De meeste Londensche bladen oordeelen scherp over het geval van Nitralsnek, vooral 'er op wijzend, dat die aanval der Boeren daar 'samenviel met hun aanval te Derdepoort, ten 'O. van Krugersdorp en ten Z, van Pretoria, terwjjl verscheiden hun zorg uiten voor het kleine Engelsche garnizoen te Rustenburg, Niet om het belangrijke der overwinning 'misschien 180 man bevonden zich daar met 2 kanonnen en natuurlijk ook voorraden, 'zoodat het een aardig succes is en blijft ls dit wapenfeit te Nitralsnok merkwaardig, maar vooral als nieuw symptoom van den ,onbreekbaren, taaien weerstand van de Boeren, die zoo dicht by Pretoria weer krachtdadig optreden. Bovendien valt met dit omzwermen van Pretoria oen vinnig optreden op den spoorweg Johannesburg—Durban samen, die tusschen Vlaklaagle en Greylingetad ver nield is. Met het bezetten van dezen spoorweg heetten de Noorder- on Zuider afdeehngen der Boeren volledig afgesneden. Biykbaar deert dezepapier- strategie de Boeren, die rustig dwars over deze verbindingslijn zich bewegen, niet in het minst. De Wet. is, nadat hy den vijand gedurende meerdere dagen door omtrekkende bewegingen en kleino aanvallen had beziggehouden, plot seling en zonder een nederlaag te lyden ont snapt. Blijkbaar gevoelde hy niet den minsten lust zich te verpletteren tegen de massievo 15,000 man sterke vereenigdo divisiön van Clemonts en Paget en liet hy dezen het ter- 'rein vry, om zijn nuttig en voor do Engelschen •zoo gevaarlijk werk elders voort te zetten. iW&ir is niet te zeggen, misschien in Trans- 'vaalook wordt er weer gesproken va.i een nieuwe verbreking van de verbinding tusschen •.Bloemfontein en Pretoria, die misschen aan losse commando's, maar misschien ook aan 'den kranigon Vrystater is toe te schryven, wiens gevangenneming de Chamberlain-pers reeds dagen lang voorspelde zonder dat zo 'een feit wordt. Uit een en ander volgt allerduideiykst, dat de Boeren er minder dan ooit over donken zich over te geven en dat hun ammunitie- voorraad nog lang niet uitgeput is. Twee jaren tegenstand beloofde indertijd Paul Kruger en er zyn onuitputteiyko voorraden van krygs- behoeften opgestapeld in het ontoegankelijke Oosten des lands, waar geen Engelschman ze kan weghalen. Zoo lyden de legioenen, die hier in naam 'dor beschaving komen moorden en branden, 'gebrek en koude, steeds van alle zyden aan gevallen, door koorts en uitputting gedeci meerd, want nooit mag hun waakzaamheid insluimeren. OfQcieol zijn de Engelsche verliezen nu reeds 80,500 man, maar do gerepatrieerde gekwetsten en de zieken staan hier niet by. Met alles, !wat hiervan aan afschuweiyke ellende bekend 'geraakte, mag men het totaal verlies veilig stellen op 45- a 50,000 man. Dat is in de eerste tien maanden van den oorlog en Kruger heeft er dus nog 14 over, waarin by met oen steeds afnemenden en steeds uitgeputter tegenstander te doen heeft. In de Kaapkolonie groeit de verbittering tegen do Engelschen en neemt hetboycotten der Engelsche handelaars steeds grooter afmetin gen aan. Aan de Londensche bladen van 12 Juli is medegedeeld een nadere lange lyst van ver- liezen van verschillende gevechten. Dezo lyst •geeft 14 gesneuvelden, 95 gewonden en 0 ver misten. Verder zyn bekend gemaakt de namen van 82 zieken, die ovorleden zyn, waarvan 26 aan ingewandskoorts. In de bladen van 13 Juli komt een lyst voor van 6 gesneuvelden, 27 gekwetsten, 18 vermisten en 25 officieren, voor het grootste deel behoorende tot de Imperial Yeomanry, die te Machadodorp krygsgevaügon zyn. Verder zyn nog 20 ïydors aan ingewandskoorts be zweken en 11 andere ziekon overleden. Toch