,3 s Beurs van Amsterdam. ADVERTENTIES. es cS a> ft es Do oorlog tussclien Engeland on Transvaal. Do correspondent van do „Standard" to Pretoria geeft bijzonderheden over de over winning dor Boeren by Nitralsnek, die eenigs- zins afwijken van die, welke door Reuter zijn geseind: Woensdagmorgen, zoo seint hy, viol een strijdmacht van 2000 Boeren den nek aan, dio bezet was door twee compagnieön van het Lincolnshire-regiment, een eskadron Scots Greys en vier kanonnen, terwijl een kopje rechts van den weg naar Rustenburg was bezet door drie compagnieön Lincolns, een eskadron van de Scots Greys en twee kanonnon. Het kopje werd bestreken door een paar aangrenzende hoogten en deze werden des nachts door de Boeren bezet. Des morgens werd het kamp gewekt door een hevig geschut- en geweervuur. De vijand had vier ver-dragende kanonnen en een paar yickers-maxrms, waarmede hy het kopje kon beschieten en den pas bestreek. Den geheelen dag hield de kleine Britsche macht den tegenstand vol. Maar de twee compagnieön en het eskadron Scots Greys, die den pas bezet hielden, waren in een onhoudbare stelling en zagen zich genood zaakt deze op te geven. De beide andere compagnieön en hot eskadron op het kopje streden hardnokkig tot don avond, totdat de cavalerie al haar paardon kwijt was. In don namiddag vertrokken 700 man Scottish Borderers uit Pretoria om de be dreigde troepen te ontzetten. Maar op marsch .overviel hen do duisternis, zoodat zy moesten terugkeeren. Zij brachten twee compagnieön, die zich uit de val hadden weten te bevrijden, en twee kanonnen mode. De mannen op het kopje werden ten laatste genoodzaakt zich over te geven. Zy leden zware verliezen. Do correspondent maakt melding van zes kanonnen, die aan hot gevecht deel namen, en meldt, dat twee veilig te Pretoria werden gebracht. By de troepen, die zich overgaven, waren twee kanonnen; wat er met de andere twee is gebeurd, wordt niet gezegd. Zouden ze misschien in dc handen der Boeren zyn achtergelaten? Do „Köln. Zfg.", die, gelijk wij reeds in ons vorig nommer herinnerden, in dezen oorlog over 't geheel moer aan de zijde van Engeland dan aan die van de Boeren staat, erkent nu de beteokenis van bovenvermeld wapenfeit; zy schryft: Wanneer optimisten gemeend hebben en nog altijd geloovon, dat het weerstandsver mogen van do Boeren in den wortel getroffen is en das inzonderheid de Transvaalsche Boeren nog slechts hierom verder strijden, omdat zy zich schamen hun zaak voor hun bondgenooten in den Vrijstaat verloren te geven, dan kunnen zy door deze nieuwe jobs tijding daarvan teruggebracht worden. Een troep, die do voorposten van een overwinnend, in aantal veel storker leger aanvalt, kan men niet goed als gebroken kenschetsen. Veeleer is er kans, dat zy gelyk krygon, die van mecning zyn, dat de rest van de strijdkrachten der Boeren, zoowel m de Transvaal als in ,den Oranje-Vrjjstaat, door de slagen van het nördiot der laatste maanden behoorlijk ge schift, nu uit. mannen bestaat, wier volharding en strijdlust eerst ophoudt aan de grens van wat voor menschen mogelyk is. En deze grens ,zal oerst bereikt zijn, wanneer mond- of schiot- voorraad of beide geheel uitgeput zyn. Hot zal de taak van den bevelhebber der tegen- pariy wezen, deze ontwikkeling te bespoedigen. Die taak is, volgons de „E. Ztg.", het ge makkelijkst te vervullen in den Oranje-Yry- staat, waai