n\ 12391 Woensdag 18 Juli. A*. 1900 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. De Telegrammen, LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden. .a 2"'2 2^2 2 f 1.10. Franco per post- »- 2 2 2 2 2 2 2 2 m 1.40. Afzonderlijke Nommcrs 2 2 2 2 2 2 2 2 ~2-' 2 0.06. PBUS DEE ADVEETENTXËHT: Van 1— 6 regels 1-05. Iodero regel meer f 0.17 j. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. r .die wg in den loop van den dag ontvangen, zullen ton onzen Bureel9 worden aangeplakt. Kijzoader belangrijk© zullen echter dengenen, die getoond hebben daarin belang te stellen, worden bezorgd, ofschoon over de 50 cents niet meer zal worden beschikt, daar ■bepaald belangrijke berichten thans te weinig voorkomen. Leiden, IS Juli. Mej. C. Mac Gillavry, alhier, hoeft met goed gevolg het examen afgelegd ter ver krijging van het diploma voor klavieronder- wijs der Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst. De examen-commissie bestond uit de heeren R. Hol, Dan. De Lange, Sikemeier, L. C. Bouman, A. Spoel, Bram Eldering en M. "W. Petri. B\j de gisteren te 's-Gravenhage gehou den examens dor Nederl. Toonkunstenaars- iVereeniging zijn van de vijf candidaton ge slaagd voor piano (L. O.) de dames: A. G. Bitter, van Utrecht; A. E. Mac Gillavry en JS. M. P. Aghina, beiden van Leiden, en leerlingen van mej. C. Mac Gillavry. Éón heeft zich teruggetrokken en óén werd afgewezen. De serie voorstollingen, door do „Neder- landscho Tooneelvereeniging" gedurende do a. s. kermisweek in den Leidschen Schouw burg, zal worden geopend met Heyermans' ^Ghetto", welk stuk in het winterseizoen 1808/1899 ook alhier door hetzelfde gezelschap werd opgevoerd. De 26ste algomeene vergadering van den „Volksbond, veroeniging tegen drankmisbruik", 'werd gisteron te Utrecht onder presidium van dr. W. P. Ruysch gehouden. Deze opende ide vergadering met een wolkomstrede, waarin hg met dankbaarheid een terugblik sloeg op het 25-jarig tgdperk, dat de Bond achter den rug heeft, en op hetgeen in deze eeuw werd gedaan tot bestriding van „l'usage ümmodéró de genóvre", gelyk in Napoleon's tgd reeds door een zijner staatslieden van 'ons Nederlandsche volk gezegd. Aan do Vereeniging tot Afschaffing van Sterken drank, thans van naam veranderd, werd een oeresaluut gebracht. In 1875 wydde L. P. Pliilippona zijn bezielend woord aan do opricktiDg van 'dezen bond, wiens geschiedenis door spr. werd gereleveerd. Hulde werd gebracht aan mr. H. Goeman Borgosius, die thans als Minister nog do ziel van den „Volksbond" is, en aan het eorelid den heer v. d. Voort, jaren achtereen secretaris. Ook aan de vereenigingon, die op andere wgze den strgd meenen te moeten strgden, riep spr. een welkom toe. Sprekende over het nieuwe ontwerp tot wgzlglng der drank wet, uitte spr. den wensch, dat door dit ont werp een schrede vooruit zou mogen worden gedaan op den weg, door den „Volksbond" bewandeld. Uit het verslag van den secretaris, den heer A. v. d. Voort Azn., bigkt, dat een prgsvraag voor een leesboek over het alcohol vraagstuk werd uitgeschreven. Voor het orgaan werd flink gewerkt. In het verslag wordt ook dank gebracht aan allen, die tot het welslagen der tentoon stelling hebben medegewerkt, niet het minst aan H. M. de Koningin, die op voordracht van den Minister van Binn. Zaken een sub sidie van f 600 verleende. Het aantal leden is thans ongeveer 5500. Na goedkeuring van het verslag, onder