haalt Engeland ten behoeve van China 'nog van Roberts' leger, wat het maar durft, en volgens een telegram nit Kaapstad moot de Imaarschalk toegestemd hebben in het vertrek ivan een deel van den belegeringstrein, dien hy 'tegen Pretoria meende noodig te hebben. Meer durfde men niet, al zou men gaarne. In schrille tegenstelling met Engeland, dat ,nu weer Boeren naar Ceylon wegzendt, heeft do Transvaalsche regeering aan de 2200 gevange- 'nen, die nu weer zoo zoetjes aan te Nooit- 'godacht bijeengebracht zyn, toegestaan zich met do Engelsche overheden in verbinding te stellen en om warme kleeron te vragen. De militairo medewerker van de Daily Chronicle" merkt op, dat de aanval op ;Derdepoort dat niet de bekende plaats van dien naam aan de Westgrens, maar een plaats ;is op 9 K.M. ten noordoosten van Pretoria,— het gerucht uit Boerenbron schynt to bo- jvestigen, dat de Engelschen in het begin van de week Waterval ontruimd hebben en dat 'dit daarop door Botha bezet is. De geheele beweging van de Boeren, zegt de medewerker [van de Chronicle," wyst op een poging om door do linkerflank van lord Roberts heen te breken, waarschyniyk met het doel om zyn (verbindingsiyn langs den spoorweg naar do ,Vaal te treffen. Terzolfdertyd heeft Christiaan «Botha's commando den spoorweg bestookt in 'Buller's rug te Greylingstad, Slanderton en iPaardekop en aanmorkeiyke schade aangericht. De nederlaag te Nitralsnek is op zichzelf niet ernstig, maar zy zal de bevrediging van liet land vertragen, en veel vergen van lord [Roberts' hulpmiddelen op een oogenblik, dat 'hij zulk een- groot gedeelte van zyn slag vaardige 8trydmacht naar het zuiden en oosten Iheeft gezonden voor de krygsverrichtingen tegen De Wet. I Sommige avondbladen te Londen beoor- deelon het gebeurde te Nitralsnek nauweiyks 'zachtzinniger dan de ochtendbladen deden. Do „Star", herinnerend aan de geruchten over eon ongeneeslyke kwaal, waaraan gene raal Roberts zou lyden, en over een ernstig geschil, dat hy met Kitchener zou hebben, roept uit: „Welk een droevige chaos en welke flaters, zoowel politiek als militair 1" 1 Het blad betoogt, dat Engeland ten spoe digste een eervollen vrede behoort te sluiten in Zuid-Afrika, ten einde 50,000 man naar 'China te kunnen zenden, want het ia duide- (lyk, dat zelfs de tegenwoordige legergrootte 'nog niet toereikend ia om de Boeren ten 'onder te brengen. Als nadere illustratie van den toestand op het oorlogsterrein in Zuid-AIrika kan dienen de volgende correspondentie uit Londen van de „MOnchoner Neueste Nachrtchten", ge schreven vóór het bekend worden van de nieuwe nederlaag, welke het Engelsche leger deze week by Pretoria geleden heeft i „Sedert China de uitsluitende belangstelling van het publiek in beslag neemt en aan den oorlog met de Boeren, daargelaten het hospitaal schandaal, slechts geringe aandacht schenkt, zyn de berichten uit Zuid-Afrika nog spaar zamer geworden dan te voren. Men kan zonder overdryving zeggen, dat heden in Engeland geen monsch weet wat er tegenwoordig ln Zuid-Afrika gebeurt. De pers bepaalt ilch er toe dageiyks te verzekeren, dat, Do Wet nu „pracllsch" Ingesloten is en deze verzekering af te wisselen met berichten, dat hier en daar weer een paar duizend Boeren de wapenen nedergelegd hebben. Wanneer men alle Boeren by elkaar telt, die onze waarheidlievende oorlogscorrespondenten sedert maanden de wapenen hebben laten wederleggen, dan bevindt men, dat reeds meer Boeren de waponon nedergelegd hebben dan ze ooit hebben opgenomen, en hot ia dan dus te vorwonder- fljker, dat Roborte' groot leger niets uitricht en hy aanhoudend