heen dan ook de hoofdmacht van 'de Engelschen gezonden is. Zy voorziet, dat 'Steyn en de behendige De "Wot, van elk ver- koer met de overige wereld afgesneden, weldra door don honger tot de overgave zullen ge dwongen worden, wanneer zy niet deugdeiyk gezorgd hebben voor voorraden mondkost. Transvaal daarentegen is in een voel ge lukkiger toestand. Vooreerst is de bezetting van het land door de Engelschen slechts een fraaie schyn. De Engelschen moeten zich be palen tot het beheerschen van de spoorweg verbindingen, en zelfs deze zijn slechts onvolledig gedekt. In de onmiddeliyke nabyheid van Pretoria, slechts 8 mylen ten oosten daarvan, by Derdepoort, ïyden Engelsche voor posten een gevoelige nederlaag, en 28 K.M. jten westen van het Engelsche hoofdkwartier in de Megaliesbergen gelukt den Boeren aan den Nitralsnek een overval, waarvan de uit slag lord Roberts tot een uiting van groot lleedwozen aanleiding geeft Ook by Krugers- dorp, slechts 30 K.M. ton westen van Johannes burg, zyn de Boeren aanvallend opgetreden, al heeft Smith-Dorrion hen teruggeslagen, en in het Oosten aan do Natalsche lyn te Paarde- kraal zyn zy zelfs kunnen beginnen aan de vernieling van den spoorweg, hetgeen Buller hun, naar het schynt, niet tydig heeft kun nen beletten. Het operatieveld van de Transvaalsche Boe ren is dus nog heel groot, vooral omdat van een opmarsch der te Boira gelande Engelsche strydkrachten onder Carrington van het noor den uit niets verluidt Hun oostelyke toe gangsweg door Portugeesch gebied is echter nog altyd vry, al moet ook de spoorwegbrug by Komatipoort vernield zyn. Onder deze omstandigheden kan de strijd van de Trans vaalsche Boeren onder Louis Botha nog een aar.morkeiyken tyd gerekt worden. Zy kunnen zelfs voordeelen behalen, zooals de laatstö gebeurtenissen toonen, wanneer zy de lessen van don oorlog eindeiyk behartigen en over gaan tot een strenge centrale organisatie, waarby do draden liggen in de kundige handen van éón man. De taak van dezen man zou zyn do punten op to sporen, waar de Engelschen gemakkelijk kwetsbaar zyn, en daar met verrassend overwegende strydkrachten op te treden. Louis Botha is er geheel de man naar, zulk een systematischen guerilla-oorlog te leidon. Omtrent het gebeurde by Derdepoort seint de correspondent van de „Standard" te Pre- toiia, dat op bericht van een Boer, dat zyn hoeve door tien Boeren was bezet, kolonel Lowe uittrok met drie eskadrons dagonders en twee kanonnen. Toen zy op do plaats kwamen, vonden zy echter duizend Boeren met vier kanonnen. De eerste ry der Boeren was in khaki gekleed en droeg helmen, zoo dat de dragonders, meenende, dat daar huzaren waren, zonder erg op hen toereden. Toen ze op 400 meter waren genaderd, opende de vyand het vuur. Met achterlating van een paar dooden, gewonden en gevangenon, konden de dragonders echter naar Wonderboom ont komen. Krugeris schoonzoon, de heer ElofE, ls ge- vankeiyk te Mafeking binnengebracht. Volgens een bericht uit Boerenbron zouden de Boeren by Waterval een Britschen trein met voorraden on voeder voor de paarden hebben buitgemaakt. Britsche verliezen worden als volgt gemeld: By Krugersdorp op 11 Juli: gesneuveld een officier, gewond twee officieren en 34 man; by Bethlehem op 6 on 7 Juli: gesneu veld 4 man, gewond 46, waaronder 4 officieren. Overleden aan ziekten 22, waarvan 16 aan ingowandskoorts; in