dankbetuiging aan den secretaris, werd aan de orde gesteld: e. Voorstel-hoofdbe8tuur: De algem. verg. machtige het hoofdbestuur een algemeen secre taris buiten het hoofdbestuur aan te stellen, op een belooning van f 1000 'sjaars. Na toe lichting van den voorzitter zonder discussie aangenomen. Aan de orde werd daarna gesteld een besproking over het ontwerp-drankwot, inge leid door den heer mr. J. Bool, die eersteen overzicht gaf van de bestaande wetsbepalingen en daarna de voorgestelde bepalingen vrg uitvoerig besprak. Aan het debat werd deelgenomen o. a. door mr. J. Kruseman, die toegaf, dat de wet als technische verbetering zeer zeker groote waarde heeft; echter wees spr. op eenige leemten en op practische moeiigkheden in de uitvoering. Spr. achtte hot niet denkbaar, dat er redeiyke kans van slagen van dit ontwerp is. Ook deze spr. achtte het op eenmaal op heffen van 8000 kroegen een bezwaar, omdat hg daarvan uitbreiding van den clandestienen drankverkoop vreest. De overgangsbepaling wil spr. niet verlengd zien, maar hg wil het stolsel van uitsterving zien ingevoerd. In den loop der discussie werd door den heer P. v. d. Meulen van de „Ned. Vereeniging" gewezen op de noodzakelijkheid, om in dezen geen verschilpunten te zoeken, maar eenheid van actie te betrachten. Daartoe zullen Zaterdag te Amsterdam verschillende drankbestryders byoenkomen. Voorts werd nog gewezen op do noodzakelijkheid van maatregelen, ten einde het verkoopen van drank aan jongelieden beneden 18 jaar tegen te gaan. Do heer v. d. Woude deelde mede, dat de „N. O. P. C." een adres aan de Tweede Kamer zal zenden, ten einde te verzoeken het bezoeken van kroegen door 18-jarigen zonder geleide te verbieden en wanneer ze er onder geleide komen, dan toch den drankverkoop aan dezulken strafbaar te stellen. De Voorzitter (thans mr. Snyder van Wisse- kerke) betoonde zich in zyn repliek aan de verschillende sprekers geen onvoorwaardeiyk voorstander van do wet. Wel is spr. voor stander van het straffen van koopera in clandestiene drankhuizen, terwyi verhooging van den leeftydsgrens hom niet ongewenscht voorkomt, byv. by gomeenteiyke regeling. De overgangsbepalingen, door deo Minister voor gesteld, vonden by spr. wel instemming. Na eenige discussie werd door het hoofd bestuur een motie voorgesteld, die echter om de uitgebreidheid inzake onderdeelen, minder gewenscht werd geacht. Met algemeene stem men vereenigdo zich de vergadering met de volgende motie van mr. Kruseman: „de ver gadering van den Volksbond heeft met inge nomenheid kennis genomen van het wets ontwerp, dat veel verbeteringen bevat, en hoopt, dat een hoogst vruchtbare samenwerking tusschen regeering en volksvertegenwoordiging een spoedige afdoening moge bevorderen. Daarna volgde een bezoek aan de huishoud school. De Minister van Binnenlandsche Zaken woonde de vergadering geruimen tyd by. Naar men verneemt, zal ook het stoom schip „German", dat den 11 den dezer van Kaapstad is vertrokken met ambtenaren van do Z.-A. Sp.