeker en Co., te Amsterdam, wederom ten geschenke ontvangen een paar antieke, bijzon der kunstig bewerkte ijzeren, opengewerkte en met zilver ingelegde stijgbeugels in den vorm van twee met de koppen tegen elkaar gekronkelde drakon, afkomstig van Java. Geïnventariseerd als serie 1254. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Naar men verneemt, is de kapitein luitenant ter zee H. Slot, commandant van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, belast met de regeling (voor zoover de Koninklijke Nederlandsche Marine betreft), van alles wat aangaat do visschersvlootrevue op Pampus den 3den Augustus a. 8. Door H. M. de Koningin is bepaald, dat één boot Hr; Ms. „Buyskes" op 3 Augustus zal mogen volgen, echter op zulk een afstand, dat do „Buyskes" in haar bewogingen niet gehinderd kan worden. Op deze boot zal aan de pers plaats kunnen wordon gegeven. Bij de regimenten infanterie worden do miliciens van de lichting 1899 den 14den Augustus in het gonot van groot verlof gesteld. Do 1ste luit. der inf. A. C. Couvée, ge detacheerd bij de landmacht in West-lndiè, keert eerstdaags hier te lande terug. Het verlof naar Nederland van den kapt.- intendant M. D. Van Vuuren, van het O.-I. leger, is met 6 maanden verlengd. De Rotterdamsche zangvereeniging „Poly hymnia", directeur de heer C. L. Hoogeveen, zal haar 25-jarig bestaan herdenken op Zondag 28 April 1901 met een nationalen zang wedstrijd voor gemengde koren, waarbij een afdeeling voor vereemgingen van minstens 40 werkende leden en een voor vereenigingen van minder dan 40 werkende leden. In het Amstel-Hotel te Amsterdam zijn gisteravond afgestapt mevr. de wed. C. Van- derbilt, uit Nieuw-York, en familie. Aan den heer C. A. L. Van Toostenburg de Bruyn,.predikant by de Ned. Herv. Gemeente te Ernst, is. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend tégen 1 Aug. a. s. Benoemd is met ingang van 1 Augustus tot geneesheer-directeur van het krankzinnigenge sticht Oud-Rozenburg, dat binnenkort to Loos duinen zal worden geopend, dr. G. C. Bolten, arts, thans tweede geneesheer in het krank zinnigengesticht te 's-Gravenhage. Het bestuur der Vereeniging van Effecten handelaren heeft bepaald, dat op Zaterdag 28 Juli Beursvacantie zal worden gehouden en mitsdien op dien dag do offlcieele Beurs- noteering niet zal worden opgemaakt on op de kantoren niet zai worden geleverd noch ontvangen. De Koninginnen zullen 3 Augustus o. a. ook het Muiderslot bezoeken. Het stoomschip „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Juli van Southampton; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Juli Kaap St.-Vineent; de „Teviotdale" (HollandAmerika-iyn), van Newport-News naar Amsterdam, passeerde-24 Juli Dungeness; de „Merapi", van Batavia Daar Rotterdam, is 24 Juli Ouessant gepasseerd; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Juli te PorLSaid; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 24 Juli van Port-Said; de „Agamemnon", van Java naar Amsterdam, passeerde 24 Juli Sagros; de „Flores", van Cardiff naar China, pas seerde 24 Juli Gibraltar. Abbenes (Haarlemmermeer) Maandagmor gen 1.1. had P. Hoogeveen alhier aan den IJ weg naby den Kruisweg het ongeluk, dat hy opeens z\jn honden, bespannen voor een hondenkar, die manufacturen en sigaren be vatte, niet moer wist te temmen, waardoor vermeide kar te water raakte en Hoogeveen aanmerkelijke schade bekwam. Toen D. De H» van Nieuw-Vennep Maandagmorgen l.L een dorschmachine van den heer P. Van Staveren, alhier, naar z(jn woning wilde vervoeren, had tweemaal aan varing plaats en wel aan de groote en aan de kleine brug te Nieuw-Vennep. Persoonlijke ongelukken kwamen echtpr niet voor; alleen het tuig der paarden was stuk. Alkomadc. Volgens de uitkomsten der laatste .volkstelling bedroeg hier 1 Januari 1900 het zielental 4396, naar de onderscheidene godsdienstige gezindten bestaande uit 3420 R.-K., 497 Geref., 432 Ned.-Herv., 32 Rem., 10 Doopsgez., 1 Ev.