om moer versterkingen roept. „Om een eenigszlns juist denkbeeld te krygen van de gebeurtenissen in Zuid-Afrika, moet men zich houden aan de verliesiyst, die dagelijks met onverbiddeiyke regelmatigheid aankomt. Die lyst toont ons ln leder geval, dat de oorlog, sedert Roberts Pretoria den 6den Juni bezet heeft, voor de Engelschen geen haar minder ryk aan verliezen geworden is dan te voren. Sedert dezen datum bedroegen namelijk de Engelsche verliezen volgons de offlcieele Engelsche lijsten 8210 man, nameiyk 180 gesnouvelden, 734 gewonden, 1185 ge vangenen en 1111 aan ziekten overledenen. Zeker, een flinke lyst voor een oorlog, die „practisck" voorby is. Wanneer men berekent, dat van de Engelsche troepen, die in Zuid- Afrika dienden, thans ongeveer 60,000 man, d. i. reeds een derde van de gehoelo leger macht en ongeveer het dubbele van wat do Boeren ooit in het veld hadden, buiten gevecht gesteld is, dan is dat in geen geval overdry ving. Van do 1150 Canadeeeche vrywilligors by v., die naar Zuid-Afrika gingen, zyn thans nog slechts 350 boxwaam voor den dienst. Dat is officieel. Men kan onder dezo omstandig heden wol begrypon, dat Kruger en Steyn ook heden do hoop niet hebben laten varen en besloten zyn, hun verzet tot het uiterste vol te houden." Uit Loren$o-Marquea wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat de Boeron kort na de be- zottiDg van Pretoria door de Engelschen aan het vochten zyn geweest met Kaffers van Sekoekoeni, die zich, naar het heet, verzetten tegen het opcommandeeren van hun vee. In een schermutseling by een drift werden zes naturellen gedood, maar de Boeron verlieten Sekoekoeni's land en durfden daar hun gezag niet meer laten gelden. Aan den heer Pauliat, voorzitter van het Fransche comité voor de onafhankeiykheid van de Booron, is de volgende brief gericht door den burgemeester van St.-01oud, den heer Belmontet: „Mijnheer de Senator. „Ik bob de eer u in kennis te stellen van hot besluit van den gemeenteraad, waarby deze zyn warme belangstelling betuigt voor de dappere Boeren, die aan de geheele wereld zulk oen schoon voorbeeld van vaderlands liefde hebben gegeven en wien wy van ganscher harte het goede toewenschen. Heb de goedheid by de vole bewflzen van bewondering, die ongetwyfeld reeds in grooten getale by u zyn ingekomen, ook het onze te voegen. Wy vertrouwen, dat zy eindeiyk de aandacht zullen trekken on vrede oii vryheld zullen brengen aan dat flinke volk." Het adres van den gemeenteraad aan de Boeron luidt aldus: „Do gemeenceraad van St.-Oloud, in open bare vergadering byeen, betuigt het dappere Transvaalsche en Yrystaatsche volk zyn warme belangstelling, en voegt er zyn innige wen- schen by voor het behoud van hun onaf hankeiykheid." De correspondent van do „Times" seinde den 11 den uit Greylingstad: Wy hebben de Boeren den Oden van dezo plaats uit krachtig beschoten met ons vyf- duimskanon en hen gedwongen Yan-Colbers- kop te ontruimen, den grooten heuvel ten noorden van den spoorweg, van waar zy den 7den een konvooi met kanonvuur bestookten. Er zyn daar nu nog maar enkele Boeren; de rest moet terug zyn getrokken naar een kamp op 24 K. M. ten noorden van deze plaats, waar zy een grooten voorraad proviand en ammunitie hebben. Oeneraal Clery is hier met de troepen uit Ylakfontein teruggekeerd. Aan de „Times" wordt uit Loren$o-Marquez bericht, dat op grond van „betrouwbare bron nen" verzekerd wordt, dat staatssecretaris Reltz vast overtuigd ls, dat de Boeren van Transvaal ln staat zullen zyn den stryd nog een jaar voort te zetten, onverschillig hoe de gebeurtenissen in den Yrystaatloopen. Inmid