verschillende gevechten nog gewond 3. Gerepatriëerd wegens ziekte of invaliditeit 34 officieren en 1105 man. De „Berliner Volkszeitung" deelt mede, dat haar correspondent te Parys een onderhoud met leden van het Republikeinsche drieman schap gehad heeft, die op de vraag, hoe de tydingen uit het Boerenkamp opgevat werden, ten antwoord gaven: „Zeer gunstig voor ons. De Engelschen verdragen de wintercampagne slecht. Zy hebben, naar ons geschreven wordt, 20,000 zieken. Onze sterkste vesting is het district Lydenburg, maar voordat het voorjaar komt* in September, behoeven wy daarheen niet terug te trekken." Het Engelsche ministerie van oorlog maakt een lyst openbaar van al de officieel gemelde Engelsche verliezen van 20 October 1899 tot 7 Juli 1900. Ofschoon de lezers weten, dat deze officieele opgaven wel tamelyk ver van de waarheid af zullen zyn, worden de uit komsten van die opsomming hier toch mede gedeeld. Gesnouveld 255 officieren en 2411 minderen; gewond 906 officieren en 11,365 minderen (daarvan zyn er 70, resp. 625 aan hun wonden overleden). Vermist en gevangen 240 officieren en 5977 man (daarvan 1 officier en 84 man overledon, en 180 officieren en 3966 man bevryd of „ontkomen"). Te zamen 1401 officie ren en 19,753 minderen. Andere verliezen aan ziekte overleden, als ongeschikt voor verderen dionst naar huis teruggezonden, enz. 1053 officieren en 24,208 minderen. Ongerekend de personen, die nog gewond of ziek in de hospitalen in Zuid-Afnka liggen, heeft het Britsche leger tot 7 Juli de volgende" verliezen geleden: 1438 officieren en 29,255 minderen, te zamen 30,693. De hospitaalschandalen. De Londensche correspondent van het „Hbl." schryft dd. 13 Juli het volgende: Hedenavond sprak ik iemand, intiem be vriend met een officier van gezondheid, welke laatste zoo pas uit Zuid Afrika is terug gekomen. Volgens dezen dokter heeft de heer Burdett- Coutts niet alleen niets overdreven, doch nog geen tiende gedeelte verteld van wat er ge beurd is. Hy, deze dokter, had in den beginne, voor zyn hospitaal 8 a 9 geneesheeren onder zich, doch stuk voor stuk worden dezen hem afge nomen en elders aan het werk gesteld, zoodat hy op hot laatst niemand meer had dan 2 oppassers, mot wie by 475, zegge vier honderd vyf on zeventig zieke soldaten moest verzorgen. Het natuuriyk gevolg was, dat de mannen als vliegen stierven, niettegenstaande de reus achtige inspanning, die deze doktor zich ge troostte, en dat deze geneeesheer zelf nu met een door oververmoeienis vernielde gezondheid, naar huis is moeten terugkeeren. Dezelfde man vertelde nog, dat in Kaapstad 50,000, zegge vyftig duizend, Engelsche solda ten „liggen", die absoluut niets uitvoeren dan hun tyd doodslaan en van wier aanwezigheid niemand iets begrypt. De Londensche couranten hebben af en toe wel eens schuchter gevraagd, waar toch al die 200,000 man zaten; dit be richt heldert al heelwat op. Uit de Zuid-Afrikaansche Mail. Uit een particuliere correspondentie uit Zeerust (Transvaal), gedateerd 18 Juni j.l., nemen we de volgende regels over: „"We zyn frisch en gezond en trekken er ons zoo min mogelyk van aan, dat de vuurhoutjes nu 30 cents één doosje zyn, een busje melk een ryksdaalder, enz. Gelukkig hebben we door Gods goedheid nog aan niets gebrek gehad. De Engelschen zyn nu in ons district baa3, maar ik moet eerlyk zeggen, dat ze tot nog