-My., te Vlissingen ontschepen. De ratificatie van de conventies der Haagsche Vredesconferentie door Duitschland kan eiken dag worden tegemoet gezien. Bolgiè behoeft eerst de goedkeuring der KamersPortugal overweegt voorloopige goed keuring in afwachting van die der Kamers, die thans ontbonden zyn; Zwitserland ver daagt de goedkeuring tot December. Het depót der ratifleatien en de teekening van de daartoe noodige akte zal in de eerste dagen van September geschieden door de gemachtigden van alle staten, die geratificeerd hebben, vermoedelyk in de Trèves-zaaL Alsdan zal waarschyniyk tevens de juiste datum worden bepaald van de byeenkomst, in Sep tember, in het nieuwe gebouw aan de Prinsen gracht te 's-Gravenhage, van de vertegen woordigers der toegetreden Staten en zulks om oen 6ecretaris-generaal en terstond noodige ambtenaren te benoemen. J. Schyff, te 'e-Gravenhage, was voor 66,686 minste inschryver by de gehouden aanbesteding van het verwyderen van be staande oude fundeeringen, kelders, enz. en het bouwen van een cafó-restaurant met biljartzaal, vergaderzalen en woning benevens 2 winkelhuizen met afzonderlyke bovenhuizen, op een terrein gelegen aan de Boekhorststraat te '8-Gravenhage. De heer Sickesz, directeur-generaal van Landbouw, Is met verlof naar het buitenland vertrokken. Het bestuur der Vereeniging van Effecten handelaren heeft bepaald, dat op Zaterdag 21 Juli Beursvacantie zal worden gehouden en mitsdien op dien dag de officieele Beurs- noteering niet zal worden opgemaakt en op de kantoren niet zal worden geleverd noch ontvangen. De 2de lulL 0. J. H. Van der Harst, van het 3de reg. inf. te Middelburg, is belast met de oefeningen van het reserve-kader aldaar. Het verlof naar Nederland van den off. van gez. late ld. P. I. Einders, van hetO.-I. leger, is nogmaals met zes maanden verlengd. De „Sts.-Ot." No. 165 bevat do wet van 7 Juli 1900 (Staatsblad" No. 111), houdende bepalingen tot regeling van uen Leerplicht. Men schryft aan de „N. E. C." dat de heer W. Oudendyk, benoemd waarnemend- consul te Shanghai, zich, biykens zyn telegram van 25 Juni aan zyn vader te Kampen, te Wladiwostok bevond, op reis naar de plaats zyner bestemming. Waarschyniyk zal hy in de gegeven omstandigheden daar wel nadere instructies van de regeering afgewacht hebben. Het stoomschip „General" (thuisreis) vertrok 14 Juli van Zanzibar; de „Madura" vertrok 15 Juli van Padang naar Amsterdam; de „Titan", van Stromfors naar Amsterdam, passeerde 14 Juli ELseneur; de „Itzehoe", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Juli van Colombo; de „Kaiser" (thuisreis) vertrok 16 Juü van Delagoabaai; de „König" (uitreis) arriveerde 16 Juli te Mozambiquede „Merapi", van Java naar Botterdam, passeerde 17 Juli Straat Bonifacius; de „Potsdam" arriveerde 17 Juli van Nieuw-York te Botterdam; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amster dam, passeerde 17 Juli Ouessant; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Juli te Genua; de „Spaarndam" arriveerde 17 Juli van Botterdam te Nieuw- York. Abbenes (gem. Haarlemmermeer). Den 15den Augustus a. s. hoopt dezeereerwaarde heer J. Yerhoovon, pastoor in do parochie van den H. Franciscus van Sales, aan de Lynden, don dag te herdenken, waarop Z.Eerw. vóór 25 jaren de H. Priesterwijding ontving. Euime bydragen zyn door de parochianen byeengebracht om op dezen dag aan hun algemeen beminden herder te toonen, dat zy zyn verdiensten èn als priester èn als mensch ten hoogste waardeeren. Hot kerkgebouw zal voor dien datum worden verfraaid door het aanbrengen van 12 stuks gefigureerde kunst-cementsteenen kerkramen, beglaasd met kathedraal-glas in verschillende dessins en kleuren, waarvan het ontwerp en de uitvoering zyn opgedragen aan den heer W. G. De Hey, bouwkundige te Hoofddorp. Naar wy vernemenbestaat er te Lisser- broek, evenals andere