dels krygen de Boeren byna dageiyks nieuwe voorraden uit Lorenqo-Marquez. Kleeren, die de douane-overhoid voor oorlogscontrabande verklaart, worden als persooniyke bagage bin nengesmokkeld. Een gedeelte van het uit Engeland gezon den belegerings-materiéel, dat voor het beleg van Pretoria bestemd was, is teruggezonden en zal naar China gezonden worden. Mis schien zal het daar beter te pas komen; ln den „kleinen oorlog", die nu ln Zuid-Afrika gevoerd wordt, had men er heelemaal geen nut van. Al menigmaal is er gelegenheid geweest te wyzon op de onaangename houding, die de „Kölnische Zeitung" ook weer ln de Zuld- Airikaansche quaostie had aangenomen. Het was een van de heel weinige vastelandsche couranten, die van do Boeron ln den Oranje- Vrystaat sprak als van do „rebellen uit de Oranjerivier-kolonie".. Des te meer verbaast het, nu Ineens in dat onvriendelyke blad, dat, geljjk men weet, zeer enge betrekkingen met het Duitsche ministerie van bultenlandsche zaken onderhoudt, een beschouwing over het laatste gedeelte van den oorlog te lezen, welke zeer correct on tegen over Engeland zeer zeker onpartydig schynt. In hoofdzaak komt die beschouwing op hot volgende neer: 8edort een maand voeren de Boeren nn den kleinen oorlog op twee geheel zelfstandige operatleveldende Transvalere met een steun punt in de Hjdenburg8che bergen, de Viflsta- ters met een steunpunt in de Drakensbergen, samen 16 a 20,000 man sterk. Waarom de Engelschen zooveel hechten aan een scheiding van belde opereerende machten, begrypt de schryver niet, aangezien zy toch geheel zelfstandig optreden. De schryver vermoedt, dat de Engelschen niets zullen seinen over de tallooze kleine verliezen en over het vermoeiende van het heen eu weer trekken voor do Engelsche troepen. In Transvaal is het nu betrekkelijk stil: daar staan slechts (vóór de aankomst van Bulier) twee divisies Infanterie met een gedeelte dor bereden infanterie en de cavalerio-divisie van French. De schryver toont dan uitvoerig aan, dat de Boeren van den 28sten tot den 23sten Juni gevochten hebben op dezelfde plaats (Silverton, 6 km. ten O. van Pretoria), waar zy den 11 den en 12den uit elkaar gejaagd waren. Dat „uit elkaar jagen" zal dus niet veel te beteekenen hebben gehad. Wat Buller voor groote voordeelen behaald heeft, ls niet duidelyk. Yast staat slechts, dat hy ln zyn rug nog steeds 1000 Wakker- stroomers heeft. De schryver wyat er dan op, dat te Springs (ten Oosten van Johannesburg), waar Ian Hamilton 22 Juni geweest was, den 293ten door de Boeron werd aangevallen. Zyn de Engelschen in Transvaal dus slechts dédr baas, waar hun troepen toevallig zyn, ten Zuiden van de Vaal is het niet anders. Den 12den overwint Methuen Do Wet, waarop de laatste den 14den op dezelfde plaats weer aanvalt. Sedert het begin van Juni is er gevochten te Heilbron, Lindley, aan de Rhonoster, aan de Honingspruit, by Senokal, Winburg en Ficksburg, enz., alles op een oppcrvlakto van 180 km. lang en 150 km. breed. Nu zyn die gevechten zoo dicht op elkaar gevolgd, terwyi de bedoelde plaatsen zoo ver van elkaar liggen, dat men moet aannemen, dat or vier Boerenlegertjes geageerd hebben, die overal aanvielen en, als zy nlefc overwonnen, toch ongedeerd weer terug konden trekken. Het gebrek aan levensmiddelen, waarop de Engelschen voor hun tegenstanders hoopten, kwam niet, omdat de Boeren zich altyd uit Engelsche bronnen voorzagen. Hetzelfde was het geval met geweren en munitie. Haar voor de Engelschen het alleronaange naamste wa3 toch, dat de Boeren zich naar het zuiden door het kordon van Rundie en Brabant heensloegen. Dat