-Luth. en 4 tot geen gezindte behoorende. Bodegraven. OmtrentLde gepleegde inbraak in de woning van de wed. v. S., alhier, kunnen w(j nader medédeelen, dat er een trommel met geldswaarde, benevens een paar gouden sieraden, vermist worden. Van de zeven leerlingen, die zich onder worpen hebben aanzet toelatingsexamen voor de school voor m. u. L o., alhier, zyn ervyf onvoorwaardelijk toegelaten. llazorswoudo. De herijk der maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben voor de ijkplichtigen van het dorp op 8 Aug. a. s., des voormiddags van halitien tot 12 uren, en voor die uit het Oosteinde op 8 Aug. a. 8., des namiddags van één tot 3 uren; voor die uit het Westeinde en van den Gemeeneweg op 9 Aug. a. s., des voor middags van 9 tot 12 uren, en des namiddags van één tot 3 uren. Ijkplichtigen van don Rijndyk, by Koudekerk, kunnen desverlangd gebruik maken van de zitting te Koudekerk, op 10 en 11 Aug. a. s., des voormiddags van 10 tot 12 uren en des namiddags van éón tot drie uren. Lisse. Het achtjarig dochtertje van F. Van Leeuwen bevond zich gisteren met eenige andere kinderen op straat, toen de stoomtram voorbykwam. Uit gekheid gaf een dér kinderen haar een duw, met het ongelukkig gevolg, dat het kind viel en oen dor beentjes met de tram in aanraking kwam. Naar dr. Metzlar gebracht, die geneeskundige hulp verleende, bleek, dat de kwetsuur gelukkig niet gevaar lijk was. De verlofganger L. P. Maat, van het 3de reg. huzaren, is opgeroepen om op den 6den Augustus a. s. by zyn korps (garnizoens plaats 's-Gravonhage) onder de wapenen te komen. Noordwyk. Volgens do jaariykscho bevol- kings-statistiok bestond de bevolking dezer gemeente op 31 December 1899 uit 5212 zielen, naar do godsdiopstigo gezindten ver deeld als volgt; M. V. Totaal. Roomsch-Katholieken 1256 1262 2518 Nederlandsch-Hervormdon 1048 1034 2082 Gereformeerden259 300 559 Evangelisch-Lutherschen4 18 22 Remonstranten3 7 10 Waalsch-Hervormden 4 5 9 Doopsgezinden 7 7 Presbyterianen 1 2 3 Oud-Roomschen1 1 Tot geen der genoemde ge zindten behoorend 1 1 Totaal2584 2628 5212 Oudshoorn. De staat van do bevolking naar de onderscheidene god3dienstigo gezindten is als volgt: Ned.-Hervormden 1957, Evan gelisch-Lutherschen 29, Horsteld-Evang. id. 2, Doopsgezinden 7, Remonstranten 6, Christe lyk-Gereformeerden 192, Roomsch-Katholieken 231, Nederduitsche Israëlieten 18, terwyi 39 personen tot geen kerkgenootschap behooron. ltynsburg. Tegen 11 Aug. a. 8. wordt de alhier gestationeerde Ryksveldwachter N. J. v. Garderen naar Arnhem verplaatst, terwyi de te Spykenisse gestationeerde Ryksveld wachter T. Langerak naar Rynsburg overge plaatst wordt. Waddingsyeen. Zondagmorgen 1.1. word de naar hier beroepen predikant ds. Van der Wal door ds. Bouhoora van Ede bevestigd met een rede, ontleend aan 2 Thim. 4 5, Des avonds hield de nieuwe leeraar zyn intreerede, naar aanleiding van Hand. 4 12, Het kerkgebouw was geheel gevuld; ook van elders waren predikanten en vrienden aan ge- gekomen, om van de plechtigheid getuigen te zyn. Als welkomstgeschenk aan den nieuwen predikant in zyn eerste gemeente hebben ikele leden geldon byeengebracht en daarvan een gedeelte zyner woning gemeubileerd. De heer A. v. d. Heyden, alhier, is als candldaat voor den H. Dienst toegelaten by de Chr.-Ger. Kerk. Woubrugge. Dykgraaf en Heemraden van den Polder „Vier-Ambacht" zullen de zomer- schouw dry ven op Donderdag 2 Augustus a. 8. Uit <1© „Staa.tfSCoura.iit." Kon. besluiten. Voor het tjjdvak van 1 Sept. 1900 tot en met 31 Augustus 1901, bonoomd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda de heer J. A. W. Baart aldaar, en tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda de heer J. W. F. Van Meegeren, leeraar aau de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te 's-Gravenhage met machtiging tot gelijktijdige waarneming van het ambt van leeraar aan laatst genoemde Hoogere Burgerschool. Mot ingang van 1 Augustus 1900, yoor den tijd van drie jaren, benoemd tot plaatsvervangers van den diatrictsveearta, wien Teteringen als stand plaats is aangewezen, do veeartsen B. Bierman, te Helmond, en C. A. Van derLeoden, te Woonsel. Benoemd tot bnrgemcester van We9t-Dongera- deel, D. J. W. baron Van Heeckoren; van Nieuwe- schans, H. Mulder, secretaris dier gemeente; van Schiedam, A. Verschoor, secretaris dier gemeente; van Callantsoog en Zjjpe, G. C. Hulst; van Ril landBath, J. J. Van Gorsel Hzn.; van Vier- polders, J. M. Van dér Lugt Melsert; van Brum- men, P. De Wijs, en Baexem, G. A. Canoy, secre taris dier gemeente. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. G. P. A. Sopers, ten bedrage van f 1467 'sjaars. Goedgekeurd, dat aan mr. D. J. A. baron Van Harinxma tboe Slooten, burgemeester der gemeente Holten, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Wetsafkondiging. De „8ts.-Ct." van heden bevat de volgendo wetten van den 9don Juli 1900: lo. houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel; 2o. houdende nadere regeling van den dienst en het gebruik vau spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd; 3o. boudendp toekenning van een renteloos voorschot uit ;a Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg van Hoogeveen naar Nieuw-Axnstordam; 4o. houdende toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg van Zutphen naar de Prnisische grens in do riohting van Emmerik; 5o. houdende toekenning van een renteloos voorschot nit 'a Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg van Zutphen naar Hengeloo (.Gelderland); 6o. houdende toekenning van een renteloos voorschot uit 's Ryks schatkist ten behoeve van den aanleg van stoomtramwegen van Wijnjctorp naar Assen, van Steenwgk naar Oosterwoldo en van Meppel naar 8milde; 7o. houdende toekenning van een renteloos vooreohot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanlog van een stoomtramweg van Gouda naar Sohoonhoven. DE KERMIS is nu in vollen gang. In do Stadszaal trad gisteravond voor de eerste maal gedurende deze kermis op het specialiteiten-gezelschap van Frits Van Haar lem. De zaal was flink bezet; de matrozen en een groot aantal militairen behoorden tot de aanwezigen. Het goodbezetto orkest, onder leiding van den hoer J. Van der Spek, deed zich reeds dadeiyk van oen goede zydo kennen en hield zich den geheelen langen avond, vooral ook waar hot den zang begeleidend optrad, zeer kranig. Frl. Emmy Schmitz, tanz-soubrette, scheen zeer naar den zin der aanwezigen voor to dragen, althans haar vielen daverende by vala- betuigingen ten deeL Daveronder applaus nog mocht mej. Louisette, Hollandsche soubretto en leerlinge van Chretienni, inoogsten. Zy maakto dan ook een byzonder goeden indruk, vooral als Noord-Hollandsche (Marker meisje). Zy strekt haar beroemden leermeester tot eer. De Hol landsche duettisten de heer en mevrouw Paulus, die het vorig jaar behoorden tot hot gezelschap, dat In „Hotel du Nord" optrad, zyn er niet op achteruitgegaan. Hunbeweeg- ïykheid was zeer welkom en hun vrooiykheid werkte aanstekeiyk. De heer Chretienni werd met alle aandacht gevolgd, vooral in zyn door aanschouwelijke voorstellingen opgeluisterde voordracht over de jongste Leidsche maskerade en den aankleve daarvan. Op het gebied van gymnastiek en acrobatiek hebben Spink and Spink en de gebroeders Willé het inderdaad ver gebracht. Daarby werken zy met groote vaardigheid en zeker heid. Zy dragen veel by tot het slagen van den avond. Do heer Edward Gillett, volgens het pro gramma een Amerikaan, heeft zyn mooien hondjes en honden heel wat geleerd. Die beesten staan thans verre boven hun medehonden. En hoog springen dat ze kunnen I Een enkele maal mislukt zoo'n reuzensprong wel eens en gooit zoo'n knap dier wel eens een stapel manden, ja zelfs een helpend mensch onderste boven, maardat heeft ook zyn aardigen kant, en als het later gelukt zonder die ongevallen, des te mooier I Op muzikaal ge bied moeten de diertjes nog wat vlugheid leeren; dat is zeer noodigi Een mooi nummer vormden de levende beelden door Alice Lorette en haar mooien hond Ben. Het dier staat onbeweeglijk; de juffrouw natuuriyk ook wel, maar van het dier wekt het meer bewondering. Rofix en zyn dame zyn balanceurs van den eersten rang. Eon pianino, door een dame bespeeld, met die dame, op eon stokje op de onderkaak te dragen, dat kan niet iedereen en is bepaald wonderiyk in de oogen der aanschouwer8. Morris Cronin hanteert zyn knotsen met groote vaardigheid, al valt er nu en dan een, en houdt er een bediende op na, die de voetstappen zyns meesters drukt. Het geheel maakt een goedon indruk en is wel in staat een avond voel genoegen to verschaffen. De Nederlandsche