toe zeer redelyk met onze bewoners gehan deld hebben en velen van de hier vertoevende officieren en regeeringspersonen den indruk maken van gentleman te zyn en als zoodanig te zullen handelen. BUITENLAND. plaats tusschen nationalisten en socialisten, in de nabyheid van het terrein waarop de revue gehouden werd. Er werden drie per sonen gewond en eenigo menschen in hechtenis genomen. Overigens had geen belangryk incident plaats. De illuminatie des avonds werd door een dichte, vrooiyke en feesteiyk gestemde menigte bewonderd, die heelemaal niet aan politiek, doch alleen aan pretmaken dacht. Spaojo* De „Gazeta" maakt het decreet bekend van de conversie der hypothecaire biljetten van Cuba en der hypothecaire obligatiën van de Philippynen in een 4-pCts. binnenlandscho schuld. 16 Juli 1900. pCt Nod. Cert. Nat. Schuld..' 2* Obligatiën8 nongaryu, Loen. in Zilver 1889 4* O os te nr. Bonte in Pap. Moi/Nov. Jan.'Jali Poi-t, O. B. 1853&4 mot Ticket 3 dito dito 18S8ft94# dito dito 1690.4 dito dito 'labakelconing. 4)4 Rusland liinnonL 1894 4 188J Rb. 625 4 1867/69 100 4 1S89R6. G25,2deaorioGaD8l. 4 Üo Emissie 1894 Rb. Cï5 4 Spanjo, Obl. Pvrp. Schuld 4 Turkuo Obl. Goprivil 4 a gecoaverteordo eerie D O. Mexico, Binn. Afloataro 2o oor. 6 Brazilië, 1889 4 landing Loaning 1898 6 Columbia 100-500 1* Venezuela, ÖbL 1881 £100 4 Poruv. Corp. Obl.C Cert.v.prot. Aand. Italië, Obl. Zuid-ltaL Spoor 3 Spw.loon. 1887/89 eer. A-E 3 Portugal, Beira Baixa 8 Rusland, Obl. Wladik. 1896/98 4 B Rjaaan-ür. R. 625 4 1888 4 .1890i Aand. N. Afr. Uandelsvoreonig. Colt. Mij. Vontonland. 9 Kon. l'ctroloumhronnon Dordtscho Petroleum Gewone Aand. Schibajeff Aand. Sumatra P&lembang. Moeara Emm Ned. Handel-Mjj. Rescoairo N. W. Pac. IIyp.-B. Schuldbr. Incomebonds Maxwell Aand. iioll. Uzeron Spoorweg Mt). tot Expl. v. Stoatspw. ObU Nod..Contr. Sp. f 1000 3 Aand. N. Zuid-Air. Spoor 6 Obl. 1899 4 ObL Boxtol-Wozul 1367/80 geat, Aand. Amerikaanse ha Vaart Rottord. Lloyd, Amerika, Aand. Atchison Topeka Prt£- Oblig. B Adj.lt. v Aand. Donv. Blo Grande Flor. Ctr. Pooi na p St. LouieU S.m Fr.gow. Ar ,2epr. A. Aand. Miss. Kansas Toxtis ObL le hyp. Frankrijlf, Do 14de Juli, de nationale feestdag, werd begunstigd door mooi weer, hoewel het zeer warm was. De gewone en pleiziertreinen brachten een ontzettenden stroom provincialen en vreemdelingen naar de Fransche hoofdstad. Met het oog op het besluit der militante socialisten, om te protesteeren tegen elke reactionaire manifestatie, en de maatregelen der regoering om onmiddellyk olko betooging te onderdrukken, hadden de nationalisten op het laatste oogonblik last gegeven, uit sluitend te manifesteeren met den kreet: „Leve het leger 1" De gewone plechtigheid voor het beeld der stad Straatsburg op de Place de la Concorde had zonder incident en zonder toespraken plaats. De groote revue had een talryke menigte naar Long-Champs gelokt Tydons het défilé werd druk geroepen:" „Leve het leger 1 Leve Jamontl" Minder druk, maar toch voldoende werd geantwoord met den kreet: „Leve de Republiek 1 Leve Loubetl" Nog andere kreten werden gehoord, maar het bleef by schreeuwen Alleen had slochts een korte schermutseling Erio Spoor Aand. 2e prof. A. Ontario Woatora Aand. NorL Wc«t. C.v. Aand. South. Pac. C. Gow. Aand. 9 ,4 pCL GoudL Union Pac. C«rt. v. Aand. p prof. Aand. W. N.