kordon bestaat een voudig niet, omdat do 9000 man, die daar voor gebruikt kunnen woruen, verdeeld moeten worden over den afstand van Win burg naar do grenzen van Basuto-land 115 kilometer kleine afdeelingon kunnen het kor don niet vormen, omdat die door de Boeren vastgekeerd zouden worden, terwyi de af sluiting met groote afdeelingen voor 9000 man te groote mazen in het net moet laten. Even weinig verwacht do schryver van den fameuzen steeds enger wordenden kring om Do Wet, waarvan de Engelschen zooveel verwachten. Die kring zou bestaan uit ongeveer 91/, divisie en inderdaad kan De Wet niet naar het Noordon komen. Maar naar het Noostooston (in den rug van Bulier) kunnen zy er zich door slaan, en in het oosten hebben zy de passen door de Drakensbergen, waardoor zy naar Noord- Natal en zoo verder kunnen rukken. Ook is een beweging naar het zuiden niet uitge sloten. De schryver eindigt zyn overzicht met er op te wyzen, dat het zoo merkwaardig is, dat do opperbevelhebber niet by zyn 9 divisies In het Noorden en vlak ten Noorden van den Yrystaat is, maar by de kleine troepenmacht by Pretoria. Aldus de deskundige in de „Kölnlscho Zeitung". Wy houden hem in alle bescheidenheid voor wat optimistisch, maar kunnen toch niet ont kennen, dat een Boeren-atem van dien kant ons verbaasd het hoofd heeft doen omkoeren. Herkeiyko Berichten. Bodegraven: By deEvangelisch-Luther- eche Gemeente alhior zal Zondag 15 Juli, des morgens te 10 uren, optreden dr. H. A. Van Bakel, proponent te Amstordam. HazerBwoudo: Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen te halftien: ds. Bennink Bolt, van Zwammerdam. 's Avonds te halfzeven, de heer W. Yan Veen, godsdienstonderwyzer. Geref. Kerk. Voormiddag te halftien en 'savonds te halfzeven: leeskerk. Noordwykerhout: Zondag 15 Juli voorm 10 uren, ds. D. J. Van Aalst. H. Avond maal. 's Nam. te 2 uren Zondagsschool. Acadomienieuvfs. Leiden: Niot de hoer G. M. Butfcen (zooals gisteren vermeld), maar de heer G. M. Rutten ls bevorderd tot doctor ln de scheikunde. Utrecht: Bevorderd is tot semi-arts de heer A. Knöps en tot arts de heer F. M. G. De Feyter. Bevorderd zyn tot doctor in de rechtsweten schap, de heeren H. F. H. Wilbrink Hoitsema, geboren te Amsterdam, op proefschrift, ge titeld „Uitbreiding en Verbetering van Steden", en G. A. Yan Haeften, geboren te Arnhem, op „Stellingen". Uitgezette ambtenaren in Transvaal. Blykens by de directie der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappy in gekomen telegram van den consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad is den llden dezer het tweede stoomschip, de „German", van 8imon8stad vertrokken met omstreeks 500 personen beambten met vrouwen en kinderen. Ook van deze personen, evenals van die der „Arundle Castle", zyn de namen niet bekend. Marktberichten. Met Goudsohe kaas blijft bet vrjj wel by hot oude; de handel blijft vlug ou de prijzen onder gaan weinig of geen verandering. De hoogste marktnoteeringen voor zware blijven schommelen tnssohen 80 en f 31. terwijl do prijzen van zware, extra fijne winkelkaas, aan de huizen opgekocht, soms f 1 k f 2 hooger loopen. De in ons vorige bericht vermelde noteeringen van Edammer, Delftsche en Friesche kaas bleven standhouden. Alkmaar noteerde weer f27 voor kleine, oommissie ft 5, middelbare J 26; Maassluis voor Delftsche '81.50, Sneek voor Friesche tot 35. In Leidsche kaas is nog geen handel. De boe ren vragen ongekend hooge prijzen; dat de fijn ste gewassen ook buitengewoon hoog zullen ver kocht worden, is vrn zeker. Te Londen zyn de prijzen verlaagd; vandaar, dat de vraag, vooral