jaren ook dit jaar een plan om de leerlingen der openbare lagere school voor hun vlyt en getrouw schoolbezoek met een pleizler boottocht je te beloonen, en wel spoedig, want op school worden reeds daarvoor passende liederen geloerd en het aardige er van is, dat de kinderen zeiven deze jaarlyksche pleiziertochtjes door kleine wekelyksche bydragen bestryden. Bodegraven. Hoe gevaarlijk het is om de zorg voor kleine kinderen aan nog jeugdige kinderen op te dragen, bleek alhier, toen een achtjarig meisje op het „Duivelseiland", een tweejarig kind ^an een buurvrouw in een kinderwagen reed. Het meisje kon op het afbellend pad den wagen niet besturen; deze kantelde om en het kindje rolde er uit en gleed onder een hekje door in de sloot. Op het hulpgeschreeuw kwam de moeder ylings toesnellen, dio nog juist bytyds haar heveling van een wissen dood reddo. Het koffiehuis en bierbottelary in de Wilhelminastraat, alhier, thans bewoond door den heer H. Van der Sluis, den 17den Juli ten overstaan van notaris De Favauge publiek verkocht, Is in bod gebracht op f 4000 en afgemijnd op f 575. llazorswoude. „Tyd is geld" zegt in deze drukke en drukkend heete dagen de boer, terwyi hy in der haast het parolend zweet van zyn gelaat wiscüt, on ziet met voldoening van uur tot uur het hooi in den barg ryzen. Zoo ooit, dan wordt wel in dozen tyd het spreekwoord: „Help man, help vrouw, heip kind" toegepast. Een welgemeende waar schuwing is daarom niet overbodig. Is het mechanisme, waardoor do kap van uw hooi berg wordt gowonden, wel sekuur in orde en zyt ge er dus zeker van, dat, als zy vast staat, ze vast biyft staan? Het is een geringe moeite er even naar te zien en zoo noodig door den timmerman ie laten verholpen. In het Hazerswoudsche Rietveld zou gisteren een boerin, die het hooi opstak, er by na het slacht offer van geworden zyn. Een manspersoon doet het gevaarte ryzen; maar wat is dat? Een luid gekraak en daarna onmiddolJyk een zware val. Waar is de vrouw gobloven? Meer dood dan levend kwam zy tusschen het hooi en de bedekking te voorschyn; maar ze was gelukkig voor haar gezin behouden. Honderd tegen óón, dat ze niet verpletterd was. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Lisse. Omdat hot den heelen dag drukkend warm was geweest on de lucht in het zuiden onheilspellend zwart werd, verwachtte men algemeen een onweersbui. Het liep hier echter best afde bui dreef af en op een snikheoten dag volgde een heeriyke avond. Iedor ging naar buiten en het „Vierkant" was het doel der wandeling van velen, want in de tent gaf „Eensgezind" haar 3de uitvoe ring, die zeker tot eon der best geslaagde mag gerekend worden. Om halfnegen begonnen, was de uitvoering te ongeveer 10 uron geöindigd. liagcnaai's over Leienaars DOOR OOM TOJBIE. XIV. Mevrouw Eopc ziet Hertog Albrecht van Beieren. De Leidscho professor, die er heel weinig representatief uitzag, woonde in eene stille, ;deftige buurt, zooals er meer dan eene in de stad van Boerhave voorkomen. Op den morgen van 19 Juni 1900 zat deze .professor in zyn studeerkamer. De hooge jboomen vóór zyn huis werden door eene Xrissche bries bewogen, evenzoo de breeae banen van zyne nationale vlag, die met haar Tood-wit- en-blauw allerlei grillige en vermoeien- 'de schaduwen wierpen op de papieren, waarin ,hy zat te lezen, maar hy getroostte zich deze kleine kwelling, want in eene feest week als deze was ieder Leienaar offervaardig. Er