-Y. P.afg. O.v. A. „gen- rnortg.b, Incomob. Wabash Sp. C. v. pref. A. Kaneaa City Sub. Bolt Cor N. M. Pittab. Gulf Shares. w Pitt ah. Gulf pret A. le H. 0.5 üoDgartje, Thuics-Loton. 4 TurkSo, Spoorw.-LoLan8 Spanje, Madnd-Loten3 Fr. Doli Tabak Mij. Aand. Doli-Galtuur-Maatflchapp'j Cort, v. Aand. Arandjbuxg. Aandcolon Senombah Aandcelon Kotterdam-Dcli Ned.-Ind. Mjjnbouw-Mij. 79. Oostenrijk, Paptor f 20.77X dito Zllror 120.80 Franacho Diverse Rvjksmark f—.Bussen Zil voren Roebels /T.25 dito in GoudonBoobels /"L89 Prolongatie 3X pCt. Vor. koera. 78X m 83 80K 80 >4 23)< 32J* 27 84K 84Jé 99 94 97 67H 80)4 22ÏÜ 39* 64 H 86 H 13 26* 26* 65* 10* 66* 54* 61 94* 94* 93 93 107* 65 227 119* 167 68* 157 147* 91* 7 109* 118 86 171* 91* 38* 99* 123* 26 72* 98* 82* 18*6 10* 10*8 33* 10* 90* 67* 11* 17* 19* 34* 32* 79* 55% 73* 14 90* 31 19 19 16* 37* 72* 115* 26* 36 40 76* 605 363 205 Koera beden. 78* 80* 80* 80*a 22* 32% 94* 62* 94* 60* 38% 86* ld* 10*8 66* 6»* Cl* 94* 94* 94* 110 229 121* 157* 66 166 147* 110 85* 179 91* 26 71* 98* 18* 10* 10*8 10* hunner kanonnen buit to maken, deden de Chineezen in den nacht van 6 Juli een krach- tigon aanval op de kolonie; zy werden echter door de Japanners teruggeslagen. Het bom bardement werd den 7den Juli hervat uit verschillende nieuwe stellingen. Een granaat viel in het kamp der Engelsche marinetroe pen, twee man werden gedood en twee ge wond, Het artillerieduel werd den 8sten Juli, by het verzenden van het bericht, nogvoort- 67* 11* 17* 12* 34* 32* 73* 68* 73* 91* 20 16* 37* 72 36 40 78* 608 363 207 T e 1 e g r a iu m e n, LONDEN, 15 Juli. R0.) Een officieel telegram van admiraal Seymour uit Tientsin van 9 dezer meldt: De stelling der Chineezen ten zuid-wes ten van de kolonie werd hedenmorgen te vier uren aangevallen. De Japanners dreveD, door een omtrekkende bewoging, den vyand uit zyn stelling en Damen 4 kanonnen. De cavalerie vervolgde den vyand en deed hem in wanorde wyken, waarby een groot aantal Chineesche soldaten en Boxers gedood werden. De verbonden troepen beschoten en bezet ten het westelyke arsenaal en maakten twee kanonnen buit. Daar de verbonden troepen niet in staat waren het arsenaal bezet te houden, werd het in brand gestoken. De Chineezen verloren 350 man; de verliezen der verbondenen zyn gering. TIENTSIN, 12 Juli. RO.) De Chineezen deden gistermorgen om drie uren, in grooten getale, een krachtigen aanval op het spoor wegstation. Zy werden te zes uren afgeslagen, doch de verbondenen hadden 150 man aan dooden en gewonden verloren. De verliezen der Chineezen zyn onbekend, maar men ge looft, dat zij zeer ernstig zyn. De forten werden in den middag beschoten door de Engelsche en Fransche artilleriehet fort en de pagode, die als seintoren dienst deed, werden vernield. De verbonden troepen zyn versterkt door de aankomst van 1500 Amerikanen. SHANGHAI, 13 Juli. Bij een ernstig oproer te Ningpo is de roomsch-katholieke missie verbrand. By zonderheden ontbreken. De atoom boot „Peking" is vandaag vertrokken. LONDEN, 10 Juli. (R. O.) Volgens tele grammen uit Shanghai aan de „Daily Mail" en de „Daily Express", kwam het eind voor de Europeanen te Peking op 1 Juli met zons opgang. De verdedigers, die gedurende ver scheidene dagen geen voedsel gekregen hadden, deden den vorigen avond een wanhopigen uitval. Zy dreven den vyand over zekeren af stand terug. De Chineezen brachten toen zware kanonnen in stelling