naar beste soorten, is ver beterd. in de Alblassorwaard werd de vorige week van ƒ20—-f28 besteed; in de Lopiker- en Knmpener- waard liepen de prijzen van isle soort Goudsche van J 2628.zware 2D en 30, 2de s. f zO26; Derby 1ste soort 26.60; 2de soort ft2.60; Edammer 1st» soort /26.2de soort 20—22.60. (U. D.) .Loideu, 14 Jnli. Granen werden heden weinig verhandeld. Voor Witte Tarwe was de vraag eu aanbod zeer beperkt, zoodat vorige pryzen moeilijk te bedingen waren. Gok in de pryzen van de overige artikelen kwam weinig verandering. Witte Tarwe J 6.25 a /7.40, Koode /6.25 a /6.7Ö, Walla-Walla a f per 80 KG. Kogge 4.75 a 6.60 per 74 KG. Zomergorst fva Winter-/1a Chevalier- f 6.a 6.60 per HL. Haver 3.60 a 3.75 per 60 KG. Groene Erwten ƒ6.80 a /7.20 per HL. Paardeuboonea 6.90 a/6.10 por HL. Duivenboouen ƒ7.10 a ƒ7.30 per HL. Koolzaad a Jper HL. Kananozaad 6.a f 7.60 per HL. Hennepzaad ƒ6.60 a ƒ7.— per HL. Boter. Aanvoer 8660 kilogr., lste qnal. per Y« vat j 48.a fbt.2de qual. por l/A vat ƒ42. a 46.lste qnal. per kilogr. ƒ1.20 a f 1.30, 2de quaL per kilogr. ƒ1.05 a 1.16. Lange zwarte turf. 1,080,000 stuks. ƒ3.a/3.60 per duizend. Utrecht, 14 Juli. Op de weekmarkt waren heden 360 stuks voe aangebracht. De prijzen waron voor stieren 70 a 180, voor vaarzen 60 a 160, voor piuken /60 a f 100, voor melkkoeien 100 a 200, voor kalfkoeien 140 a 220, voor vaarskoeion /80 a 170, voor vette koeien ƒ140 a 250, voor nuchtere kalveren /7 a 14, voor magero kaiv. fa voor magere varkens ƒ15 a ƒ60, voor biggen 4.a/ 10. Alkmaar, 13 Juli. Kaas. Aangevoerd 625 partijen, wegende 170,000 KG. Kleine 27.com missie 25.middelbare 26.60. Handel vlug. Deventer, 13 Juli. Boter per Vt» vat ƒ22'/. a 23.afw. ƒ21.a ƒ22.per */lö vat 10 a /li1/-, per KG. ƒ1.05 a 1.20. Eieren 3.a ƒ3.60 de 100 stuks. Zivolle, 13 Juli. Boter. Aangovoerd 660/8 en 194/16 v. en 2810 stukken, wegende samen 16360 KG. Prys por V* vat ƒ20 a ƒ23, per KG. 1.— a ƒ1.20. Leeuwarden, 13 Juli. Boter. Aangevoerd 145/4, 45/8 en 17,16 v. Eerste soort 43.Kaas. Aange voerd 20,417 KG.; nagel 18.a f Vee. De aanvoer bestond heden nit: 1191 Run deren, 967 Schapen, 747 Varkens, Paarden. Stieren, enter- ƒ80 tot 160, Twenter- 180 tot /"3l0, Ossen tot vette Koeien ƒ150 tot ƒ200, melko en kalve Koeien ƒ140 tot ƒ195, Pinken J 60 tot 80, vetto Kalveren 20 tot ƒ60, Graskalveren tot nuchtere dito 8 tot 10, vette Schapen 19 tot 23, weide id. f 10 tot 19, Lammereü J 10 tot 12, vette Varkons J 40 tot J 76, magero dito ƒ20 tot 60, vette Bigden ƒ20 tot f 40, kleine dito 6 tou ƒ8, Paarden tot Vette Koeion lste qnal. 27 tot 29 o., 2de qual. 25 tot 27 c.t 3de qual. 18 tot 22 o., stieieu 24 tot 26 o., vetto kalveron 22 tot 29 o., vette Schapen 22 tot 24 o., vette Varkens 17 tot 19 c., Varkeoa Londensche markt 15 tot 16 o., per KG. In Rundvee was de handel stadig; ia Kalveren slecht; in Wol vee pryshoudeud en in Varkens willig, doch door de wurmte lager in prijs. Heden ls bet de eerste Amster- damscbe Kears-vncn-uliedag, zoodat er geen noteeringen zijn. De onlusten ln Cltina. Het ministerie van buiteDlandsche zaken te Londen bevestigt niet het bericht van de „Central News", dat een buitenlandsche legatio te Londen de offlcieele bevestiging zou hebben ontvangen van de slachting te Peking. De Chineesche en de Japansche legatie zeggen beiden er niets van te weten. De Japansche loochent ook het bestaan van een geheime Anglo-Japanscho verstandhouding. De „Hamburger Börsenhalle" bericht dat de Hamburg-Amerika-iyn vier van haar stoom- booten aan het Duitsche ministerie van marine heeft verhuurd om 12,000 man, krygs- voorraad en