werd geklopt. „Er waren twee dames luit Den Haag in de achterkamer" luidde •de boodschap van de dienstbode. Dit zouden ;de eerste gasten wel zyn er werden dien .'flag nog meer verwacht. De professor deed 'snel zyn best, om er wat meer representatief luit te zien, en ging naar zijne achterkamer. •Een luid en frisch concert van heldere meisjes stemmen klonk door tot in de gang. Zoodra hy 'binnentrad, kwam Mathilde Hope op hom af: „Haagsche ongenoodigde gasten, profos- .Borl" zei ze. „Ge zult ze van dien kant eens heerlyk op zien dagen...." „Juist, „heerlyk", dat zegt vader Vondel Izeer ad re ml Heel biy je te zien, Mathilde 1" „Annie Olmberg is ook meegekomen imogon we by u de maskerade zien O,'tis ;een schoone, een prachtige vertooning :waaiby de ziel zich koninkiyk verheft die aanblik van een zegevierend Koning die al 'zyn macht en majesteit beseftl" „Je bent onverbeterlijk, Mathilde! Je 'brengt do Muzen uit Den Haag mee! Hoe 'gaat het, Annie? Mama niet meegekomen, Mathilde „Mama is op het Rapenburg by mevrouw Olmberg 1 Uit hooge politiek, professor 1" Allen lachten. Er was daar eene groote (menigte familie en gasten by een. De dames jvan den professor, neven, nichten, vrienden, vriendinnen, allen in feesteiyke stemming. Gedurende de Lustrumfeesten kloppen alle harten vrooiyk in Leidon. Er is eene blyde gebeurtenis is het vooruitzicht. De historische optocht van een Hertog, Stadhouder of Koning wordt vorwacht. De familién vertoonen zich op de wit houten uitbouwsels, die de timmer man eene „stellatie" noemb. Zoo ging het ook in de woning van den weinig represen tatieven professor. Vrooiyk gesprek, drukte en allerlei berichten volgden elkaar op over de prachtig uitgedoste studenten, inzonderheid over hem, dien men uit licht verklaarbare gemakzucht den „Hoofdpersoon" noemdo. „En achter hem rydt de uitgebreide stoet „Van wat in 't land aanzieniykst en verhevenst „Gerekend werd, door rang en aadlyk bloedI" Het was Mathilde, die deze verzen citeerde, toen de stoet zich in de stille, deftige buurt van den professor vertoonde. Het ralryke ge zelschap was opgetogen het getrappel der paarden, het gerinkel der helmen en harnassen, het luid gerucht der dicht opeengepakte menigte, waardoor echo's ontwaakten, die vyf jaren lang hadden gesluimerd dit alles hield de feesteiyke stemming levendig. En zooals het dan gewoonlyk gaat men ver langde don optocht van nieuws te zien. Het groote gezelschap uit des professors woning zou zich in verschillende groepen splitsen. Annie Olmberg wachtte in de gang en be spiedde het oogenblik, dat haar gastheer zich klaar maakto, om mee te wandelen. Zoodra ze hem zag, trok ze hem ter zyde en begon met groote haast te fluisteren. Annie leefde in duizend vreezen ze had al hare hoop gesteld op het bezoek van mevrouw Hope aan hare moeder. Nu misschien zou alles beter slagen en ze vroeg den professor, of hy niet even by' mevrouw Olmberg op hot Rapenburg zou willen aanloopen met een dag als deze liep ieder in en uit en of hy eens wilde vernemen, hoe de zaken daar stonden. Op het Rapenburg by mevrouw Olmberg heerschte sedert eenige dagen volkomen rust. Dat Jo zich zoo bitter onhandelbaar toonde, had hare moeder opnieuw grievend leed ge daan. Maar nu Jo het huis had verlaten en alles rustig was geworden, kwam de terug werking. Mevrouw Olmberg kampte met zware hoofdpyn en slapeloosheid. Hoewel ze er tegen opzag, te hooren spreken over