om de vreemdelingen terug te dry ven; zy schoten een bros in de muren der gozantschapsgebouwen, herhaalden hun pogingen en liepen storm togen de gebouwen gedurende den nacht, maar werden afgeslagen. Kort vóór het aanbreken van den dag was de ammunitie der verdedigers uitgeput. Tung-fu-Chang rukte aan met groote ver sterkingen „dapperen" van Kansu. Toon had een laatste stormloop plaats. Do „Express" zegt, dat de verdedigers van te voren hun vrouwen on kinderen dood schoten. NIEUW-YORK, 16 Juli. (R. O.) Aan het „Journal" wordt uit Tsjifu, dato 15 dozer, gemeld: De kanonnen der oorlogsschepen in de haven werden gisteren op de stad gericht, in antwoord op de nadrukkeiyke mededee- lingen van den wal, dat men beducht was voor een oproer. Alle vreemdelingen, opge roepen voor den bewakingsdienst, gaven volgaarne aan de oproeping gehoor. Er zyn schildwachten uitgezet om de schepen der inboorlingen te bewaken. Het scheepsvolk was er op voorbereid oogenblikkelyk te vuren als daartoe order gegeven werd, maar er bestond daartoe geen aanleiding. LEIDEN, 16 Juli, De onlusten in Clitna. YOKOHAMA, 13 Juli. (R. O.) De Chineesche gezant te Tokio bracht een bezoek aan don minister van buitenlandsche zaken on deelde hem mode, wat hem gemeld werd in het eerste bericht, uit Peking ontvangen sinds de onlusten begonnen. Het bericht zegt, dat de moord op den Duitschen gezant en andere vreemdelingen hot gevolg was van den aanval op Taku en het afzenden der expeditie onder admiraal Seymour. De Regeoring doet tbans haar best om do vreemdelingen te Peking te beschermen. SHANGHAI, 13 Juli. (R. O.) Het volgende wordt uit officiöele bron gemold: Do gouver neur van Sjantung seinde den 12den Juli: „De inlandsche troepon en de Boxers schoolden samen en deden een aanval op do legaties, die eenige uren aanhieldzy slaagden er echter niet in deze binnen te dringen. „Thans bombardeeren zy de legaties met zwaar geschut, ten einde eon bres te schioten, waardoor zy, onder een hevigen stormaanval, de gebouwen zoudon kunnen binnendringen. „Ik vrees, dat allo gezanten en do Regee ring niet minder, in groot gevaar verkeeren. De Regeering is uitermate bezorgd." SHANGHAI, 15 Juli. R. O.) Een officieel telegram van den gouverneur van Shantung meldt: Het geschutvuur maakte een bres in den muur van de legatiegebouwen. Na een heldhaftige verdediging en nadat alle ammunitie uitgeput was, werden allo vreemde lingen gedood. SJIFU, 10 Juli. (R. 0.) Telegrammen uit Tientsin, betreffende de gebeurtenissen op 6, 7 en 8 Juli, melden: De Chineezen nemen steeds toe in aantal en in stoutmoedigheid; dagelyks komen zy naderby. Hun vuur heeft reeds verschillende gebouwen en een der gashouders vernield. Na de vergeefsche po ging dor Engelschen en Amerikanen, om een Thermomoterstandgisteravond om 8 uren 20° C. G8° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 21.5° C. 70.7° F., 's middags om 12 uren 28.5° C. 83.3° F., 's namiddags om 4 uren 29.5° C. 85.1° F. De thermometer teekende hier hedenmid dag om halfdrie in de schaduw, dus buiten de zon, Sö graden Fahrenheit! By don gisteren door de Amsterdamsche zeilvoreeniging „Het IJ" gehouden zeil wed- stryd, by gelegenheid van haar 15-jarig bestaan, werd in de afdeeling Ronde en Platbodem-jachten een tweede prys (12 zilveren Mokkalepeltjes in étui) behaald door „Johanna" van den heer W. G. Sillevis, te