verder oorlogsmaterieel, naar China over te brengen. De correspondent van de „Daily Mail" te Shanghai vermeldt een Chineesoh verhaal van den moord van de Europeanen ln Pe king. Daarin wordt verteld dat de belde ge zantschappen die tot 0 Juli gespaard waren gebleven, het Britsche en het Russische, dien dag tegen den avond werden aangevallen door een sterke overmacht onder opperbevel van prins Toean. Deze voerde zelf, by ge staan door Kang-Yoe, het bevel over het centrum, de rechtervleugel werd aangevoerd door prins Tsai-Yin en do linker door prins Yin-Lin. De reserve stond onder bevel van prins Tsai-Yoe. Do aanval werd geopend met artillerie vuur, waarop een hevig infanteriegevecht volgde. Dit duurde tot den volgenden mor gen. zeven uur. Toen waren belde gezant schappen totaal verwoest. Alle vreemdelingen waren gedood j de straten om do gezantschaps hotels lagen vol ïyken van Europeanori en Chinee zen. Prins Chlng en generaal Wung-Weng-Sjao kwamen den vreemdelingen met troepen te hulp, doch werden verslagen* Beide aan voerders sneuvelden. Men zegt dat slechts twee vreemdelingen door do vlucht aan do slachting ontkwamen. Prins Toean liet na do overwinning hon derdduizend taols en groote hoeveelheden ryst onder de Boksers verdoelen. De „Daily Mail" verzekert dat dit bericht uit officieel Chineesche bron afkomstig ls. Teleg ra m men. PRETORIA, 13 Juli (R. O.) De Boeren blyven de lyn van kopjes vyf myien ten noorden van Wonderboom en do Daspoort- forten bezetten. De verhezen der Boeren by Nitralsnek zyn zwaar door den tegenstand van het Lincolnshire-regiment. KAAPSTAD, 13 Juli {R. O.) Do vroegere minister-president Schreiner verklaarde in een interview, dat hy niet mede wilde gaan met de Afrlkaanderparty, zoo zy voornomens was geen vertrouwen in Gordon Sprigg testellen. Schreiner voegde er by, dat hy niet do onver zwakte onafhankeiykheid der Repubiiokon kon voorstaan, maar dat hy wel dacht, dat zy zekero mate van onafhankeiykheid zouden behouden. De onlasten in Olilna. LONDEN, 18 Juli. RO.) In bot Lagerhuis deelde St. John Brodrick mede, dat er geen bevestiging ontvangen is betreffende de moorden te PekiDg. De telegraaf tusschen Shanghai en Tsiru werkt niet, waardoor do onder-minister niofc in staat ia communicatie to hou don met de marineofficieren. BRUSSEL, 13 Juli (R. O.) De minister van buitenlandsche zaken ontving heden een telegram uit Shanghai, meldende, dat, volgons Chineesche bron, de generaal Nieh de opstan delingen versloeg in de nabyheid van Peking, en Tsjeng eu Yoengloe hielp, die pogen de Europeanen te verdedigen. De Belgen Van don Bergen, Pontière, Fivé en Chabot zyn te Shanghai aangekomen. WASHINGTON, 13 Juli. (R. O.) De consul- generaal der Vereenigdo Staten to Shanghai, J. Goodnow, seint: De gouverneur van Shang- tung seint, dat de Boxers en de troepen de legaties te Peking bombardeerden en zich den 7den Juli gereed maakten voor den oindaanval. De gouverneur was uiterst bezorgd voor de veiligheid van de gezanten en van do vriend- schappeiyk gezinde Chineezen te Peking. De consul Goodnow voogt er by, dat men algemeen het ergste vreest. De Amerikaansche consul te Canton, do heer Mewade, seint, dat Li-Hung-Chang plaats huurde voor den overtocht op de Chineesche stoomboot „Anping", maar dat de datum van het vertrek naar hot Noorden nog niot is bepaald. LONDEN, 13 Juli (R. O.) Reuter's agent schap verneemt, dat by de succursale der keizeriyke Chineesche douane te Londen een telegram ontvangen is, bevestigende hot tele gram van don Amerikaanschen consul Goodnow, betreffende het bombardement der legaties op 7 Juli