hetwegloopen van Jo uit haar huis was het toch een groote verandering, dat er geen gekyf en geschreeuw meor gehoon! werd. Daarom had^ ze zich wat vermand by hot aanvangen der Lustrumfeesten en zou ze alle gasten ont vangen, die haar misschien zouden komen bezoeken. Maar er kwam dien voormiddag niemand. Mevrouw Olmberg had voor hare woning ook eene „stallatie" laten bouwen, maar dit prachtgebouw bleef leeg. De eenigs- zins excentrische manieren der dochters, die zulke knappe examens hadden afgelegd, droe gen er too by om don stroom der altyd felici- teerende bezoekers wat te verminderen. Wanneer men gedurig aan vrienden en be kenden toont, dat men zedoiyk en intellectueel zoo oneindig hoog boven allen meent te staan, moet men ten slotte vyanden maken. Mevrouw Olmberg had dit ondervonden. Het altyd hoog opgeven van de voortreffelykheid harer doch ters, van hare examens, die geslaagd waren, en van de examens, die nog zouden slagen, had eindeiyk do taaiste bewonderaar onge duldig gemaakt Er kwam niemand meer by haar en dit was, in vele opzichten, haar verdiende loon. Te twee uren verscheen evenwel plotseling mevrouw Hope uit Den Haag. Mevrouw Olm berg loefde wat op. Daar de gekostumeerde optocht nu zeer spoedig op het Rapenburg zou verschynen, noodigdo de gastvrouw hare Haagsche vriendin, om met haar op de „stel latie" te gaan zitten. Er kwam een vleugje van voldoening in het gemoed van mevrouw Olmberg. Daar zat ze nu weer met hare beide knappe dochters en met eene zeer aanzien- lyke Haagsche vriendin. De Leienaars konden nu toch zien, dat de zoo hoog uitmuntende familie Olmberg nog altyd tot de bloem en de aristocratie der Leidsche bevolking be hoorde. Groot gerucht en geschreeuw van straatbengels en slungelende straatsiypers uit naburige plaatsen, kondigen aan, dat de ge kostumeerde optocht het Rapenburg naderde. De historische Dora zat naast mevrouw Hope, toen do Engelsche hulptroepen onder Sir Col vil voorby de „stellatie" trokken. Ze gaf de Haagsche dame overal inlichting van. Er kwam een ridder in fonkelend harnas met langen witten mantel, welke mantel zich ver over zyn strydros uitspreidde. Dora begon nu met hare historische toelichtingen. „Ziet-u, mevrouw! Dat is nu eigeniyk zoowat de tweede hoofdpersoon van de; mas kerade. Die ridder is de zoon van Hertog Albrecht van Beieren, Willem bi der ghen aden Goids Grave van Oistervaut, ridder in die orden© van de Kousebant, Stedehouder van minen Lieven Heere van Beyeren in sinen Henegouwschen landen! Hy ziet er nu heel prachtig uit, mevrouw, maar eigeniyk was hy een groot politiek intrigant hy is mede plichtig geweest aan den moord op Aleid van Poelgeest, het liefje van Hertog Albrecht hy is balling 's lands geweest, en leefde in onmin met zyn vader Maar mevrouw Hope luisterde niet oplettend. Ze begon opnieuw te vroezon, dat er geen oogenblik voor een vertrouwelyk gesprek zou overschieten. Juist nu, hoorde ze plotseling roepen „Mevrouw Hopel mevrouwtjel Heipons, als jo blieft, uit het gedrang l" Tegen do planken betimmering stonden twee zeer voornamo personen, in de menigte verloren en door de paarden van de ge- kostumeerden op de nauwe ruimte van het Rapenburg zeer naby bedreigd. Mevrouw Hope deed snel hot planken deurtje van de „stel latie" open, en trok een dame en een heer naar binnen, die zichtbaar verheugd waren dus uit het gedrang en de paardenvoeten in veiligheid te zyn aangeland. De dame was