Leiden, in 3 u. 13 m. 2 sec. Te 's-Gravenhage is op 69-jarigen leef tijd overleden de gepens. kapitein-luitenant tor zee W. F. De Bruyn Kops. Hy werd oervol vermeld ter zake van de krygsvorrichtingen tegen de zeeroovers by de Kalatoea en Floriseilanden in 1851. "Wegens zyn gedrag by het forceeren der Straat van Simoneseki, toen hy 1ste officier op de „Amsterdam" was, werd hem het ridder kruis der Militaire Willemsorde verleend. Hy was ook gerechtigd tot het dragen van het eereteeken voor belangryko krygsbedry ven met de gesp voor de Westkust van Borneo. De teraardebestelling is bepaald op Woons- dagvoormiddag te halfelf van het sterfhuis naar de Algemeene Begraafplaats. Hare Majesteiten de Koninginnen zyn hedenvoormiddag precies 10 min. voor 10 uren uit Soestdyk in de residentie aange komen. Do Vorstinnen werden op het perron van het StaatsspoorwegstaLion gecomplimenteerd door den burgemeester van 's-Gravenhage, den generaal-majoor Van Pommeren, gouver neur dor residentie, en den stalmeester baron Bentink. Do menigte juichte Hare Majesteiten harto- ïyk toe. De Koningin bezichtigde hedenmiddag te Loosduinen den tuin van den heer J. Bosman, wethouder aldaar; en te Poeldyk den tuin van den heer Van Ruyven, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland; alsmede den Ryks- proeftuin onder toezicht van den heer Van Ruyven. In het kunstmuseum van jhr. mr. Victor de Stuors aan de Parkstraat te 's-Gravenhage want dat zyn de salons van zijn huis, waar den kunstreferendaris gisteren de huldiging wachtte by gelegenheid van zyn 26-jarige ambtsloopbaan vereenigdon zich gistermid dag togon drie uren do commissie voor het aan te bieden huldeblyk met velen van de 856 belangstellende vrienden en vereerders, die aan dat huldeblyk hebben deelgenomen. De kunstzalen waren daardoor overvol. Ook dames kwamen van sympathio het bewys geven. Onder do autoriteiten, behalve de Commissaris der Koningin in Limbarg, lid der commissie, de Commissarissen der Koningin uit de provinciën Overysel en Friesland. Ook waren aanwezig de oud-minister Van Houten en meest alle referendarissen van het depar tement van binnenlandsche zaken. De aanbieding van het huldeblyk aan den heer De Stuers geschiedde, in tegenwoordig heid van Mevrouw De Stuers, door de com missie. Haar voorzitter, de oud-minister Geort- sema, richtte tot den referendaris, hoofd der afdeeling kunsten en wotenschappen, het woord. Hy deelde tevens mede dat de vereerders met de commissie te rade waren geweest hem een gedenkpenning aan to bieden in drie exemplaren, waarvan een in £oud, een in zilver en een in brons, vergezeld van een ryk versierde oorkonde en een naamlyst der deelnemers. (De gedenkpenning vertoont aan de voorzyde het borstbeeld van den jubilaris met het randschrift Victor de Stuers. Aan de keerzyde het familiewapen mot het rand schrift „1875 1 Juli—1900", „Referendaris voor Kunsten en Wetonschappen"). De voorzitter, zyn toespraak vervolgende, wees den heer De Stuers op de oorkonde, omdat daarin zyn uitgedrukt de beweeg redenen, die zoovele honderden geleid hebben tot het besef van den plicht, om op dezen merkwaardigen dag van hun erkentelyk- heid blijk te geven. Er werden nog veel meer toespraken ge houden en huldeblyken aangeboden, waarvoor de hoer De Stuers in een met tal van geestige en fijne opmerkingen doorkruide rede dank zoide. Ook