door generaal Yung. In offlcieele krin gen meent men, dat dit telegram zeer weinig hoop Iaat betreffende het lot der Europeörs te Peking. SIMLA, 13 Juli. (R. O.) Een nieuwe divisie ontving het bevel zich voor het vertrek naar China gereed te houden. LONDEN, 14 Juli. (R. O.) Uit Tientsin wordt dato 9 dezor aan de „Daily Express" gemeld, dat de Chineezen gisteren nog twaalf kanon nen meer in twee voordeeligo stellingen heb ben gebracht. Het onophoudeiyk schieten daarmee maakt, dat de verschillende stellin gen der verbondenen voor dezen onhoudbaar worden. BERLIJN, 14 Juil. (R. O.) Het WolflTs- bureau verneemt uit London van gisteren: Naar van vertrouwbare zyde verluidt, is hier een bericht uit Shanghai ontvangen, volgens hetwelk de gouverneur van Shantung aan den gouverneur van Shanghai meldde dat een koorier uit Peking do työing bracht dat op 7 Juli de nog overgebleven gezant schapsgebouwen door generaal Yung werden gebombardeerd en genomen. HONGKONG, 13 Juli. (R. O.) Li-Hung-Chang werd gisteren per dringend telegram naar Peking ontboden. Er wordt gemeld, dat hy morgen naar het noorden vertrekt. De Chineezen zyn het or over eens, dat de afwezigheid van Li-Hung-Chang zekeriyk aanleiding zal geven tot troebelen in Canton. LEIDEN, 14 Juli. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 21° O. 09.8° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 18° O. 04.4° F., 's middags om 12 uren 23° C. 78.4° F., 's namiddags om 4 uren 20° 0. 78.8° F. De Duitsche mail wordt hedenavond alhior verwacht. Het bericht, dat H. M. de Koningin* Moeder de uitnoodiging zou hebben aanvaard een gedenksteen te willen plaatsen in de Regentessokerk te 's-Gravenhage is zeer voor barig. H. M. heeft nog geen beslissing genomen op het tot Haar gericht verzoek. Hedon vertrekken uit Oost-Indië naar China, met bestemming naar Shanghai liet pant8erdekschip „Koningin Wilheimina" en het pantserschip „Piet Hein." Het opperbevel over de drie schepen zal gevoerd worden door den kapitein ter zee Lamie. Te Wiesbaden is plotseling mevrouw Bilders van Bosse overledon. Zy is drio en zestig jaar geworden en heeft haar gansche leven liefde voor de schilderkunst gehad, hoewol hot succes niet vroeg is gekomen en zy hcol wat energie hoeft moeten toonen, oer die liefde werd gebiliykt in haar omgeving. Haar Geldersche-bosch-gezichten zyn alge-, meen bekend en hadden steeds iets sym pathieks. Zy zal te Oosterbeek worden begraven, waar zy na haar huwelyk mot haar meester in do kunst, Bilders, in 1880, gelukkige jaren heeft gekend. (iV. R. C.) Yoor de rechtbank to Rotterdam stond gistoren terecht J. W. Den H., vorvcr to Gouda, reeds vroeger wegens diefstal tot zos maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hy be kende op den 21aten Mei te Bodegraven uit het pakhuis van de firma Andries Van Wyn- gaarden Co. eon zoetemelksche kaas te hebben weggenomen. Met het doel deze te verkoopon, was hy daarmede naar Gouda gegaan, waar hy deze, te koop had aangeboden. Daar men echter argwaan kreeg, was de politie gewaarschuwd, die de kaas had in beslag genomen. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Het stoomschip ,Kai6er" (uitreis) arri veerde 12 Juli te Deiagoabaai; de „Lombok" vertrok 14 Juli van Amstordam naar Java; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Juli Kaap Carvoeira. Volgens het „N. v. d. D." zouden mevr. De la Mar, met een van haar dochters, en de heer Wagemans verbondon zyn aan het Amsterdamsche Tivoli-gezelschap. Ook oen leeiling van do lste klasse der Tooneelscliool, Gerard Vrohk.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3