niemand anders dan de bekoorlyke mevrouw Nora Heshushi8 van den Abeele, geboren freule van Imbyze van Batenburg in een prachtjapon van kersrood fluweel, schouders en armen verborgen door eon cape van wit laken met een hoog opstaanden kraag, terwyi het zonnig bruin haar, onder een wonder van een hoog opgaanden hoed met onbegrypelyk mooie witte en zwarte veeren schuil ging. De cavalier was jonkheer Gaston van Mey- ningen, heer van Boomsbergen en Victorien- broeck, in eon elegant complet van parel grijs, gedekt door een gryzen Tyroler hoed met breed wit satyn lint Aan buigingen geen gebrek. Ze namen snel plaats op den planken uitbouw, want ieder staarde nu naar de prachtige ridders, die voorby stapten, en de twee nieuwe gasten trokken by zooveel praal maar even de aandacht. Een muziekkorps in scharlakenrood trok voorby en kondigde den Hertog aan. Op een kostelyken schimmel verscheen nu de hoog- machtige Hertog Albrecht van Beieren. Dora hield vol met historische inlichtingen te geven aan mevrouw Hope. „Daar ziet u nu den beroemden hoofd persoon, Hertog Aelbrecht, bi Goids ghenaden Palentsgrave opten Rhyn, Hertoghe in Beyeren, Grave van Henegouwen, van Holland ende van Zeeland, ende Here in Vrieslant. Van Keizerlyken bloede heeft hy door zyne moeder de kosteiyke landen on gouwen In de Noorde- ïyke en Zuideiyke Nederlanden geörfd hy heeft het recht dien purper-fluweoien Konings mantel te voeren! Ik vind evenwel, dat hy or to jong uitziet voor zyn hoogen leeftyd ik mis den langen gryzen baard, die over zyn verguld harnas had moeten golven „Ik vind het al wel zulk een zwaar harnas, zoo'n benauwden helm te moeten dragen 1" viel mevrouw Hope in. Dora begreep, dat de deftige Haagsche mevrouw er niets aan had, en daarom besloot ze hare historische parelen maar niet vorder uit to strooien. Zo keek om, en zag de diep blauwe, raadselachtige oogen van mevrouw Van den Abeeie. Mevrouw Hope had de beide Haagsche vrienden snel aan mama en dochters Olmberg voorgesteld. In don beginne had ieder zwygend den stoet zien voorbytrekken. Toon het paardengetrappel uitstierf en het woest gedrang van de nu volgende menigte den optocht volgde, vendde mevrouw Van den Abeelo zich tot Dora, en vroeg: „Eone van uwe zusters logeert immers by mevrouw Hope, juffrouw Olmberg?" „Ja, mevrouwt Maar ze ia vandaag hier by professor En Dora noemdo den naam van den hoog leeraar, die er zoo weinig representatief uitzag. „Ik heb haar laatst ontmoet by mevrouw Hope. Ze vertelde me van hare zuster Dora, die oen groot boek schryft over de Byzantynen. Is u dat?" „Dat ben ik, mevrouw 1 Ik houd me dagelyks met tydroovende historische onder zoekingen bozig l" -„Maar dat is briljant, juffrouw Olmbergl Zoo moesten alle jonge meisjes doenl Ik ben zeer gelukkig, dat ik uwe kennis mag maken l" En Nora reikte de hand aan Dora. "Welk een contrast l De schitterende Haag sche schoonheid, saamgesteld door mode maakster, corsettière, haarverf en poudre-l d e-r i z en deze ouweiyke, magere jong© juffrouw, met gebogen rug, ingevallen boezem, afgeknipt haar en gryze govlakte japon. De jonkheer Gaston zag het en glimlachte mot een valschon trek om den mond. Op dit oogeDblik verscheen de professor, Annie's gastheer, voor het planken uitbouwsel. Hy bleef voor mevrouw Hopo met eene diep©, buiging staan, en fluisterde: „Geen nieuws?" „Nog nietl Misschien van avondl"

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1