Tooneelvereeniging, var. Amsterdam, trad gisteravond in den Schouw burg, aan de Oude Vest alhier, op, alwaar zy (voor de 131ste maal in ons land) opvoerde het door geheel Nederland grooten byval gevonden hebbende driebedryvig tooneelstuk „Ghetto", van Herman Heyermans, schryver van „Het Zevende Gebod". Te verwonderen is het trouwens niet, dat dit gezelschap voor de zooveelste maal „Ghetto" gaf, als men ziet, zooals hier, met welk een fierheid on kracht elke acteur of actrice zyn of haar rol vervult Velen onzer stadgenooten, die, niettegen staande de warmte, gisteravond hun schreden naar den Schouwburg hadden gericht, wilden er daarom getuigen van zyn; daverend was dan ook het wél verdiend applaus, dat aan het einde van ieder bedryf door den Schouwburg klonk, waarom het scherm som- wyien twee- a driemaal werd opgehaald; luide werden zy toegejuicht. Het zou hier bepaald moeiiyk vallen te zeggen, wie of wien de eerepalm mocht worden aangeboden. Was de heer H. Van Kuyk, als Sachel, oonig in zyn spel, wat moet men dan zeggen van mevr. E. De Boer— v. Ryk, zuster van Sachel, van den heer A. Faassen Jr., van mevr. M. v. d. Horst-, dienst bode by den heer Sachel, van de heeren Schwab en Ternooy-Apöl Viel op hun spel iets aan- of op te merken? Neen, men kan niet éón naam noemen zonder met lof over het spel te gewagen. Vandaar, dat het gezelschap ook gisteravond hier weer zoo'n flink sucees be haal do. Hedenavond zal „Het. Vaderiyk Erfdeel" worden opgevoerd en morgenavond „Het Zevende Gebod." Het gezelschap, dat in de frissche concert zaal van hot Uolel du Nord optreedt, onder vindt nog niet de belangstelling, waarop hot aanspraak mag maken, al was de opkomst reeds grooter. De artisten, waaronder menige goede bekende, worden wel met applaus beloond en zyn met karig met toegiften, maar de zaal moest voller zyn. Do consump tie is goed en de prijzen zyn biiiyk. Wat zou men meer verlangen l Door het Amstcrdamsche Opereltengezelschap in de tent op de Doezastraat, dat gisteravond voor een beter bezette localiteit dan den eorsten avond voor de tweede maal met succes „Do Dochter van den Tamboer-majoor" op de planken bracht, zal hedenavond de operette „Mascotta" worden opgevoerd. DRANKWET. Het afdeolingsver8lag der Tweede Kamer is vorschenen omtrent het wetsontwerp tot herziening der drankwet. Eenerzyds meende men, dat de wet weinig resultaat heeft opgeleverd en aarzelde men niet de proef om door wettelijke bepalingen te komen tot beperking van het drankgebruik, mislukt te noemen. Moge ook al het aantal drankinrichtingen met vergunning sedert het jaar 1881 zyn gedaald, zoo kan daartegen over niet worden ontkend, dat het totaal van alle drankinrichtingen na de invoering der drankwet weinig of geen verandering heeft ondergaan, wellicht nog iets is gestegen. Uitvoerig wordt uiteengezet, dat voor niet meer dan een betrekkelijk klein gedeelte in het gunstigste geval de vermindering van het drankgebruik aan de werking der drankwet kan worden toegeschreven, terwijl men meende te mogen betwyfelon, dat tegen de nadeelen, die aan het bestaan dier wet noodzakelijker- wyze zyn verbonden, dat geringe resultaat zou kunnen opwegon. Terwyi naar het oordeel van sommigen der leden, die deze beschouwingen hielden, do ervaring thans voldoende heeft geleerd, dat het niet op den weg van den Staat ligt, door deze wettoiyke bepalingen het misbruik maken van öterken drank togen te gaan, en zy hot oogenblik gekomen achten om de Drankwet uit het „Staatsblad" te doen verdwijnen, konden andere met het beginsel van drank bestrijding van Staatswege zich ten volle vereenigen en schreven zy de weinige resul taten van de wet tot beteugeling van het drankmisbruik toe aan de middelen, waarmede zy dit doel heeft trachten te bereiken. Slechts van het maken van den drank handel en wellicht ook van de drank- productio - tot een Staatsmonopolie, ver wachten oenigo leden heil. De zuivere opbrengst zou dan kunnen worden aangewend deels ton bate der drankbestrijding en voor een ander deel ter verbetering van sociale toestanden. Gaarne zouden zy vernemen of er, zoo ja, welke bezwaron de Regeering togon Invoering van zoodanig stelsel heeft.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1