de directeur van het Ethnographisch Museum te Leiden, dr. Schmeitz, hield een lange lofrede op den heer De Stuers, daarby met groote dankbaarheid herdenkende de medewerking van den referendaris aan de rangschikking van de verzameling in deze in stelling, een der oudste van Europa, op systematischen en wetenschappelyken grond slag. Hy stelde in het licht, hoe de toestand daardoor is verbeterd; de gebouwen zyn uit gebreid; maatregelen grootendeels aan het toedoen van De Stuers te danken, aan wien ook de ethnographische volkenkunde alle reden van erkenteiykheid heeft. Namens de VereenigiDg voor ethnographic te Berlyn, bood hy hom zyn benoeming aan tot correspondeerend lid dier instelling, hieraan zyn gelukwenschen toevoegende voor dat bewys van deelneming uit den vreemde. Tevens overhandigde hy als geschenk photographieën van nieuw ingerichte museum zalen en als biyk van byzondere hoogschat- ting het eerste deel van een in bewerking zynd Ethnographisch Album. By zyn persoonlyken dank voor den steun, by jhr. De Stuers in zyn werk ondervonden, voegde hy een bewys van sympathie zyner echt-genoote in den vorm van een bloemstuk, met den wonsch, dat het den heer De Stuers gegeven moge zjjn tot heil van zyn geboorte land en tot heil van de wetenschap nog lange jaren werkzaam te zyn. Dankende voor do onderscheiding van het Berlynsche genootschap, huldigde de heer De Stuers in warme bewoordingen de ambitie j en den yver van dr. Schmeitz voor de in stelling, aan wier hoofd hy staat. De receptie ten huize van jhr. De Stuers werd ook bezocht door afgevaardigden van Kunstgenootschappen en leden van het Haag- sche gemoeHtebestuur. Des avonds gaf de jubilaris een gastmaal ter eere van de commissie voor het huldeblyk1 en werd hy by dio gelegenheid toegesproken door mr. GeertSema, voorzitter der commissie, die met jhr. mr. Ruys de Beerenbroeck, Com missaris dor Koningin in Limburg, de ziei er van genoemd kan worden. De perkamenten oirkonde, door deYeroeni-| ging „Arti et Industriae" aan haar eore- voorzitter jhr. mr. De Stuers aangeboden, is in Gothischo, deels gouden letters vervaardigd door het lid den heer J. M. Bach en werd den jubilaris Zondag aangeboden na een korte toespraak van den voorzitter Joh. Mutters Jr. Gisteren woondon HH. MM. de Koningin nen met gevolg de godsdienstoefening by in de Ned.-Herv. kerk te Baarn, onder gehoor van dr. H. H. Meulenbelt, aldaar. Het stoomschip „Malang," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 16 Juli van Perim. Den 28sten Juli a. s. hopen onze geliefde Ouders WILLEM OUWERKERK en PETRONELLA DE L'ECLUSE hunne 25-jarige Eclitvcreeni- ging te herdenken. 6047 10 Hunne dankbare Kinderen. Leiden, 16 Juli 1900. (Waardgracht 63). Den lston Augustus a. s. hopen onze geliefde Ouders J. ALLARD en L. v. d. HOEYEN hun 12j-JarIge Eclit vcrccaiging te herdonken. Hun dankbare Kinderen. Leiden, 16 Juli 1900. 6075 9 Bevallen van een flinke I>ocliter M. A. v. d. SPEK-Brabers. Leiden. (Beestenmarkt 34). 6070 4 Yoorspoedig bevallen van een Pocbier 6011 4 M. FELTKAMP-Bremmer. 15 Juü 1900. Leiden, Heden overleed onze jongste lieve- ling ANTHONIUS, in den leeftijd van 13 maanden. C. J. MATTAAK. J. MATTAAR Bolstieh. Leidf.k, 15 Juli 1900. (Koestraat OSovrri). 6050 8 AlQcmecne kcnnngevin'j. a -j A u -4? CO; •v <D. 0) •H- O 'm

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3